Ilektrische experimenten met schone stads-snorders Knoppen in plaats van pedalen Audi 100 avant stationcar de-luxe Mfa' s nieuwe middenklasser: de 155 Duizend auto's en motoren op Friese autoshow .jidócSomattt AUTO ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 it najaar voegde Peugeot eerste merk in Neder- nd een elektrische J5- estelwagen aan het ver- oopprogramma toe. Bij ie gelegenheid beloofde ien nog veel meer initia- even van de PSA-groep het gebied van elektri sche voertuigen, ook al zijn ze nog altijd eigenlijk alleen maar geschikt voor vervoer in en om de stad. En ziet, nu doet men deze belofte al gestand met weer twee elektrische voertuigen. Experimenteel nog, maar toch zeker bedoeld om de basis te leggen voor produktiemodel- len. Op de Tokyo Motor Show zagen we al de eerste elektri sche scooters verschijnen, Peu geot blijft niet achter en bouw de een van zijn bestaande mo dellen om op elektrische voortstuwing. Voor zo'n (brom-)scooter vormen be perkte prestaties geen pro bleem, de experimentele elek- tro-versie presteert hetzelfde als de produktieversie met 50 cc tweetaktmotor. De aktiera- dius is met een kilometer of veertig wel beperkt, maar voor het boodschappen doen in de stad allicht voldoende, waarna het ding thuis aan het stopcontact of via een speciale acculader weer bijgetankt kan worden. Een waardig alterna tief voor de 'snorfiets' wel licht, die blijkens onderzoek in Amsterdam meestal schanda lig opgevoerd wordt (wat met zo'n elektro-mobiel wel heel moeilijk wordt). Op het gebied van vierwielers ontwikkelde de PSA's centrale research-bureau samen met Citroën de elektrische Citela, naar goede traditie van Ci troën een nogal opmerkelijk ontwerp. De Citela bestaat na melijk uit een rijdend (stalen) platform, waarop naar wens verschillende (kunststof) car- rosserievormen kunnen wor den gezet: open vrijetijdsauto, gesloten personenwagen of be stelwagen, bijvoorbeeld. Het is een echte stadsauto, ook door de compacte afmetingen zoals een lengte van nog geen drie meter en een breedte van maar 1,55 meter. De ei-vormige Citela is dan ook geen echt vierpersoons voertuig, hoewel op de achter bank een volwassene plus een kind nog wel ruimte vinden (voorin zijn er twee krappe stoelen). Het rijdend onderstel, waarin ook de accu's zijn opgenomen zodat ze geen bagageruimte in de carrosserie wegnemen, zou berekend zijn op een extreem lange levensduur. Het persbe richt noemt een miljoen kilo meter, en tien jaar levensduur van de nikkel/cadmium ac cu's. Het 790 kg zware snormo- biel haalt nog een top van 110 km/h, de kruissnelheid zou maximaal 90 km/h kunnen bedragen; net als bij de elek trische Peugeot J5 bestelwa gen voldoende dus om ook op een rondweg om de stad heen mee te kunnen komen. In stadsverkeer belooft men een actieradius van 110 km. Spe ciale 'rijformule-schakelingen' zouden zorgen dat automatisch rekening gehouden wordt met een opgegeven ritlengte op een korte rit zal de met een automatische transmissie uit geruste Citela pittiger vooruit willen dan op een lange, waar bij er zuinig met de accu-ener gie moet worden omgespron gen. Een snellaadsysteem zorgt voor 2 km aanvulling van de aktieradius per minuut oplaad- tijd mogen we daaruit con cluderen dat het vullen van geheel leeggereden accu's maar een tot twee uur kost? )e tijd is er rijp voor: het operspubliek heeft het ertrouwen in Alfa Ro- ieo herwonnen, zoals dijkt uit het feit dat niet [leen een recent model ls de grote 164 het goed loet, maar ook de klassie- ers in het gamma zoals e 33 en 75. een beter moment om de be- ingstelling verder aan te vengelen met nieuwe model- >n, te beginnen met een op- olger voor de 75, waarna een ervanger voor de 33 ook niet rg ver weg meer is (1993?). )e nieuwe middenklasser omt begin 1992 uit en zal anaf mei in ons land te koop zijn. De typenaam is 155, waarmee