KRO ziet in opstappen TROS meer kans op behoud bestel KUNST/RTV 23 EO en VPRO vragen de A-status aan Fraaie beelden van Boschma en Lorca Retrospectief Palestina-Israël gaat niet door Henk Temming: „Sinterklaasliedjes schrijven geen eenvoudige klus" Timdelerclub op dreef in scènes uit een huwelijk Amerikaanse filmacteur Ralph Bellamy overleden Qowumt ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 ROTTERDAMSE PRIMEUR BIJ BOYMANS-VAN BEUNINGEN Museum ontsluit depot via computerbeeldbank p zuste ,impo ROTTERDAM Het grootste leel van een museumcollectie -rs Vdr eidt meestal een verborgen «staan in het depot, bij ge trek aan voldoende expositie- uimte. Museum Boymans-van leuningen in Rotterdam heeft dit punt binnenkort geen geheimen meer. Via een zoge- ioemde beeldbank kunnen be- ;eerdeioekers de totale collectie 'in- jien'. Bladerend via een com pter kunnen bezoekers een vifeei 'ollecJi£ overzicht krijgen van 1 ille schilderijen in het bezit /an dj 'an dit museum. let hangt alleen nog op het /inden van een sponsor, die de iserint )p ?ebiei sIG -A aan IBAol zijn nsver •lijk te en re >erso laatste fase van de ontwikke ling van dit systeem wil finan cieren. Maar verwacht wordt dat deze geautomatiseerde mu seumbeeldbank volgend voor jaar al in gebruik kan worden genomen. Voorlopig beperkt het systeem zich tot werken uit de collectie van de afdeling Oude Schilderkunst. Van de ruim 1100 schilderijen (een kleine 300 worden permanent tentoongesteld) kan niet alleen 'het plaatje' worden opge vraagd, maar ook informatie. gen, zoals Moderne Kunst en het Prenten- en Tekeningen kabinet (de laatste met 250.000 exemplaren), op deze manier toegankelijk worden gemaakt. Op basis van thema's, stromin gen, kunstenaars of bepaalde kunstwerken kan de bezoeker 'rondleidingen' door de collec tie maken. Via een printer is het op den duur mogelijk een eigen catalogus samen te stel len. Een andere mogelijkheid is het informatiepakket op discs te zetten, zodat ook thuis de collectie van het museum kan worden ingezien. NOS-ochtend journaal op de EO-dinsdag HILVERSUM De Evangelische Omroep gaat in het nieuwe jaar in haar programma's op de dinsdagochtend een NOS-Jour- naal uitzenden. De Journaal-uitzending begint om tien uur en duurt vijf minuten. Het NOS-bestuur heeft daar gisteren mee ingestemd. De redactionele verantwoordelijkheid voor het Jour naal berust geheel bij de reguliere redactie. De uitzending vindt echter plaats in EO-zendtijd en wordt ook door de Evangelische Omroep betaald. Volgens een woordvoerder van de EO is het vreemd dat in de huidige situatie er alleen vanaf vier uur 's middags Journaal-uitzendingen zijn, terwijl de televisie wel op dinsdagochtend in de lucht is. De EO ziet de komst van het Journaal dan ook als een extra service aan de kijkers. Ook wordt er een verhoogde belangstelling voor de eigen program ma's van verwacht. Aanvankelijk heeft de EO overwogen de ei gen Tijdsein-redactie een dergelijk bulletin te laten maken. Daar is echter vanaf gestapt, omdat het Journaal alle faciliteiten en expertise in huis heeft om een extra bulletin te maken. Over de kosten van het ochtendjournaal wordt nog onderhandeld. De omroepbijdrage: vier gulden meer DEN HAAG Het tarief van de omroepbijdrage stijgt met in gang van 1 januari met twee gulden per half jaar. Inclusief de provinciale opslag wordt de halfjaarlijkse bijdrage 86 gulden. Dat heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur gisteren bekend gemaakt. De verhoging is het gevolg van aanpassingen van de Mediawet. In het wetsontwerp commerciële omroep is geregeld dat de om roepbijdrage