Vlamingen willen steeds minder Belg zijn De bescherming van het leven CeidóeSoivavrit OPINIE Delors en Thatcher zettei toon voor top Maastricht Ziek zijn in Klarenstein en Kortzich Nederlanders noemen hun zuiderburen bij voorkeur Bel gen. Dit bezorgt de personen in kwestie steevast verhoogde bloeddruk. Vlamingen willen steeds minder voor Belg ver sleten worden. Overigens vol gen zij hiermee alleen maar het voorbeeld van de Waalse minister Jules Destre, die al in 1912 in zijn 'Lettre au Roi sur la separation de la Wallonië et de la Flandre' de beroemde zin „Sire, il n'y a pas de Beiges" neerschreef. De visie van Destre werd niet gedeeld door de overgrote meerderheid van Walen en Vlamingen. „Waal of Vla ming", zo betoogden de pa triotten van die tijd, „zijn slechts voornamen. Belg is onze familienaam". Maar som migen voegden hier wel aan toe: „la Belgique sera latine ou ne sera pas", België moet La tijns (Frans) zijn of zal niet zijn. Overigens heeft de Nederlan der dr. P.C. Paardekooper in de vroege jaren zestig Neder land al kond gedaan dat er geen Belgen waren. In zes ra diocauserieën, die in januari en februari 1962 door de KRO werden uitgezonden en die ook de Vlamingen met het oor tegen het toenmalige groene radio-oog plakten, zei Paarde kooper dat er geen Belgen wa ren. Het resultaat was dat de toegang tot het rijk van ko ning Boudewijn hem prompt ontzegd werd. Althans voor een tijdje, want later werd Paardekooper professor aan de Leuvense universiteit. De visie dat er geen Belgen zijn doet ook in deze dagen, nu 7.137.060 Vlamingen en Walen opgeroepen worden naar de stembus, opnieuw opgeld. Steeds meer Vlamingen vra gen zich af of een samengaan met Wallonië nog langer zin vol is. Schijn Vlamingen en Walen spreken om te beginnen een andere taal en de moeilijkheden die hieruit voortspruiten worden door een taalkundig homogeen land als Nederland wel eens onderschat. Het merendeel van de Walen kent geen of nauwelijks Nederlands en het Frans dat de Vlamingen spre ken is veelal niets anders dan een zich min of meer comfor tabel behelpen. Daar moeten brokken van komen en wat de taal betreft is er dus nooit een Belgisch natiegevoel gewest. Tussen Maas en Schelde werd de schijn evenwel honderd- vijftig jaar lang hooggehouden. Ér werd verwezen naar de uit bundige bourgondische eet- en drinkgewoonten die Vlamin gen en Walen er gezamenlijk op nahouden. Maar frietkra men en handigheidjes van al lerlei aard blijken toch niet het echte cement te zijn om Vlamingen en Walen bij el kaar te houden als het er echt op aankomt. In werkelijkheid staan Walen en Vlamingen flink van el kaar af. De woelige septem berdagen hebben dat nog maar eens aangetoond. De Vlaamse publieke opinie verzette zich toen tegen de geplande wapen leveringen aan Arabische lan den door Waalse wapenfabrie ken. Twee maanden eerder was er in het federale parle ment een wet goedgekeurd die een wapenexport naar woelige en weinig democratische lan den verbiedt. De Franstalige meerderheidspartijen be schouwden die wet echter als een waardeloze snipper papier en zij dreigden de onwettig heid in te gaan door het auto nome Waalse gewestparlement samen te roepen en het ex portbeleid in eigen handen te nemen. De federale regering is voor deze chantage gezwicht en cre ëerde op een late zondagmid dag een Waals en Vlaams wa pencomité dat zelf over de uit voer mag beslissen. Luttele minuten na deze beslissing werd minister-president Wil- fried Martens naar koning Boudewijn gestuurd om het koninklijk besluit terzake te laten tekenen. De inkt onder het besluit was nog niet droog toen het Waalse wapencomité onder het oog van televisieca mera's de eerste exportver gunningen afleverde. De zaak werd door Vlaande ren als een kaakslag ervaren. Maar niet alleen inzake wa penleveranties wordt er in zuid en noord anders gedacht. De plaatsing van raketten in het midden van de jaren tach tig beroerde gans Vlaanderen en liet de Walen koud. De Wa len denken ook