Caravans compacter en completer Stacaravan wint terrein E ir gtid^eouwntCARAVAN CAMPING RAI Caravan Handboek hoort in elke caravaf Caravanrijden: cursus om te leren manoevrerei DONDERDAG 21 NOVEMBER 1 I door JAN VAN KERKVOORDE Op de Caravan Camping RAI brengen 26 exposanten vijfendertig merken toercara- vans in circa 350 verschillende types en uitvoeringen op de expositievloèr. De prijzen lo pen uiteen van rond de 7.000 tot boven de 50.000 gulden. De grootste groep zit rond de 20.000 gulden, de zestien- mil- leklasse is ook goed vertegen woordigd en in de luxe catego rie is men ten minste 30.000 gulden kwijt. De goedkoopste is de (Poolse) Predom van net geen zeven mille en de duur ste is waarschijnlijk de tande masser Solifer 62 LI voor 54.000 gulden. De nieuwe toercaravans zijn compacter en completer, vol wassen produkten die aanslui ten bij de hoge comforteisen van de consument. Door stan daardisering lijken alle cara vans sterk op elkaar. Ten eer ste de aërodynamische vorm geving; de disselbak is geiinte- greerd en de superharde, kra- songevoelige kunststof van het totale front maken spatlappen achter de (achter)wielen van de auto overbodig. Uiterlijk mogen de verschil lende modellen dan veel op el kaar lijken, de interieurs ver schillen nogal. Over het alge meen is er veel kunststof ver werkt. Opvallend zijn soms de grote, vaak ook dubbele ra men. De eigen identiteit van de merken én van de gebrui ker is in het interieur terug te vinden. De bovenbedden zijn terug van weggeweest, opklap bare stapelbedden eveneens en er zijn ook uittrekbare latten- bodems. Eindkeuken Veel types zijn uitgerust met een eindkeuken, waardoor voor veel zitcomfort aanwezig is via een rondzitgroep, hoe wel de treinzit van een aantal jaren geleden met succes op nieuw geïntroduceerd wordt. Hoe duurder de caravan, hoe luxer ook vaak de inrichting in lichte kleuren, goed hang en sluitwerk (druksysteem zonder uitsteeksels) en centra le energieregelsystemen voor constante spanning (omvor mers 12/220 volt) en verder moderne aanrechten met 3- pits gascomfoor. Elke nieuwe caravan beschikt over een koelkast. De inhoud van 60 li ter lijkt standaard te worden, evenals de uitschuifbare cas sette-toiletten en serviceluiken voor gasflessen, schoon water tank en dergelijke van buiten af bereikbaar. Kip introdu ceert een schoonmaakkast die zowel van binnenuit als van buitenaf bereikbaar is. Wel ge makkelijk misschien, maar twee deuren naast elkaar (toe- gangs- en kastdeur) oogt niet zo fraai. Tenten De lichtgewicht tenten veran deren voortdurend. Telkens worden andere vaak betere materialen voor doek en stokken gebruikt; het gewicht wordt constant terug gebracht. De piramidetent is de meest populaire. In de categorie voortenten (caravan) zijn op merkelijke vernieuwingen doorgevoerd. Populair zijn de modulair opgebouwde types met uitritsbare en verwisselba re voor- en zijwanden. Aan passing aan de windrichting is daardoor goed mogelijk en na tuurlijk kan men er ook ge makkelijk een luifel van ma ken. Het materiaal is een com binatie van katoen en kunst vezelstof. Waterdicht en ademend en glasvezelframes verminderen het pakgewicht. Er komen ook steeds meer produkten op de markt met kookhoek en slaapcabine en verder verlangt de consument méér licht (panoramaven sters), terwijl de oppompbare- en éénstoks voortenten zich in een toenemende belangstelling mogen verheugen. Op de ko mende RAI zijn 21 exposanten aanwezig met tenten, voorten ten en worden geëxposeerd in 60 stands. De prijzen variëren van duizend tot vierduizend gulden. Vouwwagens Zeventien exposanten komen met 85 verschillende modellen en uitvoeringen in vouwwa gens- en caravans naar de ten toonstelling. De opbouwlengtes variëren van 1.60 tot 4 meter en zijn geschikt voor twee tot acht personen. Het goedkoop ste aanbod is de Conway Clip per (4.995 gulden) en in de top klasse springt de Holtkamp Flyer 2 er uit met 12.792 gul den. De vouwwagen blijft een populair kampeerartikel en misschien komt dat ook wel door 