voortaan jaarlijks wordt geïndexeerd. Hiervoor geldt de prijsindex voor de gezinsconsumptie over het afgelopen kalenderjaar; in dit geval 2,6 procent over 1990. Het tarief wordt op hele guldens afgerond. Het aantal burgers dat daadwerkelijk de omroepbijdrage voldoet, is volgens de dienst omroepbijdragen (DOB) het afgelopen jaar met 250.000 gegroeid. Zij reageerden op een dit voorjaar begonnen grootscheepse campagne om het aantal zwartkijkers terug te dringen. Begin dit jaar waren er volgens DOB nog 800.000 zwartkijkers. HILVERSUM De Evangeli sche Omroep zal vandaag bij het Commissariaat voor de Media de A-status aanvragen. Dat heeft de EO gisteren be vestigd. De omroep heeft kans gezien binnen enkele maanden bijna 200.000 nieuwe leden te boe- De EO beschikt thans over 530.829 leden. Volgens een woordvoerder is dat aantal voldoende om de A-status te behalen. De wet geeft als norm de aanwezigheid van 450.000 leden. Bij controle door het Commissariaat voor de Media zal een aantal leden als nog afvallen. De EO gaat er echter vanuit dat het ledental voldoende zal. blijken te zijn. Ook de VPRO zal de A-status aanvragen. De aanvraag van de VPRO gaat maandag naar het Commissariaat. De VPRO maakt zondag de eindstand van de ledenwerving bekend. De procedure voor de goed keuring neemt enige maanden in beslag. De goedkeuring wordt gebaseerd op een steek proef van duizend leden per omroep. Mocht het Commissa riaat de aanvragen goedkeu ren, dan kunnen beide omroe pen per 1 oktober volgend jaar op extra zendtijd rekenen. GERRIT BRAKS WIL GEEN COMMERCIEEL AVONTUUR Feike Boschma met Eenmaal sterft ook de zee, naar gedichten van Fe- derico Garcia Lorca. Muziek: Iraklis Paskalidis. Vormgeving: Apostolos Vettas. Regie: Nikos Armaos. Licht: Paul de Vrees. Gezien op 29 novem- i het LAKtheater. Vanavond herhaling. derla rhnis ie en iding st on/ iparal ierste ul 'Ie: erva: U unica chap (01: Feike Boschma gaat door het leven als poppenspeler, maar wie zijn nieuwe voorstelling heeft gezien, realiseert zich dat poppenspel een veel te beperk te term is voor zijn werk. Een maal sterft ook de zee is geba seerd op gedichten van Fede- rico Garcia Lorca. Van de tek sten horen we weinig, het gaat om de beelden die zijn ont leend aan Lorca's poëzie. In het eerste deel wordt een zigeuneijongen gevangengezet. Het lukt zijn moeder niet de politie om te kopen, hoe beval lig de fles wijn haar rokje ook optilt en hoe veelbelovend het vrijende paartje in de sigaren doos is. De jongen droomt zich steeds verder van de wereld weg, waarbij de maan ('het brood van de armen') een be langrijke rol speelt. Deel twee is gebaseerd op de eenzame dichter in Nueva York. Boschma heeft die poë zie vertaald met het beeld van een garderobe die tot leven komt. Prachtig is het beeld van de grote grauwe jassen rond een klerenkist. Daar vlijt zich een stier op neer, die wordt getroost door een wit paard en een rode vogel. Zo vangt Boschma op zijn ei gen manier wat van Lorca's hartstocht. Zijn poppen zijn soms gemaskerde bezielde ge stalten, soms niet meer dan en stok met een lap erover. Een mooie, uitgekiende belichting zorgt voor de rest van de illu sie. Niet alle beelden kon ik plaat sen in het verhaal, daarvoor ken ik te weinig van Lorca's werk. Ook de verklaring van de titel moet ik u schuldig blij ven, maar het zag er schitte rend uit. Boschma scherpt een betoverende, ijle wereld, waarin begrip je niet verder brengt. HILVERSUM KRO- voorzitter Gerrit Braks ziet in een commercieel avontuur van de TROS op de kabel meer kansen op behoud van het publieke omroepbestel. Door de stap van de TROS