y Pronk legt kritiek naast zich neer i rc Goede slechte tijdeÉ ELSEVIER BINNENLAND Senaat vanzelf terughoudender als Tweede Kamer werk goed doet L Lubbers betreurt passeren Simons Simons verzuimde ziekte- kostenwet te ondertekenen LiC d0EN IAI CcüLe Souoant DONDERDAG 28 NOVEMBER 19 Dr. A. De Roo bijzonder hoogleraar in Tilburg VOORBURGDr. A. de Roo uit Voprburg is be noemd tot bijzonder hoogleraar economie en orga nisatie van de gezondheidszorg aan de Katholieke Universiteit Brabant té Tilburg met als specifiek aandachtsgebied 'strategie en management organi saties gezondheidszorg'. De nieuwe, 48-jarige hoog leraar gaat zich bezighouden met onderzoek op het terrein van de gezondheidszorg, het eerste fase-on derwijs, maar ook met het opzetten van een post doctorale opleiding voor leidinggevenden. Ook wordt De Roo betrokken bij de organisatie en op zet van de Cursus Ziekenhuisbeleid, die is onder gebracht in de Stichting Onderwijs Ziekenhuisbe leid. De uitbreiding van de leerstoel werd mede mogelijk door een gift van de Nederlandse Vereni ging voor Ongevallen- en Ziektekostenverzeke raars die zij deed bij haar 40-jarig bestaan. Damhert op de Veluwe dreigt te verdwijnen UGCHELEN De Vereniging tot Behoud van het Veluws Hert is bang dat het damhert op termijn van de Veluwe verdwijnt. Dat is vol gens de vereniging het gevolg van het voorne men van staatssecretaris J. Gabor van Natuur beheer om het damhert uit de Jachtwet te schrappen. Het ministerie is, op advies van de Natuurbeschermingsraad, van mening dat het damhert een exotisch dier in Nederland is. Daarom zou de populatie zich niet verder mo gen uitbreiden en zelfs op termijn moeten ver dwijnen. In de nieuwe wet wordt voorgesteld damherten die zich buiten afrasteringen bevin den af te schieten. Aan de groepen die binnen de rasters op de Veluwe leven mogen geen nieuwe dieren („vers bloed") worden toege- Nederlandse kritiek op onderzoek vrouwen en aids AMSTERDAM De Amsterdamse aidsdeskundige dr. S. Dan- ner heeft bedenkingen tegen de conclusie van een onderzoek dat vrouwen eerder aids krijgen dan mannen. Volgens een Amerikaanse psychologe hebben vrouwen een twaalf keer gro tere kans op het krijgen van aids dan mannen. Danner zegt dat 'de getallen en cijfers' die conclusie tegenspreken. In veel Afri kaanse landen zijn net zoveel mannen als vrouwen met hiv be smet en ligt die verhouding hetzelfde voor aids. Volgens Danner is er „heel misschien een gering verschil" in de risico's die man nen en vrouwen lopen, maar is die kans voor vrouwen zeker niet twaalf keer groter. Wel is het zo dat de ziekte bij vrouwen vaak laat wordt ontdekt, omdat primaire symptomen zoals in fecties aan de vagina als onschuldig worden beoordeeld. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft echter vorig jaar al bepleit dat er daarom in het gezondheidsbeleid meer aandacht voor vrouwen moet komen. DEN HAAG De miljar den guldens die de Neder landse belastingbetaler aan ontwikkelingshulp uitgeeft, worden in het al gemeen goed besteed. De controle op de effectiviteit van hulpprojecten is de laatste jaren aanzienlijk verscherpt. Met deze woorden slaagde mi nister Pronk er gisteren in de regeringspartijen CDA en PvdA ervan te overtuigen dat op zijn ministerie niet met geld wordt gesmeten. De oppo sitiepartijen hielden evenwel hun twijfels. Bij de behandeling van zijn be groting kreeg Pronk felle kri tiek. Vrijwel alle fracties toon den zich bezorgd omdat de Re kenkamer eerder dit jaar het beleid bij ontwikkelingssa menwerking scherp had be kritiseerd. Met name de con trole op ontwikkelingshulp door de ontvangende landen zélf kan niet door de beugel, vond de Rekenkamer. Een VVD-motie waarin Pronk werd opgedragen alle projec ten door Nederlandse accoun tants ter plaatse te laten con