De pastoor hield Met van grapjes" JZEFPAROCHIE NOORDWIJKERHOUT STAAT 75 JAAR «rrondige renovatie woningen in de Veen "JE Evenwichtige verdeling woningbouw Jacobswoude ^idAcCoit^mt LEIDEN OMGEVING zaterdag 30 NOVEMBER 1991 13 Casino-plan mag doorgaan Eis: tbs en dwangverpleging voor mishandelen kinderen engracl llywood 13.30, 2" Anojp, K LEIDEI 071-120 Uitloan Burggra d 21894. 1-17.00 ekenhui i 43, afc 3'i issepoei 16 tje Sebi 16 0f Q «KEES FAAS 5 CINE 0015 ORDWIJKERHOUT ,Je was als de dood ir pastoor Quant. Hij je nogal pijnlijk aan oren trekken als je de echismusles niet kende, een klap voor je kop je zo te pakken, want hield niet van )jesDeze en andere halen zijn te lezen in zÏEKEMfrkkroniek'. Aan de lcj van interviews en spraken van parochia- schetst schrijver Ge- 'JJ d de Klerk de geschie- .óo u. (E lis van de pastoors uit Jozefparochie wjordwijkerhout, die dit haar 75-jarig bestaan RMING rt- °(dit82 zomer van 1^16 werd bereikt der leiding van pastoor JHUlZEliant begonnen aan de bouw de Jozefkerk. Vooral met lak waren er volgens Jan ïerdam problemen. „Als ;n beetje waaide, dan was 'een gehoor in de kerk het kraken van de hane- ken. Op een gegeven mo- 'e^i nt was het zo erg dat we loi or Quant naar huis werden H tuurd. Ik stond te kijken, n n kwam er een rukwind en §en er ^00 pannen tegelijk pastoors tussen de twee reldoorlogen in waren auto- "ur da inderal 19.00 111 delingen ritair en gezaghebbend. Een heer nam zijn hoed af voor de pastoor en een werkman zijn pet. Pastoor Quant zocht dui delijk de notabelen van het dorp op, omdat daar het geld zat. Het dopen van arme kin deren liet Quant dan ook meestal over aan een van zijn kapelanen. Hoe ver de vere ring voor Quant wel niet ging bleek uit het feit dat de ver jaardag van Quant op de Jo zefschool een groter feest was dan het Kerstfeest of Sinter klaas. In de jaren twintig en dertig waren er heel wat kerkelijke feesten. Beroemd waren de missiedagen die om de vijf of tien jaar werden gehouden. Tien dagen lang had Quant niets te vertellen omdat 'be roepsprekers' het voor het zeg gen hadden, ,,'s Maandags be gon het, dan kwam iedereen in de hel terecht want er man keerde van alles aan. Als het woensdag was, begonnen de wolken te breken. Dan was er het vagevuur. En aan het eind zaten we in hemel". Om een goede zitplaats in de kerk te bemachtigen moest er geld worden betaald. Dit ging per opbod. Voorin zaten de mensen met geld zoals bollen- kwekers en winkeliers en ach terin was er plaats voor de ar men. Nico Meeuwenoord her innert zich nog de verkoop van een plaats uit 1937. „Ik rende naar de kerk en toen waren ze net bezig en de plaats stond op vijf gulden. Ik riep onmiddelijk: 'Zes'. En toen had ik hem". Kapelaan Van Stralen, die in 1929 naar de Jozefparochie kwam, was de tegenpool van Quant. „Hij had werkelijk geen hemd aan zijn lijf want hij gaf alles weg. Hij droeg een oude pij en afgetrapte sanda len". Hoe zeer Van Stralen wel niet was begaan met het lot van de armen bleek op een keer toen er een gezin in de Havenstraat geen geld had om een broekje te kopen voor de kleine jongen. Van Stralen ging achter de deur staan, deed zijn toog in de hoogte en trok zijn broek uit. „Dan kan u hier een broekje van ma ken", zei hij. Pastoor Quant overleed in 1936. Zijn opvolger was pas toor Maas, een kleine man die met zijn zwakke stem weinig indruk maakte op de parochia nen. Mevrouw Overkamp- Warmerdam vertelt wat er ge beurde toen zij in de kerkban ken tussen haar vader en Ge rard Verdegaal in zat. „Dan preekte Maas over de engelen. Mijn vader en Verdegaal vie len dan meestal in slaap. Dan gaf ik mijn vader een duw, dat