LEIDEN OMGEVING i eel te hoge concentraties isbest in kruipruimten AZL I fi I BEL 071-122244 Leidse Courant VERWIJDERING KOST MILJOENEN lidóaOowiant - ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 Bewoners dringen aan op schuiven met bouwplan scholen ^PLAN VOOR POORTGEBOUW IS NIET SPOEDEISEND' LEIDEN Het nieuw te bouwen scholencom plex aan het Zonlichtpad in de Merenwijk jrnoet verder van de huizen aan de Stokroos Ikomen te liggen. Daarop drongen buurtbewo ners gisteren aan voor de commissie beroep en «zwaar. iurtbewoner M. Feteris maakte namens een itere groep buurtbewoners bezwaar tegen de voor de bouw benodigde bestemmingsplanwij ziging voor de scholenbouw. Hij vreesde dat door de gekozen ligging van de school en het enige meters verleggen van het Zonlichtpad de weg vrij wordt gemaakt om op het aangren zende grasveld woningen te bouwen. Volgens Feteris wil de gemeente op die manier de kos ten voor de scholenbouw terugverdienen. Be woner D. Visser van de Stokroos vroeg het schoolgebouw zodanig te draaien dat het ver der van de woningen af komt te liggen. Namens de gemeente stelde E. Bunt dat er geen samenhang is met de woningbouw. Dat gedeelte van het plan is juist teruggenomen om later apart te worden behandeld. N. Smulders van de directie onderwijs verklaarde dat nood gedwongen is gekozen voor de voorgestelde opzet omdat de nieuwbouw fasegewijs wordt neergezet. De huidige noodbouw van de drie scholen wordt geleidelijk verlaten. Dat is bij een andere ligging niet mogelijk. Ook zou het niet mogelijk zijn het oude gebouw eerst te slo pen en dan nieuw te bouwen. Hij wees ook op de noodzaak om snel aan de slag te gaan. Het Rijk heeft subsidie toegezegd voor de bouw, maar kan dat besluit als er op 1 januari geen opdracht is verleend terugdraaien. LEIDEN De bouw van een poortgebouw voor de monumentale woning Hoge Rijndijk 320 was niet spoedeisend. Een aantal bomen bij het pand is ge kapt voordat daarvoor vergunning was verleend. Bpvendien heeft de gemeente er onvoldoende werk van gemaakt om het plan openbaar te maken. Dat zijn slechts twee van de vele bezwaren die R. Dek kers gisteren namens buurtbewoners te berde bracht voor de commissie beroep en bezwaar. Vol gens Dekkers was het aanbrengen van een A4-tje op het hek voor het pand met het voornemen het bestemmingsplan te wijzigen en een gemeentelijke advertentie in Nieuws week niet voldoende om de buurt op de hoogte te brengen. Nieuwsweek zou niet bij iedereen zijn bezorgd. Bovendien zou het omvangrijke gebouw verhullend zijn omschreven in de advertentie. Daarnaast bleek tijdens de zitting van de commissie dat een aantal beeldbepalende bomen was gekapt voordat daarvoor vergunning was verleend. Maar volgens de gemeente zouden die bomen op den duur zeker de funderingen van het monumentale pand hebben bedreigd. Vertegen woordigers van de gemeente bestreden dat het plan onvoldoende bekend was gemaakt. E. Bunt van de directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer weer sprak de stelling van Dekkers dat er 'cultureel erf goed' zou worden vernietigd door het imposante poortgebouw. Volgens hem was dat aangetoond doordat de rijksdienst monumentenzorg, nadat dui delijk was dat de villa op het terrein niet zou wor den aangetast, verder niet ingreep. Het plan was volgens hem wel degelijk spoedeisend, om redenen van particuliere aard. Het poortgebouw omvat ver gaderruimte en een gastenverblijf voor de bewoner van het pand, directeur Coenen van Research voor Beleid. Volgens Bunt moet Coenen veelvuldig 's avonds, tot diep in de nacht, werken en vergade ren. Buitenlandse gasten zou hij dan beter thuis on derbrengen dan in een hotel. Dat zou voldoende re den zijn om snel het bestemmingsplan te wijzigen en de bouw mogelijk te maken. Dekkers verklaar de dat de gemeente bij de afhandeling van de zaak 'zichzelf de bal toespeelde' en omwonenden bewust buiten de behandeling hield. Voor haar was het feit dat niet de welstandscommissie maar de gemeente lijke monumentencommissie een oordeel over het plan moest geven daar een teken van. Ze kondigde aan alle bezwaarmogelijkheden aan te zullen grij pen. Het poortgebouw is inmiddels in een verge vorderd stadium. EIDEN In de kruip- limten onder de oud- )uw van het AZL zijn op erschiilende plaatsen eel te hoge concentraties n sbestdeeltjes gemeten. 