Kroatië: Servië gaat door met „veroveringsoorlog" Qj v)"B EcidócSouocwit BINNENLAND BUITENLAND LEKKAGE KERNDUIKBOl Israël vraagt VS om andere plaats voor vredesoverleg 'Gemiddelde leeftijd gaat mogelijk omlaag' D'Ancona wil Europes" campagne tegen racis»r( clfHQ Aanvraagformulieren K kinderbijslag 1992 niet ~j meer bij postkantoor P [P MAANDAG 25 NOVEMBER Onrust bij ambtenaren over fusie ministeries DEN HAAG De Christelijke Centrale voor Overheidsperso neel (CCOP) wil dat zo spoedig mogelijk opheldering wordt verschaft over plannen voor herindeling van ministeries. Be richten daarover hebben de laatste dagen geleid tot grote on rust onder de Haagse ambtenaren. Zo is al uitgelekt dat de commissaris van de koningin in Friesland, H. Wiegel, kandi daat zou zijn voor het voorzitterschap van een commissie die onderzoek moet gaan doen naar de herindeling van de Haagse departementen. De CCOP brengt een en ander woensdag ter sprake tijdens overleg in Den Haag met topambtenaar Pont van het ministerie van binnenlandse zaken. Daarbij wil men geïnformeerd worden over wat er nu precies wordt onder zocht. Onlangs heeft Wiegel ervoor gepleit de taken van WVC in een volgend kabinet onder te brengen bij de ministeries van sociale zaken en onderwijs. Volgens hem zouden Justitie en Binnenlandse Zaken samen een ministerie kunnen vormen, evenals VROM en Verkeer en waterstaat. Richter: „Heerlijk om vrij te zijn" BAGHDAD/LONDEN „Het is heerlijk om vrij te zijn. Het is alsof je uit een donkere tunnel te voorschijn komt en opeens oog in oog met het daglicht staat", zo verklaarde de Brit se zakenman Ian Richter zaterdag middag in Baghdad, kort nadat hij door de Iraakse autoriteiten uit een bijna zes jaar durende gevangenis schap was bevrijd. Londen zal als te- gengebaar geblokkeerde Iraakse te goeden ter waarde van 70 miljoen pond (bijna 200 miljoen gulden) vrij geven. Richter (45) werd in 1986 we gens omkoperij tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De in middels in Londen teruggekeerde Brit heeft steeds volgehouden on schuldig te zijn. Indonesisch leger ontkent nieuw bloedbad JAKARTA Het Indonesische leger heeft van daag berichten tegengesproken dat het opnieuw een bloedbad zou hebben aangericht op Oost-Ti- mor, waar Indonesische troepen twee weken gele den het vuur openden op een rouwende menigte. „Die berichten bevatten geen waarheid", verklaar de een legerwoordvoerder. Hij voegde eraan toe dat zijn regering het verslag afwacht van een officiële commissie die een onderzoek instelt naar de ge beurtenissen op het kerkhof van Dili, waar Indone sische militairen op 12 november zo'n 180 Oosttimo- rezen gedood zouden hebben. Volgens officiële cij fers kwamen daarbij slechts negentien mensen om het leven. De zeven leden tellende onderzoekscom missie van de Indonesische regering vertrekt don derdag naar Oost-Timor. Een lid van de Indonesi sche onderzoekscommissie beschuldigt Portugal er van de hand te hebben gehad in het uitlokken van het wereldwijd veroordeelde incident. Levenslang loul Kuwaytse prins BEMOEILIJKT BERGING CAIRO Een Egyptische rechtbank heeft een lid van de Kuwaytse regeren de familie schuldig bevon den aan drugshandel en de 33-jarige man tot levens lang veroordeeld in een werkkamp met streng re gime. Sjeik Talal Nasser al-Sabah lachte hysterisch toen het vonnis werd uit gesproken. Hij moet ook een boete van circa 300.000 gulden betalen. De prins heeft bekend in bezit te zijn geweest van heroïne, maar ontkent te handelen. (M PEK find en DEN HAAG Uit de voor de Noorse kust gezonken Russische prins derzeeër lekt radioactieve brandstof. Volgens Noorse onderzoek# eo de de lekkage geen gevaar op, maar wordt de berging van het sa.Mijn i Nederlandse bedrijven verder bemoeilijkt. |ebben Vorig jaar nog verkondigde het Noorse ministerie van Buitenlaj0 te ken dat het waarschijnlijk een eeuw zou duren voordat de dubty een 8e van de reactor doorroest. Maar bodemmonsters tonen aan dat d^anc^se gezonken kernonderzeeër nu al lekt. Volgens het Noorse Veilighf R°de tuut voor Nucleaire Energie is de situatie niet „dramatisch of gev®.