'alko Zandstra blijft Loss-complex bespaard Regelmaat geen irantie voor ieuwe sponsor Monica Seles bekroont een overtuigend seizoen >ang Lee slaagt in tweede opzet SPORT Chinese revanche Van DlJk verrast op pingpongtafel >C Rugbyers gelijk tegen de Belgen lócSow-cwit 1991 - MAANDAG 25 NOVEMBER 1991 15 anif1 iga e grei ijft v( ub he mdens' betref htig bel succes Tomba CITY De Italiaanse Alberto Tomba heeft de _che koorts al weer te pakken. De tweevou- id-winnaar van Calgary iet Amerikaanse winter- rd Park City, waar afge- weekeinde het wereldbe- oen voor de mannen be- een vette knipoog naar ville. De „golden boy" laatste Winterspelen wel de reuzeslalom als de Beide malen maakte hij weede manche een royale itand goed, beide malen de Zwitser Paul Accola jen nemen met de tweede BARCELONA De China tafeltennisploeg heeft zich in Barcelona gerevancheerd voor de teleurstellende prestaties bij de laatste wereldtitelstrijd in Japan. Tijdens het tweede toernooi om de wereldbeker voor landenteams boekten de Aziaten een dubbele triomf. Zowel bij de mannen als vrou wen veroverde China gisteren de titel. Bij de mannen werd Zweden onttroond. De wereldkampioen, zonder de geblesseerde sterspeler Pers- Alberto Tomba Son, kwam geen moment in de buurt van titelprolongatie. op weg naar de China zegevierde met 3-0. Ma Wenge, Wang Tao en Wang overwinning in Hao versloegen respectievelijk Waldner, Karlsson en Lindh. de eerste Het vrouwenteam bleef in de eindstrijd wereldkampioen skiwedstrijden Zuid-Korea met 3-1 de baas. Den Yaping was de gangmaker om de van de titelhouder. De gedrongen wereldkampioene (1,50 me- wereldbeker. ter) bracht twee punten binnen. Qian Hong droeg één over- FOTO: AP winning aan. GLASGOW Jeroen van Dijk en Chris Bruil richten zich op de Olym pische Spelen in Atlanta. Barcelona mag het echter ook worden. Van Dijk gaf echter in Glasgow bij de open Schotse kampioenschappen aan de Europese top te naderen. De Rot terdammer reikte tot de halve fina les, waarin de latere winnaar Darren Hall hem in drie games overmeester de (15-12 12-15 11-15). Hall rekende in de finale af met de als tweede ge plaatste Olsson. Ook voor Astrid van der Knaap was de halve eindstrijd het eindstation. De speelster van Velo verloor daarin kansloos van de onder Zweedse vlag uitkomende Chinese Lim Xiao Qing, die in de eindstrijd won van de Zweedse Christine Magnusson. Vader en zoon Pessoa heersen ZUIDLAREN/BERLIJN De 37e editie van het concours hippi- que van Zuidlaren werd beheerst door vader en zoon Nelson en Ro- drigo Pessoa uit Brazilië. De 55-ja- rige Nelson Pessoa won zaterdag de Masters, de 19-jarige Rodrig^ zegevierde niet alleen in een bij wedstrijd, maar ook in de Grote Prijs van gistermiddag. Dat lever de de Zuidamerikanen in totaal een halve ton aan prijzengeld op. In het hoofdnummer bleef Rodri- go Pessoa met Societé in de barra ge de winnaar van het vorig jaar, Philip Heffer, voor. Piet Rayma- kers was met Optiebeurs Riviera Z als vierde de beste Nederlander. (1-0): Vissei •P), 73. Plugb Smolai Buca jks; H 1-1. 