Een voorzitterschap van vallen en opstaan Peking bindt strijd aan met analfabetisme Nachtmerrie Projecten NEDERLAND HALF JAAR AAN HET EUROPESE FRONT Werkpaard Angstvallig Ambtenaren Paniek Censuur Ontduiking Vijfjarenplan BRUSSEL - Als de woordvoerder van minister Van den Broek het Që waagt zich in de hal van het ge bouw van de Europese minister raad in Brussel te vertonen, wordt lij onmiddellijk ingesloten door de internationale pers. gon i Zijn komst lijkt het rokende, koffiedrin- haast kenden, pratende, maar vooral wachten- d de gezelschap te electrificeren. De voor- lichter beleeft gouden tijden en minister st he Van den Broeks boodschap waart dan Nuook nadrukkelijk door de Heilige Hallen eivan Eur°Pese Gemeenschap. Er nstenworcil naar Nederland geluisterd. Zelfs vanade meest triviale mededelingen worden m nerveus handschrift aan honderden "notitieboekjes toevertrouwd. Sommige ennevoerders gaan zelfs zover dat ze de aededeling dat er geen mededelingen jjn, als een boodschap van een hogere °Pen]orde beschouwen. estaivoor 1 juli van dit jaar kon diezelfde d( woordvoerder zich overigens nagenoeg chter onopgemerkt door de perszaal bewegen, d Ha De bloem van de Euro-journalistiek ken- an df de niet eens zijn naam, laat staan zijn schijn voornaam. ]De overweldigende belangstelling voor den Bro» alles wat minister Van den Broek of ihoni; diens publicitair alter ego zegt, heeft te ttigd her •ortei or d{ ngen gatie ?uyen r, hei ;talen een in nee biij it cij' poli- bor- oi, d( :n ge bijna jarei s Sai Go maken met het EG-voorzitterschap dat Nederland het afgelopen half jaar in handen had en dat alle twaalf EG-landen bij toerbeurt toevalt. Het voorzitter schap werpt een land zes maanden lang in een soort draaikolk, vooral als er zich in die periode belangrijke internationale gebeurtenissen voordoen zoals de crisis in Joegoslavië, of als de EG aan een his torische groeistuip - zoals in dit geval het voor ondertekening gereed maken van de verdragen over de politieke en monetaire unie - te boven moet komen. In die situatie worden onbekende minis ters opeens veelgevraagde autoriteiten, komen woordvoerders aan de frontlijn van de internationale berichtgeving te recht en krijgen eenvoudige ambtenaren ilotseling het idee dat ze de halve aard- >ol bestieren. Het EG-voorzitterschap is - zo heeft vooral Nederland moeten ervaren - eu forie en nachtmerrie tegelijk. Een een voudige misrekening kan gedurende deze cruciale zes maanden in een ramp verkeren. Een verspreking kan een per soonlijke reputatie op het spel zetten. Een onhandigheidje kan tot een politieke vernedering leiden. En een onbeduidend misstapje ontlokt hoongelach en achter klap. Het voorzitterschap is bovendien een ge ografisch ongemak dat het Euro-circus ieder half jaar naar vreemde en soms zeer ongemakkelijk oorden verplaatst. Nederland dwong de Brusselse karavaan haar tenten niet alleen in Den Haag en Amsterdam op te slaan, maar ook in Apeldoorn, Ootmarsum, Haarzuilens en Leeuwarden. In opgemelde plaatsen wer den belangrijke ministersconferenties ge- iouden die zelfs de wereldpers haalden. Het voorzitterschap eindigt tenslotte in een topontmoeting van de Europese re geringsleiders, waarvoor ten tweede male Maastricht is uitgezocht. Het En- .else blad Financial Times vergastte zijn Fezers dezer dagen op een soort Euro-al fabet, onder de 'M' waarvan Maastricht was geplaatst als „een kleine Nederland se stad aan de grens van België en Duits land, die snel onsterfelijk wordt". In de Limburgse hoofdstad kan - of be ter gezegd: moet - immers de eindbe slissing vallen over zulke spraakmaken de Europese