Milingo: Vaticaan erkent nu mijn werk GEESTELIJK LEVEN OPINIE Conflict met orthodoxen overschaduwt synode Kerken zouden ontspannener moeten spreken over de dood" t COMMENTAAR Da AT CcidócSouAcmt CcidócSouotvnt DONDERDAG 28 NOVEMBER 199, Yaticaan, Wereldraad veroordelen slachtpartij op Oost-Timor NEW YORK Het Vaticaan en de Wereldraad van Ker ken hebben het bloedig optreden van het Indonesisch le ger op Oost-Timor veroordeeld. Ook de internationale rk vredesbeweging Pax Christi heeft het optreden fel bekri tiseerd. De Rooms-Katholieke Kerk pleit voor het respec teren van de rechten van het volk van Oost-Timor, zo zei de permanente vertegenwoordiger van het Vaticaan bij de Verenigde Naties, aartsbisschop Renato Raffaele Mar- tino, tijdens de algemene vergadering in New York. De Wereldraad heeft in een brief aan de Protestantse Evan gelische Kerk in Timor (GMIT) zijn afschuw uitgespro ken over „de gewelddadige dood van zoveel onschuldige mensen". Deze kerk is lid van de Wereldraad vanaf de oprichting ervan in 1948. Op 12 november opende het Indonesische leger lukraak het vuur op een groep van 3.500 mensen die bijeen waren op een rouwbijeenkomst in Dili. Hierbij vielen 180 doden. Israël geeft Dode-Zeerollen vrij voor onderzoek Eenvoudige genoegens zijn de laatste toevlucht van de ingewikkelde naturen. Oscar Wilde KANSAS CITY De groep onderzoekers in Is rael die exclusieve toegang had tot de zogeheten Dode- Zeerollen, heeft ook de laatste beperkingen opge heven voor geleerden die de 2.000 jaar oude geschrif ten willen bestuderen. Dit is bekend gemaakt door Emanuel Tov, hoofdredac teur van het onderzoeks project en verbonden aan de Israëlische Oudheidkun dige Dienst in Jeruzalem. Tov legde afgelopen maandag een verklaring van deze strek king af op een bijeenkomst van de Academie van Religie en het Genootschap van Bijbelse Lite ratuur in Kansas City. Hij zei dat wetenschappers niet langer de toezegging behoeven te doen dat zij de teksten niet zullen pu bliceren. Het Israëlische besluit is kenne lijk genomen naar aanleiding van de bekendmaking, vorige week, dat een groep Ameri kaanse deskundigen een com plete editie van de rollen zal uitgeven. Onderzoekers klaag den al jaren dat de rollen het exclusieve bezit waren van een kleine groep deskundigen en dat er te weinig werd gepubli- De rollen werden tussen 1947 en 1956 in grotten bij de Dode Zee ontdekt en bevatten de oudste versie van het Oude Tes tament, Bijbelse geschriften en informatie over het oude chris tendom en het moderne joden- De rollen bestaan uit uit tien duizenden fragmenten met on geveer 120.000 woorden en zijn opgeslagen in kluizen in het Rockefeller Museum in Jeruza- UTRECHT De Rooms- Katholieke Kerk is vol gens aartsbisschop Emma nuel Milingo er nu van overtuigd dat zijn werk in overeenstemming met het evangelie is. In 1983 werd de wegens zijn genezings pastoraat omstreden aarts bisschop van Lusaka op last van het Vaticaan naar Rome overgeplaatst. De in eigen land nog steeds bijzonder populaire aartsbis schop is een paar dagen in Ne derland om in Utrecht een promotie bij te wonen. De the ologe G. ter Haar, docent gods dienstwetenschappen aan de Katholieke Theologische Uni versiteit Utrecht, promoveerde vandaag op het proefschrift 'Geest van Afrika. Het gene zingspastoraat van de Zambi- aanse aartsbisschop Milingo'. Zij concludeert in haar studie dat zowel de Rooms-Katholie ke Kerk als de regering van Zambia er belang bij had dat aartsbisschop Emmanuel Mi lingo in '83 uit Zambia weg moest. Milingo maakte zich in zijn genezingspastoraat sterk voor de bevrijding van indivi du en samenleving van alle vormen van materiële onder drukking, inclusief overheer sing door een westers-bevoor- oordeelde kerk. Hij gaf daar mee een aanzet tot een vorm van Afrikaanse bevrijdings theologie, die de kiem van verzet in zich droeg tegen de gevestigde machten op reli gieus en politiek terrein, zo