SPORT an Gaal valt van geloof Lee Towers rijdt motor in de soep C Den Haag ij degradatie- andidaten MBL teCHEMBONffilWl 13 ttei Aaftink achter de jongens aan Jac Qowio/nt MAANDAG 25 NOVEMBER 1991 tmeur bij dopecontrole [ENSWAARD Voor het eerst werd gisteren Ikenswaard na afloop van een in Nederland ge in Superprestige-wedstrijd veldrijden op het ge- van dope gecontroleerd. Ad Rijnen, coördinator iet veldrijden in Nederland wist niet of de kri- /an Henk Baars aanleiding was geweest voor de iche commissie van de KNWU een controle te en. „Het kan een rol hebben gespeeld", aldus n. „Zeker weten doe ik het evenwel niet". Baars ireerde tien dagen geleden, dat het opmerkelijk lat de buitenlanders in Nederland gemakkelijker en beter presteren dan in de andere landen wel regelmatig controles plaatsvinden. Hij ide dat de KNWU ook vaker controles zou en laten houden. De medische commissie ver- il zich aanvankelijk achter het argument dat de ciën ontbraken, maar besloot uiteindelijk toch te oleren. Galatasaray wil Meijer GRONINGEN Galatasaray heeft zich officieel gemeld bij FC Groningen voor Hennie Meijer. Dit maakte directeur Henk Nienhuis gisteren bekend. „Wij hebben een prijs genoemd, we wachten nu af wat er verder gebeurt". Groningen kan voor Meijer vragen wat het wil. De spits heeft nog een contract van drie jaar en een ongelimiteerde transfersom. „We willen Hennie graag houden", aldus Nienhuis. „We doen hem zeker niet voor een simpel prijsje van de hand". Van den Brom wacht op Ajax ROTTERDAM Met belangstelling wacht John van den Brom deze week op een telefoontje van Ajax. De naam van de middenvelder annex libero van Vitesse is na de transfer van Jan Wouters naar Bayern Mün- chen in verband gebracht met de Amsterdamse club. Van den Brom liet gisteren na het duel met Sparta (1- 1) weten best trek te hebben in een overstap naar De Meer. „Ik heb weliswaar een contract voor zestien jaar bij Vitesse, maar daarin is rekening gehouden met een tussentijdse transfer", aldus de 25-jarige voetballer. „Voor Nederlandse clubs moet ik drie miljoen gulden kosten. Buitenlandse clubs dienen het dubbele bedrag te betalen. Ajax zou voor mij sportief gezien een uit komst zijn, maar ik heb officieel nog niets gehoord. Als de club geen drie miljoen voor mij kan of wil betalen, houdt alles snel op". Meer Ajacieden naar Osasuna ENSCHEDE Technisch directeur Louis van Gaal van Ajax reist morgen met meer dan de gebruikelijk zestien spelers naar Pamplona Osasuna, voor de eerste wedstrijd in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker. De Amsterdamse club, die eerder Orebro en Er furt uitschakelde, neemt waarschijnlijk achttien voetballers mee naar Spanje. Van 't Schip was voor gisteren al een twijfelgeval, in het Diek- manstadion van FC Twente kwamen daar Van Loen, Kreek, Petters- son en Groenendijk bij. Met Van 't Schip (rug) gaat het redelijk. Van Loen kreeg gisteren een klap tegen hoofd en knie, Groenendijk liep eveneens een hoofdblessure op, het scheenbeen van Kreek werd ge- .raakt door Van Halst, Pettersson kreeg een „knietje" in het dijbeen en verrekte een spier. „Het is heel goed mogelijk", zei Van Gaal, „dat ze woensdag allemaal inzetbaar zijn. Ik weet dit maandag waarschijnlijk nog niet zeker. Daarom houd ik twee invallers achter de hand". Han sen en Willems ontbreken zeker nog wegens blessures. Tegen FC Twente deden Bergkamp, Vink en Blind niet mee wegens een schor sing. Petersen kreeg rust. HEDE De gebo- anvallers van Ajax n het bij FC Twente iar gepresteerd het op de verdediging ^en. Met succes. Het nelijke duel eindig- 0-0. De rampzalige aten in uitwedstrij- ladden technisch di- directeur Van van de Amsterdam blijkbaar aan het gezet. In het anstadion wilde hij ;oste van alles niet zen. De voornaamste ding voor de behou- taktiek noemde hij de talloze afwezigen. Blind, Vink en Bergkamp wa ren geschorst, Petersen zat zwaar vermoeid bij te komen op de reservebank, Van 't Schip -die zou hebben ge speeld - was het vrijdag in de rug geschoten. „De jongens die als vervangers in het veld stonden zijn andere type's", verklaarde Van Gaal. „Ik wil de niemand tegen zijn natuur in laten spelen. Vandaar deze aanpak". Vreemd was dat de oefen- meester tevreden was over het spel van zijn formatie. Ajax