Offers noodzakelijk voor dienstencentrum Voorhout Politiek Sassenheim steunt komst supermarkt unaniem £«*d<w(2ou/icmt Lisse wil glas gaan sorteren naar kleur COLLEGE:„NIEUW BELEID TEN KOSTE VAN OUD" Parochiehuis Voorhout wordt toch verkocht Rijnsburgse Crocodile Dunde heeft een kas vol krokodillen DUIN- EN BOLLENSTREEK pENS WOENSDAG 20 NOVEMBER 1991 LISSE De gemeente Lisse wil glasbakken gaan plaa die gesorteerd zijn naar kleur. Waar de bakken kome staan is op dit moment nog onduidelijk. De bakken eventueel komen onderscheiden wit, groen en bruin Door op kleur te scheiden denkt de glasindustrie in sta zijn 95 procent van het ingezamelde glas opnieuw teri brengen in het produktieproces. Voordat Lisse een tx sing neemt wint het adivies in bij het Vuil en Afvoe drijf Duin- en Bollenstreek en met de gemeenten No wijk en Noordwijkerhout, waar ook behoefte bestaa het sorteren van glas op kleur. Gymzaal gesloopt NOORDWIJKERHOUT De gymzaal aan de Nolens zal worden afgebroken omdat deze met ingang van het zoen '91/'92 niet meer wordt gebruikt. Het is de bedoe dat er in de toekomst woningen zullen worden gebou CDA: Lisse betaalt te veel voor VAM-vaten LISSE Het CDA Lisse vindt dat compostvaten goedkoper aan de burger kunnen worden aangeboden dan het college voor ogen heeft. De gemeente wil via de detailhandel 200 compostva ten ter waarde van bijna 150 gulden per stuk slijten. De gebrui ker betaalt hiervoor slechts 25 gulden. Commissielid C. Alders van het CDA denkt dat als openbare werken zelf de VAM-vaten verstrekt de kosten lager zijn. De gemeente is bij uitvoering van de plannen voor de compostvaten ruim 24.000 gulden kwijt. Het CDA ziet dit anders, zo bleek gis teren in een vergadering van de commissie openbare werken. „Openbare werken heeft de mogelijkheid te profiteren van be paalde belastingvoordelen. Op deze manier kost een compostvat net iets meer dan honderd gulden". Wethouder Meulemans denkt dat de zaak van de compostvaten rustig overgelaten kan worden aan de leverancier en de plaatselijke middenstand. „Als wij het gaan doen dan vergt dit zoveel administratieve romp slomp, waar de burger geen belang bij heeft". In het voorjaar van 1992 zal met de compostvatenactie een begin worden gemaakt. Via huis-aan-huis-bladen en in tuincentra's zal voorlichting worden gegeven. Leo van Steijn geïnstalleerd VOORHOUT Het nieuwe raadslid voor Gemeentebelangen, L.C.M. (Leo) van Steijn werd gis teravond tijdens de gemeenteraad in Voorhout door burgemeester M. de Goeij beëdigd. Van Steijn is de opvolger van H. Venne, die om ge zondheidsredenen de Voorhoutse gemeenteraad moest verlaten. Het kersverse gemeenteraadslid meng de zich onder meer in de discussie over een subsidieverzoek van ho mojongerengroep De Roze Bollen, die een film wil gaan maken. Una niem steunde de gemeenteraad het voorstel van het college van bur gemeester en wethouders om de gevraagde subsidie van 2000 gul den van de hand te wijzen. Inbraak in Katwijk KATWIJK Uit een woning aan de Zeeweg in Katwijk zijn gisteren een videorecorder, een radio en een bedrag van 500 dollar gestolen. De dieven kwa men binnen via een keuken raampje en door zochten de hele woning. Milieudefensie Voorhout wil invoering beleidsplan Idoor RICKY JOSTEN VOORHOUT De afdeling Voorhout van milieudefensie wil dat de gemeen te een milieubeleidsplan opstelt en een voorlichtingscampagne start om de be volking te informeren. Bij monde van Astrid Scheemaker maakte milieude fensie dit gisteravond tijdens het spreekrecht voorafgaand aan de raads vergadering bekend. Milieudefensie is teleurgesteld in het algemene milieu beleid van het Voorhoutse gemeente bestuur. Op