Rapporteur synode benadrukt samenwerking christelijke kerken „Voedselhulp Sovjetunie ook westers eigenbelang" GEESTELIJK LEVEN OPINIE Los van de waan van de dag CcicUcSomatit VRIJDAG 29 NOVEMBER 199! „Gereformeerde jodenzending nu via de achterdeur" DEN HAAG De gereformeerde synode heeft de jodenzending via de voordeur geschrapt om haar aan de achterdeur voort te zetten. Zo reageert het Nieuw Israëlitisch Weekblad op het synodebesluit over jo denzending. Hoewel jodenzending uit de kerkorde werd geschrapt, zegt de synode in een uitvoeringsbe paling, een aanwijzing voor de uitvoering van de kerkorde, dat in de ontmoeting met joden christenen de ruimte hebben „om in woord en daad getuige te zijn van hun geloof in Jezus Christus als de levende Heer". Het is op zich verheugend dat ook in de ker korde tot uitdrukking komt dat christenen steeds va ker joden als gelijkwaardig beschouwen. Een stap in de goede richting, aldus het NIW. Het einddoel zou in zijn geheel zijn bereikt als de uitvoeringsbepaling zou worden geschrapt en als de gelijkwaardigheid van de joden niet alleen naar de letter maar ook naar de geest zou worden gehonoreerd binnen de Gereformeerde Kerken, meent het NIW. Berusting is een dagelijkse zelfmoord. Honoré de Balzac Duitse predikanten naar Nederland WOERDEN Twee Duitse predikanten zullen vanaf vol gend jaar in Lutherse Gemeenten in Nederland werken. Me vrouw M.J.A. Schulz (30) en J.L. Christensen zijn afkomstig uit de Nordelbische Kirche, die een predikantenoverschat heeft. Schulz komt vanaf maart te staan in Eindhoven, 's Hertogen bosch en Leusden werken en Christensen in Groningen. De regionale Lutherse Kerk in het noorden van Duitsland, die ook Oosteuropese lutheranen helpt, maakt de benoeming van beide predikanten ook financieel mogelijk. Sinds vorig jaar mei werkt de Nederlandse predikant Philip Stoepker in een Lutherse Gemeente in het oosten van Duits land. Tot het einde van de DDR betaalde de ELK in Neder land zijn traktement dat vervolgens in (goedkope) Oostmar ken werd uitbetaald. Stoepker wilde het functioneren van de kerk in een commu nistisch geregeerde staat van nabij bestuderen. Na het ineen storten van het 'reëel bestaande socialisme' heeft hij zich meer op de invloed van de secularisatie en de pastorale zorg voor oud-Stasi-medewerkers gericht. Inzameling voor beveiling Cheider AMSTERDAM De Stichting Vrienden van het Cheider komt met een extra actie voor het Cheider, de orthodox-joodse school in Amsterdam. De stichting wil tenminste 100.000 gulden voor de beveiliging van de nieuwe school inzamelen. Het gebouw van het Cheider is te klein voor het groeiend aan tal leerlingen, waardoor uitbreiding nodig is. Een deel van de kosten is voor rekening van de ouders. Het andere deel probeert het Chei der via een eigen inzamelingsactie bij elkaar te krijgen. De Stichting Vrienden van het Cheider werft al enkele jaren fondsen ten be hoeve van de beveiliging van de joodse kin deren. Jaarlijks is geld nodig voor het onder houd van het hek en de permantente bewa king die helaas nodig is gebleken. De stich ting vindt dat de Nederlandse christenen deze kosten moeten betalen. VATICAANSTAD De herevangelisatie van Eu ropa kan alleen maar sla gen als deze in samenwer king met alle christelijke kerken geschiedt. Dit zei de rapporteur, kardinaal Camillo Ruini, gisteren op de eerste dag van de bis schoppensynode over Eu ropa. Dankzij het ineen storten van het commu nisme en de val van de Muur kunnen de bis schoppen uit Oost- en West-Europa voor het eerst in vijftig jaar vrije lijk met elkaar vergade ren. In de preek die de paus hield vermeed deze over de conflicten te pra ten die Europa nu teiste ren. In de openingsrede van kardi naal Ruini, vicaris-generaal •van de paus in Rome en voor zitter van de Italiaanse bis schoppenconferentie, werd