wordt het voor Veronica en VARA moeilijker hun deze maand bekend ge maakte streven naar een commerciële zender ten uitvoer te brengen. „Het perspectief voor hen wordt minder. De markt is te klein voor nóg een commerciële omroep in ons land", meent Braks. Daarmee wordt volgens Braks de kans dat VARA en Veroni ca binnen het bestel blijven, groter. De KRO-voorzitter zou dat toejuichen. „Als beide om roepen commercieel worden, lukt het ons niet drie netten voor de publieke omroepen te behouden. Minister D'Ancona wil namelijk publieksomroe- pen die uit het bestel treden een van de drie ethernetten meegeven. Een bestel van twee netten biedt nauwelijks ruimte om geld te verdienen. Dan krijg je een versnipperd programma-aanbod, zonder al lure. Met VARA en Veronica binnen het bestel, en drie ethernetten, heb je veel meer mogelijkheden". De KRO-voorzitter verraste enkele weken geleden vriend en vijand door in een rede tot de ledenraad te suggereren dat ook zijn omroep „private structuren" overweegt. Wil de KRO ook het commerciële pad op? Braks: „Nee, het was meer een noodkreet richting Den Haag. Ik ben diep teleurge steld in de politieke steun voor het publieke bestel. Ik bespeur een zekere onverschilligheid en terughoudendheid in de po litiek ten opzichte van de om roepen. We hebben de aanbe velingen uit het rapport McKinsey overgenomen, zijn bezig met efficiency-operaties, werken samen met andere omroepen en hebben inmid dels een herkenbare zenderin deling. Maar ondanks al onze goede bedoelingen hebben we op dit moment nog geen enke le duidelijkheid over hoeveel geld we volgend jaar hebben te besteden. En als die duide lijkheid uitblijft, moet je mis schien meer private wegen zoeken voor de KRO, heb ik gezegd", aldus Braks, die er meteen aan toevoegt dat dit meer een signaal was dan een werkelijke optie. „Al zouden we het gezien onze kijk- en waarderingscijfers voor onze programma's niet eens zo gek Nipt serieus Braks richt zich ook tegen de uitlatingen van de minister dat de publieke omroepen twee derde van hun budget zelf moeten verdienen uit reclame inkomsten en sponsoring. „Dat kan ze niet serieus menen. Je eigen kost verdienen en ver- Gerrit Braks: „Ik ben diep teleurgesteld in de politieke steun voor het publieke bestel". FOTO: HANS DE BAKKER gaande voorschriften voor het programma blijven hanteren, dat kan niet. Eeri omroep op puur commerciële basis kan niet meer publiek zijn. Bij ons systeem hoort een wettelijke bescherming voor de identi- teitsomroepen. Uit weten schappelijk onderzoek is ge bleken dat er in Nederland nog altijd spraké is van duide lijke maatschappelijke stro mingen. De stromingen geven vorm aan opvattingen en nor men in het leven. Het feit dat wij een aanhang hebben, be wijst dat het leeft. Dat moet je beschermen, daar moet je geld voor geven", aldus de KRO- voorzitter. Hij zegt zich enigszins te ver bazen over de wens van de VARA commercieel te gaan. „Het socialisme is op zijn re tour en dus ook een daarop ge baseerde omroep, is (VARA- voorzitter) Van Dams analyse. Ik vind echter dat er binnen onze maatschappij nog een duidelijk herkenbare sociaal democratische stroming is. Die mensen hebben recht op een eigen omroep; ons bestel is daarop ook ingericht. De VARA hoort binnen dat be stel". Commerciëler Toch ziet ook Braks in dat de omroepen zich commerciëler moeten opstellen, willen ze het bestel in stand houden. „We moeten dit model handhaven, en dat betekent marktgerich ter opereren binnen het bestel. Nu al wordt veertig procent bekostigd uit reclamegelden, maar we moeten nu in toene mende mate concurreren met de