'9 Bussen rijden gratis op Leidse koopzondag WHMAB0N1MEÏ Oppositie tandenknarsend akkoord met lagere lasten E J. Brill stoot antiquariaat in 1992 af £eidóe@ou/ia/nt Gou/uint LEIDEN OMGEVINGVRIJDAG 29 NOVEMBER 1991 9 everancier geeft inemer klap PHEN AAN DEN RIJN i 45-jarige aannemer van I bouwwerk aan de Kamer- Onnesweg in Alphen den Rijn heeft gisteren gescheurd trommelvlies gelopen bij een kortstondige thtpartij. De man kreeg het i de stok met een leveran- r van kozijnen. De leveran- werd zo boos dat hij de jtemer een dreun verkocht. aannemer moest zich in jnoord Ziekenhuis onder be- indeling laten stellen. Regenpijp opgeblazen Dossiers moeten miljoenen De Zijl Bedrijven redden LEIDEN Een regenpijp van een flat de Arendshorst in de Merenwijk is gister avond vroeg met behulp van vuurwerk opgeblazen. De pijp is vermoedelijk volge stopt met strijkers. Kleine buit, veel schade ALPHEN AAN DEN RIJN Een scha mele buit van 200 gulden aan kleingeld was alles wat inbrekers gisteren wisten mee te nemen uit een bedrijfspand aan de Schans in Alphen aan den Rijn. De schade voor het bestolen containerbedrijf was veel groter: aan kapot getrapte deuren is voor zeker 16.000 gulden schade aangericht. IC LEIDEN Het ontbre ken van enig contract is het grootste probleem voor sociaal werkvoorzie ningsschap De Zijl Bedrij ven om de toegezegde 6,2 miljoen gulden voor 70 extra arbeidsplaatsen van het Rijk te krijgen. Zowel De Zijl Bedrijven, ver antwoordelijk wethouder H. de la Mar als het ministerie van sociale zaken spitten mo menteel de dossiers door. Uit de notulen van de onderlinge gesprekken moet blijken hoe hard de gemaakte afspraken over de miljoenen zijn. De la Mar is inmiddels klaar met spitten en houdt vast aan zijn dreiging de rechter in te schakelen als staatssecretaris Ter Veld niet met het geld over de brug komt Uit de pa pleren blijkt volgens de wet houder onomstotelijk dat er specifiek toezeggingen zijn ge daan voor de extra arbeids plaatsen bij De Zijl Bedrijven. Het geld was beloofd omdat de arbeidsplaatsen een van de meest imponerende staaltjes sociale vernieuwing in Neder land vormen. Niet voor niets loopt Zijl Bedrijven-directeur G. Bovens op aandringen van het ministerie Nederlandse po dia en vergaderkamers af om te vertellen hoe goed het gaat in Leiden. Bij het ministerie zijn de amb tenaren nog druk bezig met het lezen van de notulen. De la Mar wacht nog een week. Is er dan nog geen reactie van het ministerie en helpt ook een telefoontje niet, dan over weegt hij alsnog naar de rech ter te stappen. „En dat zou ik niet doen als ik niet zeker weet dat het goed zit", aldus De la Mar gisteren. Het blijft desondanks onduide lijk hoe de zaak zal uitpakken. Speciaal voor de extra 70 ar beidsplaatsen bij De Zijl Be drijven was een convenant so ciale vernieuwing tussen Lei den en het ministerie opge steld. In gesprekken zou nooit zijn gebleken dat het werk voorzieningsschap het geld toch nog zou kunnen mislopen. Caravan van illegaal gaat in vlammen op VOORHOUT Een caravan op een bedrijfsterrein aan de 's-Gravendamseweg in Voor hout is gisteravond uitgebrand. De brand ontstond vermoede lijk door een oververhitte gas kachel. De brandweer heeft het vuur geblust. In de cara van woonde een 37-jarige Ma rokkaan, die illegaal in Neder land verbleef. Hij bleef onge deerd. De dakloos geworden man is overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. Vitte raven IDEN De begro- ;debatten van de Leid- uitzitten is een gestie van een lange hebben en in de _telijke uren standvas tegen de slaap vechten. r inhoud van het debat Ipt daar niet altijd bij. sar wie volhield leerde ch een aantal nieuwe