ubtiliteit verliest het van ]e botte bijl bij Cameretten KUNST/RTV tv: concessie voor 15 jaar Samenwerking tussen VARA en Veronica komt in zicht Mercury gaf pas zaterdag toe dat hij aan aids leed ^üócSoivumt Flying Pickets meesters van elektracappella laat de vogels niet stikken Mozaïek op dreef in operette „Graf von Luxemburg MAANDAG 25 NOVEMBER 1991 IRSUM Omroe- ,e kiezen voor het bestel moeten minister van WVC jncessie voor 15 jaar n. Dat heeft NCRV- itter A. Herstel za- op de najaarsverga- jncessiesysteem kan een maken aan de huidige irheid over de toekomst et bestel. concessiestelsel is voor dè manier om de con tinuïteit van het bestel en van de omroepbedrijven te waar borgen. Daarbij moet wel een heldere financieringsvorm worden afgesproken, zodat omroepen voor de langere ter mijn plannen kunnen maken. Verder is de NCRV bereid op vrijwillige basis een eigen bij drage te leveren aan de ver sterking van de programma's. Bovendien moeten omroepen, die voortdurend slagen om de arm houden als het gaat om uittreden of niet, gedwongen worden snel keuzes maken. Wat betreft Herstel is de ter mijn daarvoor uiterlijk het midden van volgend jaar. HILVERSUM Veronica-voorzitter Joop van der Reyden ziet na twee oriën terende gesprekken geen werkelijke be lemmeringen voor een intensieve sa menwerking met de VARA. Die samenwerking zou moeten resulteren in een buiten het bestel opererende omroep zon der winstoogmerk. De winst die gemaakt wordt moet weer worden geïnvesteerd in de program ma's. Donderdag hadden Van der Reyden en zijn VAR A-collega Marcel van Dam hun twee de gesprek over samenwerking. Daarbij wordt gedacht aan een zogenoemde 'Perscombinatie'- constructie. De Perscombinatie in Amsterdam geeft drie dagbladen uit, de Volkskrant, Trouw en het Parool, die elk volledige redactionele onafhankelijkheid hebben, maar de adverten tie-inkomsten wel delen. Uitgangspunt is dat de verenigingsvorm van beide omroepen wordt gehandhaafd en dat ge steund blijft worden op een omvangrijk leden bestand. De programma's zullen voor een deel gezamenlijk worden vervaardigd, maar ook door beide omroepen afzonderlijk. „We willen programma's blijven brengen die we echt 'Ve ronica' vinden", aldus Van der Reyden. De Veronica-voorzitter houdt er rekening mee dat ook de TROS zich nog zal willen aansluiten bij de nieuwe omroep, waarvoor nog geen naam is bedacht. Van Dam noch Van der Reyden hebben daar op voorhand bezwaar tegen, inte gendeel. Van der Reyden ziet in een deelname van de TROS juist een grotere kans dat aan de nieuwe omroep een ethernet wordt meegege ven, omdat daarmee de ruimte binnen het dan uit twee netten bestaande bestel weer groter wordt. EG-regels Momenteel wordt door een commissie onder zocht of het meegeven van een ethernet aan voor de commercie kiezende omroepen niet in strijd is met de EG-regels. Van der Reyden en Van Dam hopen voor 15 januari hun bespre kingen te hebben afgerond. Op die datum komt minister D'Ancona met een reactie op het ad vies van de commissie. De kans dat de TROS alleen verder gaat op weg naar commerciële omroep acht Van der Reyden klein. „De TROS is de armste van ons drieën. Als die met eigen kapitaal commercieel wil worden kan ze nog geen maand uitzenden. Er zal dan geld van buiten moeten komen, en dat betekent inboeten van autonomie", aldus de V eronica-voorzitter. Van der Reyden zegt het ongeveer gelijktijdig bekend geworden streven van de KRO naar een private omroep op commerciële basis, niet serieus te nemen. De kans dat de KRO zonder samenwerking buiten het bestel kan overleven is nihil, meent hij. De (advertentie)markt voor meer dan één commerciële omroep naast RTL4 is sowieso te klein. Van der Reyden zal een ge sprek met KRO-voorzitter Braks over samen werking overigens niet uit de weg gaan. „Maar