„Ik doe niet aan smoelen trekken BUITENLAND Programma van Nationaal Front schokt Frankrijk uq Rij N| DE SCHAT VAN OPA LARSEN 'ER 199 jdaeSou/uwt DONDERDAG 21 NOVEMBER 1991 7 politi dachte aangehouden ?ens l r moord op Akkerman tan S Het Tunesische ministerie DEN RI, „ïandse zaken heeft gisteren de a bewoner ng bevestigd van de vermoedelijke n de Ri |enaar van Robert Akkerman. De 40- i-Noord eerste secretaris op de Nederlandse 1(hg ex gade werd op 27 februari voor zijn drie joi n Sidi Bou Said, niet ver van Tunis, •hte had oord. brekers, >rdachte enkele ongens kmutsen politie k agen Die bl leger. Men sergeant i ebroken, j op de vrijgezel Akkerman 'geen po- achtergrond heeft'. Kort elen met ,ken van de Golfoorlog had Akker- diplomatieke reis gemaakt Cambodja heeft nu twee presidenten PHNOM PENH Cambodja heeft sinds gisteren twee staatshoofden. Prins Norodom Sihanouk werd bij verrassing benoemd tot president, terwijl ook de huidige, naar ver luidt zieke, functionaris Heng Sam- rin op de grotendeels ceremoniële post aanblijft. Minister van buiten landse zaken Hor Nam Hong zei dat zijn regering in samenspraak met Sihanouk tot diens benoeming had besloten. Hij tekende aan dat de twee andere groepen in Siha nouks verzetscoalitie de Rode Khmer en het Nationaal Bevrij dingsfront van het Khmer-volk niet in het besluit waren gekend. Sutherland één keer mishandeld WIESBADEN De vrijgelaten Amerikaanse gijzelaar Thomas Sutherland heeft gisteren in de Duitse stad Wiesbaden beschre ven hoe hij door zijn ontvoerders in Libanon eens werd gesla gen, aan kettingen werd gebonden en in een donkere onder grondse cel werd gegooid. De 60-jarige Sutherland beschreef ook de extreem depressieve gevoelens waarvan hij tijdens zijn ge vangenschap last had. Voorts zei hij ervan overtuigd te zijn dat Terry Anderson en de twee andere Amerikaanse gijzelaars in Libanon binnenkort zullen vrijkomen. De maandag tegelijk met de Brit Terry Waite door zijn sji'itische ontvoerders vrijgelaten Sutherland zei ook te hopen dat hij zijn baan als professor aan de Amerikaanse Universiteit in Bayrut terugkrijgt. Sutherland, die zes en een half jaar gevangen heeft gezeten, zei verder: „Ik zou bijna willen zeggen dat het het wachten waard is geweest, maar dat het wachten wel erg lang duurde. Over de keer dat hij werd geslagen zei hij: „Ik veronderstel dat ik er zelf om ge vraagd heb. Ik gehoorzaamde hun regels niet". Hij vertelde te gen zijn voetzolen te zijn geslagen, „tot ik het gewoon niet meer uithield". Jackson: 'King slachtoffer samenzwering van regering' WASHINGTON De moord op de zwarte mensenrechtenactivist Martin Luther King in 1968 was het resultaat van een samenzwering van de Amerikaanse regering. Dat schrijft do minee Jesse Jackson in het voorwoord van het boek „Wie heeft Martin Luther King ver moord?', dat maandag uitkomt. Het boek is een autobiografie van James Earl Ray, die in 1969 heeft bekend King te hebben doodgeschoten en een gevangenisstraf van 99 jaar uitzit. In het boek ontkent Ray evenwel schuldig te zijn. Jackson, zelf een mensenrechtenactivist en tweemaal kandidaat voor het president schap in de Verenigde Staten, dringt aan op de aanstelling van een speciale onafhankelijke aanklager om de zaak opnieuw te onderzoe ken. II dors noemt orstellen n EPU werkbaar 20-jarige liddag het g AATSBURG ite, onder het Neder- se voorzitterschap in- ende voorstellen van Europese Gemeen- j voor de Europese iieke Unie (EPU) zijn erkbaar. Ze dreigen )lok van de Twaalf te va ammen, zo verklaarde n het g( oorzitter van de Euro- Commissie, Jacques ors, gisteren in het Eu- se Parlement. BEURSGOEROE VAN ROSSEM ALS LIJSTTREKKER: -hurchil ;gen een| gereden. garag de garage achter EN !2244 Riji voorgestelde onderscheid de bestaande Gemeen- Europese Unie n nu worden belast u« ™daJnlands