'bijkomend' gemak als gemakkelijk te vervoeren en te stallen. Verder de ruimte. Geweldig royaal. De moderne vormgeving en het comfort. Het laatste is formidabel toe genomen met compleet uitge voerde (berm)keukens, echte rondzitgroepen in standaard- maten met sterke stoffering, sterke tentdoeksoorten, vaste deksels en technische uitvoe ringen die het 'uitklappen' tot een fluitje van een cent redu- Vouwcaravans trekken een geselecteerd publiek. Je moet er echt van houden, want het lijkt of de opgezette vouwcara van gammel in elkaar hangt. Bij de oudere typen is dat ei genlijk ook wel zo, maar de sy stemen zijn verbeterd en de uitrusting (verwarming) ook. Een groot artikel zal het even wel niet worden en dat geldt pok voor toercaravans met hefdaken. Kampeerauto's Het aanbod in kampeerauto's op de tentoonstelling is royaal te noemen, hoewel het een luxe en vooral duur(zaam) ar tikel betreft. Opvallend zijn de half integraal campers en die met een alkoof boven de cabi ne, de opbouwsystemen en exemplaren met een zijwaartse 'uitstulping' waardoor het in terieur opmerkelijk wordt ver groot. Populair zijn de pick ups met dubbele cabine. De opbouw wordt op steunberen achtergelaten en dan kan men met de auto eventueel bood schappen doen. Dit laatste is niet onbelangrijk, want met een kampeerauto 'winkelen' levert nogal eens parkeerpro blemen op. De prijzen liegen er niet om. De Tramp wissel container kost (zonder auto) bijna 24.000,-, maar motorho mes van 'Amerikaanse' afme tingen (truck met oplegger) zijn te koop vanaf twee ton. Het (Engelse) fenomeen staca ravan beleeft in Nederland wellicht niet opnieuw de eufo rie van de jaren zeventig toen er jaarlijks 10.000 exemplaren werden ver kocht maar het mobiele zo merhuisje is toch bezig uit een diep dal te klimmen. De kopers van nieuwe stacara vans behoren niet (meer) tot de laagste inkomstencatego- riën. Het zijn de draagkrachti- ger gezinnen met jonge kinde ren (tot 15 jaar) die dertig tot zeventigduizend gulden beta len plus de seizoenplaatsen van gemiddeld 1600 gulden van april tot oktober. Nog al tijd zijn de seizoenplaatsen in het oosten van het land het goedkoopst (gemiddeld 1344 gulden) en aan de kust en op de eilanden het duurst (21.00 gulden). De stacaravan is mateloos po pulair geweest. Eind de jaren zestig hadden 14.000 Nederlan ders zo'n tweede huisje en op het hoogtepunt in 1983 waren dat er reeds 150.000. De vraag was nauwelijks bij te be nen. Vooral in de Randstad was de stacaravan populair en werd ook de gehele zomer be woond, al moest er gewoon ge werkt worden. De permanente huisvesting werd gedurende die periode in de steek gelaten, hoewel huur en andere vaste lasten daarvan doorgingen. Hogere inkomens gepaard aan de drang naar avontuurlijke- en actieve vakanties, concur rentie van de bungalowparken en minder privacy en afne mende koopkracht als gevolg van de bezuinigingsdrift van de overheid hadden een on gunstige invloed. Bezitters werden bovendien geconfron teerd met een zekere 'machts wellust' van de terreinbeheer ders. Men hanteerde eigen re gels voor gebruik van elektri citeit, bezoekersgeld werd ge heven en indien men van camping wilde veranderen, moest een flink bedrag op ta fel worden gelegd voor het .weghalen'. De ongecontro leerde maatregelen van cam pingbazen hadden tot gevolg dat er nauwelijks nieuwe cara- vanbezitters bijkwamen. Sta caravans die aan vervanging toe waren, werden nogal eens door de beheerders tegen kos ten van niet betaald staangeld 'gekocht', soms in de verhuur gegooid of afgevoerd om plaats te maken voor bungalows. Eind de jaren tachtig zat de klad er goed in. Herstel Thans is er sprake van een licht herstel, een trend die vo rig jaar al zichtbaar en nu door schijnt te zetten. Volgens twee nationale caravanbouwers is er sprake van een stijging van vijftig procent en ze bouwen zeer luxe exemplaren, veel comfortabeler dan twintig jaar geleden. De bezitters krijgen op de campings ook wat priva cy terug, want de recreatie-on dernemers hebben hun terrei nen