anders over democratie. De Vlaamse partij en streven naar meer open heid, zij wensen het aantal parlementariërs (zowat 400) en het aantal ministers (60) te be perken. De Walen vinden dit allemaal maar flauwekul. Re cent zei de ook in Nederland vermaarde Jos Happart, de felle oproerkraaier uit Voeren, van de dit jaar vermoorde Waalse socialistenleider Andre Cools dat deze alleen maar wilde controleren en domine ren. Happarts lotgenoot, de Luikse senator Dehousse, die door zijn partij op een zijspoor gezet is, sprak vorige maand nog „van het meest rabiate stalinisme dat hij in de ogen van zijn gewezen strijdmak kers zag". Is het verwonderlijk dat bij dit alles de familienaam Belg steeds minder luid gaat klinken? Unionistisch Grondwetsherzieningen vin den in België niet zo vaak plaats. In 1894 werd het alge meen meervoudig stemrecht ingevoerd waarbij sommige gegoede burgers meer stem men hadden, na de Eerste We reldoorlog het algemeen en kelvoudig stemrecht. En toen gebeurde er niets meer tot in 1970 toen het bestaan van een Vlaamse en Franstalige volks gemeenschap erkend werd. Pas met de grondwetsherzie ningen van 1980 en 1988 kreeg die erkenning werkelijk in houd. Vlaanderen en Wallonië kregen een eigen regering, be voegd voor de meeste per- sooonsgebonden en een groot aantal gewestgebonden zaken. Vooral de nu aftredende mi nister-president Wilfried Mar tens heeft zijn stempel gedrukt op de staatshervorming. Het huidige samenlevingsmodel van Vlamingen en Walen in België mag zonder overdrijven beschouwd worden als het le venswerk van deze Vlaamse christen-democraat. Hij heeft de staatshervorming altijd om schreven als een 'unionistisch federalisme' waarbij de mid delpuntzoekende krachten sterker zouden zijn dan de middelpuntvliedende. Dat is echter een illusie geble ken. De middelpuntzoekende krachten zijn bijzonder zeld zaam, afgezien van de Brussel se hofkringen. De middelpunt vliedende daarentegen worden steeds sterker en de arrogantie die door de Walen in de late septemberdagen van dit jaar gedemonstreerd werd hebben deze beweging nog versterkt. De Vlamingen herinnerden zich in die dagen dat er nog al tijd een unitaire nationale ze kerheid bestaat. En ook daar is al heel wat over te doen ge weest. Via de sociale zekerheid wordt er elk jaar zowat 100 miljard frank, zowat 5,5 mil jard gulden, van Vlaanderen naar Wallonië gesluisd. Per Vlaming betekent dat een aderlating van een kleine 1000 gulden, elk Vlaams gezin spij kert elk Waals gezin bij met jaarlijks 3000 gulden. De Vlamingen werken langer dan de Walen, zijn minder ziek en hebben het geluk aan de slag te kunnen in industrie takken die beter betalen dan de verouderde Waalse econo mie. Tussen haakjes: 74 pro cent van de Belgische export komt uit Vlaanderen. Dit alles maakt dat als het Waalse pri maire inkomen punt 96 haalt het 'Vlaamse inkomen punt 102 bedraagt. Na de transfers van de sociale zekerheid daalt het werkelijk beschikbare in komen van Vlaanderen echter tot 99 procent en klimt het Waalse tot 101,5 procent. Dat is solidariteit op zijn Belgisch! De aanloop tot de vraag wat de Vlamingen verwachten van de verkiezingen en van de nieuwe regering is bijzonder lang. Maar het antwoord is des te korter. Het unionistisch fe deralisme van Wilfried Mar tens heeft een flinke deuk op gelopen en er zal opnieuw ge sleuteld moeten worden aan het staatsconcept. Nog meer bevoegdheden zullen naar de Vlaamse en Waalse regering worden overgeheveld, de naam Belg zal in de toekomst opnieuw in een iets kleiner lettertype geschreven worden. Op de tweede plaats is het de bat over de federalisering van de sociale zekerheid niet meer te vermijden. Dat zijn, afge zien van de klassieke verlan gens naar veiligheid, gebor genheid, werk, gezonde staats financiën en wat dies meer zij de verwachtingen van de Vla mingen voor de nabije toe komst. Moeilijkheid hierbij is wel dat de vraag wat de Vlamingen willen door alle partijen an ders wordt ingevuld. Het ziet er