LEIDEN OMGEVING Doorgetrokken Kanaalweg mogelijk nieuwe randweg öESCHENKABONNE Oh ONDERZOEK VOOR STRUCTUURPLAN Schepen Rijnkade moeten half jaar weg voor walmuur Derde rijwiel stalling geopend in centrum ÊeicUeSoutcmt idaeSouomit DINSDAG 19 NOVEMBER 1991 NAAM DER WET Jein geringe lichaamslengte (ft ook zo zijn voordelen. 37-jarige Leidse vrouw, het gelukkige bezit van auto, overtuigde daar- gisteren kantonrechter irshuis. De vrouw, niet ger dan anderhalve me en daardoor nog net uit eend boven het dash- rd in haar auto, lukte vorig jaar niet bij sur- llerende agenten. Op de agse Schouwweg werd ze igehouden. En ten on- hte op de bon geslingerd, verweerde ze zich giste- bij Morshuis. Tegen de nten had ze ook al ge- dat mensen kleiner 1,50 meter geen drie- ïtsautogordel hoeven te gen. „Dat is gevaarlijk", de ze uit. Morshuis wist wat hij hoorde. „Uw weer is wel origineel, pr ik heb nog nooit van uitzondering gehoord", de officier van justitie het niet geloven, maar it het na aandringen de vrouw toch op in het boek. En ze had gelijk. boete dus, maar mt u voortaan wel een iriem", raadde Morshuis in ker (1) 23-jarige Noordwijker tm er ook niet ongena- 'anaf. Vorig jaar was hij de Rijnsburgerweg in den gesnapt toen hij met ke vaart langs de linker- t van een vluchtheuvel rtraasde. „U had ook gedronken, maar daar it u vandaag niet meer Dat wordt niet ver- Een meevaller", ;nde Morshuis. De irdwijker vond van niet. hij een dagvaarding gekregen voor het links ;eren van de vluchtheu- was toch eigenlijk ook nodig. Hij had immers opgelet. „En het was donker ook, dan zie je inliggers nog beter aan- ïen", stelde hij zelfver- erd vast. Morshuis was stomheid geslagen. „Ik laar maar niet verder op maar u mag van geluk iken dat de boete niet kan dan 60 gulden". nker (2) Noordwijkerhouter had wel last van het don- Ook al vorig jaar werd door de politie op de geweg aangehouden lat hij zonder verlich- op de fiets reed. Of hij voor een goede reden wilde Morshuis weten, had de Noordwijker- ter wel. „Aan die weg veel campings gevestigd de gasten zitten nogal in beschonken toe- in het donker langs iveg. Niet dat je nou di- gemolesteerd wordt, ir ik pas wel op", legde jit. De Noordwijkerhou- toen werkzaam in de htdienst bij Sancta Ma- zei zijn licht te hebben edaan toen hij in de iken wat hoorde. „Ik leerde er ongezien langs lippen". Dat viel tegen, it even later hielden de nten hem staande. Mors- had wel enig begrip de verpleger, maar le wel weten waarom niet een andere route „Dat kan wel, maar rijden veel auto's en krijg ik last van mijn verklaarde hij. Maar leven had hij sindsdien gebeterd: „Ik rij nu de duinen. Dat is om, ar wel gezonder". „Een bet leven gegrepen ver- oordeelde Morshuis originele verhaal. En loot de bange fietser vrij preken. ;f gewend 165 kilometer per uur rijksweg A4 razen, dat nderdaad wel wat erg moest een Roelofa- Isvener gisteren bea- l „Ik wil het ook niet - termen, maar wel ver en. Ik reed namelijk in huurauto", meldde hij iter Morshuis. Die be- ;p weinig van de opmer- l en wilde weten wat met elkaar te maken „Nou", legde de man „ik ben niet aan een rauto gewend. Vandaar ik te hard reed". Mors- was niet onder de in- „Het lijkt me nogal als mensen in een rauto stappen zonder te en wat ze doen. Boven- i is 65 kilometer per uur lard wel erg veel". Dat d ook de officier van tie, die omdat het de Ite snelheidsovertreding de man was de straf beperken tot een boe- an 450 gulden. De man, seur van beroep en door afhankelijk van auto, ging niet in het nsief. Leidenaar (27) bekent inbraken LEIDEN Een 27-jarige Lei denaar heeft gisteren bekend vier diefstallen uit boten en vier inbraken te hebben ge pleegd in zijn woonplaats. De man werd rond één uur aan- ghouden toen hij was betrapt op het plegen van een winkel diefstal bij de Aldimarkt aan de Langegracht. Bij verhoor kreeg de politie de indruk dat hij meer diefstallen zou heb ben gepleegd. Daarom werd de man nader aan de tand ge voeld. Jongens aangehouden voor afsteken vuurwerk LEIDEN Twee 17-jarige jongens uit Oegstgeest en Rijnsburg zijn gisteren rond twaalf uur in de Faljerilstraat aan gehouden omdat zij strijkers afstaken. De politie kwam in actie naar aanlei ding van klachten uit de buurt. Het tweetal had nog een aantal strijkers in bezit. Ze zijn