Orkest gelukkig met benoeming van dirigent Jevgeni Svetlanov Commerciële plannen TROS met scepsis ontvangen De dreiging van onherstelbaar geheugenverlies CeidaeSouomit KUNST/RTV Christies Londen veilt 'Lucky Strike' - camera RTL 4 bli->ft de kabel v« Ik, ÜW HUWELIJKSDAG... EEN HEERLIJKE DAG!!! Laat daarbij niets aan het toeval over, maar aan vakmensen... VRIJDAG 29 NOVEMBER 1991 -jkL Zes ton voor Koekkoek LONDEN Een schilderij van Barend Cornelis Koek koek (1803-1862) heeft op een veiling bij Sotheby's in Londen circa 600.270 gulden (187.000 pond) opgebracht. Dit is het hoogste bedrag dat ooit op een veiling is be taald voor een werk van deze kunstenaar. De richt prijs van het paneel was 80.000 tot 120.000 pond (ca. 256.000-385.000 gulden). Het stelt figuren in een winter landschap voor. Het is aan gekocht door een Duitse particulier. XJTT VTT-PQTTAA r>T T/DTT An ,,n Eén van de twee unieke 'Lucky Strike' spionage- camera's uit 1950 waarvoor een richtprijs geldt van maximaal 36.000 gulden. AMSTERDAM Het veiling huis Christies in Londen brengt op 9 december miniatuur- en spionagecamera's onder de ha mer. Voorafgaand aan de vei ling is op 1 en 2 december in de Amsterdamse vestiging een se lectie van ongeveer vijftig voor werpen te zien. De Britse expert Michael Pritchard zal beide da gen van 10.00-16.00 uur aanwe zig zijn voor advies en monde- lingen taxaties van camera's en het optisch speelgoed. Tot de te veilen voorwerpen, die in Amsterdam zijn te zien, behoort de 'Liicky Strike'-ca- mera uit 1950. De camera zit spionagecamera, die werd ge maakt in opdracht van het US Signal Corps, zijn er slechts twee gemaakt. De camera werkt nog, maar is nooit voor het eigenlijke doel gebruikt, omdat hij te zwaar was. Eén van de Lucky Strike camera's bevindt zich in het museum van het US Signal Corps in Ameri ka. De camera wordt aangebo den samen met een 79 pagina's tellend rapport met nadere bij zonderheden over het ontwerp en gebruik van de camera. Als richtprijs heeft het veilinghuis een bedrag van maximaal 36.000 gulden gesteld. In Am sterdam is ook een luciferdoosje te zien, waarin een camera is verborgen. Deze spionagecame ra werd rond 1940 in Amerika gebruikt door een Duitse spion. Bij zijn arrestatie door de Ame rikaanse Secret Service werd het spionagedoosje in beslag ge nomen, waarna het vervolgens door de Britse collectioneur Da vid Lawrence werd gekocht. Lawrence zal ook in Amster dam aanwezig zijn om tekst en uitleg te geven. Het lucifers doosje, waarop de tekst „Ameri ca's Own Match Co." staat ge drukt, moet een bedrag van maximaal 21.000 gulden opbren gen. In Amsterdam zijn verder nog allerlei modellen van James Bonds favoriete spionagecame ra, |Je Minox, te zien. HILVERSUM CLT/RTL en de vereniging van kabelexploitanten Vecai hebben gisteren overeenstemming bereikt over doorgifte van RTL4. Het gaat om een drie-jarige overeen komst. In die periode wordt het programma van RTL4 vrij van rechten aan de kabelexploitanten aangeboden. De exploitanten garanderen op hun beurt de distributie van het programma. Hiervoor krijgen ze een jaarlijkse vergoeding 25 cent per abonnee (was een gulden). Vecai en CLT hebben de afgelopen maanden langdu rig onderhandeld over verlenging van het con tract. Vecai-voorzitter B. Eenhoorn geeft toe dat hij bij het begin van de onderhandelingen dit resultaat niet had durven voorspellen. Bij hem leefde toen de angst dat het de Vecai niet zou gelukken het front gesloten te houden. Veel ex ploitanten hechten grote waarde aan RTL4 en zij zouden bereid zijn geweest de programma's gratis te verstrekken. Het contract kost CLT jaarlijks 1,25 miljoen gulden. Queen-concert op radio en televisie HILVERSUM VeroJ heeft in verband met f overlijden Mercury zijn programJ ring aangepast. De spd film 'Maximum OverdJ ve' komt vanavond te vallen. Daarvoor in plaats is een concert I zien dat Queen vijf jaj geleden in Budapest Behalve het optreden er ook beelden van toeristische uitstapje Mercury en zijn i vrienden. Het conS wordt tegelijkertijd op t levisie (Nederland 2 23.30 uur) en radio (R 3) uitgezonden. DEN HAAG De benoe ming van Jevgeni Svetla nov tot chefdirigent van het