naar uit dat Vlaanderen na de verkiezingen zes middel grote of niet meer zo kleine fracties naar het parlement zal sturen. De christelijke CVP (CDA), de socialistische SP (PvdA), de liberale PVV (VVD), de Volksunie (die zich graag met D66 vergelijkt), Agalev (de groene milieupar tij) en het Vlaams Blok (verge lijkbaar met de Nederlandse Volksunie). Eén ding willen Vlamingen en Walen vooralsnog niet: een einde maken aan de economi sche en monetaire unie (emu). Maar is deze Belgische emu geen illusie als Vlamingen het hebben over 'hun' geld en Wa len diezelfde frank ook als Waals geld beschouwen? Twintig jaar geleden hielden buitenlandse bedrijven al re kening met het einde van Bel gië. In Trends, een Vlaams- economisch magazine, van 7 november geeft Eric Friberg, voorzitter van de American Chamber of Commerce, de Amerikaanse bedrijven in Bel gië de raad hier opnieuw reke ning mee te houden. En een grote Vlaamse bank heeft al jaren geleden berekend dat een Belgische echtscheiding wel kortstondig ongemak zou meebrengen maar op den duur voor Walen en Vlamingen een goede zaak zou zijn. Nu is het niet de eerste keer dat Vlamingen hun wensen voor werkelijkheid nemen, maar niemand kan nog ont kennen dat de Belgische fami lienaam vandaag de dag nog maar heel dunnetjes geschre ven wordt en een druppeltje 'liquid paper' voldoende is om hem voorgoed weg te vegen. (Jan Verstraeten is chef van de Brusselse redactie van de Gazet van Antwerpen.) Jacques Delors Idoor JO WIJNEN Dat bedachtzaamheid de meest in het oog springende kwali teit van Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, is, kan nauwelijks worden gezegd. Terwijl in het het Britse Lagerhuis een mas sale aanval op een federaal Europa werd geopend, heeft Delors het gewaagd de 'federa listen' en de 'intergouverne- mentalisten' fors tegen elkaar op te zetten. Of Delors' uitval voor een wil lig Europees Parlement van enige politieke wijsheid ge tuigt, zal pas in Maastricht blij ken waar over ruim twee we ken de Europese leiders bijeen komen om een aantal cruciale besluiten over de toekomst van Europa te nemen. In het debat over Europa staat Delors pal tegenover de Engel se ex-premier Margaret That cher, nu lid van het Lagerhuis. Delors is de pleitbezorger van een federaal Europa dat meer beleidsterreinen naar zich toe gaat trekken en onder EG- wetten gaat plaatsen, zulks on der actief toezicht van het Eu ropees parlement. Mevrouw Thatcher is wars van die visie omdat een krach tiger opgetuigd Europa min stens een deel van de soeverei niteit van de afzonderlijke EG-lidstaten en dus ook van het Verenigd Konink rijk teniet doet. Mevrouw Thatcher wil weliswaar naar een hechte samenwerking van de EG-landen, maar dan in losser verband en zonder een groot aantal beleidsterreinen onder een wetgevende paraplu te plaatsen die door een steeds machtiger en bureaucratischer Brussel wordt opgehouden. In Maastricht moeten de rege ringsleiders van de twaalf EG- landen hun handtekening zet ten Onder een verdrag over de Europese Politieke Unie (EPU). Dat verdrag dient van ieder spoor van federalisme te worden gezuiverd, zeggen de Britten. Frankrijk en Duits land vinden net als Delors dat de 'federale roeping' van Eu ropa juist in alle duidelijkheid uit het EPU-verdrag moet blij ken. Delors gelooft dat in een echte politieke unie het buitenlands voorzitb |e eerst* de Sen beleid, de veiligheid, immij i-Simon tie, justitie, onderwijs, het siekleed. aal beleid en nog een gi aan d aantal andere zaken onder mige T wetgeving van de EG m« ien, is a worden gebracht. Het tel Het aan democratisch toezicht dellijk een aldus opgetuigde Geme het Cl schap zou kunnen worden ister v dervangen door de bevoegd st eind den van het Europees Pa uille zv ment fors uit te breiden, i van Margaret Thacher wil even songesi „de lopende band naar het W) aar deralisme" onverwijld tot s in de stand brengen en doet dan i Koks haar uiterste best de Brit elsvoor enige Europese koudwa rdeforl