oden keren terug naar refpunten Oost- Berlijn IMF schrapt hulp andere landen ten bate Sovjetunie aJ Federaal leger vervalt in chaos Achttien doden in Brazilië door storm wdae Sou/tout "Maxwell geen spion' en lit in afdelii onie muzif afdelin JDEN Beschuldigingen van Seymour Hersh, de Ameri- ise schrijver/journalist en winnaar van de Pulitzer Prijs, dat »rt Maxwell betrokken was bij de ontvoering van Mordechai Junu. de man die Israëls atoomgeheimen onthulde, blijken op og te berusten. Een bekende oplichter hield Hersh en diens ■ver Faber voor de gek door hen te laten geloven dat Max- de onlangs overleden Britse media-magnaat, geholpen had het uitwerken van een complot van de Mossad, de Israëli- geheime dienst. Deze onthulling werpt een heel ander licht ie recente uitlatingen van Hersh dat Maxwell spioneerde Israël en in dienst was van de Mossad. Hersh en Faber be ien hun 'Maxwell saga' afgelopen maand met de publicatie het boek 'The Samson Operation', dat vertelt hoe Israël een eaire macht werd. De pathaloog-anatoom die de leiding had de eerste lijkschouwing van Robert Maxwell, heeft het afge- ii weekeinde toegegeven dat er wellicht fouten zijn gemaakt iet onderzoek. Deze week worden details bekendgemaakt een nader onderzoek in Madrid. De vrees groeit dat de ware van Maxwells dood nooit bekend zal worden. (c) The Sunday Times, Londen BINNENLAND MAANDAG 18 NOVEMBER 1991 Baby overleeft vijf dagen in wc KINGSTON De politie van Jamai ca heeft een huishoudster gearres teerd omdat zij haar kind direct na de geboorte in de wc zou hebben ge gooid. De baby overleefde vijf dagen in de put onder de wc-pot voor hij werd ontdekt. De 35-jange moeder gaf als motief dat zij geen kleren had voor haar kind en dat haar man haar slecht behandelde. De baby werd ge vonden nadat een bewoner van het huis terugkerende dromen had over een baby in de wc, aldus de politie. Het kind van zes pond wordt ver pleegd in een ziekenhuis. De moeder moet volgende week voor de rechter verschijnen. VN REGISTREERT HANDEL CONVENTIONELE WAPENS NEW YORK Een commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft een „histori sche" resolutie aangenomen om in het VN-hoofdkwartier een register voor handel in conventionele wapens aan te leggen. Medewerking zal op vrijwil lige basis plaatsvinden. Landen zullen ook vrijwillig informatie kunnen ge ven over hun wapenvoorraden en over wapens die voor nationale legers op de binnenlandse markt worden aangeschaft. Het initiatief voor de re solutie was vooral uitgegaan van de EG-landen, Japan, de Verenigde Sta ten en de Sovjetunie. Het idee achter de resolutie, die mogelijk werd door het einde van de Koude Oorlog, is dat een register spanningen tussen landen kan verminderen. WASHINGTON Het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) is van plan zijn aandacht voor ongeveer 50 landen drastisch te verminderen om meer geld en stafmedewerkers te kunnen in zetten voor hulp aan de Sovjetu nie, zo zeiden IMF-medewer- kers dit weekeinde Voornaamste reden zou zijn dat het fonds niet over voldoende personeel beschikt en van zijn leden geen toe stemming krijgt om meer deskundi gen aan te nemen. Van de maatregel kunnen kleinere industrielanden en ontwikkelingslanden het slachtoffer worden die in de visie van het IMF en dankzij rigoreuze controle van het IMF op economisch en monetair ge bied juist goede vorderingen maken. Elk jaar houden IMF-experts inten sieve besprekingen om de economi sche situatie in pik van de 155 lidsta ten te analyseren en aanbevelingen Het plan houdt in dat het IMF hier mee bij ongeveer 100 landen door gaat. Hiertoe behoren grote industrie landen zoals Italië en ontwikkelings landen die geld lenen of op het punt staan geld te lenen van het IMF. De andere landen zullen om de twee jaar aan een onderzoek worden onder worpen, tenzij een land een verzoek indient voor jaarlijkse controle. zicht ïdelijk p der s Miei ie Joif om er )NY ALLEN-MILLS langer elijk :n zali LIJN Op een kou- najaarsavond heeft de holsky Strasse in Oost- de toevallige voor- I anger weinig te bie- De straat is een nvolging van verval- vuilzwarte gevels van