stelt Ter Haar. Van 1973, toen Milingo ont dekte dat hij mensen kon ge nezen, tot zijn overplaatsing kon hij met zijn gave tegen wicht bieden aan traditionele genezers die boze geesten uit drijven. Milingo wilde met zijn genezingspastoraat individu en samenleving bevrijden van alle vormen van onderdruk king, inclusief overheersing door een westers-bevooroor- deelde kerk. Deze filosofie vólgens veel kerkelijke ge zagsdragers niet in overeen stemming met de christelijke leer en in strijd met de waar digheid van het bisschop sambt. Volgens Milingo behoort dit conflict definitief tot het ver leden. „Niemand in het Vati caan of daarbuiten verstaat mijn werk en ideeën meer verkeerd. Het verwijt dat mijn genezingspastoraat van hei dense oorsprong zou zijn, heb ik kunnen weerleggen. Ik ba seer mijn onderricht en ge- Emmanuel Milingo schriften alleen op de bood schap van Christus en het woord van God", aldus Milin- Het in het Vaticaan beladen begrip „bevrijdingstheologie" wil de bevlogen prelaat zelf liever niet in de mond nemen omdat het met het gebruik van geweld wordt geasso cieerd. „Het is er mij om te doen de mens van binnenuit te bevrijden, zijn eenzaamheid te doorbreken en hem een groter zelfbewustzijn te geven. Je kunt spreken van een indivi duele bevrijding die zijn weg vindt naar de samenleving." Milingo, die sinds 1983 een speciale opdracht bij de pause lijke raad voor het migranten- pastoraat vervult, heeft van paus Johannes Paulus II wel toestemming om zijn gene- zingswerk uit te oefenen. „Ik heb de afgelopen negen jaar meer kunnen doen dan ik in Zambia had kunnen doen. Op de bijeenkomsten komen nooit minder dan duizend mensen. Het is goed dat ik dicht bij de Heilige Vader zit, want zo kan hij zichzelf ervan overtuigen dat mijn werk geheel in lijn is met de leer van de Kerk". Sommige bisschoppen zijn niet gesteld op Milingo's komst en verbieden de genezingsbijeen- komsten. Kardinaal Simonis heeft geen bezwaar tegen zo'n bijeenkomst in Utrecht, zo had hij Milingo dinsdag na afloop van een gezamenlijk opgedra gen mis verteld. Behalve individuele gesprek ken en gebeden met mensen in nood houdt Milingo zoge naamde „group healing servi ces", aangepaste missen. Na het bidden van psalmen om innerlijke genezing komt het moment waarop „mensen die in de ban van negatieve krachten" zijn, zich van hun zorgen en angsten kunnen be vrijden. „Ze schreeuwen en vallen met het schuim op de mond op de grond. Veel men sen worden dan bevrijd" Als laatste onderdeel volgt er een gebed voor lichamelijke gene zing, waarna Milingo en een aantal priesters de ziekenzal ving toedienen. De bisschop wil zijn gave niet „monopoliseren". „Christus heeft gezegd dat zij die de boodschap van de apostelen geloven, de gave van genezing en 'het uitdrijven van demo nen hebben en het Evangelie moeten verkondigen. Iedere gelovige verricht tekenen die in deze traditie staan." Van wonderen wil de bisschop per se niet spreken. „Een le vend persoon die in staat is iets bovennatuurlijks te doen, wordt een bedreiging voor an deren omdat zij denken dat hij zich voor een heilige uitgeeft. De Kerk houdt niet van verse wonderen". „Scientology is crimineel" geneve Het maandblad Het Beste mag de Scientolo- gy-sekte een criminele orga nisatie met maffia-achtige oplichterspraktijken noemen. Dit heeft de rechtbank in Lausanne bepaald. Het voor lopig publikatieverbod van het oktobernummer, dat op verzoek van de Scientology was opgelegd, werd door de rechter opgeheven. Het maandblad heeft met bewij zen kunnen aantonen dat verscheidene personen door de Scientology onder druk zijn gezet. Op de vraag of Scientology een terroristi sche sekte met maffia-ach tige praktijken is, wijst de rechtbank naar uitspraken van rechtbanken uit de ge hele wereld waarin de sekte als zodanig werd aangeduid. De hoofdredacteur van de Zwitserse uitgave van Het Beste, Hans Bosshard, noemt de uitspraak van de rechter in Lausanne een „overwin ning voor de persvrijheid". BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuweroord-Noord- scheschut C.D. Zonnenberg te Ben- Gereformeerde Kerken Beroepen te Putten(als geestelijk ver zorgster van het ziekenhuis Eemland (voorheen de Lichtenberg) mevr F. Meter-Post, kandidaat te Putten, die dit beroep heeft aangenomen en reeds als zodanig werkzaam is. Beroepbaarstelling mevr. F. Meter- Post. kandidaat te Putten. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Noordbergum R. van Wijnen te Zuidwolde(Dr.) en Ruiner- wold-Koekange; te Twijzel-Kollumer- zwaag en te Wetsinge-Sauwerd drs. L.E. Leeftlnk, kandidaat te Ureterp; Bedankt voor Zuidlaren J. Holtland te Steenwijk; Beroepen te Surrey (Can Ref.Chu- ches) voor het missionaire werk in Noordoost-Brazillë L.E. Leeftink, kan didaat te Ureterp. ROME 'Ut testes simus Christi qui nos liberavit', Laten wij getuigen van Christus die ons heeft be vrijd. Dat is het motto van de Europese bisschoppen synode die vanmorgen door paus Johannes Pau lus II met een mis in de Sint Pieter is geopend. De verwijzing naar de val van de communistische regi mes is duidelijk. Maar even duidelijk is dat door de ineenstorting van de Berlijnse muur een nieu we barrière is opgewor pen tussen katholieken en orthodoxen. Honderd zeven en dertig bis schoppen van wie zeventig uit West-Europa, vijftig uit het oosten en zeventien uit de rest van de wereld, zullen tot 14 december debatteren over de toekomst van de katholieke kerk in Europa. Zij worden daarin bijgestaan door twintig deskundigen, meest theologen, 33 toehoorders en 15 'broeder lijke afgevaardigden' van an dere christelijke kerken. De bisschop van het Kroatische Sebenik, mgr. Badurina, heeft per fax afgezegd, omdat hij door de oorlogshandelingen zijn huis zelfs niet uit kan Het voorbeeld van de Rus- sisch-orthodoxe patriarch Alexej die niet als 'broederlij ke afgevaardigde' heeft willen komen uit protest tegen de ka tholieke bekeringsijver in zijn land, bleek gisteren te zijn na gevolgd door de patriarchen van Roemenië, Bulgarije en Griekenland. Het kan dan ook geen toeval zijn dat in het Summarium, het synodale do cument dat gisteren is gepre senteerd, wordt opgeroepen tot samenwerking met protestan ten, joden en moslims, terwijl de orthodoxen schitteren door afwezigheid. De Franse kardi naal Jean-Marie Lustinger er kende gisteren dat de proble men tussen katholieken en orthoxen vooralsnog de wereld nog niet uit zijn al gaat het volgens hem om een tijdelijke terugslag in een proces van ge leidelijke toenadering. „De kerk mikt nu eenmaal op de lange duur", aldus Lustinger. Het Summarium is samenge steld uit de antwoorden van de landelijke bisschoppenconfe renties en bestaat uit negen delen. Het begint met de uit eenzetting over de noodzaak van een nieuwe evangelisatie, niet alleen in het oosten, maar ook in het door ontkerkelij king geplaagde West-Europa. Deel 2 beschrijft de gevolgen van de val van het communis me: „Miljoenen mensen die nimmer zijn gedoopt en zelfs de meest elementaire beginse len van het christelijk geloof niet kennen", moeten uit hun onwetendheid worden verlost. Maar daarbij moet worden voorkomen dat zij het westerse maatschappijmodel gaan idea liseren, dat immers ook nog de nodige misverstanden bevat. In die zin bouwt het Summari um duidelijk voort op de eerder dit jaar gepresenteerde encycliek Centesimus Annus. Hoofdstuk 3 heet de 'Speur tocht naar de identiteit van de naties en van Europa'. Die identiteit is volgens de bis schoppen uiteraard christelijk en het gaat er nu dus om terug te keren tot de 'christelijke wortels van Europa'. Na het einde van de communisme doen zich daarbij drie obsta kels voor: het westerse materi alisme waarin „door de ont kenning van spirituele waar den het marxisme in zekere zin voortleeft"; de opkomst van het nationalisme in het oosten waarin „de natie tot een