Ccidóe 0ouxcuit Dienstplicht op de helling Israël gaat niet naar vredesoverleg Washington Naam en faam CeidaeSowo/nt 15 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE CcidócSouomvt IOVEMBER 1991 In twee Katernen ESTEUJK LEVEN Gereformeerd [gesprek over ernatleven voor huwelijk Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no 25198. Losse nummers 1,45. Sneeuw in de woestijn rah zijn opgeschril door een hen onbe kend natuurfeno- meen. In een gebied waar zelfs regen zeldzaam is, lag deze week opeens sneeuw. Het aan de Golf van Oman gelegen al-Fu- jayrah was vrijdag tot zondag al het to neel van uitzonderlij ke regenval. Daarna kwam in plaats van regen zelfs Verwijdering wijnvlekken bij pasgeborenen mogelijk AMSTERDAM Met een speciaal hiervoor ontwikkelde la ser kunnen jonge kinderen met wijnvlekken uitstekend worden behandeld zonder dat er ontsierende littekens optre den. Het Lasercentrum van het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam wil deze behandeling nu ook gaan doen vlak na de geboorte, omdat dit naar verwachting de beste resultaten zal opleveren. Dit zegt prof. dr. ir. M. van Gemert morgen in ziin augurele rede bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de Medische Toe passingen van de Laser Fysica aan de Universiteit van Am sterdam. Hij is de eerste Nederlandse hoogleraar op het ge bied van lasertoepassingen in de geneeskunde. Van Gemert is tevens hoofd van het Laser Centrum van het AMC. Be handeling van de huidaandoening kort na de geboorte le vert volgens hem de beste resultaten op. Dan is de wijnvlek het kleinst en hebben de bloedvaatjes de geringste omvang. Bovendien is de huid dan nog niet zo dik. VPRO haalt A-status HILVERSUM De VPRO kan de A-sta tus gaan aanvragen. De daartoe benodigde 160.000 nieuwe leden zijn binnen, aldus campagneleider Frans de Smit vanmor gen. Onder het motto 'Stop de verloede ring' voerde de B-omroep een wekenlange wervingsactie voor nieuwe leden. Tot voor twee weken zag het er naar uit dat het streefgetal van 160.000 nieuwe aan hangers niet gehaald zou worden. De ra diomarathon zorgde echter voor een „spectaculaire eindsprint", aldus De Smit. De EO, die evenals ae VPRO een campj ne voor de A-status voert, heeft op moment 510.000, voldoende voor een aan vraag. De EO streeft naar een een getal van 530.000 leden als basis. Hoe het daar op dit moment mee staat kon de Evangeli sche Omroep vanmorgen nog niet zeggen. •ag- spi dit Yc Joegoslavië vraagt vredesoperatie VN NEW YORK Joegoslavië heeft gisteren in New York verzocht om de instelling van een vredesoperatie van de Verenigde Naties, om de weg te banen voor de stationering van een vredesmacht van de VN, mits VN-gezant Cy rus Vance een dergelijke stap aanbeveelt. Vance zal dit weekeinde naar Joegoslavië rei zen om met de Serviërs en de Kroaten over een mogelijke vredesmacht van de VN te jreken. In diplomatieke kringen in New ork wordt gezegd dat de Veiligheidsraad vandaag of morgen een resolutie zal aanne men waarin de partijen in de Joegoslavische burgeroorlog gevraagd wordt zich aan het nieuwe staakt-het-vuren te houden. Pagina 5: Osijek voortdurend onder vuur Premie ziektekosten ongeveer 10 pet omhoog UTRECHT H. Duvekot, hoofd verzekeringsza ken van het KLOZ (de overkoepelende organisatie van de particuliere ziektekostenverzekeraars) ver wacht voor 1992 een forse premiestijging. Volgens Duvekot zullen sommige verzekeraars in 1992 „veel meer" dan 10 procent nodig hebben, terwijl anderen met minder toe kunnen. Op grond van ei- §en gegevens is het KLOZ tot de slotsom gekomen at de kosten voor de particuliere polissen dit jaar ruim 10 procent zullen stijgen. Dat is 7 procent meer dan een eerdere raming van het ministerie van WVC van de kostenstijging in de gezondheids zorg. Overigens verwacht Duvekot dat beslissingen over de exacte premie voor volgend jaar niet meer voor 1 januari kunnen worden genomen vanwege nog bestaande onzekerheden rond de overheveling van de medicijnen naar de AWBZ. Dmovendus Aart er: „Ambtenaren Hen maar lukraak eftljdsgranzen" militairen inzetten. Ook de PvdA denkt nu aan af schaffing van de dienstplicht. Vrouwen erder alda mannen krijae ds da Peter Boaz angenaam verraat net uitverkiezing voor Oranje EI0EN OMGEVING ardgas-btissen In centrum Lelden DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer denkt er sterk aan de dienstplicht na een 'af bouwperiode' van een jaar of vijf, af te schaffen. De defensietaken zouden dan vervuld moeten worden door beroepsmilitairen en kort-verbandvrijwilligers. Dit