opgeschoond voor een aantrekkelijker imago. Daar naast worden sta-caravans die men indertijd voordelig in handen heeft gekregen (en vervolgens verhuurd) vervan gen door nieuwe exemplaren en verhuurd. In veel gevallen is er inmiddels ook sprake van jaarplaatsen; nieuwe stacara irigim iat-pl; direct 22 t/m 27 novemberl9l Amsterdam iSlv S stoo rijver FOTO: SP nagebootst met douche, toilet, koelkast, verwarming en KTV. En dat kan allemaal vandaag de dag, want de cam pings zijn up tot date ingericht en de verhuurders hebben ser vice (weer) hoog in het vaan del staan. E. Jan Schukking: Caravan Hand boek; uitg.: Kluwer Technische Boe ken, Deventer; prijs: 27,50 gulden. Idoor BOB B1RZA Het klinkt als een reclamek reet, maar het is de werke lijkheid: het nieuwste, aange paste 'Caravan Handboek' (Kluwer/ANWB) zou iedere caravanner moeten bezitten. Daarin hebben Jan Schuk king, Bert de Rek en Henk Kroon zó veel wetenswaar digheden verzameld, dat zonder twijfel elk typisch en vaak besproken caravan-on derwerp aan de orde komt. Zo werd het een betrouwba re vraagbaak. Dit 'Caravan Handboek' (met 336 pagina's en veel il lustraties) is een aanpassing van de eerste druk die intus sen al weer vier jaren oud is. Sommige gedeelten moesten geheel worden herschreven en andere met nieuwe gege vens worden aangevuld. Leuk is het stukje geschiede nis (het Engelse woord 'cara van' bestond al in 1674), evenals het 'weetje' dat de Nederlandse caravandicht heid de hoogste ter wereld is: 1 caravan op 45 Nederlan ders. Aandacht wordt onder meer besteed aan de voor- èn na delen van het caravannen. (Citaat: 'Men moet het juiste type mens zijn om de beheer sing te kunnen opbrengen met zo'n 80 km/h naar de plaats van bestemming te rij den'.) Ook de sta-caravan, de vouw-caravan en de c, worden besproken. Maar zonder twijfel toercaravan het populdu vakantieverblijf. De stellers voeren daarvoi argumenten aan: optj- comfort op elk momere" wordt gestopt; slechtsv keer in- en uitpakken e timale bewegingsvrijhe11 de plaats van bestemm bereikt. Geen nadelen? Jaweljaane toercaravan is windgev va^ waardoor het motorve gen van de trekkende*" voldoende moet zijn; de[_ auto zwaar genoeg moei" en dat het brandstofverj van de auto toeneemt. I toch, deze (betrekkelijk||^ delen wegen kennelijk; op tegen de voordelen) tuige de aantallen die den verkocht. Met eentj caravan ben je (althans! je je) vrij om te gaan en waar je wilt. r() 4 In het 'Caravan Hand) komen verder de vol^_ onderwerpen uitgebreid^ de orde: wettelijke bei/p gen, soorten caravans, C ding, stabiliteit, het st van de caravan, voorte^- huishoudelijke appai vers water, afvalwater, s (aan boord), elektra, gai>^r derhoud, reparatie, accr-Cv res en woordenlijsten ii Frans, Engels en Duits. ho Interessant is dat in dit Ie oi (veelal technische) arti toe uit de Kampeer- en Cai zo Kampioen zijn verwerk g gegeven vergroot de w e van het 'Caravan Handt) -r ter Nieuwkomers betalen forse prij; vans zijn goed geïsoleerd en de terreinen berekend op winter se omstandigheden. Er bestaat ook een toenemen de vraag naar tweedehands stacaravans tussen de vijf- en tienduizend gulden. De meeste in voor luxe. in de jaren zeventig ge kochte exemplaren zijn overigens niet geschikt voor de tweedehands markt en over het algemeen niet geschikt voor bewoning in de winter. Volgens de recreatieonderne mers overstemt de vraag het aanbod, omdat de consument behoefte heeft aan kortere va kanties. Voor gezinnen met jonge kinderen is de sta-cara- van een uitkomst, ook al van wege het comfort. Het wonen- thuis wordt zoveel mogelijk Idoor JAN VAN KERKVOORDE Heb je eenmaal een rijbewijs dan is het (auto)rijden vaak een fluitje van een cent. Voor uit gaat sowieso wel, achteruit rijden is wat moeilijker, maar het totaal van de stuurkunst is iedereen snel machtig. Rijden met en aanhanger, boedelbak- ken, caravans en dergelijke kost aanmerkelijk meer moei te. Er zijn mensen die er al tien jaar met een caravan op uit trekken en zonder blikken of blozen vertellen dat