be- ippen en kon bovendien licht krijgen in de die re zieleroerselen van y wethouder en fid. Hieronder een ntal voorbeelden. I Langen berg (D66) over L Boot (PvdA), P. Kltlck 'DA) en J. Laurier (GL): Vitte raven in de Leidse \litiek" „Ik dacht dat u zich- bedoelde en dan drie er het 'schamele resul ts H is de afgekrabde ver- van heel kleine nageltjes m heel jonge poesjes" Hillebrand (PvdA) tegen Langen berg: „Komt u g toe aan hoofdlijnen, of 'ift het bij politiek geneu- fethouder H. de la Mar •en gemeenteraad )or jongeren: „Dat is straf- \erk in de vakantie". protesten VVD en tegen de 'midden- dsbelasting': „De win ders zijn het er ook mee Jns. Zelfs de slager in de rB®u® innenstad ziet mij niet e 's een bedreigende 'Vegetariër" j3i we zetten de Slaagh- 'ijk onder water en plan um nr. willen Bijsc hr. tol riet aan lethouder S. de Vreeze iKAPPjver de discussie, die vol- T. Van der Nat wel moest zijn: „Natuur- les'sw ik. Als dat niet zo was, plm, iadden we de begroting wel J|'lefonisch kunnen afdoen, van de worste- toodjes en koffie" van der Nat over 6,5 pro mt lastenstijging: „Het r1^ ijkt op een paraplu kopen 13591!n ervan uitgaan dat het al- ijd regent". Boot (PvdA) over uitge- slde win kei in ven tarissen h feite zijn die ook irkeerd geparkeerd" tart èn een parkeerver- ining: „Net iets meer dan g-Duifje aan studenten zou mogen kennen OJJJ „J de Graaf (D66) over het vrvoersbeleid: „De autolu- ve binnenstad is een halte veel gepasseerd" Vi\ Met de TG V zijn we gie- hnd de bocht door gegaan" laar: „Er is nog geen reden om aan de noodrem te trek- len" verwijt houden Laurier (Groen Links), tn S. Blok (D66) die hem ijt zich op de vlakte te 'uden over de plannen Voor een autolu we binnen bad: „Ik ga in december voluit als het aan de orde is. p de fiets en niet met de ito, zoals u". Over bouwplannen: „drei de verlangegrachting" Vethouder T. van Rij over antoorgebouwen aan de chipholweg: „Ook geen ar- hitectonisch hoogstandje". (ethouder H. Koek over de uggestie van D66 te bezui- i[gen op basiseducatie. „Ik 'ind dat schokkend. Ken- \elijk vindt D66 langere vachtlijsten voor alfabetise- 'ings- en taalcursussen een vezenlijk element van de ch ters tan dsbes trijding sinds deze begroting tent Leiden de: ondenvoordeurdeler (Boot) •'-terugvariant (Koek) keerbaarheid Bakker INVASIE VAN KERSTMANNEN, GROTE MARKT De LEIDEN Met gratis busvervoer, een markt die vrijwel zo groot is als die op zaterdag en een invasie van kerstmannen moeten op 15 december tiendui zenden mensen naar de Markt tweede Leidse koopzon dag worden gelokt. was vorig jaar it succes, mede door dat gratis busvervoer. De NZH is nu opnieuw nauw bij de organisatie betrokken. An dere betrokkenen zijn de ge meente, de middenstandsorga nisatie Leiden Leeft en de vereniging voor de ambulante handel, de marktkooplui. De gratis bussen rijden van 's morgens negen uur tot 's a- vonds negen uur, terwijl de winkels van elf tot vijf uur zijn geopend. De bussen rijden gratis in Leiden, Oegstgee- st/Rijnsburg, Leiderdorp- /Hoogmade en Voorschoten. De dienstregeling is niet aan gepast, dat zou te veel proble men geven in de aangrenzen de gebieden. De komende we ken wordt op bussen reclame gemaakt voor de koopzondag. Daarvoor gebruikt de gemeen te een gratis reclame-mogelijk heid die voortvloeit uit de ex ploitatie-overeenkomst met de NZH. De reclame kost alleen 8.000 gulden aan materiaal. Dit jaar is de belangstelling van ondernemers om mee te doen veel groter dan vorige keer. Er is nu al zoveel be langstelling voor de markt- standplaatsen dat de markt vrijwel zo groot wordt ais nor maal op zaterdag. L. Palm van middenstandsorganisatie Lei