11e ruimten onder de ge- Duwen zijn voorlopig af- Bsloten en mogen alleen Dg worden getreden met leciale beschermende eding. n9e et grootste deel van de oud- iuw staat op de nominatie te orden gesloopt om plaats te aken voor het Medipark. ok de kruipruimten, waar de lizen lopen van de stadsver- arming, electriciteit en wa- r, zullen dan niet meer nodig jn. Voordat aan de sloop ordt begonnen, zijn metingen irricht naar asbestdeeltjes. /oet oals in zoveel bouwprojecten jn ook hier de leidingen gel ieerd met asbesthoudend materiaal. Op de meeste plaat sen is dat nog steeds omwik keld met ander isolatiemateri aal, maar op plekken waar ge regeld werd gewerkt, liggen stukken los op de grond. Hier vormen de loszwevende as bestdeeltjes een gevaar voor de gezondheid. „Het was voor ons geen nieuws, want we wisten allang dat de buizen met as besthoudend materiaal waren geïsoleerd. Maar leuk is an ders," geeft D. Ketting, woord voerder van de AZL, toe. Probleem Cicero, het blad van het Aca demisch Ziekenhuis, meldt dat de aanwezigheid van asbest deeltjes vooral problemen op levert voor de gebouwen 25 en 26, respectievelijk Huidziekten en KNO. In het kader van de aanleg van het Medipark en de daaraan voorafgaande ver huizing naar de nieuwbouw, moeten deze gebouwen al in maart volgend jaar tegen de grond. „Hier ontstaat inder daad een probleem," erkent Ketting. „Er zal in hoog tempo een oplossing moeten worden gezocht want de afdelingen verhuizen volgende maand naar de nieuwbouw". Daarna moeten in vier maanden tijd de gebouwen worden gesloopt, en dat is op zichzelf geen pro bleem maar de kruipruimten mogen slechts onder strenge voorwaarden worden gesa neerd. Dat kost tijd en Ketting hoopt wel dat de heipalen vol gend voorjaar de grond in kunnen. Zoniet, dan ontstaat een forse verliespost. De Raad van Bestuur van het AZL heeft nog geen zicht op de extra kosten die de sane ring met zich meebrengt. Ket ting: „De inventarisatie van vervuilende stoffen op het ter rein moet eerst worden afge rond voordat een schatting van de kosten kan worden ge geven. Het zal in elk geval een gigantisch karwei worden want er ligt twee kilometer isolatiemateriaal dat moet worden verwijderd". Eenzelf de sanering van een zieken huisterrein in Nijmegen heeft echter 120 miljoen gulden ge kost, aldus Cicero. In Leiden mag daarom ook wel op enige miljoenen worden gerekend. Omdat nog steeds niet duide lijk is of en hoeveel de Rijks overheid wil bijdragen in de kosten van verwijdering van asbest, zal het ziekenhuis er in eerste instantie zelf voor moeten opdraaien. „We zijn echter wel druk bezig alle sub sidiemogelijkheden te onder zoeken," bezweert Ketting. Kosten Ondertussen wordt ten stad- huize de laatste hand gelegd aan de gemeentelijke Asbest- nota. Daarin staat verwoord wat Leiden kan doen om de risico's voor de volksgezond heid door asbestdeeltjes zo klein mogelijk te maken. Het ligt in de planning de nota in de tweede week van december in het college te behandelen. Het grootste probleem bij de verwijdering van asbest zijn de enorme kosten die eraan zijn verbonden. Volgens G. in 't Veld, hoofd van de directie Milieu, hoeft er dan ook niet op te worden gerekend dat de gemeente een cent bijdraagt aan asbestsanering. Tegendraads Dat momenteel de Blauwpoortsbrug wordt opgeknapt, mag als bekend worden ver ondersteld. Dat vanaf het begin van de werkzaamheden de brug vanaf de Prinses- sekade/Haarlemmerstraat voor het ver keer is afgesloten, is dat blijkbaar niet. Fietsers en bromfietsers negeren massaal het inrijverbod en manoeuvreren zich met ware doodsverachting tussen het hekwerk aan de ene en auto's aan de andere kant