Residentie Orkest - zoals gisteren gemeld - is met grote bijval door de orkestleden ontvangen. „Het heeft wel moeite ge kost om hem te strikken", vertelt een dolgelukkige Bert van den Akker. Na zijn indiensttreding vorig jaar september tot alge meen directeur heeft Van den Akker nu al twee hu zarenstukjes op zijn naam staan: de benoeming per 1 januari 1992 van artistiek leider Bernard Jacobson en de benoeming per 1 september 1992 van de 63- jarige Svetlanov. ,,Er waren meer kapers op de kust en die waren bereid hem een hoger honorarium te bie den dan wij", aldus Van den Akker „maar hij heeft voor het Residentie Orkest gekozen omdat hij bij ons orkest zoveel menselijke warmte, zoveel be langstelling en zoveel vriend schap heeft ontmoet". In oktober leidde Svetlanov een aantal concerten bij het RO en tussen de bedrijven door ging hij met enkele or kestleden in Scheveningen aan boord van een vissersboot, want hij is bezeten van zeevis sen. In het contract dat diri gent en orkest hebben gesloten en waarin tal van details zijn geregeld, zoals de omvang en de ligging van het Haagse ap partement dat hem ter be schikking moet staan, is dan ook de bepaling opgenomen dat hij zomers dichtbij zee moet kunnen wonen. Platencontract In tegenstelling tot de nieuwe dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, Jef frey Tate, brengt Svetlanov geen grammofoonplaten-con tract mee. Niet dat hij geen platen zou hebben gemaakt, integendeel, hij moet beken nen er zoveel te hebben ver vaardigd dat hij de tel is kwijt geraakt. Svetlanov en Van den Akker maken zich wat dat be treft echter geen zorgen, on middellijk na de bekendma king van zijn benoeming in Den Haag stonden de platen maatschappijen al te dringen. „Hij verdient zichzelf" is de mening van het RO-bestuur dat zich gesteund weet door de 'sponsoring' van de Vrienden van het Residentie Orkest. „Svetlanov is niet goedkoop", vertelt Van den Akker maar hij wil zich niet uitlaten over de hoogte van het honorarium. De Rus, die al 27 jaar chefdiri- fent van het USSR Staats ymfonie Orkest is, zal dit or kest aanhouden. Ook zal hij in Moskou blijven wonen. In het seizoen 1992-93 leidt Svetlanov het RO twee weken, in de vol gende seizoenen minimaal tien weken, dat wil zeggen 25 con certen. In februari 1993 diri geert hij de zesde symfonie van Mahler, de eerste symfo nie van Brahms en de tweede symfonie van zijn landgenoot Rimsky-Korsakov. Voor 1994/95 staat een omvangrijk Russisch project op het pro gramma. Reacties De concerten die Svetlanov vorige maand met het Resi dentie Orkest heeft gegeven zijn door de muziekpers una niem positief beoordeeld. De vertolking van de Hebriden- ouverture van Mendelssohn was voor mij aanleiding in deze kolommen te schrijven: 'Het RO wist zich door Svetla nov geïnspireerd en kwam in alle volheid tot klinken. Een verrassende volheid in een Anton Philipszaal waarvan in de afgelopen vier jaar meer dan eens werd beweerd, dat met name de violengroepen niet goed tot hun recht zouden komen. Svetlanov schoof die kritiek opzij. Niet alleen in deze Mendelssohn, maar ook en vooral in de tweede symfo nie van Brahms'. Het was bij die concerten op vallend, dat orkestleden die volgens rooster een vrije avond hadden, toch naar Svet lanov kwamen luisteren. „Hij is dan ook een dirigent naar ons hart", vertelt één van de blazers „hij laat muziek ade men. Svetlanov praat niet, hij dirigeert". Svetlanov, die bui ten het Russisch slechts een paar woorden Duits spreekt, heeft geen woorden nodig om zijn bedoelingen duidelijk te maken. De communicatie komt tot stand door mimiek, een mini mum aan gebaren en door de uitstraling van zijn ogen. Na alle toestanden bij de leiding van het Residentie Orkest in de afgelopen jaren lijkt de tijd gekomen, dat het orkest zich Jevgeni Svetlanov heeft geen woorden nodig om zijn bedoelingen duidelijk te maken. in alle vrede kan gaan voorbe- door een algemeen directeur reiden op een succesvolle toe- (Van den Akker), een artistiek komst met als hoogtepunt een leider (Jacobson), een chefdiri- grootse viering van het negen- gent (Svetlanov) en een vaste tig-jarig bestaan in 1993. Het gastdirigent (Gtlnther