LEIDEN OMGEVING Nieuw systeem voor woningtoewijzing in één klap ingevoerd 11 BEL 071-122244 Leidse Courant WEEK EINDE DE 1)11 IE VERBODEN CHOCOLADE LETTERS lidóa Qowvant ZATERDAG 30 NOVEMBER Methadon verloren LEIDEN In de buurt van de GGD aan de Roodenbur- ferstraat of in de innenstad is giste ren een flesje verlo ren met daarin een oplossing van me thadon. De inhoud is dodelijk voor kin deren. De flacon is grijs-wit van kleur terwijl de methadon is opgelost in roze limonade. Vernielingen en kabelbaan op begraafplaats Groenesteeg LEIDEN Vandalen hebben het kunstwerk de 'torenbank' op de begraafplaats aan de Groenesteeg volledig met de grond gelijk gemaakt. De houten contructie, een zit bank gevat in een kerkachtig geraamte van latten, werd gisterochtend door de Leid- se maker O. Schilstra kapot getrapt aangetroffen. Het kunstwerk stond er een paar weken buiten. Het had er nog een paar weken moeten staan. De daders kregen de kans omdat de torenbank niet in de aula kon staan door de aanwezigheid van kra kers, die het gebeurde overigens betreuren. Het is bovendien geen enkel probleem om de begraafplaats ook 's avonds of 's nachts te betreden omdat het toegangshek gewoon open staat. De begraafplaats is de laatste week ook steeds meer het domein geworden van de jeugd, die in de bomen tussen de grafzerken zelfs een kabelbaan heeft opgehangen. Ook werden ornamenten beschadigd en hekken rond de zerken verwijderd. De vernielingen vinden plaats juist op het moment dat de gemeente plannen voorbereidt om de oude begraafplaats een opknapbeurt te geven. Kroonprins opent Rembrandt- expositie LEIDEN Kroonprins Willem Alexander ver richt woensdag in mu seum De Lakenhal de officiële opening van de tentoonstelling 'Rem brandt en Lievens in Leiden, een jong en edel schildersduo'. Cen traal in de tentoonstel ling staat Rembrandts relatie tot Jan Lievens, met wie hij een atelier deelde. Vragenuurtje binnenstad Koningin opent instituut voor ziekten ouderen LEIDEN Het rapport 'Economisch onder zoek van de Leidse Binnenstad' wordt woensdag 11 december uitvoerig besproken tijdens een informatieve bijeenkomst voor de Leidse ondernemers. Elke ondernemer krijgt de gelegenheid vragen te stellen naar aanleiding van de conclusies en bevindin gen. De bijeenkomst wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare en begint om 19.00 uur. Er zal ook worden ge sproken over de eventuele wijziging van de Leidse koopavond. De bijeenkomst wordt georganiseerd door Leiden Leeft en de KNOV afdeling Leiden. LEIDEN Koningin Beatrix verricht op dinsdag 10 de cember de officiële opening van het Instituut voor Ver- ouderings en Vaatziekten Onderzoek TNO. Het instituut verricht onderzoek naar verouderingsziekten zoals de mentie, osteoporose, hart- en vaatziekten en daarmee sa menhangende ziekten. Preventie en bestrijding zijn de belangrijste oogmerken van de samenwerking. Daar naast zullen de doelmatigheid en de kwaliteit van de toe gepaste technologieën worden onderzocht. Het nieuwe instituut is een samenwerkingsverband tussen de TNO- afdelingen Experimentele Gerontologie, het Gaubius In stituut en de Medisch Technologische Dienst. De konin gin verricht de opening in het Gaubius Instituut aan de Herenstraat in Leidën. eiden raagt RUL e weinig m hulp bij uurt- nderzoek EIDEN De gemeente eiden doet volstrekt on tdoende een beroep op eigen universiteit voor tiurtonderzoek. Een ui- rst vreemde zaak, omdat rote steden als Amster- im, Rotterdam en Den aag de weg naar de eidse universiteit juist fel en veelvuldig weten vinden. eiden zou gezien de vele pro- emen in de buurten en de ote onvrede bij nogal wat mrtcomité's en actievoerders gen de vermeende 'gemeen- lijke dictatuur', meer te rade linnen gaan bij de deskundi- tn van de faculteit sociale etenschappen. Vooral bij ouwplannen wreekt zich de ttlgens veel teleurgestelde eidenaars doordouwersmen- iliteit van de gemeente. Die niet of onvoldoende in- icht hebben in wat de buurt il en eigen plannen, ook anwege financiële belangen het kader van subsidierege- ngen en