Spektakel ontbreekt pij tennistransfers final© Leidse korfbaltop staat voor boeiend zaalseizoen CeidócSouAont ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 PAGINA 31 di LEIDEN - Echt spektakel ont breekt in het Leidse district bij de per 1 november afgesloten transfer- 6 5.Pf3periode voor de nieuwe tenniscom- 9.Pd2petitie, die medio april 1992 van speeldf/ 22.Tel itap van oer-Unicummer Martij n e'iateiikrans naar buurvereniging De Me tenwij k. De totale leegloop bij het 2 PgfóLeiderdorpse De Munnik was afge- 5 Ld7]open zomer reeds een voorspel baar gegeven. Dekker Tennis War- vJgp ^inond heeft de opstelling van haar vongenhoofdklasseteam nog niet rond. De overstap van Martij n Krans naar De Vlerenwijk mag de meest opmerkelijke „7 [transfer voor het competitieseizoen 1992 oZ1J "'genoemd worden. Maar niet echte spek- icö en^a[cuiaiI-i Want het was allang geen pu ibliek geheim meer, dat de man die als achtjarige de eerste stapjes op het Uni- :umgravel zette, het bij zijn tot nu toe :erste vereniging niet echt meer naar de :in had. Bij het Masterstoernooi van het t [Leidse Courant Tennis Circuit werd IKrans niet één maal op Unicum gesigna leerd en ook bij het clubtoernooi ont- Drak de tweeën twintigjarige student na tuurkunde. Van een echte transfer is dan Dok geen sprake. Krans meldde zich ge- voon aan bij buurvereniging De Meren- ji |wijk, waar hij naast studievriend Freek [Tanis, Mark Fleischeuer en de dames Irma van Seeters en Nathalie van der [Voort een welkome versterking is. Coach Herman van der Capellen denkt (met Krans een belangrijke rol in de (strijd om het kampioenschap van de tweede klasse te'kunnen spelen. (ogth00fdklasse 1 Dc2 e4 >ot. De ikkelenjVan de twee Leidse vertegenwoordigers [in de hoofdklasse bleef Dekker Tennis 4 Pe8|over. De Warmonders werkten een h3 hfihoogst enerverend seizoen af, waarin bij de start de eredivisie een niet eens zo ver weg gelegen doel leek. Het spelen in twee competities en de perikelen rond een dopingaffaire van Sandra Begijn, als mede de rol van gastspeler George Cosac bij het Roemeense Davis Cupteam de den Dekker in de onderste regionen be landen. Met Margot van Overloop op de plaats van Begijn werd met Monique Kiene, Michael van den Berg en Cosac toch nog een derde plaats in de hoofd klasse bereikt. Vooralsnog is alleen George Cosac voor het nieuwe seizoen vastgelegd. Het contract met Michael van den Berg is nog niet getekend. De Koudekerker maakte dank zij een prima circuit in Noord-Afrika een opvallende sprong voorwaarts op de wereldranglijst, hetgeen zijn marktwaarde heeft doen stijgen. Privé-coach Berry Janse ver wacht toch op korte termijn deze kwes tie met sponsor Coen Dekker positief te kunnen afronden. „De heer Dekker ken nende zal hij Michael nu hij op de 378ste plaats van de wereldranglijst staat ook op zijn waarde voor het team weten in te schatten." De sprong op de wereldranking van Mo nique Kiene is stellig nog opmerkelijker. De speelster uit Purmerend startte in ja nuari haar pogingen tot een internatio nale doorbraak en ziet dat in november beloond met een plaats rond de 180. Kiene zal dan ook niet in het hoofdklas seteam van Dekker terugkeren, maar richt zich via de centrale Jong Oranje- trainingen van bondscoach Stanley Franker en de al jarenlange steun van privé-trainer Eddo van Gelderen op haar profcarrière, waarin alleen de eredivisie nog maar interessant lijkt. Margot van Overloop nam afgelopen zomer nauwe lijks hersteld van een zware armoperatie de honneurs bij Dekker waar, maar zal komend seizoen zeker niet in actie ko men voor de competitie. Bij haar preva leert het behalen van het diploma aan de Texas Christian University in Fort Worth Texas. De Amerikaanse toernooi- resultaten van de Leiderdorpse zijn in middels van dien aard, dat een terugkeer in de rijen der A-speelsters