Herbig), orkest wordt straks bestuurd het orkest zelf zal de brug naar het publiek moeten slaa en' Binnen de muren van R( e^r kantoor en de Anton Philip ele Jar zaal is iedereen er v tuigd, dat dit op een i manier moet gaan lukken. AMERSFOORT Het plan van de TROS om een commerciële zender te worden, is gisteren met de' nodige scepsis ontvangen. We moeten het allemaal nog zien, zeggen de adver teerders, de Ster en het ministerie van WVC in koor. TROS-directeur Cees Wolzak verklaarde gisteren dat zijn omroep er naar streeft volgend jaar oktober te beginnen met commerciële radio en televisie. Vooruitlopend daarop heeft de TROS de besprekingen met VARA en Veronica verbro ken. De drie omroepen spra ken de afgelopen maanden over de mogelijkheid om sa men een commercieel net te starten. Maar de Nederlandse Vereniging van Erkende Re clame-Adviesbureau (VEA) zegt zijn twijfels te hebben over de haalbaarheid van een tweede commerciële zender naast RTL4. „Een beetje com merciële zender kost per jaar zo'n 250 miljoen gulden. Ik weet niet of dat geld nog bo ven de markt hangt", zegt di recteur Han Nieman. Terughoudender „De economische situatie in Nederland is op dit moment niet al te best. In de reclame merk je dat meteen: bedrijven zijn veel terughoudender met adverteren. Het is maar de vraag of dat volgend jaar okto ber - als de TROS commer cieel wil beginnen - beter is". Nieman voegt eraan toe dat de adverteerders ook niet zitten te wachten op een vijfde zen der in Nederland. „Je kunt er van uitgaan dat het aantal kij kers niet evenredig toeneemt. Dat betekent: minder kijkers voor elke omroep afzonderlijk. Willen adverteerders dezelde doelgroep bereiken, dan zullen ze vaker op verschillende net ten moeten adverteren. En dan zijn ze veel duurder uit". De Ster heeft al uitgerekend dat een extra commerciële zender het publieke bestel en RTL4 tien procent reclame-in komsten zal schelen. Aan etherreclame wordt volgend jaar een omzet verwacht van zo'n 700 miljoen gulden. Directeur Paul Kenninck: „Ervan uitgaande dat een commerciële zender met alle toeters en bellen zeker 250 miljoen gulden kost, wordt het voor de TROS een enorm kar wei vaste voet aan de grond te krijgen. Nederland lijkt daar voor veel en veel te klein. „Het betekent niet, dat ik het initiatief van de TROS niet se rieus neem. Maar de alarmbel gaat niet echt af. Zolang er bij het ministerie van WVC nog niks is getekend, beschouw ik het als de zoveelste proefbal lon in omroepland". Luchthartig Woordvoerder Mirjam Otten van het ministerie van WVC reageert eveneens luchthartig. „Wat ons betreft is er weinig aan de hand. Wetgeving die commerciële televisie in Ne derland toestaat, is in de maak. Als een omroep daar gebruik van wil maken, is er niemand die dat tegenhoudt. Maar we hebben nog geen indicatie om aan te nemen dat dit een zeer serieus plan is". De ondernemingsraad van de TROS is in elk geval niet on dersteboven van de uitlatingen van Wolzak. „Het is één van de opties waar intern al langer over wordt gesproken", ver klaart voorzitter Gerrit van der Kooy. „Een definitief plan is er bij mij weten nog niet. Daarom kan ik er mij ook niet zo over opwinden. Er wordt hier al zo lang gepraat over een commerciële omroep". De VARA zegt dat samenwer king met de TROS nu niet meer waarschijnlijk is. Veroni ca blijft voor ons over als ge- spreksparter, zegt woordvoer der Thomas Notermans. Hij benadrukt dat de VARA nog niet tot de conclusie is geko men dat de stap naar een pri vate omroep moet worden ge maakt. Veronica vindt het jammer dat de TROS uit het overleg is ge stapt. „Maar voor ons veran dert het niets. We kijken nu of we eventueel met de VARA buiten het publieke bestel kunnen werken", aldus woordvoerder Steven Gelder. De commerciële zender RTL4 wil geen commentaar geven op 'wat andere omroepen van plan zijn'. Maar woorvoerder Ad Everaars kan zich op ter mijn twee scenario's voorstel len. „Als de TROS een publiek net meekrijgt, maakt dat voor ons niet veel uit. Gaat de TROS op de kabel, dan heb ben we een concurrent en moeten we nog harder wer ken". Speculatief Een eventuele samenwerking met de TROS is voor RTL4 niet aan de orde. „Dat is wel zeer speculatief. Als er weer eens een auto van ons bij de publieke omroep staat, is het gerucht al weer geboren. We hebben kennis genomen van het TROS-plan en dat is dat. We zien wel". 