het wordt dan wel erg dringen", aldus de oud- NOS-voorzitter, die meent dat als het kabinets beleid niet verandert de identiteits-omroepen ten dode zijn opgeschreven. De VOO-voorzitter streeft er naar per 1 okto ber volgend jaar met de nieuwe constructie met VARA en mogelijk TROS te starten. Minister D'Ancona van WVC staat volgens hem niet af wijzend tegenover de plannen. Cameretten 1991. Met Jeroen i, Mylou Frencken en Hans ien en Roland Smeenk en een ilreden van Hans Dorrestijn. i op 23 november in het Iheater, Rotterdam. ;k van teylingen kkig, de finale van het grijkste cabaretfestival ons land, 'Cameretten was veel en veel beter die van vorig jaar. In 1990 laarde de woordvoerder jury zonder omwegen het niveau beroerd was. ner natuurlijk, te meer at het ging om de feestelij- ijfentwintigste editie. Het oordeel veroorzaakte lelijk zoveel commotie dat id Frans Happel hij zat jaar ook in de jury in het programmaboek dit jaar min of meer ver- huldigt. had gewoon gelijk en hac eerste prijs beter niet kunnen uitreiken, want wie Cameret ten wint, krijgt alleen daar door al een naam in de caba retwereld. Het festival is er weliswaar voor beginnende cabaretiers, maar die moeten wel in staat zijn ruim een ac ceptabele voorstelling van ruim een half uur te verzor gen, anders kunnen ze beter thuisblijven. Dat er dit jaar harde woorden zouden vallen was bij voorbaat al onwaarschijnlijk met caba retrecensent Ruud Meijer van sponsor AD als juryvoorzitter. Gelukkig was de avond er ook niet naar, al was het begin weinig hoopgevend. Jeroen Engeln kwam weer met een variant op het cabaret als the rapie. Zijn psychiater had een sessie voor het publiek georga niseerd, zonder zijn medewe ten. Veel onzekerheid, dus, maar wat veel erger is, veel grappen la Gaaikema (waar om denken nog steeds zoveel mensen dat zijn soort woord spelingen en versprekingen bij cabaret horen??), een heel laag tempo en een paar aardige zin nen. Als hij in de finale kwam, was het algemene niveau toch niet zo hoog als de jury jui chend riep. Levensangst Ook Mylou Frencken koket teerde met haar levensangst, maar dan met de knipoog waar haar voorganger niet aan toe kwam. Vanaf het begin was het duidelijk dat zij origi nele ideeën heeft en de taal zo goed naar haar hand weet te zetten dat ze op dat gebied nu al een flink deel van de in de kleinere circuits rondmodde- rende collegae achter zich laat. „De wereld is een opslagplaats voor vreselijke rampen: ko ningsdrama's, keizersnedes, concentratiekampen." Haar liedjes zijn grappig, heb ben weinig rafels en stoplap pen en ze zingt ze met een stem waarin ze de juiste balans weet te treffen tussen het ang stige van haar personage en een krachtig en aangenaam geluid. Okee, haar optreden was statisch en het is de vraag wat ze in een avondvullende show kan, maar toch is Mylou Frencken voor mij de ontdek king van Cameretten '91. Dat vond de jury kennelijk niet, al gaf men haar als troost de persoonlijkheidsprijs. De voorkeur van cabaretière Mar- tine Bijl, tekstdichter Jan Boerstoel, theaterdirecteur Rob Wiegman, radiomaker Stefan Sasse en journalist Meijer ging uit naar Han Teeuwen en Roland Smeenk. Die waren ook zeker goed, ko misch en veelbelovend, maar zochten het teveel in de mak kelijke lach rond het onderlijf. Onvervulde verlangens, meis jes, bizarre sex, poep en pis en zovoort. waren onderwerpen waarvan de behandeling va rieerde van grof tot onorigi neel en smakeloos. Een sterke troef was de muzikaliteit van het duo, dat mooie dingen deed op piano en vooral op de prachtige oude Gibsongitaar. Het tempo lag hoog en de overgangen waren verrassend. Zo voorzag Cameretten de ca- baretmarkt van twee sterke nieuwe kandidaten, en dat is een goede oogst. Dat de publieksprijs naar Smeenk en Teeuwen ging, was te voor zien, maar de jury had beter moeten weten en het op moeten nemen voor de subtie le stem in plaats van voor het botte geschreeuw. Of wil Mar- tine Bijl nog steeds van haar image van keurig meisje af? 