Balanceren op rand van de afgrond p linal Ie Vakantie gangers zijn ernstige vervuilers ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 PAGINA 29 FASCINERENDE RELATIE KENNEDY EN CHROESJTSJOV DEN HAAG - Toen de Sovjetrus- sische leider Nikita Chroesjtsjov op 22 november 1963 het nieuws ver nam over de moord op de Ameri kaanse president John F. Kennedy, barstte hij in tranen uit. Volgens zijn zoon, Sergej, raakte zijn vader helemaal overstuur toen hem ver teld werd dat Kennedy in tegen woordigheid van zijn vrouw was gedood en zij door het bloed van haar man was 'bedoezeld'. De secretaris-generaal van de commu nistische partij van de Sovjetunie wilde het liefst direct naar Amerika vertrekken om Jacqueline en de familie bij te staan, maar realiseerde zich dat hij er verstan diger aan deed om naar Moskou af te reizen - hij was op het moment van de aanslag elders in het land. Zijn afwezig heid in Moskou zou de stroom geruch ten alleen maar aanwakkeren dat de Russen iets met de moordaanslag in Dallas te maken hadden. In de nachttrein naar Moskou bleef hij zich afvragen wie zo gek was om Kenne dy te vermoorden en hij veronderstelde dat er misschien sprake was van een gro ter complot. De koele verstandhouding met China en de zich naar een redelijk niveau ontwikkelende Amerikaans-Rus sische détente, kon reden zijn ook op hem een aanslag te plegen. Bovenstaande anekdote is een van de vele aardige passages in het onlangs ver schenen, zeer lijvige (755 pagina's) boek 'De Koudste Jaren' van de Amerikaanse journalist-historicus Michael Beschloss. Het is een magistraal boek, waarin voor al het diplomatieke steekspel tussen Kennedy en Chroesjtsjov consciëntieus is beschreven. Bovendien is het de ver dienste van Beschloss dat hij (enkele) Russische documenten heeft kunnen in zien en Chroesjtsjov zoon Sergej heeft kunnen interviewen en zo de beschik king heeft gekregen over nog niet eerder bekend geworden gegevens. Vreemd duo Chroesjtsjov en Kennedy vormden, net als Gorbatsjov en Reagan, een vreemd, maar fascinerend duo in een eeuw van nucleaire diplomatie. Zowel bij de ambtsaanvaarding van Kennedy als Reagan was de temperatuur van de Kou de Oorlog onder het vriespunt. Beide presidenten bediende zich geregeld van een krachtige anti-communistische reto riek. Aan het eind van hun regeringspe riode koesterden beiden echter een dui delijke sympathie voor hun tegenspelers in het Kremlin. In 'De Koudste Jaren' wordt nog eens duidelijk gemaakt in hoeverre de ver standhouding tussen de Amerikaanse en Russische leiders en, analoog hieraan, de spanning tussen beide grootmachten, be paald is geweest door de binnenlandse politieke omstandigheden. Zo realiseer de Kennedy zich dat hij de verkiezings overwinning in 1960 op Richard Nixon indirect aan Chroesjtsjov te danken had. Want Kennedy besefte maar al te goed dat, als Chroesjtsjov het wilde, hij de verkiezingen kon beïnvloeden door een of ander internationaal incident te ver oorzaken. Hierdoor zouden de kiezers in paniek op de meer ervaren kandidaat Nixon kunnen stemmen. Daarom hadden, zonder dat dc Ameri kaanse kiezer het wist, belangrijke mede werkers van Kennedy al voor 1960 ver trouwelijk contact gelegd met Chroesj tsjov en hem gevraagd hun kandidaat te steunen. Chroesjtsjov stemde met dit verzoek in en hield zich aan de voora vond van de Amerikaanse verkiezingen rustig. Varkensbaai Toch had de secretaris-generaal van de 'Verenigde Staten van Sovjet Republie ken' in 1960 alle reden de internationale Het drama in Dallas, 22 november 1963: John F. Kennedy wordt in zijn open auto neergeschoten. Zijn vrouw Jacqueline Kennedy zit naast hem. spanning op te voeren. De Russen waren er immers van op de hoogte dat de Amerikanen een invasie overwogen op Cuba, waar Castro aan de macht was ge komen. zeer tot ongenoegen van de VS. Het debacle in de Varkensbaai - de mislukte invasie van Cubaanse banne lingen die werd gesteund door de CLA - kwam voor de Russen dan ook geens zins als een verrassing. Wel wekte deze actie de woede van Chroesjtsjov, omdat de Amerikanen geen rekening hielden met zijn binnenlandse politieke verhou