Laland waarschuwt oor samenballing an de macht LweomantBINNENLAND mnr: Redactie Nieuwsblad 24 uur in staking Geen plaats voor oma 's door BERT JANSMA Kind (2) gewond bij schietpartij in Den Haag CDA wil verkleining van basisverzekering Betere verdoving door nieuwe spierverslapper MAANDAG 25 NOVEMBER 1991 Tijger op de sofa Geen tijger in de tank, maar wel op de sofa. De 55-jarige Anneke van Ham uit Sittard mag haar Sumatraanse tijgerin Maleisia als huisdier houden. De Limburgse heeft hiervoor zelfs officieel toe stemming gekregen van het ministerie van landbouw, milieubeheer en visserij. Om haar lieveling te mogen blijven knuffelen, had Anneke namelijk eeh ontheffing nodig van de wet uitheemse diersoor ten. Een woordvoerster van het ministerie liet vanmorgen desgevraagd weten dat dit natuurlijk een uitzondering is en Anneke de eerste en de enige blijft die deze gigantische 'streepjeskat' in huis mag houden. foto: anp tiek udei eei naas j, ijkhi e soek t el va 1 Bel s Bernhard Kenya AAG Prins Bernhard w voor een achtdaagse .■trokken naar Kenya. ris is in het kader van rk voor het Wereld Na- h inds uitgenodigd door de Wildlife Service en de frican Wildlife Society. zijn verblijf brengt is bezoeken aan het Na- lational Park, het Ara- okoke Forest en het Wa- [arine Park. In zijn hoe- eid van beschermer prins Bernhard tevens 1 aan de Amref-orga- 'flying doctors'. Op mber keert hij naar ons irug. Dodelijke steekpartij in Amsterdamse tram AMSTERDAM Een 53-jarige Am- sterdammer is zaterdagmiddag in tramlijn 9 door nog onbekende daders neergestoken. Later is hij in het zie kenhuis aan zijn verwondingen over leden. De aanleiding tot de steekpartij was een ruzie tussen het slachtoffer en twee andere passagiers in de tram. Volgens getuigenverklaringen ont stond er een vechtpartij tussen hen toen de Amsterdammer aanmerkin gen maakte over het gedrag van de twee. De echtgenote van het 53-jarige slachtoffer raakte daarbij licht ge wond. De daders zijn nog voortvluch tig. Kort na de steekpartij hield de po litie vier verdachten aan, maar deze zijn weer heengezonden. Zij hadden niets met de steekpartij te maken. Van Amelsvoort wil kwijtschelding heroverwegen Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort (finan ciën) wil opnieuw kijken naar de kwijtscheldingsregels voor bepaalde belastingen. „Ik zie vaak dat mensen zeg gen niet die honderd gulden belasting te kunnen betalen, terwijl ze wel rondrijden in een met geleend geld betaalde auto, waarvoor ze maandelijks alleen al aan rente meer kwijt zijn dan het belastingbedrag", zo verklaarde Van Amelsvoort dit weekeinde voor de TROS-radio. De staats secretaris zegt steeds vaker het idee te krijgen dat de be lastingdienst wordt achtergesteld bij de andere grote schuldeisers, „de postorderbedrijven en autofinanciers". „Daar moet een einde aan komen", aldus Van Amelsvoort, die verder zei niet te kunnen geloven dat de half miljoen mensen die jaarlijks een beroep doen op de kwijtschel dingsregels, dat ook altijd terecht doen. TILBURG De redactie van het Nieuwsblad in Tilburg is van morgen voor 24 uur in staking gegaan, waardoor de krant morgen niet zal verschijnen. De redactie protesteert daarmee tegen het voornemen van de directie om de Tilburgse krant te laten fuseren met het Brabants Dagblad in Tilburg. Directe aanleiding tot de staking is de weigering van de directie om te praten over een al ternatief plan van de redactie. In de loop van vandaag zou een beslissing worden genomen over verdere acties. De redactie stelde vorige week voor intensiever te gaan samenwerken met het Bra bants Dagblad, met name in die sectoren die niet direct te maken hebben met de eigen identiteit van het Nieuwsblad. Als voorbeel den werden