bleek vandaag tijdens de behandeling van de Defensiebegroting. CDA en VVD hebben al eerder te kennen gegeven dat de dienstplicht als gevolg van de inkrimping van de krijgs macht op losse schroeven komt te staan. Volgens beide fracties is het langzamerhand onrechtvaardig dat maar een beperkt aantal dienstplichti gen daadwerkelijk wordt op geroepen. Bovendien verande ren de taken van de krijgs macht door de lopende her structurering ingrijpend. Zo wil minister Ter Beek bij de bemanning van de luchtmo biele brigade alleen beroeps- uit te sluiten". Een defintief standpunt zal de PvdA pas be palen als een commissie onder leiding van commissaris van de koninigin in Drenthe, Meij er, volgend jaar zijn onderzoek naar het functioneren van de dienstplicht heeft afgerond. Hoewel de commissie nog maar enkele maanden aan het werk is, wordt vermoed dat zij eerder zal adviseren over de vraag hóe de dienstplicht moet worden afgeschaft, dan over de vraag óf de dienstplicht moet worden afgegeschaft. Alle grote fracties in de Twee de Kamer tillen wel zwaar aan de handhaving in één of ande re vorm van de 'maatschappe lijke betrokkenheid' bij de krijgsmacht. De vorming van een puur beroepsleger vinden CDA, PvdA, VVD en D66 niet wenselijk. CDA en VVD me nen dat de maatschappelijke binding het best verwezenlijkt kan worden via de inschake ling van vrijwilligers. Naar de animo voor vrijwillige dienst neming zou een nader onder zoek moeten worden verricht. Paats ontkent onzorgvuldigheid M. Engwirda, voorzitter van de gelijknamige commissie die de Al- phense gifzaak onderzoekt, schut burgemeester Paats van Al phen aan den Rijn (rechts) de hand aan het begin van de laatste hoorzitting over de Coupépolder. Paats liet gisteravond weten dat volgens hem de controle redelijk was geweest. Hij ontkende dan ook dat er sprake was geweest van onzorgvuldigheid. Rond de kersdagen komt de commissie-EngwIrda met zijn eindverslag. FOTO: ANP Pagina 3: „Gemeente hield voortdurend vinger aan de pols" besloten niet deel te nemen aan de volgende ronde van bi- «TÊLIJK LEVEN/OPINIE 2 lateraal overleg in het kader [NENLAND 3/4/9 van de vredesconferentie voor iENLAND5/9 het Midden-Oosten, die op 4 'NOMIE 6 december in Washington iFN/RFRio ii/i?/rJi4 wordt gehouden. De Israëli- ISTVÊRLENING 12 sche radio meldde dit vandaag IST/RTV 15 enige tijd nadat het kernkabi- TROGRAMMAS 17 ft/PUZZEUMENU 1? emperatuur »r 9 graden, elfjke wind, zwak tot net van Israël bijeen komen. Jordanië en Libanon zijn tot nu toe de enige twee landen die de uitnodiging naar Was hington te komen, hebben aanvaard. Syrië en de Palestij- nen hebben geantwoord op waaruit valt op te maken dat zij bereid zijn posi tief te reageren, met enkele vragen van hun kant. De Ver enigde Staten zullen niet in gaan op voorwaarden voor het bijwonen van de conferentie, niet van Israël en niet van de Arabische landen. De VS zul len geen visa verstrekken aan leden van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) die de Palestijnen van advies wil len dienen die naar Washing ton komen voor het vredes overleg. Krachtens de immi- gratiewet worden PLO-leden niet toegelaten tot de Verenig de Staten. De Palestijnen oefe- druk uit op de Ameri kaanse buiten landse zaken, James Baker, vrijstelling te krijgen van dit verbod. De Verenigde Staten hebben Israël voorgesteld zich voor een proefperiode terug te trek ken uit het gebied rond Jezzi- ne, een plaats net buiten de door de joodse staat ingestelde veiligheidszone in het zuiden van Libanon. Volgens de Is raëlische radio hebben de VS Syrië gevraagd onder welke voorwaarden het bereid is vrede te sluiten met Israël, in dien de joodse staat bereid zou zijn tot een territoriaal com- Eromis over de omstreden Go- in Hoogvlakte. VOETBAL OP TV •land 1, 20.10 uur: rechtstreeks 3 UEFA Cup-wedstrijd Hambur- /-Sigma Olmütz. rland 3, 22.15 uur: rechtstreeks UEFA Cup-wedstrijd Osasu- ider Rode Khmer molesteerd door ledende menigte :NOM PENH De on- tgs uit ballingschap te- {gekeerde leider van de de Khmer, Khieu nphan, is vandaag door edende betogers in de mpucheaanse hoofd- d Phnom Penh gemo- teerd. - de ernst van de verwon- _en van de Khmer-leider, na de bestorming van zijn s door een ontketende me te te lijf werd gegaan, is ts bekend gemaakt. De po- rond de woning legde de nigte demonstranten niets weg. In Bangkok verklaar- zegsman van het minis- van buitenlandse zaken Khieu Samphan per vlieg- Phnom Penh heeft veria- Kat in nood De Leidse brandweer moest er gisteren aan te pas komen om een