Alfa kennelijk een nieuwe modelnummer-reeks start; zal een compacte mid denklasser dan niet 135 of 145 gaan heten, en het topmodel 165? Onduidelijk is nog of de 75 enige tijd naast de 155 in pro- duktie blijft, de importeur spreekt over 'op den duur op volgen' van de 75. Het zal in elk geval een hele omschake ling zijn. De 155 heeft de aan drijving niet achter, zoals de 75, maar vooraan. Zijn techni sche basis levert namelijk de Fiat Tempra/Lancia Dedra. Daaruit valt al af te leiden dat de Alfa 155 een iets grotere wielbasis en lengte zal hebben dan de 75. Voor de hand lag dat hij uiterlijk trekjes van de zeer gewaardeerde 164 zou krijgen. Toch behoudt hij eveneens kenmerken van de oude 75, bijvoorbeeld de zeer hoge achtersteven, maar ook in het juist erg laag gemaakte Turbodiesel Motorisch mag Alfa blijven voortborduren op het eigen roemrijk verleden, voorin (maar nu dwars opgesteld) ko men de klassieke geheel licht metalen motorblokken met dubbele nokkenas. Aan de ba sis staat een 1,8 liter met dub bele ontsteking en variabele timing van de inlaatnokkenas, zoals nu de tweeliter Twin Spark al heeft. Hij zal 97 kW/130 pk leveren. Daarnaast komt een verbeterde versie van de reeds genoemde tweeli ter Twin Spark. Aan de top brengt Alfa twee modellen, een meer op comfort gerichte 2,4 liter V6 en een vooral spor tieve zestienkleps tweeliter turbo met 140 kW/190 pk. Deze laatste krijgt permanente vierwielaandrijving. Later komt er nog een totaal nieuwe turbodiesel bij, belooft Alfa. Vast staat ook al, voegen we eraan toe, dat een opvolger voor de 33 gebaseerd zal zijn op de Fiat Tipo en daarmee ook verwant aan het rijtje Fiat Tempra/Lancia Dedra/Alfa 155. De grote vraag is alleen of men de boxermotoren van de 33 in het nieuwe model gaat overnemen, waarmee het ten minste technisch een heel ei gen karakter zou behouden. Idoor PETER FOKKER Nog dit jaar verwacht im porteur Pon de eerste Avant-versies van de nieuwe Audi 100 te kun nen leveren, al bestaat er over het te voeren gamma nog een enkel twijfelpun tje. Het gaat dan om het basismodel, dat in elk ge val een tweeliter motor zal hebben. Onzeker is echter nog of men de 74 kW/101 pk versie met centrale injectie zal kiezen (het meest waarschijnlijk vol gens Pon), dan wel de 85 kW/115 pk variant met injec tie bij elke cilinder apart. Voor het overige zal de Avant le verbaar zijn in dezelfde uit voeringen als de 100 sedan, dat wil zeggen met vijf- en zesci linder benzinemotoren, of vijf cilinder diesels. Ook vierwie- laangedreven Quattro's (niet met diesel of tweeliter benzi nemotor) horen erbij, inclusief de net geïntroduceerde combi natie van Quattro-aandrijving met automatische transmissie (op 2.8E zescilinder). Zelfs een topmodel S4 met zesversnel lingsbak, 169 kW/230 pk ster ke twintigkleps-turbo-vijfci- linder en standaard vierwiel aandrijving staat op de lijst. Wat je noemt een snel-bestel- ler, met zijn top van 235 km/h en acceleratie van 0-100 km/h in 7,1 seconden. De betiteling 'besteller' is hier uiteraard schertsend gebruikt, want hoewel de nieuwe Avant niet meer zo'n schuine coupé achtersteven heeft zoals zijn voorganger zal hij nauwelijks voor een bedrijfswagen wor den aangezien. Buiten een lijn- voering die nu meer het ware stationcar-idee volgt is het re cept voor deze nieuwe Avant gelijk aan dat van zijn voor ganger. De Avant is in afme tingen en uitrusting gelijk aan de 100 sedan, die op zijn beurt 'alleen in de breedte wat groter is dan de oude 100. In plaats van het merkwaardige spoiler- tje op de onderkant van de achterruit bij het oude model heeft de nieuwe Avant een fraai op het dak aansluitende spoiler. De luxueus afgewerkte baga geruimte is voorzien van een vlakke vloerplaat, waaronder nog een forse bergruimte van ruim 60 liter overblijft boven op het reservewiel. Daarnaast zijn er grote, afgesloten