genoemd de extra bijlagen die regelmatig verschij nen. De directie vindt dit onvoldoende en blijft vasthouden aan het oorspronkelijke fusieplan. Dat houdt overigens ook in dat de samengevoegde kranten in Tilburg en Den Bosch over enkele ja ren samengaan met het Eindhovens en Helmonds Dagblad. Wat is dat nu weer? De directeur van de Apeldoornse schouwburg heeft twee dames de laan uitgestuurd die bij hem in de garderobe stonden. Ze waren te oud. Respectievelijk achtenveertig en vierenveertig jaar. „Geen oma's in de garderobe" schijnt directeur Stants van schóuwburg Orpheus gezegd te hebben als ik de aanhalingstekens in onze krant van donderdag mag geloven. Geen oma's in de garderobe, wat is dat voor maatstaf? De beide dames werken er al elf jaar als oproepkracht. Wanneer ze nu in die elf jaar consequent alle jassen verkeerd opgehangen, weggemaakt of bij opbod verkocht hadden, zou ik me kunnen voorstellen dat je ze de toegang tot de schouwburg ontzegt. Maar puur alleen op leeftijd? Wat denkt meneer Stants wel? Die is de achtenveertig ook al gepasseerd als ik goed ben geïnformeerd. Ik weet niet of hij kleinkinderen heeft, ik hoop het voor hem, maar wat zou hij denken van: geen opa 's meer als schouwburgdirecteur? Misschien is zijn gedachte: het publiek dat mijn schouwburg bezoekt is overwegend jong, dus ik wil jong personeel. Of: mijn schouwburg moet een jong en dynamische uitstraling hebben, dus wèg met ieder die ouder is dan veertig, behalve ikzelf. Leuke jonge meiden achter mijn garderobe, liefst rechtstreeks uit de pin-up-club, en ik zoek ze persoonlijk uit via een Miss Mantel verkiezing. Het Apeldoornse beroepsverbod lijkt onderdeel van een soort sluipende samenzwering om de ouderen in de maatschappij onzichtbaar te maken. Het begon indertijd met het feit dat pensioengerechtigde acteurs en actrices geen vast contract meer bij gezelschappen mochten hebben. Het aantal oudere acteurs op de planken nam zienderogen af. Alleen de hele groten kregen nog een gastrol. De rest mocht via wat schnabbelwerk in vrije produkties definitief naar huis. Hoeveel oudere acteurs zijn er nog? Toneelauteurs schrijven inmiddels al geen rollen meer voor ze, in de Nederlandse film moet je met een lantaarntje naar een oudere zoeken. Wat er veelal aan gesubisidieerd toneel wordt gebracht, is op de jeugd gericht. In de bioscoop worden veertigjarige bezoekers al een zeldzaamheid. De samenleving wordt één groot Veronica: voor wie jong is en wat wil. Ik herinner me oudere toneelknechten die alles al gezien hadden, iedereen kenden en alles wisten. Opa's. Ik herinner me dames van de garderobe die jarenlang m'n jas in ontvangst namen, en hem efficiënter opborgen en tevoorschijn toverden dan menige jongere collega. Oma's misschien. Ik heb het ze nooit gevraagd. Rustig nou, het is de garderobe maar, hoor ik iemand al denken. Ja, ja. Eerst de garderobe van meneer Stants, dan meneer Stants z'n kantoor en dan? Stel je voor dat hij m'n baas was. Ik ben negenenveertig en opa. Dag Jansma. DEN HAAG Een 27-jarige Hagenaar heeft zaterdag in een woning in Den Haag zijn tweëenhalf jaar oude dochtertje ver wond bij een schietpartij. Het kind liep een schampschot aan het hoofd op. De 33-jarige moeder slaagde er vervolgens in om het kind uit de woning te halen. De woning werd kort daarna door een explosie en brand ver woest. De man belandde brandend op straat en is na behande ling aan brandwonden, opgenomen in het penitentiair zieken huis in Scheveningen. De politie gaat er vanuit dat langlopende gezinsproblemen oorzaak van het drama zijn. Het echtpaar is verwikkeld in een echtscheidingsprocedure. De Hagenaar zou volgens de politie eerst met een vuurwapen op de vrouw hebben willen schieten, maar het