„Ik kan niet zingen op het geluid van 'n synthesizer'1'' 1/ 'ord Escort RS 2000: voordelig sportkanon Vieuwe Rover 800 komt n april 1992 in ons land KUNST/RTV/AUTO 21 enault Clio S: voor jong publiek Prijzen Honda Civic bekend 3AGI iidócSouACWit n b i jz( 9 ten b 7 met ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 T7inH nmromhor rnlt Kii Ho HnnHa-Hpalpr<! Hp nipiiwp Civir 1 arschijnlijk in reactie het beeld dat het pu- >k van de Clio blijkt te iben voegt Renault een spronkelijk niet ge- Jnde versie aan het 2 oma toe. De Clio S is icht op een jong pu ik, heet het. lijkt eerder of de Clio, in band met de relatief hoge staties van de 1,4 liter ver- om zijn sportieve aard dt gewaardeerd en men rop inspeelt met een ook sportief ogende versie. De 'S' beschikt dus over de 58 kW/80 pk sterke 1,4 liter Energy-mo tor, maar dan gekoppeld aan een vijfbak met kortere over brengingen om nog wat extra pit te geven. Ook het onderstel krijgt een meer sportieve tint. Uiterlijk is hij licht met mistlampen in de voor bumper en een spoiler boven de achterruit, binnenin heeft de Clio S stoelen van de lu xueuze RT-versie, diens dash board met toerenteller en een sportstuur. De prijs bedraagt 25.975 gulden, een goede dui zend gulden meer dan de goedkoopste Clio 1.4 (RN-ver sie). Nog een nieuwtje van Renault: men gaat bij alle dealers een milieuzorgsysteem invoeren, tien dealers geven nu vast het voorbeeld en verzamelen er varing. Het milieuzorgsysteem is ontwikkeld door de BO- VAG, en behelst het overal opvangen van milieuvervui lende stoffen, zodat ze niet on gecontroleerd buiten het gara gebedrijf komen maar op ver antwoorde wijze kunnen wor den gezuiverd of afgevoerd. ETER FOKKER naar sschien deed Ford er :h niet onverstandig aan i zijn nieuwe Escort wat ortijdig uit te brengen. niet malse kritiek op |-|-|/brek aan technische •nieuwingen, en de nloopproblemen met de wpro 1,4 liter versies liggen nog vers in het geheugen. Maar ondertussen was er wel een nieuwe Escort, lang voor dat de eeuwige concurrenten VW Golf en Opel Kadett in nieuwe gedaante aantraden, en dat deed de verkopen be paald goed. Bovendien beloof de Ford snel beterschap. Kort geleden toonde men immers nhagi de nieuwe Zeta-motorgenera- tie, die al volgend jaar een deel van de aanvankelijke kri tiek op de Escort zal wegne men. Tevens hield Ford een aantal Escort-varianten achter de hand, om het model ook in het nieuws te houden na het debuut van Opel Astra en VW Golf III. Een van die varianten is de RS 2000, welke het vanaf nu opneemt tegen smaakmakers als een Astra GSi en Golf GTI. Ford zag kennelijk de grote image-waarde van sportieve versies, want men pakt het nu serieuzer aan dan bij de oude Escort. Er komt - met zestien- kleps 1,8 liter Zeta-motor - nog een nieuwe XR3i die met 96 oneel verband met de slechte khovf '8 van zaken op de Britse Tomarkt zag Rover (evenals leren) ervan af op de auto- OlledAw van Brimingham in ok er aanwezig te zijn. Dat ilde een streep door het de- it van het vernieuwde top- del 800, waarmee men nu tig kon wachten tot men de rijp achtte, was dan op 12 november, het model niet alleen rd voorgesteld maar tevens ';oop kwam. Op de thuis- •kt, wel te verstaan, bij ons iveert de nieuweling vol gens de importeur begin april. Veel gegevens wil men nog niet kwijt. Duidelijk is dat het niet gaat om een totaal nieuw model, maar om een eerste flinke facelift voor de uit 1986 daterende 800-serie. De carrosserielijn is gemoder niseerd (dus meer afgerond), waarbij Rover tevens wijst op de terugkeer van de klassieke Rover-grille. Meer nieuws is er onder de motorkap, in de vorm van doorontwikkelde motoren. De zestienkleps specificaties die voor veel tweeliter van