LEIDEN OMGEVING Je moet niet ekenen op een ijfsterrenhoteP' 13 Verkeerd toekomstbeeld is funest voor Marokkaanse jongeren Zuid-Holland kan afval kwijt in Dordrecht £eidóe Sou/tont fdoe Soman! DONDERDAG 28 NOVEMBER 1991 Hoogbejaarde man opgelicht door verkopers van tapijten LEIDEN Een 85-jarige Leidenaar is gisteren voor 800 ulden opgelicht door twee 'Perzische' tapijten te kopen, lij werd rond twee uur 's middags tijdens een wandeling op de Zoeterwoudsesingel aangesproken door twee man nen in een auto. Zij vertelden het verhaal dat ze een tijd naar het buitenland waren geweest en dat in de tussentijd hun huis was verhuurd. Het enige wat ze nog hadden kun nen redden waren twee Perzische tapijten, waar ze nu ech ter ook niks meer mee konden. Voor een 'koopje' wilden ze die wel aan de man slijten: 1500 gulden. Hoewel de man dc boot aanvankelijk wist af te houden, zwichtte hij uitein delijk en nam het tweetal mee naar huis. Daar kreeg hij een nog verleidelijker aanbod: hij mocht de tapijten voor zelfs 800 gulden houden. Na aankoop bleek het om gewone ite tapijten te gaan. LEIDEN Het jongerenwerk via 't Stathuys blijkt redelijk succes te hebben met zijn pogin gen om Marokkaanse jongeren wegwijs te ma ken in het Nederlandse onderwijs en de ar beidsmarkt. Desondanks haken veel jongeren af. Problemen thuis, gebrek aan toekomstper spectief en vooral ook een verkeerd beeld van de mogelijkheden die er in Nederland zijn, blijken veel Marokkaanse jongeren parten te spelen. De Van Hengel/Idenburg Stichting (vHIS), zelf actief binnen het Marokkaanse jongerenwerk, concludeert dat na een jaar lang Marokkaanse jongeren te hebben ge volgd. De vrijblijvendheid en de lage drempel van het jongerenwerk werken positief, maar de aangeboden begeleiding loopt nogal eens vast op de wens van de jongeren om direct ge holpen te worden. ,,De problemen van andere jongeren, die vaak nauw overeenkomen met hun eigen problemen, interesseren ze niet", menen de jongerenwerkers Marga Wijker en Mariel Haafkes. Volgens hen hebben veel jon geren een onduidelijk en onjuist beeld van de toekomst, nemen ze vaak ad hoe beslissingen en hebben ze het idee dat ze op hun eigen toe komst geen invloed kunnen uitoefenen. Daar door laten ze vaak de opleiding waar ze aan begonnen zijn voortijdig schieten, of stoppen ze met werken. Werkeloosheid, drank, verve ling en criminaliteit zijn nogal eens het ge volg. De onderzochte groep jongeren, allen be zoekers van jongerencentrum 't Stathuys, jon gens en tussen de 16 en 22 jaar oud, kan vol gens Haafkes en Wijker het best geholpen worden door een individuele aanpak van vraag en antwoord. Daarin kan heel gericht aandacht worden geschonken aan zaken als sociale vaardigheden, zelfstandig handelen, weerbaarheid (bijvoorbeeld tegen discrimina tie op het werk) en solliciteren. Veel jongeren lopen vast in hun eerste baan omdat ze ver keerde verwachtingen hebben. Dat komt weer omdat ze zich daar vaak nauwelijks op kunnen voorbereiden, vaak een taalachter stand hebben en ook naar hun eigen gevoel vaak ver onder hun kunnen werken of leren. De meeste jongeren bevinden zich op lager onderwijs-niveau. De cursus Arbeids- en Beroepenoriéntatie die momenteel loopt biedt de jongeren wel een re delijk houvast. De individuele aanpak geeft elke jongere inzicht in zijn eigen mogelijkhe den en biedt een stappenplan hoe ze verder