verwaarloosde flat ouwen. mige gebouwen zijn uitge- i zat iren, andere zijn bezet door sg wel ters. Een achtergelaten Muzieliant staat op het trottoir, dak en de motorkap zijn gesloopt en binnen in de ligt aarde. Er groeit on- d uit de ramen, r halverwege de straat oorspi ken intrigerende geluiden liefst een deuropening. Het is drukke avond in café Jiddische muziek klinkt 1de zi [ebless en ruimte die volgepakt is klanten. Mensen lezen reeuwse kranten. Er zijn mannen gekleed in spij- iroek en orthodoxe joden zwarte hoeden en baar- ijf ges y trad ïr Pa itbarst ikt gn de hoek in een ander r was |s café, Silberstein's, zijn lijenkljwelijks meer zitplaatsen ■verd ïlhikbaar. Een paar straten ZÜ sitier is door de onlangs op- 'loen, |chte Joodse Culturele Unie liriamj Ch, een openbare lezing georgani seerd over Leon Trotski. Het gouden dak van de grootste synagoge van de joodse ge meenschap in Duitsland schit tert weer in het licht van de straatlantaarns. Voor het eerst sinds Adolf Hit ler zijn troepen losliet op jood se winkels in de 'Kristallnacht' van 1938, begint de joodse ge meenschap weer op te bloeien in Oost-Berlijn. In het begin van de jaren dertig woonden er op z'n minst 175.000 joden in Berlijn. Door toedoen van de nazi's en onverschilligheid van de communisten was dat aantal in de jaren tachtig ge daald naar 200 in het oostelijke gedeelte van de stad. De val van de Berlijnse Muur heeft een stroom van activitei ten en investeringen op gang gebracht in een voormalige joodse wijk die veertig jaar lang een verlaten monument van nazi-terreur was. Joden uit West-Berlijn en Amerika zijn teruggekeerd op zoek naar hun vroegere huizen. De komst van duizenden joodse immigranten uit de Sovjetunie zorgt voor de onontbeerlijke aanvoer van nieuw bloed. De joodse opleving, die zich af speelt rond de verwoeste syna goge, is des te opmerkelijker omdat tegelijkertijd een plotse linge toename van 'neo-nazi'- geweld te zien is. Maar de dreigende agressie heeft de jo den er niet van weerhouden zich opnieuw te vestigen in hun vooroorlogse arbeidersdis trict, dat bekend staat als het 'Scheunenviertel'. Davidsster De hernieuwde opkomst van een sterke joodse aanwezig heid is zeer succesvol in het oosten van de stad. Zelfs zó dat de joodse autoriteiten in West- Berlijn, die het jarenlang voor het zeggen hadden met be trekking tot joodse aangele genheden in heel Duitsland, nu in een bitter gevecht zijn verwikkeld met hun nieuwe oosterse rivalen over eigen domsrechten en religieuze rechtsbevoegdheid. Het meest dramatische teken van de joodse wederopbloei is de gouden Davidsstér op de koepel van de grootste synago ge van de stad. De Oranien- burger synagoge, die gebouwd is in Moors-Byzantijnse stijl en die in 1866 werd ingewijd door de keizer, werd door de nazi's uitgebrand in de Kristallnacht. Het gebouw liep inde loop van de oorlog nog meer schade op en pas in 1988 bèsloot de communistische regering de synagoge te laten restaureren. De bouw van de nieuwe koe pel werd afgelopen juni vol tooid en reparatiewerkzaam heden aan de gevel zullen nog tot 1995 doorgaan. Aangrenzende gebouwen her bergen al een museum en ver schillende klaslokalen voor Russische joden. Uil Eisel, een rijke joodse kunstverkoopster uit Oost-Duitsland, kwam daardoor op het idee een café te beginnen in het gebouw naast de synagoge dat zij had gehuurd. Ze had er geen idee van dat het gebouw voor de oorlog ook een café was geweest. Totdat het in de Kristallnacht werd verwoest, was Silberstein's een populaire kroeg voor intellec tuelen. Franz Kafka, de Tsjechoslo waakse schrijver, was er een graag geziene gast. De heropening van het café vond in mei van dit jaar plaats. En wederom is het één van Oost-Berlijns meest be zochte trefpunten. Eisel geeft toe dat zij bezorgd is over de recente aanvallen van neo-nazi's. De politie be waakt de synagoge constant sinds vandalen begin dit jaar brand probeerden te stichten. Toch voelen weinig joden in Berlijn zich werkelijk be dreigd. Sommigen zijn opge lucht dat het antisemitisme niet veel sterker de kop heeft opgestoken bij de onlangs ge pleegde aanslagen tegen immi