berg- vakken in de zijwand van de bagageruimte. Dat levert wel een opmerkelijk cijfer voor de bagageruimte-inhoud. Die be draagt namelijk maar 380 liter met rechtopstaande achter bank, tot maximaal 1255 liter wanneer de gedeelde achter bank is neergeklapt. Dat is be langrijk minder ruimte dan de oude Avant volgens Audi's ei gen cijfers (gemeten naar VDA-norm) te bieden had. De enige verklaring hiervoor is dat de rest kennelijk verloren ging aan de genoemde berg- vakken onder en naast de ba- gagevloer. Het laadvermogen nam iets toe tot circa 600 kg, de toegestane daklast werd vergroot tot een forse 100 kg. In de Frieslandhal te Leeuwarden wordt in het weekend van 13, 14 en 15 december voor de vierde maal een omvangrijke tentoonstelling van auto's en motorfietsen gehouden. Enkele cijfers, zoals een oppervlak van 17.000 vier kante meter met daarop circa duizend auto's en motoren, geven aan dat het weer om een groot evenement gaat. lende onderwerpen aan bod dat men een rondje met een komen. Zowel auto's als moto- aantal exclusieve auto's mee ren, nieuw en oud, racers en kon rijden, ditmaal is de bij- produktiemodellen, met daar- zonderheid dat klassieke auto's naast hobby-artikelen als mo- niet alleen te zien maar ook te dellen, folders en boeken. Was koop zijn. Als smaakmakers het speciale element vorig jaar van de show worden genoemd: en stand vol met Ben Huis- man's klassieke racewagens, Jeffrey de Vries met zijn su- perbike-racers van 1991 en '92, of bij de produktiewagens de Lamborghini Diablo en de nieuwste Chevrolets Corvette en Camaro. De toegangsprijs blijft prettig gematigd: f. 12,50 voor volwas senen, f. 7,50 voor kinderen en 65-plussers. De openingstijden zijn op vrijdag de dertiende van twee uur 's middags tot tien uur, op zaterdag van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds, en op zondag van tien tot zes uur. In de Frieslandhal aan de Heliconweg te Leeu warden dus. IN MENSVRIENDELIJK PROTOTYPE VAN MITSUBISHI 'Uit het grote aanbod van toekomst-modellen dat de Japanse industrie produ ceert kiezen we de HSR III van Mitsubishi om eens te laten zien wat daar nu zoal inzit. Heel wat (maar niet alle) bijzondere ele menten van dit prototype bieden andere fabrikan ten ook in experimentele modellen. Net als Mitsubishi laten vele ïse merken hun prototy pes een eigen leven leiden, al is bij Mitsubishi nog het duide lijkst te zien hoe de HSR van 1987, de HSR II van '89 en de HSR III van '91 een doorgaan de ontwikkelingslijn vormen. Interessant is ook dat de HSR III demonstreert hoe men pro fiteert van de kennis die ande re bedrijven binnen de groep in huis hebben. De Mitsubishigroep is al een verhaal apart. Het bedrijf werd door de familie Iwasaki opgericht als rederij in 1871. Men ging eigen schepen bou wen, later ook auto's en vlieg tuigen, begon een eigen verze keringsmaatschappij en bank. Er werden bedrijven overge nomen, zoals bijvoorbeeld ca- merafabrikant Nikon. Came ra's en scheepstechniek komen we in de HSR III nog tegen. Officieel bestaat de groep ech ter eigenlijk niet meer. Na de oorlog moesten op last van de Amerikaanse overwinnaars de grote industrie- en handels reuzen ('zaibatsu') ontmanteld worden, om hernieuwde op komst van een oorlogsindus trie onmogelijk te maken. Ge vreesde jachtvliegtuigen en slagschepen kwamen in de oorlog van Mitsubishi-bedrij- ven. Nu nog doet men wat ge heimzinnig over de groep. Men kon niet verbieden dat de diverse bedrijfsdirecteuren el kaar wekelijks troffen... Zo is het nog steeds. Feitelijk is de Mitsubishigroep een holding met 42 bedrijven, zonder presi dent of officiële raad van be stuur omdat holdings verbo den zijn in Japan. Besturing Waren de HSR I en II vooral supersnelle auto's waarin hoge rijdynamiek en -veiligheid centraal stonden, voor de HSR III gooide men het op Human Scale Research. Een auto die optimaal