beleid, is een re- „georganiseerde ofrenie", aldus Delors. de formule- (zoals gebruikt in buiten beleidsdocumenten) de eenschap en zijn lidstaten dit of dat", zo zei hij. krijgen we een formule die heel moeilijk is: 'De de Gemeenschap vin- etcetera'. Wie gaat dat be- berichtte het parlement raatsburg c bij het ontwerp eke en de mi de EG-leiders ,op de topconferentie in er 8*40- tr"icht op 9 en 10 decem- hopen te worden, ederlandse minister van m en |h ^an(^se zaken Van den - -- i verklaarde gisteravond ia mirstelling van Delors te dat het onrea- In het arrondissement Antwerpen kunnen de Belgen zondag kiezen uit vijftien politieke partijen. Variërend van de CVP (lijstnummer 1) tot België Europa Belgique (lijstnummer 15). Deze BEB bestaat voornamelijk uit oude bazen - de oudste kan didaat is 86 - die België niet verloren willen laten gaan. „Affi ches plakken, och ja het gaat vanwege de leeftijd allemaal wat stijver, wat strammer", aldus Jürgen Hoefkens, de lijsttrekker die op zijn 27e verdwaald lijkt. De bontste verzameling is even wel te vinden onder lijstnummer 13. Ze wordt aangevoerd door ex-beursgoeroe Jean-Pierre van Rossem, de anti-politicus die het parlement in wil. Van Rossem, die een dubieuze reputatie geniet vanwege vermeende zwendelpraktijken op de beurs maar desondanks verkiezingskandidaat is, werd gisteren op het matje geroepen bij een onderzoeksrechter. De rechter liet Van Rossem oppakken om te verhoren, maar waarom wilde niemand op het Antwerpse parket zeggen. Daarom is onduidelijk of hij de ver kiezingen van zondag zal moeten missen. 1 van de lijst van Radikale Omvormers Sociale Strijders voor een Eerlijker Maatschap pij (Rossem), die wel gretig het debat aangaat en concurrenten dan afdoet als „zeveraars". Nou hoeft Van Rossem ook niet de straat op te gaan om meer bekendheid te krijgen. Hij klaagt weliswaar over ge brek aan belangstelling van de „door katholieken en liberalen gecontroleerde dagbladpers", maar elke Belg kent de voor malige beursgoeroe, formule 1-sponsor en schrijver, die on danks een financieel debacle bepaald niet naar de armoes- tand is afgedaald. „Als er schandalen of roddels zijn, dan ten over de voorstellen ie Europese Commissie leiding van de Delors gedaan en die uitgaan meerderheidsbesluiten, voorstellen gaan te ver een aantal landen. or Iritse premier John Major gisteren in ferme taal de erpverdragen over de een Europese etaire en Politieke Unie de hand gewezen. Major debat in het Lager- r geen sprake van zijn dat Groot-Brittannië welke vorm van Europees ralisme dan ook zal in- Ex-premier Marga- Thatcher, bij het debat rezig als parlementslid de Conservatieve Partij, erde erop dat Major op de n Maastricht zich niet de overige regeringslei- mag laten ondersneeu- De kwestie van de Euro- Unie is het waard om nog de handtas te zwaai- aldus Thatcher. ANTWERPEN Als eer ste minister van een rari teitenkabinet zou hij niet misstaan. Maar politiek is ook in België nog een bloedserieuze zaak en dus hoeft Jean-Pierre van Rossem dit keer niet te re kenen op een bliksemcar rière. Gevestigde politici halen de schouders op als Van Rossem onderwerp van gesprek wordt; ze lachen eens besmuikt. Nee, erg serieus nemen ze hem niet. De enige vrees van Martens, Tobback en hoe ze ook mogen heten, is dat de Belg zijn ver ontwaardiging over de betutte lende stemplicht of zijn afkeer van de gangbare politiek illus treert met een proteststem en luistert naar de slogan 'Geen gezwijn, stem libertijn'. „Ik verwacht zelf ook dat het merendeel van mijn kiezers bestaat uit lieden die teleurge steld zijn in de politiek", meldt Van Rossem vanuit zijn hoofd kwartier in Antwerpen. Het is nog maar de vraag of die sup port voldoende is voor een parlementszetel, zo geven de peilingen van de laatste weken aan. Deze twijfel leidt niet tot