ichard van Poelgeest il nu zijn slag slaan SPORT 21 TE LT EP VOETBALLERLEI CoAdriaanse moet blijven bij Den Haag ,jihijs Libregts houdt zich nu maar afzijdig PAGIt cLe Soutmit ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 uitste- willen finales in Londen en Lissabon KFURT De finales van de Europese bekertoernooien n volgend jaar in Londen en Lissabon gespeeld. De eind en het toernooi om de Europese beker voor landskampi- is op Wembley in Londen op 20 mei '92. Lissabon krijgt cerwinnaars op 6 mei. De toewijzing wordt definitief tij en vergadering van de UEFA in New York op 8 decem- nstaande. or waarschuwt Japan-gangers )EN De Engelse bondscoach Graham Taylor vreest ;n exodus van voetballers naar Japan. Taylor waarschuw- een vertrek naar de nieuw te vormen profliga naar Azië ilers hun interland-carrière gaat kosten. Gary Lineker vorige week bekend na het WK van 1992 in Zweden id te nemen van het Engelse elftal en naar Azië te verhui- Pele vader van 27-jarige dochter SAO PAULO Pele is opnieuw vader, van een kerngezonde beeldschone dochter van... 27 jaar. Sandra Regina Machado heeft met de positieve uitkomst van een DN A-onder- zoek het onomstotelijke bewijs in handen dat zij de vrucht is van een uit de hand gelopen vrijpartij in 1963 tussen Pele en een huishou delijk werkster. „Ik neem dergelijke toena deringspogingen met een korreltje zout. Ik ben te vaak lastig gevallen met dit soort grappen", verklaarde Pele afgelopen zomer in de Braziliaanse media. Sandra besloot daarom ten einde raad naar de rechter te stappen. Deze sommeerde Pele begin novem ber bloed af te staan voor een DNA-onder- zoek, met bovengenoemd resultaat. Al helft kaarten EK is verkocht STOCKHOLM Voor de eindronde van de Europese titelstrijd, zomer '92, waarvoor de loting op 17 januari '92 in Göteborg wordt gedaan, is al de helft van het Zweedse contingent van 238.000 kaarten aan de man gebracht. De prijzen van de tickets variëren van ongeveer dertig gulden voor de staan- tribune bij de groepswedstrijden tot 165 gulden voor een comfortabele zit plaats bij de finale in Göteborg. Even als bij het vorige EK in Duitsland en het WK in Italië bestaat de mogelijk heid tot de aanschaf van een kaarten- pakket, met drie tickets voor de groepswedstrijden en één plaatsbewijs voor de halve eindstrijd of finale. Recordwinst voor Bayern München MÜNCHEN Sportief gezien gaat het de Münchense werkgever van Jan Wouters niet naar den vleze, maar financieel boert Bayern best. Penningmeester Kurt Hege- rich maakte bekend, dat het seizoen '90/'91 een recordwinst heeft opgeleverd van 1,599 miljoen mark (1,8 miljoen gul den). Het jaar daarvoor hield Bayern an derhalf miljoen gulden over. Afgelopen seizoen was, hoewel er geen kampioen schap te vieren viel, de omzet met 38,9 miljoen mark (43,5 miljoen gulden) hoger dan ooit. De stijging in vergelijking met het jaar ervoor was 1,65 miljoen gulden. Hegerich zei dat het eigen kapitaal van Bayern München is toegenomen tot boven de negen miljoen gulden. YK RUIJL )k tij- zeker bben en IRT Op de valreep [t de vraag of hij z'n :ode uit het hoofd kan Richard van geest moet erom la- Dat bedoelt hij nou. Nederland verkeert in de veronderstel- dat topsporters intel- leel achterlijk zijn. duizend-één E-N", het antwoord. En of en exemplaar van de opgestuurd kan jfer-lettercombinatie ver- =n woning in i dat Limburgse sje houdt hij sinds twee iomicilie. De basketballer eredivisionist Weert zegt er gelukkig te voelen. Al indt de geboren Hagenaar lerminst de consequentie [lat hij tot in lengte van ja- het hart van die stad fonen. Het team draait prettig, brengt Van ;st onder woorden. De coach, 'Ollie' vèn ipen, kan er ook weinig veranderen. „Het is zoiets