'n heerlijk ondje in artebrugkerk Musica, met medewerking indere Leidse koren: Saint Ni- Cantata van Benjamin Britten. Hid op zaterdagavond 23 no de Leidse Hartebrug- scar van den wijngaard weten allemaal dat Sint ilaas ieder jaar weer diep oerd is door de vele liedjes uit menig kinderkeeltje iken. Maar het zou best kunnen dat hij afgelopen rdag, zijn eerste dag in len, een kostbare ander- is blijven dralen op dak van de Hartebrug- want wat daar gebeurde ikt zelfs een goedheiligman zelden mee. Leidse koor Lingua Musi- >estaat tien jaar, en vierde die avond met een groots ezette uitvoering van de it Nicolas Cantata van ijamin Britten (1913-1976). i dramatisch werk, waarin devotie van de bisschop Myra centraal staat. Brit- schreef het voor een jon- ïsschool in Sussex, die een wfeest te vieren had. Zijn akteristieke idioom, dat in en weer beweegt tussen aliteit en atonaliteit, geeft van zijn vocale werken ongekende kracht. Soms het randje van kitsch, maar i]d ook zo vreselijk Engels het nergens echt te ver itzelfde geldt voor de inter- etatie van dirigent Jan Hei- f ig van afgelopen zaterdag, llll t donderende kerkorgel, de or het middenpad wande lde knaapjes (zojuist herre- i uit de haggishet meezin- nde publiek; het had alle- ial ver over de schreef kun- w n zijn, maar Britten en Hei- t kumg hielden het samen mees- n vei lijk in de hand. Van begin eind bleef de cantate boei vt d, met een aantal werkelijk dat e er fraaie hoogtepunten. De eengiele solo van tenor Joseph on ttit - „We pray from fear rod id from necessity" - boven an. li n omfloerst roffelende pauk W2 ivoorbeeld, of het over el- om ar heen buitelen van Nico- srzee]goede werken, afwisselend nodi >r mannen en vrouwen be- 'lk ge ngen. Af en toe hoorde je en dat dit grote koor slechts teciaeln paar maal in voltallige sa- ocola enstelling had gerepeteerd, in unisono-passages, igeleiaar dat werd vrijwel steeds snees gevangen door het bijzonder musicerende ad-hoc be- Ben leidingsensemble, ritatiii zou het nog een paar keer ng e dien horen, met dit koor en is ooit ensemble. Maar misschien Voort juist die eenmaligheid het m Dr zinderend en bijzonder Ongetwijfeld heeft de tetra nt, toen hij stilletjes zijn smid nimmel van het dak leidde, vaahen wat weg moeten slikken, 'j was niet de enige. Signeren in gezinsverband The Flying Pickets met Blue Money. Gehoord op 23 november in de Leidse Schouwburg. Twee minuten voor het optre den loopt de technicus de mi crofoons nog even langs en controleert ze zorgvuldig. Het resultaat bevalt hem en hij neemt metzijn collega plaats aan het mengpaneel achterin de Leidse Schouwburg. Het is tekenend voor de rol die de geluidsinstallatie speelt in de gave a-cappellashow van de Flying Pickets, meesters van de elektracappella. Zaterdag in een volgestroomde Leidse Schouwburg kregen ze opnieuw de zaal plat. En dat terwijl ze niet eens allemaal geweldig zingen. Bas Ricky Paine en alleskunner Michael Henry zijn boven elke twijfel verheven, maar wat de ande ren af en toe missen (vooral aan hoogte) maken ze volledig goed met charisma, energie en een goed ontwikkeld gevoel voor effect. Neem nou Nick Godfrey: zijn presentatie is een geslaagd mengsel van Rick en Vyvian (uit de Young Ones) en zijn le- adzang in 'Hit me with your rhythm stick' is vals, maar ij- zersterk. Ian Dury zou zich er niet voor hebben geschaamd. Of frontman Gary Howard, die wat moeite heeft met de overgang naar kopstem, maar indringend kan zingen en ge weldig trompetjes imiteert. Hij is bovendien verreweg de leukste thuis: „Any miners here tonight!?" (het tamelijk nette Schouwburgpubliek