hij wakker werd. En dan zei hij: ,De andere kant ook, want dan moest Verdegaal ook wak ker worden gemaakt". In 1945 kwam pastoor Van der Waarden naar de Jozefparo chie. Hoewel Van der Waar den populair was bij de achter ban had hij het niet begrepen op nieuwe vrijheden, zoals de nieuwe mode. Een kermisgan- ger vertelt: „Bij de boerderij van Dobbe was een rooster dat lucht uitblies. Bij de meisjes die daar overheen liepen waai den de rokken en jurken om- Patoor Van der Plas liep mee in de carnavalsoptocht als een soort sandwichman. Voorop zijn schort stond „Dag en tot A.S. woensdag" achterop vervolgde hij met „in de kerk". FOTO: PR Jubileum festiviteiten De Jozef parochie in Noordwijkerhout viert de komende december maand haar 75-jarig be staan. In de afgelopen drie maanden is al volop bij dit jubileum stilge staan tijdens speciale vie ringen waarin, volgens feestcommissielid Debbie Schouten, het 75-jarig sa- men-parochie-zijn cen traal stond. Dat geldt ook voor de nu volgende ju- bileummaand. Zo is op zondag 1 december om 10.30 uur tijdens de ge zinsmis de officiële aan bieding van het boekje vol historische verhalen dat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan is ge schreven. Op deze dag wordt ook de speciale tentoonstelling in het Ba- vomuseum geopend, een tentoonstelling met be waard gebleven materi aal zoals enkele oude sta tiedoeken en veel foto materiaal. Deze tentoon stelling is te bezichtigen op iedere eerste en derde zondag van de maand en elke dinsdag en donder dag tot en met februari. De eigenlijke jubileum vieringen vinden plaats in het weekeinde van 14 en 15 december. Na de feestelijke avondviering van zaterdagavond 14 de cember wordt in Con grescentrum Leeuwen horst met de ruim 400 vrijwilligers het jubileum gevierd. hoog. Het hele dorp stond al spoedig te kijken. Maar pas toor Van der Waarden was in middels gewaarschuwd en die kwam erbij. Zondags in de kerk ging hij tekeer als nooit tevoren en hij beval de hele kerk te knielen en boete te doen". De jaren zestig betekenden een keerpunt in de katholieke kerk. De mis werd niet meer in het Latijn maar in de gewo ne volkstaal gedaan, het altaar was omgedraaid zodat het ge zicht van de pastoor nu te zien was en de leek kreeg meer in vloed op het reilen en zeilen binnen de kerk. De beatmis met Berry and the Skydevils trok kerkgangers van heinde en verre. In latere jaren werd het niet meer als een groot kwaad gezien als mensen niet meer naar de kerk gingen of een gemengd huwelijk aangin gen. Biechten was er niet meer bij. De kerk is met zijn tijd meege gaan. Dat blijkt wel uit de hui dige pastoor van de Jozefkerk: Van der Plas. Hij ontmoet de mensen graag -op straat. „Van der Plas liep mee in de carna valsoptocht in de week voor as-woensdag als een soort 'sandwich man', die reclame borden voor zijn buik en ach ter zijn rug draagt. Op de voorkant stond geschreven: 'Tot ziens A.S. woensdag'. Op de achterkant stond: 'In de kerk'. Het boekje over 75 jaar Sint Jozefparochie wordt zondag in de gezinsmis aan het publiek gepresenteerd. Het boekje kost in de losse verkoop 7,50. Tot eind februari zijn er foto's uit het boekje te zien in het Bavo museum in Noordwijkerhout. verplat PER IM ENT MET APPARTEMENTEN 1 1 1 .45-17.45 zijn de u" Avond REMADE Woning- u' v°a uwvereniging Alkema- gaat 35 woningen aan Narcisstraat en Nieuw- aat in Roelofarends- len grondig opknappen, ofdverpie in de bewuste' woningen kaaf n inmiddels alle gebre- n geïnventariseerd. Een orlichtingsavond voor betrokken bewoners ilgt zo spoedig mogelijk. end bez; ernstige Oud Ade woningen te realise ren. Technisch is dat wel mo gelijk, maar