overgedragen aan bureau HALT voor alternatieve straffen. Gis teravond kwamen ook nog klachten van overlast van vuurwerk uit de Mec- klenburgstraat, de Haarlemmerweg, de Tomatenstraat en de Aletta Jacobslaan. In deze straten werd echter niemand meer aangetroffen. Pancras-West boos over plannen voor autoluwe stad LEIDEN Wijkvereniging Pancras-Wet is woedend over de manier waarop zij is inge licht over wethouder Walen- kamps plannen voor een auto- luwe binnenstad. De vereni ging heeft dan ook op hoge po ten een brief geschreven aan het college van burgemeester en wethouders. „Het getuigt van weinig moed om op veilige afstand via de pers de belanghebbenden in de binnenstad jarenlang suf te mangelen met een stroom van vage onsamenhangende plan netjes voor de binnenstad als proefballonnetjes, om ze uit eindelijk te overvallen met een nodeloos rigoureus afslui ten van de hele woonwijk", foetert de wijkvereniging in haar brief aan het dagelijks gemeentebestuur. Pancras-West is op de eerste plaats verbolgen omdat wet houder Walenkamp (verkeer) zijn plannen via de pers ken baar heeft gemaakt en niet eerst zijn licht heeft opgesto ken via een peiling vanm me ningen in de wijk. „Wij zijn gewend onze standpunten te baseren op kennis van de fei telijke situatie ter plaatse", sneert secretaris R. van Son in een begeleidende brief. Daarnaast is de wijkvereni ging het volstrekt niet eens met de plannen zoals die in de onlangs gepresenteerde Par- keerevaluatienota staan ver woord. Het moeten hebben van een parkeervergunning ervaren de bewoners van de binnenstad als discriminerend. Bovendien denken zij dat de binnenstad er saaier door wordt: „Het resulteert in doodse, kale grachten, lege straten, pleinen en stegen", waardoor ook de sociale con trole afneemt. Bromfietsers in botsing SASSENHEIM Twee brom fietsers zijn vanochtend om kwart over zeven op het fiets pad langs de Rijksweg 44 met elkaar in botsing gekomen. Een bromfietser, een Kager, raakte hierbij gewond aan zijn hand. Hij werd overgebracht naar het AZL. De andere was doorgere den- Zijn bromfiets werd even verderop gevonden. Aan de hand van het kentekenplaatje kon worden achterhaald dat hij afkomstig is uit Leiden. LEIDEN Het doortrek ken van de Kanaalweg naar het Waardeiland tot een soort randweg tussen Willem de Zwijger laan en Lammenschansweg. Dat is een mogelijkheid die door de gemeente Leiden wordt onderzocht om de verkeersproblemen rond het centrum te verminde- Het idee van een dergelijke verbinding is komen opborre len bij de voorbereidingen voor het opstellen van het Structuurplan voor de stad, zo bevestigt wethouder J. Walen kamp van verkeer. „Het is één van de vele mogelijkheden om een verkeersring rond de stad te leggen. Het is nog de vraag of dat zo concreet ook wordt overgenomen", houdt hij na drukkelijk een slag om de De aanleg van een dergelijke verkeersring zou mede zijn in gegeven door het plan de auto uit de binnenstad te verban nen. Rond het centrum, met name op Hooigracht en Zijlsin gel zou het daardoor veel drukker kunnen worden. Een doorgaande verbinding via de Kanaalweg zou die straten kunnen ontlasten. De verbin ding zou relatief eenvoudig zijn aan te leggen door de bouw van een brug over de Nieuwe Rijn bij het kruispunt Kanaalweg-Hoge Rijndijk. Het verkeer zou dan via het be drijventerrein Waardeiland door kunnen stromen naar de Sumatrastraat en de Willem de Zwijgerlaan. Discussie Walenkamp steekt niet onder stoelen of banken dat hij wel iets in die mogelijkheid ziet. „Ik denk dat het een vrij ge makkelijke manier is om een goede verbinding te maken". Maar niet iedereen binnen het college van B en W deelt die zienswijze. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) die belast is met de bestuurlijke coördinatie van het Structuur plan ziet niet veel in het idee van een nieuwe Noord-Zuid verbinding. „Je kunt ook zeg gen dat er met de A4 al een rondweg langs de stad is. Maar de bewoners van de Hooi gracht denken daar misschien heel anders over". R. Kuzee van de gemeentelijke directie verkeer en vervoer is het nog te vroeg om zo con creet te discussiëren. Daarvoor is het Structuurplan nog in een veel te pril stadium. Hij ontkent niet dat het idee aan de orde is geweest. „Maar dat geldt voor zoveel dingen. We hebben ons nog niet voor zo iets uitgesproken". Hij legt uit dat bij de oplossing van de verkeersproblemen Leiden in principe het lande lijke standpunt huldigt dat de automobiliteit moet worden te ruggedrongen en het openbaar vervoer bevorderd. „Maar dat neemt niet weg dat als je er voor kiest de binnenstad van auto's te verlossen, ook de om leiding van dat verkeer speelt. Er zijn echter ook verschillen de opvattingen over oplossin gen daarvoor. In de ene kies je voor doorstroming en in de andere past dat je filevorming voor lief neemt. We zijn nu nog in een fase dat alle ideeën mogelijk zijn, gaandeweg moet dat concreter worden". Structuurplan Aan het Structuurplan wordt inmiddels een jaar gewerkt. Het zeer breed opgezette plan moet uiteindelijk leiden tot een visie op de ontwikkeling van de stad Daarbij gaat het bijvoorbeeld om welke bedrij vigheid het best in bepaalde stadsdelen past, maar ook om de afwikkeling van het ver keer. Het is daarmee tevens een opvolger van het nog uit 1978 daterende verkeerscircu latieplan dat sindsdien niet is herzien. Behalve werkgroepen van binnen de gemeente zijn ook enkele onderzoeksbureaus bij het opstellen van het plan betrokken. Het eerste resultaat van alle inspanningen is een analyse die naar verwachting begin januari gereed is en die een basis moet bieden om het plan op te stellen. GEEN ALTERNATIEVE LIGPLAATS VOORHANDEN Door een brug op dit punt over de Nieuwe Rijn te bouwen, kan de Kanaalweg worden doorgetrokken naar het Waardeiland. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De plezier vaartuigen en woonboten die liggen afgemeerd aan de Rijnkade en het Utrechtse Jaagpad zullen de eerste zes maanden van volgend jaar elders moeten worden onderge bracht. Volgend jaar wordt de walmuur van de Rijnkade, van de Zijlsin gel tot de Broerbrug, com pleet gerenoveerd. Tijdens de werkzaamheden, die naar verwachting het eer ste half jaar van 1992 beslaan, is er voor de schepen geen plaats. De aannemer heeft de Nieuwe Rijn over de volle breedte nodig om materiaal aan te voeren en twee schepen aan te leggen om de kraan op te stationeren. Daardoor zal de aftakking van de rivier zes maanden volledig zijn afgeslo ten. Omdat de renovatie be gint bij de Zijlsingel, is het ook niet mogelijk om telkens een klein aantal schepen tijdelijk te verwijderen: de achterlig gende schepen kunnen er evenmin in of uit. Dit stelt de directie Civiele Werken voor een behoorlijk probleem, gaf H. Devilee gis termiddag tijdens de vergade ring van de projectgroep Zee heldenbuurt toe. In samen werking met de Havendienst is al bekeken of er alternatie ve ligplaatsen kunnen worden gevonden, maar die lijken zich nergens aan te dienen. Door het probleem dreigt de in januari geplande start in ge vaar te komen. Als voor eind van het jaar geèn oplossing wordt gevonden, is het niet mogelijk om aan de noodzake lijke renovatie van de kade muur te beginnen. Daarmee kan echter niet te lang worden gewacht, omdat de werkzaam heden dan te ver doorlopen in het toeristisch seizoen. Laveren Niet alleen tijdens maar ook na het werk zit Civiele Wer ken met de schepen in haar maag. Een nieuwe kademuur zal namelijk zeventig centime ter verder in het water staan, en de toch al smalle vaarroute nog verder versmallen. Nu lig gen aan beide zijden van de Nieuwe Rijn schepen afge meerd: aan het Utrechtse Jaagpad voornamelijk woon boten, aan de Rijnkade tal van pleziervaartuigen. Daardoor is de normale doorvaarroute ver smald van dertien meter naar nog geen zes meter op sommi ge stukken. Wanneer woon schepen al dan niet gedwon gen worden verplaatst, kan dat behoorlijk wat problemen geven: een beetje woonboot is al gauw 4,5 meter breed. Lave ren wordt dan heel moeilijk, en van keren kan al helemaal geen sprake zijn. De komende weken willen Ci viele werken en de Haven dienst met de eigenaars van de schepen om de tafel gaan zit ten om tot een voor beide par tijen aanvaardbare oplossing te komen. Ambtenaar Devilee van Civiele Werken zag het somber in, maar hoopte desal niettemin tot een compromis te kunnen komen. Idoor RUDOLF KLEUN LEIDEN Met de tan dem als symbool van hun beider inzet voor meer rij wielstallingen in Leiden, fietsten de wethouders J. Walenkamp (verkeer) en A. van Bochove (bestrij ding kleine criminaliteit) de nieuwe