il deelnemen aan vredesmacht in Joegoslavië g|\ se Onderhandelaar Waite werd zelf slachtoffer iQowumt BUITENLAND 5 i [usak (78) overleden [utherland bleef sgeven in gevangenschap APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Paradijs op tilt DINSDAG 19 NOVEMBER 1991 tiaa ten •ijgen, kustw; 1. De acht ei v, Guanr de H; uïneei eft tot echten ssen vluchl ;s heblf. r het ATISLAVA De voormalige Tsjechoslowaakse communisti- partijleider en president Gustav Husak, die zijn land leidde periode tussen de Praagse Lente van 1968 tot de Fluwelen •olutie van 1989, is gisteren op 78-jarige leeftijd overleden. iak onderging het afgelopen jaar verschillende operaties te- kanker. Hij werd op 8 november opgenomen in een zieken- i in de Slowaakse hoofdstad Bratislava en naar verluidt zou vorige week in coma zijn geraakt. Een dag voordat Husak rf was het twee jaar geleden dat het studentenprotest los- itte dat leidde tot de val van het communisme en tot zijn af- a in6- ^ik volgde in april 1969 Alexander Dubcek op als leider van 'ommunistische Partij, acht maanden nadat Dubceks poging „socialisme met een menselijk gezicht" te bewerkstelligen et werd gedaan door een invasie van troepen van het War- j-Pact. Zes jaar later werd hij president van Tsjechoslowa- hij bleef dat totdat hij op 10 december 1989 tot aftreden d gedwongen. Hij bracht de laatste twee jaar van zijn leven fzondering door. Ruim 100 doden door regen India NEW DELHI De afge- lopen zes dagen zijn bij zware regens in de Zuid- indiase deelstaten Tamil Nadu, Andra Pradesh en Karnataka ten minste 113 mensen om het leven ge komen. De meeste slacht offers zijn verdronken of werden bedolven. Dui zenden huizen werden verwoest en talloze bewo ners moesten hun dorpen verlaten. Daarnaast bracht de regen zware schade toe aan de land bouw en de wegen. Zo spoelden in Tamil Nadu Gustav Husak. FOTO: AP twee spoorbruggen weg. Vrijspraak Italiaanse koningszoon Idoor BOB VAN HUËT PARIJS De van doodslag be schuldigde koningszoon Victor- Emanuel van Savooie is gister avond vrijgesproken door de Pa- rijse rechtbank. De Italiaanse troonpretendent werd wel schul dig bevonden aan verboden wa penbezit, waarvoor hij zes maan den voorwaardelijk kreeg. In de zomer van 1978 was Victor-Ema- nuel betrokken bij een schietpartij op een miljonairseilandje onder Corsica. Een jonge Duitse toerist kwam daarbij om het leven. Het verrassende vonnis leidde tot ver bitterde reacties van de familie van het slachtoffer, die het hof van 'klassejustitie' beschuldigde. Vrijdag had de officier van justitie nog vijf jaar geëist tegen de troon pretendent, die het recht in eigen hand wilde nemen toen opgescho ten jongelui een reddingsbootje van zijn jacht hadden gestolen. Bij een uit de hand gelopen woorden wisseling loste Victor-Emanuel enige waarschuwingsschoten met een automatisch geweer. Een ver dwaalde kogel trof de 19-iarige Dirk Hamer die aan boord van een ander jacht lag te slapen. De jongen overleed vier maanden la ter aan zijn verwonding. Advo caat Paul Lombard meende dat er te veel onduidelijkheden in het dertien jaar durende politie-on- derzoek waren om zijn cliënt te kunnen veroordelen. ILDEBRAND BIJLEVELD f HAAG Nederland ereid om 500 tot 800 ischappen beschikbaar fetellen voor een vredes- jer in Joegoslavië. Mi- Ter Beek van de- Isie maakte vanmorgen fend dat hij een even- lel verzoek van de Ver enigde Naties voor een bijdrage aan het VN-leger zal honoreren. Hij is op voorhand bereid tot het inzetten van één bataljon voor de grondtroepen. Afhan kelijk van de situatie zal Ne derland mariniers en genie troepen kunnen leveren, aldus een woordvoerder van Ter Beek. De bewindsman denkt vooralsnog dat een bataljon soldaten de maximumbijdrage van