Ter Beek bereid tot korting op Defensie Orthodox China kan niet zonder rijstepap BINNENLAND BUITENLAND New York somber aan vooravond van kerst li Niets verwachten van Moermandiee CiidaeSoti/'umi VRIJDAG 29 NOVEMBER 199 Russische joden willen naar Suriname" UTRECHT Een deel van de Russische joden uit het Beatrixoord in Eindhoven wil volgens advocaat mr. J. Hofdijk naar Suri- opgenomen met de Surinaamse ambassade in Den Haag, die hem hebben doorverwezen naar de directie emigratie op het consulaat in Am sterdam. Betrokkenen zijn via Israel in Neder land terecht gekomen. Bij sommigen viel het verblijf in Israel zo tegen dat zij besloten op nieuw de wijk te nemen. In Nederland krijgen ze echter geen vluchtelingenstatus, zodat ze weer terug moeten naar Israel. Volgende week dient een kort geding waarmee de groep uit zetting wil voorkomen. In de groep zelf is ge suggereerd een verzoek bij de Surinaamse au toriteiten in te dienen. Dat land zou de joden goed kunnen gebruiken omdat de meeste hoog opgeleid zijn, aldus Hofdijk. Verdachte heeft recht op tolk DEN HAAG Elke verdachte die de Nederlandse taal niet voldoende beheerst, moet het recht krijgen op bijstand van een tolk en/of een ver taler Dit is de kern van het advies van de Commissie Herijking Wet boek van Strafvordering (Commis sie Moons) over de regeling van de tolkenbijstand in strafzaken. Het ad vies werd gisteren aangeboden aan minister Hirsch Ballin van justitie. Het recht op tolkenbijstand moet volgens het advies gaan gelden ge durende de gehele strafzaak. Als bij de aanhouding al het vermoeden bestaat dat de verdachte de Neder landse taal niet voldoende beheerst, dan moet hem op de mogelijkheid van bijstand gewezen worden. Actie voor aids- patiënten in Suriname DEN HAAG Met een live-programma „Geven voor Leven" vanavond op de Su rinaamse televisie en bijzondere attracties in discotheken in Amsterdam, Rotterdam en enkele andere Nederlandse steden, zal geprobeerd worden geld in te zamelen voor aidslijders in Suriname. Mensen die geld willen geven, kunnen terecht bij de tv en politieposten. Volgens Henk Krol, hoofdredacteur van de Gaykrant, zal het in Nederland ingezamelde geld voorna melijk worden gebruikt voor het kopen en sturen van medicijnen. Het enige „me dicijn" wat men in Suriname nog in de kast heeft liggen, zijn „vitamine C-tablet- jes uit 1955 uit Nederland", aldus Krol. In Suriname is bij 260 mensen de ziekte ge constateerd, maar dit zou slechts het topje van de ijsberg zijn. Aids-virus bij katten helpt onderzoek vooruit UTRECHT De overeenkomsten tus sen het aids-virus in katten (FIV) en dat in mensen (HIV) zijn zo groot dat de kat een effectief model is om aids- onderzoek te doen. Onderzoek naar dat FIV levert informatie over de infectie, ziekteverloop en het effect van antivi- rale middelen. Het aids-virus in katten is niet besmettelijk voor de mens, aldus dierenarts H. Egberink in zijn proefschrift waarop hij 12 december aan de Rijksuniversiteit Utrecht promoveert. Hoe wel het erfelijk materiaal van beide virussen nogal verschilt, infecteert FIV hetzelfde type cellen, veroorzaakt het dezelfde klinische ver schijnselen en reageert het op dezelfde antivi- rale middelen als het menselijke virus. Ook katten krijgen infecties aan mond, huid en oren. Ze hebben last van diarree, slechte eet lust, vermagering en bloedarmoede. Het aids-virus is overigens mogelijk voor het eerst op mensen overgebracht door experi menten in de jaren twintig, toen wetenschap pers met behulp van apenbloed een vaccin te gen malaria zochten. Medicus Charles Gilks publiceerde gisteren in het tijdschrift Nature een artikel waarin staat dat tussen 1922 en 1960 zeker 37 vrijwilligers geïnjecteerd met bloed van zeventien chimpansees. Daarnaast