troleren haalde het niet. CDA- kamerlid Bijleveld vroeg de minister om een 'nadere stel- lingname' tegen de conclusies van de Rekenkamer. Met het weerleggen van de kritiek uit de kamer op het ontwikkelingsbeleid zélf, had Pronk minder moeite. Hij weersprak dat zijn beleid pri mair gericht zou zijn op ar moedebestrijding en te weinig aandacht besteedt aan econo mische 'verzelfstandiging'. De minister: „Economische ver zelfstandiging is juist bij de ar moedebestrijding heel belang rijk. Bij alle projecten wordt heel goed gekeken naar de vraag of ze duurzaam zijn en een structurele bijdrage leve ren. Zelfs bij de voedselhulp proberen we de eigen voedsel voorziening te stimuleren door ter plaatse voedsel aan te ko pen". Tijdens het debat werd uitge breid stilgestaan bij de om wentelingen in de Sovjetunie en Centraal-Europa en de mo gelijke gevolgen daarvan voor het kabinetsbeleid. Het CDA drong er op aan haast te ma ken met een notitie over het totale buitenlandbeleid. Al vóór de begroting van 1993, zo kondigde kamerlid Bijleveld aan, wil het CDA nieuwe keu zes kunnen maken. Coalitie partner PvdA plaatste wel de kanttekening dat hulp aan Centraal-Europa niet ten koste van de 'gewone' ontwikke lingslanden mag gaan. Pronk zélf zette de deur voor hulp aan voormalige communisti sche staten op een kier, onder de voorwaarde dat deze lan den als ontwikkelingsland worden erkend. Geen moer aan DEN HAAG Voorzitter De Boer van de fractie van Groen Links in de Eerste Kamer heeft bijster weinig plezier be leefd aan de jaarlijkse algeme ne politieke en financiële be schouwingen van de Senaat. Hij trok gisteren in ongekend felle bewoordingen van leer tegen de wijze waarop premier Lubbers in zijn antwoord de Eerste Kamer tegemoet is ge treden. Hij sprak in termen als 'slaapverwekkend', 'ongeïnspi reerd', 'herhaling van zetten', 'verplicht ritueel' en 'maxima- Jé lof der saaiheid'. Als klap op de vuurpijl zei hij: „Als de pre mier nu eens zou zeggen: ge achte afgevaardigde De Boer, eerlijk gezegd vond ik er geen moer aan, ik had mijn tijd be ter kunnen besteden. Maar dan breekt hier de pleuris uit". En LubbersDie meldde half serieus: Voorzitter ik had het niet beter kunnen zeggen Geen ruimte voor verlaging van btw DEN HAAG Minister Kok van financiën ziet de komende jaren geen ruimte voor verla ging van het hoge btw-tarief van 18,5 naar 17 procent. De vice-premier meldde dit giste ren in de Eerste Kamer. CDA en VVD in de Senaat hebben aangedrongen op de verlaging. In het regeerakkoord uit 1989 was toegezegd dat mogelijk in de jaren 1993-1994 ruimte zou zijn voor verlaging, maar slechte financiële ontwikke lingen maken die toezegging volgens Kok nauwelijks meer mogelijk. Kok wees suggesties van de hand om bijvoorbeeld milieuheffingen aan te wen den voor verlaging van het btw-tarief. CDA ontloopt conflict over inflatiecorrectie DEN HAAG De CDA-frac- tie in de Eerste Kamer zal niet tegen het schrappen van de in flatiecorrectie stemmen ook al hebben de christen-democra ten moeite met het voorstel. Volgens CDA-senator Boors- ma bekijkt zijn fractie het ge hele pakket van ombuigingen, hetgeen een positief oordeel krijgt. Daarmee is een drei gend conflict weggenomen. Het zou de derde keer in een half jaar tijd zijn dat de fractie botst met kabinet. Het schrap pen van de inflatiecorrectie betekent dat een groter deel van het inkomen met een ho ger tarief wordt belast. Daar staat tegenover dat de aftrek voor arbeidskosten omhoog gaat, waardoor werken aan trekkelijker wordt. DEN HAAG Als de Tweede Kamer haar rol weer goed speelt zal de Eerste Kamer vanzelf te rughoudender worden. CDA-fractievoorzitter in de Senaat, Kaland, wil dan ook geen onderzoek naar de staats rechtelijke positie van de Eer ste Kamer. Hij zei gisteren, tij dens de