Kankerpatiënt uikelt onnodig diep zwart gat BBSS BINNENLAND MAAK EEN FEEST VAN UW FEESTJE. mm „Samenleving schraal zonder vrijwilligers" Gou/iaiit VRIJDAG 29 NOVEMBER 1991 T<bi I beplijj Eerste in schi ges va aiding een gemèl. jzigingn itsoen de vasf" 1 en linet blijft bij verbod lestrijdingsmiddelen HEM Het kabinet is niet van plan af n van een verbod op een groot aantal jdingsmiddelen voor de land- en tuin- Dat heeft minister Alders (milieube- (isteren gezegd in Arnhem op de jaar- ering van de boerenbond ABTB. Al- iij onoverkomelijke knelpunten wor- litzonderingen gemaakt, aldus de mi- Uit onderzoek naar 250 bestrijdings- elen is gebleken dat 140 middelen te schade toebrengen aan het milieu. Het iet wil deze 140 de komende jaren ver- n. Dit heeft bij de land- en tuinbouw h weerstand opgeroepen, omdat in veel len voor deze middelen geen alterna- voorhanden zijn. Het Landbouw- vindt daarom dat een aantal toepas van deze middelen gehandhaafd blijven. Beloning voor tips twee steekpartijen AMSTERDAM De hoofdofficier van justitie van Amsterdam looft een beloning uit van 25.000 gul den voor een tip die leidt tot de aanhouding van de verdachten die zaterdag een 53-jarige Amsterdam mer in tramlijn 9 doodstaken. Een zelfde bedrag wordt uitgeloofd in de zaak van de 27-jarige werk nemer van Nederlandse Veiligheids Dienst (NVD), die woensdag bij een vestiging van de Hema aan het Bijlmerplein werd doodgestoken. De steekpar tij in lijn 9 ontstond nadat het slachtoffer aanmer king maakte op het gedrag van twee mannen, die zich ruw een weg baanden door de overvolle tram. De man werd met één messteek in de hartstreek dodelijk getroffen. De daders konden bij de eerst volgende halte ontkomen. De NVD-werknemer werd neergestoken door een van winkeldiefstal verdachte man. Toen de man probeerde per fiets te ontkomen werd de NVD'er neergestoken. BEVOLKING GROEIT SNELLER DOOR TOENAME IMMIGRANTEN personen tegenover. Gezinshereniging en gezinsvormende migratie vormt volgens het CBS ongeveer een kwart van de totale immigratie. Nederlanders die na een verblijf in het buitenland terugkeren, maken eveneens een kwart van de immigratie uit. Immi granten uit andere EG-landen en asiel zoekers vormen elk zo'n 15 procent van de immigrantenstroom. De toena me van het aantal geboorten komt voor een groot deel doordat de kinder loosheid minder vaak voorkomt dan het CBS vorig jaar aannam. Als be langrijkste oorzaak van deze vermin dering noemt het CBS dat het aantal vrouwen van rond de dertig dat alsnog moeder wordt, de afgelopen jaren ster ker is toegenomen dan verwacht. DEN HAAG Volgens de nieuwste bevolkingsprognoses van het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) zal het inwonertal van Nederland de komende jaren sterker toenemen dan vorig jaar werd verwacht. In het jaar 2000 zal Nederland 16 miljoen inwoners tellen, 150.000 meer dan volgens de oude prognoses. De sterkere bevolkingsgroei is het gevolg van 100.000 'extra' immi granten en 50.000 meer geboorten dan gedacht. Het CBS verwacht dat tot de eeuwwisseling zich 1,1 miljoen immi granten in ons land zullen vestigen. Daar staat een vertrek van 700.000 Terpstra beoogd voorzitter Industrie- en Voedingsbond CNV UTRECHT Het hoofdbestuur van de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft D. Terpstra (35) voorgedragen als opvol ger van de huidige voorzitter F. Hanko, die in maart volgend jaar met vut gaat. De bondsraad beslist in februari 1992 over de voordracht. Terpstra is vanaf 1989 cao-coórdinator van de CNV-bond. Voor die tijd was hij hoofdbestuurder-dis trictscoördinator in Zuid-Holland Als op volger van Terpstra