kunnen zonder de realiteit uit het oog te ver liezen. Ook het aanlooptraject, waarbij een be roepskeuze-adviseur wekelijks de jongeren- soos in 't Stathuys bezoekt, blijkt redelijk ef fectief. Daarentegen moet nog veel energie worden gestoken in het ontwikkelen van een goed relatienetwerk naar het onderwijs en de arbeidsmarkt toe, omdat anders veel jongeren ondanks een hoopvolle start alsnog tussen wal en schip vallen. Voor de individuele begelei ding is ook veel meer geld nodig. KANTIES VOOR MENSEN MET EEN UITKERING DEN Als vanmid- de notariële stich- jsakte wordt onderte- d, is daarmee het be- n van de stichting spanningsprojecten Ierland bezegeld. Al jaar lang organiseert team van het project :anties voor mensen een uitkering. „Maar vijfsterrenhotel moet natuurlijk niet ver- li ten". Vermeer hoeft niet meer vorden overtuigd van de izaak van vakanties voor sen met een uitkering. „Er dit jaar een oude dame die altijd alleen thuis zat, ijl niemand van de familie naar haar omkeek. Ze ver- :rde echt helemaal. We |en haar meegenomen naar lenburg en daar zag je 'r kelijk opbloeien. Daar doe ;t nou voor". Vermeer nam jaar geleden het initiatief vakanties te organiseren mensen die het zich van uitkering eigenlijk niet nen veroorloven. „Ik zag een televisieprogramma armoede in Nederland en it: dat gebeurt dus niet al- in Polen". Hij zocht sa- hwerking met onder ande- Hennie Groenen en Marti der Velden, die ongeveer til zijn waar het diaconaal in Leiden om draait, •ral aan Hennie Groenen ik heel veel gehad. Het is jammer dat hij nu weg is". In de slechts korte geschiedenis is wel duidelijk geworden dat de organisatie in een grote be hoefte voorziet. Volgens Ver meer is er nog geen organisatie in Nederland te vinden die va kanties speciaal voor mensen met een uitkering regelt. „Het is uitdrukkelijk niet de bedoe ling dat iedereen meegaat. We kijken wel degelijk naar de fi nanciële situatie van de men sen". Elk jaar gaan twee groepen met elk dertig personen een week naar Valkenburg, en de goede ervaringen van de deel nemers bleken de beste recla me voor het vakantieproject te zijn. Zo goed, dat dit jaar aan vele mensen zelfs 'nee' moest worden verkocht. Adverteren was niet nodig, de mensen von den Nico en zijn vrouw Tiny Vermeer zelf wel. Of zij von den hun deelnemers. „Je hoort van de buurvrouw dat de over buurvrouw zo eenzaam is. Dan stap je op haar af en vraagt of ze mee wil". En hoewel een uitkering be paald geen vetpot is, kan een bedrag van 35 gulden voor een weekje vakantie er in de mees te gevallen nog wel vanaf. „Maar je moet dan natuurlijk niet rekenen op een vijfsterren hotel", lacht Tiny. De deelne mers worden ondergebracht in de verblijfsruimten van een oud klooster in Valkenburg- Houthem. „Als je uit de bus stapt denk je: wat moet ik hier? Maar het is toch wat je er zelf van maakt". Want het zijn de vakantiegasten zelf die met ideeën moeten komen voor uit stapjes, wandelingen of gewoon luieren temidden van de Lim burgse heuvels. De mensen van het vakantieproject zorgen er voor dat het ontbijt en de avondmaaltijden klaarstaan, dat de gasten zich een week lang'niet hoeven te bekomme ren om bedden opmaken, af wassen of stofzuigen. In de watten leggen Een eigen bijdrage van 35 gul den is vanzelfsprekend bij lan ge na niet genoeg om alle kos ten te dekken. Het project heeft dan ook een grote schare