geen onmo gelijkheid meer is. De beide damesplaat sen zijn bij Dekker Warmond dus va cant. Coach Carel de Bruijn, die druk doende is het tenniscollege te privatise ren, blijft echter optimistisch en wil toch met opmerkelijke vervangsters aantre den. Unicum is hoofdklasser af. De Leidse club miste afgelopen seizoen toch de meerwaarde, die uit de districtstrainin gen voortgekomen speelsters en spelers als Jacqueline van Wijk, Ivar de Jong, Ingelise Driehuis, Kees-Jan Schuilenburg en Margot van Overloop, en zeker het roemruchte koppel Jan Siemerink en Jacco Eltingh konden bieden. Van het dit seizoen ruim gedegradeerde team is alleen Bionda Zonderop nog over. Krans vertrok en Miijam Siemerink en Wouter van der Heijde willen om studieredenen lager spelen. De terugkeer van Erik Bak ker in de hoofdmacht lijkt reëel. Voor de plaats naast de Leimuidenaar wordt de naam van Mike Oosterveen genoemd. Unicum zal dan wel in de geldbuidel moeten tasten, want ook de trainings maat van Michael van den Berg streeft een profcarrière na. Naar een tweede dame wordt nog gezocht. Leegloop Bij het Leiderdorpse De Munnik vond een totale leegloop plaats. Een gegeven, dat afgelopen zomer reeds voorspelbaar werd. Het ledenbestand van de eens een brede groep goede jeugd bezittende vere niging moest middels advertenties een uitbreiding ondergaan. Bestuurders, die de wedstrijdsport een warm hart toe droegen, vielen weg en de jarenlange clubtrainer Jeroen van der Sman zoch en vond een nieuwe vereniging en dus uitdaging. Aansluitend haakte ook de sponsor af, zodat de trainingsfaciliteiten moesten worden teruggedraaid. In dit licht bezien was het omzien naar een nieuwe vereniging door districts- en Masterskampioene Saskia Paauw een te rechte zaak. Het Katwijkse Zee Duin had een plezierig aanbod, maar reistijd en -afstand gaven de doorslag voor de keuze voor het nog wel gesponsorde Unicum. Mastersfinaliste Marieke Beth lehem werd lid van twee verenigingen, Unicum en TE AN, maar gaat met Martijn Krans maakte tijdens de transferperiode de meest op merkelijke overstap voor de tenniscompetitie: van Unicum naar De Merenwijk. U FOTO'S: HENK SNATERSE Saskia Paauw is nog niet buiten het district ontdekt. De dis tricts- en Masters-kampioene prefereerde Unicum boven Zee Duin. Paauw bij de eerstgenoemde in het twee de team spelen. Ook de toch al in Zoe- termeer wonende Angelina Rammers zocht haar heil elders. Van de Leiderdorpse mannen koos Tho mas Koemans definitief voor tennissen in zijn studieplaats Rotterdam, terwijl de vorig jaar van OLTC overgekomen Johan Draulans dit jaar de opleiding eveneens op de eerste plaats heeft gezet. De tot de beste jongens tot en met 16 jaar van Nederland behorende Rogier van Duyn reist van zijn woonplaats Waddinxveen voortaan naar Den Haag. Wie bij De Munnik overblijven, zijn Marcel Lolling en Philip Nagtegeller. Als het tweetal speelt, kan het voor een van de twee speelsters, die een team mini maal nodig heeft, op dit moment reke nen op Tessa Hillaerts. Voor de andere plaats zal een speelster uit eigen gelede ren gerecruteerd moeten worden, want op de transfermarkt was De Munnik niet actief. De leegloop is ook aan het Oegstgeester OLTC niet geheel voorbij gegaan. Afge lopen seizoen bleek de doorstroming van Paolo Polla en Erika Wijsman naar het eerste team geen handhaving van de derde klasse op te leveren. Nancy Toole en Jasper van Marwijk waren gestopt en Draulans en Nagtegeller waren naar De Munnik getrokken. De degradatie van OLTC 1 heeft de het afgelopen toernooi- seizoen goed draaiende Marco Visser doen besluiten een stekje in Unicum 2 te accepteren. Wie zijn positie gaat inne men, is op dit moment nog niet bekend. Stabiel Bij elke transferperiode blijft een aantal 'Leidse' clubs stabiel in zijn teamopstel ling. De kersverse eersteklasser Hillegom