®! De laatste gegevens hebben de berging van de 'Komsomolets' noP/j^ V( op losse schroeven gezet. Begin 1990 al kwamen vijf Nederlandspiplorn ven met een plan het schip te bergen. De Russische marine heeftpk^1^ tract echter nog steeds niet getekend. De bergers vrezen door del- Volgi van uitstel afstel komt. De kernonderzeeër ligt op 1700 meter diejemid<*< nooit is van een dergelijke diepte een schip naar boven gehaald!]0 de eerste plannen zou de berging vierhonderd miljoen gulden gfste Na ten. ZAGREB Kroatië heeft Servië gisteren verweten zijn „veroveringsoorlog" tegen de afvallige Joego slavische deelrepubliek voort te zetten. In een rede voor radio en televi sie beweerde de Kroati sche president Franjo Tudjman dat Servië en het federale leger de komen de veertig dagen nieuwe militaire initiatieven in Kroatië zullen ontwikke len. Servië zou de stationering van een eventuele VN-vredes- macht in Kroatië voor eigen doeleinden willen gebruiken, meende Tudjman. Servië zou de VN-troepen willen gebrui ken om de veroverde gebieden te behouden. Maar dat zal JERUZALEM Israël heeft de Verenigde Staten gevraagd de keuze voor Washington als plaats voor de volgende fase van de Arabisch-Israëlische vredesbesprekingen te hero verwegen. De keuze voor deze stad als ontmoetingsplaats heeft tot woede geleid bij Israëlische kabinetsleden, die de VS er van beschuldigden Israël niet te hebben geraadpleegd voor dat ze de Arabische partijen uitnodigden naar Washington te komen. Premier Shamir, die de verhitte stemming onder zijn kabinetsleden wilde tem peren, leverde kritiek op een uitspraak toegeschreven aan minister van politie Roni Milo, die zou hebben gezegd dat het Amerikaanse voorstel „een schaamteloos ultimatum" is. „Ik denk niet dat dergelijke termen op hun plaats zijn. Er is geen ultimatum en ik zou er deze bijvoeglijke naamwoor den niet aan toevoegen", zei Shamir op het vliegveld Ben Gurion, waar hij was geland na een reis van een week naar de VS. De VS nodigden don derdag Syrië, Libanon, Israël, Jordanië en de Palestijnen uit om op 4 december in Washing ton de vorige maand in Ma drid begonnen vredesbespre kingen te hervatten en wilden uiterlijk vandaag antwoord hebben op de uitnodiging. Jor danië heeft de uitnodiging aanvaard en ook de Palestij nen lijken akkoord te zijn ge gaan. Syrië wil eerst van Is raël horen dat er gesproken kan worden over teruggave van bezet gebied. Gisteren bevestigde Shamir dat Israël zou deelnemen aan de volgende fase van de vre desbesprekingen. In Tel Aviv benadrukte de premier echter dat hij wilde dat de besprekin gen in het Midden-Oosten of daar in de buurt worden ge houden. Kroatië nooit toestaan, zei Tudjman. „Kroatië kan in deze 'rechtvaardige verdedigings oorlog nooit verslagen wor den". Tudjman bezwoor zijn landgenoten dat Kroatië oor log voert om het bestaan van het hele Kroatische volk veilig te stellen. Hij rechtvaardigde de arrestatie van de extreem rechtse politicus Dobroslav Pa- raga. Zijn Partij voor het Recht (HSP) heeft door open lijk fascistische idealen uit te dragen Kroatië in het buiten land in diskrediet gebbracht en de diplomatieke erkenning van Kroatië in gevaar ge bracht, stelde Tudjman. Kroa tische politici verwijten de re gering van Tudjman dat zij de groeiende oppositie de mond probeert te snoeren met de ar restatie van de populaire rechtse leider. Paraga werd vrijdag voor zijn huis opgepakt en kan zoals het er nu naar uitziet een maand worden vastgehouden zonder dat er beschuldigingen tegen hem worden ingebracht. De HSP kreeg de laatste tijd steeds meer aanhangers onder de wanhopige Kroaten, vooral door de reputatie van moed en taaiheid die de militaire arm van de HOS de afgelopen maanden in de