blijft stil) „Then this song is dedicated to all the miners that couldn't come tonight". Over Michael Henry: „Meet the man who has enough hair to cover the heads of all the Flying Pickets". Uit de volgorde van de negen nummers voor de pauze bleek al hoe goed de Pickets een show weten te doseren: flit send beginnen, in een tweede nummer de beste stem laten soleren (Michael Henry in „No mercy"), dan je frontman naar voren sturen (kennis maken met de zaal, oneliners, beetje dollen) en plotseling verstillen in gedragen samenzang („Union miners stand toge ther", een hoogtepunt voor de pauze). Het publiek ging dan ook onherroepelijk voor de bijl, en zong de aanloop naar de pauze vol met „I'm an alien, I'm a legal alien, I'm an Englishman in New York". Dit alles terwijl de overige Pickets al naar de kleedkamer waren en bas Ricky Paine in z'n eentje stond te swingen op de zang van het publiek. Tot grote verrassing van de boekenverkopers had de schrijver Jan Wolkers zaterdagmiddag zijn hele gezin meegenomen naar de boekhandel Atheneum in Amsterdam om zijn boeken te signeren. Op de voorgrond zitten Jan Wolkers en zijn zonen Tom en Bob. Op de achtergrond (links) zit de echtgenote van de schrijver. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De afgelopen weken deden al sterke ge ruchten de ronde dat pop zanger Freddy Mercury aan aids leed. Pas zater dagavond gaf de zanger dit zelf toe. Hij riep in zijn verklaring zijn fans over de hele wereld op om mee te doen aan de strijd tegen aids. Volgens zijn uitgever Roxy Na de pauze gaat de zaal ge woon verder met hetzelfde nummer, en plakt de groep er een pakkend slot aan. We ma ken via een pompende versie van „Traffic Jam kennis met een nieuwe stijl, de rapappella. Howard raakt geweldig op dreef in de gouwe ouwe „Only You", en plugt nog even de plaat die straks bij de uitgang te koop zal zijn. Michael Hen ry mag wat vocale kunststuk jes vertonen (een geweldige kopstem, die ook prima gedijt in de echotrucs van de techni ci). Maar dan is de koek op: „That's all, folks". Het publiek blijft stampen en zingen, flui ten en klappen tot er twee toe giften komen. De laatste, „Factory" van Bruce Springs teen, is ontroerend mooi. Na afloop is het zingen bij de gar derobe, dringen bij de CD'tjes en uitzien naar een volgend optreden. Door vervuiling en verdwijning van leefgebieden dreigen honderden vogelsoorten uit te sterven. Vogelbescherming heeft uw steun hard nodig. J l) laat de vogels toch niet stikken? VOGELBESCHERMING GIRO 29213 ZEIST «Is» 99 Operette „Der Graf von Luxemburg" van Franz Lehar door Noordwijks Operette Gezelschap Mozaïek. Ge zien in Tripodia in Katwijk op 22 no vember. Totale muzikale leiding Cees Borger. Muzikale medewer king door het Zuid-Hollands Operet te Orkest. Regie en choreografie Lida Spaans. De avond had volgens sommi ge operetteliefhebbers best wat langer mogen duren. Reacties als „goh, is het nu alweer afge lopen" waren in Tripodia niet van de lucht. Het publiek had duidelijk met volle teugen ge noten van de operette „Der Graf von Luxemburg" van componist Franz Lehar in de uitvoering van het Noordwijks Operette Gezelschap Mozaïek. Mozaïek bleek dan ook goed op dreef met een koor dat zich uitleefde in uitbundig spel en prima zang. In Anton Mester had het Noordwijkse gezel schap een uitstekende Graaf van Luxemburg gevonden die samen met Waldin Roes, in haar rol als operazangeres An- gele Didier, schitterde in prachtige solo's en samen in harmonieuze duetten. Noord- wijker Frans de Lincel zette een kleurrijke kunstschilder, Armand Brissard, op de plan ken. Zijn „geliefde", Yvonne El- ward, al jaren gewaardeerd so liste bij Mozaïek, deed in haar rol van Juliette Vermont, in overtuiging en zang bepaald niet voor de Lincel onder. Op vallend was de komische