diverse acties in het verle den werd door het college en raad nauwelijks gereageerd. Volgens Scheemaker kan Voorhout een voorbeeld nemen aan andere ge meenten, waar wel sprake is van een goed milieubeleid. Voorhout zou best kunnen toetreden tot het Klimaatver- bond, dat aandacht besteedt aan ener giebeleid, verkeersbeleid, afvalbeleid en het drijfgassenbeleid. Op gemeente lijk niveau kan daar veel aan worden gedaan, aldus de inspreekster. Te wei nig voorlichting en publiciteit wordt volgens milieudefensie gegeven aan het scheiden van afval. Om haar woorden kracht bij te zetten overhan digde mevrouw Scheemaker de burge meester enkele publicaties over de maatregelen die op gemeentelijk ni veau kunnen worden genomen. Mi lieudefensie zal op verzoek van wet houder B. Joon haar standpunten uit voerig uiteenzetten op een vergadering van de commissie milieuzaken. VOORHOUT Er is in Voorhout weinig financië le ruimte voor nieuw be leid. Alleen wanneer ten behoeve van nieuw beleid op bestaand beleid bezui nigd wordt is er geld voor nieuwe initiatieven. „Oud voor nieuw" is de afwe ging die de raad zal moeten durven te maken. Dat zegt het college van B en W in antwoord op de algemene beschouwingen van de Voorhoutse partij en. „Kijk, voor de bibliotheek hebben we gespaard, daar is geld voor aanwezig, maar voor nieuwe wensen, zoals bijvoor beeld een soort multifunctio neel dienstencentrum waaro ver steeds vaker gesproken wordt, is dat niet het geval", licht burgemeester M. de Goeij het collegestandpunt toe. Als voorbeeld wijst De Goeij op het om zetten van zogenaamde open eind-regelingen in bud getsubsidies. Het college heeft overigens nog geen lokatie gekozen voor de een nieuwe bibliotheek. Men wil dit in het kader van het plan Hoogh Teijlingen be zien, begin 1992 verwacht men zover te zijn. Dan zal ook beter te bepalen zijn hoe hoog de kosten voor grond en de beno digde infrastructuur zullen gaan uitvallen. dend op over de door verschil lende partijen aangedragen suggestie woningen voor al leenstaanden te bouwen boven de nieuwe bieb. Op die manier zouden de exploitatiekosten gedrukt kunnen worden en te gelijkertijd een aantal kleine huishoudens onder dak ge bracht kunnen worden. Het college zegt wel toe het voor stel te onderzoeken, maar voegt er nadrukkelijk de voor waarde aan toe dat de woning bouw niet ten koste mag gaan van de realisering en het func tioneren van de bibliotheek. 30-km-zone In juni van het vorig jaar noemde het bouwteam open bare bibliotheek de suggestie overigens nog „niet wense lijk", houdt B en W de partijen in dat verband voor. Hoewel verschillende partijen er geen geheim van maken het aantal straten waar maximaal dertig kilometer per uur gere den mag worden te willen uit breiden, wijst het college in voering van meer 30-kilome- ter-zones van de hand. Snel heidsbeperking moet ver keersdeelnemers zinnig voor komen en het doorgaande ver keer niet hinderen anders werkt het niet, meent men. Narcis Volgens B en W voldoen mo menteel in Voorhout naast de woonerven waar al niet har der dan dertig gereden mag worden geen andere gebieden aan die eisen. Wel wil men bij aanleg van nieuwe straten en herbestratingsprojecten zoeken naar mogelijkheden voor snel- "heidsvermindering. Net als de PvdA zijn B en W ongelukkig met de dreigende leerlingenstop voor de openba re basisschool De Narcis. Men schat dat de school in 1993 met ongeveer 270 leerlingen vol zal zijn. Nieuwbouw lijkt er ge zien het rijksbeleid inzake scholenbouw niet in te zitten. Den Haag is van mening dat er voldoende alternatieven op redelijke loopafstand zouden zijn. Een leerlingenstop lijkt dan ook onvermijdelijk. „Be