bank in elkaar timme rt vork en mes", zegt de fmlange (2.05 meter) center, li Poelgeest (25) heeft een lustige week achter de'rug. QQ fersm< een badplaatsje in P jiithoek van Turkije, miste jk en vrije worp die Oranje f das om deed. Zo bleef het de Turken, die de winning in het kwalifica- de Europese titel- 1993 broodnodig len. Van Poelgeest moest daarna ontgelden, al had n aanvaardbaar excuus dubieuze optreden van irbiters. Studio Sport, (re- ale) radiostations en vele daden stonden prompt de deur om zijn verhaal „Iedereen was uit op is hij boos. „Als ik •in had gegooid, zou nand mij hebben opgebeld, isch Nederland". ogtepunt dan de Verenigde Staten, het voorlopige hoog de basketbalcarrière Van Poelgeest. De ex- baller en ex-badminton- er belandde er na z'n aan- celijke dribbels bij het Jumpers, Leiden en de (v- Amsterdamse Canadians. Hij speelde gedurende vier jaar voor de Nebraska Huskers in het Amerikaanse Lincoln en studeerde er tegelijkertijd En gelse letterkunde. Twaalfdui zend mensen op de banken, voor kost en inwoning werd gezorgd en hij had er altoos het gevoel als sportman te worden gewaardeerd. Ook al reikte hij naderhand niet tot de absolute (NBA-)top. „Je bent in Amerika niet alleen een basketballer, maar ook een voorbeeld voor de men sen. Kijk naar wat er rondom 'Magie' Johnson is gebeurd. Het eerste wat ik dacht toen ik hoorde dat hij aids had, was: „hé, hij heeft iets verkeerds gedaan". Dat was een schok. Natuurlijk is het onzin om die ziekte automatisch met iets verkeerds zo denken veel r den dat zijn mededeling enorm veel losmaakte in VS is dat het uitgerekend e topsporter worden geacht het voorbeeld te geven, aan jongeren, aan ie dereen. Men dacht onmiddel lijk dat hij had gezondigd. Dat verklaarde alle commotie. Ik heb het ook altijd zo gevoeld. Je bent in de VS een sporter, maar tevens een soort ideaal beeld voor het grote publiek". In eigen land houdt Van Poel geest dat vol. Het is er bijvoor beeld de oorzaak van dat hij in het openbaar (thuis wel) nim mer een sigaret opsteekt. Dat hoort een sporter niet te doen, vindt hij. Tegelijkertijd beseft hij dat zo'n houding eigenlijk onzin is, in Nederland. „Ach, hier bemoeit niemand zich met je. Iemand die full-time met een sport bezig is, zoals ik, wordt hier gezien als een soci aal 'misfit', een buitenbeentje". Schuldgevoel Van Poelgeest mag zich reke nen tot de twee handenvol Ne derlanders die 'zich in eigen land professioneel basketballer kunnen noemen. „Als het even kan praten de mensen mij een schuldgevoel aan. Als of ik de ganse dag aan het lummelen ben. In Amerika ben je entertainment, hier ziet men dat niet. Onwetenheid, afgunst? Ik weet het niet. M'n motivatie wordt er wel door ondermijnd". Van Poelgeest, die z'n wed strijden nu speelt voor gemid deld 400 toeschouwers, traint thans driemaal per dag om in conditie te blijven, 's Ochtends stoeit hij met gewichten, 's middags oefent hij individueel op schieten en 's avonds traint hij met z'n ploeggenoten. Die dan vaak dodelijk vermoeid uit hun werk komen om vijf maal in de week toch in de sporthal te verschijnen. Hij houdt er een onbevredigd ge voel aan over. Omdat Van Poelgeest weliswaar beseft dat z'n maten hun uiterste best doen, maar hijzelf met de twee Amerikanen steevast de ploeg op sleeptouw moeten nemen. „Ik heb het gevoel dat ik daar door onvoldoende goed kan spelen", zegt hij. De prof kijkt dan ook reikhalzend uit naar het open gaan van de grenzen, begin '93. De clubs mogen dan een extra buitenlander inlij ven. „Ik teken straks bij Weert, als zich geen andere club meldt, hooguit voor één jaar. Daarna wil ik in Grie kenland m'n slag slaan. Een salaris van zestig- tot tachtig duizend dollar per jaar is haal