Rover zelf is schoner verbranding en heel herzien, er komt een 132 laag verbruik zorgen. kW/180 pk sterke turboversie bij voor de sportiefste 800. Daarnaast blijft de 2,7 liter V6 van Honda, wiens topmodel Legend nu niet meer verwant is met de Rover 800, zoals zijn voorganger anders had men wellicht de nieuwe, tot 3,2 liter vergrote Legend-V6 weer kunnen overnemen. Ook is er weer de viercilinder turbodie sel van het Italiaanse VM, met als voorheen 88 kW/120 pk toch flink kW/130 pk aan boord al meer indruk kan maken, begrijpen we. Dan is er nu de RS 2000, met zijn 110 kW/150 pk zes tienkleps tweeliter krachtbron lijnrecht tegenover de snelste Astra/Golf sportversies gepro- jekteerd. Bovendien neemt de Escort volgend jaar de rol van de Ford Sierra over als rally wapen, met een veelbelovende Cosworth-uitvoering die tech nisch precies gelijk is aan de huidige Sierra Cosworth. Terug naar de actualiteit: we reden een rondje met de RS 2000, die we op papier al ken den. De kennismaking in le venden lijve valt niet tegen. Ford slaagde er zeer goed in de Escort uitgebreid aan te kleden en toch een heel inge togen aanblik te geven. Met name het aangepaste front met afgedichte grille, dubbele kop lampen en harmonieuze bum per/spoiler met mistlampen erin staan hem uitstekend, de motorkap met kleine bobbels erop geven een subtiele aan duiding van de bijzondere mo torruimte-inhoud. Binnenin hadden de aanpas singen misschien wat verder mogen gaan. De RS 2000 krijgt standaard mooie sportstoelen mee, met een stel grote 'oren' bovenaan de rugleuning als schoudersteunen. Dat oogt niet alleen goed, ze zitten nog pri ma ook, met goede zijdelingse steun en toch een zo brede bouw dat fors uitgevallen rij ders erin durven gaan zitten zonder een grote schoenlepel mee te nemen om er weer uit te kunnen komen. Wie per se nog meer wil kan als extra Re- caro-sportstoelen bestellen. Eind november rolt bij de Honda-dealers de nieuwe Civic bin nen, althans de driedeurs versie. Op de uiterst belangwekkende, flink gegroeide sedan moeten we wachten tot eind van het jaar (wanneer we meteen een test zullen brengen). Nog een maand later komt de driedeurs Civic VEi met extreem zuinige arm- mengselmotor. De prijzen van al dat moois zijn al wel vastge steld: vanaf 27.290 gulden voor de driedeurs Civic, en 31.790 gul den voor de goedkoopste sedan. Dat is zo'n twee mille meer dan de oude Civic kostte, en nagenoeg hetzelfde prijsniveau als bij de nieuwe VW Golf of Opel Astra. De zuinige VEi is nogal stevig geprijsd op 36.490 gulden; dan moet-ie wel heel erg zuinig zijn om in totaal goedkoop uit te ko men, kennelijk brengt men hem meer als technisch hoogstandje of milieubeschermend model dan als economen-versie. Opval lend is ook dat bij de sedan de prijsverschillen tussen de ver schillende uitvoeringen nogal groot zijn. De basisversie is scherp geprijsd, maar de eerstvolgend luxere uitvoering komt meteen op iets meer dan 37 mille eerder het prijsniveau van een Opel Vectra dus, dan van een (komende) Astra sedan. De duurste Ci vics komen op circa vijftig mille. Autotechniek in woord en beeld. We hebben ook minder goed nieuws. Het blijft zo dat de Es cort minder hoogontwikkeld is dan zijn concurrenten van Opel en VW, ook al kan hij ze nu in motorinhoud en -vermo gen evenaren. Zijn tweeliter stamt af van de motor met dubbele nokkenas die nu enige tijd de basis vormt van het Sierra /Scorpio gamma. Een nieuw blok, maar zeker niet de fraaiste tweeliter van dit moment. Hij blijft altijd goed hoorbaar werken, al wordt de geluidsproduktie bij hoog toe rental niet nog groter en heeft de motor (in tegenstelling tot oudere Ford-blokken) geen moeite met hoge toerentallen. Niet zo verfijnd