treurenswaardig", aldus het college, „omdat we daardoor niet langer kunnen voldoen aan ons uitgangspunt om ba sisscholen bij de burgers te brengen". Morgen vanaf vier uur 's mid dags zullen de algemene be schouwingen op de begroting 1992 afgerond worden. Garage Bakker mag schuur verbouwen SASSENHEIM Tegenstan ders van de uitbreidingsplan nen van garagehouder Bakker aan de Hoofdstraat kregen gis teravond tijdens een vergade ring van de commissie volks huisvesting en ruimtelijke or dening weinig voet aan de grond. Wethouder N. Wagema kers liet er van meet af aan geen twijfel over bestaan: ze verwachtte van de raadsleden slechts een advies over de door de garagehouder aangevraagde vergunning de oude bollen schuur op zijn terrein te mogen verbouwen tot showroom met woonruimte erboven. Over an dere plannen en geruchten over sloop van het ernaast ge legen pand, 1 van de monu mentale twee woningen onder een kap, wenste zij in dit stadi um geen commentaar te geven en geen discussie te willen voe ren. Alle partijen gingen dan ook zij het schoorvoetend ak koord met het voorstel van B en W medewerking te verle nen aan de firma Bakker. De omwonenden bleken overwe gende bezwaren te hebben te gen de overlast van de 24 uur in dienst zijnde autowasserij bij het bedrijf. Een geluidshinder die, zo oordeelden de raadsle den unaniem, inderdaad als bijzonder hinderlijk ervaren zal worden. Zowel PvdA- woordvoerster J. Henskens als C. Kuysten van D66 waren er voorstander van de activiteiten van de wasserette te beperken tot zeven uur 's avonds. Wage- makers kon dan ook niet on der de belofte uit te zullen on derzoeken of de geluidsover last van de wasplaats binnen de perken blijft. Ook de gevolgen van een toe nemend gebruik van de ont sluiting van het bedrijf op de Hoofdstraat werd door de om woners als bijzonder gevaarlijk omschreven. „Vlak bij de stop licht, het is levensgevaarlijk". Wagemakers die zei dat het zo'n vaart niet zal lopen ver wees naar een eventuele ont sluiting aan de kant van de Prins Clausstraat. Een moge lijkheid die volgens een Prins Clausstraatbewoner totaal af wezig is. Wil men de brandvei ligheid in de betreffende stra ten waarborgen dan zal er daar iets moeten veranderen. Een geluidsscherm dat de omwo nenden zou moeten bescher men tegen de herrie van de wasplaats zou volgens Kuysten tot de overwegingen moeten behoren. Reden voor Wagema kers om te beweren dat de aanleg van dergelijke voorzie ningen tot later order wordt uitgesteld. Prioriteit heeft de bouw van een showroom an nex woonhuis voor garagehou der Bakker die al eerder bij de gemeente aandrong op een snellere behandeling van zijn bouwaanvraag. Het uitblijven van een gemeentelijke beslis sing is hem al duur komen te staan. Hij is geen hoofddealer van Citroën meer. A. van Deursen van de Essenlaan 33 overhandigde gisteravond aan wethouder N. Wagemakers een lijst met 725 handtekeningen voor de komst van de Vomar naar de Essenlaan. „De buurt vergrijst en is bij een dergelijke voorziening duidelijk gebaat", aldus Van Deursen. Het aantal tegenstanders van de supermarkt, er staan er 25 bij de gemeente te boek, valt volgens hem wel mee. „Ik heb tegen de bestaande garage ook zo mijn bedenkingen en zeg maar zo:,,Je kunt beter tegen een mooie supermarkt aankijken dan tegen een stelletje auto's dat rijp is voor de sloop". foto: henk van den ende Idoor MARGRIT TIBOEL SASSENHEIM De Vo mar mag een supermarkt vestigen aan de Essenlaan in Sassenheim. De com missie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening was het er gisteravond una niem over eens dat het bestaande maar niet le vensvatbare winkelarse naal in de Kooiwijk nieu we