projectontwikklaars, onder veel inspraak voor de uurtbewoners doordrukken. Wuertz, een van de univer- taire onderzoekers die zich ft toegelegd op buurtonder- ik en -analyse, vindt dat iden er verstandig aan zou len de universiteit meer in te fhakelen om een goed beeld an de wensen en gebruiken de verschillende buurten te rijgen. Wuertz heeft geen lee waarom Leiden zo weinig ebruik maakt van de moge- jkheden die de universiteit iedt. Een gebrek aan contac- in ligt het meest voor de and, maar is ook onwaar- hijnlijk omdat Groen Links- tmeenteraadslid Jan Laurier oor dezelfde universitaire af- eling werkzaam is als DELFT EN ROTTERDAM VOORBEELD VOOR LEIDEN c (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Het idee om huizen aan te bieden in een krant die huis aan huis wordt bezorgd is eerder al in Delft geïntro duceerd. Toch is het Leid se systeem niet helemaal hetzelfde, zo verzekeren wethouder Van Rij en J. Duivesteijn van de federa tie van Leidse woningcor poraties. „Het bevat zowel elementen van het Delftse systeem als van dat van Rotterdam. In fei te hebben we niet eens naar Delft gekeken toen we het ontwikkelden. We waren op zoek naar een goed systeem. Na lang overleg is dit er uit gekomen en dat bleek veel overeenkomsten met dat van Delft te vertonen". Het ver schil met Delft schuilt erin dat die stad geen aparte regeling heeft voor urgenten. De Rot terdamse regeling is juist geba seerd op het toewijzen van huizen aan urgent woningzoe kenden. Het is de bedoeling dat het nieuwe systeem in één keer, zonder overgansgregeling, wordt doorgevoerd. Mensen die lang op de wachttijd staan en veel punten hebben, verlie zen die dan. Volgens Van Rij betekent dat echter niet dat ze ineens achteraan komen te staan. „Doorslaggevend is hoe lang iemand ergens woont. Dat is een hard gegeven en dat verandert niet". Mobiliteit Nieuw is ook dat mensen voortaan onder voorwaarden ook mogen doorschuiven van duurdere naar goedkopere huizen. Zo moet meer mobili teit op de woningmarkt ont staan. Het opent ook de moge lijkheid dat mensen die veel huursubsidie krijgen, door schuiven naar huizen die ze beter kunnen betalen. Nu is het nog zo dat huurders van bijvoorbeeld de flats in de minder aantrekkelijke Slaagh- wijk daar alleen weg kunnen door een duurder huis te hu ren. Vaak hebben ze dat er voor over om van die plek weg te komen, met als gevolg dat ze in een woning komen die ze helemaal niet kunnen betalen. Een andere verande ring is dat ook bewoners van huizen van particuliere ver huurders kunnen inschrijven op een huis dat in de krant wordt aangeboden. Voor star ters wordt bij toewijzing de leeftijd doorslaggevend. De ge meente en de woningcorpora ties willen nog met de stichtin gen studentenhuisvesting en huisvesting werkende jonge ren overleggen om ook de zelfstandige woonruimtes die zij beheren in het systeem te betrekken. Door per beschik bare woning eisen te stellen is het mogelijk om ook deze hui zen toe te wijzen aan de doel groep waarvoor ze bestemd zijn. Controle Als het nieuwe systeem wordt ingevoerd, trekt de gemeente zich helemaal terug uit de wo ningverdeling. De woning bouwverenigingen zorgen zelf voor het samenstellen van de huizenkrant en de versprei ding. De gemeente heeft alleen nog een controlerende rol. Volgens wethouder Van Rij heeft het systeem het grote voordeel van eenvoud. „Het is heel gemakkelijk na te gaan of woningen zijn toegewezen aan de mensen die daarvoor in aanmerking komen". Door in de woonkrant verslag te doen hoe huizen die eerder werden aangeboden zijn toegewezen, wordt in het openbaar verant woording afgelegd. Duive steijn; „Iedereen die dan heeft gereageerd kan beamen, „deze kandidaat kwam eerder in aanmerking dan ik". Dat ho pen we tenminste". De ervaringen in Delft met de woonadvertenties zijn gunstig. De gemeentelijke woningen worden er twee keer zo snel als vroeger verhuurd. Wo ningzoekenden wachten niet meer passief totdat hun een woning wordt toegewezen. De gemeente Delft wil volgens een woordvoerster nog wel en kele „gaten in het net" dich