De prestaties mogen gezien worden, maar blijven net wat achter op die van de concur rentie (top 208 km/h, accelera tie 0-100 km/h in 8,6 secon den). Ook voor het gevoel is de motor wel sterk maar niet echt vinnig in zijn reactie op het gaspedaal. Het motorgeluid valt te verge ven, een sportieve motor mag je horen en Opel's multikleps tweeliter is bijvoorbeeld even min geruisloos, maar met windgeruis erbij wordt het wat veel. Er staat wel iets tegen over. Gelijkwaardige concur renten bewegen zich vrijwel allemaal rond een prijsniveau van vijftig mille of meer. Daarbij zijn ze niet completer aangekleed dan de RS 2000. En toch kost deze Escort min der, te weten 46.490 gulden. Dus als alle waar naar zijn geld is mag je op deze RS 2000 eigenlijk niets aanmerken. Auto (jaar) boeken: nieuwe naslagwerken Idoor PETER FOKKER De periode rond de einde- jaars-feestdagen is tradi tioneel de tijd voor het uitbrengen van nieuwe boeken, altijd handig als cadeau voor Sinterklaas of Kerst, en anders iets om de donkere winteravon den mee door te komen. Het is tevens de tijd van' de autojaarboeken, waar van we alleen de Autovi sie-editie nog missen op dit moment. Aan de andere kant is de oogst verrijkt met twee naslagwer ken van Kluwer Technische Boeken, naast Kluwer's jaar boek Autotest 92. Lezers van het vakblad Auto- Motortechniek vinden in 'Autotechniek in woord en beeld' van Paul Klaver een verzameling artikelen die de schrijver voor dat tijdschrift maakte. Voor hen niet zo interessant dus, tenzij als han dige bundeling. Het is in elk geval een boek voor mensen die behoorlijk technisch on derlegd zijn, of dat graag wil len worden. Het gaat over de nieuwste ontwikkelingen in de motortechniek, vooral interes sant voor mensen die hetzij beroepsmatig, hetzij uit lief hebberij aan automotoren sleu telen. Nogal diep gravend, maar voor techneu ten toch heel vlot leesbaar, 160 De reeks autojaarboeken voor 1992 is weer bijna compleet, met ondanks de op volgend jaar wijzende titels feitelijk een handzame samenvatting van wat er het (bijna) afgelo pen jaar in autoland gebeurde. Het enige boek dat daarop enigzins een uitzondering vormt is 'Auto '92' van Fred van der Vlugt's Wereld Op Wielen Productions. Fred zelf geeft traditioneel een uitge breide vooruitblik op wat de auto-industrie voor de toe komst in het vat heeft zitten. Het grootste deel van het iets- meer-dan-pocketsize boek vul de niettemin Mario Vos met een overzicht van het op dit moment leverbare persone nautogamma in Nederland. De opzet is net als vorig jaar: per merk een inleiding met sum miere historische achtergrond, en vervolgens per pagina de gegevens van één automodel, alles in zwart/wit. Overzichte lijk, maar wat beperkt daar varianten op het behandelde model slechts in een enkele regel bovenaan de pagina aan bod komen. Achterin volgt een klein aantal rij-impressies van in 1991 gepresenteerde au to's. Het boek is nog steeds een van de goedkoopsten (19,95 gulden). Een echt pocketboek is 'Alle auto's 92', uitgegeven door De Alk, het door Ric van Kempen samengestelde autojaarboek van de KNAC. De opzet is ge lijksoortig met het zojuist be sproken Auto '92, maar dan zonder enige versiering. Geen historie, geen rij-impressies, maar op elke zwart/wit pagina een automodel. Het aantal be schreven gegevens is wat be perkter, daar staat tegenover dat alle varianten van een mo del evenveel aandacht krijgen. Deze pocket kost 14,90 gulden. Wie meer leesvoer wil komt uit op Kluwer's 'Autotest 92', een van de groot-formaat boe ken dat net als vorig jaar 29,90 gulden kost. De opzet van het boek is geheel veranderd, de samenstellers zijn ook anderen dan in voorgaande jaren. De opmaak is luchtig, men