had geen kansen weggegeven. Dat was geen kunst. FC Twen te, de dit seizoen opnieuw goed spelende subtopper van trainer Vonk, deed geen poging aan te vallen. Ook aan Enschedese kant was 0-0 het uitgangspunt. Vonk had echter meer reden tot behoudzucht dan Van Gaal. De trainer van Twente miste acht spelers uit zijn se lectie. Elzinga, De Koning, Mrkela, Numan, Peeper, Zwij- nenberg en Schmidt zijn ge blesseerd, Karnebeek ge schorst. „Hier en daar ontbrak de kwaliteit", zei Vonk. „Met hard werken hebben we dat gecompenseerd. Meer dan dit konden we niet". Meer Ajax had tegen de gehandicap te Enschedeërs meer moeten uitrichten. Roy ondernam ech ter te weinig tegen de doordra vende en -schoppende Van Halst, Van Loen was kansloos tegen voorstopper Paus, Pet tersson moest nog voor rust geblesseerd het veld verlaten. De Amsterdammers kregen twee kansjes na aardig werk van Roy en twee via rechts dank zij de goed debuterende Alflen. Van Loen en Wintel misten. Groenendijk had, na een handsbal van Van Halst een strafsfchop verdiend. Scheidsrechter Houben gaf die niet. FC Twente was voor rust twee keer in de buurt van doelman Menzo, na de hervatting niel een keer. De van Ajax gekoch te spits Ronald de Boer -voor het eerst in zijn leven uitko mend tegen tweelingbroer Frank- speelde in dienst van het elftal en was niet uit op ei gen succes. Voor de dit seizoen spectaculair doorgebroken top scorer Mulder gold in feite hetzelfde. De 13.000 toeschouwers, een sensationeel aantal voor Diek- man-begrippen, verveelden zich te pletter. Het gezien dè omstandigheden op zich ver dienstelijke punt tegen Ajax werd voor Twente door de ei gen aanhang beloond met een fluitconcert. Het resultaat ver goedt blijkbaar niet alles. Voor Van Gaal lag dat anders. „Ik geef toe dat de wijze van spe len niet aantrekkelijk was. 0-0 is vrijwel altijd jammer van de wedstrijd. In de verdediging en op het middenveld hebben wij onze taken echter goed uit gevoerd. Dat is voor mij een belangrijk pluspunt". Half jaar Bijna een half jaar later dan verwacht maakte Rob Alflen gisteren dus zijn debuut voor Ajax. De oud-Utrechter, her steld van enkele blessures, deed dat verdienstelijk. Deson danks riep hij niet te rekenen op meer. „Voorlopig hoop ik af en toe de kans te krijgen ritme op te doen. Ik heb van de trai ner begrepen dat hij mij het best tot z'n recht vindt komen in de positie van Jonk. Ieder een mag er vanuit gaan dat Jonk in eerste instantie de voorkeur krijgt". Het kan wel samen, zo bleek gisteren. „Ik kan ook voor Jonk spelen", zei Alflen. „Als we op de langere termijn pra ten denk ik echter dat er een keuze gemaakt moet worden: hij of ik. Niet samen. Ik kan accepteren dat ik er niet met een vast insta. Wie naar een topclub gaat moet er rekenen op een aanloopperiode". Over zijn eerste optreden was hij niet ontevreden. „Soms was het nog wat onwennig. Boven dien ben ik gewend als mid denvelder met een rechtsbui ten te voetballen. Nu moesten Winter of ik in het gat duiken. Maar deze wedstrijd was leuk om te beginnen. Al kan het natuurlijk altijd beter". Van Gaal was duidelijk over het optreden van Alflen. „Hij heeft het goed gedaan." Na zelf over het parkoers te hebben geraasd zingt Lee Towers het hoogste lied voor de win naars van de de rally Chiel Bos en Erwin Docter (rechts). FOTO: PERS UNIE HELLENDOORN Het kon natuurlijk niet uitblijven, die grapjes over Lee Towers. De zanger uit Rotterdam nam zaterdag als 'Mister X' buiten mededinging deel aan de Hellendoornrally. En slaagde er meteen in om de motor van de door de hoofdsponsor beschikbaar gestelde Opel Astra om zeep te helpen. „Zeker te veel met de elle boog aan de versnellingspook gehangen", klonk het rond Hellendoorn meerdere keren. Maar de muzikale gastrijder, genavigeerd door de iets minder bekende Nederlander Pierre Krieger uit Nijverdal, toonde zich van de sportieve kant. Nadat de Astra was af gevoerd, wilde hij niet verza ken. „Dan nemen we toch gewoon mijn auto", opperde de artiest. Dus scheurde hij vervolgens met een 'dikke Opel Senator 3.0 over de proeven, net als Krieger heen en weer geschud door gebrek aan vijfpuntsgordels en racestoelen. Ook de afwe zigheid van verdere veilig heidsmaatregelen weerhield hem er niet van soms stevig dwars te gaan, rakelings langs sloot en obstakels. „Dit is heerlijk, joh. Lekker even ontspannen", meldde de op perbest gehumeurde Towers tussen een paar proeven door vanachter een opgestoken duim. Die na afloop overi gens nog wel even aan de bak moest in zijn dagelijkse rol. Hij was door Opel bin nengehaald om haar rijder Erwin Doctor toe te zingen als kampioen van Nederland. Maar de Nijverdaller kwam niet verder dan de tweede plek. Dus werd kampioen Chiel Bos ook nog maar gauw het podium opgestuurd. Snapte het massaal opgeko men publiek het toch nog een beetje. 