bijvoorbeeld. „We spelen volgend jaar in dezelfde opstelling, als waarmee we vo rig jaar kampioen werden", meldt coach Harry Verdegaal. De Merenwijk had ook zonder Martijn Krans een goede tweede klasser op de been gebracht. Het Kat wijkse Zee Duin miste de slag om Sas kia Paauw, die moest voorzien in het door werkzaamheden elders wegvallen van Astrid Bouw. De kustplaatsbewo ners weten zich met Nelleke Weyermans in ieder geval weer verzekerd van vier dames voor de eerste twee teams. „We weten alleen nog niet, of we al veijon- ging in het eerste team moeten gaan doorvoeren", klinkt het uit de mond van trainer/speler Jan-Willem Lugthart. Het Alphense TEAN en Unicum ruilden van spelers. Onno Guinau verkeert een jaar tussen zijn toernooivrienden van het afgelopen seizoen, terwijl Michael en Martin Verkerk terugkeerden naar het oorspronkelijke thuishonk in Alphen. Geen direct opmerkelijke, wel een prak tische wisseling van spelersmateriaal. TEAN maakt zijn selectie met de -broers Verkerk alleen maar stabieler. Terwijl de positie van het afgelopen seizoen gede gradeerde tweede en derde team van Unicum met behulp van de TEANner naast Visser, Paauw en Bethlehem in evenwicht lijkt te zijn. Last, but not least het gepromoveerde Leidse Hout. Als daar problemen mochten opduiken, dan tovert captain Waldo Jansen vast wel weer een nieuwe opstelling uit de hoge hoed. c3 TfS :e veldf larlij kei op d( kwijt le klu! Onder redactie van Kees van Kesteren g Spelvreugde 'Spelvreugde nD<? klachten over spelvreugde steken in A het hedendaagse voetbal steeds meer de 'kop op. Ontevreden spelers mopperen [eover het tactisch concept en de plaats in igezien fle[ eifta[ }jet meest aansprekende voor- en, de beeld is John van.'t Schip van Ajax die genoeg kreeg van de kalk aan zijn schoe- 'eïder nen de aftershave van de grensrechter en e^mel^ gebrek aan ruimte aan de zijkant. Maar niet alleen bij de profs speelt het gebrek aan spelvreugde. Ook bij de ama teurs hoor je steeds vaker de klacht 'Op deze manier is voetbal niet leuk meer'. Dat het ook anders kan bewezen de G- gehandicaptevoetballers afgelopen weekeinde in de Groenoordhallen in Lei- Met grote enthousiasme en inzet werd daar met veel plezier gevoetbald. Het plezier stond voorop en de manier I waarop de spelers van het G-team van RCL daar uiting aan geven na de be haalde eerste plaats zegt genoeg. De vali de voetballers zouden hier een voorbeeld Iaan kunnen nemen. Imago Het rommelt bij Rijnsburgse Boys. De matige resultaten in de competitie zorgen voor de nodige onrust op Middelmors. In sthand >or het ol - en >A valt net de vorden verlie- waar- it veel anneei -oonde nnerd, ischien de rust van de wedstrijd tegen Baren- drecht zorgde aanvoerder Hennie Koet voor de eerste tekenen van onvrede door demonstratief zijn voetbalkleding op de frond te werpen en in de kleedkamer te lijven. „Ik was niet meer gemotiveerd en dan heeft het elftal niets meer aan mij", luidde zijn simpele verklaring. Maar cf het bestuur en supporters van de geelzwarten daar tevreden over zijn valt nog maar te bezien. De selectie kan ei genlijk nog maar op één manier het ge schonden imago wat oppoetsen. En dat is vanmiddag op Nieuw Zuid in Katwijk te gen Quick Boys de mouwen opstropen en eindelijk de aanwezige talenten eens eta leren. En dan nooit meer zeuren. Zonnig De Leidse gymnastiekvereniging Jahn heeft een druk jubileumjaar 'achter de rug. Het 75-jarig bestaan werd groots ge vierd en de club kan terugzien op een ge slaagde viering van deze mijlpaal. Ple zier in de sport staat en stond bij Jahn altijd voorop. En dat men daar in ge slaagd is bleek wel tijdens de gezellige en drukke uitvoering in de 3 Octoberhal. De toekomst van Jahn ziet er gezien de uit drukkingen van deze twee jonge turners zonnig uit. Zonnig LEIDEN - De Leidse korfbaltop is zowel kwalitatief als