wapen weigerde. Daarna raakte het kind gewond. De politie vermoedt dat de man daarna met benzi ne de explosie heeft veroorzaakt. Twee etagewoningen brand den uit en een benedenwoning liep waterschade op. De totale schade wordt geschat op twee ton. FWZ-voorzitter hekelt personeelsbeleid reders ROTTERDAM Het personeelsbeleid van reders is onverant woord en ondoordacht. Aan de ene kant vrezen ze het dreigend tekort aan gekwalificeerde jonge zeevarenden, maar tegelijker tijd vinden er reorganisaties plaats waardoor oudere, ervaren zeelieden moeten verdwijnen. De Federatie van Werknemersor ganisaties in de Zeevaart (FWZ) is door dit wanbeleid gedwon gen het komende jaar prioriteit te geven aan de werkgelegen- heidsproblematiek in de zeevaart. Dit heeft FWZ-voorzitter Piet Trommel vandaag gezegd in zijn iaarrede te Rotterdam. „Door het ondoordachte personeelsbeleid van reders is dat „ervaren potentieel" niet gebruikt, waardoor er nu een groot tekort aan jonge officieren is ontstaan". De FWZ-voorzitter wil de bedrijfs tak beschermen door goede werkgelegenheidsafspraken te ma ken in overleg met reders (cao-onderhandelingen) en overheid. ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON <W 0? CASniZOt MOST M PAP! IKSANIpT/MpEe IW BAP. lie HMT HET HOf PACHT Oi .SCHOON TE PUJW.PAN RLEMENT MOET CONTROLEREN NIET BESCHERMEN" ,leeTERDAM CDA- ievoorzitter Kaland Eerste Kamer is ern- bezorgd over de sa- s balling van macht in w ka C.S oplo na veel ovei n ove p de len. leel ev< wlitiek. Hij hekelde op de CDA-par- id indirect de Tweede lier, die zich zijns in- onvoldoende van taken kwijt: „De svertegenwoordiging litiekl )A vindt en iilossing irijnende vallen wao t zelLDEBRAND BIJLEVELD stuif In na- ^glpng van de PvdA ziet -n bf het CDA geen moge- '^"Hieden de zogenaamde bmkeerbare gevallen' le aanpak van de wao bntzien. Volgens CDA- :tievoorzitter in de 3i(eede Kamer Brinkman r geen mogelijkheid de den niet onder de aden te laten lijden. t vreet aan ons. We blijven ten, maar als niemand - 1 in ambtelijke kring, noch keuringsartsen, noch bij kgevers of werknemers i bij coalitiegenoot PvdA - mogelijkheid ziet, mogen ons ook geen wonderen wacht worden", aldus nkman afgelopen zaterdag de CDA-partijraad. De par- iad verwierp in overgrote Tderheid een motie van de A-jongeren en de kamer- ïg Amsterdam, waarin ge- agd werd de arbeidsonge- ikten te ontzien die geen M Ro£ele kans meer hebben op nieuwe baan. de wandelgangen tijdens de tijraad onstond enige op- udding over een niet uitge- oken passage uit dé speech partijvoorzitter Van Vel- In zijn geschreven toe- <aak zei Van Velzen dat de ijkhuizi ep Cjje geen enkele kans er heeft op de arbeids- rkt, kan worden ontzien", zin werd niet uitgespro- omdat deze volgens een ordvoerder tot misverstan den kon leiden. Het CDA ïft, net als het kabinet, toe- egd de hoogte en duur van wao te herstellen, zodra het ital arbeidsongeschikten is iaald tot op het niveau van 19 toen het kabinet aantrad. di genen die dan overblijven, automatisch de onomkeer- Jjevallen, aldus de woord- er. De CDA-voorzitter itte wel voor een algehele Rome) rkeuring van wao'ers onder vijftig jaar. Daar moeten de' uringsinstanties toe worden gerust, aldus Van Velzen. „Alle oude mensen inenten tegen griep" UTRECHT Alle oude- ren boven de 65 jaar moeten een inenting te gen griep (influenza) krij gen, omdat leeftijd wel degelijk een risicofactor is. Het is niet toereikend om alleen de risicogroepen te vaccineren. Deze aanbe veling doen de virologen M. Sprenger, J. Desmyter en N. Masurel van het Na tionaal Influenzacentrum van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO). In het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde maken zij bekend binnen