bedieningsgemak en rijplezier biedt, bovendien mi lieuvriendelijk is. Alle wielen worden ook bestuurd, de ve ring is elektronisch geregeld, dat alles via een en hetzelfde regelsysteem. Dat werkt met de in Japan razend populaire 'neural fuzzy logic', een com putersysteem dat menselijk denken imiteert. De besturings-logica maakt het mogelijk dat de auto onder sommige omstandigheden zichzelf rijdt, maar daarover straks. De carrosserie heeft al heel interessante details. Zo dient de luchtuitlaat achter de voorwielen voor 'grenslaag controle'. Door lucht uit de motorruimte naar buiten te blazen wordt voorkomen dat de rijwindstroom los van de carosserie komt en luchtwer veling optreedt, die de lucht- weerstand doet toenemen. De kieuwen van een vis gaven het voorbeeld, zegt Mitsubishi. Joystick Pedalen kent de HSR III niet, achter het stuurwiel zit een met de vingertoppen te bedie nen remknop, aan de binnen kant van het stuur een met de duim te bedienen gasknop. De keuzehendel van de automaat is in het bestuurdersportier ge plaatst. In een Japanse krant sprak men daarom al van een 'invaliden-auto'. Naast het stuur zit ook een multifunctio nele joystick. Middenop het dashboard zit een opklapbaar beeldscherm. Is het ingeklapt, dan bedient de joystick de ste reo-installatie, staat het beeld scherm omhoog dan worden via de joystick allerlei op het scherm afgebeelde bedienings programma's doorlopen. De HSR III heeft dus een bijzon der opgeruimde cockpit met een minimum aan bedienings organen en enorme beenruim te. In de stuurwielrand zitten nog sensors die de bestuurder (via zijn handen) in de gaten hou den. Neemt zijn concentratie af, wat merkbaar wordt aan zijn reacties, dan komt op het beeldscherm de aanbeveling zoveel minuten of uren rust te nemen. De auto kan nog ver der zelf regelend optreden. Er zitten twee camera's onder de grille, in elk koplamphuis een en nog een voorop de binnen spiegel. De grille-camera's me ten de afstand tot voorliggers en lezen snelheidsborden langs de weg, op grond waarvan au tomatisch de rijsnelheid wordt geregeld. De koplamp-came ra's kijken samen met de bin nenspiegel-camera naar de lij nen op de weg en zijn gekop peld aan de besturing om de auto in het juiste spoor te hou den. Zo kun je volautomatisch (laten) rijden, ook in filever- Te zien in Friesland: de Ford Escort RS2000 Motorgidsje niet compleet Idoor FRANK WERKMAN In de bijna naar een rage neigende opmars van de motorfiets passen volgens goed commercieel gebruik natuurlijk de nodige pu blicaties. De pockets 'Alle motoren 92', 'Wegraces op motoren 91/92' en 'Moto- cross 91/92' van uitgeverij De Alk voorzien wat dat betreft dan ook in een groeiende behoefte. De twee laatste werkjes, die hun zeventiende editie bele- De Honda Nighthawk 250cc zor ven, van respectievelijk Henk Keulemans en Peter van der Sanden zijn daarbij een aardi ge invulling van nieuwsgierig heid naar motornieuws. Ze ge ven een redelijk compleet beeld van het voorbije motor sportseizoen en verschaffen in verhaalvorm en statistieken voldoende informatie. Dat Ier tierelantijnen als eenvoudige geldt minder voor het plaats jesboekje 'Alle motoren 92', dat het voorvoegsel 'alle' bepaald niet waarmaakt. Bij de be schrijvingen ontbreekt te veel informatie, waarvan de prijs van de bewuste tweewielers wel een heel essentiëel manco is. 'Alle motoren 92' mag dan wel veel illustraties bevatten, FOTO: PR maar getuigt van een net iets te grote haastklus bij de sa menstelling om de voor de zes tiende keer op de markt ge brachte uitgave vlak voor Sin terklaas compleet te noemen. Jammer voor de liefhebber van de in zwang geraakte mo torfiets, die wel wat meer wil hebben dan plaatjes. De Ducati Paso met een stroomlijnpantser en bijvoorbeeld in de carrosserie weggewerkte richtingaanwijzers.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25