heeft het hoofdbe stuur K. van Splunder (42), thans hoofd bestuurder-districtscoördinator in Zuid- Holland, voorgedragen. De algemeen secretaris van de bond, C. Harmsen, wordt, als het aan het hoofdbe stuur ligt, opgevolgd door A. Bruggeman (41). die nu nog hoofdbestuurder-dis trictscoördinator is in het district Fries land, Groningen, Drente. NS spaart v uursalamanders HEERLEN Om een groep zeldzame vuursalamanders zo min mogelijk in hun winterslaap te storen, zullen NS- reizigers zich een tiental dagen op het baanvak Sittard-Maastricht enig onge mak moeten getroosten. De reptielen zijn overdag gemakkelijker op te mer ken dan 's nachts. De werkzaamheden bij het uitdiepen van sloten langs de spoorlijn tussen Bunde en Beek zullen daarom bij uitzondering overdag wor den uitgevoerd, zo heeft een woordvoer der van de NS in Heerlen gisteren mee gedeeld. Behalve de vuursalamanders zullen meer dieren, onder meer dassen, worden ontzien. De salamanders komen in Nederland alleen nog voor op twee plaatsen in Zuid-Limburg, te weten in de vochtige bossen in Bunde en Wittem. advertentie p I HAAG Medisch en worden kankerpa- vandaag de dag knap olpen, maar voor het - discirige worden ze aan lot overgelaten. Dat boodschap 'u heeft 'erkla ker' ook psychisch de g stige gevolgen kan ben, wordt lang niet d onderkend. is ze misschien niet kwa- te nemen, maar artsen zijn toudb >jgd een ziekte alleen li- eijer nelijk te bekijken. Hoe icietx hter een patiënt eraan toe ■rken es te korter blijft hij 'onno- bij het bed. Hij maakt zich 3 nel mogelijk uit de voeten, heeft onderzoek duidelijk laakt. 'U heeft kanker. We dit en dat met u doen en der wordt u bedankt', zo het, overdreven gezegd, kankerpatiënt duikelt in diep zwart gat. Bij artsen verpleegkundigen in zie- aelini h( Dlitici feite wust heid ver demc huizen is vaak sprake van :ente f ïrwif ina oi 'ertej ijke iropa, *edra i' eld k Ie ran enning van de problemen, is allemaal niet makkelijk Euro ze willen voorkomen dat ze de afgrond ingaan". R Kraaipoel, directeur het Landelijk Overlegor- Kankercentra, weet ïn- lels dat het besef van dzakelijke veranderingen tot het ministerie van i wai JC is doorgedrongen. Gis- ivond, bij de opening driedaagse internationale ferentie over de begelei- kankerpatiënten in stelde staatssecreta ris Simons onomwonden vast dat de psychosociale zorg erbij in dreigt te schieten. Vandaar dat hij onlangs drie ton op jaarbasis bijdroeg om de Inte grale Kankercentra (IKC) de mogelijkheid te geven het tij te keren. De Nederlandse Kan kerbestrijding kwam met nog eens twee ton over de brug Dat bedrag willen de kanker centra gebruiken om stilaan .en kleine omwenteling in de behandeling van patiënten te weeg te brengen. Kraaipoel: ,,Die vijf ton betekent erken ning. Het is een bedrag waar mee we een begin kunnen ma ken". Jaren zestig In de meeste ziekenhuizen - de in oncologie gespeciali seerde centra uitgezonderd - worden psycho-sociale proble men niet tijdig gesignaleerd. Er is gebrek aan kennis en van professionele hulpverle ning is al helemaal geen spra ke. „De gespecialiseerde hulp verleners in Nederland zijn op de vingers van twee handen te tellen", weet dr. R. Ottter, di recteur van het Integraal Kan kercentrum Noord-Nederland. De IKC's hebben projecten - onder meer trainingen - opge zet om ervoor te zorgen dat die broodnodige, maar sterk ver waarloosde begeleiding een vanzelfsprekend onderdeel wordt van de behandeling. „We timmeren al 25 jaar aan de weg, maar nog steeds komt het voor dat mensen in de kou blijven staan doordat patiënten niet worden doorverwezen naar verenigingen van kan kerpatiënten", zegt