Ethische normen moeten op de helling VS beginnen Dan Quayle serieus te nemen Grondwetscrisis Italië bezworen Van den Broek op matje wegen| lauwe reactie op 'Oost- Timor' ei BINNENLAND BUITENLAND li d' IK KIES VOORBONT £öidócSom£wit WOENSDAG 20 NOVEMBER li Miljoenenbrand in Paramaribo PARAMARIBO Zes his- torische panden in het cen trum van Paramaribo zijn gisteren in vlammen opge gaan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar brandstichting wordt niet uitgesloten. Een van de panden bood onderdak aan de narcoticabrigade. Des kundigen schatten de scha de op miljoenen guldens. De brand is de grootste sinds jaren. De brandweer had door onvoldoende water druk en een tekort aan ma terieel grote moeite met het blussen. Vietnamezen moeten toch Nederland uit DEN HAAG Staatssecretaris Kosto van justitie ziet geen reden om de uitzetting van een groep Vietnamese asielzoekers op te schorten, hoewel hij stelt dat de situatie in Vietnam nog verre van rooskleurig is. Wel zal de zaak van enkelen van hen nog nader worden bekeken. De vijftien Vietnamezen zijn uit Tjechoslowakije naar Nederland ge vlucht en geplaatst in het asielzoekerscen trum Amersfoort. In Tjechoslowakije zouden zij gediscrimineerd worden door politie en bevolking en vooral door skinheads. Op 5 no vember begonnen ze een hongerstaking die zij weer beëindigden, toen het ministerie van justitie toezegde de zaak nog eens goed te be kijken. Dat is inmiddels gebeurd en gisteren kreeg de groep te horen dat zij toch het land uit moet. Vrijgesproken Ieren eisen smartegeld ROERMOND De vier Ieren die onlangs door het gerechtshof in Den Bosch werden vrijgesproken van de moordaanslag op twee Australische advocaten, in mei 1990 in Roermond, eisen smartegeld van de Neder landse Staat. In Roermond werd één van de vier, Gerard Harte, aanvankelijk tot acht tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar in hoger beroep vrijgesproken. De anderen, Paul Hughes, Sean Hick en Donna McGui- re, de enige vrouw in het gezelschap, wer den ook in Roermond vrijgesproken. Dit drietal is door Nederland inmiddels aan Duitsland overgeleverd. Daar worden de Ie ren verdacht van andere aanslagen op Brit se militairen. Tegen Harte liep geen uitleve ringsverzoek. Hij verblijft thans weer in Ierland. ROME De Italiaanse presi dent Francesco Cossiga heeft gis teravond in een door alle drie netten van de staatstelevisie uit gezonden interview uitgelegd waarom Italië in de afgelopen dagen aan de rand van een con stitutionele crisis heeft gestaan. Aanleiding was een met enorme publiciteit omgeven conflict tus sen Cossiga zelf en de Hoge Raad voor de Magistratuur. Van deze corporatieve instelling, die toezicht moet houden op de juri dische procedures, is Cossiga uit hoofde van zijn functie voorzit ter. Vorige week maakte de vice-voorzitter van de Raad, Et- tore Galloni, bekend dat op de eerstvolgende vergadering de wettelijkheid van twee rege ringsbesluiten besproken wor den. Het ging om decreten van minister van justitie Martelli over de verplichte overplaatsing van rechters naar maffiagebie- den en de instelling van een 'Ita liaanse FBI' in de strijd tegen de maffia. De Italiaanse rechters zijn tegen deze maatregelen omdat volgens hen daardoor de onafhankelijk heid van de rechterlijke macht zou worden bedreigd. Maar vol gens Cossiga mag de raad deze beslissingen helemaal niet be strijden omdat zij zich daardoor op de stoel van de regering zou plaatsen. Hij weigerde daarom de vergadering met deze agen dapunten bijeen te roepen. Daar op verklaarde Galloni dat de raad dan wel zonder voorzitter zou gaan vergaderen. Cossiga antwoordde dat dit on grondwettig zou zijn omdat vol gens de grondwet alleen hijzelf de Raad voor de Magistratuur bijeen kan roepen. Als de rebelse rechters toch bijeen zou men, dan zou hij ze door binieri het gebouw uit lat« ten, dreigde staatshoofd zelf. W«d, Aan de