commerciële televisie. Maar we hebben ook die identiteits opdracht, en dat betekent dat omroepgeld hoe dan ook nodig blijft, inclusief een verhoging daarvan. Het CDA overweegt dat, en in een deel van de PvdA is er ook steun voor te vinden". De vraag of commercieel ope reren binnen het bestel nu zo wezenlijk verschilt van de commerciële televisie buiten het bestel wordt door de KRO- voorzitter onmiddellijk gepa reerd. „Wij hebben ons te hou den aan programmavoor schriften, de commerciële tv is volledig vrij. Dat is het grote verschil Als wij kiezen voor het bestel dan verwachten wij steun, dan moet het ons ook mogelijk worden gemaakt bin nen dat bestel te functioneren. Dat is nu onmogelijk". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Wispelwey volgt Britten in de diepste droefheid Piefer Wispelwey (cello) en Martin Kaay (gitaar) spelen werk van o.a Britten en De Falla. Gehoord op 29 november in de Kapelzaal van K Dit is dus Venetië. Winter. Het zal een uurtje of half vier in de ochtend zijn": cellist Pie- ter Wispelwey over de barca rolle (gondellied) in de derde cellosuite van Britten. En zijn woorden vooraf bleken volle dig te kloppen. Het was 't holst van de nacht en ijskoud; de rillingen liepen je over de rug in de diepdroeve wereld die Wispelwey uit z'n cello tevoor schijn riep. Britten schreef zijn drie cello suites in het begin van de ja ren zestig voor een opvallende, maar nog tamelijk onbekende cellist, de inmiddels legendari sche Rostropovitsj. De derde suite - droeve zangerigheid, se ries grepen, dubbeltonen, weg schietende toonreeksen - be rust op drie volksliedjes en een requiem, maar die komen pas na de variaties die er op geba seerd zijn. Zo krijgt het stuk het karakter van een serie flash-backs met een ontkno ping in het heden. De suite mag Rostropovitsj dan (letter lijk) op het lijf geschreven zijn, Wispelwey doet in deze mu ziek niet voor hem onder: met heel zijn lichaam dwong de leerling van Anner Bijlsma zijn instrument in de meest huiveringwekkende bochten (wie zich door de muziek wil laten overtuigen: Wispelwey heeft de drie suites op CD uit gebracht). Dit alles terwijl we hier te ma ken hadden met een invaller, want de meeste luisteraars in de eindelijk weer eens goed gevulde Kapelzaal waren ge komen voor het aangekondig de Segovia Guitaar Kwartet. Maar dat viertal is inmiddels uit elkaar gegaan, zodat we te maken kregen met de tamelijk bizarre combinatie cello-gitaar. Gitarist Martin Kaay zat naast Wispelwey muziek te maken die over het algemeen ooit voor cello en piano geschreven En een gitaar is geen piano. Ook al waren de bewerkingen nog zo ingenieus, en ook al haalde Kaay soms technisch knappe dingen uit in zijn po gingen de twee pianistenhan den in één gitaristenhand te vangen, het bleef aanmodde ren. De gitaar miste steeds vo lume en kleur; het spel van de bijna in de bladmuziek gekro pen Kaay werd er bepaald niet beter op. Enige positieve uit zondering waren de 'Siete Canciones Populares' van De Falla, vaak uitgevoerd door cello en piano, maar oorspron kelijk geschreven voor mid denstem en piano. Misschien kwam het omdat de gitaar in deze Spaanse muziek beter op z'n plaats viel, misschien om dat Wispelwey hier voor het eerst een partituur nodig had en iets minder sterk speelde, maar in De Falla was sprake van enig evenwicht. Toch was het de trieste, misti ge wereld van Wispelwey en Britten die buiten wachtte. AMSTERDAM Het retros pectief Palestina-Israël, dat ge programmeerd stond op het vierde International Docu mentary Filmfestival Amster dam (IDFA), gaat definitief niet door. F. Yovel, Cultureel