C. Dé- moed, ad interim-voorzitter van de Nederlandse Federatie van Kankerpatiëntenvereni gingen. Volgens dr. K. van de Poll, directeur van de Neder landse Kankerbestrijding, blijkt ook uit gesprekken van patiënten met de informatie lijn dat de psychosociale hulp momenteel tekort schiet. „De intensiteit van de gesprekken neemt toe en gaat om meer dan alleen het verstrekken van informatie. Het neemt bij na de vorm aan van hulpver lening. Dat geeft al aan dat er iets niet klopt". Dat verbeteringen noodzake lijk zijn, staat niet ter discussie. Niettemin is Nederland zo on geveer de éénoog, die koning is in het land der blinden. Vergeleken met de meeste an dere Europese landen is de si tuatie zo slecht nog niet. Met name in de zuidelijke landen is het armoe troef. „De situatie daar is te vergelijken met de situatie hier, maar dan in de jaren zestig. De conferentie telt ook opvallend weinig ver tegenwoordigers uit de Zuid- europese landen", aldus de Ne derlandse Kankerbestrijding. De conferentie in het Haagse Congresgebouw is mede moge lijk door de financiële inbreng van het ministerie van WVC. Het ministerie stond erop dat „de boodschap werd uitgedra gen" in de periode dat Neder land de voorzittershamer van de EG in handen heeft. Staats secretaris Simons verklaarde gisteren dat hij „initiatieven zal nemen om de positie van de patiënt in het Europese programma tegen kanker be ter tot zijn recht te laten ko- erzekeraars verplicht medicijnen te vergoeden 'ervolg van de voorpagina) r HAAG Particulier ver erden die vrezen dat ze in uari hun medicijnen nog l vergoed krijgen kunnen •rigens gerust zijn, zo deelde atssecretaris Simons de com- sie voor volksgezondheid teren mee. De verzekeraars alle geneesmiddelen die apothekers worden gele- vergoeden. Dat zijn ze januari wettelijk ver te doen, ongeacht de of er al contracten tussen verzekeraars en apothekers zijn gesloten. In het kamerdebat van komen de week zal de staatssecretaris onder meer helderheid moeten verschaffen over de gevolgen die de maatregelen van januari aanstaande zullen hebben op de koopkracht van de burgers. Daarover circuleren momen teel diverse voorspellingen. Het Nederlands Instituut voor Bud getvoorlichting (NIBUD) maakte deze week bekend dat particulier verzekerde gezin nen met één kostwinner 1130 meer aan premies kwijt zullen zijn en dat tweeverdieners 1730 extra moeten betalen. Volgens de VVD'er Dees zijn deze cijfers ietwat overdreven. Hij reikte Simons een eigen be rekening aan, waarin de bedra gen uitkwamen op 690 (kost winners) en 1290 (tweever dieners). Maar ook deze prog nose was in de ogen van de staatssecretaris niet in de haak. „Dat bedrag van 1290 extra premies gaat alleen op voor tweeverdieners met een geza menlijk netto-inkomen van 240.000", aldus Simons. Dees bestreed dat. •ld •Ml» De Stichting Economie Management van de H Hogeschool houdt Open Huis. Voor de internationale post-HBO Diploma in Management Studies. Zaterdag 30 november 13.00 - 17.00 uur. Houtrustweg 2, Den Haag. Wie als manager of aankomend manager werkzaam is, komt Want deze studie, (opgezet samen met de Teesside Business School in Engeland), biedt ongekende perspectieven. In een aantal part-time semesters en conferenties doet u de nieuwste inter nationale management-technieken op. En heeft u toegang tot Master in H A ft 6 S f Business Administration (MBA). - De studie wordt in het Engels gegeven. - ft HOGESCHOOL Wie zaterdag 30 november echt niet kan komen, neemt contact op voor een afspraak met de Course Director Diploma in Management Studies. Haagse Hogeschool. Stichting Economie Management (Centre for