tragi-komedie kwa teravond een einde toen gistraten besloten om wraakte punten toch maai, de agenda af te voeren. C s heeft gewonnen en daarmi de regering. Maar de verho tussen regering en rech macht is nu nog slechter i ai «rac on dat kan alleen ai was en aai Kan aneen ten koste gaan van de crini teitsbestrijding. il Pot ug ii gkok - fle Rode as was i teruggel* dt zich u Samph Khmer nabij de leeft hier ens hij tad Phr zal ner 'een int VN-func voorberi delijk ge! en miljo* CONGRES OVER MEDISCHE ONTWIKKELINGSHULP AMSTERDAM We moeten direct en op grote schaal aan het werk om als wereldbevolking niet in de val te lopen. Daar voor moeten we volgens dr. M. King, kinderarts van de vakgroep volksge zondheid van de universi teit in het Britse Leeds, onze ethische normen ra dicaal omgooien. Hij hield dat pleidooi gisteren op de eerste dag van het jubi leumcongres van het VU Zie kenhuis in Amsterdam. Onder de titel 'Ethiek van de medi sche ontwikkelingshulp' spra ken daar onder anderen mi nister Pronk (ontwikkelings samenwerking), prof.dr. F. van Dam (voormalig hoog leraar internationale economi sche betrekkingen aan de uni versiteit van Leiden) en Uni- cef-directeur F. Jolly. Van daag deden Nederlandse orga nisaties hun zegje over de ethi sche keuzen die ze maken bij de medische ontwikkelings hulp. King: „Onze ethiek is in con flict met de ecologie en aange zien de ecologie niet te veran deren is, moeten we ethisch om. Als het verlagen van de kindersterfte altijd leidt tot da ling van het aantal geboorten, is er geen probleem". Er rijzen wel ethische problemen als een gemeenschap in de val zit doordat te veel mensen wonen op grond waarvan ze niet of alleen via roofbouw kunnen leven, terwijl de daling van het sterftecijfer niet leidt tot (voldoende) daling van het ge boortecijfer. In die situatie zorgt het redden van kinderle vens met technische middelen, zeker als 'family-planning' achterwege blijft, voor toena me van menselijke ellende. Het gaat volgens King dan om drie belangen: die van het kind nu, die van dat kind in de toekomst en die van de ge meenschap die eerder honger zal hebben. Volgens hem zit ten onze ethische normen ons in de weg bij het kiezen van een uitweg uit de misère. Maatregelen voor het redden van kinderlevens zijn volgens King ongeveer heilig, ondanks de kwaliteit van het gerekte leven en het overschot aan kinderen. De dilemma's moeten in brede kring worden besproken en opgelost. In de ontwikkelde wereld moet volgens King worden gestreefd naar een le vensstijl die past bij de draag kracht van het milieu en niet meer energie kost dan de zon op dat stuk grond 'loslaat'. Een delegatie van ontwikkelingsin stanties moet met de paus gaan praten in de hoop bij te kun nen dragen aan een verande ring in zijn standpunt over ge zinsplanning. Voor dat laatste moet elke beschikbare gulden worden ingezet, en de ge meenschappen die in de knel (komen te) zitten moeten kie zen tussen een-kindgezinnen en honger. Superioriteit Dr. R. Jolly van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, had over het in leven houden van kinderen (uiter aard) een heel andere mening. Volgens hem is vaak genoeg bewezen dat acties om baby- en kindersterfte tegen te gaan, gecombineerd met gezinsplan ning, leiden tot kleinere groei van de bevolking. De hoogleraren Van Dam en Kuitert gooiden hun betoog over de boeg van het superio riteitsgevoel van het Westen. Van Dam: „Westerse hulp is niet gerechtvaardigd als die niet overeenstemt met de wensen van de ontvangende landen". Kuitert meent dat „de morele basis van medische ontwikkelingshulp" het voe ren van een gesprek over waarden is. Hij koppelde dat aan een aardige theorie. Wij hebben geen andere normen en waarden tot onze beschik king dan die van onze eigen cultuur. We benaderen andere culturen dan ook niet onbe vooroordeeld. We hebben ideeën over wat daar goed gaat en wat onder de maat