Attaché van de Israëlische am bassade in Den Haag, heeft de festival-organisatoren telefo nisch meegedeeld dat de Israë lische autoriteiten geen mede werking willen verlenen aan het festival, dat op 4 december in de hoofdstad begint. In een verklaring zegt de Is raëlische ambassade haar me dewerking aan het festival te beëindigen omdat het een poli tiek evenement betreft. „Ter wijl het ieders recht is door de PLO gemaakte of geïnspireer de films te vertonen, teneinde Israël op een objectieve ma nier te bekijken, is het ook ons recht een poging daartoe te weigeren", aldus de verkla ring. Die beslissing betekent dat Israël elf van de tweeën dertig te vertonen films niet ter beschikking stelt aan het festival. Als reden wordt gege ven dat tijdens het documen taire filmfestival ook films van Palestijnse regisseurs wor den vertoond. De organisato ren van het festival hebben het retrospectief nu afgelast, omdat een overzicht van de geschiedenis van 1914 tot 1991 incompleet is als het meren deel van de films ontbreekt. Festivaldirecteur. Ally Derks meldde vorige week al dat het Spielberg Archive van de He breeuwse Universiteit en de Israelian Film Service het Israëlische Rijksarchief weigerden hun films te be schikking te stellen. Derks reisde daarom in gezelschap van de voorzitter van het IDFA, Walter Etty, af om de Israëli's alsnog te overtuigen van de goede bedoelingen. Etty zei toen goede hoop te hebben ter plekke een aantal misverstanden op te lossen en de films alsnog te krijgen. Bij zijn terugkeer verklaarde hij dat de misverstanden waren verdwenen, maar dat ze de Is raëli's niet hadden kunnen overtuigen hun medewerking te verlenen. DEBAT NEWMAN-SCHILDERIJ UITGESTELD AMSTERDAM Het debat over de restauratie van het schilderij 'Who's Afraid of Red, Yellow and Blue II' van de Amerikaanse kunstenaar Barnett Newman, dat op 4 december in de Amster damse commissie kunst en cultuur zou plaatsvinden, wordt uitge steld tot 18 december. Het uitstel is noodzakelijk, zo verklaarde een woordvoerder van de gemeente Amsterdam omdat het onder zoek van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk nog niet ge reed is. Het gemeenteraadslid E. Bakker (D'66), dat kort nadat de restaura tie door de Amerikaan D. Goldreyer had aangedrongen op een de bat hierover wil dat tijdens die commissievergadering duidelijk heid komt over de onderzoeksopdracht die aan het Gerechtelijk Laboratorium was verstrekt. De inhoud van die opdracht is tot op heden niet bekendgemaakt. Bakker wil ook dat in de vergadering de reactie van de begeleidingscommissie wordt gegeven. Deze commissie bestaat naast de directeur van het Stedelijk Museum W. Beeren, uit het hoofd van de afdeling Schilder- en Bouwkunst, R. Dippel, het hoofd van de afdeling Kunstzaken van de Gemeente Amsterdam, A. Jansen en de restaurator van het Stedelijk Mu seum E. Bracht. Begin oktober verscheen een eerste rapportage van deze begeleidingscommissie, waarin restaurator Bracht een minderheidsstandpunt naar voren bracht. Zij stelde dat de Ameri- kaann D. Goldreyer de restauratie van het schilderij niet goed had uitgevoerd. Hij zou het schilderij hebben overschilderd. UTRECHT Henk Tem ming, ex-zanger van Het Goede Doel, is verbaasd dat hij kennelijk de enige is in Nederland, die het overbekende Sinterklaas- liedjes-repertoire aanvult met eigentijdse wijsjes als 'Sinterklaas, wie kent hem niet' en 'Ik ben toch zeker Sinterklaas niet'. „Niemand schrijft derge lijke liedjes. Je zou ze dus een gat in de markt kun nen noemen". Eerstgenoemde liedje was een hit voor Temming zelf en het tweede werd de hitparade