absolute waarde wordt ge maakt"; en tenslotte het „we reldse humanisme dat het christendom terugbrengt tot een stelsel van waarden of een cultureel verschijnsel." In het vierde deel wordt de kerk op geroepen om door intensieve contacten een bijdrage te leve ren aan het proces van Euro pese integratie. (En passant wordt ervoor gepleit om de EG ook voor de ex-communis tische staten open te stellen). Deel 5 benadrukt het belang van de terugkeer van het ge loofselement in de Europese cultuur nu „de realisering van de christelijke waarden zonder Christus heeft gefaald." Hoofdstuk 6 behandelt de 'speurtocht naar de ware vrij heid'. In de afgelopen tien jaar zijn niet alleen communisti sche maar ook rechtse dictatu ren gevallen tot genoegen van de kerk. Maar dat heeft ook geleid tot een gevaarlijk cultu reel relativisme waarin de mens tot maat aller dingen wordt verheven en het be staan van een 'objectieve waarheid omtrent goed en kwaad' wordt ontkend. „De mens is alleen dan waarlijk vrij als hij de waarheid kent en haar volgt", stelt het Sum marium vast, om te vervolgen, dat dit alleen het geval is wan neer hij „zichzelf aan Christus schenkt." Het pleidooi gaat verder met een pleidooi voor maatschappelijke verantwoor delijkheid vooral ten aanzien van de „bedreiging van het ongeboren leven en het leven in de terminale fase" en roept op tot gehoorzaamheid binnen d^ kerk, want ook daar ver keert „de gedachte van de ware autoriteit in crisis." De 'uitwisseling van geschen ken' is de titel van hoofdstuk 8. De kerken in het oosten hebben van het westen mate riële steun nodig en praktische adviezen „om zich te kunnen oriënteren in een geheel nieu we politieke situatie." En op zijn beurt kan het westen een „hernieuwd vertrouwen in Je zus Christus als centrum van het universum en de historie ontlenen aan de Oosteuropese kerken. De grootste gaven die oost en west elkander kunnen geven, luidt de conclusie, is „de aanwezigheid van Christus LUNTEREN Betrekke lijk veel jongeren, maar ook mensen in de 'midli- fe-crisis', kunnen maar moeilijk leven met de schone schijn van het ide aalbeeld van jong, mooi en een rijk consumptiepa troon ('het STER-ideaal'). Hun leven ziet er heel an ders uit en ze realiseren dat ze nooit kunnen vol doen aan de eisen die het STER-ideaal stelt. Sommi gen kunnen niet met die wetenschap leven en daardoor kunnen grote psychische problemen ontstaan. Juist de kerk zou de plaats moeten zijn waar geleerd kan worden het leven te leven zo als het leven werkelijk is, dus inclusief lijden en achteruit gang. Tegelijkertijd zou dat 'echte leven' geplaatst moeten worden in bijbelse perspectie ven van kwaliteit van leven. Het ideaalbeeld van het leven zoals dat door de STER wordt voorgeschoteld wordt daar door ontmaskerd als een schijn-beeld, waaraan geen méns kan voldoen. Deze problematiek kwam gis teren aan de orde in de synode van de Gereformeerde Ker ken, bijeen in Lunteren, naar aanleiding van de bespreking van een rapport over pastoraat en suicide (zelfdoding). „Als de kerk uitspraken doet over 'het leven', dan zal die uit spraak altijd moeten worden verduidelijkt met wat er pre cies wordt bedoeld met dat 'le ven', welke kwaliteiten in dat begrip 'leven' mee klinken", zo vatte mevrouw M. Kruithof uit Gouda, lid van de groep die de studie verricht, samen. De studie wordt te zijner tijd aan geboden aan de synode van zo wel de Gereformeerde Kerken als aan de hervormde synode. Het rapport wordt gemaakt omdat het onderwerp in de pastorale praktijk voor veel problemen zorgt. Zelfdoding is afgezien van de problemen voor degene die suïcide heeft gepleegd, vaak een groot pro bleem voor de nabestaanden en voor degenen die een pasto rale taak hebben bij familie en vrienden. Een andere kant van de studieopdracht is het ethische aspect van suïcide, bijvoorbeeld vragen rondom hulp bij zelfdoding, wanneer er sprake is van ondraaglijk psychisch