uit straling van Martin Pleyte, die van Vorst Basil Basilowitsch een figuur wist te maken waar om gelachen kon worden, zon der dat het als overdreven er varen werd. Het tweede bedrijf kende een sterke slotscène met het ver liefde stel de Luxemburgse graaf en zangeres Angele als middelpunt. De voorgeschre ven decorwisseling daarna verliep vlot. Het publiek werd in de tussentijd muzikaal on derhouden door het orkest. In de derde en laatste acte bleek Ine van Leeuwen uit Noord- wijk als Stasa, Gravin Koko- sow een verrassing. Zij speelde haar rol als de sigaren rokende en wodka drinkende Russische gravin met volle overtuiging. Bovendien bereidde zij de zaal een verrassing door zich plots klaps met een „maar nu wat anders, lieve mensen", recht streeks tot het publiek te wen den. Namens Mozaïek sprak zij de op rijm gestelde wens uit om ooit weer eens in Noord- wijk te kunnen spelen. Door het ontbreken van een theate raccommodatie in de badplaats is Mozaïek voor haar voorstel lingen al vier jaar aangewezen op Tripodia in Katwijk. De versie van Mozaïek van de Graaf van Luxemburg kende een vreemd moment, toen Jos Westgeest (Graaf Mentschi- koff), midden in de tweede acte zomaar een ingelast optre den aankondigde van Mozaïek uit Noordwijk. Hierbij ging het om een voorproefje dat het Mozaïek-koor haar publiek al vast wilde geven op de zil veren jubileumviering van volgend jaar, wanneer „Einde Nacht in Venedig" zal worden gebracht. Misschien origineel bedacht om op die manier al vast aandacht te vragen voor het 25-jarig bestaan, maar in de context van de gekozen operette van dit jaar toch iet wat ver gezocht. De overgang van de ene operette naar de andere operette verliep aller minst vlekkeloos. Koor en or kest bleken èlkaar even mis te verstaan en de, overigens als altijd weer uitstekende, diri gent Cees Borger, verloor zelfs een kort ogenblik zijn greep op het geheel. Maede is Mercury vreedzaam in zijn huis in Kensington in Londen overleden. Hij leefde daar de afgelopen maanden een teruggetrokken bestaan, waardoor al werd vermoed dat er met de zanger iets ernstigs aan de hand was. Uit zondag gepubliceerde fo to's blijkt dat de in 1946 in Zanzibar als Frederick Bulsara geboren zanger ernstig was vermagerd. In een verklaring van de publiciteitsfirma van de zanger stond dat hij was be zweken aan een longaandoe ning veroorzaakt door AIDS. In zijn verklaring zegt Mercu ry dat hij ondanks uitgebreide speculaties in de pers over zijn AIDS-besmetting zo lang met de bekendmaking had ge wacht „om de privacy van de mensen om me heen te be schermen". Mercury was de zoon van een ambtenaar in Brits Indie en groeide op in Bombay. Na te rugkeer van het gezin in En geland volgde hij een oplei ding aan een kunstacademie. In 1971 richtte hij met Brian May, John Deacon en Roger Taylor de formatie Queeen op. Hun debuut-album 'Queen' kwam in 1973 uit, een jaar la ter gevolgd door 'Queen II', waarvan de single 'Seven Seas of Rhye' de Britse hitlijsten haalde. 'Killer Queen', van het album 'Sheer Heart Attack', was hun eerste grote hit. „Bo hemian Rapsody van de lp 'A Night at the Opera' vestigde de naam van Mercury als een van de grote rockpersoonlijk- heden van die periode. Het album 'Queen's Greatest Hits', waarop songs voorko men als 'We Are the Cham pions' en 'Crazy Little Thing Called Love', blijft een van de beste verkochte lp's uit de his torie. Queen heeft overal in de wereld concerten gegeven, die steeds werden bezocht door honderdduizenden uitzinnige fans. Met name rond Mercury ontwikkelde zich bij zowel mannelijke als vrouwelijke fans een ware cultus, die de zanger tot grote hoogte wist op te kloppen. Mercury zal in de loop van deze week op een besloten plechtigheid worden gecrè- meerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7