m aatste zaterdagschool op de helling Ouders kunnen achternaam van kinderen kiezen iQowva/nt BINNENLAND Wallage voelt niets voor Algemene Nationale School Geen woede, geen haat, maar humor Zorgsector schort overleg Simons op i mmm 0] IJ ■Asa Procureur-generaal Couzijn: „Kemp wist dat storten in België illegaal was' ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 no: jtig jaar geëist pompovervallen In de zaak tegen drie ver- j van de moord op twee pompbe- I dit voorjaar in Maarsbergen en heeft de officier van justitie in I gisteren tegen de 32-jarige T.V. unale gevangenisstraf van twintig fist. De zaak tegen de 20-jarige rdachte, die beide keren de dode- oten lostte, werd aangehouden in I met een nader psychologisch on- Officier mr. P. Frielink kwam eis omdat hij medeplichtig- i beide moordovervallen ruim be- cht. Bovendien moet de mede- volgens de officier worden aan- als de kwade genius van het Jitspraak 6 december. Tijgerin mag als huisdier in Sittard SITTARD Anneke van Ham (55) uit Sittard is, voor zover bekend, de eerste in Nederland die een tijger als huisdier mag houden. De Lim burgse heeft daarvoor schriftelijk toestemming gekregen van het ministerie van landbouw, mi lieubeheer en visserij. Om haar Sumatraanse tijgerin Maleisia thuis op de bank te mogen knuffelen, had Anneke van Ham een onthef fing van de wet uitheemse diersoorten nodig. Maar om die in de wacht te slepen, moest de Sittardse jarenlang vechten tegen de overheid. Het gemeentebestuur van Sittard heeft nooit iets op het tijgertje tegen gehad. Anneke adop teerde Maleisia zes jaar geleden nadat het bees tje was verstoten door zijn moeder in een die renpark in Duitsland. Voortvluchtige crimineel aangehouden DEN HELDER Een arrestatieteam van de rijkspolitie in Amsterdam heeft in Den Helder de voortvluchtige Amsterdammer Rob Z. (33) aan gehouden. De verdachte was na een verlof niet teruggekeerd naar het Penitentiair Selectie Centrum in Den Haag. Hij heeft nog een straf van twee jaar tegoed wegens onder meer de exploitatie van een amfetami- nefabriek en wapenhandel. Rob Z. kwam onlangs in de publiciteit door mee te werken aan het TROS-televisieprogramma Crime Time. In de reportage was te zien hoe hij aan een bewaker van het PSC een vuur wapen verkocht. Naar aanleiding van de tv-uitzending zijn schriftelij ke vragen gesteld aan minister van justitie Hirsch Ballin. Meer kansen voor te vroeg geborenen UTRECHT Te vroeg geboren kinderen hebben meer kans op over leving nu er een medicijn is uitgevonden dat de longrijping bij voortij dig geborenen bevordert. Onderzoek met het middel in Canada en de Verenigde Staten toonde een daling van de sterfte tot 66 procent aan. Het middel is afkomstig uit Engeland en is vanaf volgende week in ons land beschikbaar Zestienhoven zit in de lift ROTTERDAM De tot Rot terdam Airport omgedoopte luchthaven Zestienhoven heeft de eerste tien maanden van dit jaar zestig procent meer vracht en drie procent meer passagiers verwerkt dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De groei is vooral geboekt in de laatste vier maanden. De luchthaven ver wacht dan ook het jaar af te sluiten met groeicijfers. Uit een profielonderzoek in de maand oktober is gebleken dat de luchthaven aan populariteit wint bij zakenreizigers. Timor. ten on(j)UE VAN DE VEN laaraanf rouwe>,EM,. - Steeds >ben blleerhngen van het offers 1 Gymnasium in |m hebben nog zin ;erdagochtend naar te gaan. Veel do- balen er al jaren lie. pejan(jaag is de laatste ingrijkh zjj kunnen 'stern- het Pojy0or afschaffing of >el. DepVjng van de zes- ip te ij schoolweek. Het zich i4v gymnasium in is de enige ile koei in Nederland waar trijd de zaterdag wordt les- palie bij de administra- |t een kartonnen doos in motp gleuf erin. Het is de erenieiP voor de tweejaarli3k" °iête over de