Vrede met Israël pure noodzaak voor Jordanië Celstraf geëist tegen frauderende douaniers BINNENLAND BUITENLAND Stemhokjes in Belgisch Voeren aanleiding rel Honecker m door Duitse artsen worde onderzocht e\ Ten hoogste acht jaar cel voor ex-directeur Zegwaard AMERIKA HEEFT PE DOODSTRAF NIEUW LEVEN INGEBLAZEN. CciclócSottxcmt DINSDAG 19 NOVEMBER Plannen voor 'Mini-Asia' ergens in Gelderland ARNHEM Een groep Chinese horeca-onderne- mers wil in Gelderland een 'Mini-Asia' bouwen. Dit vijftig hectare grote project moet een soort Chinees super-Madurodam worden met onder meer pagodes, watervallen, tempels en een kleine Chinese Muur. Het zou voor de eeuwwisseling in bedrijf moeten zijn. Voor plaats van vestiging wordt gedacht aan het knooppunt Arnhem-Nijmegen, maar er wordt ook gekeken naar de Veluwe en andere plaatsen in Gel derland. Mini-Asia's bestaan al in Hong Kong en Tai Peh. Daar trekken de projecten jaarlijks miljoenen bezoekers. Het Mini-Asia gaat vermoedelijk meer dan honderd miljoen gulden kosten. De provincie Gelderland en de gemeente Arnhem hebben voorals nog geïnteresseerd, maar terughoudend op de plan nen gereageerd. Men vindt dat er eerst duidelijkheid moet komen over de financiële haalbaarheid. Gewonden bij protest Belgische mijnwerkers BRUSSEL Bij botsingen tussen de politie en 1200 demonstrerende Belgi sche mijnwerkers zijn gisteren in het centrum van Brussel 27 politiemensen en een fotograaf gewond geraakt. De kompels eisten inkomensgaranties voor als de laatste twee Belgische kolenmij nen volgend jaar dicht gaan. De politie gebruikte waterkanonnen om de vech tende mijnwerkers te veijagen en legde cordons rondom regeringsgebouwen, waardoor een grote verkeerschaos ont stond. De uit Belgisch Limburg afkom stige mijnwerkers willen dat ze tot ze ker 1996 worden doorbetaald. Een dele gatie had een ontmoeting met rege ringsfunctionarissen en liet later weten dat aan de eis zou worden voldaan. H Zo'n duizend Belgische mijnwerkers demonstreren in Brussel tegen de sluiting van de mijnen in Belgisch Limburg. FOTO: EPA Alimentatie gaat met 3,7 procent omhoog DEN HAAG Met ingang van 1 januari worden de alimentatiebedragen in Neder land met 3,7 procent verhoogd. Dit heeft staatssecretaris Kosto (justitie) in een wette lijke beschikking bepaald. Het percentage is afgeleid van de loonstijging in het bedrijfs leven, zo schrijft Kosto aan de Kamer. De wettelijke alimentatie-verhoging geldt in principe voor alle alimentaties, of ze nu door de rechter zijn vastgesteld of door de partijen zelf afgesproken. Het staat de be trokkenen volgens Kosto overigens vrij een andere regeling te treffen als men de verho ging onbillijk vindt. Uitgezonderd van de verhoging zijn burgers die via de rechter een alternatieve berekeningswijze zijn over eengekomen. VS sturen Haïtiaa vluchtelingen ten WASHINGTON Honderdi aanse bootvluchtelingen die asiel hebben kunnen krijgen, door de Amerikaanse kustw; rug naar Haïti gestuurd. De lingen bevinden zich op schej3 de Amerikaanse kustwacht ei) Amerikaanse legerbasis Bay op Cuba. Het terugsturen van de H; die hun economisch geruïneei willen ontvluchten, heeft tot ten geleid van mensenrechten saties. Ook functionarissen commissariaat voor vluc van de Verenigde Naties hebb bezorgdheid geuit over het kaanse besluit. sak a in,g- USÏ &TISLA partijle Ie period olutie v onde kanker, in de vorige v rf was 1 stte dat olg. 