kwantitatief verbeterd voor de zaalcompetitie, die dit weekeinde in gang wordt ge zet. De Danaïden promoveerde vo rig seizoen naar de overgangsklasse en is nu met TOP de hoogst spe lende ploeg in de regio. De Alge mene maakt dit jaar haar rentree in de eerste klasse en voegt zich daar bij Fides Pacta, Fiks en Per- nix. De trainers van de betrokken clubs verwachten dat deze situatie niet snel zal veranderen, want zij rekenen allemaal op handhaving. Coach Theo Korporaal van (TOP) heeft vastgehouden aan het achttal, dat zich in de afgelopen veldcompetitie op de ge deelde eerste plaats nestelde. Hij ver wacht niet dat zijn selectie in de zaal ook gelijk hoog van de toren zal blazen. „Ik zie DKOD als de grote favoriet en TOP en Swift (M) als de twee outsiders. In de andere ploegen zie ik geen kampi oenskandidaten", taxeert de Hagenaar de bezetting van overgangsklasse A. „Wij gaan met veel zelfvertrouwen de zaal in, want het scorend vermogen is groot: we maken momenteel 15 tot 16 doelpunten per wedstrijd. Frank Nijen- huis en Gerco Langelaan zullen het meest in de spits spelen, maar de ande ren moeten ook meer gaan scoren. We ten we al onze thuiswedstrijden te win nen, dan zie ik ons een heel eind ko men". Verrassingen De Danaïden maakt haar rentree in de overgangsklasse met een ploeg, die op drie plaatsen afwijkt van het kampioens team van vorig jaar. Juul Albering, Bar- bro Heyman en Marcel Keyzer zijn de nieuwelingen, maar speelden op het veld al in het eerste. „Wij gaan voor verras singen zorgen", verzekert trainer Janko Breedveld zelfbewust. „Wij krijgen het zwaar, maar onze tegenstanders ook, omdat wij een enorm schotpotentieel en een flink stuk snelheid in de ploeg heb ben. Ons aanvalsspel zal wel anders zijn dan vroeger en niet meer zo gericht zijn op het vastzetten van de paal, want dat is te doorzichtig. Ik reken op flink wat doelpunten en de vraag is alleen of wij verdedigend de zaak dicht kunnen hou den". Eersteklasser Fiks moet een flinke ader lating doen met het wegvallen van Jac queline Anholts en Reinetta de Mooy, die vorig seizoen altijd wel goed waren voor een behoorlijk aantal goals. „Je le vert zeker kwaliteit in, maar dat wil niet zeggen dat we gelijk degradatiekandidaat zijn", stelt coach Daan Vreeken, die Marleen Boomgaard bij de selectie heeft gehaald en nog op zoek is naar de vierde vrouw. „Ik weet heel weinig van onze te genstanders, maar daar staat tegenover dat zijh de Apollohal niet kennen én de schutterskwaliteiten van m'n broertje Theo. Dat moeten wij gaan uitbuiten. Ik denk dat wij vooral in Oegstgeest onze punten gaan pakken, tenslotte hebben we vorig jaar thuis maar één wedstrijd verloren. „Alleen zal het spel wel minder spectaculair worden". Werkkorfbal Na elf jaar afwezigheid is De Algemene terug in de eerste klasse. Trainer Cor Gravekamp verwacht dat het verblijf langer dan één seizoen zal duren, omdat hij zijn keurgroep sterker acht dan Hoogvliet en KIOS. „Wij waren in de tweede klasse gewend aan werkkorfbal en fysiek spel en in de eerste klasse komt het meer aan op techniek. Ik denk dat zulk tegenspel ons beter ligt en dat we op conditie en ons goede samenspel goed kunnen meekomen. Wij zitten mo menteel wel met enkelblessures bij Dia ne Hoppenbrouwer en Bep de Mooy en die zullen we in het ergste geval drie we ken kwijt zijn. Dat is zeker een tegenval ler, want zoveel alternatieven bij de da mes hebben we nu ook niet". Fides Pacta verkeert nog in onzekerheid over het meespelen van Patricia Gott- mer, die met een rugblessure kampt. Zij maakt haar rentree in het hoogste zaal team, net als Bettina Buikstra en Frank Peter de Haas. „Mijn spelers hebben er erg veel zin in. De motivatie is er dus wel, alleen komt die er niet altijd goed uit", oordeelt Nelis Vaane over zijn achttal. De oefenmeester uit Rozenburg denkt dat