impulsen moet krijgen. Dit tot grote teleurstelling van de tegenstanders van de supermarkt. Door omwonenden werden gisteren veel bezwaren geuit. Zij vrezen voor toenemende verkeersdrukte en andere overlast door onder meer het laden en lossen van vrachtwa gens. De commissie heeft be grip voor deze bezwaren, maar meent dat de argumenten voor de komst sterker zijn. PvdA-fractievoorzitster J. Henskens betreurde het dat er de laatste maanden zoveel tu mult is ontstaan naar aanlei ding van de vestiging van de Vomar: „Er is altijd plaats voor een supermarkt in ue Kooiwijk geweest, vooral een grotere winkel heeft in dit ge bied levensvatbaarheid. Het is goed dat er ook buiten het centrum van het dorp waar het altijd moeilijk parkeren is, gelegenheid is om te winke len". Henskens brak vooral een lans voor de oudere bewo ners van de betreffende wijk die aanzienlijk minder mobiel zijn dan de jongere buurtbe woners. „Het is een categorie huurders waar de nieuwe win kel bijzondere aantrekkings kracht voor heeft". Henskens benadrukte begrip te hebben voor de bezwaarma kers. Het aantal knelpunten dat door veel ongeruste bewo ners verwacht wordt door de komst van de detailhandel werd door de PvdA-woord- voerster stellig onderkend.„Er moeten eisen gesteld worden aan geluidsisolatie en bevoor rading en er moet statiegeld geheven worden op het ge bruik van winkelwagens. De Vomar moet rekening houden met de omwonenden en zoveel mogelijk aan de bezwaren te gemoetkomen". Politie C. Kuysten D66 voegde aan het PvdA-betoog toe: „De ver keerspolitie heeft te kennen gegeven dat de plannen zoals ze nu op tafel liggen accepta bel zijn. Natuurlijk kan ik me voorstellen dat het een en an der bij bepaalde mensen erger nis opwekt, maar het gaat hier om een afweging die we moeten maken en het huidige bestemmingsplan laat ruimte voor een uitbreiding van de detailhandel toe". Weinig bijval kreeg Kuysten toen zij reageerde op de waar schuwing van mevrouw G. de Blanken uit de Apollostraat dat de toenemende verkeers drukte een gevaar op zal leve ren voor de jeugd in de- betref fende wijk. Kuysten opperde: „Ten aanzien van de angst die leeft over de mogelijke onvei ligheid zullen we de zaak ze ker in de verkeerscommissie bekijken, maar de ouders heb ben ook een eigen verant woordelijkheid. We leven nu eenmaal in een maatschappij met waanzinnig veel verkeer". Ook CDA'er T. van der Plas is voor de komst van de Vomar. „De bezwaren van de bewo ners moeten serieus genomen worden en de verkeerssituatie moet niet in het honderd lo pen". Van der Plas wierp zich bovendien op voor de belan gen van patiënten van de aan de Essenlaan gevestigde prak tijk voor fysiotherapie van mevrouw Bos: „Minder valide bezoekers of mensen die slecht ter been zijn moeten op vol doende beschikbare parkeer ruimte kunnen beschikken". De zozeer gevreesde overlast door geluidshinder zou vol gens de CDA-fractievoorzitter met behulp van de Hinderwet tot een minimum beperkt moeten worden. Doorslagge vend voor de besluitvorming een ruimere supermarktvesti ging aan de Essenlaan toe te staan was voor van der Plas naar zijn zeggen de toenemen de vergrijzing van de betref fende buurt. Vooral voor de huurders van woningbouw vereniging de Vooruitgang is de voorgestelde voorziening van groot belang. De VVD ging eveneens akkoord met het voorstel van B en W. Wethouder N. Wagemakers deed gisteravond de toezeg ging er nauwkeurig op toe te zien dat alles door de betref fende gemeentelijke instanties onder controle gehouden zal worden.