den Leeft verwacht dat vrij wel geen winkels gesloten blij ven. Na de feestelijke sfeer van vorig jaar zal niemand achter willen blijven. Met het personeel zullen daarbij geen problemen zijn. „Het personeel was vorig jaar uiteindelijk vaak enthousiaster dan de on dernemers. Zij vonden het een feestelijke dag, terwijl onder nemers uiteindelijk naar de omzet kijken en die was niet altijd net zo groot als de druk- Vorig jaar trok het kerstman- nenorkest dat door de stad liep veel aandacht. Dat is er op 15 december weer. Maar veel winkels zullen ook kerstman nen op pad sturen, terwijl de NZH er een aantal aan het stuur van de bussen zet. Als die plannen doorgaan ziet de stad rood van de kerstmannen. Parkeren Volgens wethouder J. Walen kamp is het nog niet zeker of de parkeergarages die dag open zijn. Vorig jaar besloten de exploitanten pas op de dag zelf open te gaan. Nu wordt nog contact met hen gezocht. Walenkamp verwacht overi gens geen grote parkeerpro blemen. „De stad kan dit soort evenementen goed aan, kijk naar 3 Oktober". Wel zijn de bewaakte fietsenstallingen open. Fietsen kunnen daar dan gratis worden gestald. Een ander aardigheidje is dat be zoekers aan de koopzondag gratis chocolademelk krijgen aangeboden. Palm: „We wil den eerst glühwein schenken, dat mag niet. Dat zullen we stiekem moeten doen". Atlas van Tirion de duurste Bij het Leidse boekenantiquariaat en veilinghuis Burgersdljk en atlassen. Eergisteren waren er al stoelen te weinig in de vei- Niermans aan de Nieuwsteeg in Leiden zijn gisteren tijdens de lingzaal, gisteren was het nog drukker. Het meeste geld werd De- laatste avond van de traditionele najaarsveiling de oudste boe- taald voor een atlas van Tirion: precies 17.000 gulden, ten op- ken en prenten onder de hamer gekomen. Meer dan zeshonderd vallend veilingstuk was ook een album met 674 prentbrietkaarten mensen kwamen deze week af op de soms vergeelde en daar- van Leiden. Deze collectie ging van de hand voor 2.600 gulden, door nog kostbaarder werken, eerste drukken en oude kaarten f0t0: wim van noort Geen nieuwbouw Albert Heijn in Katwijk KATWIJK Albert Heijn is niet langer van plan een nieuw filiaal te bouwen op de hoek van de Sluisweg en de Tfamstraat in Katwijk. Op de plaats, waar nu nog Schaart Verlichting en een drogisterij zijn gevestigd, zal nu een kleinschaliger plan worden ontwikkeld. Aanvankelijk leek de lokatie geschikt voor de supermarkt die nu nog in de Voorstraat gevestigd is. Daar zijn momenteel de nodi ge problemen met de aanvoer en afvoer dat in de Louwe straat gebeurt. Ook na inten sief overleg tussen de gemeen te, Albert Heijn, de winkeliers Schaart en Dijkland en pro jectontwikkelaar Ouwehand Bouw bleek het project niet haalbaar. Er bleken met name stedebouwkundige bezwaren tegen de grootschaligheid van het plan. door MONIQUE ROSO RUDOLF KLEUN LEIDEN VVD en D66 zijn gisteravond 'tanden knarsend' en 'met pijn in het hart' akkoord gegaan met de beperking van de stijging van onroerend- goedbelasting en reini gingsrecht. Alleen de SP stemde tegen. Van die partij mochten de lasten helemaal niet omhoog. Een stijging met 5,5 pro cent in plaats van 6,5 pro cent was voor die fractie dus ook uit den boze. „Een teleurstellend resultaat", noemde fractievoorzitter T. van der Nat (VVD) het ak koord, dat de collegepartijen PvdA, CDA en Groen Links dinsdagmorgen vroeg bereikte. Hij vond het een wanprestatie. „Er had veel meer gedaan kunnen worden. Maar aan de andere kant is elk stukje ver laging meegenomen". Omdat de oppostitiepartij echter had ingezet op een stijging van mximaal 3,2 procent kwam de instemming niet van harte. „Iets is beter dan