granten. „Ze schijnen zich vooral te richten op mensen van wie ze vinden dat die niet in Duitsland thuishoren, zoals de Vietnamezen en de Mocam- biquanen", aldus Irene Lunge, een linksgeoriënteerde schrijf ster. (c) The Sunday Times, Londen ien da ondt >pronl nisati jn b 180 aanzii vorig aanta at hij bezo istival inbod raakt hoof at ui i een *mièi dprin tien ka, nigdel meer rgië), est-Ei digd Aziat a. Er n de il Hi erdee net ur te plitie enya pat 'toging teen draait 50*001 :t FaJ Ie cafés rond de Oranienburger synagoge in Oost-Berlijn zoeken de joden elkaar als yanouds weer op. RIO DE JANEIRO Drie da gen van hevige regenval en zware windstormen hebben dit weekeinde in het zuiden van Brazilië achttien mensen het leven gekost en duizenden mensen dakloos gemaakt. Negen mensen verdronken door een overstroming in Flo- rianapolis, een kustplaats en hoofdstad van de zuidelijke deelstaat Santa Catarina. Twee mensen kwamen om in de zui delijke stad Londrina toen een gebouw van vier verdiepingen voor de harde wind bezweek en instortte. Bij verkeersonge- IROBI De politie in de lyaanse hoofdstad Nairobi ;t zaterdag met traangas en >enstokken geprobeerd een ^ïonstratie voor democratie verhinderen. Duizenden ,a ïsen hadden gehoor gege- aan de oproep van het on- gs opgerichte Forum voor Herstel van de Democratie •RD) om deel te nemen aan demonstratie, die door de ïring van president Daniel Moi was verboden. De its waar de demonstratie worden gehouden was ter door de politie afge- Vijf FORD-leiders gearresteerd op weg ir de demonstratie. De Ver- Staten, Duitsland, •Brittannië en Denemar- hebben de arrestaties erp veroordeeld. rJoot-I f i- Kroatische soldaten lopen door het verwoeste dorpje Gorice. lukken die aan de storm wer den toegeschreven lieten ze ven mensen het leven. Volgens reddingswerkers zijn ongeveer 10.000 mensen dak loos geworden in de deelstaten Santa Catarina, Rio Grande do Sul en Parana toen de storm donderdag toesloeg. Merkwaardig automobiel Belangstel lenden kijken hun ogen uit bij de de monstratie van een auto met driehoe kige wielen op een ten toonstelling van Toyota. Het merk waardige voertuig won de gouden medaille tij dens de jaar lijkse ideeen wedstrijd van Toyota. FOTO: AP BELGRADO Het fede rale leger van Joegoslavië verkeert in opperste cha os. Dienstplichtigen en vrijwilligers klagen over wekenlange wachttijden, slecht materieel en een to taal gebrek aan logistieke organisatie. In de hogere echalons lijkt tegelijker tijd elk strategisch denken over doel en zin van de oorlog tegen de Kroaten te zijn vervangen door het voeren van zinloze veld slagen om een stad als Dubrovnik, die krijgskun dig van geen enkel belang „We zouden niet eens weten wat we ermee moeten, als we hem eenmaal in handen heb ben", verzuchtte een officier onlangs. Het meest zichtbaar is de cha os onder het kader te velde. Reservisten doen hun uiterste best het land uit te komen voordat ze naar het inmiddels beruchte front rond de stad Vukovar worden gestuurd, zij die hun plicht niet kunnen of willen ontlopen worden vaak zonder enige training in de voorste linies ingezet. „Ik kreeg anderhalf uur schietles met een halfautoma- tisch geweer, om vervolgens met een ander soort geweer naar het front te worden ge stuurd", verklaarde een vrij williger tegenover het Engels talige weekblad Politika. Voor het leren gooien van handgra naten werd nog eens en paar uur uitgetrokken, in welke tijdsspanne een officier aan zijn ogen gewond raakte door een ontploffende demonstra tiegranaat. Juist terug van het front waar hij slechts een aanval uitvoerde maar wel on middellijk een aantal kamera den verloor kan de vrijwil liger zich niet herinneren iets van de heroiek te hebben ge vonden waarop hij had ge hoopt. Terug wil hij niet meer. Terwijl hij onder vuur lag, wisten zijn medestrijders in het achterland uit verveling niets anders te doen dan naar de fles te grijpen en de burger bevolking te terroriseren. „We hebben niets tegen de mi litairen, maar deze hordes hebben niets meer met het volksleger te maken zoals wij dat altijd gekend hebben", klaagde een inwoner van de Bosnische stad Mostar bij