ten. Sommige woningzoeken den blijken toch misbruik te kunnen maken van het nieu we systeem. Vrachtwagen maakt schuiver Een zware vrachtwagencombi natie, bestuurd door een 41-ja- rige man uit Zwijndrecht, zorg de gistermorgen voor urenlang oponthoud op de Voorschoter- Vveg. Toen de chauffeur de bocht nam vanaf de Churchill- laan naar de Voorschoterweg begon de vracht te schuiven en voordat de man het goed en wel door had lag de auto op z'n kant. Technisch onderzoek wees uit dat de slechte staat van onder houd van de combinatie debet was aan het ongeval. De vrachtwagen was onjuist gela den terwijl de bevestigingsha ken van de container stuk wa ren. Daardoor kon de open container met hout en steiger klemmen gaan schuiven. Het ongeluk gebeurde na de och tendspits, maar zorgde voor de nodige vertraging. Nadat de motorbrigade erbij was geko men verscheen ook de brand weer ten tonele omdat de die seltank van de vrachtwagen leegliep. Een kraanwagen moest de combinatie uiteinde lijk weer op de wielen zeten. I FOTO. WIM VAN NOORT en vraag informatie over adverteren in de jaarlijkse grote kerstvignettenpuzzel (met als superprijs een reis naar Wenen) van de Met bijdragen van: Frank Buurman, Gerard van der Hoeven, Rudolf Kleijn, Rens Koldenhof en Joep van Zeijl. wil mei Oppas (1) Nerveus beende de Leidse wethouder Hans de la Mar jisternacht aan het slot van Ie begrotingsbehandeling door de raadzaal. Een uur ke vROl eerc*er ^ad hij al geroepen dat liteit on! ^et twaaR uur geweest was. eerlp Voor degenen die de eerdere avonden niet waren komen luisteren moet het optreden van de wethouder vraagte kens hebben opgewekt. On- 50fl der zwaar politiek vuur was hij immers niet komen te lig- la Mar lag onder hoog spanning van het thuisfront. Hans, co-ouder van een zoon- leVRlÉN had eerder luid en duide lijk bezwaar gemaakt tegen de extreme vergadertijden. Om zeven uur beginnen, liet ?een tijd meer voor een privé- leven. Hij had geen tijd meer om met zijn zoontje te eten of een sinterklaasliedje te zin gen. Zijn uithuizigheid legde een wel heel zware druk op zijn huisgenoten. Kortom of de raad maar niet wat later kon beginnen en eerder op houden. Zijn vraag was maandag dui delijk tot dovemansoren ge- 42 jr., 1 ENDIN, 207 bure geven ef als produ (li (l parine» richt. Burgemeester Cees Goekoop oordeelde dat het buiten de orde was en de rest 70-3864 van raaclsleden heeft ken- 20- 9C nelijk geen kleine kinderen of 15- 626 engelachtig geduldige getrou wen die de wacht houc 71- 212 40- 23 79- 310 Oppas (2) Hans trok aan het kortste eind en dat moet hij met zijn neus voor politieke verhou dingen eigenlijk al hebben aangevoeld voor hij het on derwerp aansneed. De vol lende vergaderavond kondig- Ie hij aan dat er rustig verder om zeven uur kon worden be gonnen. Tot diep in de nacht doorgaan was ook al geen probleem. „Want ik heb een oppas gevonden die met mijn zoontje eet, een sinterklaas liedje zingt, hem in bed stopt en tot na twaalven wil blij ven. En ik heb er niet eens een relatie mee". Toegegeven, de presentatie van Hans de la Mar is niet al les. Hij kwam er ook wel heel erg laat mee 'op de proppen. Maar het is toch een verade ming in de woordendiarree van een begrotingsbehande ling als tenminste iemand laat blijken dat er ook leven bui ten het raadslidmaatschap is. Dat het helemaal niet zo van zelfsprekend is dat de andere bewoners van huize De la Mar geduldig op het tweede plan wachten tot vader de ge meentebestuurder eindelijk na een zware vergadering weer thuis komt om het moe de hoofd te ruste te leggen. Nu maar zien of er volgend jaar meer raadsleden de moed hebben om te vragen bij het vergaderschema rekening te houden met een privéleven. Brittenburg (1) Katwijk wordt steeds meer het Engeland van de Duin- en Bollenstreek. Die conclusie is bijna onvermijdelijk na de fa tale afloop van het overleg van het Samenwerkingsver band Duin- en Bollenstreek, woensdagavond verzameld in Lisse, het Brussel van de streek dus eigenlijk. Wille nden van Montfrans, Kat- wijks eerste burger, speelde de rol van Margaret Thatcher met verve. 