handhaving haalbaar is, al is de indeling zwaar. „Je zult van goede huize moeten komen om van Ons Eiber nest en Koog Zaandijk punten te pakken en Blauw Wit'51 is ook een sterke tegen stander. Maar tegen Achilles, IJsselvo gels en De Regenboog zie ik wel winst kansen en de laatste twee moeten wij toch zeker voorblijven". Zelfs al staat Pernix eerste in de veld competitie, trainer Rob Siemer verwacht niet teveel van het nieuwe zaalseizoen. „Ik zie ons eerlijk gezegd niet bij de eer ste drie eindigen", stelt de Hagenaar openhartig. „Wij spelen tegen ploegen die allemaal meer lengte hebben. Dat be tekent dat zij veel vaker kunnen schieten dan wij en daarop verlies je gewoon. Pernix zal best wel voor verrassende uit slagen zorgen, maar soms ook grandioos onderuit gaan. Het is zo'n zware inde ling, er zit eigenlijk geen enkele gemak kelijke wedstrijd bij". Voorlopig houdt hij vast aan de succesploeg van het veld, zeker nu Kees Hortensius nog altijd niet hersteld is van zijn knieblessure. tweede/derde klasse Zuiderkwartier is na de promotie van De Algemene de enige vertegenwoordi ger van Leiden in de tweede klasse ge worden. Coach Henny Piket heeft het veijongde achttal voor de zaal gehand haafd. Hij verwacht op grond van de goede veldprestaties dat zijn ploeg lange tijd moet kunnen meedoen in de strijd om de eerste twee plaatsen, die allebei recht geven op promotie. Crescendo ver wacht in de derde klasse niet meer dan een goede klassering in de middenmoot, hoewel zij op het veld toch ongeslagen op kop staat. Trainster Liesbeth Kok krijgt op de tweede speeldag al te maken met KNS, waarvoor zij tot voor kort in de hoofdmacht speelde. De tweede club uit Oegstgeest begint eveneens zonder veel ambities aan het zaalseizoen en mikt alleen op handhaving. Tempo en Velocitas lijken wel in staat om langdu rig mee te doen in de titelstrijd in hun afdeling. De ploeg uit Alphen eindigde in de laatste drie competities immers al tijd bij de bovenste drie. Maijan Wielin- ga is vanwege rugklachten nog niet top- fit, maar trainer Nico Oskam verwacht toch wel een beroep op haar te kunnen doen. De Leiderdorpers hebben met Femmy van Nieuwkoop en Paul Meer burg twee debutanten in hun selectie. Daar komt nog een derde bij, omdat routinier Jeroen van Driel in de voor ronde van het toernooi om dè Leidse Korfbalbeker zijn enkelband scheurde en voor langere tijd is uitgeschakeld. Cor Gravekamp is met De Algemene te rug in de eerste klasse. Hij verwacht dat het verblijf langer dan één seizoen zal du ren. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN De indeling van de ploegen uit de Leidse regio voor de nieuwe zaalkorfbalcompetitie luidt als volgt: Overgangsklasse A: DKOD, HKC, ODO (M), Oranje Wit, Rheko, Sparta, Swift (M) en TOP. Overgangsklasse D: Alleen Weer baar, De Danaïden, Futura, Groen Geel, KVS, De Overkanters, PSV en Snel. Eerste klasse D: Amstel, Antilopen, Fiducia, Fiks, SDO (K), SSS, Twee maal Zes en ZKC '31 Eerste klasse E: De Algemene, BEP. Diamco, HKV, Hoogvliet, KIOS, Rea dy en Roda. Eerste klasse F: Achilles, Blauw Wit '51Fides Pacta, Koog Zaandijk. Ons Eibernest. De Regenboog, Swift (A) en IJsselvogels. Eerste klasse G: Albatros, Animo, Kinderdijk. KOAG, Nieuwerkerk, Pernix, VEO en Vriendenschaar (H). Tweede klasse E: Ados, Archipel, At lantis, Celeritas, Victoria, Waterland, Watervliet en Zuiderkwartier. Derde klasse K: Actief, ALO, Cres cendo, DKC, KNS, Maassluis, Oranje Nassau en Succes. Derde klasse L: Bolnes, GKV (HG), Juko, Juliana, ODO (D), Olympiaan, Tempo en Zwijndrecht. Derde klasse M: DES, De Dijkvogels, Korbis, Sagitta, Velocitas, Viko, Vriendenschaar (B) en Weidevogels. In alle klassen geldt dat de nummers één promoveren en dat de nummers zeven en acht degraderen. Zoals ge- nummers twee promoveren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31