Algemene Beschou wingen in de Eerste Kamer, een discussie over de verande rende houding van de Senaat niet tegen te zullen houden. Met hulp van de VVD hield het CDA een motie tegen van RPF-senator Schuurman die op steun kon rekenen van PvdA, D66 en Groen Links. Die motie drong aan op een onderzoek. Kaland betitelde de motie als 'ondoordacht'. Hij vindt dat de Senaat zich hoog stens kan buigen over de nieu we opstelling, maar dan niet op basis van een notitie of rap port. Kaland: „Ik schuw de discus sie over de taak van de Eerste Kamer niet. Die voeren we dan ook herhaaldelijk. Maar binnen de bevoegdheden van de Senaat zijn er geen grenzen te trekken, die je zou kunnen overschrijden. Wij zijn bezorgd over het feit dat een besluit ei genlijk al is genomen nog voordat het in de Tweede Ka mer is geweest. Als dat zich voordoet, dan treedt er een nieuwe zwaardere taak voor de Eerste Kamer in. Zou de Tweede Kamer weer die taak op zich nemen, dan zal de Eer ste Kamer zich weer terug houdender opstellen. Maar het functionele karakter van dit huis moet overeind blijven", aldus Kaland. Overigens citeerde RPF-sena tor Schuurman de CDA-leider tijdens een debat begin vorig jaar toen Kaland wél om een open discussie vroeg naar de verschuivende functie van de Eerste Kamer. Volgens Ka land wordt die discussie regel matig gevoerd, zoals gisteren naar aanleiding van het plan- Simons. Schuurman bracht zijn motie niet in stemming. Hij zal de motie alleen in stemming laten brengen in dien de CDA-fractievoorzitter een discussie in het college van senioren (de fractievoor zitters) tegenhoudt. CDA-fractievoorzitter in de Senaat Kaland. I FOTO: DIJKSTRA Staatssecretaris Simons van volksgezondheid. DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd het te betreuren dat hij staatsse cretaris Simons van volksgezondheid niet even van te voren op de hoogte heeft gesteld van de uitspraken die hij zaterdag op de CDA-partijraad in Amsterdam over hem zou doen. De CDA-premier zei zaterdag ten overstaan van de partijraad dat hij de PvdA-staatssecretaris te verstaan had gegeven dat déze in de Eerste Kamer niet mocht dreigen met aftreden van hemzelf of het kabinet indien de Senaat dwars zou gaan liggen in het debat over de stelselwijziging in de gezondheidszorg. Lub bers hield de Eerste Kamer gisteren voor dat hij had willen voorkomen dat de Senaat het plan-Simons zou aanvaarden on der druk van een dreigende kabinetscrisis. „Er kwam een schrikbeeld op me af dat het niet meer zou gaan over de inhoud maar over machtsmiddelen", aldus de minister-president. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN' (c) Standaard Ultgeverl)/Wavery Produc DEN HAAG Staatssecreta ris Simons van volksgezond heid heeft het Koninklijk Be sluit voor de uitvoering van het plan-Simons voor een nieuwe ziektekostenverzeke- Tweede Kamer stelde hier vandaag vragen over. De pro cedurefout kan zorgen voor vertraging van het plan-Si mons. Het Koninklijk Besluit dat de praktische uitvoering van een wet regelt is reeds naar de Tweede Kamer gestuurd hoe wel het alleen ondertekend is door koningin Beatrix. De staatssecretaris heeft vervol gens een briefje bij het Ko ninklijk Besluit gestopt, waar in hij de Kamer schrijft dat hij alsnog zal tekenen. SGP-frac- tievoorzitter Van der Vlies be twijfelt of dit procedureel mo gelijk is. Mocht dit niet het ge val zijn, dan zal het Konink lijk Besluit alsnog een 'contra seign' van de staatssecretaris moeten krijgen. Het ministerie liet vanmorgen weten dat de procedure wel mogelijk is en dat het Koninklijk Besluit in middels ook al door de minis ter is ondertekend. Vandaag moet blijken of het ministerie van de Tweede Ka mer gelijk krijgt. Zo niet, dan moet het besluit nog een keer in het Staatsblad verschijnen, waarna dertig