Nederland zal zijn. Ter Beek heeft de eis gesteld dat een VN-leger met Nederlandse manschappen alleen ingezet kan woren als er zicht is op duurzame vrede. De speciale VN-afgezant Cy rus Vance is op dit ogenblik in Joegoslavië is om met de strij dende partijen over het sturen van zogenaamde blauwhelmen te praten. Over ongeveer een week zal Vance verslag uit brengen, waarna de Veilig heidsraad van de VN naar alle waarschijnlijkheid een resolu tie zal aannemen die het inzet ten van een vredesmacht mo gelijk maakt. De negen landen van de West- Europese Unie (WEU) beslo ten gisteren in Bonn het zen den van NV-blauwhelmen naar Joegoslavië te ondersteu nen, waarmee plannen voor het sturen van een afzonderlij ke Europese vredesmacht on der een WEU-vlag definitief van de baan zijn. De WEU- landen willen mei name hel pen bij de evacuatie van ge wonden, vrouwen en kinderen uit bedreigde kuststeden, zoals Dubrovnik. „Ofschoon het na drukkelijk om humanitaire hulp gaat, kan die met militai re middelen worden gegeven", aldus minister Ter Beek. dlYRUT Thomas Su- «land, die tot zijn ont ering hoofd was van de idbouwfaculteit van de I "I" erikaanse Universiteit 1 Bayrut (AUB), ging tijdens zijn gevangen- Honec^p ^oor met lesgeven herland hield voor zijn o_ 'jiegevangenen lezingen wëtejr genetica, veehouderij zijn geliefde 27 jaar Volvo. Gisteren am een einde aan zijn angenschap die 2353 leten o en duurde. ami democ e verzoe elen ei It dat h ioneck ;t dat in Rus] erantw van Sutherlands vroegere oorders, de Ier Brian Kee- zei na zijn vrijlating in dat de Amerikaan ener- was en gedreven werd een verlangen anderen te leren. Keenan leerde van hem. doeipk Reed, een Amerikaan maandenlang met Suther- opgesloten zat, zei dat zijn legevangene veel aan li- imsoefening deed. Reed d in april van het vorig vrijgelaten. Sutherlands nds^eei ëenote Jean omschreef i als een actieve, assertieve vriendelijke man die hield uitgaan, van praten met v is pl gespre vjet-mi igehevi 'olgens banciTe mensen en als iemand loor H< ft in B isters jk uit k deel ?1 van vele equent gevoel voor humor. icht e 60-jarige Sutherland wérd smokk ïuni 1085 ontvoerd. De in vliegeir^an<l geboren Amerikaan - -'in 1983 in Bayrut lesge- ondanks alle daaraan ver- len risico's. Hij arriveerde zijn echtgenote in Liba- een jaar na de Israëlische iferenti s'e *n dat land- Enkele nden later kwamen bij een noordactie tegen het [dkwartier van de.Ameri- de oms Be mariniers in Bayrut ial Amerikaanse militairen v] tiet leven. geweld kwam snel dich- ij. In januari 1984 werd de ident van de AUB, Mal- Kerr. voor zijn kantoor Igeschoten. Jean Suther-- zei dat de moord haar schokte, maar dat hij 5 Jesloten was te blijven, herland was na de ver- rde Kerr de Amerikaan de hoogste positie bij de ersiteit. i 'wacht Ierland nam uit voorzorg lijfwacht, maar die maat regel verhinderde niet dat hij op 9 juni 1985 door onbekende gewapende mannen werd ont voerd toen hij van het vlieg veld van Bayrut op weg was naar zijn woning. Hij was net uit de Verenigde Staten terug gekeerd. In veiligheidskringen is gezegd dat zijn ontvoerders mogelijk dachten dat hij de töenmalige president van de AUB, Calvin Plimpton, was. Sutherlands ontvoering werd door geen enkele groep opge ëist. Jean hoorde enkele maanden later voor het eerst weer wat van hem nadat de Amerikaanse dominee Benja min Weir door de Islamitische Jihad (Heilige oorlog) was vrij gelaten. Weir bracht haar brieven van haar echtgenoot. De Islamitische Jihad maakte in zijn verklaringen nooit mel ding van Sutherland en ver spreidde ook nooit een foto van de Amerikaan. Ieder be richt over Sutherland was af komstig van vrijgelaten ex-gij- zelaars. Sutherland was na Terry An derson de langst vastgehouden