rijwielstalling achter de Hartebrugkerk binnen. Of de trap die Joop Walen kamp aan zijn collega en par tijgenoot Van Bochove gaf, dat ook was, mocht echter worden betwijfeld, evenals het in eer ste instantie niet kunnen vin den van de handremmen. Schiet het tweetal wellicht door in alle goede plannen voor het opbouwen van een uitgebreid netwerk van be waakte rijwielstallingen in de binnenstad en de buitenwijken van Leiden? De rijwielstalling achter de Hartebrugkerk is de derde die die Leidse binnenstad rijk is. Via De Zijl Bedrijven is Joop Benning aangesteld als be heerder van de stalling, waar ook kleine reparaties kunnen worden uitgevoerd. Die werk zaamheden zijn echter wel aan Joop Benning, de nieuwe beheerder (links), en de wethouders Walenkamp en Van Bochove bij de nieuwe rijwielstalling.. FOTO: TEJO RINGERS grenzen gebonden omdat De Zijlbedrijven, als sociale werk voorziening, zijn gebonden aan regels voor concurrentiever valsing. Amper twee maanden gele den, op 30 september, opende verkeerswethouder Walen kamp de tweede bewaakte stalling in het centrum. Die is gevestigd in de Aalmarkt- school, op een steenworp van de Hartebrugkerk. Deze stal ling is tijdelijk, in afwachting van een definitieve bestem ming voor het schoolgebouw. Sinds jaar en dag bestaat er daarnaast een bewaakte stal ling bij het gemeentehuis. Volgens Walenkamp is het geen probleem dat er zoveel van dit soort stallingen op een kleine oppervlakte zijn geves tigd. „Als het aan mij ligt ko- Sympathie betuigd Verkeer din de Breestraat aan RaRa LEIDEN Een aan de Mors- weg geparkeerde vrachtauto is de afgelopen dagen bespoten met leuzen die steun betuigen aan de terreurgroep RaRa. Aan de zijkant van de vracht wagen werden de kreten 'Steun het verzet', 'Eenheid is kracht' en 'Viva RaRa' gespo- LEIDEN De Leidse afdeling van D66 praat vrijdag over „De Leidse Breestraat: visitekaartje van een leefbaar regiocentrum" Aanleiding is de voortdurende afweging tussen het behoud van het monumentale karakter van de binnenstad en de regionale functie van Leiden voor winkelen, uitgaan en verkeer. Thema's zijn wat er nog moet gebeuren om wonen, werken, winkelen en verkeer in de Leidse binnenstad mogelijk te maken. Sprekers zijn afkomstig uit de bewonersvereniging Pieterswijk, de winke liersvereniging Breestraat, de gemeente Leiden en D66. De aanvang is om 21.15 uur in de Consistoriekamer van de Pieters kerk, ingang Kloksteeg 16. men er nog veel meer, in een schil, rond de binnenstad. Die hoeven niet allemaal zo mooi te zijn als de stalling bij de Hartebrugkerk. Het mogen wat mij betreft ook tijdelijke voorzieningen zijn, een hokje bij een terrein met fietsklem- Wethouder Van Bochove liet er in zijn speech geen twijfel over bestaan dat hij zich hele maal achter de plannen van zijn ambtsgenoot schaarde. Hij voegde er nog aan toe dat het de bedoeling is de capaciteit van de fietsenstalling bij het NS-station te verdrievoudigen van twee- naar zesduizend rij wielen. Door de verbouwings werkzaamheden is de bestaan de capaciteit met enkele hon derden teruggebracht. Na vra gen vanuit de PvdA-fractie heeft het college zich echter bereid verklaard de portemon nee te trekken voor tijdelijke uitbreiding van de stalling en een betere beveiliging van de openbare stalling onder het Alphense perron. Uit de behandeling van de be groting verkeer, die afgelopen vrijdag plaatsvond, bleek ove rigens dat het Leidse fietsen- stallingsfoYids momenteel 250.000 gulden in kas heeft. PvdA-gemeenteraadslid A. Boot drong erop aan, dit geld toch vooral te gebruiken voor verbetering van de stallings mogelijkheden voor tweewie- Iers. Daarvoor bleek Walen kamp vrijdag al geen twee woorden nodig te hebben, waarop hij gisteren het woord voegde. Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant Het abonnement loopt van 6 december 1991 t/m donderdag 16 januari 1992 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt. BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor. Naam:Voort.: Straat: 1 Postcode: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1991 t/m 16 )anuaii 1992 Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar Naam:Voort.: I Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. LiiuiinnaMin.ui.iiiiJ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9