on derstreept dat de recente span ningen tussen kerken het dringend noodzakelijk maken de oecumenische dialoog te ontdoen van historische voor oordelen en politieke voor waarden. Overigens kondigde paus Jo hannes Paulus II vorig jaar de synode aan zonder de andere kerken te raadplegen. Wel ne men er elf gedelegeerden van orthodoxe en protestantse ker ken aan de beraadslagingen deel. Ook de dialoog met de wereld godsdiensten is van groot be lang voor de opbouw van een nieuw Europa. De RK Kerk moet vooral de dialoog aan gaan met „onze oudere broe ders", de joden, die met hun geloof en cultuur de cultuur mede hebben bepaald. De tra gedie van de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoor log heeft duidelijk gemaakt tot welke perversiteit Europa in staat is. Verder pleitte Ruini voor de dialoog met de islam, waarbij beide zijden de gods dienstvrijheid respecteren. In een verwijzing naar de val van de communistische regi mes zei Ruini dat het christe lijk geloof de beste garantie voor de vrijheid van een volk is. Als positieve ontwikkelin gen in het Westen noemcje Ruini de waarde van de ethiek voor het openbare leven en de nieuwe vitaliteit van verschei dene godsdienstige gemeen schappen. De gebeurtenissen in Europa maken volgens hem duidelijk hoeveel het conti nent aan het christendom ver schuldigd is. Ruini waarschuwde de Derde Wereld niet te vergeten. Om de belangen van de armsten in de wereld te dienen, moeten de Europese landen het inter nationale economische en mo netaire systeem hervormen, het schuldenvraagstuk oplos sen en de wapenhandel af schaffen. Verder moet er een oplossing komen voor het reusachtige probleem van de migratie. NIJMEGEN Aan de voor malige Sovjetunie moet „aan stonds en op grote schaal" voedselhulp worden verstrekt, zowel op humanitaire gronden als om redenen van eigenbe lang. Dit betoogde dr. Jan van Putten, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amster dam, gisteren tijdens het Schichting College in Nijme gen. Hij werd bijgevallen door zijn co-referent, de heer H.J. Neu- man, oud-directeur van het Instituut Clingedael in Den Haag. Hij is eveneens van me ning dat het Westen de hulp niet alleen om humanitaire re denen moet geven, maar ook op politieke gronden en uit welbegrepen eigenbelang. Van Putten stelde dat „als wij, door onze overvloed te delen, kunnen voorkomen dat met name Rusland afglijdt naar een nationalistische en imperi alistische dictatuur, wij niet aleen mensen redden, maar mogelijk ook idealen: respect voor mensenrechten, democra tie, vrijheid en dat tere kas plantje dat voortdurend in zijn bestaan wordt bedreigd, de in ternationale rechtsorde". Neuman refereerde aan de re cente uitspraak van de Ameri kaanse ambassadeur in Mos kou, Robert S. Strauss, dat hij nu liever een paar miljard dol lars riskeert in de vorm van onmiddellijk noodhulp dan zich later geplaatst te zien tegenover een verzameling fascistische dictaturen. Tijdens de discussie na afloop van het college bleef een dui delijk antwoord uit op de vraag hoe hulp moet worden verleend. Van Putten: „In elk geval niet via regeringen, maar via particuliere lijnen". En hij verhaalde over de hulp die ten tijde van de aardbe ving in Armenië terecht kwam in het zwarte circuit. Neuman herinnerde evenwel aan de actie vorige jaar van de Amsterdamse koopman Van Eeghen en Vara's Marcel van Het Schichting College had als onderwerp de veranderingen in de Sovjetunie. Van Putten bekende dat de verhoudingen in de voormalige Sovjetunie zo gecompliceerd en in menig op zicht zo paradoxaal zijn, en in zo sterke mate worden geken merkt door onzekerheid en angst, dat een historische of geografische vergelijking ui termate hachelijk is. Neuman haalde in dit verband onder meer een herinnering op aan de man naar wie het jaarlijks door het