kat uit een be narde positie te bevrijden. Het dier was op een dukdalf in het water van de Rijn- en Schiekade gesprongen en durfde daar niet meer vanaf. De reddingspoging liep in eer- de hij de sprong opnieuw maar weer mis. ste instantie niet helemaal goed af. De kat Na hevig gespartel bleek ook de kade- was zo blij de boot te zien dat hij wat te muur aan de kant van de Rijn- en Schieka- vroeg de sprong naar de reddende han- de te hoog om tegenop te klauteren. Een den waagde. Druipnat en half scheel van laatste zetje van een van de brandweer- de kou werd hij uit het water gehaald om mannen bracht het verschrikte beest uit- alsnog in de boot naar de kant te worden eindelijk toch nog op het droge, gebracht. Eenmaal vlakbij de oever waag- foto: wim van noort Kaland hekelt dwang tot fusie organisaties DEN HAAG Organisaties die van het rijk subsidie krij gen worden niet gedwongen tot fusie. Die toezegging heeft premier Lubbers vanmorgen gedaan tijdens de Algemene Beschouwingen in de Eerste Kamer. Hij moest op interrup ties van CDA-fractievoorzitter Kaland toegeven dat het rijk alleen samenwerking kan voorstellen, maar niet mag af dwingen. Kaland hekelde het beleid van minister D'Ancona van WVC die tot fusies dwingt. „Waar aan ontleent de minister de bevoegdheid opdrachten te verstrekken omtrent de vorm geving van identiteitsgebon den organisaties", aldus Ka land. De CDA-fractievoorzit- ter vindt dat er sprake is van „kwaliteitsverschraling waar op idealen gebaseerde organi saties opgaan in grote pragma tische verbanden die een klus moeten klaren". „Gespreide verantwoordelijkheid, grote betrokkenheid en je thuisvoe- len in je eigen verband zijn kwaliteitscriteria die zeker zo belangrijk zijn als specialisatie en efficiency. Het beleid in de welzijnssector staat haaks op deze gedachte. Ook onderwijs is geneigd de zilveren koorden in stelling te brengen", aldus Kaland. Hij ontzegde niet de mogelijk heid subsidies met 25 procent te korten of zelfs helemaal af te schaffen, maar „kleine or ganisaties met een eigen iden titeit hebben recht op dezelfde relatieve bekostiging als grote re organisaties", aldus Kaland tijdens het debat vanmorgen. Verdachte in zaak-Jessica bekent moord drie kinderen HOORN De 49-jarige M.S. uit Assen heeft be kend drie kinderen te hebben vermoord. Het zijn de 11-jarige Jessica Laven uit Blokker, de 9- jarige Salim Thattil uit Neustadt (Duitsland) en de 13-jarige Marco Weis- ser uit Duitsland, zo heeft een woordvoerder van het Hoornse recherchebij standsteam vanmorgen bekendgemaakt. De 11-jarige Jessica Laven verdween op zaterdag 27 juli uit het zwembad De Wijzend in Zwaag. Haar fiets werd daar teruggevonden. Getui gen zagen haar vertrekken in het gezelschap van een circa 50-jarige, kalende man met een „buikje", waarmee ze eerder die dag patat had gegeten. Volgens een anonie me tip verdween zij met de man in een groene Mercedes met een Hamburgs kente ken. Uit buurtonderzoek bleek later, dat de auto enke le malen eerder in de omge ving was opgemerkt. Lifters vonden het stoffelijk over schot van de gewurgde Jessi ca vier dagen later in de berm van de provinciale weg N7 tussen Groningen en Nieuweschans nabij het dorp Beerta. Een pauzerende automobilist vond op 16 augustus vorig jaar het lijkje van de 9-jarige Salim Thattil uit het Duitse Neustadt in het struikgewas op de parkeerplaats Rivier duin langs de A6 bij Lely stad. Dit uit India afkomstige kind bleek eveneens ge wurgd. Over de 13-jarige Marco Weisser uit Duitsland, waar van S. de moord eveneens heeft bekend, ontbreken nog gegevens. De verkiezingen in België hebben zó in het teken gestaan van de 'ruk naar extreem rechts1 dat andere ontwikkelingen bij onze zuiderburen niet of nauwelijks zijn opgevallen. Langza merhand druppelen daar nu de berichten over binnen. Zoals het feit dat de Belgische Senaat voortaan twee geestelijken telt: de „groene" senator Jef Ulburghs van de partij Agalev, die gezelschap krijgt van de Luikse oud-straatveger, monnik, leider van een opvanghuis voor daklozen en gemeenteraadslid Germain Dufour. Waarom Dufour geen geld uitgaf om zijn campagne te betalen staat vandaag in de Leidse Courant. De krant, die ook op zijn naam en faam en vervolgens op u ver trouwt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 ir/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) De/e bon opsturen in - /onder postzegel n Leidse Courant, Anlwi 2501 VC Den Haag i Of bel 071 313 677 i i 11848 003000 mniijiiiii.mit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1