heeft zijn best gedaan de grote hoe veelheid opgenomen testver slagen extra toegankelijk te maken door pictogrammen in de tekst op te nemen die aan geven over welk aspekt van de auto de navolgende beoor deling handelt Helaas geeft het boek lang niet bij elk model de uitrustings- omvang, iets wat de lezer die er zijn volgende auto in wil uitzoeken wel zal missen. Niettemin is het boek nog prettiger leesbaar dan voor gaande edities, en nog altijd zeer uitgebreid. ADVERTENTIE m/v lans Vonk \ven terug Den Haag Idio Filharmonisch Orkest o.l.v. Vonk m.m.v. Anne Queffélec 10) speelt werken van Sibelius, jrt en Stravinsky. Danstheater In Haag, gisteren. IÜRTHUR van der drift Vonk was gisteravond 91 terug in Den Haag. Als louds? Nee, want de ex-chef het Residentie Orkest nu voor het Hilversumse Filharmonisch Orkest, r_ hij vaste gastdirigent is, dit keer niet in de Philips- maar bij de buren in het itheater. De reden waar de organisator (NCRV) concerten met dit lio-orkest heeft gekozen dit theater, is, met de muziekzaal die Den aag heeft, onduidelijk, koestisch gezien valtalles :hter heel erg mee. De ruim- beschikt niet over een bij- inder lange nagalmtijd, maar muziek komt heel „exact" 'er, in die zin dat geen enke- orkestgroep achter blijft bij andere groepen. ook 'en Ster voor Jimi Hendrix in de Walk of Fame LOS ANGELES Jimi Hendrix, de Ameri kaanse gitarist die in 1970 op 27-jarige leeftijd aan een overdosis drugs overleed, heeft zijn ster gekregen in de Walk of Fame in Los An geles. Deze week verzamelden zich enkele honderden fans op de Hollywood Boulevard, waar de ster van Hendrix op de stoep tussen de beroemdheden Art Carney en Fred Zinne- man ligt. Al Hendrix, de vader van de volgens velen te vroeg overleden gitarist, zei dat het geduld van de fans eindelijk beloond is. Veel aanwezigen waren uitgedost met geverfde T- shirts, jaren '60 stijl, en dansten op de Hendrix- riffs die uit luidsprekers schalden. Met de op name van Hendrix telt de Walk of Fame nu 1.943 sterren. De ereprijs is betaald door pla tenmaatschappij Warner Records, die op het punt staat 'Stages '67-'70' uit te brengen, een kerstcadeau met vier CD's. Jimi Hendrix. Sony Music flopt op beurs door vertrek Rolling Stones TOKYO De introductie op de beurs van Tokyo van Sony Music Entertainment, dochteronderneming van de Japanse electronicagigant Sony, is een volledige flop ge worden. Gisteren, de eerste dag waarop er in de aandelen kon worden gehandeld, kwam er geen enkele transactie tot stand. „Toen ik deze week las dat The Rolling Stones van Sony Music waren overgegaan naar Virgin Records wist ik dat het moment van de beursintroductie verkeerd was geko zen", aldus een Japanse effectenmakelaar. Het nieuwe contract, dat onder meer het uitbrengen van drie nieuwe albums na 1993 inhoudt, levert de Stones tussen de dertig en veertig miljoen dollar op. Niet alleen het vertrek van de Stones heeft Sony Music (voorheen CBS Records) par ten gespeeld. Ook het bedrag dat Michael Jackson voor een eerder dit jaar afgesloten contract ontvangt is zorg wekkend, aldus een deskundige. Jackson zou voor zes nieuwe albums honderd miljoen dollar krijgen. Pamela Koevoets krijgt Mr. H.G. van der Viesprijs 1991 AMSTERDAM De schrijfster Pamela Koevoets krijgt dit jaar de mr. H.G. van der Viesprijs. Zij krijgt de prijs (3.000 gulden) voor haar toneelstuk 'Gebied'. Dit heeft de Vereniging van Letterkun digen, die de prijs eens in de drie jaar toekent, gisteren bekendgemaakt. De mr. H.G. van der Viesprijs wordt toege kend voor een oorspronkelijk in het Ne derlands geschreven toneelstuk of tele visiespel dat in de voorafgaande periode voor het eerst is opgevoerd, uitgezonden en/of gepubliceerd. De jury