door. Vooral 's morgens tijdens de och tendspits worden automobilisten en bus chauffeurs telkens opgeschrikt door on verwacht tegemoetkomend verkeer. Meer dere malen hebben fietsers dan ook nog net het vege lijf weten te redden door af te springen, vlak voordat ze dreigden te wor den klemgereden. Weliswaar is het fietsers vanaf 1 november, met de invoering van het nieuwe Rijksverkeersreglement, toege staan om het rode verkeerslicht te nege ren als ze rechtsaf willen slaan, het is nu en dan toch verstandiger om verkeersre gels te respecteren. FOTO: WIM VAN NOORT en vraag informatie over adverteren in de jaarlijkse grote kerstvignettenpuzzel (met als superprijs een reis naar Wenen) van de len maken, moeten ze toch iets meer met hun benen op de grond gaan staan. En mocht D66 het tunnelidee definitief omarmen, dan is het misschien iets om de partij om te dopen tot T66. Fiets (1) Schrikdraad rond lantaarnpa len! Kraaiepoten voor de eta lages van de Hema en V D! Of draven we nu te veel door? De fiets hoeft in Leiden nog net met uit het straatbeeld te verdwijnen, maar er zou wel een einde moeten worden ge maakt aan de schots en scheef en her en der neergekwakte tweewielers. Ze blokkeren de trottoirs zodat moeders met kinderwagen worden gedwon gen naar de rijbaan uit te wij ken levensgevaarlijk. Ze be lemmeren de doorgang voor rolstoelers uitermate verve lend en bovendien discrimine rend. En wie op woensdag met heel veel haast aan de kant van V D over de Breestraat loopt, vervloekt ze eveneens hartgrondig want een brede dame met twee maal twee boodschappentassen passeren is er niet meer bij, zo smal is het pad tussen de bebouwing en de fietsklemmen. Kortom: voor Joop Walen kamp, wethouder van fiets- en overig verkeer, genoeg rede nen om Leiden vol te bouwen met fietsenstallingen. Deze week opende hij de derde op rij en we zien de vierde, vijfde en zesde bewaakte stalling met belangstelling tegemoet. Je slaat tenslotte drie vliegen in één klap: je helpt een 'onbe middelbare werkloze' aan een al dan niet tijdelijke baan, het risico dat het rek er nog staat maar je fiets niet meer, wordt beduidend kleiner en last but not least: het straatbeeld fleurt ervan op. En vooral dat laatste moet Walenkamp toch zeer na aan het hart liggen, gezien zijn inmiddels bijna spreekwoorde lijke aandacht voor het uiter lijk van de stad „Het oog wil ook wat" is niet voor niets één van zijn geliefdste uit drukkingen. Fiets (2) Maar er is meer. Als er straks, over enkele jaren, meer dan voldoende parkeergelegenheid voor fietsen is, kan de APV worden aangevuld met een verbod op het parkeren buiten de daartoe bestemde vakken. Overtreders kunnen worden aangepakten een nieuwe vorm van parkeerbelasting is geboren: de fietsbelasting. Daaraan moet natuurlijk wel een uitgebreid registratiesy steem worden gekoppeld, wat overigens ook weer de nodige arbeidsplaatsen oplevert, naast de extra controleurs. Nee, nu begrijpen we opeens waarom de huidige wethouder van fiets- en overig verkeer zo'n haast heeft met het ope nen van bewaakte rijwielstal lingen. Want behalve aan zijn eigen public relations werkt hij heel opbouwend aan de fi nanciële toekomst van de stad, in stilte, zodat geen buurtbe woner het merkt. T66 D66 wil een bustunnel door het Leidse centrum. Om pre cies te zijn onder de Bree straat. Het tunnelidee zit de democraten kennelijk hoog. Want was het niet ook D66 dat zich in Utrecht hardmaakte voor een bustunnel door het stadscentrum naar het univer siteitscomplex De Uithof? Of de democraten gelijk had den door daar zo pal voor te gaan staan, laten we voor het gemak even in het midden. Ze hebben dat gelijk in elk geval niet gekregen. Want toen ze tegen de stroom in aan dat ge lijk bleven vasthouden werden ze door PvdA en CDA aan de dijk gezet. De beide D66-wet- houders kregen een motie van wantrouwen aan hun broek en moesten het Utrechtse college van B en W verlaten. Het tweetal werd ingeruild voor één VVD-wethouder. Ondui delijk is of die ongelijke ruil ook een waarde-oordeel over de bestuurscapaciteiten van de democraten inhoudt. Het ge wijzigde Utrechtse college gaat nu aan de slag om een boven grondse tramlijn aan te leggen. Kennelijk heeft D66 na die rampzalige affaire gedacht: wat in Utrecht niet lukte, kan in Leiden wel. Vervolgens Geef de Leidse Courant cadeau t Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor B0N V00R CESCHENKABONNEMENT uw man of vrouw, opa of oma. voor aoon of HB QKhcntatonnemrrM op de IM* Courant r> bestemd voor Naam:Voort.: I Straat: donderdag 16 januari 1992 en kost slechts 20,-. Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, Naam:Voort. dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de I Postc°de:Plaats; Leidse Courant. Telefoon:(voor controle bezorging) Het abonnement loopt van 6 december 1991 t/m De*e ontvangt de krant van 6 december 1991 t/m 16 januari 1992 i die u de gelukkige kunt overhandigen, I Postcode: Plaats Als u nu de bon invult en ml december aan ons DalumHandtekeningI toestuurt, zorgen wij enroor dat u de cheque tijdig stuur emttop in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. ILR6 aangegeven adres wordt bezorgd. a Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van LvidÓC ons een acceptgiro ontvangt. J'T¥TyWTT^FT¥7¥»TyBnnnW:m a dens de avondsessie meteen het protocol. Tegen de afspra ken in week hij in zijn eerste termijn af van de voorge kauwde antwoorden. Het le verde hem de complimenten op van partijgenoot Wout Meijer, die zich groen en geel had zitten ergeren aan de urenlange voordrachten. „Ik word gek van dat gedetailleer de geneuzel. We moeten eens af van het praten over kom ma's en punten. Ik heb het in deze raad al eens meegemaakt dat we in alle ernst van ge dachten moesten wisselen over de gouden galons en biezen op de nieuwe pakken van de brandweer". Instemmend ge brom van Joon begeleidde Meijers woorden. En veel meer is er meestal niet nodig om Voorhouts burgemeester op de kast te krijgen. Met een nauwelijks verhulde grijns on derging Bart Joon de toorn van de freule. „De raad moest zich wel bedenken dat ze zelf gekozen hadden voor deze vorm van behandeling. En het college had zich ook aan die afspraak moeten houden", snoof ze, buurman Bart onder wijl geen blik waardig keu rend. Maar het laatste woord in deze kwestie was deze keer niet voor Voorhouts eerste burger. Elske ter Veld trekt geroutineerd een stofjas aan bij de Leidse Zijl Bedrijven om flinks aan de slag te gaan (zie Flinks). FOTO: WIM VAN NOORT Jacques Beelen van Gemeen tebelangen had urenlang met een gekwelde uitdrukking zit ten luisteren naar het lesje hardop voorlezen voor en door een klasje vol raadsleden. En hij was niet blij. Voor iedereen verstaanbaar - en dat is op zichzelf al opmerkelijk voor een raadslid tegen wiens ge mompel doorgaans geen mi- crofoon is opgewassen - velde hij in twee zinnen een door ie dereen gedeeld eindoordeel. „Het was een masochistische sessie. Een zeldzaam voorbeeld van totale politieke inteelt". Gekkenwerk dus. werd bij de begrotingsbehan deling het tunnelidee op tafel gegooid bij de commissie voor verkeer. Het werd nog net niet van tafel gelachen door wet houder Joop Walenkamp en de andere commissieleden, maar het scheelde heel weinig. Fractievoorzitter Pex Langen- berg en zijn medestanders doen er dan ook goed aan het Utrechtse voorbeeld in meer opzichten te bestuderen. Want als de democraten hun ambitie om aan te schuiven aan de col legetafel in Leiden waar wil- WEEK EINDE (afli Mei bijdragen van: Rudolf leijn, Rens Koldenhof en onique Roso. links üssen Elske ter Veld de in eiden wonende staatssecreta- sociale zaken en de eidse wethouder Hans de la ar komt het nooit meer goed. eze week werd Hans door nciale Zaken onaangenaam irrast met de mededeling dat ten onrechte had gerekend een bijdrage van 6,3 miljoen |63 oor een nieuwe fabriek op t bedrijfsterrein Roomburg. fabriek werd daar neerge- door de sociale werkvoor- ning De Zijl Bedrijven om voor chocoladefabriek