zouden 33 anderen bloed hebben ontvangen van personen die met apenbloed waren geïn jecteerd. Recente studies hebben aangetoond dat apen mogelijk een virus hebben dat verge lijkbaar is met het HIV-I-virus één van de HIV-virussen die aids veroorzaken en dat het meest voorkomt in de Centraal-Afrika, Europa en de Verenigde Staten. Rechters Colombia massaal in staking SAO PAULO De Colombi rechters zijn gisteren voor onb< de tijd massaal in staking protest tegen de moord op een c< en acht onderzoeksagenten vaiai openbaar ministerie. Het nej werd dinsdagavond in een hindi gelokt door vijftig guerrillastri De moordaanslag heeft tot woei reacties geleid. De rechterlijke organiseerde de dag na het een stille protestmars door de van Bogota. „Wij willen onze w; en afkeer uiten tegen alle vijc van de vrede, die vanuit de b afdalen om in de steden wei burgers te liquideren", aldus An Suarez, voorzitter van de Colt aanse vereniging van rechters. ïtw igra lejjSSEL burgt ;djn stad t bloei k ;d sleepte da het 1 itJements 'a lag een n Ant ;o|iindere extree NEW YORK De jaarlijkse kerstboom staat weer op Roc kefeller Plaza en de winke liers wensen hun klanten pret tige feestdagen toe. Dit jaar zal er echier meer voor nodig zijn dan de feestverlichting op Fifth Avenue om de mistroos tige sfeer in New York wat te verbeteren. Wall Steet wankelt, de werk loosheid neemt een vlucht, de huizenmarkt is ingestort en de tarieven voor het openbaar vervoer zullen met 22 procent stijgen. Zelfs de vrolijke noten in deze sombere tijden voor 'de Grote Appel' is enige ma caberheid niet vreemd. 'The Adams Family', een film gebaseerd op de zwartgallige humor van wijlen cartoonist Charles Adams met in de hoofdrol Anjelica Huston, trok bijvoorbeeld deze week meer publiek dan welke nieuwe film ook in de geschiedenis van de stad. Ook nogal morbi de is de manier waarop inwo ners van Brooklyn dezer da gen wat extra geld kunnen verdienen voor hun kerst boodschappen. Ze hoeven alleen maar een vuurwapen in te leveren bij het plaatselijke politiebureau om tussen de 25 en 75 dollar in baar geld te ontvangen. Er wordt maar één vraag gesteld: „Is het geladen?". De amnestie is een wanhopige maatregel om ten minste een paar illega le wapens van de straat te ha len. Óp de eerste dag, maan dag, werden 48 wapens ingele verd, het merendeel daarvan door gezagsgetrouwe burgers wier kinderen met de wapens waren thuisgekomen. Het illegaal wapenbezit leidt regelmatig tot excessen in New York. Brooklyn was af gelopen maandag het toneel van de ergste schietpartij sinds jaren. Er brak een ruzie uit tussen een groepje jongens voor een klaslokaal in de Tho mas Jefferson High School. Het veertienjarige broertje van een van de ruziemakers trok zijn automatische pistool en schoot het leeg in het lokaal, waarbij een jongen gedood werd en de docent zwaar ge wond raakte. De jonge schut ter is beschuldigd van moord en de pers is massaal over de school heengevallen omdat er geen metaaldetectoren bij de ingang opgesteld staan. Deze week werden de klaaro- vers die schoolgaande kinde ren de staat overhelpen uitge rust met kogelvrije vesten. De maatregel is nauwelijks over dreven te noemen, gezien het feit dat er in Brooklyn dit jaar veertig kinderen zijn doodge schoten en 82 kinderen ge wond zijn geraakt door ver dwaalde kogels bij schietpartij en in hun woonomgeving. De publieke verontwaardiging over de schietpartijen is in middels verstomd; er is een ze kere gewenning opgetreden. De ouders zijn deze week met veel meer vuur in het geweer gekomen tegen het nieuwe be leid van scholen in New York om gratis condooms te ver strekken aan leerlingen die erom vragen.