loge Rijndijk muurvast oor extra sluipverkeer Zoeterwoude doet niets aan lekkende olietank Kerstproduktie van vier koren Eis achttien maanden voor steken in hals LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 29 NOVEMBER 1991 Carpoolplaats wordt uitgebreid in 1992 De carpoolplaats nabij de aansluiting met rijksweg A4 in Zoeterwoude wordt begin 1992 uitgebreid. De provincie heeft daar officieel 125.000 gulden voor beschikbaar gesteld, zoals gisteren in deze krant werd vermeld. Omdat de grond op korte termijn beschikbaar komt kan eerder met de uit breiding worden begonnen dan aanvankelijk mogelijk was. De uitvoering van het werk wordt gecombineerd met de aan leg van een busbaan langs de omlegging (Burgemeester Det- mersweg) van Zoeterwoude-dorp. Dit project wordt door het Rijk gesubsidieerd, in het kader van de verbetering van de doorstroming van het busverkeer. De Zoeterwoudse carpool plaats voorziet in een behoefte. Er wordt dagelijks door veel automobilisten gebruik van gemaakt. Omdat er regelmatig te weinig ruimte is en er dan in de berm wordt geparkeerd is uitbreiding van de carpoolplaats al enige tijd een wens van het gemeentebestuur. FOTO: HENK VAN DE ENDE Gitaarkwartet Scholencomplex in Buitenhof gereed is opgeheven LEIDERDORP Het nieuwe scholencomplex aan tie Klerkenhof in Buitenhof Leiderdorp wordt van- daag technisch opgeleverd. Het gaat om het nieuwe LEIDEN Het Sego- onderkomen voor openbare basisschool De Hobbit en via Gitaarkwartet dat protestants-christelijke school 't Bolwerk. Bouwer is vanavond zou optreden aannemingsbedrijf Meerburg in Leiderdorp. De ar- in de Kapelzaal van chitect is T. van der Linden. Beide scholen beschik- K O "bestaat niet ken over negen leslokalen en een speellokaal en ge- meer. Het concert dat zamenlijk over een gymnastieklokaal, dit ensemble zou geven De kosten bedragen vier miljoen gulden. In de eerste gaat daarom niet door. weken van december krijgen de scholen nieuw meu- Een vervanger is ge- bilair. Nog voor 1992 verhuizen de scholen naar Bui- vonden in het duo Pie- tenhof. De lessen beginnen direct na de kerstvakan- ter Wispelwey (cello) en tie. Door de verhuizing komen de schoolgebouwen Martin Kaay (gitaar), aan het Van Alphenplein en het gymnastieklokaal Op het programma aan de Lijnbaan leeg te staan. staan werken van Bach, De scholen worden gesloopt ten behoeve van wo- Schubert en De Falla. ningbouw, het gymnastieklokaal wordt verkocht. Het concert begint om Het nieuwe scholencomplex wordt in het voorjaar kwart over acht. van 1992 geopend. Oegstgeest onderzoekt jumelage met Grodzisk OEGSTGEEST De gemeente Oegst geest gaat onderzoeken of een jumelage met de Poolse plaats Grodzisk mogelijk is. Dat werd gisteren besloten door de ge meenteraad. De VVD stelde zich gisteren kritisch op tegenover een mogelijke jume lage met de Poolse gemeente. De liberalen vinden, ondanks een bezoek van een Grodzisk-delegatie aan Oegstgeest en een tegenbezoek van Oegstgeest aan Grodzisk een jumelage niet voor de hand liggen. Voorts vond de VVD het voorstel „knul lig" gepresenteerd. Na een schorsing stemde de VVD toch in met een onder zoek. CDA, D66 en PvdA stelden zich minder kritisch op. De bestaande relatie met Grodzisk is uit het hart gegroeid", al dus CDA-fractievoorzitter Hellinga. Sou/umt Vier zondagen adventsvespers in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De ad- ventvespers wordt de komen de vier zondagen