Management Development Post Graduate Studies) Telefoon 070 - 325 4643 DE HEINEKEN THUISTAP. Vliegtuigen onder de hamer Potentiële kopers bekijken in een hangar op Schiphol een aantal vliegtuigen en de inboedel van een complete werktuigplaats. Het spul is afkomstig van het geliquideerde Aircraft Maintenance Amsterdam. Vandaag is alles geveild. foto: dijkstra Nieuw geneesmiddel tegen reuma werkt UTRECHT Het middel methotrexaat is een be langrijke aanwinst bij de behandeling van reuma, maar het is nog te vroeg om het als eerste middel te geven. Dat concludeert M. Jeurissen uit zijn onderzoek naar het middel waarop hij maandag promoveert aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Aan reumatoïde arthritis ofwel gewrichtsarthritis lijdt ongeveer één procent van de Nederlandse bevolking. Jeurissen deed onderzoek in verschillende ziekenhuizen. Driekwart van de onderzochte patiënten die geen baat had den bij de gebruikelijke anti- reumamiddelen knapte wel op van methotrexaat. Ze voelden zich minder moe en hadden ook minder pijn. De helft van hen kreeg last van misselijk heid en braken maar die bij werkingen verdwenen na tij delijk stoppen of verlagen van de dosis. Methotrexaat blijkt eerder en ook beter te werken. De snelle werking kan onherstelbare schade aan de gewrichten ver minderen, stelt Jeurissen. De Heineken Thuistap draagt met z'n heerlijke tapbier flink bij aan de vreugde Uit ieder vaatje heerlijke Heineken Biertjes Is er een feestje op Haal dan een Thuistap bij slijter En vraag meteen naar de speciale Heineken Thuistap Glazen U vindt de Thuistap slijter, apart vermeld, in de Gouden Gids NIEUWE DIRECTEUR RODE KRUIS CENSE IS GEDREVEN IDEALIST Bunker Schiphol heeft sinds gisteren de beschikking over een zogenaamde decompresiebunker. Dat is een bunker waarin onder meer vrachtzendingen kunnen worden onderzocht op eventuele aanwezigheid van explosieven. In de bunker kan bovendien elke willikeurige vlucht worden nagebootst. De aan leg van de nieuwe bounker heeft ruim twee miljoen gulden gekost. foto: anp Vreeman: Amerikanisering sociale samenleving keren AMSTERDAM Kandidaat voorzitter van de Partij van de Arbeid R. Vreeman vreest „Amerikanisering" van de Ne derlandse sociale verhoudin gen. De wao- en ziektewet-in grepen markeren een keerpunt in de Nederlandse arbeidsver houdingen. Dat kwam gisteren naar voren uit de inbreng van de voorzit ter van de Vervoersbond FNV op een congres over arbeids verhoudingen in Amsterdam. Om afglijden naar Amerikaan se arbeidsverhoudingen, met een geringe bescherming voor de werknemer, te voorkomen kiest Vreeman tóch opnieuw voor harde centrale afspraken op de economische hoofdpun ten, werk. gezondheid en oplei ding, en voor „creatieve uitvoe ring van sociale zekerheid en arbeidsvoorziening". Vooral de „taboes" van arbeidstijdverkor ting en beïnvloeding van de ar beidsorganisatie („daar onstaan ziekte en arbeidsongeschikt heid") moeten volgens hem worden doorbroken. ASPER EN HOBBES Idoor DIK VAN HERWAARDEN URK De nieuwe alge meen directeur van het Nederlandse Rode Kruis, W.H. Cense (49), voelt zich vereerd. Na twintig jaar huisarts in het vissers dorp Urk te zijn geweest, volgt een nieuwe uitda ging. Hij maakt van veel van zijn nevenfuncties nu zijn werk, voor een groot deel gedreven door idea lisme. Het leiding geven aan de vele vrijwilligers van het Rode Kruis is één van de belangrijk ste zaken die hem aantrekt. „Want een samenleving zon der vrijwilligers is een schrale samenleving, een afschuwelij ke samenleving" Deze week werd de huisarts benoemd tot algemeen direc teur van het Nederlandse Rode Kruis. Maar Cense