blijft. Zonder die zijn alle cul turen even goed. Dus kunnen andere culturen hoogst arro gant of zonder oordelen wor den benaderd. Er is volgens Kuitert een tussenweg voor de hulpverlening: ontwikkelings werk opvatten als ontwikke lingssamenwerking. Helpen krijgt dan als doelstelling „het welvaren van naties en perso nen en individuen op basis van hun actieve, vrije en bete kenisvolle deelneming". Op dringen van waarden wordt dan een gesprek over waar den. Ethische keuzen bij medische ontwikkelingshulp worden al gemaakt bij het kiezen van een organisatievorm, meent Jacques de Milliano van Art sen zonder Grenzen (AzG). Hij was vandaag een van de inlei ders van Nederlandse organi saties die projecten verzorgen voor medische ontwikkelings hulp. „Wij hebben gekozen voor een humanitaire organi satie en hebben dus niet de pretentie structurele hulp te geven". De Milliano waar schuwde voor verwarring die door het maken yan keuzen kan ontstaan. „Kiezen voor een humanitaire organisatie doe je omdat je dat een waar devolle keuze vindt. Maar daaruit mag geen beeld van oppositie ontstaan. Er is geen contrast met structurele hulp. De vraag noodhulp of structu rele hulp mag je niet stellen". Recht op humanitaire hulp is de grondslag van de acties van AzG. „Dat geven we vorm door 'cross border'-hulp". Zo is de politieke context in Irak, Etiopië, Joegoslavië, Liberia, Afghanistan en Somalië reden (geweest) om in actie te ko- Volgens dr. Breedveld van de ICCO, Stichting Interkerkelij ke Organisatie voor Ontwik kelingssamenwerking, bepaalt geld noodgedwongen de ethiek. Dat komt door een knellend dilemma in de medi sche ontwikkelingssamenwer king. Enerzijds is er de wil de landen recht te doen, ander zijds kan dat niet door een an dere plicht: die van de barm hartigheid. In de internationale medische hulp is geleidelijk een lijn ont staan; zo kon via bepaalde goe de modellen een eerstelijns ge zondheidszorg worden opgezet met mensen en middelen uit het land zelf. De heer F. Puls van Memisa vindt dat er best vraagtekens gezet mogen wor den bij gemaakte keuzen. Bij de lobby in de Verenigde Sta ten in de jaren vijftig voor 'handel in plaats van hulp' bij voorbeeld. En omgekeerd: de politici in de onafhankelijke Derde-Wereldlanden die ste vig aandrongen op hulp, waar bij ze net nalieten te wijzen op het donkere koloniale verle den en het kwade geweten van donorlanden: „de ethiek van de ereschuld". Schaars IEHAII iy w laardig door z lnemei gevai den, z£ het et zijn v regent Twee Moskovieten stoppen voorzichtig voor een drukke winkel in Moskou. Hoewej het streven van president Boris Jj pisch drie zojuist met veel moeite bemachtigde de Russische bevolking constant in de rij naar een vrije marktpo htiek.nog steeó »te hij. pakken melk in een boodschappentas moet staan voor levensmiddelen, lijkt de voordeel van de twijfel te krijgen.^ 5t uit (dat lag Waite kjse g elegenh van de )-jet dii van de asis op 1 Lynel is de i tbasis 1 DEN HAAG Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken moet morgen in de Tweede Ka mer op het matje komen naar aanleiding van zijn lauwe reactie op de moordpartijen van het In donesische leger op Oost- Timor. verontwaardigd dat Van den Broek, in weerwil van een be lofte van minister-president Lubbers, nog steeds geen offi cieel standpunt over deze kwestie heeft ingenomen en dus ook geen afstand heeft ge nomen van de gebeurtenissen. Ria Beckers van Groen Links vertelde met afschuw in haar stem over de jongste berichten uit Oost-Timor. Afgelopen vrijdag zouden soldaten grote aantallen gevangenen in vrachtwagens geladen hebben en naar een open massagraf hebben gèreden. Op de rand Alle grote(re) fracties toonden van dat graf zouden de gevan- zich gisteren verbaasd en/of genen, twee aan twee aan el kaar geketend, zijn doodge schoten. Eerder kwam al vast te staan dat het leger in de stad Dili in het wilde weg op een