extra inspanningen. „Aan het soort gezeur van handjes schudden, smoelen trekken of mijn eigen kop op affiches te gen de muur plakken, daaraan doe ik niet mee. Het moet zo maar gaan", vindt de Zolder wel te vinden". Van Rossem zal zondag niet in een stemhokje, maar wellicht wel op het circuit van Zolder te vinden zijn. Hij noemt zich zelf anarchist, versnippert dus zijn oproepkaart. „Bovendien", zegt de partijbaas, „al zou ik het willen, ik kan niet eens op mezelf stemmen". Hij woont namelijk in Knokke, maar voert de lijst aan in het arron dissement Antwerpen. En Bel gië kent slechts regionale, geen nationale lijsten. Van Rossem is aanvoerder van een kleurrijke verzameling kandidaten, maar van zijn be lofte om een korps van natio nale beroemdheden te presen teren is weinig terecht geko men. Acteur Jan Decorte, lijst trekker in Brussel, is na de goeroe zelf zo'n beetje de be kendste. Ook hij mijdt het stemhokje, heeft geen enkele politieke ambitie, maar ziet de lol van het spel wel in. Getui ge zijn uitspraken in een Bel gisch weekblad, ,,'t Is een on nozele partij en dat vind ik juist goed. Van politiek snap ik niets, wat een heel goed teken is. Ik zal het heel ver schop pen". Decorte achtte het niet nodig het Libertijns Manifest, zeg maar het partijprogram, te le zen. „Enige norm om op de lijst te komen was: geen racist zijn", beweert hij. Wellicht dat de acteur op andere man' kennis heeft genomen Van Rossems visie, die i het l de openbare financiën en privati seren van de sociale zekerheid tot het invoeren van twee tele- visieloze dagen per week, wel licht ook niet. Rotte eieren in het parlement. Vuurwerk, desnoods rotte eieren, die vooral in de richting zullen gaan van extreem-rechts. „Het Vlaams Blok heeft in het ar rondissement Antwerpen een typischë fascist op de derde plaats staan, iemand die twee Marokkaanse jongens met een knuppel in elkaar heeft gesla gen", aldus de aanvoerder der libertijnen, die doelt op Xavier Buisseret. Deze kandidaat-par lementariër werd vorige week vrijdag tot twee jaar cel ver oordeeld. Onthullingen over de Bende van Nijvel, de betrokkenheid van het staatsapparaat en de gevestigde orde zullen voor vuurwerk zorgen, belooft Van Rossem. Hij zegt veel, heel veel te weten en het aan de kaak te zullen stellen ook. On danks „doodsbedreigingen aan de lopende band". Dat wordt tijd, meent de kamerkandi daat. „Elf van de twaalf on derzoeksrechters die het dos sier van de Bende van Nijvel onder handen hebben gehad zijn bevorderd zonder dat ze er iets mee gedaan hebben". Rechter Van Rossem zegt dat hij al in de jaren zestig op het idee kwam een libertijnse partij op te richten. Maar het ontbrak hem aan de tijd, die hij ïiu wel heeft. Volgens kritikasters wil de slimmerik gewoon aan de rechter ontsnappen na het faillissement van zijn beurs handel. „Maar ik wil juist vechten voor het opheffen van de parlementaire onschend baarheid", brengt Van Rossem daar tegenin. De wereld van de politiek noemt hij „cru" en „ondemo cratisch". „Er is niks democra tisch aan. Het begint er al mee dat de grootste partij zoveel miljoenen franks mag uitge ven aan een campagne en een kleinere slechts een fractie daarvan". In het dagboek dat hij voor een Belgisch weekblad bij hield, schreef Van Rossem: „Ik kots van de politiek. Daaraan had ik nooit mogen beginnen". Maar desgevraagd belooft hij door te zullen zetten. Over steigers en hemdsmouwen Het werd me wat te veel. De week voor de verkiezingen begon ik opeens een hekel te krijgen aan Wilfried Martens. Louis Tobback en al die anderen die reusachtige afbeeldingen van zichzelf langs de wegen hebben laten zetten en van België aldus een uitdragerij hebben gemaakt. Tijdens een verkiezingsstrijd is de democratie op z'n lelijkst, dat staat vast. Vooral de affiches waarop Martens staat afgebeeld