„Als blijkt dat de ver keersveiligheid in de practijk een andere uitwerking heeft dan op voorhand aangenomen werd zullen we ins daar in de verkeerscommissie over bui gen en proberen een oplossing te vinden. Omdat alle politieke vertegenwoordigers gekant waren tegen toekomstige uit breidingsplannen van de Vo mar deelde zij mee met deze restricties rekening te zullen houden. RIJNSBURG Er zijn mensen die een uitzonder lijk beroep of een buiten gewone hobby hebben. Slechts weinigen hebben beiden. Eén van hen is drs. C. Klijn uit Rijnsburg. Hij heeft niet alleen een bijzonder beroep - cactus handelaar - maar ook een op zijn minst opmerkelijke hobby. Klijn houdt reptie len in de breedste zin van het woord; zijn verzame ling bestaat niet alleen uit slangen, schildpadden, en kameleons, hij is tevens de eigenaar van een achttal krokodillen. Zij huizen al len in een tropische kas. Met enige tegenzin stemde hij toe in een interview, waarbij hij echter als eis stelde, dat de naam van zijn bedrijf niet ge noemd zou worden. Klijn is bang dat er anders mogelijk een enorme toeloop van men sen ontstaat, die naar zijn kro kodillen willen komen kijken. „Mijn privacy is me heel wat waard. Via, via krijgen men sen vaak toch te horen dat ik die dieren heb en het gebeurt regelmatig dat we 's zondags geconfronteerd worden met dagjesmensen, die ineens in de huiskamer staan", aldus Klijn. De vergelijking met filmheld „Crocodile Dundee" dringt zich onwillekeurig op bij het zien van Klijn. Hij is een tani ge gebruinde man, gekleed in spijkerbroek en -shirt, leren vest en cowboylaarzen. Niet direct de outfit die je bij een docterandus in de chemie zou verwachten. Zijn verschijning past echter uitstekend in de atmosfeer van de kas. Vanaf het moment dat men er binnenstapt, waant men zich in een tropisch landschap. Cactussen in alle soorten en maten - sommigen zijn ettellij- ke meters lang - midden in de kas een bassin, waar een drie tal van zijn krokodillen ge huisvest zijn. Klijn praat graag over zijn cactussen. „Het zal bij veel mensen niet bekend zijn, dat cactussen ook onder de wet beschermde en be dreigde dier- en plantensoor ten vallen. Voordat een cactus hier in Nederland aankomt is er dan ook al een hele papier winkel aan vooraf gegaan. Ie dere cactus krijgt een soort paspoort waarop ondermeer de koper en de verkoper vermeld staan". Het merendeel van zijn cactus sen komt uit Amerika waar ze bij opbod verkocht worden, wanneer er bijvoorbeeld een weg in een gebied wordt aan gelegd. De eigenaar van een stuk land krijgt dan van de overheid een rooivergunning voor de cactussen. „Daarna verkoop ik ze weer door aan botanische tuinen, zoals die in Frankfurt, maar ook aan par ticulieren. Ik heb bijvoorbeeld geregeld klandizie van een sheik", aldus Klijn. Stekelig Klijn praat met liefde over zijn cactussen. Een ietwat onge bruikelijke liefde, gezien het stekelige karakter van deze planten dat nu niet direct uit nodigt tot liefdevol vertroete len. Hetzelfde kan over zijn zijn dieren gezegd worden. Hoeveel mensen zouden er bij voorbeeld de behoefte voelen een kameleon te aaien? Waar die liefde voor reptielen van daan komt weet Klijn zelf ook niet precies. „De mystiek van die dieren zal er een belangrij ke rol in spelen. En verder herinneren ze me aan al die gebieden waar ik geweest ben". Klijn heeft zijn beesten niet zelf uit de landen waar hij is geweest meegenomen. Ze zijn allemaal afkomstig van hande laren uit Europa, vooral uit Idoor RICKY JOSTEN VOORHOUT Het parochie huis in Voorhout wordt ver kocht. Dat heeft het parochie bestuur van de Bartholomeus- kerk, na een lange tijd van on zekerheid over de toekomst van het gebouw, laten weten. De aanleiding tot de verkoop van het gebouw is het voorge nomen vertrek per 1 juli vol gend jaar van het echtpaar