(c) The Times DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie is bereid meer te bezuinigen op zijn ministerie ten be hoeve van hulp aan Oost- Europa. De bewindsman steunt de motie van zijn Pvd A-partijgenoot Van Traa die meer geld voor Oost-Europa heeft ge vraagd. CD A-fractie voor zitter Brinkman heeft een dergelijke verschuiving afgelopen weekeinde eveneens geopperd. CDA-defensiewoordvoerder Hillen toonde zich gisteren net als de VVD'er Van Heems- kerck geen voorstander van meer bezuinigingen op Defen sie. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken is eveneens een verklaard tegen stander. Ter Beek ziet daaren tegen wel mogelijkheden voor zijn ministerie om bij te dra gen aan de hulp voor Oost-Eu ropa. Naar verwachting zal hij op zijn begroting voor 1992 on geveer 100 miljoen overhou den, doordat hij minder perso neelskosten heeft dan eerder werd geraamd. Ter Beek is echter niet op voorhand bereid geld voor ex tra hulp aan Oost-Europa te reserveren. „Er kunnen zich onvoorziene situaties voordoen waardoor dit moeilijk wordt. Bijvoorbeeld deelname van Nederland aan een vredes macht in Kampuchea en Joe goslavië is niet uitgesloten, waardoor het financiële beeld verandert. Een bijdrage van Defensie aan de hulp aan Oost-Europa heeft in beginsel mijn steun, maar kent gren zen", aldus Ter Beek. Leegloop De bewindsman weersprak de stelling van het CDA dat mo menteel sprake is van een leegloop bij het leger. Ter Beek gaf toe dat de uitstroom van militairen groter is dan werd aangenomen, maar vol gens hem is die van tijdelijke aard en levert het geen grote problemen op. Het leger moet tot 1995 met 16,4 procent in krimpen. Vooral officieren en onderofficieren verlaten in groten getale het leger voor een burgerloopbaan. Volgend jaar zal het leger al zes procent minder militairen overhouden dan begin dit jaar het geval was. Ter Beek erkende dat er problemen zijn bij de werving van nieuw personeel, maar daarbij gaat het om oude knel punten. De krijgsmacht heeft nu vooral behoefte aan tech nisch personeel. Over de steun bij de drugsbe strijding op de Nederlandse Antillen zei de bewindsman dat het stationsschip van de Nederlandse marine zal wor den uitgerust met twee Lynx- helicopters voor verkennin gen. Daarnaast zal ook een Orion-vliegtuig van de mari neluchtvaartdienst op perma- nentere basis in het gebied gaan patrouilleren. Ter Beek benadrukte dat het bij de Ne derlandse bijdrage gaat om op sporing en niet om aanhou ding en vervolging. Over de Nederlandse bijdrage zal bin nenkort een overeenkomst met de Verenigde Staten wor den gesloten, kondigde de mi nister aan. Vietnamezen in hongerstaking Deze zwangere vrouw in Alkmaar is een van de 197 Vietnamese asielzoekers verspreid over zeven tien asielzoekerscentra in ons land die gisteren in hongerstaking zijn gegaan. Ze protesteren tegen het Nederlandse uitzettingsbeleid. Het ministerie van justitie dreigt de mensen uit te zetten naar met name Tsjechoslowakije, waar ze vandaan komen. De Vietnamezen zeggen echter dat ze daar worden gediscrimineerd nu er door het einde van de Koude Oorlog geen werk meer voor hen is. Ze willen ook niet terug naar Vietnam omdat zij daar gevangenisstraffen vrezen. foto: anp Minister Ter Beek (op de voorgrond) en staatssecretaris Van Voorst tot Voorst gisteren in de Tweede Kamer. foto: dijkstra PEKING Het Chinese ontbijt is tamelijk on schuldig: rijstepap met ge zuurde groenten. Maar in Peking werd de rijstepap aanleiding voor een be nauwende krachtmeting tussen facties binnen de Communistische Partij, waarbij de geloofwaardig heid van het rechts systeem ernstig in het ge ding kwam. Het begon als onschuldig lees voer. In 1989 scheef Wang Meng, de kort na de het bloed bad in Peking afgezette minis ter van Cultuur, een verhaal tje, getiteld 'Harde rijstepap'. In het