Katholiek Instituut voor Massamedia ge organiseerde college is ver noemd, de historicus Schlich- ting, ooit hoofdredacteur van het voormalige dagblad De Tijd. Na algemene verkiezin- ten in ons land schreef chichting een commentaar. Wanneer hij daarmee klaar was, placht hij achterover te leunen en te zeggen: „Eigen lijk kun je er geen donder van zeggen". Humanisten worstelen met alternatief kerstfeest UTRECHT Het Humanis tisch Verbond worstelt met de viering van een alternatief kerstfeest. Het streven landelij ke eendracht in de viering te brengen, is dit jaar mislukt om dat de brochure met suggesties pas na Kerst uitkomt. Dit heeft het Humanistisch Verbond des gevraagd gezegd. Het Midwinterfeest werd in voorgaande jaren door de ver schillende afdelingen apart ge vierd. Noch de datum, vorm of naam van de viering was het zelfde. Het Verbond organi seerde daarom kortgeleden een bijeenkomst waar afgevaardig den van de afdelingen zich bo gen over de vraag hoe je als humanist, plaatselijke afdeling of in een humanistisch huis dit 'kerstfeest' kunt vieren. „De laatste jaren bleek dat er onder de humanisten vraag naar meer verbondenheid rond kersttijd was", zegt D. Metse laar van het landelijk Huma nistisch Centrum in Utrecht. Het feest wordt niet Lichtfeest genoemd zoals de Belgische hu manisten doen, maar Midwin terfeest naar het Duitse 'Sonne- wendefest'. De datum van het feest ligt nog niet vast, maar de voorkeur gaat uit naar een dag voor Kerstmis. Op zo'n viering zouden de the ma's verbondenheid, de terug keer van het licht en de vre- desgedachte aan de orde kun nen komen. „De verbonden heid zou je concreet kunnen maken door de vierders een spel met elkaar te laten doen en samen te laten zingen. Dit is voor humanisten nieuw, want zij willen eigenlijk alleen maar praten en verder geen gezeur", zegt Metselaar. De thema's verbondenheid, te rugkeer van het licht en de vredesgedachte worden al ge bruikt tijdens de plaatselijke vieringen. Zo wordt de terug keer van het licht gevierd door de afdeling Alkmaar in het hu manistisch bejaardentehuis al daar. In Den Haag kunnen de humanisten zich verheugen op een Midwintermaaltijd be staande uit stamppot en een portie gedichten. Een paar da gen voor de kerstviering is er de 'Zondagochtendinloop', waarbij een lerares Nederlands verhalen voorleest. Verwoeste kerk in Vukovar Een orthodoxe priester loopt door een verwoeste kerk in Vuko var. De kerk werd verwoest tijdens het drie maanden durende beleg van dit Kroatische grensstadje door federale en Servische troepen. Zeker tweeduizend mensen kwamen daarbij om het le ven. FOTO: AP NIW bekritiseert houding Shamir AMSTERDAM Het Nieuw Israelietisch Weekblad (NIW) be kritiseert de starre houding van de Israëlische premier Jitschak Shamir 'tijdens vredesbesprekingen. Shamir is zo van zijn eigen gelijk overtuigd dat hij weigert naar andere meningen te luiste ren. „Wellicht luistert hij wel, maar aan zijn mening verandert niets," aldus het NIW. Shamir wordt het gebrek aan creativiteit en inventiteit inzake de bezette gebieden verweten. Al zeven ja ren verkondigt- hij dag in, dag uit het zelfde standpunt. „Het voortdurend naar. voren brengen van dit niet willen en dat niet willen, maakt de indruk van een zeurend kind." Hierdoor is hij in het buitenland ongeloofwaardig geworden en wordt er tijdens de vredesbesprekingen geen rekening meer met zijn eisen en wensen gehouden. Gebedsdienst Joegoslavië Op zaterdag 30 november wordt vanaf 10.00 uur in Den Haag een Woord- en Gebedsdienst ge houden voor Joegoslavië op het Schelpenpad aan het Korte Voorhout. Aan deze bijeenkomst nemen Nederlanders, Belgen, Kroaten en Serviërs deel. Aansluitend aan deze dienst wordt in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat een dienst gehouden. De manifestatie is georganiseerd door