sponsors achter zich staan, va riërend van de Rotaryclub Me- renwijk tot 's lands grootste kledingmagazijn. Ook de ge meente Leiden draagt via de Sociale Dienst een flinke steen bij. En om de fondswerving wat gemakkelijker te laten ver lopen, is uiteindelijk gekozen voor de vorm van een stich ting. die verandering gaat tege lijk gepaard met een naamsver andering: heette het eerst nog Ontspanningsprojecten Lim burg, vanaf vandaag gaat het door het leven als Ontspan ningsprojecten Nederland. „Het is wel de bedoeling om te gaan uitbreiden, om niet alleen twee keer per jaar een week op va kantie te gaan naar Limburg, maar bijvoorbeeld ook een week naar Gelderland. Of eens een dagje naar Scheveningen, of naar het theater. En we wil len er vrijwilligers bij betrek ken, zodat we niet langer hoe ven aan te wijzen wie er gaat afwassen. Dan kunnen we onze vakantiegangers pas echt in de watten leggen". Mensen die volgend jaar mee wil len of meer informatie willen, kunnen zich wenden tot Stien Nieuwendijk (Marijkestraat 4), Wil Boutier (Kortenaerstraat 106), of Nico en Tiny Vermeer (Marij kestraat 20a). Iedereen kan voor minimaal tien gulden per jaar do nateur worden. Wethouders leggen eerste steen De wethouders H. Koek (onderwijs, cultuur en emancipatie) en A. van Bochove (personeel, organisatie, welzijn en sport en links op de foto) legden gisteren de eerste steen voor de verbouwing van een schoolgebouw in Leiden Zuid West. Het gebouw aan de Johan Wagenaarlaan gaat onderdak bieden aan de stichting Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden en wordt daarnaast in gebruik genomen voor volwasseneducatie. De mavo Prins Willem Alexander heeft in het pand een dependance. FOTO: WIM VAN NOORT Werknemer hotel licht zijn baas op LEIDEN Een 20-jarige man uit Leiden, werknemer van het Bastion-hotel aan de Voor- schoterweg, heeft zijn baas voor drieduizend gulden bena deeld. Vorige week zaterdag drukte hij de kluissleutel ach terover, waarna hij aan de haal ging met het geldbedrag en en passant de autosleutels meenam. Met deze auto durfde hij zich echter niet overdag op de weg te begeven, reden om een auto van een vriend te ko pen, waarvan het overigens twijfelachtig is of ook deze auto ooit werd betaald. De man viel bij een doodgewone verkeerscontrole op de Zijlsin gel door de mand. Hij is in middels voorgeleid aan de of ficier van justitie. De auto's zijn in beslag genomen, het geld is opgegaan aan uitgaan en gokken. Vuurwerk in beslag genomen ROELOFARENDSVEEN De rijkspolitie van Alkemade heeft gisteren twee inwoners van de gemeente aangehouden die met vuurwerk over straat liepen. Het ging om twee man nen van 18 en 19 jaar oud, die elkaar vuurwerkpakketten ter waarde van 200 gulden lieten zien. Dat vuurwerk is vermoe delijk afkomstig uit Aalsmeer. Er is proces-verbaal opge maakt. COMPOSTERIN GSIN STALL ATIE IN BERGSCHENHOEK LEIDEN/DORDRECHT De gemeenteraad van Dordrecht is akkoord gegaan met de in richting van de Derde Merwe- dehaven als afvalberging voor bouw- en sloopafval en bag gerspecie. De beslissing van de Dordtse raad is van groot be lang voor de afvalsituatie in Zuid-Holland. De provincie hoopt in de tweede helft van 1992 afval te kunnen bergen of desnoods tijdelijk op te slaan op de lokatie in Dor- De capaciteit is zodanig groot (9,3 miljoen ton afval per jaar) dat vanaf 1993 het volledige