was meer dan alleen huisarts. Van af 1981 was hij bestuurslid en sinds 1987 voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG). Hij voerde landelijk actie voor af- asiepatiënten, is lid van de Stuurgroep Toekomstscena rio's Gezondheidszorg, viee- voorzitter van de Nationale Commissie Chronisch Zieken en voorzitter van de Neder landse Stichting tot bestrijding van seksueel overdraagbare aandoeningen. Een directe binding met het Rode Kruis had Cense de laatste jaren niet. Van 1972 tot 1982 was hij wel commandant van de plaat selijke afdeling op Urk. Voor een groot deel ideële mo tieven hebben de doorslag ge geven voor Censes keus „voor iets heel anders". De nieuwe algemeen directeur, die op 1 april 1992 of zoveel eerder als mogelijk is aantreedt, stelt in de eerste plaats absoluut niet uit verveling zijn huisart spraktijk vaarwel te zeggen. „Het was een moeilijke beslis sing, want het is niet niets om na twintig jaar hier weg te gaan. Maar nu de knoop is doorgehakt, begint de tweede helft van mijn arbeidszaam le ven. En mijn vrouw en ik voe len ons er twintig jaar jonger door. Het lijkt me heel boeiend om nu eens met een andere sector van de samenleving kennis te maken". Warm werk Wat de nieuwe directeur bij zonder aantrekt, is het grote aantal vrijwilligers dat actief is voor het Rode Kruis. „Dat is ook de kracht van de organisa tie. Vrijwilligerswerk is heel warm werk. Het zal één van mijn belangrijkste aandachts velden zijn. Mensen motiveren en enthousiast maken. Zich la ten thuisvoelen in de organisa tie". „Daar komt bij dat ik vanuit mijn kennis en ervaring in de gezondheidszorg weet wat er op de werkvloer leeft. Het Rode Kruis is een grote, com plexe organisatie. Maar de af stand tussen werkvloer en be stuur of directie mag niet te groot zijn. De grootte van de organisatie mag ook niet de motiverend werken. We moeten steeds het doel voor ogen houden: hulpverlening op tal van fronten. En het middel daartoe is de organisa tie. Die moet flexibel zijn, mensen prikkelen en enthou siast houden. Er liggen naar mijn idee mogelijkheden om dat verder uit te bouwen". Maar ook praktische redenen speelden een rol bij Censes keuze voor het Rode Kruis. „Ik ben verslingerd aan lande lijke activiteiten. En interna tionale. Al die zaken waar ik de afgelopen jaren mee bezig ben geweest, kan ik nu omzet ten in mijn professie. Van de ervaring die ik de laatste jaren heb opgebouwd, ook in het buitenland, kan ik nu dank baar gebruik maken". De vele bestuursfuncties wa ren voor Cense de laatste tijd nauwelijks nog te combineren met zijn werk als huisarts. „Ik hoop op een aantal fronten ac tief te blijven. Ik ben gewend geraakt om problemen vanuit twee werelden te bekijken". Medicijn effectief tegen waterpokken UTRECHT Een veelge bruikt antiviraal middel, acy clovir, kan als het via de mond wordt toegediend waterpok ken doeltreffend bestrijden Dat blijkt na een groot onder zoek dat gisteren in het New England Journal of Medicine is omschreven. Het medicijn vermindert de uitbreiding en hevigheid van de uitslag. Ook ontstaat minder jeuk. Bij meer dan 95 procent van de 800 kin deren uit het onderzoek nam de uitslag binnen drie dagen af. Kinderen die een nep-me- dicijn kregen, hadden zes da gen na het begin van de wa terpokken nog steeds uitslag. Waterpokken is één van de meest voorkomende kinderin fecties in de westerse wereld. Een zeer klein aantal patiën tjes kan hersenbeschadiging en longontsteking oplopen Acy clovir wordt vaak gebruikt ter bestrijding van koortsuitslag veroorzaakt door het herpes simplex-virus.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3