de Stichting Koningin van de Vrede uit heerlen die onder meer bedevaarten organiseert naar Medjugorje in Joegoslavië waar maria zou zijn verschenen. In lichtingen bij mevr. drs. E.C.F. Kunne-Snelder, Laan van Nieuw Oosteinde 85, 2274 EB Voorburg. Te. 070 - 386 47 40. Het is bijna elk jaar het zelfde. Zo in de maanden november of december debatteert de Tweede Ka mer drie dagen lang in tensief over de onderwijs begroting. Maar het zijn dan vaak alleen maar een paar bezuinigingen die de publiciteit tot zich trek ken. Terwijl er toch op de vele vellen tekst die worden voor gelezen door de deelnemers aan het debat een aantal ande re heel essentiële punten voor komen die best nog eens onder de aandacht mogen worden gebracht. Deze keer koos ik een paar za ken uit de speech van het CDA-kamerlid drs. G. van Leyenhorst. Hij sprak onder meer over de schaalvergroting en gaf als de mening van zijn fractie „dat de ideale school niet per definitie een grote school moet zijn. De CDA- fraktie is dan ook geen voor stander van nieuwe initiatie ven voor schaalvergroting". Ik ben benieuwd in hoeverre zij erin zal slagen dit streven, dat nu op sommige terreinen zijn doel ver dreigt te gaan missen, ook echt tot stilstand te brengen. De trein dendert maar door. Terecht noemde Van Leyen horst als voorbeeld wat er gaande was en is in het HBO, waar men de diep ingrijpende fusies zelf heeft ervaren als een 'cultuurshock', waarvan men de gevolgen nog lang niet te boven is. Terwijl intussen de minister al weer aan de volgende ronde bezig wil. Daarbij is er een merkwaardig 'elkaar-opjagen-proces' in dat HBO gaande, wat nu in het Brabantse al geleid' heeft tot monsterfusies en een instituut van meer dan 30.000 studen ten. Dat woord instituut dan tussen aanhalingstekens want ae delen bevinden zich be paald niet op één plek. Waarom wil men dit eigenlijk? Vaak als je er berichten over leest voegt de verslaggever er aan toe: over de voordelen van dit alles is men rijkelijk vaag. Van Leyenhorst vroeg dan ook terecht aan de minister: in het HBO heeft men net een aantal grote fusies achter de rug. Deze gingen van een aan tal vooronderstellingen uit (onder meer dat zij verbete ring van het onderwijs zouden opleveren). Zou het niet goed zijn om datgene wat er ge beurd is eerst eens ten evalue ren voordat men verder gaat? Schoolwijzer door drs. K. de Jong Ozn Het zou later best eens kunnen blijken, dat die vooronderstel lingen, die destijds niet bewe zen waren, niet klopten. Ik kan het niet helpen het steeds maar weer te herhalen: ik blijf de overtuiging houden, dat enige schaalvergroting best goed was, maar dat wat men nu onderneemt later zal blij ken een grote vergissing te zijn geweest. Ik baseer mijn mening niet al leen op het groot aantal be stuurlijke ongelukken en fi nanciële stroppen die er nu al zijn te constateren in het HBO, maar ook op de waarneming dat het een merkwaardig soort rage lijkt te zijn met een vreemd onberedeneerd gevoel van onontkoombaarheid, een trein die niet meer te stoppen is. Het lijkt er soms wel op of men op record-jacht is: wie wordt de grootste, wie bereikt bijvoorbeeld het eerst de 50.000 studenten. Gaat het echt nog om onder wijs? En zou een moment van rust en bezinning niet gewenst zijn? Men denkt ook dat ie groot moet zijn om voldoende mee te kunnen eten uit de staatsruif. Aan welke opvat ting deze minister wellicht (en ten onrechte, in feite in strijd met de achtergronden van de onderwijswetgeving) mee werkt. Laat men verder bedenken, dat aan deze trend ook weer eens een eind zal komen. Bij voorbeeld als 'klein is fijn' weer in de mode komt. Nieu we opvattingen over het be grip verantwoordelijkheid wij zen al in die richting. Nog een citaat van Van Leyenhorst: „Tenslotte nog een vraag die misschien curieuzer schijnt dan zij is: kan een hogeschool