Verschil gering bij fusie of overname BA KLM la, „Sovjetunie is nu rijp voor privébezit Van der Luit y* HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? Miele maakt de mooiste en de beste keukens ECONOMIE SLUITER AIDS FONDS: GIRO 8957 CeidócSouocwit WOENSDAG 20 NOVEMBER 19! MARKTEN SCHIPHOL Is de KLM volgend jaar nog wel de zelfde KLM? Dat is de grote vraag die vrijwel ie dereen binnen onze natio nale luchtvaartmaatschap pij op dit moment bezig houdt. Wat het uiteindelij ke resultaat van de ge sprekken tussen British Airways (BA) en KLM ook moge zijn, het zal in de praktijk niet veel uit maken of er uiteindelijk een fusie ontstaat in de vorm van een nog op te richten houdstermaat schappij, dan wel dat de KLM volledig door haar Britse concurrent wordt overgenomen. Hoe gek dat op het eerste gezicht ook lijkt. Natuurlijk, het woord fusie klinkt vriendelijker dan over name; er is minder sprake van aantasting van onze nationale trots. Maar in beide gevallen gaat het om het strategisch be lang dat wordt gediend. En dat is enorm. Voor beide bedrijven is het erop of eronder. Naar al gemeen wordt verwacht zullen er over hooguit tien jaar we reldwijd nog slechts tien grote luchtvaartmaatschappijen zijn, waarvan vier of vijf in Euro pa. KLM en British Airways willen daar bijhoren. Door fusie, zowel als overna me, ontstaat de grootste lucht vaartmaatschappij van Europa en zelfs de vijfde van de we reld. Ze heeft een gezamenlij ke omzet van 22,5 miljard gul den, zal wereldwijd 80.000 werknemers tellen en een vloot bezitten van rond 300 toestellen. Hun gezamenlijke passagiersaantal bedraagt op dit moment ruim 16 miljoen, bijna 7 miljoen meer dan de huidige nummer 2, Lufthansa. Wat dat betreft zijn overname zowel als fusie een schot in de Voordeel Het stelt de nieuwe onderne ming - in welke vorm dan ook - in staat om op basis van de bestaande verbindingen een wereldwijd routenetwerk uit te bouwen, dat in beider voor deel werkt en sterk concurre rend is met dat van andere luchtvaartondernemingen. Daarbij dient men te beden ken, dat de positie van de twee nog eens wordt versterkt door het 20 procents aandeel dat de KLM heeft in het Amerikaan se Northwest Airlines (NWA), de vierde luchtvaartmaat schappij van de Verenigde Staten. En door belangen, die beide hebben in tal van andere (Europese) maatschappijen. Bovendien kunnen zij hun aan- en verkoop van diensten en produkten bundelen. Daar bij valt te denken aan geza menlijk aankoopbeleid van vliegtuigen, gezamenlijke ver koop van tickets, gezamenlijk onderhoud etc. etc. Ten derde kan een deel van de overhead kosten die beide maatschappij en nu nog op dezelfde gebie den maken, worden gedrukt. Dat KLM en BA min of meer tot elkaar „veroordeeld" zijn, is in wezen al verscheidene ja ren een uitgemaakte zaak. De geschiedenis heeft dat ook be wezen. Al enkele jaren gele den poogden beide directies een samenwerkingsverband te realiseren met Sabena World Airways, een dochter van het noodlijdende Belgische Sabe na, dat nu in zee lijkt te gaan met Air France. Op grond van de financieel moeilijke positie van Sabena én als gevolg van het verzet van de Walen ket sten de plannen van BA en KLM eerder dit jaar af. Noodzaak Vooral de afgelopen maanden is de noodzaak tot samenwer king groot geworden. Dat komt vooral doordat de toon aangevende Amerikaanse maatschappijen United Airli nes en American Airlines toe stemming hebben gekregen vluchten uit te voeren van en naar het Londense vliegveld Heathrow, de thuisbasis van BA. Bovendien heeft BA het nadeel dat ze zich, bij de tot standkoming van een werke lijke Europese Gemeenschap, letterlijk en figuurlijk op een eiland bevindt. Om die reden is het domweg noodzakelijk dat ze voet aan