gijzelaar. De journalist Ander son werd drie maanden voor Sutherland, in maart 1985, ontvoerd. Sutherland studeerde in Glas gow landbouw en in de VS veefokkerij. Op dit laatste ter rein behaalde hij een doctorsti tel. Hij trouwde met Jean in 1954 en werd in 1963 Ameri kaans staatsburger. De Suther lands hebben drie dochters. De Amerikaan Thomas Suther land glimlacht breed tijdens een persconferentie in Damas cus na zijn vrijlating gisteren. FOTO: AP LONDEN Kort voor de speciale afgezant van de toenmalige Anglicaanse aartsbisschop Lord Run- cie, Terry Waite, in janua ri 1987 in Libanon ver dween, zei hij tegen jour nalisten: „Ik vraag me vaak af of ik niet zelf de volgende gijzelaar zal zijn". Dit voorgevoel weerhield hem er echter niet van zijn riskante werkzaamheden voor de vrij lating van de westerse gijze laars in Libanon voort te zet ten. Tot dan toe waren sinds 1980 tien gijzelaars, die door regeringen en extremisten werden vastgehouden in Libië, Iran en Libanon, dank zij zijn inzet op vrije voeten gekomen. Hij stapte in de duistere we reld van Libanese ontvoerders en trad toe tot de rangen van de gijzelaars die hij juist had trachten te bevrijden. Voor zijn gijzelnemers was Waite een ongelofelijke vangst. Het was niet alleen de fysieke aanwezigheid van de meer dan twee meter lange en meer dan 100 kilo zware 'goedaar dige reus' die een onuitwisbare indruk naliet op de mensen. Hij bleek zeer bedreven in het houden van een dialoog. Des te cynischer was het dat juist de man van de kerk werd ge gijzeld. Waite werd tot zijn daden ge dreven omdat hij ervan over tuigd was dat dat de enige ma nier was om de gijzelaars vrij te krijgen. Hij noemde wat hij deed ooit „een zeer gevaarlijke toestand". „Normaal word ik in een auto vervoerd naar een verlaten gebouw, meestal 's nachts. Ik loop het pand al leen binnen. Daar word ik op gehaald dodr iemand en ge blinddoekt, waarna ik naar een andere plek word overge bracht om te onderhandelen terwijl iemand een geweer in mijn rug houdt", zo zei hij. Waite werd in de val gelokt door de organisatie die de Amerikanen Terry Anderson en Thomas Sutherland vast hield. Hij was naar West-Bay- rut gereisd na een onverwacht verzoek van de pro-Iraanse Is lamitische Jihad. Gekleed in een kogelvrij vest vroeg hij zijn Druzische lijfwachten hem alleen te laten voor de ontmoeting. Hij zei toen dat in het geval van een gijzeling niets mocht worden betaald voor zijn vrijlating. Er deden geruchten de ronde dat Waite betrokken was bij de Iran-Contra-affaire en dat hij tijdens zijn missies in zijn baard of haar afluisterappara tuur meedroeg, die signalen uitzond voor Amerikaanse spionage-satellieten. In het verslag van de Amerikaanse Tower-commissie, die een on derzoek instelde naar de wa- pens-voor-gijzelaarszaak stond dat Waite een ontmoeting had gehad met de toenmalige advi seur van de Amerikaanse Na tionale Veiligheidsraad, kolo nel Oliver North. De inmiddels 52 jaar oude Waite is de zoon van een dorpsagent. Hij ging op 16-jari- ge leeftijd van school, zat een tijdlang in het leger en kwam na werkzaam te zijn geweest in organisaties voor sociale hulpverlening en ontwikke lingshulp in dienst bij de Ang licaanse kerk. Aartsbisschop Robert Runcie nam Waite op in zijn staf. Lang werd gedacht dat Waite na zijn ontvoering was gedood. Pas toen de Ierse gijzelaar Bri an Keenan vorig jaar augustus vrijkwam, werd bevestigd dat Waite nog in leven was. Kee nan zei dat er in een cel naast de zijne een man met een zachte stem en sandalen werd vastgehouden. Volgens Kee nan kon dat alleen maar Waite zijn. De op 8 augustus vrijgela ten journalist John McCarthy, die zelf een tijdje met Waite in een ruimte vastzat, verklaarde dat „Terry nooit zijn geloof had