voor beeld over het gedrag van een in de buurt gelegerde eenheid uit Montenegro. De reservisten vallen meisjes lastig, plunde ren drankwinkels en zitten de hele dag te zuipen, aldus de klachten. Nu zitten deze eenheden rela tief ver van het front, maar ook in en rond de Servische stad Sid komen geluiden over een totaal gebrek aan discipli ne. dronkenschap en desertie. Gelegen op de Kroatische grens is Sid door het leger als uitvalsbasis en verzamelsplaats gekozen. Twee Nederlandse journalisten waren enige tijd geleden in een plaatsje juist over de grens getuige van de executie van vier Kroaten, die met een handgranaat zouden zijn betrapt. Van enige bevel structuur lijkt nauwelijks meer sprake. Soldaten houden het schaarse verkeer aan en bedreigen de inzittenden met hun machinegeweren. Waagschaal Met de chaos onder de man schappen, lijkt ook het strate gisch brein van het leger op hol geslagen. Materieel, man schappen en (vooral) het laat ste restje internationale good- wil worden in de waagschaal gesteld voor het veroveren van Dubrovnik. dat strategisch geen enkel doelt dient. „Mis schien kan het als ruilobject dienen tijdens komende on derhandelingen", oppert een westers militair attaché in Bel grado aarzelend. Langs de andere fronten met uitzondering van Vu kovar beperkt het leger zich in de praktijk tot het ver dedigen van de stellingen die eerder zijn veroverd. Of de militairen die stellingen zullen opgeven als hun officiële taak. het beschermen van de Servi sche minderheid in Kroatië, wordt overgenomen door een eventuele VN-vredesmacht is volstrekt onduidelijk. De ene generaal roept in Belgrado dat er geen sprake van kan zijn dat de troepen zich zullen te rugtrekken. een ander ver klaart tegelijkertijd in Zagreb dat hij daartoe zeer wel bereid is Een derde roept akkoord te gaan met de komst van de Blauwhelmen, de vierde stelt voorwaarden die elke inter ventie van een vredesmacht al bij voorbaat uitsluiten Maar ondanks de chaos en de wanprestaties, is het leger mo- .menteel de enige nog redelijk functionerende federale instel ling. De desertie, de uitval van materieel en de verliezen zijn hoog, maar er zijn nog man schappen en tanks genoeg om de afscheiding van Kroatië te voorkomen. Meer dan zestig kazernes mogen in Kroatische handen zijn gevallen, in de omstreden gebieden zijn de militairen heer en meester. De luchtmacht beheerst het lucht ruim en heeft met zijn aanval op het paleis van de Kroati sche president Tudjman bewe zen tot precisie-bombardemen- ten in staat te zijn. Nauwelijks De afgekondigde EG-boycot treft het leger nauwelijks, evenmin als het wapenem bargo de militairen deert: wa pens zijn er in overvloed. Politiek is het leger ook nau welijks verzwakt. Het staat- spresidium, hoewel flink uit gedund, is op papier opperbe velhebber, maar in de praktijk luisteren de politici meer naar de generaals dan andersom. Dat ook de EG zich realiseert dat zonder het leger geen op lossing denkbaar is, blijkt uit de gesprekspartners die Lord Carrington zich tijdens zijn laatste reis naar Joegoslavië koos: hij ontmoette niemand van het presidium, minister van buitenlandse zaken Lon- car werd slechts ter decorum de hand geschud. Behalve voor de presidenten van de re publieken ruimde Carrington echter wel degelijk tijd in voor minister van defensie Kadije- Alle krijgsvertoon ten spijt, zal ook het leger niet in staat zijn om de eenheid van Joegosla vië, en daarmee van zichzelf, te redden „Zonder deze oorlog heeft het leger geen bestaans recht meer, waar moeten de generaals dan naar toe. Geen enkele republiek wil het mili taire apparaat overnemen, zelfs Servië is bezig een eigen krijgsmacht te vormen", voor spelt een westerse waarnemer in Belgrado. De kans dat de generaals met een leger zonder land over zullen blijven wordt echter niet groot geacht. Met Joego slavië zal ook het leger naar alle waarschijnlijkheid in steeds grotere chaos uiteenval len en verdwiinen. Een militair van het federale leger leidt in Vukovar een gevangen genomen Kroatische strijder weg. die gewond is aan zijn arm. FOTO. AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7