'DOKUMENT' OVER TELOORGANG CULTUURGOE Tot stof vergaan. Documentaire in de serie 'Dokument'. NCRV-televi- sie. Nederland 1 om 22.52 uur. Vrij- HILVERSUM Als boe ken net zo schattig zouden kunnen kijken als zee hondjes, dan was er al lang een Pieterburen voor het boek opgericht. Dat behoud echt heel hard no dig is, laat de documentai re 'Tot stof vergaan' van Jos Withagen zien. Daarin wordt, zonder er doekjes om te winden, nog eens duidelijk gemaakt, dat de tand des tijds flink knaagt aan ons cultuurgoed. Wat de vergankelijkheid van het boek betreft, was Boude- wijn Btlch de eerste die in ons land flink aan de bel trok en een noodkreet slaakte. Hij trof in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag een eerste exem plaar van 'De Avonden' van Gerard van 't Reve aan in een behoorlijk verzuurde conditie. De pagina's waren broos en brokkelden af. Het bleek niet het enige boek te zijn, dat zich in een zeer slechte toestand bevond. Zo'n 500.000 boeken hebben behoefte aan een be handelingen, anders zijn ze voorgoed verloren. Probleem Maar boeken zijn niet het eni ge probleem. Ook aan ons cul tuurgoed op al die andere ter reinen zoals film, geluidsban den, ceedee's en floppy disks wordt flink geknaagd. 'Het hele leven van een land vind je in de krant'. Maar hoelang? En wie uitgaat van de stelling dat wij film in bruikleen heb ben gekregen van het nage slacht, dan moet je er wel voor zorgen dat onze kleinkinderen er nog naar kunnen kijken. Het beeld dat in 'Tot stof ver gaan' wordt geschetst, is nau welijks optimistisch. Luchtver ontreiniging zorgt ervoor dat het verval steeds sneller in treedt en het gebrek aan geld draagt ertoe bij dat veel al niet meer kan worden gered. Net een ceedee gekocht, zoïj-LE0,Ï zilveren prijswinnaar waar j de rest van je leven mee voor z0 uit kan, tenminste dat beween ember de fabrikant? Vergeet he ie mas maar. Wel eens van ceedee-rol gehoord? Het bestaat echt en treedt op door de oxidatie van de aluminiumlaag, waarin dei.'A informatie zit opgeborgen o. Eenmaal aangetast is het 1 schijfje rijp voor de asbak °j_ Hoewel de fabrikant zegt dat o 30°u hij gemiddeld twintig jaar IUD K. meegaat, werd in het program ^he" ma een ceedee van Madonna jjj1^ gebruikt... Zijn meer woorden jag nodig? Als we over conserver-MRLA en praten, was die elpee zo gek rRUS nog niet. De enige manier om u *.a:J ÏÏUO LODI een ceedee voor de eeuwigheid H m te bewaren, is als hij met een ^phe laagje goud of platina wordt ta. 19 i bedekt, want dat oxideert niet BON Ook mogelijk is om hem van j glas te maken, maar dat is wel a 19 heel erg kwetsbaar. BÓSKC De oplossing bij boeken kanza 17. worden gevonden in het ge-20 bruik van beter (zuurvrij) pa- pier, zoals wat eeuwen terug vi/aa... gebeurde of in het maken van hazËf synthetische boeken, wat in- NARDi middels op kleine schaal beurt. Koortsachtig In de wetenschap wordt koortsachtig gezocht naar op lossingen, ook om film, video en gegevens opgeslagen op floppy disks, duurzaam te be waren. Maar voor dat alles is heel veel geld nodig. Gelukkig ziet onze minister van cultuur Hedy d'Ancona ook in, dat het bewaren van een serie als 'Goede tijden, slechte tijden' bij voorbeeld van cultureel be lang kan zijn omdat het moge lijk meer vertelt over deze tijd dan een hoogdravende docu mentaire. Zij heeft inmiddels een Delta-plan voor cultuurbe houd opgesteld. Op die manier hoopt ze een catastrofe af te wenden, want echt, een onher stelbaar geheugenverlies dreigt. In dat plan gaat zo'n 900 miljoen om en op vier de cember wordt een deelplan ge presenteerd waarin het audio visuele gedeelte is onderge bracht. Die presentatie vond de NCRV een mooie aanlei ding om eens wat dieper op het verval in te gaan. De idea le vorm ervoor werd gevon den in de actuele documentai re-reeks 'Dokument'. gezinsuitbreiding een dagblad-advertentie zit nergens mee. HOOG TE: za KATW HANN charisi LAURI SUITE E GERA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14