naie Jacht op koppelbazen en gympies fi ROTTERDAMSE HAVEN ZIET ZWART VAN UITKERINGSGERECHTIGDEN I £etdóc0otncmt ZATERDAG 23 NOVEMBER Het krioelt van de zwartwerkers in de Rotterdamse haven. Op drukke dagen zouden er op de kade en in de schepen duizend mensen laden, lossen en sjorren zonder een cent belasting te betalen. Het zwartwerk is het broodbeleg voor honderden uitkeringsgerechtigden en een goud mijn voor tientallen koppelbazen. Zeventien koppelbazen zijn inmid dels opgepakt, de namen van zeshonderd zwartwerkers op een lijst ge plaatst. Maar nog is de Rotterdamse haven ver re van schoon. Er is veel werk, een zee van werkwilligen en nauwelijks controle. „Als je een schip hebt liggen dat moet worden gelost, bel je even naar een café en je hebt zo een handvol arbeidskrachten op de kade staan", aldus de Fis cale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD). ROTTERDAM - Met luide stem roept rooie Joop zijn mannen tot de orde. „Wij gaan niet samenwer ken met de Sociale Dienst of de FIOD. Het gaat ons niet om de zwartwerkers maar om de bedrij ven die erachter zitten. Als de ba zen geen gelegenheid geven tot zwartwerk, dan zijn er ook geen zwartwerkers. Wij moeten ongere geldheden signaleren, maar geen opsporingsagentje spelen". Onder leiding van Joop Verroen staan vijf kaderleden van de Vervoersbond FNV in de startblokken om het illegale werk in de haven aan te pakken. Ze dra gen rode sweaters met een zwarte tekst die het duidelijkst leesbaar is op het ge spannen rood over de opgeblazen borst van Jan: 'D'r mot gestofkamt worre!'. De luizen uit de pels van het havenbe drijf moeten uitgekamd. En de FNV voelt zich geroepen dit karwei op zich te nemen. „Als wij het niet doen, doet nie mand het. De arbeidsinspectie is een pa pieren tijger. Die doet geen donder, als alleen mij een boete geven als ik een sigaretje rook in een loods", briest Her man. „Ik kom vijf dagen met een mel ding en die tyfusinstantie treedt maar met op". Verroen maant opnieuw tot kalmte en legt uit dat de Arbeidsinspec tie „anders is opgevoed". „De Arbeids inspectie heeft een instelling van pappen en nat houden. Als ze voor een werkge- rzekeringj ver een proces verbaal moeten uitschrij ven zijn ze een halve dag kwijt voor een boete van honderdvijftig gulden. Dat is veel te duur dus doen ze niets. Als we maar blijven melden, dan kunnen we ze misschien net zo overtuigen als we de FIOD hebben gedaan". Monnikenwerk (Een half jaar nadat de Vervoersbond FNV in januari '90 de operatie Stofkam introduceerde, startten de FIOD en het GAK een grootscheeps onderzoek naar belastingontduiking in de Rotterdamse haven. De resultaten liegen er niet om: de ene na de andere koppelbaas wordt opgepakt en het team fraudebestrijding uitgebreid. Het Stofkamteam voelt haar inspanningen beloond. „Wij hadden de indruk dat we een roepende waren in de woestijn", aldus Verroen. Maar het was niet de stem van de vakbond die de FIOD naar de haven riep. „Het GAK klopte bij ons aan met gegevens die om Jnader onderzoek vroegen", weet mr. W. Jansen, hoofd van de FIOD in Rot terdam. Het doorgaans 'werkgevers- vriendelijke' GAK had bij de controle van de boekhouding van een bedrijf ver dachte gegevens gevonden. De FIOD legde ze naast de belastingaangifte van het bedrijf en concludeerde dat cijfers en getallen niet klopten. De administratie werd in beslag genomen en tot in de fi nesses nageplozen. Een monnikenwerk, want koppelbazen houden bij voorkeur geen administratie bij. Valse factures, planningslijsten, adreslijsten en papier tjes met notities werden