opgegeven". Toenadering WEU - ministers over Europese defensie Idoor JO WIJNEN BONN De ministers van de West-Europese Unie (WEU) zijn gisteren in Bonn een eind weegs tot elkaar gekomen over het omstreden vraagstuk van de Europese defensie. Of schoon de ministers niet alle geschillen die daarover de laatste weken zijn gerezen konden oplossen, slaagden ze er toch in de toekomstige rela tie van de WEU met de Euro pese Gemeenschap en de NAVO „nader te definiëren". Een speciale werkgroep zal het vraagstuk de komende weken gaan bestuderen, zodat ze op 2 december - als de EG-minis- ters van buitenlandse zaken opnieuw in Brussel bijeenko men - tegen het licht gehou den kunnen worden. Minister Van den Broek zei wel dat de „nadere inzegening" van de nu in het zicht gekomen oplos sing „zal samenvallen met de Europese topconferentie van Maastricht". Zoals het er nu uitziet zal de WEU zich vooral gaan richten op zaken als vredeskorpsen en humanitaire acties buiten het verdragsgebied van de NAVO. Die zaken kunnen dan onder de politieke paraplu van de EG worden gebracht. De strikt militaire zaken blijven dan on der de bevoegdheid van de NAVO. Dat is twee weken ge leden trouwens ook besloten op de NAVO-top in Rome. Een aanvankelijk plan om sa men met de Oosteuropese lan den, de Baltische staten en de Sovjetunie een 'consultatieve raad' te vormen, bleek giste ren in Bonn geheel kansloos. Weliswaar zullen de contacten van de WEU met die landen worden verbeterd, tot een geïnstitutionaliseerde vorm van samenwerking zal het voorlopig niet komen. Kernwapenprogramma Irak vernietigd BAGHDAD Inspecteurs van de Verenigde Naties heb ben het grootste deel van de Iraakse installaties om urani um te verrijken voor de ver vaardiging van kernwapens vernietigd. Iraakse deskundi gen zullen het overgebleven materiaal, zoals reuzenmagne- ten, vernietigen. Irak gaf vori ge maand pas toe dat het be schikte over een nucleair pro gramma, maar zei dat het slechts diende voor onderzoek. Aanvankelijk probeerde Bagh dad de opwerkingsinstallaties verborgen te houden voor de VN-inspecteurs. 098 - Wanneer Larsen de kajuit binnen strompelt, ziet hij tot grote schrik kapitein Barker en stuurman Lynx doodziek op grond liggen. Zij lijden eveneens aan hevige maagkrampen. I is een samenzwering van die ellendige Jappen, Larsen", H Barker kreunend; die kerels voeren iets in hun schild. Lynx |een cent meer waard en ik kan bijna niet meer staan. Pro- |r jij wapens te halen. We moeten ons kunnen verweren". Lar sen loopt zo goed en zo kwaad als dat gaat naar de wapenka mer, maar wanneer hij de deur opent, wordt hij onmiddellijk overvallen dooY twee Japanners, die op de loer hebben gelegen. Larsen kan zich niet meer verdedigen. Na een korte worsteling valt hij bewusteloos neer. Grijnzend kijken de muiters naar hun slachtoffer; dan sluipen zij voorzichtig weg... door BERT VAN VELZEN Hoe lang ben ik er al niet meer geweestVijftien jaar alweerHet schrijnende heimwee is nu voorgoed voorbij. Zonder verlangen lees ik een uiterst gedetailleerd portret van California in het weekblad Time. Er is geen aanleiding om onmiddellijk de koffers te pakken. Californië was mooi, Californië was rijk en Californië was de Amerikaanse droom in het gouden licht van de zon. Californië was ook een beetje gek. Los Angeles is beschreven als de machtige citadel die de wereld de gestapelde hamburger, de duplexburger, heeft geschonken; die het motel heeft uitgevonden, de hamfurter en de gewoonte om het overhemd buiten de broek te dragen (S.J. Perelman). In kranten als de San Francisco Chronicle, aldus Time, kon je lezen over een opmerkelijke begrafenis, die werd bijgewoond door gasten die gekleed waren in rose en turkoois en die het lied 'Dress for a