niets, zullen we maar zeggen, en daarom voelen we ons wel gedwongen om voor te stemmen. Al was het alleen maar om niet de in druk te wekken dat we voor de 6,5 procent verhoging zijn, die het college had voorge steld". D66-fractievoorzitter P. Lan- genberg was gisteravond nog steeds verbolgen omdat zijn partij uiteindelijk uit d^ nach telijke onderhandelingen werd gestoten. Ook D66 was voor een lagere verhoging van OGB en reinigingsrechten en was wel bereid om het amen dement te ondertekenen. Maar dan moest wel een deel van haar alternatieve begroting worden uitgevoerd. Verder dan 30.000 gulden voor Slacht offerhulp en 50.000 gulden meer voor bestuurlijke ver nieuwing wilden de college partijen echter niet te gaan. En dus vielen de democraten uit de boot, bleek uit een woor denwisseling met J. Laurier (Groen Links). „Tandenknar send, met veel moeite, zullen we voor het amendement stemmen", hield Langenberg zijn gehoor voor. „Ik blijf erbij dat er geen reëel overleg is ge weest. Opnieuw hebben we te maken gehad met spierballerij van de PvdA". Wrok De derde en laatste avond van de begrotingsbehandeling stond voor D66 in het teken van omzien in wrok. Hoewel fractievoorzitter Langenberg dat hartgrondig tegensprak: „D66 is niet verbitterd, maar teleurgesteld". Tijdens zijn tweede termijn kregen alle partijen van hem onder uit de zak. De Socialistiese Partij droeg voorstellen aan die fi nancieel niet onderbouwd zijn. De VVD is niet progressief ge noeg in de ogen van D66 om een goede oppositiepartner te Wat hem vooral stak was dat het college te weinig rekening met zijn partij hield: ,.De uit slagen van opiniepeilingen moet weliswaar altijd met de nodige reserve worden beke ken, maar er blijkt wel uit dat het huidige college zijn meer derheid allang kwijt is," dui dend op de duikeling die de PvdA in de kiezersgunst heeft gemaakt. Langenbergs litanie wekte vooral ergernis. „Komt U nog aan hoofdlijnen toe of blijft het bij politiek geneuzel?" vroeg R. Hillebrand (PvdA) na tien minuten en tien interrup ties aan het adres van Langen berg. Vervolgens werd hij ach tereenvolgens door de wethou ders De Vreeze, Van Rij en De la Mar op de vingers getikt dat het uitgerekend zijn partij aan de nodige duidelijkheid ont brak. Ook de VVD probeerde nog eenmaal haar tanden te laten zien. „Het voorstel is nog ac ceptabel, maar het verdient de schoonheidsprijs niet. Er is geen werkelijke knoop doorge hakt. Het lijkt erop alsof het slechts is ingediend om op de ledenvergadering te kunnen zeggen: we hebben wel wat aan lastenverlichting gedaan". ig ve U eigenlijk erger: de PvdA of lastenverhoging?" Mager De minimale beperking van die lastenverhoging lijkt een schrale oogst van drie lange avonden vergaderen. Met ae ene procent die is gewonnen schieten de meeste Leidse huishoudens op jaarbasis iets meer dan vier gulden op. Maar voor niet iedereen is dat alleen maar mager. J Laurier (Groen Links) merkte na afloop rela tiverend op dat de voortrui- sende discussie over dit onder werp alleen al een verschui ving van meer dan een half miljoen gulden te weeg heb ben gebracht. „In het verleden is ook wel uren gediscussieerd over 10.000 gulden. Dan is dit binnen de marges die er zijn heel behoorlijk". CONCENTREREN OP UITGEVERIJ IC 1 LEIDEN Uitgeverij E.J. Brill wil volgend jaar haar antiquariaat aan de Nieu we Rijn afstoten. De uit gever van wetenschappe lijke publicaties op het ge bied van de islam en wes terse cultuur wil zich con centreren op haar kernac tiviteiten en het antiquari aat hoort daarin niet thuis. Het ligt in de bedoeling het antiquariaat te verkopen maar een koper heeft zich nog niet aangediend. Het