'ommur „sociali et werd i-Pact. hij ble d gedwc fzonder: AMMAN Waar en wan neer de bilaterale onder handelingen tussen Israël en Jordanië ook zullen beginnen, de vrede tussen beide landen is - als het alleen aan koning Husayn zou liggen - beslist bin nen bereik. Zijn land heeft een regeling met Is raël even hard nodig als zijn onderdanen snakken naar brood. Jordanië staat op de rand van een sociaal-economische crisis, nu bijna eenderde van de be volking vlakbij of onder de ar moedegrens leeft, de werk loosheid is gestegen tot tussen de 25 en 30 procent en niet al leen het water, maar nu ook brood en meel moeten worden gerantsoeneerd. Vorige week maakte de rege ring in Amman bekend, dat zij een bonkaarten-systeem zal invoeren voor gesubsidieerd brood en meel. Een regeling, die weliswaar de meer dan een miljoen armen het dagelijkse voedsel zal moeten garande ren, maar die ook een verdub beling van de broodprijs in houdt voor allen die niet uren lang in de rij willen staan bij de regeringsbakkerijen. In april 1989 veroorzaakte een kleine prijsstijging voor het brood en andere basisproduk- ten voedselonlusten, waarbij volgens officiële cijfers elf mensen werden gedood en tientallen anderen gewond raakten. Toen koning Husayn op 19 ok tober tijdens een dramatische televisie-toespraak zijn volk uitlegde, waarom hij had inge stemd met het Amerikaanse vredes-intiatief voor het Mid den-Oosten, gebruikte hij een vers uit de Koran. Het was zijn verantwoordelijkheid, zei hij, zijn onderdanen, „voedsel tegen honger te geven en vei ligheid tegen de vrees voor het gevaar". Hij gaf daamee aan, dat alleen een vredesregeling met Israël zijn land kan red den van een ramp, die zelfs zijn eigen troon in gevaar kan brengen. James Baker, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, beloofde konig Husayn na zijn beslissing een delegatie naar de vredesconferentie in Madrid te sturen, in Washing ton te zullen aandringen op een onmiddellijke financiële hulpverlening van 1,3 miljard dollar. Het was een druppel op de gloeiende plaat, want Jor danië kampt met een buiten landse schuld van zeker 8,5 miljard dollar, onder meer veroorzaakt door het opdrogen van giften uit de Arabische Golfstaten. Immigratie Het land heeft bovendien te maken met de plotselinge te rugkeer van zo'n 300.000 Jor- daniërs van Palestijnse oor sprong, die tijdens de Golfcri sis uit Kuwayt en andere Golfstaten werden verdreven en wier integratie het land tussen de 4,5 en 10 miljard dol lar moet kosten. Met deze plotselinge immigra tie is niet alleen de 3,5 miljoen zielen tellende Jordaanse be volking met ongeveer tien procent toegenomen, maar is er ook een abrupt einde geko men aan de bijna een miljard dollar, die de in het buitenland werkende onderdanen jaar lijks naar huis stuurden. Vrede zou voor Jordanië veel kunnen veranderen. Niet al leen omdat het land dringend Westerse economische hulp nodig heeft, maar ook omdat het hoog tijd wordt, dat het land aandacht kan besteden aan de zeer beperkte nationale bronnen. Er is bijvoorbeeld een dringende oplossing nodig voor het ernstige watergebrek, waarvan niet alleen de land bouw ernstig te lijden heeft, - slechts een kwart van de landbouwvelden kon het afge lopen seizoen geïrrigeerd wor den -, maar ook de Jordaanse huisvrouwen. Deze winter zul len ze het moeten doen met niet meer dan tweemaal 36 uur per week watervoorzie ning. In het kader van een vredesregeling zou er een eer lijke verdeling moeten komen van het water van de Yarmuk en de Jordaanrivier tussen Is raël, Syrië en Jordanië. Al jaren