zesdaagse an sterke meerderheid n een docenten is al tien jaar niet zopen zesdaagse school- volgdelerwijl ouders en leer- enlijk ibet zaterdagonderwijs bevolïp handen bebben ie~ Maar de populariteit orden zesdaagse schoolweek grote |de. Was twee jaar gele- irmt dg zeventig procent van dingen vóór een zes schoolweek, dit jaar iht rector Smit slechts grove ippe meerderheid, n. Het j meer leerlingen ont- lulpprd de voordelen van een :eekeinde en vinden jti wegen dan onder- d kan ^dige. „Ik zit liever vier ese G$ vijf dagen een uurtje n den op school, dan heb je it weekend om naar uit te kijken", zegt Irene ter Borg. „Als voor iedereen op vrijdag avond het weekend begint, moeten wij huiswerk maken voor zaterdag, kunnen we niet uitgaan omdat we zaterdag niet kunnen uitslapen en kun nen we zaterdag niet meedoen aan sportevenementen omdat we dan naar school moeten". Samen met klasgenoot Björn Nielsen voert Irene actie tegen de zesdaagse schoolweek. Het is voor het eerst op het stede lijk gymnasium dat er wordt geprotesteerd tegen het zater- dagonderwijs. Posters met de tekst 'Denk na, stem tegen za terdagschool voor meer vrij heid' zijn door rector Smit ver boden. Smit werkt niet op za terdag maar is overtuigd voor stander van een zesdaagse schoolweek. „De dagen door de week zijn korter, waardoor leerlingen meer tijd hebben voor huiswerk. Door een spreiding van de lesuren over zes in plaats van vijf dagen, ruil je suffe middaguren in voor frisse ochtenduren. Na vijf lesuren is de concentratie bij leerlingen en docenten ge woon een stuk minder", meent Smit. Hemel Niemand die hem deze me ning bestrijdt. Hospitanten mogen het gymnasium dan 'de hemel' noemen, voor het do centenkorps wegen de onder wijskundige voordelen van de zesdaagse schoolweek niet op tegen de maatschappelijke. De meerderheid van de docenten stemt vóór afschaffing van de zesdaagse. Joyce Bauduin (Frans): „Gewoon omdat je so ciale leven er onder lijdt. Vrij dagavond moet je een reserve opbouwen voor zaterdag. En zondag moet je al weer voor bereid zijn voor maandag. Ik heb drie jaar achter elkaar ge werkt op zaterdag. Dit jaar ben ik niet ingeroosterd. Elke vrijdag als ik thuis kom, houd ik een monologue intérieur: oooooohhhh, het is weekend. Waarom zouden leerlingen dat gevoel niet mogen hebben?". Maar niemand die echt de bar ricaden opgaat voor een vijf- of zesdaagse schoolweek. De tegenactie van Irene en Björn wordt niet sterk gesteund. „Discussies in de klas? Welnee, die hebben we sinds de jaren zeventig niet meer gehad. Te genwoordig wordt er even ge sputterd en dan is het weer stil. Het zijn niet meer dan rimpels in het water", menen docenten. Beneden in een overblijflokaal zitten tegenstanders van de zesdaagse. Ze zitten allemaal in de vijfde of zesde klas en kennen de w"aarde van een lang weekend. „Toen ik in de eerste en tweede klas zat, vond ik het zó leuk op school dat ik er het liefst wilde blijven sla pen. Maar nu weet ik beter en is mijn vrije tijd me lief". Maar de helft van het groepje ver meende tegenstanders heeft geen enquêteformulier ingele verd. „Zo'n zaterdagochtend op de fiets door de stad, dat heeft toch wel wat". Het sentiment van de uniciteit. Met de invoering van de Mammoetwet in 1968 hebben langzaam maar zeker alle scholen in Nederland het za- terdagonderwijs afgeschaft. Behalve het stedelijk gymnasi um in Haarlem. „Als we nu naar een vijfdaagse school week gaan, komt de zesdaagse nooit meer terug". Maar in de docentenkamer boven, heeft sentiment al lang plaatsge maakt voor praktische over wegingen. Het 'exclusieve ge voel' van beneden, heet boven 'snobisme'. elenburg ijt kabinet 93 odortunisme ERDAM Het ka- Imaakt zich volgens Voorzitter Stekelen- Bchuldig aan oppor- door gunstiger j over de verhoudin- assen werkenden en [erkenden naast zich