projecten als de politieke en economische en monetaire unie (EPU en EMU voor de fijnproefers). Dat heeft de naam van de stad nu al een plaatsje in het wereldnieuws en mogelijk zelfs in de geschiedenis bezorgd. Al naar gelang de tongval spreekt men in geheel Europa over "Mastrikt", "Meestrick", "Maas- jtriech", "Miestrikte" en "Mastrique". VVV's van andere Nederlandse steden hadden voor grensoverschrijdende naambekendheid die Maastricht in de schoot wordt geworpen, wellicht tonnen geld over gehad. Natuurlijk valt aan een EG-voorzitter schap ook persoonlijke eer te behalen. De geschiedenis moet uitmaken welke Nederlandse politicus het afgelopen half jaar het grootste persoonlijke profijt heeft getrokken. Premier Lubbers is natuurlijk ruim schoots aan zijn trekken gekomen. Hij kreeg de groten der aarde op bezoek en schoof in juli aan bij de G7-leiders in Londen, bij gelegenheid waarvan hij zo wel met president Bush als president Gorbatsjov kwam te spreken. Hij ont ving president Bush bovendien voor een EG-top in Den Haag, werd en passant Natuurlijk valt aan een EG-voorzitterschap ook persoonlijke eer te behalen. Premier Lubbers is natuurlijk ruimschoots aan zijn trekken gekomen. Hij kreeg de groten der aarde op bezoek en schoof in juli aan bij de G7-leiders in Londen, bij gelegenheid waarvan hij zowel met president Bush als president Gorbatsjov kwam te spreken. M FOTO: AP Het voorzitterschap van de EG werpt een land zes maanden lang in een soort draaikolk, vooral als er zich in die periode belangrijke internationale gebeurtenisen voordoen zoals de crisis in Joegoslavië. In het Vredespaleis in Den Haag ontving Nederland de EG-leiders in het kader van de vredesconferentie. een veelgevraagd internationaal spreker, maakte bovendien een min of meer offi ciële rondreis langs de Europese hoofd steden en zal in Maastricht als gastheer van de EG-regeringsleiders fungeren. De afgelopen zes maanden zijn Lubbers dan ook zeer van pas gekomen, vooral om dat hij de gedoodverfde opvolger van Jacques Delors als voorzitter van de Eu ropese Commissie is. Lubbers heeft zijn kandidatuur naar die functie dan ook met ingehouden nadrukkelijkheid ge steld. Minister Van den Broek - het diploma tieke werkpaard van Europa - heeft eveneens kunnen profiteren van de poli tieke en publicitaire voordelen die het EG-voorzitterschap met zich meebracht. Zijn uithoudingsvermogen en alomte genwoordigheid hebben bijna spreek woordelijke proporties aangenomen. In Den Haag verneemt men dat Van den Broek de afgelopen maanden meer uren in een vliegtuigstoel dan in de echtelijke sponde heeft doorgebracht. Deskundige minister-spotters zeggen dan de be windsman in goed zes maanden tijd zichtbaar ouder is geworden. Niettemin is Van den Broek gespeciali seerd in het verbergen van moeheid en uitputting, al slaakt hij zo nu en dan wel eens een hoorbare zucht. Zijn diploma tieke inspanningen voerden hem over de halve aardbol, plaatsten hem om het spreekgestoelte van de VN, bezorgden hem - na Bush en Gorbatsjov - de no dige spreektijd op de vredesconferentie voor het Midden-Oosten in Madrid, dre ven hem ettelijke keren naar Joegoslavië en gaven hem een prominente plaats aan nagenoeg iedere onderhandelingstafel. Een en ander werd beloond met een overigens nauwelijks serieuze kandida tuur voor het secretaris-gerneraalschap van de VN. Ook wordt Van den Broeks naam genoemd als opvolger van Navo- secretaris-generaal Manfred Wörner. Overigens kwam uitgerekend de routi nier Van de Broek begin oktober in een nachtmerrie-achtige situatie terecht toen het Nederlands EPU-voorstel werd afge schoten tijdens wat nu