bestond uit Gerben Hellinga, Nan van Houte en Dick Willemsen. Omdat Pamela Koevoets zich in het buitenland bevindt, is het niet bekend of zij de prijs aanvaardt en wanneer de uitreiking plaatsvindt. Radio-documentaire over oorlog in Nederlands Indië HILVERSUM De NOS zendt in december via Radio 5 een serie van vijf documentaires uit on der de titel: 'De ondergang van Indië' over drie maanden kansloze strijd van het Koninklijk Ne derlands-Indische Leger (KNIL) tegen de Ja panse overweldigers. Volgende maand is het vijftig jaar geleden dat Japan Pearl Harbor aanviel. De serie is een uit gebreide en opnieuw gemonteerde bewerking van een kleinere reeks uitzendingen die pro grammamaker Henk Hovinga tien jaar geleden voor de NOS maakte. Hovinga sprak voor de se rie met tientallen getuigen in Nederland en In donesië, die het drama van weleer van nabij hebben meegemaakt. De documentaires wordt uitgezonden op 6, 13, 20 en 27 december en 3 januari 1992, telkens van 11 tot 12 uur 's morgens. at laatste is deels ook te dan- n aan Hans Vonk, die zijn valiteit van goed luisteren aar het orkest wist te gebrui- om een nauwkeurig en tgebalanceerd spel te be- erkstelligen. In het beroem- 24e pianoconcert van Mo rt verliep de samenwerking sen soliste Anne Queffélec Vonk probleemloos. Zeker een jaar waarin Mozart op lerlei vreemde manieren ordt uitgevoerd, was dit een lort rots in de branding. Ook 5D0( favinsky's suite uurvogel' klonk kleurrijk en omogeen. En kleur is in deze Rimpositie, die nog zo geënt is a i de instumentatie-visie van Iravinsky's leermeester Rim- ty-Korsakov, een van de be- ingrijkste elementen. Vijfde symfonie van Sibeli- viel in de versie van Vonk !t dit orkest enigszins tegen, 't woeste, haast ruige karak- werd teveel gladgestreken, ooi orkestspel, met een op- illend goede houtblazers oep, maar de voor Sibelius kenmerkende melancholie grootsheid beleven een tetje uit. Kh kan Vonk terugkijken in geslaagd uitje naar zijn ide stad. SHIRLEY BASSEY DROOMT VAN DE OPERA Concert Shirley Bassey met dertig man orkest o.l.v. Michael Alexander. Doelen, Rotterdam. Zondag en Car ré, Amsterdam. Maandag (uitver kocht). Voorprogramma: The Rosen berg Trio. SCHIPHOL „Ik ben gek op kinderen, echt waar, maar als moeder ben ik ongeschikt. Dat heb ik gewoon niet in mij, daarvoor vind ik het zingen te belangrijk. Natuurlijk drukt er een vreselijke verantwoorde lijkheid op je schouders als je kinderen hebt en word je over mand door schuldgevoel wan neer je ze weer thuis moet ach terlaten, maar zingen is mijn roeping. Ik kan al 38 jaar niet zonder. Het is in deze indus trie-tak veel fijner om groot moeder (van vier kleinkinde ren) te zijn, dan heb je minder verantwoording. Bovendien is een bekend gezegde dat men sen in deze industrie betere grootouders dan ouders zijn. En dat is zo", zegt Shirley Bas sey aan de vooravond van haar eerste Nederlandse concert. Het eerste in zes jaar. Zondagavond staat de Engelse, uit Cardiff afkomstige zange res, samen met een uit dertig man bestaand orkest, in een nog niet geheel uitverkochte Rotterdamse Doelen, maandag volgt theater Carré in Amster dam, waarvoor binnen een dag alle kaarten weg waren. Shir ley: „Bereid je maar voor op een aantrekkelijk ogende show van iemand die haar vak ver staat. (lachend) Sorry hoor, dat ik mij zo bescheiden opstel... Ik heb echt het gevoel dat ik nu beter uit de verf kom dan vroeger. En dat heeft alles te maken met de zanglessen, die ik de laatste vier jaar volg. Popmusici denken vaak te ge makkelijk over hun stem. Ze denken dat het vanzelf gaat, maar dat is niet zo. Daar kom je wel achter als je voor een volle zaal plotseling je stem verliest, zoals mij in het Au stralische Sydney