de Gezond heidsraad een minderheids standpunt in te nemen met hièn pleidooi voor inenting van alle ouderen. Een meer derheid van de Gezondheids raad vindt dat inenting alleen nodig is voor patiënten met een grote kans op het krijgen van ernstige of fatale compli caties van influenza, zoals mensen met een chronische hart-longaandoening. De leef tijd is als zodanig niet van be lang. De drie virologen verzetten zich daartegen. „Personen bo ven de leeftijd van 65 jaar hebben, ongeacht of zij beho ren tot de risicopatiënten, meer kans op ernstige gevol gen van influenza", aldus Sprenger, Desmyter en Masu rel. Jaarlijks overlijden in Neder land gemiddeld 2.200 mensen aan of in verband met influen za. Van de sterfte die in ver band staat met influenza doet 95 procent zich voor bij men sen van 60 jaar en ouder. On derzoek toont aan dat onder hen ook mensen zijn die niet tot de risicogroepen behoren. is niet primair bedoeld om macht te beschermen, maar om te controleren", aldus Kaland. De CDA-fractievoorzitter in de Senaat maakte duidelijk dat zijn fractie doorgaat op de in geslagen weg. „Wij zijn er niet op uit om een kabinetscrisis te verzoorzaken, maar wij willen een goede wetgeving, die ook in de samenleving wordt geac cepteerd. Daar gaan we mee door", aldus Kaland. Hij legde verantwoording af voor zijn opstelling in het debat rond het nieuwe ziektekostenstelsel, waarin hij staatssecretaris Si mons tot vergaande concessies dwong. Volgens Kaland is de Tweede Kamer 'nolens volens' (willens en wetens) akkoord gegaan met de wankele wetgeving voor het plan-Simons. De se nator zei dat zijn fractie ern stig heeft geworsteld tussen de loyaliteit aan de Tweede Ka mer en „de onvolprezen Ruud Lubbers, die snel zaken wil doen" en de noodzaak van goede wetgeving. „Het publie ke recht houdt ook een publie ke plicht in", aldus Kaland. Dilemma •Hij meent dat dit dilemma in een twee-kamerstelsel altijd zal blijven bestaan. Deson danks verdedigde Kaland het betaansrecht van de Eerste Kamer ten volle: „Ten tijde dat Washington president was van de Verenigde Staten, was Jefferson minister van buiten landse zaken! Jefferson kwam terug van een land waar ze een één-kamerstelsel hadden, waardoor hij van mening werd dat het twee-kamerstel sel belastend en vertragend werkte. Ze dronken een kopie koffie, waarbij Jefferson de koffie overgoot in het schotel tje, zoals dat bij ons in Zeeland ook gebeurde. Daarop zei Was hington: 'Waarom doe je dat?". „To cool it". Het moest afge koeld worden en in een ander gremia aan de orde komen". „Het twee-kamerstelsel is er ook - ik kijk met enige schroom naar de minister-pre sident - om de macht van de uitvoerende macht in toom te houden. Heel goed hè? Het is meer dan twee keer zo moei lijk iets door twee kamers dan door één kamer te voeren", al dus Kaland. Hij betuigde ove rigens zijn spijt over het feit dat hij slechts een derde van de tijd (tien minuten) kreeg die zijn collega van Tweede Kamer, Brinkman, mocht be nutten. Kaland noemde na afloop van de bijeenkomst de bijval uit de zaal „geweldig en indrukwek kend", hoewel premier Lub bers zichtbaar aarzelend tot applaudiseren besloot. De pre mier zei op de partijraad dat het besluit tot vertraging van de nieuwe basisverzekering „een verstandige beslissing" is geweest. Lubbers herhaalde dat hij staatssecretaris Simons heeft afgeraden met aftreden te dreigen in geval de Senaat zijn plan volledig zou blokke- AMSTERDAM Het CDA wil het basispakket voor de nieuwe volksverzekering van ziektekosten (plan-Si mons) verkleinen. Het is nu nog de bedoeling dat 95 procent van alle gezondheidszorg in 1995 in de basis- verzekring zal zitten, maar het CDA wil dit pakket met drie tot vijf procent verkleinen. Gedacht