als als 'de slach ting van Brussel' wordt aangeduid. Naar buiten pareerde Van den Broek die af gang overigens met een manhaftige glim lach en de mededeling: "Ik heb u enig slecht nieuws te melden". Van alle Nederlands bewindslieden die er het afgelopen half jaar op uit waren bij Lubbers en Van den Broek in de pas ter Wim Kok. Belaagd door de wao-af- faire, in de steek gelaten door een op fietsvakantie zijnde partijvoorzitster en in het nauw gedreven door een politieke achterban die liever leuzen roept dan de rijksbegroting nalezen, hield Kok zich staande. Hij zette de zaken rond de Eco nomische en Monetaire Unie zonder veel ophef in de rails, hurkte daarbij slim tegen het machtige Duitsland aan, incasseerde het applaus van zijn colle ga's met een beleefd genoegen en hield er tenslotte een sterk opgevijzelde inter nationale reputatie aan over. De kleinere ministeriële goden wachtten intussen in de coulissen of hielden angst vallig de slippen van opgemeld drietal ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 PAGINA 27 vast. Landbouwminister Piet Bukman kreeg de hervormingen van het EG-land- bouwbeleid op zijn bord, een gerecht dat bij de boeren angst en walging veroor zaakt en bij de buitenstaanders twijfel en wanhoop. Nu de Fransen en de Duiters alsnog bereid zijn water in de wijn te doen, ruikt de tot dusver afwachtende, om niet te zeggen flegmatieke Bukman opeens zijn kans. Hanja May-Weggen's moeilijkste klus was het oplossen van de meningverschil- len met Oostenrijk en Zwitserland over transito-verkeer door de Alpen. Ze ont bood haar collega-ministers zelfs infor meel naar haar thuisstad Eindhoven ten einde een doorbraak te forceren. En waarachtig: korte tijd later kon ze op Eu ropees niveau de politieke overwinning behalen die ze in Den haag tot dusver heeft moeten ontberen. De andere bewindslieden die zich nood gedwongen op het Europees podium moesten wagen, hielden aan hun optre den vooralsnog geen onsterfelijkheid over. De namen van Alders en Andries- sen, van mevrouw Van Rooy en nog et telijke anderen hebben zich niet kunnen vastzetten in het Europees bewustzijn. Daarentegen kreeg staatssecretaris Piet Dankert de Boeman voor de EPU-mis- lukking toegeschoven, iets waarop hij met overigens met een bijna vrolijke ge latenheid op reageerde. Dan waren er de ambtenaren, waarvan sommigen zich plotseling moesten gaan bezighouden met niets minder dan de politieke en monetaire ordening van Eu ropa. Dat leidde - zoals uit het EPU- echec eveneens met pijnlijke duidelijk heid bleek - tot enig Haags ellebogen werk, waarbij hier en daar een reputatie werd beschadigd en een carrière deuken opliep. Ook enkele diplomaten die het allemaal zeker zeiden te weten, mogen er, als gevolg van het EPU-echec, op re kenen dat ze eerstdaags naar een ver, maar warm land worden weggepromo veerd. Daarentegen is de schemer van enkele diplomatieke carrières op het allerlaatste moment krachtig door het voorzitter schap verlicht. Ambassadeur Henri Wij- naendts - Van den Broeks persoonlijke vertegenwoordiger in de Joegoslavische kwestie - zag zich alsnog begiftigd met de kwalificatie 'topdiplomaat'. De plaatsvervangend vertegenwoordiger van Nederland bij de EG in Brussel, ambas sadeur Nieman, kreeg aan de vooravond van zijn pensioen het gelijk alsnog aan zijn kant. Want hij had Den Haag krach tig en ruim tevoren voor een totale EPU-afgang gewaarschuwd. Tenslotte heeft het Nederlandse voorzit terschap de bewijzen geleverd voor en kele stellingen die nog geen wijde be kendheid genoten. Zo is komen vast te staan dat de Duitse minister Hans-Die- trich Genscher zijn collega