aantal demonstranten had geschoten, waarbij ook veel doden vielen. Gisteren werd bekend dat in Jakarta onge veer zeventig mensen waren gearresteerd wegens demon streren tegen het Oost-Timor- beleid van de regering. Groen Links vindt de gebeur tenissen op Timor, waarvan het oostelijk deel in 1976 door Indonesië met geweld en tegen de zin van het merendeel van de bevolking werd afgepakt van Portugal, te ernsti een routineus protest Nederlandse regering, r gering zou strafmaatr moeten nemen tegen Ir sië, bijvoorbeeld het op j ten van ontwikkelingshi laa"f politiek Den Haag word vader a verwacht dat Van den zover zal willen gaan. gaat ervan uit dat de be\ man in elk geval het zoek wil afwachten c commissie van de Indi sche regering instelt. Mi bij aanvang van het kam bat zal minister Van Broek namens de regerin verklaring afleggen. NET ZO BEWUST ALS VOOR ANDERE PRODUKTEN VAN DE NATUUR. EEN GOED GLAS WIJN, •N LEKKER STUKJE VLEES IN EEN PRETTIGE LEEFOMGEVING. EN NATUURLIJK BONT. MIJN STIJL. MIJN KEUZE. WASHINGTON De moppen over de Ameri kaanse vice-president Dan Quayle zijn tegenwoordig dun gezaaid. De stroom grappen en grollen over de politicus die duimzui- gend of in zijn pyjama door het Witte Huis dwaalde lijkt opgedroogd. Plotseling wordt Dan Quayle serieus genomen. Mediadeskundigen voorspel den al lang geleden dat eens de dag zou komen dat het ge zeur over Quayle plaats zou maken voor pogingen van de kant van de pers om de vice- president te 'rehabiliteren'. Dat heeft toch nog zo'n drie jaar geduurd. Zelfs toen het erop leek dat Quayle nog maar 'een onregel matige hartslag' verwijderd was van het presidentschap - toen president George Bush afgelopen mei aan hartfibrilla- ties leed - hield het beeld van Quayle als de 'nitwit met de stralende lach' stand. Hij deed het uitzonderlijk slecht bij de opiniepeilingen. Nu de populariteit van Bush sterk is gedaald - een peiling hield het vorige week op nog maar 41 procent - en de presi dentsverkiezingen van ko mend jaar een zwaar gelag lij ken te worden, is het belang van de 'factor Quayle' geste gen. Er zal scherp worden ge let op de vice-president en voorspeld wordt dat Quayle in een gunstiger licht komt te staan. Bush kan alleen maar hopen dat deze voorspelling zal uit- SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" (c) Standaard Ultfleverl|/Wavery Pro komen. Het afgelopen week end was kritiek voor de presi dent. De stemgerechtigden in Louisiana moesten besluiten of ze de blanke racist David Duke als gouverneur zouden kiezen, of dat ze hem vrij zou den laten om een gooi naar het presidentschap te doen. Het werd het laatste. Als de voormalige neo-nazi zich verkiesbaar stelt voor het presidentschap, zou het aantal kiezers dat van Bush naar Duke zou overlopen klein zijn, maar van cruciaal belang. Ook het kleine percentage aanhan gers dat zijn stem laat afhan gen van Bush' tweede man kan van cruciaal belang blij ken te zijn. Veelbelovend De eerste aflevering in een se rie profielschetsen van Quayle door vijf invloedrijke kranten was veelbelovend. Het liberale dagblad Boston Globe kopte vorige week: „De remake van Dan Quayle". De vice-presi dent werd niet zoals te doen gebruikelijk geportretteerd als een politieke zwakkeling, maar werd beschuldigd van het aanvoeren van een „gehei me regering" binnen het Witje Huis. De Boston Globe beweerde dat Quayle misbruik heeft ge maakt van zijn positie als voorzitter van de Council on Competitiveness, een onduide lijke organisatie die bekijkt hoe de regelgeving van de re gering grote bedrijven treft, om „een van de machtigste vice-presidenten in de recente geschiedenis" te worden. Als voorbeeld van het flitsend leiderschap van Quayle schet ste de 'Globe' de decembera vond in 1989 toen Bush op weg was naar de top in Malta met Michail Gorbatsjov en het nieuws kwam van een couppo ging tegen president Aquino van de Filipijnen. Quayle