is overko men. Je moet je stembanden trainen, zoals een ballerina elke dag moet dansen om niet stijf te worden. En ik schijn een goede stem te hebben. Als ik eerder zanglessen had geno men, had ik opera-zangeres kunnen worden. Mijn lerares, een ex-opera-zangeres, zegt dat ik er het vocale bereik voor heb. En nu droom ik van de opera, van 'Carmen' en het maken een klassieke plaat. Dat en een optreden in de Grand 01' Opera in Nashville zijn twee zaken die boven aan mijn verlanglijstje staan". Strijkers „Ik voel mij het beste thuis in het romantische repertoire en daarvoor heb je strijkers nodig. Ik kan niet zingen op het ge luid van een synthesizer. Wel geprobeerd hoor, maar dat was een hopeloze mislukking. De overtuiging ontbreekt dan, de kracht om het met gevoel te zingen. En dat is toch het aller belangrijkste. Je publiek moet met je kunnen meeleven. Wie het heeft geschreven is van minder belang, al staan The Beatles hoog op mijn lijstje van favoriete schrijvers. Overigens ontdekte ik het kwartet pas toen Ella Fitzgerald 'Can't buy me love' vertolkte. Daarvoor begreep ik nooit waarover ze het hadden". „Voor mijn laatste elpee 'Keep the music playing' heb ik naar wat on-Basseyiaanse nummers gezocht en bij voorbeeld 'I wanna know what love is' van Foreigner opgenomen. Een prachtige compositie, maar vreselijk moeilijk om te zingen. Vier jaar geleden zou het mij ook niet zijn gelukt. Bovendien doe ik eigenlijk nooit rockbal- lades, maar ja, iedereen wil toch weten wat liefde is. Ik in elk geval wel". „Twee artiesten waarop ik ja loers kan worden, zijn George Michael en Michael Jackson. Dat vind ik twee briljante componisten. Heb je Michael Jacksons nieuwe videoclip ge zien? Groots, hoewel ik ook be hoorlijk geschrokken ben van een aantal scènes. Waarom moet hij auto's vernielen en in zijn kruis tasten. Ik ben veel Shirley Bassey: ,,lk heb echt het gevoel dat ik nu beter uit de verf kom dan vroeger". FOTO: DIJKSTRA gewend, zelfs oud genoeg om zijn moeder te zijn, maar dit. ging mij echt te ver... En hij heeft het helemaal niet nodig. Die man is geniaal, ook als danser. Wat dat betreft heeft hij dezelfde klasse als een Sammy Davis jr.". Spaanse elpee „Of ik ooit nog een elpee zal maken, is de vraag. Wat dat betreft, ben ik behoorlijk ge desillusioneerd. Het lijkt echt zonde van mijn tijd. Zo heb ik vier jaar geleden een Spaanse elpee gemaakt. Hij is in Europa nooit verschenen terwijl ik er wel zes maanden keihard wer ken in heb gestoken. Boven dien vind ik het een van mijn betere elpees". Filmregisseur Daniel Mann overleden LOS ANGELES - De Ameri kaanse regisseur Daniel Mann is op 79-jarige leeftijd overleden. Hij was met hart klachten opgenomen in een ziekenhuis in Los Angeles. Mann boekte met name suc ces als regisseur van Eliza beth Taylor in 1960 met de film 'Butterfield 8', waarvoor Taylor één van haar twee Oscars kreeg. Hij regisseerde ook 'The rose tattoo', waar mee de Italiaanse Anna Mag- nani in 1955 een Oscar ver diende. Mann maakte tussen 1952 en 1980 ruim twintig bioscoopfilms. Willem Brakman krijgt eigen „kring" LEIDEN - In Leiden wordt donderdag een Willem Brak man-kring opgericht. De nu 69-jarige laatbloeier Brakman, bekroond met de F Borde- wijk-prijs en de PC. Hooft- prijs, moet nader bestudeerd worden, aldus initiatiefnemer P.Paardekooper. Bovendien moeten zijn hand schriften en brieven worden verzameld en ondergebracht in het Letterkundig Museum Verder is het de bedoeling een bibliografie en Brakmans 'Verzamelde werken' uit te brengen. De oprichting heeft donderdag plaats in de Leidse Sociëteit De Burcht. Brakman zelf is aanwezig om voor te lezen uit eigen werk.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21