dagen gewacht moet worden alvorens de wet van kracht. Gedurende die dertig dagen mag de Eerste of Tweede Kamer bezwaar aan tekenen. Aangezien de wet per 1 januari van kracht moet zijn, zal dat tijdsproblemen opleve ren. Overigens kan de wet for meel later met terugwerkende kracht worden aangenomen, zodat de vertraging niet on overkomelijk hoeft te zijn voor de plannen van de staatssecre taris. Binnenkort komt het ministe rie van WVC met een kort reclamespotje op televisie. De 27 seconden lange Postbus 51 uitzending zal de aandacht vragen voor de stelselherzie ning die vervolgens in een ad vertentiecampagne in kranten wordt uitgelegd. Het ministe rie denkt ook aan het drukken van brochures die bij de pu blieksbladen worden gevoegd. Bovendien wil het ministerie een 06-infolijn openen. UIT DE WEEKBLADEN f/ de Nauwelijks hebben sinterklaas en de kerstman spaargeld van hun jaarrekening gehaald, of de se weekbladen staan bol van de advertenties dure merkhorloges die de koper een goede moeten bezorgen. Maar een - gelukkig niet a groot - aantal verhalen en reportages benadr dat het eigenlijk voor veel mensen en zaken slechte tijd is. De verrechtsing in onder meer Be] en het bloedbad dat het Indonesische leger richtte op Oost-Timor zijn minder erg dan de inl sevier herdachte aanval op Pearl Harbor, vij] jaar geleden. Maar ze doen je ook zonder Rolex seffen dat het in de wereld nog steeds vijf v twaalf is. Belangrijke actuele gebeurtenissen onmisbaar leesvoer maar daardoor ook voorsj baar. En wie denkt dat er weer te veel woori aan een onderwerp worden vuilgemaakt, moet het kritisch bladeren en lezen deze 'Terzijde' Vrij Nederland in gedachten houden: 'Dich kunnen soms met een enkel woord of een eenv dig be^ld helemaal niets zeggen'. ARISS HI>DETIJD Na 1993 kan mogelijk het 'grote onderuit halen' begin nen, zo voorspelt HP/De Tijd. Tenminste, als de Euro pese Commissie haar zin krijgt. Het weekblad schetst het toekomstbeeld van de vergelijkende reclame: de stoere Camel-man die nor maal gesproken uit het wa ter stapt met een droog pak je sigaretten, heeft nu een slap vodje in zijn mond. En dan accepteert hij dankbaar een Peter Stuyvesant uit handen van in luxe badende levensgenieters. En of roken al niet slecht genoeg is voor je gezond heid, staat HP/De Tijd stil bij de 'druipertjesdokter' van schrijver Gerard Reve, de arts-psychiater Jan Groot- huyse. Deze wallendokter, die in 1983 op 61-jarige leef tijd zelfmoord pleegde, is de hoofdpersoon in Reve's nieuwe boek 'Brieven aan mijn lijfarts'. Gerard Reve denkt dat het asociale een fatale aantrekking had op Groothuyse. Volgens Haring Arie nam de arts wel eens een pepjanussie tegen de moeheid, verslaafd dus. Moe was Groothuyse van het ge wone, van het burgerlijke. En hij werkte van de ene kick naar de andere, nooit tevreden. Wel content is Filip de Win ter, de Belgische Janmaat die met zijn Vlaams Blok veel kamerzetels winst boekte afgelopen zondag. HP/De Tijd volgde de leider van extreem-rechts in België een aantal dagen op de voet. Vrij Nederland publiceert een „dramatisch ooggetuige- verslag" uit Oost-Timor en laat als tegenwicht de beste vijftien - 'kindertekenaars' over hun prijs (de Gouden Penseel) vertellen. Het dag boek uit Oost-Timor biedt niet veel nieuws, maar be vestigt dat de Indonesiërs wisten wat ze deden, toen ze tientallen mensen doodscho ten, van wie velen in de rug werden geraakt. Volgens een brief uit 1989 zette premier Lubbers zich ooit in voor de Nederlandse bedrijfsbelangen bij de ber ging van de Russische atoomonderzeeër Komsomo- lets, die in de Barentsz Zee gezonken is. De licht lek kende onderzeeër is nu een nucleaire tijdbom geworden. Bij berging valt van de arme Russen geen geld te ver wachten, dus vraagt VN zich af of Nederland nu afhaakt