aanbod aan bouw- en sloopaf val en baggerspecie van Zuid- Holland in de Derde Merwe- dehaven verwerkt kan wor den. „Dat zal tijd worden", al- dys milieugedeputeerde Hans van der Vlist. Voor het functioneren van de Derde Merwedehaven zijn vier overlaadcentra nodig. Een daarvan is gepland in de regio Leiden/Alphen aan den Rijn. Zo is Alkemade nog steeds een van de gegadigden. De afvalberging in de Derde Merwedehaven staat overigens geheel los van de vuilverbran der op Ypenburg (Gavi). In de Derde Merwedehaven kan voornamelijk bouw- en sloop afval en baggerspecie ver werkt worden. Op Ypenburg gaat het om het verbranden van huisvuil. Op deze lokatie is een verbrandingscapaciteit van 700.000 ton gepland. In de Derde Merwedehaven kan maximaal 250.000 ton geschei den huisvuil per jaar verwerkt worden, daarom zegt de pro vincie de Gavi nog steeds no dig te hebben. Compostering Bergschenhoek, de gemeente tussen Rotterdam en Bleiswijk, krijgt een composteringsinstal- latie voor groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Dat heeft de commissie afvalstoffenbeleid van de SA VA, het samenwer kingsverband van 35 gemeen ten en verantwoordelijk voor de verwerking van huishoude lijk afval, gisteren besloten. Aan de gemeente Rijswijk heeft de SA VA laten weten dat de eigen plannen voor de bouw van een dergelijk instal latie in de ijskast moeten. De SA VA is al een tijd bezig om te kijken waar het best verwerkingsinstallaties neer gezet Jcunnen worden. „We hebben een totaalplaatje ge maakt. Bergschenhoek past hierin. Het doel is op een zo goedkoop mogelijke en milieu- verantwoordelijke wijze met het afval om te gaan", aldus H. De la Mar, lid van het dage lijks bestuur van de SA VA. Op Ypenburg is een installatie gepland van 50.000 ton en in Bergschenhoek een met een verwerkingscapaciteit van 20.000 ton. In totaal moet er uiteindelijk een capaciteit ko men van 140.000 ton. Er moet dus nog een aantal installaties worden neergezet met een to tale verwerkingscapaciteit van 70.000 ton. Volgens De la Mar wordt er door de SA VA aan een aantal opties gedacht. Uit breiding van Ypenburg is mo gelijk, evenals installaties neerzetten in Leiden, Alkema de, Hoek van Holland of in het Westland. ALLERLEI(DS) \anson Noire fé the Duke is zondag er het decor voor Chan- .b Noire, het podium voor iret, poëzie, proza, mu- en liedkunst. Vanaf töO uur beginnen de op ens. Gasten zijn dit keer Leidse gezelschap De lino's. Verder treden op it Klevko trio, Ellen War en Lampie en Vermaa- Pliestengala I ;n artiestengala wordt Indag gehouden in café 't :esvo"e »n[rum aan ge Nieuwe in Me' °\estenmarkt 13. Rock 'n Tiiljoen. per jurjgn en zanger Pe- )ySlaPPrti Hartevelt treden op. De ln v^jesentatie is in handen van Qlidse Kees. Het program- p begint om 21.00 uur. t Nicolaasloop letiekvereniging Holland >udt zondag een Sint Nico- \sloop. De start is elf uur af de atletiekbaan aan Anthony Duyklaan. ilnemers kunnen kiezen afstanden van 2,1 tot 18 kilometer. Inschrijving X)r kinderen 2,50ieder- t, in die ouder is dan 14 jaar lies. 