1 Q? 1.3" er, 5.9P HAAG FC Den g steeg gisteren na de tegen VVV een plaats ranglijst. Het ene stpunt tegen nummer st werd met zulk po- spel bevochten, dat de zich definitief degra- ekandidaat kon noe- briljante actie van Danen 'kwam de achtste neder- De middenvelder knalde twintig meter afstand via at in het net: 2-2. De Ven trainer Rayer verweet zijn een onprofessionele ling, waardoor tot twee- toe een voorsprong werd peeld. De Haagse coach iaanse vond het knudde zijn ploeg niet had gewon- Hij kon niet nalaten Jidsrechter Van Vliet en •echter Kok een anti- e houding te verwijten, iaanse had buitenspel ge- een dieptepass naar "letiaan, voor hij Van Oos- op snelheid klopte, doel- Stam uitkapte en zeer be rst 1-2 intikte. Kok had de rust bij Haagse grens-., allen steevast gevlagd. Den Haag, gehandicapt r de absentie van Lems ep), kon zichzelf veel meer ten aanrekenen. Gentile ikte onnodige overtredin- tegen collega-stopper Rut die voor deze gelegenheid in de spits speelde. De thuis club bofte dat Rutten een van zijn vrije trappen op de paal zag landen. Werkpaarden Na de rust was Den Haag zon der spelmaker Lems een stel werkpaarden. Van der Laan faalde voor de zoveelste keer. De ex-topscorer is geen schim meer van twee jaar geleden toen hij, altijd doelgericht, er een stuk of twintig inschopte. Tegenwoordig legt hij, angstig, de balletjes breed. Het tweede deel was niet beter dan het abominabele eerste, maar wel leuker omdat er doelpunten vielen. VVV nam in de 54e minuut de leiding door Rutten. Hij benutte een strafschop, door Van Vliet toegekend voor een domme overtreding van Van Oosten tegen Smits. In valler van Eykeren maakte in de 71ste minuut gelijk met een kopbal tijdens een lange doel- worsteling op aangeven van Van Oosten. De 1-2 van Venetiaan, een hoogstandje a la Taument, leek de beslissing te brengen. In de 83ste minuut liet VVV Danen, die voordien steeds hoog over knalde, aanleggen voor zijn mooiste schot van het seizoen, onhoudbaar voor Roox. Drie minuten later kon Van der Laan nog voor 3-2 zorgen. Te kenend voor zijn tot nul ge daalde zelfvertrouwen, ging zijn schot in vrije positie, een meter naast. BERLIJN Christine Aaf tink schaatst achter de jongens aan. Dat moet nog dit seizoen haar eerste 39-er opleveren. In het spoor van Gerard van Velde en Arie Loef moet de sprintster haar bewegingsfre quentie gaan verhogen. De eerste resultaten zijn gunstig. Aaftink benaderde in Berlijn haar nationale record (40,34) tot op zestiende seconde en miste op de 1000 meter de NOC-limiet op drie-tiende (1.23,77). Haar aanwijzing voor beide onderdelen is een forma liteit. In Albertville krijgt ze niet te maken met rijdsters, van wie er geen met kop en schouders boven de rest uit steekt. Wel dient ze rekening te houden met Bonnie Blair, de winnares van het goud in Calgary. „Die heeft een jaartje achteruit gereden", stelde Aaf tink. Nu er olympische me dailles aan de horizon schitte ren, is dat anders. „Mijn rondje is sneller", weet Aaftink, maar van de flitsende start van de Amerikaanse stond de Neder landse toch wel te kijken. Pag. 17: Falko landstra blijft Koss-complex bespaard. Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant Het abonnement loopt van 6 december 1991 t/m donderdag 16 januari 1992 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor Naam:Voor!.: Postcode: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1991 t/m 16 januari 1992 Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar Naam: Voorl.: I Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: ■j Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. II £eidóc0outmit iiniiniiaiimanHim I FOTO: STEPHEN EVENHUIS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13