de grond krijgt op het vasteland van Europa. De afgelopen jaren is dat tij dens de „vrijage" met Sabena, waarbij de Brusselse luchtha ven Zaventhem een cruciale rol speelde, mislukt. Maar ook andere aspecten spe len een heel belangrijke rol. Niet lucratief Er speelt meer dat de KLM en BA tot elkaar drijft: de KLM mag dan op dit moment wel een 20 procents aandeel heb ben in NWA, dat betekent niet dat dit een lucratieve zaak is. Northwest Airlines is dan wel iswaar in grootte de vierde luchtvaartmaatschappij van de Verenigde Staten, ze is de af gelopen jaren min of meer kunstmatig op de been gehou den. Het recentste voorbeeld daarvan is de opmerkelijke steun van 700 miljoen dollar die de staat Minnesota afgelo pen week aan NWA gaf in ruil voor werkgelegenheid in Min neapolis en St. Paul. Gezien het feit dat de Ameri kaanse overheid waarschijn lijk binnenkort toestemming zal geven tot een verdere ver groting van de (financiële) in vloed van buitenlandse maat schappijen van 20 tot 49 pro cent, is NWA uiteindelijk een gemakkelijke prooi voor een gezamenlijk opererende KLM/BA. Gedrieën kunnen zij dan een megacarrier vor- - 4 m 1 Schiphol Amsterdam mmm w* 5 'T. - nr *.nemNW*ï - De uitbreiding van Schiphol tot een capaciteit waarbij uiteindelijk 50 miljoen passagiers per jaar worden afgehandeld, is één van de voorwaarden die de KLM stelt bij een fusie met British Airways. FOTO: SP men waar de concurrentie een moeilijk antwoord op zal heb ben. Europese wetgeving Wanneer de gesprekken tus sen KLM en BA uiteindelijk zullen leiden tot een fusie, al dan niet via een houdster maatschappij, zal die op z'n vroegst op 1 juli van het vol gend jaar kunnen ingaan. Dan namelijk verandert de Europe se wetgeving dusdanig, dat er een bedrijf mag ontstaan, waarvan meer dan 50 procent van de aandelen in handen is van Europese ingezetenen. De vraag is daarbij wat er gaat ge beuren met de huidige char termaatschappijen Martinair en Transavia. De KLM heeft daarin een aandeel van res pectievelijk 29 en 80 procent. Het zou best eens zo kunnen zijn, dat KLM en BA op grond van de Europese kartelwetge ving zullen besluiten tot afsto ting van Martinair en Trans avia. Een en ander natuurlijk in ruil voor een door de Euro pese Commissie toegestane fu- Een andere mogelijkheid is dat ze voor Martinair en Trans avia een aparte chartermaat schappij oprichten, die zich uiteindelijk toch weer aansluit bij de nieuwe KLM/BA-on- derneming. Een open houd stermaatschappij maakt zoiets mogelijk. En dan is er nog de rijksover heid. Nu nog is de staat voor 38,2 procent aandeelhouder van de KLM. Ze heeft daarbij de mogelijkheid dat percenta ge op te schroeven naar 50 procent of meer. Het is echter niet te verwachten dat dit in het geval van een fusie ook zal gebeuren, daar ook BA volle dig is geprivatiseerd. Het is waarschijnlijker dat de Neder landse staat ook haar aandeel zal afstoten. Overname Maar wat gebeurt er als niet tot een fusie maar tot een overname wordt besloten? Naar alle waarschijnlijkheid, aldus luchtvaartanalysten, ont staat er een luchtvaartmaat schappij die onder aanvoering van de huidige British Air ways niet primair de belangen van Nederland dient, maar veeleer een Europese c.q. Brit se zaak. Dat werkt zonder meer nadelig voor de Neder landse distributie-economie. Bovendien wordt in hoge mate de Nederlandse troef van Schiphol als zogenaamde „mainport" uit handen gege ven: niet de Nederlandse staat bepaalt dan nog het belang van deze luchthaven, de KLM evenmin, maar British Air ways. Voor de Nederlandse staat zal zoiets vooralsnog on acceptabel zijn, tenzij er heel duidelijke afspraken worden gemaakt over de positie van Schiphol. Deze luchthaven heeft de intentie zich met be hulp van