is Jordanië niet meer de 'bron van stabiliteit in het Midden-Oosten', zoals de trotse Jordaanse voorlichting het vroeger placht te noemen. De koning, die zijn Bedoeïnen- trots opzij heeft moeten zetten, geeft zelf toe, dat zijn land 'zwak en kwetsbaar' is. Wat hij niet met zoveel woorden zegt, is dat bij het uitblijven van de vrede zijn beslist niet tevreden onderdanen de straat op kunnen gaan en dat zelfs zijn eigen veiligheid dan niet meer gegarandeerd is. Een vrachtauto dendert door de Rechterstraat in Boxtel terwijl buurtbewoners met bossen bloemen en kransen naar de T-kruising lopen met de Kruisstraat. Ze hielden, met de winkeliers die hun winkel de hele dag gesloten hielden, een rouwactie op de kruising. Aanleiding was dat de laatste tijd meerdere kinderen zijn doodgereden door vrachtwagens. FOTO: ANP Geluk bij ongeluk Een paar in Oakland trouwt tussen de ruïnes van hun huis dat een tijdje geleden door noodweer werd verwoest. Familieleden en kennissen waren in groten getale tussen de puinhopen aanwezig om het illustere feest luister bij te zetten. FOTO: AP VOEREN Met de Belgische parlementsverkiezingen in aantocht is het andermaal onrustig in Voeren. Onder leiding van voormalig burgervader en huidig schepen (wethouder) Happart bakkeleit het gemeentebestuur met minis ter van binnenlandse zaken Tobback over de vestiging van het enige stembureau in het dorp. Alle inwoners van de tweetalige Vlaamse gemeente rekenen er op dat ze deze week twee oproep kaarten in de brievenbus krijgen. De eerste arriveerde gisteren al. Minister Tobback geeft daarop aan dat ze zondag verwacht worden in de school van 's-Graven- voeren, waar op doordeweekse dagen Nederlands de voertaal is. Vandaag of morgen komt vrijwel zeker nog een kaart binnen van het door Happart gedomineerde gemeentebestuur. Volgens die oproep zal het stembureau gevestigd zijn in het schooltje van St.-Martensvoeren, alwaar normaliter Frans wordt gesproken. De Franstalige socialist Happart, die als notoire onruststoker al eens de val van een kabinet op zijn palmares kon zetten, mag dan geen burgemeester meer zijn in Voeren, hij is leider van de Franstalige meerderheid in het dorp en als eerste schepen belast met de organisatie van de verkiezingen. Minister Tobback, die bij de verkiezingen van zondag het boeg beeld is van de Vlaamse socialisten (SP), heeft al duidelijk ge maakt dat alleen het stembureau in 's-Gravenvoeren op wettelij ke fundamenten steunt. Hij dreigt behalve Happart ook Voerens burgemeester Droeven met gerechtelijke stappen. Happart mag zich ook vanuit een andere hoek bedreigd voelen. Gisteren deelde CVP'er Huub Broers, naar eigen zeggen de eni ge Vlaams-gezinde schepen in het dagelijks bestuur van Voeren, mee dat hij naar de Raad van State stapt als Happart zijn naam durft te zetten onder een oproepkaart. DEN HAAG Ruim tweeënhalf jaar nadat jus titie bij het voormalige af valbedrijf Zegwaard in Delft binnenviel en de volledige administratie in beslag nam, staat de ex- directeur W. Zegwaard volgende week terecht bij de rechtbank in Den Haag. Volgens persofficier mr. A. Welschen kan te gen Zegwaard maximaal acht jaar cel worden ge ëist. Het bedrijf hield zich bezig met het verzamelen, scheiden en transporteren van afval en rioolonderhoud en ontdook daarbij veelvuldig de wet. Maandag 25 november zal de zaak dienen tegen de rechts personen Zegwaard BV en Zegwaard Ontstoppings BV en de voormalige eigenaar. De drie daarop volgende dagen staan drie