wordt aan het schrappen van fysiotherapie en psychotherapie. Dat hebben premier Lubbers en CDA-fractievoorzitter Brink man afgelopen zaterdag op de CDA-partijraad voorgesteld. De PvdA in de Tweede Kamer is tegen een verkleining van het basispakket. Dat zou namelijk tot extra bijverzekeren leiden, waar mensen met een lager inkomen minder toe geneigd zijn, zo vreest de PvdA. Rapport Het CDA heeft eerder tevergeefs voor verkleining van het pak ket gepleit in de Tweede Kamer, maar heeft nieuwe moed geput uit het pas verschenen rapport van de commissie-Dunning 'Keu zen in de zorg'. Daarin wordt gepleit voor meer concurrentiemo gelijkheden tussen verzekeraars en meer eigen verantwoorde lijkheid van verzekerden. Dat zou burgers bewuster maken van de ziektekosten die zij veroorzaken. Volgens premier Lubbers is het noodzakelijk dat mensen de re kening onder ogen zien. „Ik hoop dat die discussie opnieuw zal worden gevoerd nu ook de Raad van State dit in haar advies heeft gezegd. We moeten serieus gaan kijken of er enige bijstel ling mogelijk is", aldus Lubbers. De praktische invoering van het plan-Simons moet nog plaats vinden. Door de opstelling van het CDA zal staatssecretaris Si mons van Volksgezondheid misschien opnieuw zijn plannen moeten bijstellen. Voorlopig staat alleen nog de overheveling van medicijnen, audiologische hulp en revalidatie naar de basis verzekering vast. UTRECHT In de aca demische ziekenhuizen in Leiden en Groningen zijn goede ervaringen opge daan met een nieuw spier verslappend middel voor de verdoving van opera tiepatiënten. Het door een Nederlands bedrijf ont wikkelde middel, Rocuro- nium, werkt sneller en ef fectiever op de spieren van de patiënt in, zo meldt het AZL-blad Cice ro. De inwerktijd is gehalveerd naar anderhalve minuut. Daardoor is de kans kleiner dat bij het inbrengen van een slangetje voor beademing door een spierreflex de maaginhoud in de luchtpijp en longen te recht komt. Deze complicatie doet zich bij één op de duizend gevallen voor en kan leiden tot soms dodelijke longontste king. In het Academisch Ziekenhuis Leiden is het middel een jaar lang toegepast op in totaal 45 patiënten. Het aantal bijver schijnselen blijkt afgenomen. Verkrampte spieren, te snelle hartslag en hoge bloeddruk komen bij Rucoronium nau welijks vöor. De oorsprong van het middel ligt in het pijl gif curare dat Indianen in het Amazone-gebied gebruikten om tegenstanders of dieren uit te schakelen. Curieus detail is dat deze stof in 1745 is bestu deerd aan de toen al bestaande Leidse universiteit. DEN HAAG De overheve ling van taken van het rijk naar gemeenten zou ook tot gevolg kunnen hebben dat in woners van die gemeenten zelf hun burgemeester kiezen. Die mededeling deed PvdA-leider Kok zaterdag tijdens een bij eenkomst van lokale bestuur ders en kabinetsleden van de Partij van de Arbeid in Ede. „Als we door decentralisatie en een wezenlijk nieuwe socia le rol voor gemeenten de loka le democratie versterken, zou een gekozen burgemeester bij de volgende raadsverkiezingen niet misstaan", aldus Kok tot de burgemeesters, wethouders en raadsleden van zijn partij. De PvdA-leider zei verder de sociale vernieuwing nieuwe kansen toe te dichten als het overleg tussen rijk, gemeenten en provincies over overheve ling van taken slaagt. Het effi ciënter gebruik van overheids geld dat volgens verwachting door die overheveling ontstaat, betekent dat meer geld vrij komt voor sociale vernieu wing, meent Kok. Kok pleit voor een gekozen burgemeester PvdA partijleider Wim Kok wisselt van gedachten met lokale bestuursdag van de PvdA zaterdag in Ede. lokale bestuurder van zijn partij tijdens de foto: anp

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3