dingen. Doordat de Amerikanen tegen Cuba te keer gingen, werd het Chroesj tsjov onmogelijk gemaakt de defensie uitgaven op het terrein van de conven tionele strijdkrachten terug te schroeven. Met als gevolg dat hij te weinig geld be schikbaar had voor de economische op bouw van de Sovjetunie. Kennedy heeft tot het laatste moment getwijfeld over de invasie op Cuba. Aan de ene kant wilde hij niet worden be Sovjet-leider Nikita Chroesjstjov en de Amerikaanse president John Kennedy. Toen Chroesjtjov hoorde dat Kennedy was vermoord, barstte hij in tranen uit. FOTO: ANP schuldigd van slap optreden tegenover de communisten. Aan de andere kant durfde hij niet in te stemmen met een volwaardige invasie, waarmee hij de ge moederen van zowel Latijns-Amerika, de Derde Wereld als de liberalen in Amenka zou verhitten. Hij was bang dat Amerikaanse acties tegen Cuba op hun beurt Sovjet-acties tegen Berlijn zouden uitlokken. En, zoals Beschloss hard oor deelt, „met de wens om toch tussenbeide te komen, maar zonder hiervoor de prijs hoeven te betalen, beval hij een operatie die te klein was om te slagen en te groot om een Amerikaanse betrokkenheid te verbergen". Opvallend is dat Kennedy het commu nistische regime van Castro kennelijk bedreigender voor de Verenigde Staten vond, dan een eventueel Amerikaans- Russisch conflict dat het gevolg kon zijn van acties tegen Cuba. Overigens is het wel zo, dat de pas aangetreden president tot de invasie in de Varkensbaai besloot, omdat hij veronderstelde hiermee het beleid van zijn ervaren voorganger Eisenhower voort te zetten. Toch kan niet worden genegeerd, dat JFK een blinde vlek kreeg zodra Castro ter spake kwam. In dit opzicht was er sprake van een Kennedy-traditie. Ken nedy senior had in de hoedanigheid van Amerikaans ambassadeur onder Roose velt er nooit een geheim van gemaakt, dat hij meer sympathie koesterde voor nazi-Duitsland dan voor het Rusland van Stalin. Bovendien hadden de Ken nedys nauwe banden met communisten jager McCarthy. Hoewel dit inmiddels bekende constateringen zijn, toont Be schloss duidelijk aan dat Kennedy gedu rende zijn presidentschap er voortdu rend door zijn vader op is gewezen de Amerikaanse achtertuin te 'schonen', dat wil zeggen: Cuba aan te pakken. Zelfs nadat het debacle in de Varkensbaai en de rakettencrisis hadden plaatsgevon den, gingen de Kennedys door met hun pogingen het regime van Castro te on dermijnen. Waanideeën Het is de verdienste van de auteur dat hij in zijn geschiedenis van de diploma tie aangeeft in hoeverre de waanideeën van de machthebbers van invloed zijn geweest op de buitenlandse politiek. Illustratief voor Kennedy's visie op Cuba was bijvoorbeeld de situatie toen John en Jacqueline in 1960 een diner or ganiseerden, waarop ook de Britse ro manschrijver Ian Heming was uitgeno digd, de geestelijke vader van James Bond. Heming werkte op dat moment aan zijn boek „Thunderball" en zei tij dens de koffie dat de Amerikanen zich veel te druk maakten over Castro. Vol gens Heming was het heel eenvoudig om Castro onschadelijk te maken. Heming meende dat Cubanen maar in drie din gen geïnteresseerd waren: geld, religie en Onderzoek naar 'Kennedy-mythe' Over anderhalf jaar verschijnt van de hand van de historici Hans Veld man en Willem Post bij uitgeverij Bzztóh een boek over de 'Kennedy- mythe'. Centrale thema van het boek is de vraag waarom de gisteren precies 28 jaar geleden in Dallas ver moorde John F. Kennedy zo popu lair is gebleven, ondanks alle nega tieve berichten die in de loop der ja ren over hem zijn verschenen. De lezers worden opgeroepen schrifte lijk aan te geven wat zij zich van Kennedy herinneren, wat zij deden op de dag dat hij werd vermoord en of hun visie op de president in de loop van de jaren is gewijzigd. In dien mogelijk zullen de reacties in het boek worden verwerkt. Uw reacties kunt u sturen naar de redactie van deze krant, Postbus 9, 2501 CA in Den Haag onder de ver melding Kennedy. seks. Volgens de schrijver moest Cu baans geld over Havana worden uitge strooid en aan de hemel moesten vlieg tuigen kruisen tekenen. Verder moesten er pamfletten worden gestrooid