vrees aan te praten. bezit „Er bestaat geen enkel vo |e ver beeld van een groep van na. ir Lubk die heeft kunnen overleven e kat basis van een intergouvei iruitzicl mentele samenwerking", i koest heeft Delors vastgesteld. En gens D< blik op Londen gericht h in van dend, voegde hij daaraan i ehoudi „Ik geloof dat het neerleg ds mi van intergouvernementele mens ginselen in het (EPU) verd tiek ai de Gemeenschap zal vervui rzitter en in het defensief zal dn liste or ken, juist omdat de polii Kamer daardoor de mogelijkheid k imbre gen achter gesloten deuren »ten zij ken te doen". van de Met de uitspraken van Del strijd en Thatcher is de toon voor beleid discussie die de regerings! in die ders in Maastricht aangaan, atoren alle duidelijkheid gezet. M irschu\ garet Thatcher kan zich ggen mr Europa voorstellen dat wet Britse Pond overbodig maa int De dat de oude democratische in als juridische instituties van lielangr geland voor een deel tei doet en dat veel afzwakt iperg wat de Engelsen sinds ant js Magna Charta van 1215 zo ,tman as- n geldl Voor de Europese visior an(j Jacques Delors en met h ft leiders als Francois Mitterr ste en Helmut Kohl is eeni ropa dat geen politieke! wetgevende macht naar r toetrekt ondenkbaar. Delors en Thatcher realise zich, ieder op hun eigen nier, wat er op het spel en wat de werkelijke dim sies van de Maastrichtse l zijn. Ze hebben aan de voo: Zeeuw vond van Maastricht de d de_CD cussie versmald, maar c jagen? verhelderd. De rechtsbescherming van het (menselijk) leven vraagt de laatste tijd voortdurend onze aandacht. Er is niet alleen het nodige te doen over de eutha nasiekwestie, maar ook over het experimenteren met plan ten, dieren en zelfs menselijke embryo's, alsmede genetische manipulatie. Op al die discussieterreinen doemt de vraag op waar de grens van het toelaatbare moet worden getrokken. Ik geef toe dat het met betrekking tot het experimenteren met planten en dieren (denk aan het ge bruik van proefdieren) niet zo eenvoudig is. In elk geval moet vast staan, dat niet op voorhand alles toelaatbaar is, wat de wetenschap tegenwoor dig aan mogelijkheden biedt. Het is dan ook heel belangrijk, dat het kabinet snel met richt lijnen komt met betrekking tot bij voorbeeld de biotechnolo gie. Het zou in een rechtsstaat als vanzelfsprekend moeten wor den gezien, dat het experimen teren met menselijke embryo's mensenkinderen in het prilste begin van hun be staan niet toelaatbaar is. Enige tijd geleden is in de Tweede Kamer over deze zaak gediscussierd. En als helaas op zovele ander terreinen moest ook in dit debat worden ge constateerd, dat de grenzen van - het toelaatbare worden opgerekt. Kon men er enkele jaren geleden nog vanuit gaan, cjat vrijwel kamerbreed het experimenteren met embryo's niet aanvaardbaar werd ge acht, nu is de eerste opening gemaakt. Het gaat dan om het experimenteren met menselij ke vruchten zoals de kin deren in de dop op versluie rende wijze worden ge noemd die zijn 'overgescho ten' bij kunstmatige bevruch ting via de IVF-methode (In Vitro Fertilisatie). Als er meer eicellen worden bevrucht dan bij de vrouw in kwestie wor den ingeplant, blijven er em bryo's over waarmee experi menten kunnen worden uitge voerd zolang die embryo's niet ouder zijn dan twee weken. Na het experiment worden de em bryo's vernietigd. Met andere woorden, kinderen in de dop worden gedood. Ook al staat vast, dat met der gelijke experimenten respecta bele onderzoeken kunnen worden gedaan, dan nog is het ethisch niet verantwoord. Het doel heiligt nooit de middelen. Het universele gebod van God geldt: Gij zult niet doden! Dat gebod betreft ook het kind in de eerste fase van het bestaan. Oprekken Waar blijven we trouwens als we nu het experimenteren met menselijke embryo's van nul tot twee weken aanvaardbaar maken? Kan die grens in de toekomst niet gemakkelijk worden opgerekt? De vraag stellen is haar beantwoorden. De ervaringen met betrekking tot de abortuspraktijk en de