'oeschi LIJN De zomer is lang genoeg geweest Trcde Nederlandse kern- van het Koss-com- te verlossen. Een sei- lang hebben de pu it van bondscoach Ab ok moeten zuchten Toer het juk van de Eu- ■j-jtse en wereldkam- len mi n. Het ziet er naar uit de Noor in de aanloop de Olympische Spe- zijn straffe regime ;tzet. schaatser weigert zich bij ierschappij van Koss neer :n. Dat is Falko Zand- 2-0 e( Ie Ttn.de wereldkampioen bij de Olde ren. Na de seizoenouver- in Berlijn heeft de Hee- ener als enige Nederlan- ien positieve score ten op- e van Koss. Zandstra won :n Me het einde van het vorig en een kermiswedstrijd en mijl, afgelopen week- liet de Fries die volgen :en zege op de 1500 me en een nederlaag op de meter. De 1.56,57 van Istra zal Koss niet veront- Vefen, diens 6.55,13 toonde dat de Viking niets van Val i Hel zijn kracht heeft verloren. Als enige bleek hij in staat het schema vlak te houden; gezien de prille fase waarin het sei zoen verkeert een opmerkelij ke prestatie. Zandstra bleef zodoende een Koss-complex bespaard. Zon der haperingen sloot hij aan in de kernploeg, de stap die voor veel andere junioren te groot was. De spillebeen werd wat steviger („drie kilo, dat ge wicht moet je toch maar mee nemen"), maar hij heeft nog steeds de onbevangenheid van het 'jochie', zoals hij zichzelf omschreef. Een dreun, die nederlaag van Koss? „Dat lijkt me overdre ven", meldt Zandstra laconiek. „Ik weet eigenlijk niet wat ik kan, mijn lichaam ken ik nog niet zo goed. Ik maak me niet zo druk om Koss of wie dan ook. Schaatsen en zien waar ik terechtkom: het lijkt me leuk in Albertville mee te schaat- Volgeling Zo te horen is hij een perfecte volgeling van de grondlegger van de Olympische Spelen, voor wie het deelnemen be langrijker was dan winnen. Toch maakt de noorderling een aardige kans als eerste schaatser voor het toernooi in Frankrijk te worden aangewe zen. Als hij over een week bij het wereldbekervervolg op zijn thuisbaan opnieuw bij de eerste drie finisht, kan een startplaats hem niet meer ont gaan. Ook op de 5000 meter zijn er mogelijkheden. Stayer Bart Veldkamp eindigde in de hal van Hohenschönhausen voor hem. Verder wil Krook ruimte in het programma maken om Zandstra de 1000 meter even eens een olympische kans te geven. Die krijgt hij tijdens de afstandskampioenschappen, begin januari in Heerenveen. Krook was niet zo ingenomen met de moeiteloze doorbraak van Zandstra als volwassen schaatser. De coach had zijn pupil liever in de schaduw la ten meerijden, maar vond het toch wat al te gortig hem af te remmen. Als jeugdcoach Leen Pfrommer zich niet had ver zet, had Zandstra twee jaar ge leden al het EK geschaatst. Hij heeft geen spijt van de beslis sing. Dit jaar moet Zandstra nog twintig worden. Pas in Lillehammer (1994) zal hij fy siek volgroeid zijn. Lia van Schie (links) en Carla Zijlstra hebben dikke pret. FOTO: ANP Uwe-Jens Mey en Dan Jansen stelden hun kandidatuur voor sprintgoud op de Olympische Spelen. De Duitser en de Amerikaan zorgden voor - het hoogtepunt van de tweede dag van de wereldbekerwedstrij den in Berlijn. Jansen scherpte eerst het vrijdag gevestigde baanrecord op de 500 meter van Mey om vervolgens te moeten toezien dat de Duitser exact dezelfde tijd noteerde: 36,87. Nederland bleek er een sprint talent bij te hebben. Op de overdekte piste presenteerde Gerard van Velde zich als een olympisch kandidaat. De sla- gerszoon uit Wapenveld ver beterde zijn één dag oude per soonlijke record met een-hon derdste seconde: 