'Vraag niet wat Katwijk kan doen voor de Duin- en Bollenstreek, maar bedenk wat u kunt doen voor Katwijk', hield zij vrij ver taald de verzamelde notabe len uit de andere SDB-ge- meenten voor. Direct naast de Winston Churchill-memoires staat op Van Montfrans' boe kenplank een opsomming van 1 TGV inde zak De gemeente Zoeterwoude blinkt uit in originaliteit als het er om gaat om aan te geven dat de hogesnelheidslijn nooit door de landelijke gemeente mag worden aangelegd, ledereen lijkt al bijna te zijn vergeten dat het snelheidsmonster nog steeds op de loer ligt om hele dorpen op te slokken. In Zoeterwoude hebben ze echter Sint Nicolaas zelf bereid gevonden actie te voeren. De TGV mag regelrecht de zak in, getuige deze op roep om de chocoladeletters T, G en V niet te gebruiken. Het bord staat aan de Rijndijk, ter hoogte van de Meerburgkerk aan Laan de Goede Herder. Een toepasselijke plaats voor een actie van de goedheiligman, die ongetwijfeld meer affiniteit heeft met stoomtreinen dan met zeer snelle treinen. Wel jam mer voor Theo, Gerard en Victor, die hun tractatie op 5 de cember mislopen. FOTO: WIM VAN NOORT legendarische Kennedycita- tuigde daarna natuurlijk bijna ten. Het 'Ich bin ein SDB-er' niemand meer. wat ze erop liet volgen over- Van Montfrans restte geen andere weg dan de eigen weg en trok zich terug uit het pro ces. Aan het isolationisme van Katwijk werd derhalve weer een nieuw hoofdstuk toege voegd. Erfvijand Noord wijk het Parijs van de regio, om de analogie nog even vol te houden zag het allemaal met welbehagen aan. 'Parijs', als geen ander thuis in het continentale gekonkel, had de bui al lang zien hangen en in de persoon van Victor Salman een eigen Jacques Delors naar voren geschoven. De 'Victoi- re' was er dan ook naar. Het hele 'continent' steunde de Noordwijkse positie. Brittenburg (2) Het Katwijkse statenlid Van den Berg had het allemaal al zien aankomen. En naden kend over de woorden van 'Maggie' van Montfrans „We kunnen niet naar het oosten, we kunnen niet naar het zui den en u weet allemaal wat er in het westen ligt," repte ook hij zich naar zijn boekenkast. Op de bovenste plank in een vergeten hoekje lag nog een mooi plannetje van ene pro fessor Maas, wist hij zich te herinneren. Hij blies het stof van de kaft en begon met een groeiend enthousiasme te bla deren in het gedachtengoed van de stedebouwkundige. Nu nog een geschikt podium om zijn idee te lanceren. Maandag was het eindelijk zo ver. Het CDA in Valkenburg had hem uitgenodigd om te komen spreken op de jaarver gadering. De aanwezigen onder wie SDB-voorzitter Fedde Jonkman kregen waar voor hun geld. Enge- lands eilandersmentaliteit in dachtig stelde Van den Berg voor een eiland te bouwen voor de kust van Katwijk. Daarop zouden dan flats ge bouwd moeten worden, ter compensatie van de torenhoge grondprijs. Het Manhattan voor het Katwijkse strand zou dan ook voornamelijk bedoeld zijn voor de wat welgesteldere inwoners en eventuele lief hebbers van een kantoortje op stand. Het statenlid had zelfs al een naam voor zijn of ei genlijk professor Maas' hersenspinsel. Net als het ge heimzinnige slot dat als een soort Atlantis met enige regel maat uit de golven voor Kat wijk oprijst, zou het Britten burg moeten gaan heten. Van Montfrans aan het hoofd van Groot Brittenburg dus. Of zouden het toch de Zeeuwse eilanden worden? Chemobom Irak heeft niet veel chemi sche wapens meer over na de Golfoorlog, dus de vrees dat dictator Sassam Husayn een paar intercontinentale Scud- raketten met chemische kop pen richting Nederland schiet lijkt ongegrond. Wie dacht dat dit probleem nu uit de wereld was of toch in ieder geval „ver van mijn bed" terecht was gekomen komt bedrogen uit. De gemeenteraad van Zoeterwoude maakte zich deze week zorgen over de „chemische bommen" die bij de mensen thuis, dus heel dicht bij het bed, liggen opge slagen. Dit in het kader van de discussie over het inzame len van klein chemisch afval. VVD-fractievoorzitter H. van der Kooi joeg zijn gehoor met sombere