met de waarschuwing dat de atmosfeer boven Cuba als gevolg van kernproeven radio actief was geworden. Hierdoor zouden de mannen impotent worden, waarbij de radioactiviteit het langst in hun baarden bleef zitten. Men zou massaal de baard afscheren en zonder bebaarde Cubanen zou er geen revolutie meer zijn. „Kennedy wist wellicht niet precies in hoeverre Hemings fantasie de werkelijk heid naderde, want rond die tijd bespra ken CIA-experts over de mogelijkheid Castro's schoenen met een ontharings- middel op te poetsen, waardoor zijn baard zou uitvallen en zijn viriele imago zou worden geschaad", aldus Beschloss. Kennedy-mythe Volgens de auteur provoceerde Kennedy de Russische president voortdurend door steeds weer de Amerikaanse nucle aire superioriteit te verkondigen. Het beeld dat Beschloss van Kennedy schetst staat dan ook haaks op de indruk die ge neraties van hem bezitten. Voor menig een was zijn beroemde uitlating „Ich bin ein Berliner" het symbool van het vrije Westen in de Koude Oorlog, terwijl vol gens Beschloss Kennedy maar matig in Berlijn was geïnteresseerd. Hij be schouwde de Berlijnse Muur als een uit stekend middel waarmee een conflict tussen de Amerikanen en Russen voor komen kon worden en vermeed in zijn toespraken elke verwijzing naar de Ber lijnse Muur. De Muur zag hij als een welkome bevestiging van de status-quo tussen beide grootmachten en zag hierin voor westerse propagandisten een uitste kend middel het Sovjet-systeem te bekri tiseren en zichzelf te presenteren als lei der van de vrije wereld. In dit opzicht was de uitlating „Ich bin ein Berliner" van elke emotie ontdaan. De kritiek van Beschloss op Kennedy reikt ver. Die keiharde kritiek is echter inherent aan de afbakening van het on derwerp, waarvoor Beschloss heeft geko zen. Door zich uitsluitend op de buiten landse politiek te richten, negeert hij de hoopvolle sfeer van Kennedy's rege ringsprogramma van de New Frontier. Zelfs als Kennedy op het terrein van de buitenlandse politiek „met vuur speel de" en zijn binnenlandse beleid niet meer was dan een programma van holle frasen; dan nog moet er een verklaring zijn waarom de Kennedy-mythe zo lang stand heeft kunnen houden. Berlijn Vaak wordt gezegd, dat de progressie ven of'liberals' in de Verenigde Staten eigen lijk niet of maar heel weinig door Ken nedy werden begeesterd. Dat is maar ge deeltelijk waar, zoals blijkt uit een ge sprek met Joseph L. Rauh, een liberal die zich sterk verzette tegen de commu nisten-jager McCarthy en zich veel heeft ingespannen voor het negervraagstuk (de films „Mississippi Burning" en, recente lijk, „Guilty by Suspicion", zijn gedeel telijk op hem geïnspireerd). Aan de vooravond van de Democrati sche Conventie in 1959 werd Rauh door Kennedy een loer werd gedraaid. JFK had Rauh toegezegd dat zijn vriend Hu- bert Humphrey en niet Lyndon Johnson vice-president zou worden. Ook later kreeg Rauh weinig medewerking van Kennedy. Toch toont de gewezen zegs man van de Amerikaanse liberalen een ongeremd enthousiasme wanneer Ken nedy ter sprake komt. Volgens Rauh „bloeide Washington op" met de komst van de Kennedy's in het Witte Huis en „kregen wij liberalen het gevoel dat het land er echt op vooruit zou gaan. Kennedy bracht de Amerikaan bij dat er goede veranderingen op stapel stonden, hij wist hen te mobiliseren, al wisten we niet eens waarvoor". Diezelfde constatering geldt Kennedy's mondiale politiek. Want hoewel het „Ich bin ein Berliner" niet erg spontaan was, miste de uitroep zijn uitwerking niet op de inwoners van Berlijn en heeft de kreet ook elders op de wereld nog jaren nageklonken. Naar aanleiding van Michael R. Be schloss: De Koudste Jaren, de wereld op de rand van de afgrond. Uitgeverij: Het Spectrum. Prijs: 69,50. ISBN 90-274- 2808-5 AMSTERDAM - Toerisme is één van de snelstgroeiende bedrijfstak ken van Europa. Met de groei van de industrietak, groeien echter ook de problemen. Vooral op het ge bied van het milieu. Nu al bestaan de Alpen volgens sceptici nog slechts uit ski-pistes en is de gehele Spaanse kust volgestort met beton. Kleine, exotische dorpjes in, maar ook ver buiten