personeel, waarvan vier mensen in vaste dienst zijn, is dinsdag op de hoogte gebracht van de plan nen. Ook de vakbonden zijn inmiddels ingelicht. Het anti quariaat heeft zich, in navol ging van het moederbedrijf, de afgelopen jaren vergaand ge specialiseerd in het nabije, Midden- en Verre Oosten. R. Smitskamp, directeur van het antiquariaat wil nog geen com mentaar geven. De meeste publicaties over bij voorbeeld biologie en theologie zijn uit de gewone verkoop ge haald en nog slechts te vinden Raad Nieuwkoop akkoord met Beheersplan Plassengebied NIEUWKOOP Het instand houdingsplan Nieuwkoopse Plassengebied is gisteravond tijdens een raadsvergadering vastgesteld. Het plan houdt een verdeling van de polder in een reservaats- en beheersge bied in. Met name de aanwij zing van deze eerste gebieden, waarin allerlei beperkende maatregelen voor het bewer ken van land worden gesteld, houdt de gemoederen van met name de boeren uit de regio al lange tijd in beroering. Een amendement van de VVD om kavelbewerking van agrari sche grond in het reservaats- gebied toe te laten haalde het niet. Tot grote teleurstelling van de op de publieke tribune aanwezigen boeren onthield het CDA het amendement haar steun De stemmen van de SGP RPF en de Midden Partij Nieuwkoop waren niet genoeg, zodat het instandhou dingsplan ongewijzigd werd goedgekeurd. Het antiquariaat van Brill aan de Nieuwe Rijn. in de koopjeskelder, waar de oude oorspronkelijke, 17- eeuwse tegels inmiddels zijn gebroken, verbrokkeld en waar de vloer allang niet meer waterpas loopt. De boekenrek ken zijn nog van hout en bo ven de hoofden van de zeldza me koopjesjagers kraakt de eveneens houten vloer van de winkel en het houten trapje dat naar de administratie leidt. Een oude gaskachel loeit de ruimte warm en wie naar het werkelijk antiquarische ge deelte achter in de winkel loopt, voelt de hitte van de vlammen langs zich strijken. De boeken die hier achter glas worden bewaard, gaan soms terug tot 1557. De Ilias van Homerus, een Engelse studie van Egyptische mummies, een Codex uit de 18de eeuw. In leer gebonden, en soms met gouden opdruk wordt hier een klein deel van de menselijke geschiedenis bewaard. De concentratie op de uitgee factiviteiten, waarmee twee jaar geleden een begin werd gemaakt, heeft de uitgeverij geen windeieren gelegd. Voor dit jaar wordt gerekend op een nettowinst van meer dan een half miljoen gulden, aanzien- i foto: wim van noort lijk meer dan de 323.000 gul den nettowinst die vorig jaar werd behaald. In de eerste zes maanden van dit jaar alleen al werd een netto-winst behaald van 335.000 gulden. Over de zelfde periode een jaar geleden bedroeg het nettoresultaat slechts 52.000 gulden. Momenteel is Brill nog geno teerd aan het niet-officiele deel van de parallelmarkt van de Amsterdamse beurs. Bin nen enkele jaren wil de direc tie het bedrijf op de officiële parallelmarkt introduceren. Daartoe is de rechtsvorm als veranderd en worden de cou pures van aandelen verkleind. Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 6 december 1991 t/m donderdag 16 januari 1992 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niej met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de'gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. r°BON VOOR GE SC HENK ABONNEMENT*^ Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor. Naam:Voor! Postcode: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1991 t/m 16 |anuari 1992 Stuur de cadeaucheque en te zijner ti)d ook de acceptgiro naar: Naam:Voor!.: I Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. II bniiimiaiimaiiminJ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9