leggen. kabinet zo doorgaat, bij de verkiezingen de ig gepresenteerd krij- lus Stekelenburg van- ;ns een FNV-bijeen- Amsterdam. De ver- tussen actieven en ieven is één van de cri- ir het al dan niet toe van de koppeling tus- ken en uitkeringen. Het Planbureau heeft be- dat deze verhouding jaar 100:86,7 zal be- Voor het kabinet |de grens bij 100:86 had 1is dat aanleiding de ing niet toe te passen, ciale Verzekeringsraad déze week echter met 100:82. Dit lagere cij- ontstaan door deeltijd en aow-gerechtigde van werkenden bui- houwing te laten. De Islieden van sociale za- >e Vries en Ter Veld, dat de SVR-cijfers niet ADVERTENTIE IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE DIPLOMA IN MANAGEMENT STUDIES AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK DENK DAT MIJN KENNIS VAN INTERNATIONAAL MANAGEMENT BEST NOG VALT BIJ TE SCHAVEN. De Stichting Economie Management van de Hogeschool houdt Open Huis. Voor de internationale post-HBO Diploma in Management Studies. Zaterdag 30 november 13.00 - 17.00 uur. Houtrustweg 2, Den Haag. Wie als manager of aankomend manager werkzaam is, komt Want deze studie, (opgezet samen met de Teesside Business School in Engeland), biedt ongekende perspectieven. In een aantal part-time semesters en conferenties doet u de nieuwste inter nationale management-technieken op. En heeft u toegang tot Master in H A A (M E Business Administration (MBA). I De studie wordt in het Engels gegeven. Wie zaterdag 30 november echt niet kan komen, neemt contact op voi een afspraak met de Course Director Diploma in Management Studies Haagse Hogeschool. Stichting Economie Management (Centre for s, D. Dijkt H. Piet. igebied; n Nederl! it (Athene sering (Ri iw Delhi),, ik (Moskc (Belgrai' ;unisme, denk ik dan, rust op het Binnenhof, in de coalitie te bewa- dus Stekelenburg. Hij Tweede Kamer op ko- dinsdag niet klakkeloos 'linet te volgen, temeer idat er ook geen sprake van een bovenmatige ikkeling. ROTTERDAM Staats secretaris Wallage van on derwijs voelt niets voor de intrpductie in ons land van een zogeheten „Alge mene Nationale School". Wallage zei dit gisteren op een symposium over de bestuursvorm van het openbaar onderwijs op de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Wallage reageerde met deze stellingname op een voorstel van een werkgroep van de Vereniging Openbaar Onder wijs (VOO) die het symposium organiseerde. Het huidige sy steem van openbaar en bijzon der (katholiek, protestants en algemeen-bijzonder) onderwijs zou vervangen moeten worden door een Algemene Nationale School met een openbaar ka rakter en een beperkt aantal „richtingenscholen", aldus die werkgroep. Alleen als ouders, leerkachten en leerlingen echt werk maken van. de geloofs richting van hun school zou zo'n richtingenschool nog door de overheid moeten worden betaald. De werkgroep kwam met dit voorstel omdat veel bijzondere scholen nauwelijks nog van openbare scholen verschillen. Volgens de werkgroep kan met haar voorstel jaarlijks an derhalf tot twee miljard gul den op de onderwijsuitgaven worden bespaard. Een zo fundamentele verande ring van het Nederlandse on derwijsstelsel vereist een wijzi ging van de Grondwet, aldus Wallage. Alleen al om die re den ziet de bewindsman geen brood in het voorstel van de groep. Wallage bestreed verder de stelling van de werkgroep dat het openbaar en het bijzonder onderwijs vaak nauwelijks nog van elkaar verschillen. Vol gens de staatssecretaris wordt bij uitspraken in die richting veel te veel gegeneraliseerd. DEN HAAG Aanstaan de ouders zullen in de na bije toekomst mogen kie zen welke achternaam hun kind krijgt: de naam van de vader of die van de moeder. Is er eenmaal een keuze ge maakt, dan mag daarin geen verandering meer worden aangebracht. Alle kinderen van het hetzelfde ouderpaar moeten