of genereusi zijn koopmans geest uitschakelt en fors meebetaalt om een milieu ramp te voorkomen. Alles kost geld en daarvan weet oud-Aholdtopman Al- bert Heijn nog heel veel. „Het bedrijf maakt nu meer winst dan van elke gulden een achttiende cent, zoals vroeger. Maar niet veel meer. Nu wordt vijftien pro cent van het nationaal inko men aan levensmiddelen be steed en veertig jaar geleden was dat dertig procent. Ze eten veel beter dan toen en betalen minder. Dank zij de scherpe prijzen en de goeie distributie". Op 7 december is het een halve eeuw geleden dat de Japanners Amerika verras ten met hun aanval op Pearl Harbor. De 'dag van de schande'. Deze veertiende reportage in een reeks door Michel van der Plas over doorslaggevende gebeurte nissen in de Tweede We reldoorlog is een aardige re constructie van een stukje t gei „ir„ay historie. Het laat de An kanen zitten met het dat hun nationale nog niet voorbij is. Want pan werd uiteindelijk militaire middelen wel verslagen, maar dreigt i economisch gebied 1 van het Westen te woi Elsevier maakte uit dagl ken een collage van oorl herinneringen van Ne landers in Indië. De Japi bezetting betekende het de van de Nederlandse h schappij in de Oost. Nog verder terug in de gaat de Mexicaanse schri Aridjis, die het cruciale 1492 onder de loep nam. lumbus, die toen Amei ontdekte en tot voor kritiekloos als held ver< werd, krijgt nu van som!' gen zelfs het verwijt aidsvirus verspreid te Op economisch terrein Elsevier onverbloemd ui doeken hoe Robeco markt bewerkt. De grote leggingsinstelling is ge:; loos veranderd in een ketingorganisatie. De R( co Groep koos volgens weekblad voor de vorm 1 de verpakking om de p; culiere belegger aan ziel binden. De liefde grote institutionele wordt gewonnen met rei en verwennerijen. Vooral toenemende concurrer van banken had de bel gingsgroep gedwongen een strategische heroriëi tie. Maar volgens Else\ kozen de nieuwe machth bers van Robeco verkeer }STC dc •har van in F han a oi 0_jei jdende verschil oïstiscl alister HN constateert dat ook Verenigde Staten, net als^kkoo de Sovjetunie door etnische uiteen dreigen te vallen, zijn in de VS reeds sta waarin voor de zekerh pënte wettelijk is Engels de officiële taal is blijft. Uit Rusland, waar cisme regeringsbeleid ook positief nieuws: naast liefde is het nieuwe mp woord, vertelt Laura rink, tot voor kort coi pondent in Moskou 1 NRC Handelsblad. Een portage uit Calcutta legt eigenwijs trekje bloot Nobelprijswinnares Moet ties di Teresa. Liever laat zij was sneller slijten en mint schoon worden als ge'v van 'met de hand wasn Balk door vrijwilligsters' dan w machines te accepteren, schrijfsters hielpen weekje mee. Ttjieid :ele i ist i W( r zijn Idelli; ig nt me' Son de ir h het neme zeer meri (BS voc van li rikbev eniljoen verw en of verw .ponstr en is. Jend t uk teru nphan mpuch op 23 (GREE 'Een machine kan dode een mens kan moorde^ Ook de film Terminator t met Arnold Schwarzene ger, speelt volgens 01i\ Morton van The Econom in op onze angst zelf een rn chine te worden. Morto conclusie in De Groei „Het nieuws dat de machi mens kan worden verba ons niet echt, omdat we vreesden dat om ons he| en misschien ook in ons zt het omgekeerde gaande Dat is ook de reden waart we zo gefascineerd zijn dc de verborgen tegenstrijd heden tussen de persoon de machine in ons". De Groene Amsterdam: kan niet óm Oost-Timor de Belgische politiek het maar wandelt ook door Europees Parlement Straatsburg. Want daar gi uiteindelijk misschien macht naar toe die nation! parlementen bij een ma: male Europese eenwordii moeten inleveren. Mj voorlopig hangt in het Eu: pees Parlement nog „surrealistische sfeer". atstaf efemd - land, Cypr mogi ord-Ie nt dat 'egen ik. Hij

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4