prestigieuze uitbrei dingsplannen te kunnen hand haven als vijfde vliegveld van Europa. Dat blijft mogelijk mits - heel nadrukkelijk - een en ander in een overname wordt geregeld. Voor BA zou iets dergelijks zelfs het voor deel kunnen hebben dat de luchthaven Heathrow wordt ontlast en deze maatschappij nog betere toegang tot het Eu ropese continent krijgt. Dan is er nog de kwestie van de ontslagen, waar met name de Vervoersbond FNV voor vreest. Ze sluit het verdwijnen van 6000 banen in geval van een overname geenszins uit. Die angst is terecht. Maar dat wil niet zeggen, dat er ook on der andere omstandigheden niet eenzelfde aantal arbeids plaatsen verloren zal gaan. In de jongste onderhandelingen tussen bonden en KLM-direc- tie is van de zijde van de KLM beloofd, dat de reorganisatie die op dit moment gaande is, het verlies van slechts enkele honderden arbeidsplaatsen tot gevolg zal hebben. Maar de kostenstructuur van de KLM is dermate zwak, dat iedere in gewijde weet, dat een dergelijk gering aantal niet haalbaar is, zeker niet gezien de alsmaar toenemende wereldwijde con currentie. Intern wordt dan ook zonder fusie rekening gehouden met een uiteindelijke afslanking van 5500 tot 7Q00 arbeidsplaat sen. Over een overname in plaats van een fusie dient men dan ook niet te dramatisch te doen. Het gaat erom dat er een ge lijkwaardigheid blijft bestaan tussen beide partners. Dat de KLM daarbij op dit moment in omzet, passagiersaantallen en grootte van de vloot de minde re is van BA, is daarbij niet echt van wezenlijk belang. Shell is daarvan een uitste kend voorbeeld. Zo'n 60 pro cent van het Shell-concern is in Nederlandse handen en 40 procent van de aandelen is Brits eigendom. Dat betekent niet dat Shell Groot Brittannië zich de mindere voelt. Indien BA en KLM - in het geval er een overname zal ko men, een goede oplossing we ten te creëren voor het mana gementprobleem, zal een we reldwijd toonaangevende orga nisatie kunnen ontstaan. Men dient er echter rekening mee te houden dat het zeker een generatie kost, voor zo'n orga nisatie ook daadwerkelijk tot in alle finesses gestalte heeft gekregen. Ervaringen met Unilever en Shell hebben dat wel geleerd. VEEMARKT LEIDEN (19- Prijzen slachtrunderen per slacht gewicht zonder nier en inklusief BTW (Volgens PW voer slachtrunderen 90 waarvi nelijk 10. Mannelijk 2e kwj 6,75. Mannelijk 3e kwal. 5,_ Handel redelijk en prijzen Vrouwelijk 2e kwal. 4.80-5,i kwal. 4,20-4,80 en worstkwa 4,80. Handel redelijk en prljz hoger. Gebruiksrunderen per stuk BTW: Aanvoer gebruiksrunde waarvan 15 graskalveren. M kalfkoeien 1e soort 1800-22 soort 1300-1800. Handel prijzen gelijk. Melkvaarzen 1700-2100 en 2e soort 1301 Handel rustig en prijzen Iets Kalfvaarzen 1e soort 1850-220 soort 1400-1850. Handel stil zen Iets lager. Guste koeien 1300-1850 en 2e soort 90 Handel stil en prijzen gelijk. En ren 1000-1650. Handel rustig zen gelijk. Pinken 750-1150. rustig en prijzen gelijk. Grask 500-900. Handel rustig en prij lijk. Nuchtere kalveren voor de inklusief BTW: Aanvoer ro 519. Stierkalveren extra kwalili 825, 1e kwaliteit 550-675 ei teit 360-550. Handel rustig gelijk. Vaarskalveren extn 400-500, 1e kwaliteit 260-340 kwaliteit 160-225. Handel g< prijzen gelijk. Aanvoer zwartbo Stierkalveren extra kwaliteit 4! 