baar, denk ik. Ja, geld vind ik belangrijk. Ik moet op m'n 32e binnen zijn. Ik wil dan vol doende middelen hebben om een huis te kopen en niet di rect om een baan verlegen zit ten. Ik vang nu een lekker be drag. Daar kun je natuurlijk een hoop leuke dingen voor gaan kopen, maar ik vind het belangrijker te sparen. Ik woon hier in een huis van de club, dus dat kost me geen cent. Toch is het verleidelijk, hoor. Je ziet mooie dingen in de winkelstraat hier om de hoek en kunt het kopen. Ik zou zo dat lelijke bankstel dat hier staat, kunnen vervangen. Maar eigenlijk koop ik dan lie ver meubilair voor m'n ou ders. Zij hebben er recht op". Van Poelgeest zegt veel aan z'n vader en moeder te dan ken te hebben. Hij vond het ook buitengewoon prettig dat zij tijdens z'n vierjarig verblijf in Amerika eens aan het pu bliek werden voorgesteld. „Ze kregen een geweldig applaus", herinnert hij zich. „Waarop m'n vader terecht opmerkte dat ik blijkbaar populair was. Anders hadden zij nooit zoveel handen op elkaar gekregen". Al vroeg Het talent zat er bij Van Poel geest kennelijk al vroeg in. Toen hij als jongetje van zeven jaar in Zuid-Afrika verbleef hij zou pas drie jaar later te rugkeren naar Nederland op het moment dat vaders karwei bij Ballast Nedam was ge klaard blonk hij uit in atle tiek. „Ik ben bij het bekende Hagenaar Richard van Poelgeest in actie voor Weert: „Iemand die full-time met een sport bezig is, zoals ik, wordt in Nederland gezien als een sociaal 'misfit', een buitenbeentje". foto: peter van mulken Swartland-toernooi hoog ge ëindigd op de onderdelen hoogspringen en spinten", weet hij nog. „Achteraf besef ik trouwens hoe verschrikke lijk de Apartheid was. Ik heb dat toen alleen waargenomen niet ondervonden; ik was een knulletje". Van Poelgeest onthult veel te hebben gereisd. „Reizen is een goede leermeester", zegt hij. „Als je je maar open stelt voor de mensen, nieuwsgierig bent. Vragen stellen, daar gaat het om. Daar kun je een hoop van leren. Ik denk dat ik behoor lijk goed op de hoogte ben van de politieke en economische ontwikkelingen in de wereld. Daarvoor hoef je trouwens heus niet altijd op stap. Ik lees uur de krant en als het even kan, vraag ik alles aan de mensen die ik ontmoet. Bij ons op de hoek is een shoarma-zaak. Ik vind het dan leuk met de eigenaar te pra ten. Daarom weet ik nu veel van Egypte, hoeveel een huis daar kost, hoe de mensen le ven. Toen wij met het Neder lands team terugkeerden naar Nederland heb ik lange tijd gepraat met iemand die alles wist van Turkije. Dat vind ik prettig". Deugt niet Over het Nederlandse team heeft hij trouwens zo z'n eigen gedachten. In coach Randy Wiel mag er dan een goede leermeester staan, de aanpak deugt van geen kant, vindt Van Poelgeest. „Wij komen kort voor wedstrijden bij el kaar. Zien elkaar even, trai nen wat, spelen een wedstrijd je en dan hup moeten we er tegenaan. Dat is een amateu ristische voorbereiding. Eigen lijk zou er een vast team moeten zijn, dat tenminste eenmaal per maand bij elkaar komt en traint. Misschien dat we het EK in '93 nog halen, maar met deze voorbereiding wordt het moeilijk. Rick Smits, de Nederlandse prof in de NBA? Tja, met hem erbij maken we een grotere kans. Eigenlijk is hij een concurrent voor mijn positie. Dat moet door FRANK WERKMAN Het aantal vrienden dat ik heb in de voetballerij is op de vingers van één hand te tellen. Is goed zo, want dit soort amicaliteit schept alleen maar vervelende verplichtingen. Onafhankelijkheid is mij veel liever. Geeft bovendien - indien nodig - meer ruimte voor een zakelijke, objectieve en kritische beoordeling van de mensen met wie je te maken hebt. Populair maak je je in deze branche niet met een wat afstandelijke, neutrale