37,63. Van Velde klasseerde zich als acht ste. Andere winnaars waren Bon nie Blair, Igor Zjelezovski en Gunda Niemann, die voorheen onder de naam Kleemann schaatste. De Amerikaanse is na een zwak jaar terug: 1000 meter in 1.22,54. Christine Aaftink, bleef op afstand. Zje lezovski, de wereldkampioen uit de Sovjetunie, zegevierde op de 1000 meter in 1.14,86. Niemann was snelste op de 1500 meter in 2.05,45. Het ver schil met haar concurrrentes was geringer dan de laatste ja ren. Op minder dan vier se conden eindigde Yvonne van Gennip als vierde. Dik tevreden Arie Koops was gistermiddag „dik tevreden" over het optre den van de Nederlandse vrou- wenploeg allrounders. De bondscoach kon Lia van Schie, Carla Zijlstra en Van Gennip geluk wensen met een plaatsje bij de top-zes op de 3000 meter. Van Schie (tweede in 4.28,69) boekte het beste resultaat, het royale persoonlijke record van Zijlstra (4.28,95) was de verras sendste verrichting. De beste Nederlandse eindigde nog een handvol seconden achter Gun da Niemann. LKENSWAARD jaar is Frank van de man van de regel- sted at. De meest constant isterende Nederlandse _Jj drijder in de Super- Êiiei ïstige-competitie. In de senstand is de Braban- opgeklommen naar de v>de plaats> met twee 8! nten achterstand op 'mmer twee Danny de kloof met de superieure der Radomir Simunek, gis- 0! en winnaar van de vierde dstrijd in Valkenswaard, ct gelet op de kracht en isse van de Tsjechoslowaak ;inU)tte' overbrugbaar. Zestien pun- bedraagt de marge inmid- ls, maar daarmee heeft de >te Nederlandse cyclocrosser nm het moment minder pro- emen. Meer zorgen heeft de ■jarige beroepsrenner over n toekomst. Met ingang van januari zit hij zonder spon- Zijn huidige geldschieter TB stopt en Van Bakel, gis- ren in Valkenswaard met de sde plaats weer beste landge- >ot, dreigt zonder inkomsten komen. Langzaam maar ze- wordt hij nerveus, zo liet in Valkenswaard weten, ii let is kort dag", verzuchtte inwoner van Deurne. „Het supermoeilijk een goede UToesc|onsor te v'nden- Een over- ïippenl inning in een Superprestige- der (H edstrijd zou me een eind op eg helpen, maar daarbij heb ook geluk nodig. En een su- 83 H lrd8g" idsrecl; '«uk ontbeerde de dappere ;rs: 4 ichter uit Brabant in Val- Lvvollel enswaard opnieuw. Een in ee^ êeleden *n Zarautz ver eerde hij in een supervorm, laar twee lekke banden verij delden een mogelijke zege. Op het razendsnelle Eurocircuit in Valkenswaard - rondjes van 5.25 waren gewoon - had hij een zeer slechte start. Van Ba kel liet zich door die nieuwe tegenslag niet ontmoedigen en vond halverwege de koers aansluiting in de voorhoede van een grote kopgroep met onder andere Simunek, De Bie, Kools (7e) en de verras send goed rijdende amateur Edward Kuyper, die ondanks een leeglopende achterband als elfde finishte. Onmogelijk Ontsnappen was in Valkens waard nauwelijks mogelijk door het hoge tempo dat de coureurs onderhielden. Tot over de helft van de bijna één uur durende race bestond de kopgroep uit twintig renners. En dat vond Huub Kools een beetje te veel van het goede. „Ik voelde er weinig'voor met zo'n meute naar de finish te rijden", verklaarde de Braban der zijn tempoversnelling die een breuk tot gevolg had. Kools kreeg elf metgezellen, Simunek, De Bie, Van Bakel, Van Riet - de vluchter van het eerste uur -, Karei Camrda, Kuyper, Moonen, Van Bouwel, Lambrechts en Pouwels. Het dozijn bleef tot in de laatste ronde bij elkaar. Een ideale si tuatie voor Simunek die geen enkele keer op kop reed en het sleepwerk aan anderen overliet. De slimme Tsjecho slowaak deed geen trap te veel. Die inspanning bewaarde hij tot halverwege de laatste ronde. Henk Baars ontbrak in Val kenswaard. De Brabander liet de koers schieten wegens een blessure aan de achillespees. De wereldkampioen van 1990 heeft sinds de Superprestige- NEW YORK Monica Seles heeft een overtuigend seizoen bekroond met een zege bij de Masters in New York. In de fi nale tussen twee generaties ze gevierde de nummer één van de wereldranglijst met 6-4 3-6 7-5 6-0 over de 35-jarige Marti na Navratilova. Seles verdiende met het be houd van de titel 800.000 dol lar en schroefde daarmee haar jaarverdienste op tot 2.457.758 miljoen dollar, een kleine vijf miljoen gulden. Daarmee overtrof de jonge Joegoslavi sche royaal het seizoenrecord van Navratilova uit 1984 dat op 2.173.556 dollar stond. Na vratilova werd voor de zoveel ste maal gedreven door de ge dachte een record te kunnen vestigen. De achtvoudige kam pioene had zich zaterdag op vallend gemakkelijk ontdaan van de Graf-bedwingster Jana Novotna (6-1 6-4) en leek op weg naar haar 158ste titel: één meer dan het 'all-time record' van Chris Evert. Maar Seles was er de speelster niet naar ook maar enige medewerking aan dat streven te verlenen. Ze had zich met tweemaal 6-1 ontdaan van Gabriela Sabatini en ook Navratilova moest uit eindelijk diep buigen voor de knallende klappen in en van uit het achterveld, die met het bekende vocale geweld wer den geproduceerd. De 19.000 bezoekers van Madison Gar den kregen wel een pakkende thriller te zien, die voor Marti na Navratilova de 13e Masters- finale betekende. Navratilova pakte toch nog een hoofdprijs. Aan de zijde van Pam Shriver zegevierde zij in de finale van het dubbel met 4-6 7-5 6-4 oyer Jana No votna en Gigi Fernandez. De winstpremie bedroeg hier 90.000 dollar (bijna 180.000 gul- Dubbeltoernoi Jarryd en Fitzgerald hebben in Johannesburg hun faam als beste dubbelcombinatie van 1991 bevestigd. De dertigjarige Zweed en de even oude Au straliër bedwongen gisteren in de eindstrijd van het 18e ATP- dubbelkampioenschap voor 4500 toeschouwers in Johan nesburg de olympische kampi oenen Ken Flach/Robert Se- guso met 6-4 6-4 2-6 6-4. Bij deze eerste Masters-zege tij dens hun tweede gezamenlijke finale-optreden na 1989 (ne derlaag in Londen tegen Pa trick McEnroe/Jim Grabb) mochten Jarryd/Fitzgerald de lieve som van 325.000 dollar (ruim 600.000 gulden) aan prij zengeld en opbrengsten uit de z.g. bonuspool verdelen. In Caen versloeg in een de- monstratietoernooi in de halve finale de Zweed Magnus Gus- tafsson Jan Siemerink (Ned) met 6-3 6-2. In de halve finales dubbelspel in München was het duo Haas- /Thoms (Dui) te sterk voor het dubbel Schapers/Vacek (Ned/Tsj): 3-6 6-3 6-4. Tom Kempers en Pridham (Ned- /Can) versloegen in de andere halve finales Damm en Flegl (Tsi) met 4-6 7-6 6-4. Frank van Bakel presteert verdienstelijk, maar zit per 1 januari zonder contract. FOTO: ANP rit in Gieten, veertien dagen geleden, last van de kwetsuur. Dat weerhield