w ezin Waite pgeert oorlopig op asis RAF BUITENLAND egergroen overheerst in ervische uitvalsbasis Sid Gorbatsjov vangt twee vliegen in één klap APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN lidóeQowiant WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 daarmi il Pot in geheim ug in Kampuchea GKOK Pol Pot, de beruchte leider |e Rode Khmer die van 1975 tot 1979 ias was in Kampuchea, is in het ge- teruggekeerd naar zijn land. Pol Pot dt zich met zijn vertrouwensman j Samphan in een legerkamp van de Khmer in het westen van Kampu- nabij de Thaise grens. Khieu Samp- jeeft hier een ontmoeting met Pol Pot ens hij naar de Kampucheaanse Phnom Penh terugkeert waar hij nemen in de Opperste Nationale een interimregering die met behulp /N-functionarissen de verkiezingen voorbereiden. Pol Pot wordt verant- d delijk gehouden voor de dood van ze en miljoen Van der Stoel bezorgd over vermisten Irak WASHINGTON Oud-rr buitenlandse zaken Max van der Stoel maakt zich ernstige zorgen over het lot van Iraakse burgers die tijdens het neer slaan van de opstand tegen het regime van Saddam Husayn het afgelopen voor jaar zijn verdwenen. Dat staat in een in terim-rapport dat hij vandaag in New York aan de Derde commissie van de Verenigde Naties inzake de mensenrech ten heeft uitgebracht. Van de 150 ver misten zijn er volgens Baghdad nog vier in leven. „De rest zou zijn ontsnapt of tij dens de oorlogshandelingen zijn omgeko men", aldus van der Stoel. De regering van Irak beaamt dat er „enkele geval len" van martelingen zijn geweest. Duits advies: foetussen bij abortus verdoven BERLIJN Bij abortussen die in de achtste week van de zwangerschap of later worden uitgevoerd moeten de foetussen worden ver doofd om mogelijke pijn te voorkomen, aldus de adviesraad van de Duitse Federale Artse nassociatie. Volgens de adviesraad was het een „aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid" dat de* foetussen zich niet bewust zijn van pijn tijdens de achtste week van hun ont wikkeling. De ongeborenen kunnen in dit stadium ech ter „zonder bewustzijn" pijn voelen en moeten daarom worden verdoofd, aldus de artsen. Zij zeiden dat een foetus ouder dan 50 dagen met bewegingen kan reageren op con tact met zijn huid, hetgeen kan worden geïn terpreteerd als een reflex op pijnstimuli. Turkije heeft weer coalitieregering ANKARA Suleyman Demirel, voorzitter van de Partij van het Juiste Pad (DYP), is er gisteren in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Demirel sloot een verbond met Erdal Inönü van de Sociaal-Democratische Populistische Partij (SHP). Het nieuwe kabinet is de eerste coalitierege ring in Turkije sinds de jaren '70. Demirel, die in zes vorige termijnen als premier tweemaal door het leger is afgezet, zou president Turgut Özal vandaag de officiële lijst met mi nisters aanbieden. Israël bindt strijd tegen neo-nazisme aan JERUZALEM Het Israëlische parlement heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin het oproept de strijd aan te binden met de opkomst van het neo-nazisme in Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk en de Verenigde Staten. „De Duitse regering moet wetten groepen verbiedt en et nieuwe deelstaten var toogde de Knesset. -nazistische n onderwijscampagne beginnen in de het voormalige Oost-Duitsland", be- GER SIMONS ring. ceit. m .1 et kam Van chter van allup imagi He Bucha ment ankoni IEHAM Terence dy Waite (52), de 'ige Britse reus door zijn islamitische lnemers 1763 dagen gevangen werd ge- den, zag gistermiddag het