opstelling. Zeker niet in de voetballerij, die tenslotte bijna aan elkaar hangt door de 'ouwe-jongens-krentebrood' mentaliteit. Maar mij bevalt deze houding; je bent als waarnemer tenslotte ook beter in staat tot beoordeling dan als betrokkene. Door de voetbalwereld zelf word je niet op handen gedragen als je soms de vinger op een pijnlijke wonde legt. Eddy Hartmann, de vroegere manager van ADO en FC Den Haag, placht mij nog wel eens de Ben de Graaf van Den Haag te noemen als ik weer eens een hem onwelgevallig stuk had geschreven. Piet de Visser, ook een tijdje bij FC Den Haag werkzaam, voegde mij eens, jaren later, toe dat de manier waarop ik hem tijdens zijn technische en tactische strapatsen begeleidde voor hem de voornaamste reden was geweest te vertrekken. Net als Pieter den Duik ook eens als betrekkelijke nieuwe voorzitter in het Zuiderpark zijn hart luchtte en zei dat hij me maar een lastige jongen vond. Er zijn collega 's, die dergelijke verwijten als een compliment opvatten. Ik werp die suggestie ver van mij. Het klinkt hoogdravend, maar ik deed nooit anders dan mijn werk. Goed, na deze ontboezeming over tot de orde van de dag. En die ligt (toevallig?) weer in het Zuiderpark, bij FC Den Haag dus. Daar is de stormbal gehesen, omdat de prestaties van het 'vlaggeschip' ernstig te wensen overlaten. Het water is, om de beeldspraak nog maar wat verder door te zetten, alle betrokkenen tot de lippen gestegen. En als je dreigt kopje onder te gaan wil je nog wel eens de elementaire beginselen van de zwemkunst vergeten. Dat is vooral wat kortzichtig van mensen die maatschappelijk zijn komen bovendrijven, hetgeen je van toepassing zou kunnen verklaren op de leden van het bestuur van FC Den Haag. Zij bekleden in het dagelijks leven posities met aanzien. Daarin heet het niet van goed bestuurdersschap te getuigen dat de eigenaar van de scheepvaartmaatschappij zijn kapitein ontslaat omdat de bootsman t geen kans zien bij windkracht zeven tegen f tegenstroom op te roeien. Jarenlang mocht schipper Adriaanse zijn eigen koers bepalen en stak iedereen vlag en wimpel uit vanwege diens positieve roergang. Nu de beste stuurlui aan de wal beginnen te morren, omdat het vaartuig een ijsberg nadert wordt iedereen panisch. Vrouwen en kinderen eerst, zou oud-Hagenaar Herman Kuiphof kunnen zeggen. Als de voortekenen niet bedriegen lijkt de kapitein echter het loodje te moeten leggen. Een noodmaatregel, die getuigt van niveau noch inzicht en die om die reden ernstig dient te worden afgeraden. FC Den Haag mag dan alom in den lande een zekere beladen reputatie hebben, maar die is vooral een gevolg van het supportersgedrag door de jaren heen. De leiding van de Zuiderpark-club kon tot dusver het beeld ophouden van een college met beschaafde zakenlieden. Vooral op de achtergrond dat wel, maar goed beleid wórdt doorgaans in de coulissen gevoerd. Bestuurders als de achtenswaardige voorzitter Henk Werkhoven zijn content met het uitblijven van al te grote incidenten met aanhangers. Die reputatie lijkt inderdaad enigszins aan lading te hebben ingeboet. Maar vormt tegelijkertijd het dilemma waarvoor de Haagse bestuurders staan: Adriaanse in dienst en de supporters rustig houden. Een welhaast onmogelijke combinatie. Een heldere stellingname ten gunste van de kapitein behoedt FC Den Haag evenwel van een schipperkoers, waar niemand een touw aan kan vastknopen. Adriaanse heeft meer respect verdiend dan hem nu ten deel valt. Pikant is wel dat zijn ploeg morgen uitkomt tegen de formatie, die regelmatig in de 'Heen en weer' plaatsneemt In Volendam weet men hoe om te springen met crises en komt paniek bijna nooit voor. Daar kent men ook het fenomeen tij en ontij. Werkhoven