lijden. Prof. dr. H.B. Weijland, advi seur van de synode, wees er op hoe in vragen rond leven en dood er maar al te gemakke lijk wordt geroepen dat het le ven een geschenk van God is en dat we daar van af moeten blijven'. „In de praktijk bete kent zo'n houding het einde loos rekken van leven, tot op de laatste seconde, vaak on danks veel lijden. Maar het is de vraag of zo'n standpunt wel terecht is. Heeft de dood dan niets met God te maken?" In de bijbel komt het verlan gen naar de dood meermalen voor; bijvoorbeeld bij de apo stel Paulus die verlangt naar zijn dood, omdat hij dan bij Christus zal zijn. Die notie van het verlangen 'te zijn ontbon den' is in de meeste gesprek ken afwezig, vond Weijland. En die afwezigheid zorgt er voor dat sterven eigenlijk al tijd 'creperen' is. Er ontstaat een kramp die mensen als het ware dwingt om het leven ten koste van heel veel te rekken. Het gesprek over zaken als eu thanasie en suïcide komt daar door ook in een kramp, zei Weijland. Hij bepleitte dan ook dat de opstellers van het rap port niet vergeten het onder werp te bekijken vanuit het 'standpunt van de dood'. Daar door kunnen uiterst gevoelige kwesties als suïcide wat meer 'ontspannen' worden benaderd Geen lege stoel TE] Na Jordanië en Libanon hebben nu ook Syrië en de F tijnen laten weten dat zij volgende week woensdag in hington aanwezig zullen zijn, als daar de tweede ronde beginnen van de vredesbesprekingen over het Midden ten. Daarmee is Israël de enige deelnemer die niet zo meer op de uitnodiging van de VS is ingegaan. De Israël regering heeft uitstel gevraagd tot 9 december, omdi voorbereidingen meer tijd zouden vergen. Het is go lijk dat in de komende vijf dagen een compromis word gewerkt waarin alle partijen zich, zij het morrend, ku schikken. Daarmee wordt dan voorkomen dat de besprt gen vastlopen voordat ze echt zijn begonnen. Geen va partijen durft de verantwoordelijkheid hiervoor aan. zo'n compromis echter niet meer kan verhullen, is de all groter wordende kloof tussen Israël en de Verenigde St In het proces, dat uiteindelijk moet leiden tot vrede in Midden-Oosten, wordt Israël keer op keer door Washin voor voldongen feiten gesteld. Zo werd premier Shamir ge week, terwijl hij officieel op bezoek was in de VS, ni de hoogte gesteld van de Amerikaanse beslissing dat overleg op 4 december zou worden hervat. Shamir moes als iedereen het nieuws vernemen via de televisie. Isr sche commentatoren spraken van een 'zwarte dag voo raël' en het 'einde van een tijdperk'. In vroeger tijden men zich zo'n onhoffelijke behandeling van een Israëli regeringsleider in Washington inderdaad niet kunnen v stellen. De bevoorrechte positie van Israël bestaat nog wat de militaire en de financiële kant van de zaak bet Maar diplomatiek en politiek wordt de kloof steeds grol TlJDENS de Golfoorlog tegen Irak werd er al op gesp leerd dat de grootste verliezer van de oorlog, naast Sad[ Husayn, Israël zou kunnen zijn. Om hun oude en nie Arabische bondgenoten in het westerse kamp te hou $3 v zouden de VS worden gedwongen wat minder toegeefli; iefen zijn ten aanzien van Israël. De manier waarop de Anjen kaanse regering vaart tracht te geven aan het vredespi bevestigt deze theorie. Vanzelfsprekend heeft Israël daartegen met hand en tand verzet. Een echte vred^si ling met de Arabische buren kan immers niet tot stand men zonder fundamentele concessies, en daartoer is li ands< iet c uitgedrukt in de leer en de prediking beleefd in de litur gie en de eucharistie en nage volgd in het hele leven". Het lijkt weinig waarschijnlijk dat het Summarium de basis zal zijn van revolutionaire vernieuwingen. Het document ademt de sfeer van bekerings ijver en traditionalisme die het hele pontificaat van paus Ka- rol Woytila kenmerkt. In poli tiek opzicht is het modern, maar filosofisch gezien lijkt het nog het meest op een te rugkeer tot voor de Verlich ting. „Het communisme kan