nauwkeurig na getrokken en in elkaar geschoven. „Je rolt van de ene in de andere zaak", zegt Jansen. De FIOD en het GAK hebben tot nu toe elf malafide bedrijven onder zocht, die de fiscus voor zeventien mil joen gulden hebben benadeeld, en heb ben nog eens ruim tien verdachte bedrij ven in onderzoek. Een grote groep namen, sofi-nummers en telefoonnummers heeft geresulteerd in een lange lijst van zeshonderd zwart werkers. Minstens zeventig van hen heb ben bij verschillende uitkeringsinstanties reeds bekend zwart te hebben gewerkt en moeten nu ieder duizenden guldens te rugbetalen. Jansen: „Het gros van de zwartwerkers heeft een uitkering. Ze knappen in de haven de rotste klussen op; ze werken veel in de nacht en in de weekends. Soms al jaren achtereen. Hoe kun je nu zien wie zwart en wie wit werkt? Veel zwartwerkers zijn allang geen vreemden meer in de haven". Gympies Boven de rode sweaters grijnzen de Stof- kammers. „Een zwartwerker herken je aan zijn schoenen. Een vaste man heeft veiligheidsschoenen aan, een zwartwer ker gympies". Aardig detail, maar de lijst van verdachte bedrijven van de Stofkammers is niet geschoeid op gym pies. Moeiteloos lepelen de vakbondsle den bedrijven op die niet in de haak zouden zijn. Bij W. zijn waarschijnlijk twee koppelbazen actief. Bij A. werkt na genoeg iedereen zwart. E. en H. bedon deren de kluit structureel. En in een kni- ploods van S. liggen Polen en Duitsers naast de machines te slapen. „Daar zijn we achter gekomen nadat een Duitser vier vingers was kwijt geraakt. Na twee weken ziekenhuisopname wilde de man opnieuw aan de slag, maar toen hij bij S. aanklopte, wilde ze hem natuurlijk niet meer. Toen is ie hier terecht gekomen", verhaalt Verroen. Een toevalstreffer. In de meeste gevallen wordt de vakbond getipt. Anoniem op kantoor of op werk bezoek in de haven. „De Rotterdamse haven mag dan de grootste haven van de wereld zijn, voor ons is het een dorp. Er werken achtduizend werknemers en wij kennen ze allemaal. In ieder geval van gezicht. Onze vaders en onze opa's werkten hier. De uitstroom is klein en de instroom nog kleiner. De haven ver grijst. Een gerucht wordt vliegensvlug verspreid. Een tamtam in de jungle is er niets bij", stelt Herman. En dan vertel len de mannen luid en door elkaar over „de mentaliteit in de haven". „Het is een club apart. De mensen zijn trots, to lerant, solidair en behulpzaam". Een saamhorigheid die ook is ingegeven door eigen belang. Verroen: „Zwart- en grijs werkers zijn bedreigend voor de mensen in vaste dienst en de scheepvaart". Grijswerkers Met 'de scheepvaart' wordt de arbeids pool SHB (Samenwerkende Haven Be drijven) bedoelt. De SHB werd in 1945 door de werkgevers opgericht om de pie ken en dalen in de haven op te vangen. De arbeidspool telt 1600 werknemers. Ze kunnen te allen tijde door havenbe drijven worden ingeschakeld, maar krij gen ook uitbetaald als er toevallig geen werk is. De vakbonden koesteren de SHB omdat de werknemers verzekerd zijn van een vast inkomen en de haven bedrijven kunnen rekenen op kwaliteit. Uitzendkrachten zijn niet welkom in de haven. In de cao is vastgelegd dat ha venbedrijven gebruik moeten maken van eigen mensen of werknemers uit de arbeidspool. Bedrijven mogen alleen werk aan derden overdragen als het gaat om een compleet schip of een ruim. On derdelen uitbesteden is verboden, maar gebeurt op grote schaal. Verroen: „De havenservice-bedrijven groeien tegen de verdrukking in. Het aantal vaste arbeids plaatsen in de haven loopt terug, de ar beidspool wordt steeds kleiner, maar de service-bedrijven