c.s doen er goed aan aan de boorden van het IJsselmeer hun licht eens op te steken. Een vriendentip. ïgrijkst RANK WERKMAN 100 wat ïanpak echte d gin fRA rijf dan atie- tbus IICI' N BI; TTERDAM Het gaat id met Thijs Libregts. Rotterdammer is sinds deze week weer irgestreken in zijn loortestad, omdat ook Griekse competitie dit lekeinde stilligt. Het derlands elftal speelt mers volgende week lensdag in Saloniki z'n tste kwalifikatie-wed- ijd voor het toernooi de Europese titel, vol- id jaar in Zweden, or Libregts betekent de ize een prima gelegenheid voor het eerst sinds begin n korte vakan- tussenuit te breken. Toen rd hij zoals bekend door aklis aangetrokken als oe- meester. Waardoor Li- ts voor de derde keer in loopbaan in Griekenland andde, waar hij eerder bij OK en Aris werkte, dens de laatste fase van zijn ste verblijf in zuid-oost-Eu- ia haalde Thijs Libregts zich woede van de Griekse voet liefhebbers en - pers op de Hij werd afgeschilderd verrader, omdat hij toen [e adviezen doorspeelde ar Zeist. „Dat was niet zo kijkt Libregts terug op ing van zaken in 1987. stond immers op het punt Michels op te volgen als idscoach. Dat ik toen op een vragen van de Neder- technische staf ant woord heb gegeven was daar om niet zo vreemd. Ach, het had allemaal niet zo veel om het lijf. Het ging eigenlijk meer om algemene dingen, zo als de Griekse mentaliteit en •dergelijke. Niks geen taktische tips. Maar die inmenging is me door de Grieken zelf toen niet in dank afgenomen. Het werd direct opgeblazen en er werd een soort Judas-rol van ge maakt. Vandaar ook dat ik me nu niet zal bemoeien met de gang van zaken rond Grieken land-Nederland. Ik verwacht te trouwens toch al geen vra gen vanuit Zeist; tenslotte we ten ze daar voldoende van de Griekse ploeg en het spel. Maar als ze me zouden bellen zou ik de boot afhouden. Ik heb geen zin in nieuwe proble men. Ik zit tenslotte nu daar en daar liggen mijn belangen". Verdienstelijk Thijs Libregts, die graag zijn bureau-functie ten behoeve van het WK voetbal 1994 in de Verenigde Staten opgaf voor weer een job op het trainings veld, heeft hij Heraklis een contract tot medio 1993. En in de Griekse havenstad is men voorlopig zeer tevreden over het optreden en de inbreng van de Nederlandse oud- bondscoach. Sinds zijn tussen tijdse aantreden legde het be scheiden Heraklis een ver dienstelijke reeks prestaties neer: 3-0 tegen PAOK, 0-0 te gen Olympiakos, 1-0 tegen Pa- nathinaikos en 1-1 tegen Aris afgelopen weekeinde. Slechts de nederlaag van 2-0 tegen lijstaanvoerder AEK was een tegenvaller, maar die w,as wel ietwat ingecalculeerd. „Inder daad niet zo slecht", reageert Thijs Libregts. „Punt was na tuurlijk dat ik bij de voorbe reiding op en de aanloop naar het seizoen niet betrokken was geweest. Dan kun je niet zo'n stempel op de gang van zaken drukken. Maar daar rekening mee houdend gaat het op dit moment niet slecht. We heb ben tenslotte de voorbije we ken steeds gespeeld tegen ploegen die boven ons op de ranglijst stonden". De dagelijkse voetbalperikelen heeft Thijs Libregts dus voor ruim een week even van zich af kunnen zetten. Want in zijn tijdelijke woonplaats Saloniki zal volgende week in het ge heel onoverdekte gemeentelij ke stadion (45.000 plaatsen mét sintelbaan) alle aandacht zijn gericht op Griekenland - Ne derland. Het wordt de zevende confrontatie tussen de Helle nen en de Lagelanders, van wie de laatste vijf keer won nen. Opvallend is dat Oranje in Griekenland zelf twee keer royaal uithaalde. In 1972 werd het in het eerste onderlinge duel niet minder dan 5-0 voor Nederland. In 1987 bij de EK- kwalifikatie-wedstrijd nam de toenmalige Michels-brigade met 3-0 ook ruim afstand. In het eerste