1e kwaliteit 320-395, 2e kwalili 270. Handel goed en prijzen ger. Vaarskalveren extra 225-315, 1e kwaliteit 150-210 kwaliteit 110-135. Handel gc prijzen iets hoger. Aanvoer v, sen 200. Vleesrassen 1e 525-800 en 2e kwaliteit Handel goed en prijzen gelijk Varkens per kg levend gewicl voer slachtvarkens 493. slachtvarkens 3,10-3,15, zeu kwal. 2,70-2,78 en 2e kwal. 2, Handel rustig en prijzen gelijk Slachtschapen en lammeren gewicht inklusief BTW 1200 waarvan lammeren Slachtschapen 3,50-5,25. Hant tig en prijzen gelijk. Ooien tol 7,25-8,00. Handel rustig en gelijk. Ooien boven 20 kg 6,5 Handel rustig en prijzen gelijk men tot 22 kg 8,00-9,00. R 22-25 kg 7,75-8,75. Handel ru prijzen gelijk. Rammen boven 7,25-7,75. Handel rustig er gelijk. Slachtschapen en lammeren inklusief BTW: Slachtschape 175. Ooien tot 20 kg 150-160 boven 20 kg 150-165. Ramme kg 180-195. Rammen 22-25 220 en rammen boven 25 235. Gebruiksschapen en lammer stuk inklusief BTW: Aanvoer delammeren 110-190. Hande en prijzen gelijk. Aanvoer geiten en bokken 10 zen per stuk 30-75. Handel en prijzen gelijk. Totale aanvoer: 3782. EIERVEILING EIVEBA BV VELD (19-11-'91): 3.276.900 stuks en de stemm'i vriendelijk. Prijzen in gulden stuks: eieren van 45/55 grari 10,72-12,53 en wit 8,88-12,54.1 van 55/65 gram bruin 12,69-1( wit 13,04-13,70. Eieren vani gram bruin 12,84-14,19 en will 13,68. Eieren van 81/82 grar 14,71. KAASMARKT BODEGRAVER 11-'91): Aanvoer 14 partijen.! goede handel werd een prijf teerd van f 8,60 tot f 9,10 J soort tot 16 kg en f 9,90 v /zware kaas. Geen krant ontvangen Bel 18.00 en 19.00 uur, zaterdags 14.00 en 15.00 uur, telefoon' 122248 en uw krant wordt nog de avond nabezorgd. TOPECONOOM STANISLAV SJATALIN: DEN HAAG Het heeft lang geduurd, te lang waarschijnlijk, maar de Sovjetunie is anno 1991 dan eindelijk klaar voor een ingrijpende hervor ming van zijn verkalkte plan-economie. President Jeltsin is een goede koers ingeslagen, het meest hoopgevende is nog wel de brede politieke en maatschappelijke steun voor de vorming van pri vébezit. Deze hoopvolle boodschap ver kondigde Stanislav Sjatalin, voormalig adviseur van presi dent Gorbatsjov en hoofd van de afdeling economie van de Sovjetacademie voor weten schappen, gisteren tijdens een lunchbijeenkomst in Den Haag. Het toestaan van privé bezit kan de Sovjetburgers be ter dan welke maatregel ook voedsel, een behoorlijk inko men en hoop voor de toekomst geven, aldus de Sovjet-eco noom. Anderhalf jaar geleden zag Sjatalin zijn fameuze 500-da- genplan voor de hervorming van de Sovjet-economie nog in de prullenbak belanden. Se cretaris-generaal Gorbatsjov vond het plan te radicaal en had met name moeite met het voorstel grond aan boeren te verkopen, bedrijven te privati seren en buitenlandse deelna me in Sovjet-industrieën toe te staan. Maar deze week viste de Russische president Jeltsin het rapport van Sjatalin weer uit het ronde archief en kondigde een reeks decreten aan om een voortvarend begin met de uit voering te maken. Sjatalin, achteraf: „Er is veel tijd verloren gegaan. Als Gor batsjov eerder met de uitvoe ring van het 500-dagenplan was begonnen, was de Sovjetu nie er niet zo beroerd aan toe geweest als nu het geval is. De dagelijkse leefomstandigheden zijn verslechterd tot het ni veau van een hondeleven. Maar het doet me deugd dat Jeltsin hervormingen heeft aangekondigd die gebaseerd zijn op het principe van de vrije-markteconomie. Nu breekt dus eindelijk de moei lijke fase van de uitvoering aan. Waarbij het probleem is dat er nog geen sterke uitvoe rende macht is". Sjatalin bekleedt geen enkele bestuurlijke functie meer, of het moet zijn voorzitterschap van de voetbalclub Spartak Moskow zijn. Maar zijn in vloed op de politiek die in het Kremlin en het Russische Wit te Huis wordt uitgestippeld, is nog steeds aanzienlijk. Gorba tsjov vraagt Sjatalin naar ver luidt nog regelmatig om ad vies, bovendien zijn vier mi nisters van de Russische Fede ratie oud-studenten van Sjata lin. In de Sovjetunie, maar ook ver daarbuiten, geldt de tenge re hoogleraar als één van de krachtigste pleitbezorgers van een nieuwe economische poli tiek. Hoewel Sjatalin nog steeds de