worden beschouwd als een re sultaat van het rationalisme", schrijft het Summarium, om verderop de ondergang van het communisme zelfs gelijk te stellen aan de „ineenstorting van het rationalisme". De in het document neergelegde boodschap laat daarmee aan duidelijkheid niets te wensen over. De geloofsbeleving oude stijl moet in ere worden her steld en na de ondergang van het communisme dient nu de strijd te worden aangebonden met humanisten, liberalen en vrijdenkers. (nog?) niet bereid. De Amerikaanse minister van buiten! se zaken, James Baker, heeft op zijn reizen in het Midi ier <-} Oosten ondervonden hoe taai de Israëlische vertraging! ,ens tieken kunnen zijn. m atior 1USSEN de VS en Israël zijn er, ondanks de geprivilegi de betrekkingen, altijd meningsverschillen en wrijvingen weest. Maar nooit zijn die zo duidelijk aan het licht gekoa als nu. De Amerikaanse president Bush blijkt bereid dooi[j'L tende maatregelen te nemen en zelfs regelrechte politiek van financiële chantage te gebruiken, om zijn zin te krijgen, nomisch en financieel was Israël eigenlijk al lang afhankA-fra' van de VS. Zolang het allemaal koek en ei was tussei" twee landen, had in Israël eigenlijk niemand daar veel zwaren tegen. Nu Israël voor voldongen feiten wordt begint men zich te verzetten tegen de politieke bevoogid. De door de VS. De vraag is of de joodse staat wel echt ven nkin, kan bieden. De verwachting is dat de Israëlische stoe '^aat. Washington niet lang leeg zal blijven. MET RIA LUBBERS NAAR ARTSEN ZONDER GRENZE IN NICARAGUA. DEBRi HA Tv VOOT2 en, n met den mog iitspr in d It uit] id al er t< ■nind min Kijk vanavond om 22.00 uur naar VeronicF Giro 4054 Amsterdam 'ARTSEN ZONDER GREN&' Voorafgaande aan de synode in Rome werd gisteren een persconferentie georganiseerd. V.l.n.r. de woorvoerder van het Vaticaan Navarro Valls, de kardinalen Martinez, Glemp, Lustiger en de per manente secretaris van de synode, de Vlaming J. Schotte. FOTO: EPA en besproken. Op de synode kwam ook na drukkelijk ter sprake de grote psychische nood die vaak bij nabestaanden ontstaat na (een poging tot) suïcide. Veel fami lieleden krijgen schuldgevoe lens en raken in een maat schappelijk isolement omdat zelfdoding een zo beladen on derwerp is, dat er uit eigen omgeving vaak weinig steun Het probleem van suïcide in ons land neemt in omvang toe. Er worden jaarlijks volgens schatting ruim 50.000 pogingen tot zelfdoding gedaan. Zo'n zestienhonderd pogingen heb ben een dodelijke afloop. De toename is niet alleen onder jongeren. Ook onder oudere en bejaarde mensen neemt het verschijnsel toe. Uitgave Kantoor Telefoon 071 -122 244 Telefax- 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Chef-redacteur: G- J Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808 Sport Leiden e.o. (tel. 071 -144 0 Binnen- en buitenland, financiën 1 A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C E. Huisman, H Jansen, drs J van Leeuw n Herpen (chef), F Buurman, K van Kesteren (tel: 070-3190 815): Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coordinator), B Jansma, H Pi< Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Redactie cretare e (tel 070-3190 819) T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers, M. van d Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. B coun leveld, D Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandsé persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene). R Hasselerharm (Johannesburg). T Heard (Kaapstad), drs. A Heenng (Rome) B van Huet (Parijs), M de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs. R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid v, publicatierechten van The Times M. de Cocq n 08 30 tot 17 00 u i 18.00 tot 19.00 u 25.70 76.60 294,30 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/i 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6' Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2