duel van de huidige reeks naar Zweden werd het vorig jaar voor slechts 29.000 kijkers in Rotterdam 2-0 voor Nederland, dat in 1987 thuis overigens niet verder kwam dan 1-1. Theoretisch De ploeg van de Griekse bondscoach Georgiadis, die zijn formatie vorig jaar no vember in de Kuip opvallend offensief liet spelen, heeft theoretisch nog steeds kansen om de eindronde om de Euro pese landentitel te halen. On danks de kansloze nederlaag vorige week in Lissabon tegen Portugal. „Dat heeft de voet balliefhebbers ernstig teleur gesteld", oordeelt Thijs Li bregts. „Iedereen was er van overtuigd dat de Grieken uit tegen Portugal, dat immers al was uitgeschakeld, tenminste een gelijkspel zouden behalen. Maar wat daar gebeurde is weer typisch Grieks. De ene dag kunnen ze alles en de vol gende keer kan men niets. Er is wat dat betreft geen peil op te trekken. Het is hun karak ter en lijkt op het weer in Sa loniki. De ene dag schijnt de zon en is het lekker weer on der een windje vanuit Afrika. Daarna is het ineens weer re genachtig onder invloed van depressies, die vanuit Joego slavië komen. Opvallende van hun laatste wedstrijd was dat de Grieken kennelijk toch een gelijkspelletje wilde boeken in Lissabon. Toen ze eenmaal achter kwamen konden ze niet meer omschakelen naar een offensiever speltype". Vormdalletje Ook Thijs Libregts kon vorige week aan de hand van de tele visiebeelden vaststellen dat vooral sterspeler Dimitris Sa- ravakos (die in het vorige duel met Nederland ook al ernstig teleurstelde) zich in een 'vormdalletje' lijkt te bevin den. De rechterspits en vedette van Panathinaikos raakte geen bal en ging uiteindelijk volledig onder in het moede loos ogende gezelschap Griek se voetballers. „Het was een collectief falen", aldus Li bregts. „Maar dat werd dan wel voor zeventig a tachtig procent veroorzaakt door het slechte spel van Saravakos. Als hij niet het voortouw neemt is er ook niemand an ders die voorgaat in de strijd". Ook afgelopen woensdag kon Saravakos in het Europa Cup duel met Anderlecht in Brus sel niet echt imponeren. Pana thinaikos, met een vijftal in ternationals, maakte echter te gen de formatie van Aad de Mos bepaald geen slechte in druk. De 0-0 in het Constand Vandenstock-stadion zou voor Oranje tevens als een goede waarschuwing kunnen wor den uitgelegd. Vlak vóór zijn vertrek naar Nederland kon Thijs Libregts niet goed inschatten in hoe verre de wedstrijd in Saloniki de voetbalsentimenten bij de Hellenen al heeft losgemaakt. „De stemming daar is dat de Grieken nog een kans heb ben", zegt de Rotterdammer. „Van Nederland wil men na tuurlijk niet verliezen; er staat toch nog al wat prestige op het spel. Bovendien, als Grieken land zou winnen liggen er hoe je het ook wendt of keert nog mogelijkheden in de afsluiten de wedstrijd tegen Malta". Gesetteld Als Thijs Libregts dit week einde terugkeert naar Grie kenland zal hij daar eindelijk in zijn huis kunnen trekken. De voorbije weken moesten er nogal wat ambtelijke proble men uit de weg worden ge ruimd, maar straks is de Rot- Thijs Libregts is er volgende week woensdag bij in Saloniki als Nederland tegen Griekenland speelt. foto: dijkstra terdammer eindelijk gesetteld. Om volgende week woensdag middag vanaf 17.00 uur (Ne derlandse tijd) als meer dan geïnteresseerd toeschouwer plaats te nemen op de tribunes in het stadion van Saloniki. „Het is te hopen dat het mooi weer is", duidt hij op het ont breken van een overkapping van de zitplaatsen. „Het is in elk geval wel leuk om straks in Griekenland weer wat Ne derlanders uit de voetbalwe reld te spreken. Nu zit ik daar en heb het naar m'n zin. Maar eens zal ik toch weer terugke-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21