dezelfde achternaam dragen. Dit is de kern van het wetsontwerp 'Naamrecht' dat de staatssecretarissen Kosto (justitie) en Ter Veld (sociale zaken) gisteren bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Op de hierboven vermelde alge mene regel bestaat volgens het wetsontwerp slechts één uit- ADVERTENTIE "Second Opinion" ook beter bij hypotheken? Neem de proef op de som en bel. HYPOTHEKEN Niet voor niets de grootste makelaardij in hypotheken. Den Haag 070-3469776 Overige vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Schagen. door BERT JANSMA Ik heb me de laatste week verbijsterd over hoe Terry Waite en Thomas Sutherland uit hun gevangenschap kwamen. Ongelooflijk. Rustige, beschouwende teksten, geen woede, geen uitbarstingen, geen haat. Terry Waite, die wankelend het vliegtuig uit komt en een speech laat horen met zelfs humor erin. Hij zal toen nog niets geweten hebben van al die verhalen in de pers over het feit dat hij destijds ordinair misbruikt is door Oliver North en de Amerikanen. Terwijl de Amerikanen hun wapendeals deden, mocht een onwetende Waite de resultaten, de gijzelaars, meenemen. North verklaarde met onschuldig hoofd maar dat heeft hij altijd op de Engelse televisie dat hij het mis had zien gaan. Maar had hij dan niet moeten waarschuwen? „Ja, eigenlijk wel, maar die gelegenheid was er niet meer". Zijn goede wensen en medegevoel gingen wel uit naar Waite. Dat heet schijnheilig. Gisteren die tekst van die andere gijzelaar, Sutherland. Hij beschreef hoe zijn bewakers hem op zijn voetzolen sloegen tot hij het uitschreeuwde. Maar geen haat bij Sutherland: „Omdat ik denk dat ze niet begrijpen hoe verschrikkelijk het is wat ze doen". Weer zo'n tekst waarvan je versteld staat. Zijn beide mannen zo superieur van geest? Doet zo'n gijzelperiode dat met je? Ik begreep er pas een flinter van toen ik herinnerd werd aan een aanslag op mijn eigen leven, bijna negen jaar geleden. De daders waren dieven. Noordafrikanen in dit geval. Ik kwam slechts beperkt beschadigd uit het ziekenhuis. Ik kon naar het proces tegen de daders, maar had daar geen behoefte aan. „Haat je ze dan niet?", was de vraag. Nee. ik kende ze niet, ik was blij dat ik leefde. Misschien moet je even op het punt geweest zijn dat het leven je bijna ontglipt om zo'n reactie te kunnen begrijpen. Mijn ongeluk was één gebeurtenis, daarna herstel. Het lot van Waite en Sutherland was een jarenlange, stel je voor, ja-ren- lange onzekerheid, eenzaamheid, pijn. Ik zou de daders alle verschrikkelijkheden van de wereld toewensen, oog om oog, tand om tand desnoods. Waite en Sutherland kijken al in een andere richting. Hopelijk zetten ze er ooit iets over op papier. Ik zal het ademloos lezen. En ik denk aan die andere gijzelaar, Salman Rushdie, die nog altijd het doodvonnis van Iran als cipier voor z'n deur heeft. „Londen moet ook iets voor mij doen vindt hij. Maar Rushdie is even niet meer belangrijk voor Londen dat haastig diplomatieke betrekkingen met Iran aan het herstellen is. Oók schijnheilig. Ik moet er méér over nalezen. De bijbel bijvoorbeeld. En de koran. zondering. Kinderen van een vader met een adellijke titel dienen altijd de naam van de vader te krijgen. Hiermee wil len de bewindslieden voorko men dat adellijke titels en na men geleidelijk uitsterven. De keuze welke achternaam het nageslacht zal krijgen moet in een akte worden vast gelegd bij de huwelijksvoltrek king of tijdens de eerste zwan gerschap van de vrouw. Als een vrouwelijke en mannelijke partner niet gehuwd zijn, dan hoeft de keuze pas te worden gemaakt als het eerste kind geboren is en de vader het kind officieel heeft erkend. Ouders die het niet eens kun nen worden over de te kiezen achternaam, kunnen hun me ningsverschil aan de rechter voorleggen. Als de ouders geen voorkeur hebben, krijgen