bespiegelingen de stuipen op het lijf. „Er zitten nogal wat haken en ogen aan het inzamelen. Met een aparte box gaan de mensen straks al lerlei soorten klein chemisch afval in één bak doen. Dus ook gevaarlijke stoffen die ei genlijk niet bij elkaar mogen. Dat wordt dus een soort bom. In de voorlichting zullen we daar heel duidelijk in moeten zijn", zo stelde het liberale raadslid. De gemeenteraad had zich chemobóxbom toen wethou der Ton Ringersma (Progres sief Zoeterwoude) nog wat ac- cuzuur op het vuur gooide. „Ik ben zeer verontrust. Ik denk dat er in alle Zoeter- woudse schuurtjes bij elkaar, inclusief mijn eigen schuurtje, sprake is van een grote che misch bom. We zullen zo ver antwoord mogelijk het klein chemisch afval moeten inza melen. Maar het blijft te allen tijde gevaarlijk spul", aldus Ringersma, die er op leek te zinspelen dat de Alphense Coupépolder nog maar een grapje is vergeleken met de chemische wapens die iedere Zoeterwoudenaar kennelijk onbezonnen laat rondslinge ren. Van der Kooi voelde zich de wind enigszins uit de zeilen genomen en sloeg bikkelhard terug door te stellen dat er juist nu, in de oude situatie, geen sprake is van een chemi sche bom. „Die situatie kan ontstaan als de mensen aller lei gevaarlijke stoffen bij el kaar in een box doen". En inderdaad, als iemand achteloos een oud klokje, een uitgeputte batterij en wat overbodig geworden spring stof in die leuke rode chemo- box bij elkaar stopt krijg je een tijdbom waar een terrorist of een rechtlijnige voetbalsup porter van zou kunnen smul len. In plaats van een chemo- car kan de gemeente dus be ter een stevige tank laten rondrijden om al dat wapen tuig op te halen. Als wethou der Ringersma echter gelijk heeft lijkt Zoeterwoudse red deloos verloren en kan de TGV straks zonder oppositie door een uitgestorven gebied worden aangelegd. Fusie (1) De gemeenten die na de fusie zo broederlijk verenigd zijn in de EWR, voluit Energie en Watervoorziening Rijnland, kunnen af en toe eikaars bloed wel drinken. Aange lengd bloed, dat wel, want hoewel de meningen soms ver uiteen liggen gaan ze toch sa men door. Ook over hoge ob stakels en door troebele wate ren. Deze week bleek weer eens dat geld hoe dan ook een do minant stempel drukt op de beraadslagingen binnen de club-van-aandeelhouders-zon der-winstoogmerk. Hun repu tatie van winstbelustheid alle eer aandoend vochten ze luid keels om de revenuen die door het nieuwe fusiebestuur waren beloofd toen de ge meenten besloten na het op slokken door de EWR van de eigen, goed renderende dorps nutsbedrijven. De fusie zou voordelig zijn voor burgers en gemeenten, hetzij door lagere tarieven, hetzij door extra do naties in de gemeentekas. Fusie (2) Een licht voltage knetterde door de zaal van het hoofd kantoor aan de Leidse Lange- gracht toen Alphens burge meester Maarten Paats stelde die niet onaardige inkomsten voor zijn gemeentekas te wil len houden. Belofte maakt schuld, zo hield Paats de EWR-directie voor, en hij kreeg steun. De gemeenten, die vrceger een eigen nutsbe drijf hadden, voelden niets voor het directievoorstel om de fusievergoeding, die tot 1998 was beloofd, af te kopen. Dat zou forse tekorten op het gemeentelijk huishoudboekje veroorzaken. De vonk sloeg echt over toen de meerderheid liet weten ge noegen te nemen met een af koopregeling. Kortsluiting in het overleg was het gevolg, een pijnlijke uitbrander voor de weigeraars een tastbaar re sultaat. Want hoe kun je als gemeentebestuurder je budget afstemmen op inkomsten die principieel niet passen in de doelstelling van nutsbedrijven die niet uit mogen zijn op winst. Haijkens. Kies zelf, er is niets verplicht, meldde hij rustig. Er waarschuwend aan toevoe gend dat een afwijkende keus de onderlinge verhoudingen weliswaar niet onder span ning zet, maar wel vertroe belt. Waarop de begrotelijkhe den maar even in de ijskast werden gezet en de aandeel houders het hoofd koel bij de kern van de zaak hielden; fu sie levert voorlopig meer op dan splitsing.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11