Kraakman, de beheerders van het parochiehuis. Het gebouw, oorspronkelijk opgezet voor kerkelijke activiteiten, wordt vooral gebruikt door veel Voorhoutse instellingen en verenigingen. Volgens John Bakker, secreta ris van het parochiebestuur, is uit een zorgvuldig onderzoek gebleken dat er anno 1991 nog slechts een gering aantal ker kelijke activiteiten plaatsvindt. „In nauw overleg met het bis dom Rotterdam is het paro chiebestuur derhalve tot de conclusie gekomen dat het verstandig, noch zinvol is om als parochiegemeenschap het gebouw te blijven exploiteren en subsidiëren. Het parochie bestuur streeft ernaar om tot een passende bestemming van het gebouw of de grond te ko men", aldus Bakker, die te vens meedeelde dat diverse kopers zich reeds hebben ge meld. De Voorhoutse verenigingen voelen zich door dit besluit zeer gedupeerd. Alternatieve ruimten voor hun activiteiten zijn niet aanwezig. Een com missie, gevormd uit afgevaar digden van de verenigingen, zette zich in voor het behoud van het parochiehuis. Diverse geprekken zijn gevoerd met het parochiebestuur en met de gemeente Voorhout, om de mogelijkheid te onderzoeken om het parochiehuis te kun nen behouden. Henk is de naam van deze fors uitgevallen Nijlkrokodil die samen met zeven soortgenoten woo de kas van Rijnsburger C. Klijn. foto: henk van den j Duitsland. Ook heeft vergunning voor ze. zestien jaar geleden de krokodil aanschafte de wet beschermde dreigde diersoorten In de loop der jaren zameling steeds verder breid en bevat nu twee fors uitgevallen strictors, albino-slang dagascar-slangen, ka Zuid-Amerikaanse sc den enkele scheiden naar soort, z kodillen. De grootste acht, een Nijlkrokodil na vier meter, heeft hi tien jaar. Het beest naar de naam Henk deelt zijn twee andere een aantal schildp Henk en zijn heeft hij nog nere soorten aligators. Op het ogenblik Madagascar-slangen v dacht. Het vrouwtje mannetje, kunnen het kend met elkaar vinden. hoopt dan ook op nakor gen. Met zijn kameleons gg^ dat aanzienlijk gemakkel Klijn houdt ze dan oo fsruimte scheiden. „Kameleons zij irmailg derling nogal onverdraag burgers vooral de mannetjes. Vi!reak''e tjes en mannetjes bij gaat beter; in die zin datj" kaar niet af zullen makei probleem is echter de ei geslachtsdrift van het m tje. Hij zou „het" de hel kunnen doen. In de n neemt hij, als hij een vro tegenkomt haar eenvoud1 Haag-i gen haar zin. Net zo larinVoor dat ze kans ziet te ontsna Omdat een vrouwtje ii en hul terrarium niet kan on agd in b pen, zou het mannetje n "enden. lang doorgaan totdat vrouwtje er aan ondei:h' HUL gaat", schetst Klijn de ve ^>e-5s|t dingen in zijn paradijsje. bus 51 wacht nog een weg. tw,«rek ?-2743 Voorhout wil bouwfc^ONE voor eigen inwone»NcEsc VOORHOUT Regio ^|hURai ring is een goede zaak,i.07i-60 laat de betrokken gem 9 uur. wel hun eigen gezicht Ich aan: rakter behouden. Dat vjma.-do. strekking van de reactii L de Voorhoutse raadsled 'c£a de concept-strucktuuiER-e Duin-en Bollenstreek. D< ties pleitten er gisteren zind voor om woning PRTE) voor de eigen inwoners *DEDEI rang te geven. De raadr\' waren ongerust over (HUIcflS enigheid tussen Katwi Noordwijk met betrekkits Ju de structuurschets. „KI' uw heeft veel woningzoek V57/R een aantal zal in de uitbi e Coiiec van Voorhout kunnen i opgevangen, maar in eenf naai plan is het billijk i nde andere gemeenten een defe5l5 de last op zich nemen" i do. er de uitbreiding verliest hout weer bollengrond. (J A. IJdo vond dat zoveel litho-I lijk op weidegrond moefo H den gebouwd. A. Wijlin|07885. Groen Links drong aan FplïchÏ bebouwen van vliegbasifoake ul kenburg. 79567/3

Leidse Courant | 1991 | | pagina 44