eerst in bijna vijf zijn vaderland terug, regende dat het goot. tisch Engels weer", te hij. „Maar toen ik uit Engeland ver- (dat was in januari lag er sneeuw!" y Waite, secretaris Angli- JLJLQse gemeenschappelijke ilegenheden, zat op de de oude viermotorige -jet die hem voor reke- de RAF van de Brit- op Cyprus overbracht Lyneham in Engeland, de uitgestrekte lucht- itbasis waar afgelopen 3 >ok zijn voorgangers, de ;elaars John McCarthy fmaat®* Mann' w"den pen li het op "*had in het vliegtuig lingshi word den gaan. geboden in de cockpit, tussen de twee piloten. Terry's VC10 stond om acht voor half één Engelse tijd veilig aan de grond. Een deur werd geopend en een veerkrachtige trap aan gerold, maar de Anglicaanse afgezant met vier jaar afgezon derde opsluiting achter de rug („Daarna ging het wat beter en kregen we zelfs een goed koop radiootje, waarmee we de BBC World Service konden beluisteren") liet zich niet zien. De bemanning had hem al verteld dat eerst enkele hoge pieten op bezoek zouden komen. Er reden een paar auto's voor. Minister Hurd van buitenland se zaken in zijn groene Oos tenrijkse overjas t Een vrolijke Terry Waite (rechts) en de aartsbisschop van Canterbury bij de aankomst van Waite in Engeland. Waite was geen spion voor het Westen' ats gevraagd vanwaar hij aderland zo vroeg moge- kunnen ontwaren, had de RAF-beman- hem de 'jump-seat' aan- Canterbury, dr. George Carey, gewoon in burgerpak en zon der mantel, snelden de trap op naar de cabine. Buiten in de plassende regen vroeg iedereen zich af of dit Terry Waites eerste officiële 'de-briefing' was. Zou Hurd hem al op het hart willen drukken dat hij bepaalde din gen niet verder mocht vertel len? Probeerde de minister iets aan de weet te komen dat Ter ry wél, maar hijzelf nog niet wist? Geen getuigen Wij hadden er het raden naar, maar toen een poosje later ook WASHINGTON Terry Waite gaf informatie door over zijn pogingen om gijzelaars in Liba non te bevrijden, maar hij was geen spion voor het Westen. Dat heeft de voormalige Ameri kaanse veiligheidsadviseur Robert McFarlane gisteren in een interview met de omroep CNN gezegd. „Waite vertelde ons vrijwillig alles wat hij te weten kwam, maar voor zover ik weet heeft nooit iemand van de Amerikaanse rege ring hem gevraagd gevaarlijke risico's te ne men", aldus McFarlane, die Witte Huis-advi seur was ten tijde van president Reagan. Waite, die in 1987 in Libanon in gijzeling werd genomen en maandag weer op vrije voeten kwam, was bij de vrijlating van drie Ameri kaanse gijzelaars betrokken alvorens in novem ber 1986 de zogenoemde Iran-Contra-affaire openbaar werd. In die affaire ging het om de verkoop van Amerikaanse wapens aan Iran in ruil voor hulp van dat land bij de vrijlating van gijzelaars in Libanon. De opbrengsten van de wapenverkoop werden doorgesluisd naar de Nicaraguaanse Contra's. Een hoofdrolspeler in de affaire, de Amerikaanse kolonel Oliver North, ontkende gisteren dat Waite een spion was voor de Amerikaanse regering die met een zendertje op de gijzelnemers in Libanon was af gestuurd. Waites gewezen baas, de vori ge aartsbisschop van Canter bury, nu lord Runcie, de trap op ging, drong het eindelijk tot iedereen door dat de Britten dit scenario speelden om te voorkomen dat de hele wereld getuige zou zijn van emotione le taferelen. Uiteindelijk verscheen Terry Waite wuivend in het open baar. Hij zag er verrassend goed uit, een beetje grijs in de baard en wat verouderd, maar niet erg vermagerd en beslist veel minder moe dan de dag