'taalt /3,50. Daarnaast iprdt 1,50 aan administra- eoik bosten gerekend. Infor- iatie 071-768733. IA&R kamermuziek ?0EreI 'f twee(^e concert in de 'Kamermuziek in de ikhorstkerk' staat zondag j het teken van het fluit- Cjsartet. Er staan werken y het programma van -af, Boccherini, Reicha, hu bert en Haydn. De mu- Y J» 'k wordt uitgevoerd door f topmuzikanten, fluitist en de Reede, violisten Mars en Hiromi Ki- ichi, altviolist Ken Hakii cellist Daniël Esser. Het ieert in de Lokhorstkerk de Pieterskerkstraat 1 int om 19.45 uur. Oorlogs gewonden onderscheiden Vijf Leidenaars hebben gisteren uit handen van burgemeester C. Goekoop het Draaginsigne Gewonden uitgereikt gekregen. Die eer viel te beurt aan H. Gouw, J. Laterveer, B. Mooijekind, G. Vermeulen en N. Wassenaar. Het insigne wordt toegekend aan alle Nederlanders die gewond raakten terwijl ze het land onder oorlogs omstandigheden dienden en aan die mensen die in de periode vanaf de tweede wereldoorlog onder moeilijke omstandig heden offers brachten, gewond raakten of psychisch letsel ondervonden bij de vervulling van hun plicht in oorlog. FOTO: WIM VAN NOORT Kerst-in voor ouderen dit jaar op drie plaatsen BIJ DEZE KRANT LEIDEN De kerst-in voor ouderen wordt dit jaar op drie plaatsen in Leiden gehouden. De afgelopen jaren gebeurde dat in het Volkshuis in de bin nenstad ep in buurthuis Vo gelvlucht in Zuid-West. Daar komt nu het dienstencentrum Zijloever bij. Vorig jaar trok de kerst-in 85 deelnemers. Omdat volgens de organiserende stichting Oude ren Kerst-ins het feest geen te massaal karakter mag krijgen en de belangstelling wel groeit, is gekozen voor een derde lokatie. De kerst-in die steeds op tweede kerstdag wordt gehouden heeft een pro gramma dat van elf uur tot programma wordt afgesloten met een diner. Deelname staat open voor mensen van 55 jaar en ouder en kost 15 gulden. De inschrijving voor de kerst-in is inmiddels begonnen.Informa tie is verkrijgbaar in alle Leid se buurthuizen of via 071- 123271 (tussen 9 en 5 uur, buurthuis De Vrolijke Ark) of 071-769430 (tussen 17.00 en 20.00 uur, mw. S. Laman). Geld voor projecten in Katwijk en Zoeterwoude LEIDEN Zoeterwoude en Katwijk krijgen van de pro vincie Zuid-Holland geld in het kader van het project Vrij- baan 21, het plan van de streekvervoerbedrijven in de Randstad. In Katwijk draagt de provincie 60.000 gulden bij aan het zogenaamde VECOM- systeem. Daarmee kunnen bussen de verkeerslichten be ïnvloeden. Het gaat om de kruising Sl/Molentuinweg met de S1/S4. In Zoeterwoude wordt de carpoolplaats bij de aansluiting burgemeester Det- mersweg en rijksweg A4 uitge breid: kosten 125.000 gulden. Voorbereidingsbesluit Spilsteeg e.o. Hierbij wordt bekendgemaakt dat de - Gemeenteraad op 25 november 1991 heeft verklaard, dat een herziening van het gel dende bestemmingsplan Hogewoerd e.o. wordt voorbereid voor gronaen aan de Spilsteeg e.o. in het stegengebied tussen Levendaal en Hogewoerd. zoals is aangege ven op de tekening nummer ST 9607 binnen de sterretjeslijn. Dit voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van 26 november 1991. Het ligt tevens voor een ieder ter inzage in het Stadsbouwhuis, kamer 021 en 210, Langegracht 72 in Leiden. Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant Het abonnement loopt van 6 december 1991 t/m donderdag 16 januari 1992 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor. Naam:Voort.: I Straat: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1991 t/m 16 januari 1992 Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar NaamfVoort.: Straat: I Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aai Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13