werknemers van de bedrijven, de hoofdadministra teur, hoofd planning en een staffunctionaris belast met vergunningaanvragen terecht. Volgens Welschen zullen de Zegwaard BV's overtreding van de Wet Chemische Afval stoffen en de Wet Oppervlak tewateren, valsheid in ge schrifte met douane-formulie ren, weegbonnen en facturen, oplichting en deelname aan een organisatie met het oog merk het plegen.van misdrij ven ten laste worden gelegd. De ex-directeur zal zich moeten verantwoorden voor het leiding geven aan de Zeg- waard-bv's. Valsheid in geschrifte kan ten hoogste met zes jaar cel wor den bestraft. Voor de overige feiten kunnen daar enkele ja ren bijkomen, maar er mag nooit meer dan de hoogste straf plus een derde daarvan worden opgelegd. Het strafrechtelijk onderzoek naar de feiten, die officier van justitie mr. N. Zandbergen de verdachten volgende week ten laste zal leggen, heeft zich uit gestrekt over de periode vanaf februari 1989. De verdenking tegen Zegwaard was volgens Welschen een uitvloeisel van het onderzoek naar afvaltrans- porteur Kemp, die vorige week bij het gerechtshof in Den Haag terecht stond in ho ger beroep wegens valsheid in geschrifte, oplichting, belas tingfraude en illegale afval- dumpingen in België. Reeds in april 1988 maakte de Socialistiese Partij (SP) be kend dat zij over informatie van ex-medewerkers van Kemp en Zegwaard beschikte, waaruit zou blijken dat het Delftse afvalbedrijf chemisch afval zou hebben doorgespeeld aan Kemp. Die zou het vervol gens hebben gedumpt op de vuilstortplaats Coupépolder in Alphen aan den Rijn. Ook wa ren toen al diverse malen overtredingen van de afval stoffenwet door Zegwaard ge constateerd door provinciale controleurs. Naar aanleiding van bevindin gen van een speciaal opspo ringsteam vonden april 1989 invallen plaats bij het hoofd kantoor van Zegwaard BV in Delft, acht woningen van per soneelsleden en filialen in Den Haag, Naaldwijk, Nootdorp en Rijswijk. Het bedrijf Zegwaard in Delft is snel na de inval overgenomen door de Ameri kaanse afval-multinational Browning-Ferris Industries (BFI), het op één na grootste afvalbedrijf in de Verenigde Staten. De 440 personeelsleden van Zegwaard werden groten deels overgenomen door de twee dochters van BFI: West- Nederland Milieu BV en Riool technieken Nederland BV. BONN Duitse artsen mogen in Moskou de oud- staatschef van de DDR, Erich Honecker komen onderzoeken. In overleg met een aantal Russische collega's kan dan worden vastgesteld of Honecker medisch in staat is om de enkele reis Moskou-Ber- lijn te maken. De Russische minister van jus titie Fjodorov heeft gisteren in Bonn nog eens bevestigd, dat het Russische kabinet-Jeltsin de niet meer terug t'e draaien beslissing heeft genomen dat Honecker aan Duitsland wordt overgedragen. Volgens Fjodo rov is de uitvoering van dat besluit slechts een kwestie van tijd. Dagen, hooguit enkele weken. Het Russische kabinet vindt dat Honecker in Duitsland verantwoording moet afleg gen. Het is ervan overtuigd dat Honecker in Duitsland een eerlijk proces zal krijgen, als de Duitse justitie daartoe be sluit. Volgens regeringswoordvoer der Vogel zal bondskanselier Kohl Gorbatsjov benaderen om hem te vragen zijn verzet tegen Honeckers uitlevering op te geven. De Sovjet-presi dent vindt dat voor Honecker 'genade voor recht' moet gel den. Hij heeft zich om die re den tegen uitlevering gekant, tenzij de bondsregering de ga- SUSKE EN WISKE (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions ROTTERDAM De offi cier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. G. Van de Beek, heeft gisteren gevangenisstraf fen geëist tegen drie doua nebeambten uit de regio Rotterdam. Het gaat om straffen van twee jaar, achttien maanden en een jaar. De drie hebben bekend tegen betaling douaneformu lieren vals te hebben ingevuld waardoor enkele handelaren invoerrechten, accijnzen en BTW konden ontduiken. Ze streken zo tussen 15400 en 4500 gulden op. Het ging bij deze praktijken om drank en elektronische ap paratuur die volgens de for mulieren als belastingvrije scheepsvoorraad dienden of naar een niet-EG-land waren uitgevoerd. In werkelijkheid werden deze zaken echter in Nederland en België tegen verlaagde prijzen op de markt gebracht. De fiscus heeft vol gens de officier door deze af faire bijna twee miljoen gul den misgelopen. Justitie en FIOD startten een onderzoek, nadat in België iemand een videorecorder ter reparatie aanbood terwijl de leverancier dacht dat het apparaat naar Nigeria was uitgevoerd. De drie verdachten zouden hebben gewerkt voor enkele Rotterdamse handelaren in scheepsbenodigdheden. De rechtbank heeft in juli al een drankhandelaar en twee (ex- Jdouanebeambten veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, en terugbetaling van enkele tien duizenden guldens ten onrech te genoten voordeel. Uit reclasseringsrapporten kwam naar voren dat het trio handelde uit geldproblemen of uit een soort hulpvaardigheid of uit hebzucht in combinatie met de sleur van het werk. De officier laakte het gemak waarmee de douaniers zich lie ten overhalen. Omdat hun cliënten bezig zijn een nieuw bestaan op te bouwen, vroegen de raadslieden de rechtbank de straf te beperken tot dienst verlening. Uitspraak 2 december. YRUT land, ring h dbouw erikaa 1 Bayi tijder rantie geeft dat Honec^p cj0( zal worden berecht. De Duitse minister vair. Kinkel wil van geeiPeëev£ waarden vooraf weteff gene zijn Russische ami zijn j vindt dat in een demot e "V rechtstaat zo'n verzoe ee past is. Niet de onders ran„pn regeringen, maar de c dige rechters moeten o'en du neckers lot oordelen ei sen. Kinkel vindt dat h van Si voor iedereen gelijk mi?oorderi Gorbatsjov zou tegen zei n rechting van Honeck dat d omdat hij vreest dat was ook wel eens - in Rusl' een teraard - ter verantw te Ier zou kunnen worden g< is van voor zijn politieke doeijnk Ret ten, wat uiteindelijk maandi uiteenvallen van de Sod opgesl heeft geleid. legevar imsoeft Minister Fjodorov is pl d in a een belangrijke gespre vnjg( ner geworden sinds ee genote dagen het Sovjet-mi van justitie is opgehevi Tiende ministerie dat volgens Ultêaa rov „politiek bandere me heeft bedreven door Ho 8ev0 indertijd bij nacht e 6°-jarij Duitsland uit te smokk'Jum naar Moskou te vlieger 1 Fjodorov verblijft in Bi m een meerdaagse conl ondan waaraan 16 ministers ris titie, voornamelijk uit k ziJn e en Oost-Europa deel ®en ja Doel van de conferenti lS1f 1" staten in dat deel van nden 1. te helpen bij de vele "?°r )wettelijke consequent dkwaï zijn ontstaan bij de omilse m ling van een social Ame; staatsvorm naar een viaet mocratie. gewei ij. In j. ident Ken I rde K 'wacl In Amerika is de doodstraf niet levenslang Maar het einde. Oolj als je pas 16 bent. Ook als je geestelijk gehandicapt bent. Er is get weg terug Ook niet als je onschuldig blijkt O IRQ 4S4QOO AMNESTY INTERNATIONAL grote grond is e< I Bark een c jij wi

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4