de kinderen net als in de hui dige situatie automatisch de naam van de vader. DEN HAAG De Natio nale Ziekenhuisraad (NZr), de koepel van in stellingen voor gezond heidszorg, en de organisa ties van zorgverzekeraars VNZ, KLOZ en KPZ heb ben gisteren het overleg met staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) opgeschort. Zij vinden dat de bewindsman veel te weinig geld beschik baar stelt voor zowel de ar beidsvoorwaarden als de op lossing van knelpunten in de gezondheidszorg. De NZr en de zorgverzekeraars denken een bedrag van 550 tot 650 miljoen gulden meer nodig te hebben dan het bedrag dat voor 1992 beschikbaar is ge steld. Tussen de 400 en 500 miljoen is nodig voor een „marktconforme" loonsverho ging (3,75 procent) voor de ruim 200.000 werknemers in de sector. Een bedrag van 150 miljoen is bestemd voor oplos sing van knelpunten, waarbij het vooral gaat om maatrege len die de werkdruk verlich ten. Omdat de Tweede Kamer in de komende weken beslist over het Financieel Overzicht Zorg (FOZ) en de begroting van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, zullen de organisaties hun pij len vooralsnog richten op de volksvertegenwoordiging. In januari wordt weer met Si mons gesproken. De vakbon den voorzien grote en langdu rige arbeidsonrust in de zorg sector als een meerderheid van de Tweede Kamer instemt met de opstelling van het ka binet. ADVERTENTIE tenten, vouwwagens toercaravans, stacaravans kampeerartikelen accessoires 22t/m27november veel toeristische informatie extra: campershow Leger krijgt nieuwe gasmaskers DEN HAAG De Nederland se krijgsmacht krijgt in 1994 de beschikking over een nieuw type gasmasker. Dat moet bescherming bieden aan chemische en biologische strijdmiddelen, radio-actieve stofdeeltjes, gassen, ontsmet tingsmiddelen en rook. Met de vervanging van het huidige „C3-gasmasker" is tussen de 25 en 100 miljoen gulden ge moeid. Het huidige C3-gasmas- ker voldoet niet meer. Het is alleen geschikt voor rechts- handige schutters en het maakt drinken onmogelijk. Bovendien heeft het gelaats stuk een te beperkt gezichts veld en is het niet voldoende gasdicht. Welke producent het gasmasker levert, wordt in 1994 besloten. Voor de leve ring zijn, na technische proe ven door TNO, nog vier fabri kanten in de race: een Britse, een Canadese, een Zweedse en een Zwitserse. 'EREN HOBBES DOOR BILL WATERSON IKBL60M RN F-16 Té KieiÉN, UAkZiW-ZO&AAWtmi IS HBTAlEEl? EENSOOET SCHAAL 6EW?KPEM,DUS DEN HAAG Het doet er niet toe of bij de slui ting van de Belgische grenzen voor Nederlands afval procedurefouten zijn gemaakt. Simon Kemp en medever dachten wisten van de feitelij ke sluiting en stortten deson danks afval in het Waalse plaatsje Mellery. Als zij had den getwijfeld, hadden ze met de betrokken autoriteiten moeten gaan praten. Hiermee reageerde gisteren Srocureur-generaal mr. Couzijn bij het gerechtshof in Den Haag op de verklaring van Kemps advocate mr. Y. van Boxel. Zij stelde dat de stort in Mellery niet illegaal zou zijn geweest. De advocate blijft daarom bij haar verkla ring dat de grens pas in 1987 rechtsgeldig dicht ging. Kemp worden elf feiten tan laste gelegd, waaronder stor ten van chemisch afval in de Coupépolder in plaats van dat aan de AVR aan te bieden en valsheid in geschrifte. Volgens Couzijn heeft Kemp onterecht geld verdiend door list, bedrog en omkoping. Zij hield vast aan haar eis van zes jaar cel tegen Kemp, twee jaar cel te gen de bedrijfsleider en acht tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk, tegen de ac quisiteur. Het gerechtshof heeft de uitspraak bepaald op 6 december. De commissie-Engwirda houdt dinsdag de laatste hoorzitting over de gifaffaire in de Coupé- polder. Dinsdag verschijnen burgemeester M. Paats en wet-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3