zelfde denkbeelden huldigt, is zijn betoog in twee jaar aan merkelijk van toon veranderd. In 1989, toen de Sovjetunie nog een centraal geregeerde unie was, moest hij hemel en aarde bewegen om politici te interesseren voor zijn opvat tingen. Maar nu het Sovjetrijk uiteenvalt en de Russische Fe deratie zijn eigen koers volgt, ziet hij zich gedwongen af en toe zelfs te waarschuwen voor een al te enthousiaste realisa tie van zijn plannen. „Het is betrekkelijk eenvoudig om de brand te steken in een slecht flatgebouw van zeven verdiepingen, maar je doet er geen goed aan als daar nog mensen wonen die je niet tij dig in kleine schuilhutjes hebt ondergebracht", zegt hij op dringende toon. Daarmee be doelt hij dat de ontmanteling van de onder Stalin gecollecti- veerde landbouw ook te snel kan gaan, zodat de voedselpro- duktie geheel ontregeld raakt. Hetzelfde geldt voor de priva tisering van bedrijven en staatsinstellingen. „We moeten meerdere vormen van bezit toestaan, privébezit, bedrijfs- bezit, collectief bezit en staats bezit. Want wie het staatsbezit in één keer wil afschaffen, brengt het land tot een bank roet". Een jaar geleden was Sjatalin in Nederland om zich te infor meren over de Nederlandse landbouwsector. Hij was diep onder de indruk en kon tege lijk een gevoel van lichte schaamte niet onderdrukken. „Mijn grootvader was boar", bekent hij desgevraagd. „Als hij nu nog zou leven en ik moest hem vertellen dat de Unie jaarlijks tientallen mil joenen tonnen graan moet im porteren, had ik een pak voor mijn broek gekregen. Maar de situatie is zo hopeloos als ze is. De grond moet dus snel aan de boeren verkocht worden, waarbij ook vrij in percelen gehandeld moet kunnen wor den. Als de boeren weer zelf gaan ondernemen, net als in uw land, zal de produktie met sprongen omhoog gaan". Voor de centrale regering in Moskou heeft Sjatalin het vol gende recept: vergaande bezui nigingen op de collectieve uit gaven met name in het mi litair complex loslaten van prijzen, het inzetten van tech nisch (militair) vernuft voor het aanboren van natuurlijke rijkdommen en het liberalise ren van de handel met het buitenland. Bij dit alles is het volgens de hoogleraar wel van cruciaal belang dat de nieuwe staatsinstituten, zoals die zijn vastgelegd in de jongste econo mische en politieke verdragen, ook werkelijk van de grond komen. Begrafenissen-Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar Ruime parkeergelegenheid Verzekeringen - Deposito's. Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden, telefoon 071-213231* Wassenaar, Deijlerweg 127. telefoon 01751-12436 SCHILDERWERKEN BV" LEIDEN - LEIDERDORP - 071-120666 (Storten op bankrekeningnummer 7070.70.228 kan ook.) Daarvan overtuigen wij u graag. Miele maakt erg mooie en zeer goede keukens. Met de perfektie en duurzaamheid die u van Miele mag verwachten. De hoge kwaliteit vindt u veelvuldig terug in elk van de tientallen Miele keukenprogramma's, in de meer dan 200 oogstrelende designs, in de doordachte details en in de fantastische afwerking. Naar onze mening maakt Miele de mooiste en de beste keukens. Het zal ons niet moeilijk vallen ook u daarvan te overtuigen. Want met Miele kunnen we van uw keuken een eenheid maken, passend bij uw smaak, voorkeur en stijl. Daarin zullen we u graag vrijblijvend adviseren en uw keuken samen met u, stap voor stap laten 'ontstaan'. Tot in de details. Want bij Miele levensduur en Miele komfort hoort een doordacht, vakkundig opgesteld totaalkoncept. Ook daarom onze voorkeur voor Miele. En waarschijnlijk, binnenkort, ook voor u. Na 'n vrijblijvend informatiebezoek. Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Korevaarstraat 11tel. 071 -149859

Leidse Courant | 1991 | | pagina 36