Van den Broek niet zien of luchten kan. Dat Gen- schers optreden zo nu en dan de grens van de schaamteloosheid dicht naderde, is helaas te weinig opgemerkt gebleven. Zo is ook komen vast te staan dat de voorzitterschappen van de kleine lan den, de arrogantie van de groten alleen maar in de hand werken. De onderons jes van Genscher en Dumas en van Hurd en De Michelis - zonder dat Ne derland van het bestaan ervan op de hoogte was - spreken in dat verband boekdelen. Minister van den Broek mag overigens het genoegen smaken dat het potsierlijke Frans-Duitse plan voor een Europees le ger wel paniek in EG-gelederen veroor zaakte, maar tenslotte niet bestand bleek te zijn tegen de atlantische solidariteit, waarvan juist onze minister één van de meest hardnekkige exponenten is. En ten laatste: Nederland is gedurende de zes maanden van zijn EG-voorzitter schap andermaal geconfronteerd met zijn hardnekkige nationale tekorten. Het heeft laten zien dat het zich nog steeds niet heeft kunnen ontdoen van die vreemde, ouderwetse, calvinistische rechtlijnigheid. Ook in Europa treedt Nederland nog altijd liever op als een al leswetende ouderling, dan als de doorge winterde Machiavelli. Toch kunnen kleine landen wel degelijk groot zijn, als ze het gevoel voor hun ei gen maat en omvang maar voortdurend in de gaten houden en als ze slimheid boven kracht verkiezen. Als Maastricht een succes wordt en als de Europese leiders hun handtekening zetten onder de zwaarbevochten EPU- en EMU-verdragen, dan mag Nederland niettemin dik tevreden zijn. Want ons land heeft Europa dan een eindje voort geduwd in een proces dat tot dusver meer stilstand dan vaart heeft gekend. Maastricht vormt voor Europa de water scheiding, waarvan Nederland mogelijk het laatste gat kan dichten. Als dat lukt is de geschiedenis niet alleen Europa, maar ook ons land toch nog zeer ter wil le geweest. PEKING - In China is de strijd te gen het niet kunnen lezen weer op gebloeid. Chinezen houden van le zen, maar het kost behoorlijk wat inspanning om dat goed te leren. Is dat echter gelukt, dan is er ruime keus. Volgens de maatstaven van het ministe rie van cultuur ben je als Chinees onge letterd wanneer je minder dan tweedui zend karakters kent. Om goed te kunnen lezen heb je er toch al gauw drie- tot vierduizend nodig. En als je je op het pad van de literatuur begeeft, is kennis van zo'n zevenduizend karakters een vereiste. In totaal zijn er maar liefst 50.000 karakters, die de gemiddelde Chi nees gelukkig niet allemaal hoeft te ken nen. In Peking werd begin dit jaar door de autoriteiten aangekondigd dat ongelet terdheid bij mensen tussen vijftien en veertig is uitgeroeid. „Dit betekent, dat de hoofdstad met haar tien miljoen in woners, een plek is geworden waar prak tisch geen ongeletterden zijn onder de volwassen bevolking", meldde de En gelstalige China Daily begin dit jaar triomfantelijk. Op het platteland, waar de grens van 'geletterdheid' is gesteld op 1500 karakters is echter nog een hoop opvoedend werk te verrichten: hier be draagt het percentage ongeletterden maar liefst twintig procent van de bevol king. Zodat er in heel China toch al gauw zo'n 160 miljoen ongeletterden zijn. Kranten kunnen lezen is belangrijk in China, vindt de regering. Immers de krant is behalve een middel om nieuws over te dragen, allereerst het belangrijk ste gereedschap om de officiële politiek onder de bevolking te verspreiden. Kranten moeten daarom op wekelijkse bijeenkomsten van de werkeenheid wor den bestudeerd. Behalve staatsorganen als Het Volksdag blad en Dagblad van Peking is er een scala van kranten en tijdschriften