verhaal, dat door de meeste critici als amusant en ironisch wordt beschouwd, be schrijft Wang Meng een fami lie, die op initiatief van de 88 jaar oude overgrootvader ex perimenteert met hervormin gen binnen de familiestruc tuur. Opa die al veertig jaar lang be slist over wat er gegeten wordt, doet vrijwillig afstand van dit recht. De zestienjarige zoon des huizes neemt het heft in handen. Binnen de demo cratische familiestructuur die plotseling is ontstaan, betoogt hij dat Chinees eten te weinig eiwitten bevat, en in feite heeft geleid tot China's zwak te. „Als we niet voortdurend watergruwel hadden gegeten tijdens het ontbijt, maar brood en boter, zou Engeland dan ge wonnen hebben tijdens de Opiumoorlog van 1840?". De familie reageert verward, en raakt uiteindelijk verstrikt in de democratische besluit vorming die ontstaan is, waar na de oude structuur wordt hersteld en men weer als van ouds watergruwel eet bij het ontbijt. Kritiek Het vérhaal won in 1990 de Honderd-Bloemenprijs voor li teratuur, beleefde een herdruk en raakte in vergetelheid. Tot er op 1 oktober van dit jaar, maar liefst drie jaar na de eer ste publikatie, een onverwacht felle ingezonden brief werd gepubliceerd in de Krant voor Kunst en Literatuur door een onbekende lezer, die zich Shen Ping 'Zorg dat je het Rustig Houdt' had genoemd. „Waarom zijn er nog schrijfs els die het geperfectioneerde socialisme ondermijnen? Waarom worden die aange haald en geprezen? Moedigen we daarmee voorspoed aan of juist recessie?", vraagt Shen Ping zich af. Vervolgens ci teert hij nota bene een Taiwa nees tijdschrift: „In feite kriti seert het verhaal door middel van obscure trucs het commu nistische systeem dat wordt geleid door Deng Xiaoping". Ex-minister Wang Meng rea geerde verontwaardigd. Aller eerst schreef hij een brief naar het ministerie van cultuur waarin hij zijn woede uitte. De brief werd vijf dagen later om gezet in een dik rondschrijven voor de medewerkers van het ministerie, zodat Wang zich verzekerd wist van de steun van zijn voormalige collega's. En dat was zeer belangrijk want Wang wilde genoegdoe ning. Hij besloot om de Krant voor Kunst en Literatuur aan te klagen omdat, zoals hij zei, „deze brief mij enorme politie ke schade heeft berokkend". Bovendien vroeg hij zich af „wat het voor gedrag is om groen licht te geven aan dit soort laster". 'NormaaU Twee advocaten waren bereid om de verdediging van Wang Meng op zich te nemen. Wang beriep zich op artikel 120 van het burgerlijk wetboek, waar in staat dat wanneer naam en reputatie van een burger wor den geschaad, men recht heeft op rectificatie en schadeloos stelling. Een paar dagen later al rolde het antwoord van het hof in de brievenbus: de kritiek van de naamloze schrijver ging 'niet verder dan normale lite raire kritiek', reden waarom de zaak niet verder werd be handeld. Wie de geheimzinnige brief schrijver was, „is niet duide lijk, maar we vermoeden dat het He Jingzhi zelf, of iemand van zijn kliek is", vertelt Yang Lipo, een ambtenaar van het ministerie van cultuur. He Jingzhi is de huidige minister van cultuur, een ultra-links dichter en ooit beschermeling van Mao Zedong. Wang (liberaal) en Jingzhi (or thodox) zaten elkaar al eerder in de haren. Maar dit keer voelde Wang zich kennelijk sterk genoeg om zich middels het Chinese rechtssysteem te verdedigen. Het feit dat Wang dat waagde, duidt op een soe peler houding binnen de Com munistische Partij, die andere meningen niet meer direct de kop indrukt. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Ultoeverl|/Wav«ry Productions Euro penning Met als symbool de vruchtbaarheid van Europa zijn bij de bronsgieterij van Pie Sijen in het Limburgse Beek vijfhonderd bronzen gedenkpenningen gegoten. Deze door Arthur Spronk in opdracht van de provincie Limburg en de stad Maastricht ontworpen penningen worden in Maastricht uitgereikt aan regeringsleiders en delegaties tijdens de op 9 en 10 december te houden Europese top. foto: anp Idoor JAN PAALMAN DEN HAAG Kankerpatiënten kunnen genezen door Moermandieet. Dit was de conclusie van een bijna 800 p na's dik rapport dat staatssecretaris Simons afgelopen mi dag kreeg overhandigd. De Begeleidingscommissie Retrospectief Onderzoek Moe mantherapie (kortweg BROM) had uit de duizenden patil ten, die de afgelopen 50 jaar met een Moermandieet zijn b handeld, 384 patiënten uitgelicht. Daar kwamen 34 'veelb lovende' gevallen uitrollen en van hen bleken 21 „met z kerheid" genezen te zijn dankzij de Moermantherapi oor "Moerman moet in het ziekenfonds, vindt de commissie. W 0B VUI van dit alles te denken? Het was de Vlaardingse huisarts Cornelis Moerman, een fe vente duivenmelker, al heel lang geleden opgevallen dat g EV zonde duiven nooit kanker krijgen. Bij duiven sterven ka een kercellen vanzelf af als de stofwisseling maar gezond i ek in Moerman experimenteerde met allerlei diëten en kwam t ignde een uitgebalanceerd voer aangevuld met een achttal esse!prrn0, tiële stoffen die de sterfte aanmerkelijk deed dalen. De sto wisseling van een postduif, aldus nog steeds Moerman, lij1 0V€ sterk op die van de mens. Vanuit die gedachtengang was h ndag nog maar een kleine stap naar een voeding die ook bij mei h bij sen kanker zou kunnen bestrijden: het befaamde Moermai reken dieet. Moerman in 1988 op zijn 95ste gestorven en bij 1 li-jkhe ven een wandelende reclame voor eigen therapie wasi heilig van overtuigd dat zijn behandeling voorgoed een eiin de maakt aan het probleem kanker. Maar de reguliere do er be ters wilden dat niet geloven. Geen spoor van bewijs, vondi proc ze. Moedwil en misverstand van de heersende mediscl 1 bre klasse, ondervond Moerman. Drie keer, in 1950, 1958 en ook nog eens in 1972, bogen regi deze liere artsen zich over het wonderdieet. Drie rapporten liete ele gig geen spaan van Moerman heel, wat niet alles zeggen w graai want het befaamde rapport Delprat van '58 daarover zij woner vriend en vijand het e^ns was van povere kwaliteit. gebi In 1979 hield de Nijmeegse biochemicus Prof. dr. Hans Blo k jk mendal in het weekblad Vrij Nederland van 12 mei een we s voor sprekend pleidooi om de therapie eindelijk eens met opi aine", vizier te onderzoeken. Hij was in 1971 bij Moerman op b te ve zoek geweest en had van hem het verhaal gehoord van „ei (kraïe aantal verbijsterende genezingen van kanker". Maar deu aakt h delijk wetenschappelijk onderzoek was nog nooit gedaan, Ven b het onderzoek van Moerman zelf was ronduit amateur esider tisch. Het publiek had nu wel eens recht om te weten h aal wi het zat met Moermans therapie. Dat vond de Tweede Kam p. Ooi ook en een jaar later werd van staatswege een gemeng r di commissie met leden pro en contra Moerman opgericl ivtsjc Bloemendal was lid, verder de kankerdeskundige prof. gustu: F.J. Cleton en ook de Moermandokter Jan Wiese. Om ei com: heel lang verhaal heel heel kort te maken: die commis» repu ging in 1985 roemloos ten onder aan eindeloos geruzie ove jn ha hoe zo'n onderzoek naar de werkzaamheid van deze then ider e pie moest worden opgezet. „Ik kan niet ontkennen" zei Jai oskou Wiese in de Vrij Nederland van 31 augustus 1985, „dat some haal mige van mijn collega's alles in het werk hebben gesteld on omisct te voorkomen dat het onderzoek zou lukken". oezeei Onomstotelijk h'ede En nu dan dat rapport van de BROM. Dit rapport is een uit vloeisel van een in 1978 gestart eigen onderzoek van Wiese VOIlC In 1987 stak de toenmalige staatssecretaris Dees van WV( a mj] er 180.000 gulden in om het