de kosten zouden onacceptabel hoog uitvallen. Daardoor zou de huurprijs veel te hoog worden. Het be stuur heeft zich wel bereid verklaard om op de plaats van de oude school nieuwe wonin gen te bouwen tegen de nor male prijs die voor woning- wetbouw geldt. IE KINDE n ab'yzaal ifspraak BezoeU out a overt fd. Voor Kei neurc Et besluit volgt op het mo- 18.30-19 ent dat de 52 betonwoningen de Kuil van Oude Wetering allemaal zijn gereno- 'hartferd. Van de drie blokken elk vier woningwetwo- [en aan het Westeinde in lofarendsveen wordt er volgende maand gesloopt. eg 2, 25 igen die tijd is de laatste wo- Informi Hg van dat blok vrijgeko- kin<?^J En. Van elke vrijgekomen ma 'ningwetwoning aan het CENTRA Steinde zijn direct de vloe- en toiletten verwijderd om voorkomen dat de huizen >rden gekraakt. De uit 1939 lerende huizen zijn volgens JuEl bestuur niet meer voor een etelboets delijk bedrag te renoveren. is nog niet zeker of er op- euw huizen worden uwd. uitnodiging van de ge- iente heeft de woningbouw er»* leniging zich ook gebogen I49«fcer Je plannen om in de "irmalige basisschool van Experiment fdeling raak, kl« 18.30-20.4 afdek Naar aanleiding van berichten dat een van de huizen voor grote gezinnen aan de Peek- laan in Oude Wetering zal worden verbouwd (kosten 130.000 gulden) tot vijf kleine appartementen, liet het be stuur van de woningbouwver eniging weten dat het om een experiment gaat. Het staat nog niet vast of er meer huizen op soortgelijke wijze zullen wor den verbouwd. De 20 seniorenwoningen die de woningbouwverneiging gaat bouwen in de theorie vleugel van de voormalige LTS zullen een huur van 520 gulden per maand moeten op brengen. Naar aanleiding van vragen van de huurdersbelan genvereniging liet Van der Meer weten dat de woning bouwvereniging het risico van de bouw van acht koopappar tementen op het dak van de theorievleugel heeft gedeeld met de aannemer. Als de wo ningen voor een bepaalde da tum niet zijn verkocht, koopt de aannemer ze. Voor de pent houses zou grote belangstelling bestaan. 1 9 00"17 ho, vrijwil ligev"1 i persoon nda^is 'nderscheiding voor dokter B. de Beer nsd PORDWIJK Bij zijn afscheid als huisarts is aan de Noord- KW ijkse huisarts B. de Beer een koninklijke onderscheiding uitge- g 2, Leid! kt. De arts die sinds 1955 in Noordwijk gevestigd was werd be ef' are emc*tot R'dder de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de ver- 'n^pdl# ree'en behorende bij de onderscheiding gisteravond opgespeld - de St. Jeroenskerk in Noordwijk-Binnen. De Beer was behalve isarts sinds 1975 gemeente-arts. Ook was hij actief in het kerke- leven als voorzitter van de kerkeraad-oost en lid van de cen- 'le kerkeraad van de Hervormde Gemeente in Noordwijk. JACOBSWOUDE De in de toekomst te bouwen woningen in Jacobswoude moeten zoveel mogelijk evenwichtig worden ver deeld over Leimuiden, Rijnsaterwoude, Wou- brugge en Hoogmade. Voor gebieden in de eerst genoemde drie kernen wordt overwogen om vol gend jaar een structuur schets op te stellen. Dat stelt de sector ruimtelijke ordening en volkshuisvesting van de gemeente Jacobswoude in haar beleidsnota voor vol gend jaar. Als woningbouwlo catie in Woubrugge wordt aan het gebied Oudendijk gedacht. Daar is reeds een haalbaar heidsonderzoek voor verricht. Voor de kern Leimuiden wordt gedacht aan de gronden ten westen van de Beuken laan. In Rijnsaterwoude zou uitbreiding in de toekomst plaats kunnen vinden tussen de Suyderbon en de Woudse Hout. Hoogmade kan de eerst komende jaren uitbreiden in het verlengde van de Theo Bosmanlaan. Vooruitlopend op de herzie ning van het desbetreffende bestemmingsplan dat nu nog