tevoren, onmiddellijk na zijn vrijlating in Libanon. Terry liep veerkrachtig en kaars recht wachtende auto. Hij stapte gezwind in en werd naar een hangar ge bracht waar hij op een podium een toespraak kon houden die wereldwijd werd uitgezonden. Waite sprak bijna een kwar tier. Zijn stem klonk vastbera den; hij was wel ontroerd maar wist zich doorlopend goed te houden en zag er niet :rt van wij land Sinds de komst het Joegoslavische ksleger is het sanitair iet plaatselijke drank- m aal van het Servische itsje Sid er niet op ruitgegaan: gebroken potten, her en der lig- ide uitwerpselen en i indringende lucht zen op intensief mili- gebruik. Voor de in slordig uniform gesto- reservist die zich juist hij nierichting café be- presid ft, is het te hopen dat aan het front beter 't te richten dan zijn Ki S'e schoenen en broeks vaar en doen vermoeden. niet alleen in het 'Huis Textielarbeiders' zijn het nilitairen die de gang van gj ïn bepalen. Ook op straat if en aan rijdende mi litaire trucks, ambulances en pantserwagens duidelijk dat Sid de eer heeft tot militair hoofdkwartier te zijn uitver koren. Gelegen op de grens met de erfvijand Kroatië, fun geert de stad als belangrijkste uitvalsbasis naar het nabij ge legen front rond Vukovar. Van hier vertrokken de laatste maanden verse reservisten en vrijwilligers naar de eerste li nies, naar hier keerden de overlevenden terug. Dat Vukovar na 86 dagen te zijn belegerd deze week uit eindelijk door het leger is in genomen, betekent nog niet dat de textielarbeiders weer baas in hun eigen café zijn ge worden. Vooralsnog over heerst in het café en op straat het. legergroen en blijven de troepen zich in Sid verzame len. „We zullen niet verder oprukken, maar onze taak is nog lang niet klaar. We zijn bezig de laatste verzetshaarden op te ruimen en de achterge bleven mijnen, munitie en boobytraps onschadelijk te ma ken", zo verklaart een kapi tein eerste klas. En passant wil de met vier sterren uitgeruste beroepsoffi cier ook nog wel enige infor matie geven over de situatie in het plaatsje dat nu al maanden in de belangstelling staat en waarover de vreselijkste ge ruchten de ronde doen. „We hebben 1600 Kroatische mili tairen krijgsgevangen gemaakt en hebben inmiddels duizen den burgers geëvacueerd. De burgers mogen kiezen waar ze naar toe willen, de Kroaten gaan meestal naar Kroatië, de Serviërs komen deze kant op". Breed maakt hij melding van de problemen die de Kroaten ondervinden bij hun terug tocht. „Het leger probeert drie bussen met vluchtelingen aan de Kroatische autoriteiten over te dragen, maar de ande re partij weigert de op de weg geplaatste mijnen weg te ha len. De arme mensen staan al 24 uur langs de kant". Hoeveel doden er tijdens de slag om Vukovar zijn gevallen weet de kapitein niet. Wel zijn er helaas ook burgers omgeko men. Precieze gegevens ont breken nog. Tweedaags pre-Maastricht debat in Brits Lagerhuis Idoor ROGER SIMONS I FOTO: EPA uit als iemand die bijna vijf jaar weg was geweest. Zijn speech was boeiend, vlot en leerzaam. Terry maakte zelfs grapjes. „Ik loop vandaag wat gemakkelijker dan gisteren", legde hij uit, „want de RAF had me schoenen gegeven die een stuk te klein waren. Maar op Cyprus spraken de vliegers direct de marine aan en die le verde snel een paar schuiten maat 50!" Na dit openbare vertoon trok Terry Waite zich eindelijk te rug in de officiersmess van Lyneham, waar zijn familie - echtgenote Francis (50) en hun kinderen Ruth en Claire (26), Gillian (25) en Mark (20) - met ongeduld