Ba- mie/De Heer inpakwerk te errichten. Hoewel normaal at soort zaken pas na twee ar vergoed wordt, had Lei als onderdeel van de soci- vernieuwing een afspraak eten te maken dat het minis- rie eerder over de brug zou imen. oen de fabriek er al lang en reed stond, liet het ministerie eten dat dat niet doorging, isverstandje, interpretatie- erschil van afspraken, zo eette het. Leiden kon hoog of jag springen, het geld zou iet komen. Wie wel kwam as staatssecretaris Ter Veld liet blijken dat ze een lorm talent heeft om te doen haar neus bloedt. Want met n gezicht van er-is-toch- 'ks-aan-de-hand liet ze zich een werkjas hijsen en ging geroutineerd voor korte tijd de slag bij De Zijl Bedrij- alsof ze niets anders ge- 'end was. En die subsidiek- estie: daar wist ze niks van. k al riep De la Mar dan dat haar nog wel voor de ihtbank zou zien. et was de tweede keer dit ar dat Hans een aanvaring ad met Elske. In februari las hem namelijk al eens de les 'er de bijstand. De normen arvoor moesten scherp ge- inteerd worden. „Niet links, aar flinks", was haar motto de fabriek in Roomburg ze nog te melden dat ze raat I en ei- kwam kijken hoe de sociale vernieuwing in Leiden wordt aangepakt. Het lijkt er inmid dels wel op dat het project een schoolvoorbeeld is van sociale vernieuwing. Die houdt name lijk in dat gemeenten eerst met subsidiegelden in projec ten worden gelokt en dat ver volgens de geldkraan wordt dichtgedraaid. De gemeenten mogen dan zelf uitzoeken of ze op eigen kosten doorgaan of woedende wijkbewoners trot seren. De woorden sociaal en vernieuwing zijn in elk geval nauwelijks meer op zijn plaats. Om met Elske te spreken: Niet links en helemaal niet flinks. Gekkenwerk (1) „Gekkenwerk". Freule Wtte- waal van Stoetwegen hield het haar medekamerleden lang geleden na een hopeloos uitge lopen vergadering hoofd schuddend voor. Nachtbraken leidde volgens het boegbeeld van de voormalige CHU tot niets dan een gebrek aan slaap. Van de freule naar Voorhout lijkt een grote stap, maar wie burgemeester Miri am de Goeij kent zal erkennen dat het een overbrugbare is. Freule Miriam heeft in ieder geval met de CHU-politica ge meen dat ze gruwelt van ma rathonvergaderingen. Nadat de algemene beschouwingen vorig jaar dan ook tot in de kleine uurtjes voortduurde nam ze zich één ding voor: „Dit nooit meer". Met een daadkracht die toen nog be trekkelijk nieuw was voor Voorhout, maar die inmiddels bijkans iedereen een keer de gordijnen in heeft gejaagd, toog Miriam te werk. De be schouwingen moesten anders. Een eerste ronde op schrift en daarna een mondelinge twee de termijn die ruimte zou bie den aan sprankelende betogen en spitsvondige debatten. Een mooi plan. Maar - en dat overkomt De Goeij wel vaker - na drie vlot gelopen bochten had ze het hele peloton raads leden al amechtig hijgend ver achter zich gelaten, waarop deze niets anders meer wisten te bedenken dan uit alle macht op de rem te trappen. Schrifte lijke beschouwingen akkoord, maar dan wel voorgelezen door de raadsleden. Gekkenwerk (2) En zo geschiedde het. Ruim een week na paginagrote pu blicaties in de huis-aan-huis- bladen van de eerste termijn van de partijen en twee dagen na de nog royalere publicaties van het antwoord van het col lege daarop - want een raads lid is immers nog geen freule - startte Toos van der Meer don derdagmiddag namens het CDA met een schier eindeloze reeks van voordrachten uit ei gen werk. Vlak voor de drie bezoekers in slaap vielen kon den ze aan de hand van de al •licht vergeelde tekst vaststel len, dat ze het fantastisch deed. Ze miste werkelijk geen komma. En terwijl een licht gesnurk opklonk vanuit een warm hoekje op de publieke tribune, leed de raad in stilte. De hele raad? Nee, dat niet. Wethouder Bart Joon's huid was dik genoeg om dat te doen wat niemand gedurfd had; hij meldde zich doodleuk af voor de middagsessie. En iedereen was jaloers op hem. Gekkenwerk (3) Diezelfde Joon doorbrak tij- I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9