in hemdsmouwen begonnen me tegen te staan. Ik bedoel: het regende, het was guur en koud en zo nu en dan stormde het. In die omstandigheden kwamen Martens' hemdsmouwen me als zeer overbodig Wat een mens het beste kan doen als de electorale vervuiling hem dreigt te overweldigen is naar een binnenstad gaan. Naar een museum of naar een kerk zelfs. Dat deed ik dan ook. Het regende niet, maar er hing een ijzige mist over Vlaanderen. Er stonden onafzienbare plassen op velden van vette, bruine klei. De populieren waren al zonder bladeren. Maar Antwerpen nam me op met koppen sterke koffie en enkele jonge borrels. De Grote Markt lag er goed gehumeurd bij. Er was een ober die mijn noden begreep en die zelfs een boterham voor me liet smeren. Ik ging de O.L.- Vrouwekathedraal binnen en begreep meteen dat ik Martens en Tobback definitief had gelost. De kathedraal, een van de hoogtepunten van wat de Brabantse gotiek heet, wordt verbouwd. Er is, net waar de dwarsbeuk begint, een enorm schot tussen de pilaren geplaatst. Ergens, vlak bij een zeer barok altaar met veel zilver en kandelaars - waarvoor een Japanner zich nog even liet fotograferen - bevindt zich een deur in dat schot die toegang verschaft tot een klein, grotendeels uit glas bestaand hok. Daar kunnen bezoekers de verbouwingswerkzaamheden gadeslaan. Het was daar dat ik door een zeldzame ervaring bij de arm werd genomen en als het ware uit de realiteit werd geleid. Want in de kruisbeuk en het koor zijn tot hoog in de gewelven oprijzende steigers geplaatst van beurtelings horizontale en vertikale buizen van gegalvaniseerd ijzer. Men ziet aldus de binnenste omtrekken van de kathedraal in een grijze mist van steigerwerk. Het is net alsof een doorzichtig gordijn van een grove structuur en van reusachtige afmetingen in de gewelven is gehangen. Alles verkeert daardoor in een grandioze staat van onvolmaaktheid die op mij eigenlijk nog meer indruk maakte dan het gedeelte van de kathedraal dat al is verbouwd. Soms zijn dingen op z'n mooist vlak voor- of nadat ze echt nuttig of bruikbaar zijn. De staat van iets waarvan de pure vormen nog door allerlei onvolmaaktheden aan het oog zijn onttrokken is de meest volmaakte. Er blijft nog iets te gissen over. Er is nog sprake van het raadsel. Het volmaakte laat zich nog niet gelden, maar staat evengoed op het punt zich te openbaren. Hier dringt zich zelfs - met excuses aan het kerkvolk - de onontkoombare vergelijking op met een vrouw die nog niet geheel uit de kleren altijd mooier is dan helemaal bloot. Toen ik de kerk uit ging was ik een tevreden mens. Thuis lagen weer nieuwe verkiezingsfolders in de brievenbus: de gebroeders Van Rompuy, Guy Verhofstadt (ook al in hemdsmouwen). Mark Eyskens, de grote diplomaat schilderend in een met boeken gestoffeerde werkkamer, onbekende mevrouwen in mantelpakjes, beginnende politici die zeggen dat ze kunnen, willen, durven, doen. Ik heb er nog even aan gedacht weer terug te gaan naar Antwerpen. Naar de koffie en de jonge borrels. Naar die hallucinerende steigers en gewelven. Maar een mens beleeft alles maar één keer. dacht ik. Trouwens, het was donker geworden en het begon te regenen. Het was het weer dat overmoedige politici in hemdsmouwen verdienden. n ge Helikopter stort neer na overleg Nagorny-Karabach - Bij een ongeluk met een Sov jet-helikopter in de omstreden Armeense enclave Nagorny- Karabach in de Kaukasus zijn gisteren zeventien passagiers om het leven gekomen. Onder de slachtoffers zijn hoge politi ci van de republiek Azerbajd- zjan, militairen die onder lei ding van Russischë bemidde laars met Armeense leiders hadden onderhandeld en jour nalisten. PARIJS Het extreemrecht se Nationaal Front in Frank rijk heeft de gevestigde poli tieke orde in Frankrijk ge schokt met een kil anti-immi gratieprogramma dat beoogt