COMMENTAAR Steen door de ruiten >estr HEM - jdings De gemeenteraad heeft iets voor op alle andere a genwoordigingen: zijn positie staat niet ter discussie. T bij' I meer macht voor het Europees Parlement werd bephntzom deze week terughoudendheid gevraagd van de Eerstel: Uit mer, werd de Tweede Kamer de oren gewassen en schi|e^en - - schade ge de komst van gewestelijke besturen. De verhouding j^jt de gemeenteraad zijn daarentegen duidelijk. Er is een h weers re verdeling van macht. Waar de burger bij de gemillei moet aankloppen is duidelijk. De bestemmingswijziging n een gemeenteplantsoen gaat daardoor met meer fatsoen 1 vinc* democratische normen gepaard dan bijvoorbeeld de vas nhl ling van nieuwe euthanasiewetgeving. Nationaal en 1 pees wordt de burger steeds meer buiten de democrati houden. blijve De Europese Gemeenschap is het duidelijkste voort daarvan. Het kabinet wil bevoegdheden overhevelen na EG. „Maar" staatssecretaris Dankert zei dat woensiy vond nog eens treffend in de Tweede Kamer „het gé de Europese top in Maastricht straks niet om wat het pees Parlement aan bevoegdheden er bij krijgt, maar oi Nederland wil afstaan aan bevoegdheden". Hij had ook nen zeggen: hoe de nieuwe Europese democratie er uitziet is van minder belang dan de groeiende invloed! Brussel. De kleine landen brengen straks alleen lege bi in en vrezen de machtswellust van de groten, zo typ* CDA-fractievoorzitter in de senaat Kaland deze week tuatie. Brussel is een onherkenbaar machtscentrum in bouw. In Den Haag stoeien parlement en senaat eveneens m kaar over de vraag wie het eerste en het laatste woord democratie heeft. De senaat stelde vrijwel unaniem vas de Tweede Kamer haar publieke plicht verzaakt. In van de macht te controleren, slaat het parlement de beschermend om het kabinet (de macht) heen. Maar op moment dat de senaat dit met het volste recht hekelt, een deel van de senaat meteen de eigen positie ter disciri met een motie van verkapt zelfwantrouwen. Het is verge 1 baar met iemand die slecht tegen z'n verlies kan en prol de verloren wedstrijd achteraf onreglementair te verk Het lijkt er op dat de anonieme machtsconcentratie de zen vertegenwoordigers meer overkomt dan dat ze ei vloed op eisen, laat staan hebben. M BUN I Hi m w van< olpen 'ge lot boo< Op de provinciehuizen van Leeuwarden, Groningen en sen wordt eveneens vertwijfeld gekeken naar de houdbeij heid van de eigen invloed. Wiegel, Vonhoff en Meijer ben openlijk aangedrongen op regiovorming. Provinciebe h' ren zoeken elkaar op waardoor een nieuwe onherkenl^s. bestuurslaag dreigt te ontstaan die regiobelangen (gewes moet dienen van bronnenbad tot spoorbaanverdubbelinj l^eft taakt. EUROPEES, nationaal en provinciaal halen politici schouders op en spreken van overmacht, voldongen feitei politieke realiteit. Dat is laakbaar, omdat ze bewust macht afstaan en voor die keuze verantwoordelijkheid gen. Hen mag verweten worden dat ze macht en vei woordelijkheid afstaan aan andere niet- of minder demi tische organen. Voorbeelden bij de vleet. Extra belastini gelijkheden voor gemeenten is uit den boze, maar Euro il heffingen zijn op voorhand geaccepteerd. Gemeentelf de a: budgetten worden met één pennestreek gekort, terwij stijgende uitgaven voor Europees landbouwbeleid bijna oi spreekbaar zijn. De onherkenbaarheid van volksverte) woordigers en vertegenwoordigingen neemt zorgelijke men aan. Er zijn meer 'Kalands' nodig om in Europa, Tweede Kamer of provinciehuis openheid te krijgen wai^C is de politieke verantwoordelijkheid ten volle wordt gedraj avond en waar de verantwoordelijken gevolgd en beoordeeld ki nen worden. Dan weet je bij wie je een steen door de ran kunt gooien of anders gezegd: op wie je niet moet stemi ij ben, jd on bij he kank diep verpl ihuize ;ennii is all failliet gaan? Er is op zijn