euthanasieregelgeving moeten in deze toch bakens zijn, in een zee van verdergaande ver wording en decultivering. Het is dan ook de hoogste tijd, dat het parlement het kabinet op roept om het experimenteren met menselijke embryo's te verbieden. Samen met colle ga's van SGP en GPV heb ik dat in een kameruitspraak vastgelegd. Er moet nog over worden gestemd. Staatssecre taris Simons was kort en bon dig in zijn politieke beoorde ling van deze motie. Hij ont raadde de Kamer deze motie te steunen, omdat een absoluut verbod een te simpele benade ring van de problematiek zou zijn. De bewindsman stelde het met nauwelijks ingehou den verontwaardiging! Het is dus te simpel als je con amore vasthoudt aan de absolute be schermwaardigheid van het menselijk leven. En dan te we- Staatssecretaris Simons ontraadt de Kamer een motie te steunen die het experimenteren met menselijke embryo's verbiedt. FOTO: ANP ten, dat het de kennelijk niet te stuiten ontwikkelingen in de medische wetenschap zijn, die de problemen scheppen, zodat we worden geroepen aan te geven waar de grens van het toelaatbare ligt. Te simpel Het is volstrekt onverant woord en tevens te simpel om dit over te laten aan de medi sche wetenschappers. Hoeveel respect we voor kennis en vaardigheid kunnen hebben; ook wetenschappers hebben zich te voegen naar de regels die in een rechtsstaat gelden. Intussen dient zich zoals te vrezen valt de laatste slag aan over de euthanasie-problema- tiek. Het is om te huiveren dat het voorstel van het kabinet vrijwel kritiekloos lijkt te wor den aanvaard. Net als abortus- provocatus blijft euthanasie een misdrijf, maar de arts die op zorgvuldige wijze een pa tiënt gevraagd of in bepaalde gevallen zelfs ongevraagd doodt, hoeft niet te vrezen voor strafvervolging als aan te stellen zorgvuldigheidseisen wordt voldaan. Waar zal dat op uitlopen, zeker nu artsen' ook patiënten mogen doden die hun wil niet kenbaar (meer) hebben kunnen maken of hebben gemaakt? De bewindslieden Hirsch Bal- lin en Simons beschrijven het doden van patiënten die daar niet om hebben gevraagd als 'actief medisch ingrijpen ter bekorting van het leven'. Dat is nu met recht het versimpe len van feiten. Het gaat hier om niets minder dan doodslag en het moet zo blijven worden beschouwd, om niet op een on heilspellend hellend vlak te komen. (Meindert Leerling is Tweede- Kamerlid voor de RPF.) Aan de oevers van de Escu laap, de grillige rivier die het land doorsnijdt, liggen ergens in het midden de dorpjes Kla renstein en Kortzicht precies tegenover elkaar. Eeuwenlang bestond de medische zorg uit het verzamelen van planten en kruiden door welwillende familieleden, solidaire buren en een enkele kwakzalver. Bij ziekte werd de patiënt ermee volgestopt en omhangen. Ge nas hij, dan was dat te danken aan de ijverige zoekers en plukkers. Stierf hij, dan lag het toch echt aan hem zelf of de goden. Op een gegeven dag kwam er bijna gelijktijdig in beide dor pen een echte dokter, met een apotheek aan huis en connec ties met de zieken- en ver pleeghuizen en andere medi sche inrichtingen in de grote stad. De gezondheidszorg werd al snel heel goed. De meeste zieken werden beter. Alleen de kosten waren een pro bleem. Als iemand ziek werd, betaalde hij zich blauw om weer beter te worden. Soms om ziek van te worden. Som migen kwamen in grote finan ciële moeilijkheden. In Klarenstein staken de bur gers de koppen bijeen. Kun nen wij ons, zo vroegen zij zich af, niet tegen het risico van ziek worden verzekeren? Ie dereen vond dat een goed idee, maar dan alleen voor de grote risico's. De kleine risico's dra gen wij zelf, zo zeiden deze zelfbewuste burgers. En zo ge schiedde het. Maandelijks stonden de burgers een gelijk financieel bedrag af. Dat geld ging in een pot. Er werd afge sproken wat men onder de zwaardere risico's verstond en als dat iemand overkwam, kon hij de kosten declareren bij de centrale pot. Alle kosten In Kortzicht deed men het an ders. Ook daar was