in gezongen door Edwin Rutten en het Kinderen voor Kinde- renkoor. Geïnspireerd door dit succes, liet Temming enkele weken geleden een geluidsdra ger het licht zien met daarop louter deuntjes die de bebaar de Goedheiligman als onder werp hebben. „Geen eenvou dige klus. Eén Sinterklaaslied je schrijven is geen kunst, maar een hele serie, ga daar maar eens aan staan". Frisse duik Om zich voor te bereiden heeft Temming een frisse duik genomen in het verleden van de Sint en tot zijn verbazing ontdekte hij dat er heel wat li teratuur over de Goedheilig man bestaat. Voordat de Utrechtse zanger liedjes als 'De Hulpsinterklaas' en 'Er zit een haar in de soep van Sin terklaas' aan de muze wist te ontworstelen, heeft hij dan ook een halve bibliotheek yit- gekamd. Henk: „Ik heb stapels boeken gelezen over de myti- sche figuur van Sinterklaas. Ik wilde namelijk in eerste in stantie een ceedee maken over de historische Sint. Maar dat is zo'n andere figuur dan degene die wij kennen, dat niemand er enige affiniteit mee zou hebben. De echte Sinterklaas kwam uit het Turkse plaatsje Myra. Hoe die Zwarte Piet aan zijn zijde is verschenen, is al leen vanuit de mythe te ver klaren. En dan de schimmel van de Sint. Dat dier is afge- Henk Temming: „Ik had vakantie en heb die Sinterklaas liedjes in vier weken tijd, liggend aan het strand, geschreven". FOTO: PR leid van de schimmel waar Wodan op reed. In de loop der eeuwen zijn er allerlei mythes door elkaar gevlochten en daaruit is de persoon van Sin terklaas ontstaan zoals wij die vandaag de dag kennen.' De echte Sint leefde in de achtste of negende eeuw. Honderd jaar na zijn dood is hij heilig verklaard en weer een eeuw later later hebben ze hem op gegraven en vervoerd naar Italië. Daar is hij opnieuw be graven. Dat is de man waarop onze hele legende is gebaseerd. Het was voor mij moeilijk om daar een conceptplaat van te maken. In ieder geval heeft de Sint zoals wij die kennen niets meer met het christendom te maken". Kerstplaat „Ik loop eigenlijk al jaren rond met het idee een plaat met al leen Sinterklaasliedjes te ma ken. Dat begon in de tijd dat ik met Het Goede Doel bezig was de elpee 'België' op te ne men. Ik dacht toen: als dit pro ject klaar is, ga ik iets in m'n eentje doen. Ik wilde eerst een kerstplaat maken, maar als je daar het Nederlandse publiek mee wilt bereiken, heb je al leen de paar weken tussen Sinterklaas en Kerst. Zo'n liedje heeft dus maar een dag of tien bestaansrecht en dat vond ik eigenlijk zonde. Dus ik besloot een single te maken: 'Sinterklaas, wie kent hem niet'. Vanaf dat moment heeft het mij niet meer losgelaten om nog eens een komplete el pee over dat onderwerp op te nemen. Pas enkele maanden geleden in Italië is het er van gekomen. Ik had vakantie en heb die liedjes in vier weken tijd, liggend aan het strand, ge schreven". „Je kunt bij het Sinterklaas feest genoeg kritische kantte keningen plaatsen, maar het is en blijft een leuk feest", vindt Temming. „Zelf vier ik het al tijd. Het is zelfs een van de weinige dagen dat ik het woord 'gezellig' uit mijn mond kan krijgen. Normaal heb ik bij dat woord een soort spruit jeslucht in mijn neus. Bij het Sinterklaasfeest heb ik dat niet". LOS ANGELES De Ameri kaanse filmacteur Ralph Bel lamy is gisteren op 87-jarige leeftijd in Los Angeles overle den. Bellamy speelde in meer dan honderd films. In 1987 ontving hij een ere-Oscar voor zijn gehele werk. Bellamy liet Met verscheidene toneelgezel schappen trok hij negen jaar lang door de Verenigde Staten, waarna hij in 1929 zijn debuut op Broadway maakte. De daarop volgende 12 jaar zou hii