minst één hogeschool die dui delijk in de rode cijfers zit". Het een en ander houdt ver band met de lumpsum finan ciering die nu al enige tijd geldt in het HBO. Grondwet De basis van onze onderwijs wetgeving en de daarvan afge leide regelingen vormt, zoals bekend, artikel 23 van de Grondwet. Een discussiepunt is daarbij al jaren: wie bepaalt hoe in bepaalde situaties dat artikel wordt uitgelegd. Men kan zich wel regelmatig erop beroepen, maar wie stelt vast of dat terecht is? We hebben daar in ons lang geen instantie voor. Men kan naar de rechter stappen, maar die is er niet voor om wetten te toetsen aan de grondwet. Dat moet de overheid zelf doen, oftewel de wetgever (Regering plus Staten-Gene- raal). Dat kan een regering veel vrijheid geven. Als ie mand b.v. in de Tweede Ka mer beweert dat een wet in strijd is met de grondwet, kan de regering gewoon antwoor den dat zij dat niet zo vindt. En daarmee is de kous dan af. Van Leyenhorst vindt dat de huidige bewindslieden hier nogal vrij mee omspringen. Waar de grondwet bijvoor beeld de verhouding tussen overheid en het onderwijsveld regelt, vindt hij dat er duide lijkheid moet zijn „over de aard van de verantwoordelijk heden die door de diverse be trokkenen bij het onderwijs moeten worden gedragen Staatssecretaris Wallage schreef echter dat betekenis van de grondwet afhankelijk is „van de afwegingen die de wetgever heeft gemaakt en nog moet maken". „Het onderwijs is in beweging en artikel 23 deint op de gol ven mee", constateert Van Leyenhorst. Het lijkt een nu anceverschil, maar het is ui terst belangrijk: geeft de grondwet nog enige vastig heid, of wordt ook die al ge dwongen mee te bewegen op de golven van de trend, de waan van de dag? Temeer daar er momenteel een aantal discussies aan de gang is, bij voorbeeld over de positie en de bestuursvorm van het openbaar onderwijs die hier alles mee te maken heeft. Bij zulke essentiële zaken kan het niet zo zijn dat een willekeurig kabinet „maar even de grond wet naar zijn hand zet". uT £cidóc0outant erz Uitgave: Kantoor Telefoon- Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden 071 - 122 244. 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden eren len al de a] rd ve taf j. Rosjcht t Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers Chef-redacteur: G - J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L. van Koot 046 of 071 - 144 047): R, Kleijn (chef), M. n Herpen (chef), F Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815) A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs C van Haersma Buma. A van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo. drs. K Veraart n (chef), P. Alleblas, D Dijkhui; Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef). S. Evenhuis, S. Pieterse. DeS Hogi post 30 n Den werl met Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland t België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers, M van J~ Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. leveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs. D J. van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Rome) B van Huët (Panjs). M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskou). W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado). F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: dr M de Cocq n 08 30 tot 17.00 u ri 18.00 tot 19.00 u 25.70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon. 071 - 122 248 op mé 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling, per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244, Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 AS Tijdens de plechtige mis in de Sint Pieter in Rome aan het begin van de synode zitten de bisschop pen in een wijde boog om het altaar. foto: ap

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2