over de meest uiteenlopende onderwerpen te krijgen, van gezinsdagbladen waarin re latieproblemen worden besproken tot bladen over auto-onderdelen. Maar het is bepaald niet zo dat men al les mag lezen. „Om de zoveel tijd krij gen we een directief van boven", vertelt Ma Xianfang, een employé van het Staatsbureau voor Media en Publicaties. Hij werkt op de afdeling die belast is met het censureren van tijdschriften en boeken die het Chinese daglicht niet kunnen velen. „Dat gebeurt allemaal in het kader van de campagne om 'het Geel weg te ve gen' Deze campagne loopt al vanaf augustus 1989, twee maanden na het bloedbad in Peking. 'Gele', ofwel pulp- lectuur vergiftigt de geest en zet mensen aan tot sabotage, zo redeneert men. Doelwit van de campagne is in de eerste plaats boeken die schadelijk zijn voor de staat en het communisme. Maar ook al te gewelddadige verhalen, pornografie en boeken die aanzetten tot bijgeloof wor den van de boekenmarkt geweerd. Het laatste doelwit van de campagne zijn populaire studies van de Yijing, het 'Boek der Veranderingen', een merk waardig orakelboek, waarbij je door middel van het werpen van munten of stokjes voorspellingen kunt doen. Ma Xianfang: „We screenen alle boeken die vers van de uitgeverijen komen. Wanneer ze ook maar iets bevatten wat in tegenspraak is met de directieven van boven, wordt de uitgeverij onmiddellijk op de hoogte gesteld en moeten de boe ken uit de handel worden genomen. Maar meestal zijn uitgeverijen er zelf al attent op en passen ze zelfcensuur toe. Wordt toch gepubliceerd, dan worden ze beboet". Maar de uitgeverijen hebben een slimme manier bedacht om aan censuur te ont komen. Neem nu de serie boekjes over dissidenten, 'Het Ware Gezicht van'... Daarin worden de gruweldaden van dis sidenten beschreven; hoe ze het waagden om toespraken te houden voor jonge en onbedorven studenten, hoe ze het be stonden om het socialistische systeem aan te vallen en te pleiten voor algehele verwesterlijking. En vervolgens worden complete toespraken en artikelen van de betreffende dissident afgedrukt. Die zijn volgens de begeleidende tekst, bedoeld als 'studie-materiaal', dat zeer kritisch dient te worden gelezen Ondertussen probeert de regering er alles aan te doen om de boekenmarkt leven dig te houden met boeken die wel mo gen. Zoals bijvoorbeeld boeken die over voorzitter Mao Zedong gaan. „Het is nostalgie", aldus Xiao Li, die rondneust op de reusachtige boekenmarkt in het Cultuurpaleis voor het Arbeidende Volk, naast de Verboden Stad. Kleurrijke boe ken met titels als 'De kinderen van Mao', 'Kronieken van Mao' belichten de meer menselijke kant van de oude par tijvoorzitter. Het beleid van de regering is er duidelijk op gericht om lezen te bevorderen. Het bewijs daarvoor blijkt uit het achtste Vijfjarenplan, dat loopt tot 1995. Daarin wordt een streefgetal van maar liefst ze ventig miljoen nieuw te drukken boeken genoemd die 230 nieuwe bibliotheken moeten gaan vullen. Als aanvulling op de 290 miljoen boe ken die al in de Chinese bibliotheken lig gen, aldus Bao Zhenxi, plaatsvervangend directeur van het Bureau van Bibliothe ken van het ministerie van cultuur. Ook werkt men aan meer dan honderd mo biele bibliotheken, die dienst moeten gaan doen in afgelegen gebieden. Op zich indrukwekkende aantallen. Maar omgerekend is er nu slechts een boek op elke vier Chinezen. De ingewik kelde taak die de regen ng op zich heeft genomen - eerst aan de mensen venel len hoe ze moeten lezen en vervolgens wat ze wel en niet mogen lezen - zit er dus voorlopig nog niet op.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27