ze geen meter achteruit kunnen ma noeuvreren. Dat is ook niet nodig, zo redeneert men. Wan neer je op een camping ver schijnt, schieten vele mensen te hulp om de caravan, baga ge/vouwwagen op de plaats te duwen. Maar als men het manoeuvre ren niet onder de knie heeft, kan dat verdraaid lastig zijn. Sommigen schamen zich voor hun gestuntel. Op de rechte, vlakke weg zullen zich nau welijks problemen voordoen. Maar er kunnen kritieke situ aties ontstaan als men probeert uit stilstand op te rijden vanaf een helling bij een verkeers licht; zoals rond Parijs, op de Cauberg of bij het parkeren op een hellende campingweide. En tijdens het passeren van een 22 meter vrachtwagen combinatie is het zaak de han del in het juiste spoor te hou den. Auto's met caravan zijn gemiddeld acht tot tien meter lang; een 'heel gevaarte'. Cursussen Leden van de ANWB kunnen via wegenwachtstations cur sussen volgen, die bestaan uit caravan manoeuvreer-instruc- tie (duur 3 uur), caravan rij-in- structie (4 uur) en compleet ca ravanrijden (1 dag). Het basis principe van de cursussen is, dat men alle soorten manoeu vres leert beheersen. Ze wor den gegeven met de eigen auto-aanhanger-combinatie, maar indien men daarover niet beschikt wordt tegen een geringe vergoeding en caravan ter beschikking gesteld. Vorig jaar volgden zeshonderd per sonen een dergelijke training. De kosten variëren van 175 tot 335 gulden' Een belangrijke hulp bij het manoevreren van aanhangers is de zogenoemde 'Motor Mo ver'. Dat is een elektrisch neuswiel, dat wordt aangedre ven door een 12 volts accu. Zonder dit hulpmiddel zijn er zeker drie volwassenen nodig om een aanhanger/caravan op de gewenste plek te manoeu vreren; thuis (insteekhaven, carport enz.) en op de cam ping. De 'Motor Mover' kan voor- en achteruit bewegen en omdat er een handel aan be vestigd is, kan de 'bestuurder' ook langs de cdravan kijken. Het apparaat van Britse make lij wordt geïmporteerd door handelsonderneming Scorpio, kost compleet 1760 gi:dem en is op de RAI een primeur. Scorpio tekent er overigens bij aan dat het apparaat perfect werkt op een vaste onder grond en ook wel op gras, maar dat problemen te ver wachten zijn in zand, los grind en modder. Bovendien past de Motor Mover niet standaard op iedere caravan, moet de (grote) accu in de disselkoffer geplaatst worden (extra ge wicht) en het neuswiel moet er af (waardoor de poten uitgezet moeten won), kortom: handig? Eigenlijk niet. Het staat duur en het is duur. Er zijn mensen die er al tien jaar met een caravan op uittrekken en zonder blikken of blozen len dat ze geen meter achteruit kunnen manoeuvreren. Diskette Om wegwijs te worden grote variëteit aé brengt de ANWB met het complete volgend jaar op de maiei 'koopwijzer' stelt de con a) gebruiker in staat daarif keuze te maken op prijs, gewicht, indeling tal slaapplaatsen. Van i vans die uit de computlo< len wordt een uitgebrei schrijving gegeven. N kost de diskette 13,50 maar in de ANWB-star C+C-Rai een gulden rr De nieuwe typen có nagenoeg allemaal met een drie-pits-gass dat is bijzonder gemak Je vraagt je af waaror lang zo'n tweepittertje bouwd. Verder zijn de kasten vergroot (soms liter), zijn er containei schoon en afvalwater, tenten met vaste luifel plaatsbare voorwand (Fi BV over bedrijve Service Software i moven en Nieuwe; aanbifindernem •rk. De o vindt d( iting op e sgevende kosten' >r de v ;i chalighei d< uctuur v, TALI Noviteiten HAAC opbouwlengt nde dl In het topsegment ravanmarkt is de ,High (Polar 580 GLE) Deze luxueuze tande heeft 5.83 vloerverwarming de hoogwaardige isolatii rialen uitstekend voor wintersportvakanti fraai gestoomlijnde liter nodi Europ f&ich ui dkaap en va minimaal t beschikt o1* let, verswatertank, afval tank, boiler en droogka convector voorzien vai wer. Het woonoppervla$erak 2 twee vierkante meter enjrde een flinke (leef)ruimte. 51.500 gulden. L sincjs dat zi Attali, vatir van 'Jt Mitt een de Eui krachtbroögsbanl aar is. aand(

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8