in Zoeter woude gehouden. Zondag 1 de cember wordt om vijf uur de eerste bijeenkomst in de Sint Jan's kerk aan de Zuidbuurt- seweg gehouden. Een oecumenische werkgroep bereidt alle diensten voor. De werkgroep adventsvespers is sinds 13 jaar actief in Zoeter woude. De vespers gelden als voorbereiding op het kerst feest. Naast de werkgroep zijn ook de pastores dominee J. Wolthaus, pater R. van Lies hout en pastoraal werkster Th. Dingjan nauw betrokken bij de voorbereidingen. Het thema van alle diensten is „De voorloper op de voet vol gen" (naar Johannes de Do per). Voorts kent elke dienst een apart dagthema. Voor zon dag 1 december is dat „De ge boorte van Johannes de Do per". De vespers worden zon dag vocaal ondersteund door het koor Cantate Domino. Ook op 8 december zal de advents- bijeenkomst plaats vinden in de Sint Jan, dan met mede werking van het zangkoor van de Sint Jan en de blokfluit- groep Tibia. Zondag 15 december is de dienst in de Christus Dienaar- kerk aan de Van Swieten- straat. Het zangkoor van die kerk zorgt voor muzikale steun terwijl ook het koperbla zersensemble present is. Op 22 december is de laatste ad ventsvespers in de kapel van Huize Emmaus. Ineke Coen- ders op orgel en een blokfluit groepje begeleiden de vespers. Na alle diensten is er een col lecte voor Solidaridad. Tevens is er verkoop van Sowetokaar- sen, gemaakt door de zwarte bevolking van Soweto in Zuid- Afrika. van der Salm: Elke liter olie kan een miljoen liter grondwater FOTO: PR Leiden in dichtkunst EJE/xihai v» MAAKT ZICH ZORGEN Tancredi-trio in Muzenhof Het Tancredi-trio treedt zondag op in Muzenhof Leiderdorp. Jan Willem de Vriend, viool, Michiel Weidner, cello en Dominique Citroen, clavecimbel spelen kamermuziek uit de 17e en 18e eeuw. Op het programma staan werken van Mealli, Mascitti, Rebel, Schmeltzer en Haydn. Aanvang half één, entree tien gulden. FOTO: PR LEIDEN Vervlogen Leidse sfeerbeelden, Hortus-herinne ringen. kinderervaringen in de Zijlpoort, muziek in de Hooglandse Kerk, taferelen in het Van der Werffpark en in de Burcht zijn dichterlijk be schreven in een nieuwe, klei ne dichtbundel van Leidenaar Jan Zitman. In de 15 pagina's tellende bundel wordt een im pressie geschetst van dagen die niet meer terugkeren, maar wel opnieuw beleefd kunnen worden. De bundel is onder de titel 'De groeten aan Leiden' in een zeer beperkte oplage van 200 exemplaren gedrukt en uitsluitend te koop bij Bur- gersdijk Niermans aan de Nieuwsteeg. Vierhonderd koorzangers uit de regio hebben meegewerkt aan de CD 'The promise of Christmas'. Het gaat daarbij om de leden van Vox Humana uit Leiden, Jubilate uit Katwijk, Exultate Deo uit Voorschoten en Cantate Deo uit Zoeter- meer. Drie van de vier dirigen ten van de koren overhandig den de eerste exemplaren van de CD gisteren in de Engel- bertha Hoeve in Leiden aan wethouders van hun gemeen ten. T. van Gooi van Cantate Deo overhandigde de CD aan wethouder C. Pierens, C. Prud- homme van Reine van Exultate Deo aan F. ten Have en J. van Duuren van Vox Humana aan J. Walenkamp. De vertegen woordiger van Katwijk was verhinderd. Het koorwerk van de Amerikaanse componist Dan Burgess werd overigens al in maart opgenomen onder lei ding van dirigent Sander van Marion die het in 1988 ontdek te tijdens een toernee in Ame rika. Behalve de koren werkten aan de produktie ook vier so listen en een orkest. Zanger Jou Bourne levert een gespro ken bijdrage: hij sprak de ver bindende teksten. Van links naar rechts: de wethouders van Zoetermeer, Leiden en Voorschoten. FOTO: WIM VAN NOORT BODEMVERVUILING BIJ MUZIEKCENTRUM ZOETERWOUDE Een olietank die vroeger in ge bruik was bij het voorma lige Patronaatsgebouw aan de Schenkelweg is lek. Er is al bodemveront reiniging geconstateerd. Op korte termijn zullen echter geen concrete maatregelen worden ge nomen. De wethouder van milieuzaken, A. Ringers- ma, heeft vooralsnog an dere prioriteiten. Het is bij het gemeentebestuur al een half jaar bekend dat er sprake is van bodem vervuiling bij het huidige Muziekcentrum. De olie tank is al jaren niet meer in gebruik. CDA-raadlid Jac. van der Salm (Noordbuurt) vroeg zich gisteravond tijdens de raads vergadering af welke maatre gelen het college denkt te ne men. „Het is bekend dat de tank lek is. Maar er gebeurt niets. Vergeet niet dat elke li ter olie een miljoen liter grondwater kan vervuilen. De gemeente heeft toch een voor beeldfunctie. Ik wil dat er nog deze maand een voorstel komt hoe het college de zaak denkt aan te pakken", aldus Van der Salm. Wethouder Ringersma stelde dat de raad zeker niet voor ja nuari een voorstel tegemoet kan zien. „We weten nog heel weinig. Wel dat er een olie tank ligt die lek is. Maar hoe de kwaliteit van de tank is en hoe de loop van de leidingen is weten we niet. Het is geen karwei dat je even snel oplost. Ook de provincie Zuid-Hol land heeft een belangrijke taak als het gaat om het mi lieu. We zullen binnen het bu reau milieu prioriteiten moeten stellen. Met twee men sen kunnen we niet alles tege lijk aanpakken", aldus Rin gersma. Maar juist omdat er nog zo weinig concrete informatie is wil het VVD-raadslid H. van der Kooi dat de wethouder ab solute prioriteit geeft aan de problematiek. De wethouder wilde evenwel geen overhaas te stapen doen. „Binnenkort kom ik met een voorstel van de prioriteiten binnen het bu reau milieuzaken", aldus Rin gersma. Dorpscentrum De (her)inrichting van het Zoeterwoudse dorpscentrum blijft de politieke gemoederen bezig houden. A. de Lange- Kooiman (Progressief Zoeter woude) vroeg zich gisteravond af hoe de kansen liggen voor organisaties als de Wereldwin kel, Amnesty International en Unicef. Die willen in de voor malige dorpsgevangenis -en thans wachthuisje voor de bus- passagiers- een verkooppunt vestigen. Ook Jac. van der Salm (Noordbuurt) van het CDA vond dat er nu maar eens iets moet gebeuren. „Met een krediet van 6.500 gulden voor de begeleidingscommissie verwacht ik wel een origineel plan. De weekmarkt van het Watertje kan naar het dorps plein, de muziektent moet er af en toe staan, paaltjes en hobbels weg en klaar. Ik stel voor dat ook de inrichting van de Kerklaan bij het totale plan wordt betrokken", aldus Van der Salm. Wethouder Ringersma vond evenwel dat de politiek zich nu maar eens afzijdig moet houden. „Er wordt door de be geleidingscommissie een en quête gehouden. De uitslag daarvan verwachten we pas eind januarj. Het gaat er nu om dat de inwoners zich kun nen uitspreken. We kunnen ons beter koest houden en de burger aan het woord laten. En wat de voormalige gevan genis betreft zijn er veel groe pen die huisvesting zoeken. Ze zullen toch echt nog even ge duld moeten hebben". DEN HAAG/LEIDEN Officier van justitie M. Merckens heeft gisteren bij de Haagse rechtbank achttien maanden cel ge ëist tegen een 28-jarige Leiderdorper. De man wordt ervan