on dernam actie vanuit het Witte Huis en stuurde straalvliegtui gen bij wijze van machtsver toon tegen de rebellen. Daarna zand des tijds bedekt. Hij I tegenwoordig binnen net boekje en maakt minder b kslege ders dan voorheen - iet pl toen hij de bezoekers van aaj v£ begrafenis „een prettige toewenste. ruitge „Niet geschikt" -pottei Niet iedereen is eéhter o'^e 1 tuigd. Larry Hugick van ine derzoeksbureau Gallup i en O „Quayles publieke imag gebl geen zier veranderd. He s)orc| niet zo dat de mensen een rese] ke afkeer van hem hebber denken gewoon dat hij nie -f" ri< schikt is voor het presidft, is schap". aan Bij een opiniepeiling van lup in augustus bleek sle te sc^ één op de tien Republike Quayle te steunen als vaai en a drager bij de verkiezingen 1996. Quayle zou dan eno f_m^: concurrentie ondervinden iextl' mannen als minister van Vice-president Dan Quale voert het woord. militaii kon de coup snel de kop wor den ingedrukt. Naar verluidt luistert Bush steeds meer naar Quayle als spreekbuis van de conservatie ven aan de basis. „Hij heeft zijn draai gevonden als een wat agressievere, boudere ver- woorder van het binnenlands beleid", aldus een van zijn as sistenten. Quayle zou een eco nomisch pakket voorstaan met verschillende vormen van be lastingverlichting voor de middenklassen, die het goed doen bij veel mensen die met moeite de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Quayle herinnert critici eraan dat hij tijdens zijn 32 maanden als vice-president 42 reizen naar het buitenland heeft ge maakt en talloze wereldleiders heeft ontmoet - een scholing, zo zegt hij, waar maar weinig politici prat op kunnen gaan. „In conservatieve kringen heerst de mening dat Dan Quayle een uitstekende vice- president is", aldus Adam Meyerson, redacteur van de Heritage Foundation's Policy Review. „Bij de onwrikbare conservatieven is hij populair der dan George Bush, die ve len te gematigd vinden", voegt conservatief politiek analyti cus Kevin Phillips hieraan toe. Quayles adviseurs hebben hun bezorgdheid uitgesproken over een reeks artikelen over de vice-president van onder zoeksverslaggever Bob Wood ward voor de Washington Post. Het Witte Huis berichtte opgelucht dat Woodward tot een aantal „positieve conclu sies" is gekomen. Ook de L os Angeles Times en de New York Times zullen naar ver wacht hun oordeel over Quay le bijstellen. De Wall Street Journal besloot vorige week vrijdag een pro fiel van Quayle met de opmer king dat Quayle na drie jaar ervaring als vice-president „beter geïnformeerd" is. Quayles imago van „groen ge lukskind" blijft, zo stelde de Wall Street Journal. Maar Quayle heeft er blijk van ge geven „politiek door de wol geverfd" te zijn, is een onwan kelbare geldwerver voor de Republikeinen en zijn staf is een van de meest getalenteer de van Washington. Quayles „bange konijntjesblik" is in de loop der tijd verdwe nen. Ook het feit dat hij zijn dienstplicht heeft weten te omzeilen is vrijwel door het tenlandse zaken James Ba!n ^eF die zich naar verwacht in en at ook kandidaat zal stellen. De conservatieven hebben gelijk ook een nieuwe hek A vonden in Patrick Bucha f de conservatieve comment die vorige week aankond dat hij met Bush in de rinJ treden over kwesties isolationisme in het lands beleid. De aanhangers van Qil putten echter moed uit hel dat verscheidene krantenE aantal prenten van de kaf" turist Doonesbury hebber! weigerd, waarin Quaylel ticht werd van het snif van cocaïne. In de hoogt gen van het oude jachtse® op Quayle zouden de kral gevochten hebben om derl ke tekeningen. Doonesbury heeft echter jl geleden al een voltreffen scoord bij het Amerika publiek toen hij Quayle m%| bijnaam „Skippy" opzacfy b|anj Het zou nog wel eens moéyolkc kunnen worden voor de T president om dat jonge-hol h6|pt nimago van zich af te scl^j van den. (c) The Sunday Tl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 32