eindelijk eens af te ronden. Di onderzoek is, zoals dat in medische kringen heet, 'retrospec tief': Wiese, de radiotherapeut-oncoloog S. de Graaf en di internist Mulder (alle drie zijn dokters die zeer sympathise ren met Moermans therapie) gingen na hoe het de Moer ^Süri manpatiënten was vergaan. Ze spoorden na lang zoeken 11 P patiënten op bij wie kanker onomstotelijk was aangetoond die met een therapie volgens Moerman waren behandeld ern ook nog waren genezen. Wat heeft de reguliere wetenschaj j hier tegen in te brengen? „Hier word ik zeer droevig van", zegt Bloemendal nu. „Vooi zo'n retrospectief onderzoek heb ik altijd gepleit, maar mei c name Wiese was daar altijd hardstikke tegen. Het tegenar- 1 gument was altijd de wanordelijke registratie van de Moer- s mandokters en nu kan het ineens wel". Bloemendal heeft r het rapport niet gelezen („Wat?, 800 pagina's? Daar begin ilt niet aan") en dat is niet verwonderlijk, want de BROM heefl verzuimd om het rapport toe te zenden aan de reguliere we- !n&en tenschappers die zich met Moermans therapie hebben bezig |n en gehouden. De al eerder genoemde professor Cleton heeft hel jj, rapport wèl gelezen. Veronica's Nieuwslijn stuurde het hem en' toe om er in de uitzending van afgelopen maandag commen- taar op te leveren. Die uitzending ging te dik rapport',0ÜU onderwerp te licht bevonden? niet door. n Zll „Een heel mooi kaftje en ook heel netjes gedrukt", zegt pro- fessor Cleton wat zuinigjes over het BROM rapport. „Maai ook onnodig lang. Ze hebben werkelijk alles wat er sinds 1955 over dit onderwerp is geschreven afgedrukt, inclusief alle brieven die ik in al die jaren hier over heb geschreven. De inleiding is heel verantwoord, heel voorzichtig geschre- ven met 'wees voorzichtig met dit en pas op met dat', de sa- "v menvatting is ook heel aardig en dan kom je ineens midden in de modder terecht". Maar die 21 patiënten dan? Die zijn toch genezen? „Ja ze- ker!" zegt Cleton, „Dat is in dat rapport zelfs ook tamelijk hard gemaakt. Maar de vraag blijft of dat ook dankzij de r Moermantherapie is gebeurd. Want vanzelf van kanker ge- v( nezen, een spontane regressie, is dan wel zeldzaam, maar het tumoren hebben waar we op langere termijn niets aan kun nen doen. En wat gebeurt er? Sommige van die mensen zie je na tien jaar ineens op je spreekuur terug". Draaipunt Die spontane regressie, het vanzelf wegebben van kanker, ii het draaipunt van de discussie. Prof. dr. G.H. Blijham, kan kerdeskundige te Maastricht, was naast Cleton de andei soldaat van het medische bolwerk die in Veronica's Nieuw lijn commentaar zou moeten leveren op dat BROM rapporti Ómdat die uitzending werd afgeblazen kreeg hij het rappor* uiteindelijk niet toegestuurd. Maar aangenomen dat die 2. patiënten echt zijn genezen, wat vindt hij daarvan? „Als ji heel hard zoekt in die hooiberg dan vind je onvermijdelijl een paar spelden. Maar wat moet je daarvan denken? Va mijn patiënten loopt zeker de helft bij een alternatieve geni zer. Ze vertellen me dat ook en daar ben ik trots op. Ik bei niet zo'n dokter die dan boos wordt en met deuren gaa slaan. Maar ik vind het bizar dat een Moermantherapie, di< zoveel genezing belooft, en die je op mijn eigen afdelinl kunt krijgen ook, zelf nooit heeft kunnen aantonen dat hel echt werkt. Als er zoveel ervaring met dat dieet is. Als zo veel mensen dit dieet hebben gevolgd. Als je de hele grond hebt omgespit en je komt na 50 jaar met welgeteld 21 gene zen gevallen, dan zou ik niet de vlag uitsteken. Als mijn re fulier vak na veertig jaar behandeling zou kunnen aantonen at het bij 21 mensen heeft geholpen, dan zou ik me doods chamen". (Jan Paalman is medisch medewerker van onze krant). vijl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4