verdacht in september 1990 de eige naar van de Panamaclub in Leiden in de hals te hebben gestoken. De Lei derdorper onkent echter in alle toonaarden. ernst van het misdrijf. „Als u iets dieper gestoken had, dan had u zijn keel afgesneden". Ze vond een gevangenisstraf van achttien maanden op zijn plaats. De verdachte bleef echter ont kennen. Hij wees op een pas sage in het proces-verbaal, waarin staat dat hij het slacht offer met de linkerhand in be dwang hield. „Dat kan hele maal niet, want mijn linker arm is verbrijzeld geweest waardoor ik er nauwelijks meer kracht in heb", aldus de Leiderdorper, die daarop het litteken aan zijn onderarm liet Ook gisteren hield hij vol dat hij de bareigenaar alleen maar tegen een muur had gedrukt. „Ik had ruzie met hem, omdat hij steeds met de rekeningen rotzooide. Ik heb een beetje met hem geworsteld, maar ik heb niet gestoken. Ik ben niet gek". Het slachtoffer moest zich na het voorval in het zie kenhuis laten behandelen met steekwonden in zijn hals. De officier van justitie achtte bewezen dat de Leiderdorper verantwoordelijk is voor de messteken. Zê baseerde zich daarbij op de verklaring van een getuige die de mannen heeft zien vechten, maar nooit het mes heeft gezien. „Maar dat kan eenvoudig verklaard worden, want de verdachte stond met zijn rug naar deze getuige toe", aldus de aan klaagster, „hij heeft later wel gezien dat het slachtoffer een rode plek in de hals had". Ze beklemtoonde nog eens de Geblunderd „Ik val in deze zaak van de ene verbazing in de andere", begon advocaat W. Kalkman van de verdachte zijn pleidooi. Volgens hem heeft het Open baar Ministerie in deze zaak geblunderd, door zijn cliënt niet voor te leiden voor de of ficier van Justitie. Bovendien zijn er drie getuigen niet ge hoord. „De poging tot doodslag is niet wettelijk bewezen, want niemand heeft het mes ge zien", aldus Kalkman. Hij wees erop dat het slachtoffer pas een half uur na het voor val in het ziekenhuis aan kwam. „En dat terwijl het maar vijf minuten rijden is vanaf de bar. In de tussentijd kan er nog heel wat gebeurd zijn". De raadsman vroeg om vrijspraak. Uitspraak op 12 december. Wethouder Ringersma stelde dat de huidige situatie nog eens nadrukkelijk de ernst van het sluipverkeer aangeeft. „Het is tot nu toe niet de ge woonte om werkzaamheden aan de wegen in regionaal verband te bespreken. Maar zorgen heb ik wel. Denk al leen maar aan brandweer en ambulance. Die komen ook muurvast te zitten als ze moeten uitrukken", aldus Rin gersma. Een goede oplossing lijkt even wel nog ver weg. Zeker nu het verlengen van rijksweg 11 tot Alphen aan den Rijn steeds meer vertraging oploopt. ITERWOUDE He ceer op de Zoeter- 2idse Hoge Rijndijk zit dagelijks muurvast. komt omdat sinds 'nldag de Achthovener- tussen Leiderdorp en eveld is afgesloten, i i-gemeenteraadslid J. f"zo*kouwer-van der Laan 3abyl( ;g zich gisteravond tij- 1ft de raadsvergadering of er wel regionaal leg is over het afslui- van wegen. Volgens houder Ringersma van 5.45. 