oorlogsgebie den in Kroatië heeft verwor ven. De HOS opereert als een soort leger binnen de Kroati sche nationale garde. In het zwarte geklede HOS-strijders, uitgerust met machinegewe ren, leidden gisteren kleine betogingen op het grote plein in Zagreb waar zij de vrijlating van Paraga eisen. „Als hij niet vrijgelaten wordt, tekenen Tudjman en de anderen hun eigen overlijdensakte", betoog de een spreker tegen zo'n 200 demonstranten. Het veertiende bestandsak koord in Joegoslavië werd gis teravond een half uur nadat het was ingegaan alweer ge schonden. Rondom de stad Osijek, in de Oostkroatische regio Slavonie, gingen de ge vechten door. Het door Ser viërs geleide federale leger en Servische rebellen voerden hun offensief tegen de stad op nadat vorige week het Kroati sche bolwerk Vukovar was ge vallen. De stad is vrijwel om singeld door het leger en de rebellen. Volgens lokale Kroa tische militieleden werd er zwaar gevochten in Laslovo en Ernestinovo, twee strategische dorpen ten zuiden van Osijek. Ook werd melding gemaakt van gevechten langs de hoofd weg Belgrado-Zagreb en in Karlovac, aan de hoofdweg naar de Adriatische kust. Blokkade kerkhof Leden van anti-fascistische groeperingen uit diverse plaatsen in Nederland vormen een blokkade voor de ingang van het Duits militair oorlogskerkhof in Ysselsteyn. De blokkade was bedoeld om neo-nazisten te beletten bloemen op de graven van Duitse gesneuvelden te leggen. De neo-nazisten hadden dit aangekondigd, zij lieten echter verstek gaan. foto: anp ALKMAAR De Westerse leefomstandigheden en speci fieke welvaartsziekten hebben mogelijk een negatief effect op de levensverwachting van de huidige en toekomstige gene raties. De vergrijzing zou daar om in de toekomst een minder groot Nederlands probleem kunnen blijken dan nu wordt aangenomen. Dat stelde de Amsterdamse hoogleraar far macologie (werking van medi cijnen) dr. P. Smelik in een le zing in Alkmaar. Desgevraagd zegt de aan de Vrije Universiteit verbonden docent aanwijzingen te hebben dat de gemiddelde levensduur door de vooruitgang in de me dische sector nauwelijks zal toenemen. Wanneer kanker en hart- en vaatziekten als be langrijke doodsoorzaken zou den zijn uitgebannen, zouden Nederlanders maar zo'n drie tot vijf jaar langer leven. De sinds de Tweede Wereld oorlog gestegen gemiddelde le vensduur is volgens de hoogle raar met name een gevolg van het karige, magere voedsel in de crisis- en oorlogsjaren. Door vetter voedsel, koffie, alcohol, roken, chemische bestandde len in voedsel en milieu, on voldoende beweging, stress, spanningen door een hoge be volkingsdichtheid en het zoe ken naar 'sterkere prikkels' zou die stijging kunnen stabili seren en zou de gemiddelde le vensduur in een dalende trend kunnen raken. De hoogleraar is gespecialiseerd in de invloed van stress op de hersenen. Volgens hem veroorzaken be paalde 'stresshormonen', zoals het bijnierschorshormoon Cor tisol, een vroegere veroude ring van hersencellen. Volgens Smelik is de door hem geschetste trend „nu nog speculatie zonder bewijs". Om dat „ook enkele andere weten schappers in deze richting denken" is het volgens hem van groot maatschappelijk be lang en „een wetenschappelij ke uitdaging", daar fundamen teel en breed opgezet onder zoek naar te verrichten. Lubbers: „Thatcher weet niet wat federaal is" Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Oud-premier Thatcher van Groot-Brittan- nië heeft een totaal verkeerd begrip van het woord fede raal, zoals dat wordt gebruikt in de discussie over de toe komst van de Europese Ge meenschap. Het betekent in ieder geval niet, zoals de 'Iron Lady' schijnt te den ken, dat alles centraal gere geld wordt en er een soort eenheidsworst ontstaat op al lerlei beleidsterreinen. Met die woorden reageerde premier Lubbers op de kritiek die Thatcher zaterdag uitte op het werk van Nederland als voorzitter van de EG. De voormalige premier, nu