voor de gebieden geldt, stelt de sector ruimtelijke ordening voor om een structuurschets voor deze potentiële woning bouwlocaties op te stellen. Voor de locatie in Hoogmade wordt hiermee nog gewacht. In een toelichting stelt chef al gemene zaken, C. van Zonne veld dat het hierbij nog maar gaat om voorstellen. „Er zijn nog geen besluiten over geval len". Het beleid ten aanzien van het Groene Hart, dat zo veel mogelijk groen moet blij ven, zal ook niet leiden tot een snel gebruik van de aangedra gen mogelijkheden voor wo ningen. Voor het gebied Oudendijk (tussen de Oudendijkse weg en de bebouwde kom van Wou brugge) is weliswaar in de vorm van het haalbaarheids onderzoek de eerste voorberei dende stap gezet, maar allerlei procedures moeten nog ge voerd worden voordat er wer kelijk tot woningbouw kan worden overgegaan. ..Een groot probleem is daarbij de grondverwerving", stelt Van Zonneveld. Daarmee zal de ge meente volgend jaar beginnen. De sportvelden in Woubrugge zullen iets moeten worden verplaatst omdat ze anders middenin de bebouwde kom terecht komen. De Diamantvink clubkampioen A1KEMADE Met de in- breng van 14 vogelvereni gingen uit de regio is het de Roelofarendsveense vogelvereniging De Dia mantvink gelukt een ten toonstelling samen te stel len met 520 vogels van al lerlei pluimage uit het ge hele rayon en 400 vogels in de onderlinge tentoon stelling. In totaal 121 vo gelliefhebbers uit de regio zonden hun mooiste exemplaren in. Clubkam pioen werd De Diamant- vink, op de voet gevolgd door Vogel vreugd uit Koudekerk Hazerswoude en De Colibrie uit Nieuw koop. Op de onderlinge tentoonstel ling wordt het algemeen klas sement aangevoerd, door C. Jansen uit Leiden, A. van Seg- gelen uit Oud Ade werd twee de en J. Wubben uit Roelof- arendsveen behaalde de derde plaats. Patrick Meijer uit Roe- lofarendsveen werd jeugd kampioen met een fraaie drie kleur papegaai-amadine. Alge meen kampioen op de onder linge tentoonstelling werd H. van Egmond uit Nieuwe Wete ring met een zebravinkje (Phaeo Man). De tentoonstelling die is ver sierd met tientallen tekenin gen van kinderen van de Nieuwe Weteringse bassis- school De Regenboog, is van daag de gehele dag tot tien uur vanavond geopend. Ook mor gen kan de tentoonstelling in de clubhuizen van De Dia mantvink en postduivenvere niging De Witkop aan de We teringlaan 16 in Oude Wete ring nog van tien uur 's mor gens tot vijf uur 's middags worden bezocht. NOORDWIJK De bebou wing van het Casinoterrein in Noordwijk mag weer worden voortgezet. De gezaghebbende provinciale planologische com missie (PPC) heeft een positief advies over het bestemmings plan Huis ter Duin en omge ving uitgebracht. De Raad van State heeft vervolgens toestem ming verleend om de werk zaamheden te hervatten. Deze werden drie weken geleden door hetzelfde rechtscollege stilgelegd. De Raad bepaalde dat er niets mocht gebeuren zo lang een bezwaarschriftenpro cedure van omwonenden niet was afgehandeld. Door het ad vies van de PPC zijn de bezwa ren afgewezen en mag met de bouw van het Casinocomplex worden doorgegaan. Afscheid van Winkel Noordwijkerhout heeft gister middag afscheid genomen van burgemeester F. Winkel. Na een extra raadsvergadering waar de burgemeester formeel uitgeleide werd gedaan, volgde een afscheidsreceptie waar de gewone burgers de kans kre gen hem de hand te schudden. Van die gelegenheid werd druk gebruik gemaakt, onder meer door de altijd voor een feestje te porren carnavalsvierders. Winkel, die met pensioen gaat, was sinds 1980 burgemeester in het bollendorp. Hij zal zijn ambtswoning gaan verruilen voor een onderkomen in Voor hout. Wie hem zal