00. i (Spui e dyinj 13.15, Robin zo. 3: 1 471656 18.45, 8.45, 18.45, 8.45, of 20, Openbare Werken is daar van geen sprake. De Hoge Rijndijk, al sinds jaar en dag overvol van de auto's, kan de extra stroom die het gebied sinds deze week teistert niet meer verwerken. De af sluiting van de Achthovener- weg in Leiderdorp zal onge veer een jaar duren. Mevrouw Berkouwer: „Al het sluipver keer dat tijdens de ochtend- en avondspits via de Achthove- nerweg raasde, komt nu over de toch al overvolle Rijndijk. Met alle gevolgen van dien zo als nog meer files, nog meer stilstaand verkeer en nog meer afwijkend rijgedrag over bus banen en noem maar op. Bo vendien is ook de weg naar Benthuizen afgesloten zodat er meer verkeer via de Nieuwe- weg naar de Hoge Rijndijk zal gaan". Het CDA-Zoeterwoude vraagt zich af of er wel sprake is van coördinatie vooraf tussen ge meenten, waterstaat en politie als wegen worden afgesloten. „Wij verzoeken u snel een dergelijk overleg te starten waarbij noodmaatregelen wel licht een beetje uitkomst kun nen bieden. Denk daarbij maar aan een andere planning van meerdere verkeerslich ten", aldus mevrouw Berkou- la vit OLE 3; einigingsrechten stijgen :er fors in Voorschoten lETRO 10P PEETERS (16); wNfORSCHOTEN Met ite tegenzin maar una- heryofm besloot de gemeen- 3.30, a'ad gisteravond ak- Drd te gaan met de ver- 8.45, ging van de reinigings- chten met 17,21 procent. betekent een verhoging een eensgezinswoning 396,96 naar 465,24 gulden jaar, voor bejaardenwonin- flatwoningen van 12 naar 344,76 gulden per en voor bejaarde-etagewo- jen van 237,12 naar 277,92 (en. De oorzaak van deze "Y; hogingen is te vinden in de zo. i oering gescheiden ophalen i huisvuil, nieuwe tarieven oerkosten, afkoop oude "jliezen De Does in Leider en een loonkostenstijging, deze verhogingen blijft er steeds een tekort van .000 gulden per jaar. Dat rdt door de gemeente ge- gen. fracties drongen aan nu ernst te maken met de re- anisatie van de vuilverwer- g. S. Harlaar (Groen Links) het spijtig dat de burger weinig afval aan de straat eigenlijk mede gestraft irdt. „Zuinigheid met afval irdt niet beloond". Wethou- r r J. van de Poel (VVD) zette een dat alle burgers gewe- zullen worden op de nood- het huisafval drastisch te xken. „Iedere burger )eten we goed aan het ver legt nd brengen dat de huisvuil- in Voorschoten drastisch (krompen moet worden, zo dan zullen de reinigings- iten de komende jaren nog c°m' h, Ballenvanger Hoewel de meerderheid van de gemeenteraad het eigenlijk een belachelijke zaak vond, ging de raad met uitzondering van Groen Links toch ak koord met het maken van een ballenvanger voor 5.700 gul den rondom het speelveld ach ter De Lindehoeve. Menig maal komt een bal tijdens het voetballen op het speelveldje op een auto, in een tuin of vliegt door een ruit van een woning. Mevrouw G. Cremers (CDA) dacht dat praten met de jeugd wel zou helpen. „Dat station zijn we al gepasseerd", was het antwoord van wethou der Van de Poel. De gehele gemeenteraad steunde het voorstel van de VVD om zo spoedig mogelijk beraad te hebben over de schaalvergroting van de basis scholen. Aanleiding is de fusie tussen twee p.c.-scholen, waar door de school in Vlietwijk gaat verdwijnen. Omdat geen enkele school in Vlietwijk de geldende norm van 173 leer lingen haalt, is alleen een sa menwerking tussen scholen van verschillende signatuur de enige oplossing. Wethouder F. ten Have (CDA) zei dat het college al druk bezig is met deze zaak en de raad kan spoe dig nadere informatie ver wachten. Aan het begin van de vergade ring werd de plotseling op 55- jarige leeftijd overleden ge meentesecretaris van het Bel gische Schoten herdacht, Louis Vervoort, die 26 jaar secretaris is geweest en de stuwende kracht achter de jumelage met Voorschoten genoemd kan worden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11