groeien. Met hun flexi belere werkwijze en lagere lonen vormen ze een bedreiging voor de SHB, die nooit kan concurreren met deze inhuur- bedrijvcn. De SHB verzorgt ook oplei dingen, verstrekt kleding, betaalt hon derd procent ziekengeld uit en een extra centje voor de oude dag. Die voorzienin gen moeten ergens van betaald worden", legt Verroen uit. Werknemers van servi cebedrijven die oneigenlijk worden inge zet, worden door de vakbond 'grijswer kers' genoemd. Ze betalen wel netjes be lasting, maar werken niet volgens de cao. De markt van grijs- en zwartwerkers werd gezaaid omstreeks 1980 toen de SHB ernstig tekort schoot in het aanbod van arbeidskrachten. Er ontstonden in- huurbedrijven die vaak legaal en soms illegaal opereerden. Die bedrijven groei den en nieuwe namen dienden zich aan. Duistere bv-tjes vaak, die komen en gaan. „Wat heel veel gebeurt, is een zaak heel kort laten bestaan. De eerste belas tingaangifte laten ze meestal kloppen, vervolgens lichten ze de zaak op en ver dwijnen". weet Jansen van de FIOD. Het gaat vaak om op papier piepkleine bedrijfjes met hooguit tien mensen in dienst, maar dertig tot veertig mensen aan het werk. Fluit De zwartwerkers worden uit de kroeg ge plukt of openlijk geworven in krantead vertenties. Pas in 1990 kreeg de vakbond lucht van de malafide praktijken in de haven. „Voor die tijd waren we alleen bezig met het maken van sociale afspra ken. We wisten niets van koppelbazen", meent Verroen. De vakbond werd wak ker toen bleek dat er steeds minder vaste mensen in de haven werkten terwijl de jaarlijkse lading groter werd. De FNV lanceerde de actie Stofkam en werd de luis in de pels van de werkgevers. L. Jansen is adjunct-directeur van de ha venwerkgeversvereniging SVZ en wordt een beetje moe van het gezeur van de vakbond. „Wij werken niet op voorraad. De haven kent pieken en dalen, dus zijn we gebaat bij flexibele arbeidskrachten. Omdat de arbeidspool niet altijd kan voorzien in de onregelmatige vraag, zoekt de markt haar weg". Waarom brei den de werkgevers hun eigen arbeids pool niet uit? „Omdat we geen behoefte hebben aan structurele uitbreiding, maar aan tijdelijke inzetbaarheid. Wij willen mensen een contract aanbieden voor een bepaald aantal uren per maand op voor waarde dat ze 24 uur van te voren op roepbaar zijn", aldus Jansen. De taal van de SVZ doet de vakbond briesen. „Werkgevers willen op een fluit blazen en tien overalls zien opdraven. Een soort Antwerps systeem, waar de bazen in het kot (een grote hal vol arbei ders) geschikte mensen uitzoeken voor een dienstverband voor een dag. Je hoeft er net je tanden niet te laten zien". Witte muizen Op de kade waait een gure wind. Het is enkele graden boven nul, maar de ge voelswaarde ligt beneden het vriespunt. De Stofkammers lopen een loodsje bin nen en vragen een man op veiligheids schoenen of ie nog gympies heeft gezien. „Niets. En anders waren ze al weg ge weest. Man, het is al lang rond. Wie gaat er-nu voor Radio Rijnmond vertellen dat ie vandaag gaat stofkammen!". De man wijst op zijn voorhoofd en de Stof kammers vertrekken naar containerover slagbedrijf Unieport, waar een half jaar geleden tien zwartwerkers werden be trapt. Een blik op de werklijst in de kan tine is voldoende. „Alles vast", zegt Jan vol overtuiging. Op het derde adres is het raak Op het terrein van Westerstuw zijn twee bedrijven bezig met het lossen van een schip dat is aangenomen door Handels Veen. Handels Veen heeft het schip overgedragen aan Van der Meer en die heeft vervolgens een deel van het werk uitbesteed aan Van Eek. En