Europa, zijn inmid dels uitgegroeid tot steden van for maat en beschikken over tiendui zenden hotelbedden. De branche laat zich nog weinig gelegen liggen aan het milieu. In slechts een zeer klein aantal landen is het besef doorgedrongen dat toerisme thuishoort in het rijtje van ernstige ver vuilers. De Duitssprekende landen Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland be ginnen zich zo langzamerhand zorgen te maken over de Alpen, hoewel het ook deze landen duidelijk is dat toerisme niet zonder vervuilende vliegtuigen en auto's kan. Dat deze landen zich zorgen maken is niet verwonderlijk, want jaarlijks bren gen vijftig miljoen mensen een bezoek aan de Alpen. Zij maken massaal ge bruik van de bergen en - in het winter seizoen - van de veertigduizend skipis tes en de veertienduizend skiliften. De aanleg van steeds maar nieuwe autowe gen om al die toeristen (naast het gewo ne vracht- en personenverkeer) te ver voeren, doet ook al weinig goed voor de kwetsbare omgeving. Bedreigd De Alpen, zo stelde de Unesco nog niet zo lang geleden vast, zijn het meest be dreigde berggebied ter wereld. Milieu-or ganisaties maken zich dus met recht gro te zorgen, maar ook de toeristenorgani saties willen beschermende maatregelen: 'sanfter Tourismus' noemen zij dat, als tegenpool tot het milieuverpestende massatoerisme. Niet alleen uit ideële overwegingen ove rigens. De toeristenorganisaties zijn bang dat de Alpien door het massatoerisme hun aantrekkelijkheid voor de toeristen verliezen en ze dus deze kwetsbare ber gen zullen mijden. De industrie zoekt de oplossing dan ook in kleinschaliger toe risme. Rond de Middellandse Zee is de situatie niet minder verontrustend. Daar veran derden hele kustlijnen in vijfentwintig jaar in ketens van beton. De vervuiling van de zee is in die jaren volstrekt uit de hand gelopien. Nu die landen ook nog eens overspoeld zullen worden door toe risten uit Oost-Europa, zullen de proble- ?ien alleen nog maar toenemen, panje brengt nog steeds meer kustlijn 'in cultuur', maar ook landen als Italië, Griekenland en Turkije zijn voorbereid. De Nederlandse toeristen-industrie is zich wel bewust van de problemen in die gebieden, maar wijst in eerste instantie op de verantwoordelijkheid van de over heden van de landen in kwestie. In eigen land ligt het allemaal wat an ders. Organisaties als de Recron (recrea tie-ondernemers) en ANVR (touropera tors) zijn de laatste jaren gaan inzien dat - om slechts één voorbeeld te noe men - de Zeeuwse kust meer bescher ming nodig heeft. Ook de overheid is zich van haar verantwoordelijkheid be- 'wust. Binnen afzienbare tijd moeten alle campings op zandgronden in Nederland zijn voorzien van riolering. Andere be schermende maatregelen, zoals milieu heffingen, zijn in voorbereiding. Ecotrans Om toeristen, maar ook touroperators en andere belanghebbenden bewust te maken van de enorme problemen die het massatoerisme met zich meebrengt, werkt de Stichting Milieu-Educatie - in samenwerking met het ministerie van economische zaken en de Europese Ge meenschap - aan een Europiees informa tienetwerk 'Ecotrans'. Dit netwerk moet het milieuvriendelijke toerisme bevorde ren. Volgens directeur Frits Hesselink van de stichting moet vooral worden gewerkt aan een mentaliteitsverandering en aan de opstelling van een aantal gedragsre gels. „We zullen iedereen in toeristen industrie duidelijk moeten zien te ma ken, dat fiets- en wandelvakanties ook aantrekkelijk zijn; dat de trein en bus ook mensen kunnen vervoeren; dat niet altijd de kwetsbare natuurgebieden opge zocht hoeven te worden". Samen met de overheid, de ANWB en haar Europiese zusterorganisaties zal een Europees informatiepunt in het leven worden geroepen, dat als 'makelaar' voor de branche kan optreden en waar informatie kan worden uitgewisseld. Hesselink is zich ervan bewust dat het vervuilende toerisme niet van de ene dag op de andere tot het verleden zal be horen. maar hij hoopt door een stap- voor-stap benadering langzaam maar ze ker de toerist wat milieubewustzijn bij te kunnen brengen. EeidóctBouttuit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29