tachtig films maken. Veelal vervulde hij de rol van de hoofdrolspeler die zijn geliefde niet kon krijgen. In 1943 keer de hij terug naar het toneel en won hij meteen een belangrij ke onderscheiding voor zijn optreden als president Frank lin D. Roosevelt in 'Sunrise at Campobello'. Bellamy bleef tot zijn zeventigste acteren, zowel op het toneel als voor de tele- Christelijke Toneelgroep De Timde lerclub speelt „Plaza Suite", come- die van Neil Simon. Regie: Nico van Leeuwen en Riet Krispijn-de Wolf. Gezien op 29 november in de Leidse Schouwburg. „Als de muren konden spre ken...": in die gevleugelde woorden ligt de kiem van Neil Simons comedie „Plaza Suite", geliefd bij zowel het amateur toneel als het professionele theater. Het gegeven van de (hotel)kamer die al het lief en leed van zijn jarenlange ge schiedenis omarmt, vindt mis schien een late pendant in de momenteel via de televisie uit gezonden Hollandse dramase rie „Suite 215". De Timdejer- club echter haalt de ware to neelvriend juist weg van de treurbuis en maakt met grote regelmaat hartverwarmend amateurtoneel. Gisteravond was Simons theatrale drieluik dus aan de beurt. Riet Krispijn-de Wolf tekende ten dele voor de regie en mag vooral om haar spel zo langza merhand wel het boegbeeld heten van het schip dat „Leids Amateurtheater" heet. De Timdelerclub zal het nog moeilijk krijgen om blijvend repertoire te vinden waarin de ster van haar talent kan stra len. Niet alle stukken immers bevatten een rol die zó geknipt is voor dartres van haar pos tuur, leeftijd en uitstraling als de rol van Karen Nash in het eerste deel van „Plaza Suite". Zeer terecht werd „Riet" gis teravond reeds bij haar eerste verschijning onthaald op een welgemeend open doekje: de hooggespannen verwachtingen omtrent de invulling van haar personage bleken opnieuw ten volle gerechtvaardigd. Jammer dat het samenspel met de overigens eveneens zeer naturel spelende Tjeerd van Wijk (als haar echtgenoot Sam Nash) uiteindelijk toch enigszins teleurstelde. Er was te weinig spanning in de atmosfeer en te weinig broeie righeid in de dialoog om de toch niet geringe overspel-be kentenis van de man op ge loofwaardige wijze te recht vaardigen. En na dat cruciale, maar wellicht onderschatte moment was er in feite geen redden meer aan en liep de scène ietwat onritmisch naar zijn eind. Het eindshot echter met de binnenkomende kelner en de cynisch reagerende Ka ren was wederom ronduit een plaatje. Na de pauze mocht dochter Auke Krispijn haar theatrale erfenis, zeer geschikt voor juist dit type comedie, aanto nen en ze deed dat ook volop. Alle registers die haar rol van teleurgestelde, maar opgewek te echtgenote behoefde trok ze wagenwijd open en het pu bliek genoot daar hoorbaar van. Haar tegenspeler Ernst Jan van Heijningen was goed op dreef, maar miste nét het raffinement om de door het le ven getekende Hollywood- Eroducer te spelen waarvoor ij door moest gaan. Het laatste paneel van het drieluik is in chronologisch opzicht in feite het eerste, want we staan hier nog slechts op de drempel van het huwe lijksleven. Het bekende ver haal van de trouwdag waarop de bruid eigenlijk niet meer wil, biedt uiteraard volop mo gelijkheden tot uithalen. En nu is het vooral het mannelij ke talent dat zegeviert: Nico van Leeuwen zet werkelijk een onvergetelijke (schoon )va- der neer. Met zijn dwaze geaf fecteerdheid stuwt hij de hu-1 mor van de scène naar het I hoogst haalbare piekniveau en zet hij de kroon op andermaal een prachtig stukje toneel van Leidens leukste amateurgezel- J schap.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23