dat mag niet. „Jullie moeten weg", roept Verroen naar drie mensen in het ruim. „Dit is het werk van Van der Meer of de SHB. maar niet van jullie". Zonder pro test legt het drietal het werk neer. „Ik verwacht niet dat dit zwartwerkers zijn", fluistert Verroen, „want die verdwijnen als witte muizen". Binnen tien minuten rijden de luxe wagens van de bazen de kade op. Grote monden in een kostbare verpakking. „Wat is dat hier?! De SHB inschakelen? Dan zijn we over zes we ken nog bezig", blaast bedrijfsleider Lok van Hollands Veen. „Ik heb deze boot weggegeven aan Van der Meer. Wat die er mee doel, zal me een zorg zijn. Als het karwei maar zo snel mogelijk is ge klaard". Van der Meer was „vergeten" de SHB te bellen en moet dat op aan dringen van de vakbond alsnog doen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS De drie werknemers van Van Eek wor den naar huis gestuurd. Niet zo zeer vanwege de boete die Van der Meer I wacht („achthonderd gulden per overtre- j ding is een lachtertje"), maar vanwege j de negatieve publiciteit en het verlies 1 van het lidmaatschap van de SVZ. Bij Steinweg herhaalt de poppenkast 1 zich. Baas Van Driel gaat te keer als een dolle stier en baas Van der Winden rekt tijd door dezelfde discussie tien keer over te doen. „Als ik die Russen nu niet kan helpen dan gaan ze naar Antwer- I pen!", schreeuwt Van Driel. Van der j Winden heeft zijn mensen „verboden van de truck af te stappen". Maar een uur later kletteren de trucks over de kin- I derkopjes, op weg naar huis. „Zo gaat het nu altijd. Eerst een grote mond, maar uiteindelijk wel bakzeil halen", weet Herman. De meeste bazen beweren dat de ar- I beidspool leeg is en ze dus noodgedwon- I gen een bedrijf moeten inhuren, maar in werkelijkheid hebben ze de SHB niet eens gebeld. Navraag leert dat er 114 mensen op de bank zitten, in afwachting van een klus. Volgens de vakbond is de I arbeidspool zelden leeg en zitten er ge middeld 150 mensen werkloos op de bank. Waarom passeren veel werkgevers I hun eigen SHB en zetten zij grijs- of zwartwerkers in? Jansen (SVZ): „Ik ga er vanuit dat onze leden geen zwartwerkers j inzetten, maar u moet niet vergeten dat de concurrentie moordend is. Door de starre werkroosters is de produktiviteit per werknemer laag en kampen veel overslagbedrijven met een hoge kost- prijs. Kennelijk moeten zij gebruik ma- i ken van mensen die zwart willen werken omdat de cao te hoog is". Volgens de vakbond is de produktiviteit j van de Rotterdamse havenarbeider één I van de hoogste ter wereld. Verroen: „Niet voor niets zijn wij na de bouw de grootste leverancier van arbeidsonge- schikten". Feit is. dat een werknemer j van een inhuurbedrijf honderd gulden per dag goedkoper is als een SHB'er. En een zwartwerker is helemaal goedkoop. De verdachten die door de FIOD en het GAK zijn opgespoord, kregen een loon van zestig tot tachtig gulden per dag, ter wijl hun (koppel)baas gemiddeld 250 gulden per dag incasseerde zonder daar over belasting af te dragen. „Als de op gepakte koppelbazen netjes belasting hadden betaald, waren ze ook rijk ge weest. Veel uitkeringsgerechtigden zijn bereid om tegen een heel laag dagloon te werken omdat ze toch al een basisloon i hebben in de vorm van een uitkering", j aldus de FIOD. Het aanbod van werk- I willigen is volgens de belastingdienst overweldigend. j „We hebben pagina's met telefoonnum- j mers gevonden van mensen die konden J worden opgeroepen. Er is zoveel werk, zoveel aanbod, dat het vechten tegen de I bierkaai lijkt".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25