grote in stemming met de verzeke ringsgedachte. Maar, zo zei men, voor ALLE medische kosten. Dan hebben wij daar geen zorgen meer over. Bo vendien werd de hoogte van de maandelijkse bijdrage af hankelijk gemaakt van wat men verdiende. Dat was in Kortzicht al lang de gewoonte. Niet alleen de belastingen wa ren op dat principe gebaseerd, zoals dat trouwens in Klaren stein ook was. Maar ook alle andere heffingen, leges, retri buties en eigen bijdragen wa ren hoger naarmate mensen meer verdienden. Ze noemden dat integrale in komenspolitiek. De meeste Kortzichtigen vonden dat wel mooi. Je hoefde zo minder hard te werken terwijl je toch van alle voorzieningen ge bruik mocht maken. Het ver zekeringskantoor in Kortzicht was wel veel groter dan dat van Klarenstein. Dat was lo gisch. De administratie was veel ingewikkelder, omdat ze alle ziekten èn alle inkomens moesten bijhouden. Bovendien werd er veel vergaderd. Het kantoor was ook veel mooier. Nee, men kon van Kortzicht veel zeggen, maar ze hadden gevoel voor kunst en schoon heid. Weliswaar door de klan ten betaald, maar wat geeft dat In Klarenstein liepen de zaken goed. Voor kleine problemen gingen de mensen naar de huisarts en betaalden zelf, ook voor de medicijnen. Voor gro te problemen klopten ze bij de centrale pot aan. Wel bleek dat sommigen, die vaak ziek waren, toch nog hoge uitgaven voor de huisarts en medicijnen hadden. Daarom werd afge sproken dat je vanaf een be paald bedrag het meerdere kon declareren. Dat lag in Kortzicht anders. De kosten rezen de pan uit, maar dat was de meeste bur gers een zorg. Met de inko mensafhankelijke premies werd het merendeel van de hogere kosten toch door een ander betaald. Wat wel erg vervelend was, was de achter uitgang van de medische zorg in Kortzicht. De wachtkamers zaten vol, vaak met mensen die om een praatje verlegen zaten. De doktoren moesten veel vergaderen met de be ambten. Je had twaalf formu lieren nodig voordat je je me dicijnen kreeg. ergi houdi Omdat die problemen zich zijnen Klarenstein niet voordedt oedoi begon de jaloezie in Kortzic CDA te groeien. En zo begonnen 1 t°cJ ruzies. Tussen de Kortzich ard- gen onderling, met de dokl1 Vac ren, met de beambten en ze!er bh met de Klarensteiners. Ta m de zaak onhoudbaar biet p,tt werd een beroep gedaan op Kil knappe koppen uit de st Twee hooggeleerden begav zich naar het onrustige gebie de heren Simons en Kalan Simons, een aardige mi placht altijd met zijn hoofd blJd de wolken te lopen en kon d wdei niet zien wat er werkelijk a Jdan de hand was. Hij vond het s steem van Kortzicht het me* 'n solidair en ging de uitwas* 'nen te lijf met hogere premit v°01 meer regels en veel sussen telel woorden. olie Kaland, die misschien mind uroi aardig was, gaf de Klarenstt ners gelijk, omdat zijn gezon boerenverstand hem dat ingi het 1 Wat nu te doen? Gelukkig w en daar nog de heer Lubbers, n or grote man uit de grote stJ!ldse, Omdat hij al eens eerder g ?ken zegd had dat het land zn 'Jn e€ was, was hij het eens met K rs^an land. Maar die mocht hij nii «rbij Met Simons was hij het oel de eens, en die mocht hij w Be*a Daarom besloot hij krachtdde dig noodzakelijke maatregel* uit te stellen. De Kortzich; gen, die toch al veel vak '°-.C ziek waren dan de Klarenste ncie; ners, waren er weliswaar tro "laa op dat Simons achter hi 1 P1® stond, maar ze voelden zit een niet veel beter. Integendeel, er8a werden nog vaker ziek, al w IWo" het alleen maar uit ergern,ond over de dokter. In st( De Klarensteiners, dat gezo "z0et' de volkje, waren blij met K ;n land. Maar omdat Lubbc !nd niets deed, kregen ze er g noeg van. De meesten vertrol 'jl.n ken naar betere oorden. A eS( leen de zwaksten bleven act P. ter, werden ziek en verpiete; 'lr^c den. Klarenstein werd klein, dat het uiteindelijk dot de gemeentelijke herindelin fOl opging in Kortzicht. Jammer sten (H.F. Dijkstal is lid van erho Tweede Kamer voor de VVD laats

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6