Brazilian party' zongen en die op uitnodiging van de overledene zelf naar het afscheidsfeest waren gekomen; over een verdwenen kat, die herkend kon worden aan een halsband met naam en een elektronische kattenluikopener en over Chinese gelukskoekjes met verborgen pornografische teksten. Californië heeft altijd al een beetje op tilt gestaan, vanaf het moment dat in het midden van de vorige eeuw goudzoekers opdoken in San Francisco, gevolgd door avontuurlijke vrouwen van losse zeden uit Parijs. Bijna iedereen loopt er tegenwoordig te joggen en neemt de auto voor een bezoek aan de buren, twintig meter verderop. In Los Angeles is de voetganger zelfs verdacht en je kunt er, zoals de schrijver William Faulkner ooit is overkomen, wegens wandelen worden gearresteerd. Dat soort dingen maakten het paradijs wel boeiend, maar de laatste jaren begint de droom trekken van een nachtmens te vertonen. Een gebied rond Los Angeles, met 12 miljoen mensen en 8 miljoen motorvoertuigen, zendt dagelijks 1130 ton giftige gassen de lucht in, die daar vaak lang, in de vorm van smog, blijven hangen. Want het gebied ligt in een kom, die overdag door een deksel van warme lucht wordt afgedekt. Veel joggers rennen nu alleen nog maar 's nachts. In sommige stadsgebieden is het schijnsel van een televisiescherm door het venster voldoende reden voor een geestelijk wat opgerekte psychopaat om er, vanuit een auto, zijn geweer op leeg te schieten. Door bouwers die niet terugdeinzen voor milieuverkrachting worden er bomen gerooid die tien eeuwen geleden aan de aarde ontsproten. In Los Angeles wonen nu meer Mexicanen dan in enige andere stad ter wereld, met uitzondering van de Mexicaanse hoofdstad. Er wonen meer Koreanen dan in andere steden ter wereld, met uitzondering van Seoul. Er zijn meer Druzen dan in Libanon. In geheel Californië zullen tegen het jaar 2000 alleen nog maar minderheden wonen die elkaar met afkeurenswaardige ijver dwarszitten. Het zwarte getto Watts in Los Angeles is overgenomen door 'Hispanics' uit Mexico en negen van de tien kinderen die daar worden geboren zijn van Mexicaanse origine. Het getto is een barrio geworden. Op de campus van Berkeley kunnen studenten van Japans-Amerikaanse afkomst, Vietnamezen, Thai, multiculturele lesbiennes, Koreaans-Amerikaanse studenten en studenten die zijn voortgekomen uit de volkeren die Amerika oorspronkelijk bewoonden, zich afzonderlijk laten inschrijven. De studenten redden zich wel, maar gewelddadige jeugdbenden bestrijden elkaar te vuur en te zwaard. Het aantal bendeleden wordt in Los Angelees op 100.000 geshat en ze zorgden in één jaar voor 690 moorden en 18.000 andere geweldsmisdrijven. Negers lijden nu niet uitsluitend onder blank racisme, maar ook nog onder geel en bruin racisme. Californiërs die het niet meer zien zitten beginnen het paradijs te verlaten. Het waren er in de voorbije twaalf maanden 510.000, maar daar kwamen, uit alle windstreken, 570.000 gelukszoekers voor terug. VS: voedselhulp rechtstreeks aan Sovjet - republieken WASHINGTON Het Witte Huis heeft besloten de Sovjetu nie aanvullende voedselhulp te verstrekken ten bedrage van 1,5 miljard dollar (onge veer 2,7 miljard gulden). De hulp zal direct naar de twaalf Unie-republieken worden ge stuurd, zo meldt vandaag de Washington Post. Volgens de krant, die zich beroept op in formatie van Amerikaanse re geringsfunctionarissen, mar keert de directe hulpverlening aan de republieken een nieuw stadium in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie. „Het besluit on derstreept de erkenning van het Witte Huis van de teruglo pende macht en invloed van de centrale regering in Mos kou", aldus The Washington Post. Atlantis

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5