opvolgen is nog niet bekend. In afwachting van de nieuwe man of vrouw zal zijn functie worden waarge nomen door wethouder C. van der Klaauw. FOTO. HENK VAN DEN ENDE Segovia Kwartet treedt niet op OUDE WETERING Het Segovia Kwartet zal vanavond niet optreden in de Remon- strantsekerk aan de Kerk straat 41. Het gezelschap is verhinderd In plaats daarvan spelen de klassieke gitarist Pa vel Stoidl en de flameco-gita- rist Guy de Medafio. Op het programma staan werken van Losy, Weiss, Mertz en Jana- cek, naast typische flamenco composities. Aanvang half ne gen, entree tien gulden. 1 h EMADE Wethouder L. Beelen van Alkemade heeft ten ta chte besloten om de rijkssubsidie op zogenaamde woontus- 3630 oorzieningen niet meer in zijn geheel aan de woningbouw- 1 liging Alkemade door te sluizen. Dat is de mening van ver- 2 ngsvoorzitter P. van der Meer. Volgens hem is Beelen ten 1 chte de mening toegedaan dat de vereniging een deel van [eld rechtstreeks aan de bewoners van Googher weide zou 45.21S!*n êeschonken- METRc gemeente vergist zich. De subsidie wordt juist gebruikt om 3456 servicekosten mee te drukken. Het aan de bewoners van 1 herweide terugbetaalde bedrag was het gevolg van een 2 af te hoge ingeschatte energierekening. En die maakt deel an de servicekosten", aldus Van der Meer. Volgens de voor- ROPOLE r verrekent de vereniging in de servicekosten een heel scala K dienstverlening, waaronder de huismeester, de energie- en Mi rrekening, containerhuur, schoonmaakkosten, een recrea- 2; al, belastingen, verzekeringen en administratiekosten. BV Alkemade wil bsidie helemaal VROUWEN STONDEN ONDER INVLOED VAN 'NATUURGENEZER' DEN HAAG/NIEUWE WETERING Officier van justitie J. van Ek heeft gisteren bij de recht bank in Den Haag tbs met dwangverpleging geëist tegen een 28-jarige vrouw uit Hoek van Holland. Zij is een van de vier vrou wen die deel uitmaakten van een woongroep, waar bij in een huis in Nieuwe Wetering in 1988 en 1989 een 10-jarig jongetje en zijn 7-jarige zusje werden opgesloten en ernstig mis handeld. Op de rechtzitting in septem ber waar de andere verdach ten zich moesten verantwoor den, bleek dat de vrouwen on der zware invloed stonden van een 65-jarige man die zichzelf natuurgenezer noemt. De man was ervan overtuigd dat de kinderen 'kwade gedachten' uitstraalden, waarvoor ze moesten worden gestraft. Met medeweten van de groepsleden werd het meisje vijf weken opgesloten in de badkamer en geslagen op haar blote lichaam. De jongen werd in een periode van vier maan den onder meer geslagen met een zweep, vastgebonden en verwond met een gloeiende pook. Zowel met het meisje als met de jongen zouden ontuch tige handelingen zijn verricht. De vrouw uit Hoek van Hol land verklaarde op de terecht zitting dat zij zwaar onder de medicijnen werd gehouden, die zij op voorschrift van de 43-jarige arts en medebewoon ster kreeg. „Ik was verdoofd." Ze toonde haar spijtgevoelens jegens het gebeurde. „Ik heb oprechte spijt dat ik met een zweepje heb geslagen en onder dwang ontuchtige handelingen heb verricht." Haar advocate J. Londen bepleitte ontslag van rechtsvervolging vanwege de verstoorde geestesgesteld heid van de vrouw. Twee andere leden van de groep werden door de recht bank reeds veroordeeld tot tbs met dwangverpleging en ne gen maanden cel. De zaak van de moeder van de kinderen, die de zaak bij de politie aan gaf maar zich ook schuldig zou hebben gemaakt aan de mis handelingen, is aangehouden tot 13 februari. Haar advocaat wil naast een psychiatrisch rapport een psychologisch on derzoek, met name gericht op hersenspoeling.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13