een gevreesd 'back-bencher', zei in Achter het Nieuws dat Neder land als klein land een te am bitieus plan voor een Europese Politieke Unie heeft inge diend. Ze suggereerde dat Ne derland zich daarmee groter wilde voordoen dan het is. „Wij zijn een groot land. Was een van de grotere landen nu voorzitter van de EG geweest, dan was dit plan zo nooit naar voren gekomen", aldus That cher. Ze hekelde de nadruk die in het Nederlandse plan volgens haar ligt op een „fede rale unie". Haar „vrienden" Lubbers en Van den Broek gaan veel te snel, „hun doel is federalisme. Als dat een we reldwijd doel zou zijn, zou je één land en één munteenheid krijgen. Dat is toch raar?", meent ze. Premier Lubbers wenste er za terdag overigens niet al teveel woorden aan vuil te maken. „Ik heb altijd veel respect ge had voor Thatcher, dat wil ik maar zo houden", zo zei hij. DEN HAAG „Bestrijding van racisme en dis^T* natie moet voortdurend en prominent op de EuV'-"- agenda staan. Ik pleit daarom voor een campag^ HA Europees niveau. De jeugd moet daarbij een bel^ yy ke doelgroep zijn". E'ond tig u Dat stelde minister D'Ancona (wvc) vandaag in Den Haaflorale opening van de slotconferentie „Community Relations" (ts-ex Raad van Europa. De minister zei snel te zullen komen m ver! uitgewerkt voorstel voor zo'n campagne. ^-frac In Nederland is ons openlijke en massale agressie tegen al) spra nen tot op heden gelukkig bespaard gebleven, hield D'^ een de zaal voor. „Dat betekent niet dat er in Nederland geen Krikke is van discriminatie of racisme of dat de integratie van niopkc heden zonder problemen verloopt". Vooral in die integrale ni gen de problemen. De sociaal-economische positie laat te \fomen voer en de jonge migranten lijken hun draai maar moefetal kunnen vinden, aldus de minister. jzich D'Ancona vindt dat in Europees verband een sterk accent dat liggen op de gebieden kunst en media. Door meer alloJnver journalisten kan een evenwichtiger beeldvorming over mZond ten ontstaan, denkt ze. „Ook in de kunst zullen cdlochtonfenlar herkenbare bijdrage moeten kunnen leveren". De ministtyd ti innerde daarbij aan een tentoonstelling - op initiatief vatf'. ministerie - van kunstwerken gemaakt door „migrantenk|-woo naars". Deze expositie wordt vanavond in het Haagse Geirschi temuseum geopend. loten dis SUSKE EN WISKE !sid< Wilt u over het le kwartaal van 1992 voor het Jelo] eerst kinderbijslag aanvragen, dan hoeft u nietMer meer naar het postkantoor voor een aanvraagformulier. Vanaf 1 december 1991 Bns verzorgen de gemeenten de uitgifte van rft g aanvraagformulieren voor 1992. er End Ontvangt u al kinderbijslagdan is deze advertentie voori ik u niet van belang. De Sociale Verzekeringsbank heeft u rechtstreeks geïnformeerd. (c) Standaard Ultgeverl|/Wi Bezoekers van de Caravan en Camping Rai kijken naar een groepje prehistorische kampeerders. Het tafereeltje was zaterdag te bezichtigen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het kampeerblad van de ANWB. De Caravan en Camping Rai is nog tot en met 27 november geopend. foto: anp Eerste kind geboren in 4e kwartaal 1991 Doet u na 1 december 1991 aangifte van de geboorte, I dan reikt de gemeente u een aanvraagformulier kinderbijslag uit. Hebt u vóór 1 december 1991 aan gifte gedaan, dan kunt u alsnog een aanvraag formulier ophalen bij de afdeling Bevolking/ Burgerzaken van uw gemeente. Vestiging vanuit het buitenland Hebt u kinderen die nog geen 25 jaar zijn en schrijft 1 u zich na 1 december 1991 in bij een gemeente, dan krijgt u een aanvraagformulier uitgereikt. Heeft u zich vóór 1 december 1991 ingeschreven, dan kunt u alsnog een aanvraagformulier ophalen bij de afdeling Mgj Bevolking/Burgerzaken van uw gemeente. Lg teft De aanvraagformulieren voor 1992 zijn vanaf 9' 1 november ook verkrijgbaar bij alle districtskantoren van de Sociale Verzekeringsbank. In Ij

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4