hem niet van een start in het Spaanse Za rautz vorige week, waar hij ver in de achterhoede eindig de. Baars hoopt over twee we ken in Rome weer te starten. :l ERLIJN Zijn tweede po- b ng was wel raak. Torbjörn omdahl hield hem in Gent g van de eindzege af, in erlijn slaagde Raymond Ceu- inians daar niet in. De Zuid- Schei oreaanse driebander Sang °u,!lee won gisteren in Berlijn eerste wereldbekertoer- ooi door de huidige houder (0-0): eulemans in vier sets te ver- aan. De in New York woon- 'htige Aziaat nam de leiding iia het klassement over van Karei 'orbjörn Blomdahl, die door Strepfle nederlaag tegen Dick Jas pers (vierde) slechts achtste werd en na twee evenementen een achterstand van 33 punten heeft. Sang Lee liet begin november in Gent al zien dit seizoen tot - de kanshebbers om de eindze ge te behoren. De Aziaat kent nauwelijks systemen, speelt op gevoel en kan daarmee be hoorlijk uit de voeten tussen de wereldtop. In Berlijn beves tigde hij dat zijn tweede plaats bij de seizoensopening in Bel gië geen uitschieter was. Jaspers zorgde er in de kwart finales voor dat de strijd om de wereldbeker dit seizoen span ning kent. Jaspers versloeg de Zweed Blomdahl, in vier sets en met een gemiddelde van bijna 1,7. In de halve finales stuitte Jaspers op Lee, van wie hij in Gent een ronde eerder verloor. Ook in Berlijn schoot Nederlands beste driebander tekort Conflict De biljartbond (KNBB) enjde spelersvakbond kaar. De directeur van de KNBB heeft zelfs een straf klacht ingediend bij de natio nale strafkamer tegen de spe lers en organisatoren van het masters toernooi driebanden in Oosterhout. De KNBB wil dat de kamer de deelneming en organisatie ille gaal noemt en in strijd met de reglementen van de bond. Bij bewijs wil de bond dat de ka mer de betrokkenen straffen oplegt die maximaal kunnen oplopen tot een schorsing van 36 maanden onvoorwaardelijk. 'S-HERTOGENBOSCH De Nederlandse rugbyploeg is er zaterdag in Den Bosch tegen België niet in geslaagd revan che te nemen voor de neder laag van 15-9 van het voorjaar. Na een matig duel werd het 9- 9, de vijfde remise in de reeks tussen beide landen. Oranje moest winnen om een goede kans te behouden op promotie naar de A-poule van de FIRA-competitie. Door een agressieve start waarin Neder land via een strafkick van Mare Michelsen reeds in de tiende minuut een voorsprong van 3-0 veroverde, leek een gemakkelijke overwinning in het verschiet te liggen. Mare Michelsen faalde vervolgens enkele malen bij het nemen van strafkicks, waardoor het goede spel van vooral de Ha genaars Eman en Hadinogoro en ook de Eemlander Van Es- senveld niet werd gehono reerd. Nederland bleef in de eerste helft een licht over wicht behouden, vooral door sterk spel van de voorwaart- sen. Vlak voor rust scoorde Eman de absolute uitblinker, een fraaie try, en door de con versie van Michelsen, leidde Nederland bij de rust comfor tabel met 9-0. In de tweede helft was het Wells die reeds na zeven mi nuten de achterstand ver kleinde via een strafkick tot 9- 3. België voelde dat het op de weg terug was en Desmedt drukte dat uit in twee goed ge nomen strafkicks, die België op gelijke hoogte brachten (9- SPORT OP TV VANDAAG Nederland 1, 18.27 uur: Sport op 1. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. BBC 1, 23.55 uur: Snooker, samen vatting Engelse kampioenschappen. Superchannel, 20.00 en 22.45 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 1, 15.15 uur: Snooker. Engelse kampioenschappen. BBC 2, 17.00 uur Snooker. Engelse kampioenschappen. Duitsland 3, 12.15 uur: Sportplatz. Superchannel, 12.30 uur: Hang Loo- KOERSEN Onder een lichtmast 'gooien' de rugbyers van Nederland en Bel gië zich in een scrum. FOTO: ANP DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen, aanvang 18.30 uur) luiden: le koers: 1 Facet Navele, 2. Emon, 3. Farabeau (7-2-5). 2e koers: 1 Gonfleur Frisia, 2. Gol den Legs, 3. Jeweled Road (7-6-3). 3e koers: 1 Flower Flora, 2. Elio Shoeing. 3. Free Love Kades (9-10-7). 4e koers: 1 Dream's Crown, 2. Fami ly Sunshine, 3. Diamond Space (5-8- 3"). 5e koers: 1. Endens Pleasure, 2. Due Du Bloomerd, 3. Floris S (1-6-5). 6e koers: 1 Beloved Child, 2 Yorky, 3. Channa Hanover (6-5-7). 7e koers: 1. Ellen Drent, 2. Expensi ve Meadow, 3. Elita Morgan (2-7-1). 8e koers: 1. Dutch Dakota. 2. Jj's Joel. 3. Ciska Crown (5-10-1). 9e koers: 1. Daan S, 2. First Haze laar. 3. Farja Frisiana (6-10-8). Holyfield komt met schrik vrij ATLANTA Evander Holyfield is zaterdaga vond in Atlanta ontsnapt aan een nederlaag. De we reldkampioen in het zwaargewicht werd door invaller Bert Cooper zwaar op de proef gesteld. Pas in de zevende ronde slaagde Holyfield er zijn tegenstander met een se rie van 21 onbeantwoorde klappen zo toe te takelen dat arbiter Lane twee se conden voor de bel in greep en het gevecht beëindigde. Daarvoor was de ongeslagen Holyfield in zijn 27e profge vecht in verlegenheid ge bracht. Cooper, op het laatste moment opgeroepen na afzeg gingen van Tyson en Damiani, verraste de wereldkampioen in de derde ronde met een ve nijnige rechtse op het hoofd. Hij liet de klap volgen door een combinatie op hoofd en lijf die Holyfield in de touwen dreef. Lane redde Holyfield door hem acht tellen rust te geven. Wereldtitels Het zesde toernooi om de we reldtitels boksen voor ama teurs, dat gisteren werd afge sloten, toonde aan dat de su prematie van grote boksnaties als Cuba, de Sovjetunie en de Verenigde Staten aan het af brokkelen is. De Cubanen, die de laatste twee Olympische Spelen van Los Angeles (1984) en Seoul (1988) om politieke redenen boycotten, waren in Sydney nog wel superieur. Met negen medailles (4-2-3) in de twaalf gewichtsklassen be haalde het land van Fidel Ca stro een uitstekende score. Splitsing bij atletiekstrijd MIERLO De eredivisie van de atletiekcompetitie wordt volgend jaar gesplitst in twee poules. In twee groepen gaan elk zes mannen- en zes vrou- wenploegen onafhankelijk van elkaar twee voorronden af werken. De twaalf ploegen die daarin de meeste punten ver zamelen, plaatsen zich voor de landelijke finale. Met deze wij ziging is het niet nodig onder delen uit het wedstrijdpro gramma te schrappen. Secretaris Vermeulen nam op de Unieraadsvergadering za terdag afscheid. Hij werd op gevolgd door Cees van de Ende, afkomstig van Haag At letiek. Voor de in april van dit jaar overleden voorzitter Wim 'de Beer heeft de KNAU nog geen opvolger gevonden. An nie Schmitz-Broekhoff zal voorlopig het voorzitterschap blijven waarnemen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15