op hem zat te wachten. De RAF heeft het gezin Waite nu op deze luchtbasis ondergebracht in The Sanctuary (Het Heilig dom), een flat die afgelopen zomer ook ter beschikking stond van McCarthy en Mann. Er zullen doorlopend artsen en psychiaters aanwezig zijn om te helpen. LONDEN Het Britse Lagerhuis debatteert van af vanmiddag twee dagen lang over Europa. Dit is de pre-Maastricht con frontatie tussen de conser vatieve regering Major en het parlement, gedeelte lijk bevolkt door leden van de regeringspartij die 'federaal' een vies woord vinden en Groot-Brittan- niës soevereiniteit be dreigd vrezen. Hoewel de regering Major door bepaalde sprekers onder vuur zal worden genomen, wordt geen echte conservatie ve rebellie verwacht. Het La gerhuis stemt morgenavond over een vernuftige motie, op gesteld door premier Major en zijn ministers, die het voor Groot-Brittaniës minister-pre sident mogelijk zal maken om in Maastricht te onderhande len naar eigen goeddunken, daarbij rekening houdend met de soevereine belangen van het Britse vaderland. Deze handig geformuleerde motie draagt niet de goedkeu ring van Labour, de partij die tegenwoordig Europeser ge zind is dan de conservatieven, en evenmin van de liberale democraten. Deze laatsten be schouwen zichzelf als de echte 'Europeanen' van Groot-Brit- tannië. Zij maken zelfs propa ganda voor een referendum over de definitieve uitslag van Maastricht. Volgens Paddy Ashdown, lei der van de liberale democra ten, is het premier Major er al leen om te doen de eenheid van zijn partij te redden voor hij nieuwe parlementsverkie zingen uitschrijft. Grote ver deeldheid zou bijna zeker lei den tot een ongunstige afloop van de stembusslag voor de liberale democraten en La- De verdeeldheid in de schoot van de conservatieve partij is groot, maar zelfs ex-premier Thatcher (vrijdag is het pre cies een jaar geleden dat zij af stand deed van haar 'troon'), die de Europese gedachte weerzinwekkend vindt, wil geen risico lopen. Niemand mag haar kunnen blameren voor een eventuele nederlaag in de komende verkiezingen. Thatcher en haar trouwe adju danten Norman Tebbit, Nicho las Ridley en Cecil Parkinson, zullen in het tweedaagse debat wel precies vertellen wat zij ervan denken, maar zij lijken niet van plan wat te doen dat Majors positie in Maastricht zou kunnen hinderen. Inmiddels heeft Major het be slissende Lagerhuisdebat over het al of niet accepteren van de Europese eenheidsmunt verdaagd tot na de komende parlementsverkiezingen. Dit langdurige uitstel werd niet ingegeven door overwegingen van patriottische aard. Im mers, een debat dat de uitslag van de verkiezingen zou kun nen beïnvloeden, kan beter plaatsvinden wanneer de cam pagnes achter de rug zijn. Bovendien is aan deze verda ging ook dit voordeel verbon den, dat Margaret Thatcher, Norman Tebbit en Cecil Par kinson dan niet meen in het Lagerhuis zullen zitten. Zij hebben hun politiek pensioen al aangevraagd. Terugsturen van Haïtianen gestopt MIAMI Een federale rech ter in de Verenigde Staten heeft een tijdelijk verbod inge steld op het terugsturen van Haïtiaanse bootvluchtelingen die hun toevlucht hebben ge zocht in Florida. Districtsrech- ter Donald Graham vaardigde het bevel uit na een officieel protest van het Haïtiaanse Vluchtelingencentrum in Mia mi tegen de gedwongen repa triëring. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Met de her benoeming van Sjevard- nadze slaat president Gor batsjov twee vliegen in één klap. Met de alom ge respecteerde Georgiër te rug op Buitenlandse Za ken wint het door de Rus sische president Jeltsin in het nauw gedreven cen trale gezag iets terug van het verloren prestige. Tegelijkertijd beschikt het Kremlin nu over een politieke zwaargewicht die het gemak kelijk kan opnemen tegen Jeltsins minister van buiten landse zaken Kozyrev op een moment dat Rusland duidelijk aspiraties koestert zich de er fenis van de Sovjetunie toe te eigenen. Daarmee zou Gor- batsjovs rol zijn uitgespeeld. Sjevardnadze stapte op 20 de cember op, nadat hij herhaal delijk onder vuur was geko men van het conservatieve partij-apparaat, dat hem de herwonnen onafhankelijkheid van de Oosteuropese landen en de Duitse hereniging hoogst kwalijk nam. De witgekuifde Georgiër was duidelijk gepi keerd over de gewoonte van zijn chef om zijn medewerkers bij de aanvallen van rechts aan hun lot over te laten. Hij waarschuwde voor het gevaar van een rechtse staatsgreep. De afgetreden minister viel in ongenade. Gisteravond zond de Sovjet-televisie een vooraf opgenomen interview uit met de inmiddels teruggekeerde minister, waarin deze de be schuldiging van de naar Mos kou gevluchte Oostduitse ex- leider Honecker dat hij de oor zaak was van de ondergang van de DDR, opvatte als een compliment. „Die eenwording was een natuurlijke zaak en ik ben blij dat ik daar een bijdra ge aan heb kunnen leveren", aldus Sjevardnadze. Als minister van buitenlanse zaken staat Sjevardnadze voor een immense taak. Zo eist Jeltsin een gedeelte van het ministerie voor Rusland op. Een ander probleem voor Sje vardnadze is, dat hij niet meer dezelfde Sovjetunie vertegen woordigt als vroeger. De repu blieken zijn in een heftig on derling gevecht gewikkeld over de verdeling van de eco nomische en politieke macht. Welk land uit dit gevecht te voorschijn zal komen en in hoeverre de afzonderlijke re publieken zullen toestaan dat Sjevardnadze hen vertegen woordigt, zal nog moeten blij ken. Suiker V Een Servische vrijwilliger in de Kroatische stad Vukovar houdt triomfantelijk zijn geweer omhoog, nadat het Joegoslavische fe derale leger de stad veroverde. FOTO: AP uit hel iranten de kali hebbenl lel hoogt de kral Dm deijj ichter I ltreffer merika ayle opzafl >or de Bt is nu wel duidelijk, wat de Jappen van plan zijn: ze zich meester maken van de „Zephir". Wat kunnen de en- blanke matrozen uitrichten tegen deze overmacht? Ze wor- volkomen verrast en moeten zich spoedig overgeven. Kees tv slaat woedend in het rond met een handspaak, maar och, helpt weinig. Als hij even alleen is, ziet hij kans snel in het it van de fokkemast te klimmen en daar verbergt hij zich. Be neden op het dek ziet hij de Jappen naar hem zoeken. Maar na een poosje geven ze het op. Ze veronderstellen zeker, dat ik overboord ben gevallen, denkt Kees. Nou, daar zal hij wel voor oppassen. Maar voorlopig moet hij zich wel verborgen houden. Als de avond valt, kan hij wel weer uit zijn hoge schuilhoek te voorschijn komen om weer een beter plaatsje te zoeken. Berg drugs onderschept op Curacao WILLEMSTAD De afgelo pen dagen zijn grote hoeveel heden drugs op Curasao on derschept. Het gaat in totaal om ruim 1250 kilogram marihuana en 55 kilogram zuivere cocaïne. In totaal hebben de verdoven de middelen een straatwaarde van meer dan acht miljoen gulden. De cocaïne werd op de lucht haven in beslag genomen bij een Amerikaan en een Neder lander die op het punt stonden naar Nederland te vertrekken, en een Colombiaan, die op Cu rasao was aangekomen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 33