het aantal immigranten terug te dringen. Zowel links als rechts beschul digde de partij vanwege het uit vijftig punten bestaande programma van fascisme en apartheid. Het programma werd in Marseille gepresen teerd en bevat onder meer het voorstel alle gevallen van de laatste zestien jaar waarin im migranten het Franse staats burgerschap hebben gekregen, te herzien. Ook wil het Front alle bezoekers i i de cen trumpartij CDS, denken aan de tijden van het Vichy- bewind (Tweede Wereldoor log), dat het staatsburgerschap van joden opnieuw bekeek. Velen waren verrast door de onverbloemdheid van de plan nen. Als het aan het Nationaal Front ligt mogen immigranten hun gezinsleden niet meer over laten komen, krijgen Fransen voorrang bij werk en vliegen buitenlanders er het eerst uit bij afvloeiingsregelin gen. ANAPITEINROB [fm M HUj Ml EN] m LD LEH Stortbuien advertentie 00 - De muiters hebben spoedig na de overrompeling, de 1 van de „Zephir" gewend en met een krachtige wind in de jagen de Jappen het schip nu in tegenovergestelde rich- Wat voeren zij in hun schild? Kees Touw heeft er geen idee Hij zit nog altijd hoog en droog boven in de fokkemast en 1 tijd genoeg om een plan uit te broeden. In zijn eentje kan schip onmogelijk hernemen. Hij kent trouwens ook het lot Een brandweerman in het Noordfranse Hazebrouck draagt een vrouw uit haar woning. Ze kwam geïsoleerd te ziten door de enorme stortbuien van de laatste dagen, waardoor in sommige straten in Hazebrouck anderhalve meter water kwam niet van kapitein Barker en de anderen. Hebben de muiters hen t© staan, overboord gegooid? Die kerels zijn er toe in staat. Of worden zo Ook in andere steden in Noord gevangen gehouden? In dat geval zou Kees kunnen proberen tot Frankrijk heeft het de hen door te dringen en wie weet of er dan geen kans is om die overvloedige regenval van de muiters een loer te draaien. Zodra het donker genoeg is, klimt hij afgelopen dagen voor veel voorzichtig naar beneden en tracht via de buikdenning naar het wateroverlast gezorgd, achterschip te komen. foto: epa Britten willen van erfenis Thatcher af LONDEN De Britten zijn de de ethiek van het particu lier bezit en de lastenverlich ting van de jaren van Marga ret Thatcher beu. Het wordt nu tijd te ijveren voor de wel vaartstaat. Dit blijkt uit de vandaag gepubliceerde resul taten van de jaarlijkse peiling van wat er leeft onder de be volking De peiling laat een beeld zien van een volk dat op twee gedachten hinkt Aan de ene kant is er de traditionele benaderingswijze van het le ven, aan de andere kant doe men nieuwe gezichtspunten op over maatschappij en milieu, aldus dit onderzoek. De peiling naar maatschappelijke trends werd voor de achtste maal uit gevoerd door onafhankelijke onderzoekers, die 3.000 men sen hebben ondervraagd. De gezondheidszorg en het on derwijs verkeren in een crisis situatie, zo vinden de Britten en premier John Major moet hiervoor meer geld uittrek ken. Meer dan de helft van de mensen is bereid meer belas ting te betalen als dat geld naar de gezondheidszorg gaat. Eén op de twee mensen vindt dat de rijken meer belasting moeten betalen. In 1983 dacht nog maar eén op de drie Brit ten daar zo over. Het geloof in de rechter heeft een behoorlijke knauw gekre gen doordat dit jaar in be roepszaken verscheidene von nissen zijn vernietigd tegen mensen die al jarenlang in de gevangenis hadden gezeten op beschuldiging van IRA-aansla- gen. De helft van de onder vraagden vindt dat het juridi sche systeem etnische minder heden en armen geen gelijke kansen biedt. Het geloof in het eigen-huisbezit dat in de That- cher-jaren opgeld deed, is door de hoge rente aanmerkelijk minder geworden. Eén op de drie mensen gelooft nu dat het kopen van een huis een ris kante zaak is.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7