LEIDEN OMGEVING Kerk en klooster Rijndijk worden wellicht gesloopt 1992 I Sowumt V&D dreigt met schrappen verbouwen Leidse vestiging KATWIJKSE AANNEMER WIL HUIZEN BOUWEN WEEK EINDE Merenwi jk krijgt spoorwegstation ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 AL IN UW KRANT ZATERDAG 16 NOVEMBER 1991 66 wil tunnel onder Breestraat ,EIDEN Om de Breestraat aantrekkelijker te .ïaken als winkelgebied, zou alle gemotoriseerde rerkeer uit de straat moeten verdwijnen, imdat het echter voor bussen een belangrijke door- lande route is, deden de democraten gisteren bij de .jgrotingsbehandeling verkeer de suggestie de jtraat te ondertunnelen. In hun alternatieve begro ting hebben de democraten ook 750.000 gulden de nmerk jogere opbrengst van de fiscalisering van parkeer- 14 joetes, waarbij de boete wordt vervangen door een jelastingaanslag voor verbetering van het open jaar vervoer uitgetrokken. Verkeerwethouder J. Walenkamp nam het voorstel echter niet serieus, let is volgens hem in de eerste plaats te duur en tie ku bovendien is het openbaar vervoer in de huidige g-|04 irorm niet meer weg te denken. dheid LEIDEN Het warenhuis concern V&D dreigt de ge plande drastische modernise ring van de Leidse vestiging niet door te laten gaan. Aan leiding is het plaatsen van het pand aan de Aalmarkt/Bree straat op de gemeentelijke monumentenlijst. V&D vindt dat het daardoor te veel in haar vrijheid wordt beperkt. Dat schrijft V&D Nederland in een toelichting op de be zwaren tegen het tot monu ment verklaren van het ge bouw. Gisteren dienden die bezwaren voor de commissie beroep en bezwaar. De behan deling ervan beperkte zich echter tot de constatering dat de bezwaren veel te laat zijn ingediend. V&D heeft daar door in feite nauwelijks nog mogelijkheden meer om de plaatsing op de monumenten lijst aan te vechten. Volgens het warenhuis dreigt door de plaatsing op de ge meentelijke monumentenlijst de waarde van het gebouw te dalen en heeft het bedrijf ook geen mogelijkheden meer om flexibel wijzigingen aan te brengen. V&D bestrijdt dat de panden zo bijzonder zou den zijn. Het bedrijf meent dat er voldoende waarborgen zijn dat na eventuele sloop een nieuw hoogwaardig pand verrijst, dat minstens even veel kwaliteit heeft. De gemeente Leiden is het niet eens met de stellingname dat de vrijheid van V&D door het besluit wordt aange tast. „De plaatsing op de mo numentenlijst heeft alleen be trekking op de buitenkant, boven de etalages", aldus M. Schra van de gemeentelijke directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer. Binnen kan het bedrijf volgens hem ge woon zijn gang gaan. Buiten kan dat op de begane grond ook. Hij merkt daarbij op dat de gemeente in dit soort ge vallen vrijwel altijd tot over eenstemming komt met on dernemers. De klacht dat de waarde daalt door plaatsing op de monu mentenlijst is volgens Schra wel vaak gehoord, maar is vrijwel nooit aantoonbaar. Eerder is het omgekeerde het geval omdat voor monumen ten juist subsidies kunnen worden gevraagd om ze in stand te houden. Hij wijst ver der op de ligging van het ge bouw, op een zeer gevoelige plek in de binnenstad. Vol gens hem is de gemeente niet of nauwelijks in staat via be stemmingsplannen en derge lijke te waarborgen dat na sloop de plek op dezelfde hoogwaardige manier wordt ingevuld. Over de monumen tale waarde van de panden merkt hij op dat V&D die niet zonder rapporten van één of meer deskundigen van ta fel kan worden geveegd. kr& groi edew tencei ituatie Wethouder iet bang oor lege antoren [DEN Hoewel er de nende jaren tiendui- den vierkante meters itoorruimte bijkomen, akt wethouder J. Wa- kamp (economische za- 1) zich geen zorgen of wel zullen worden [huurd. lenkamp reageerde hier- op een vraag van D66'er de Graaf tijdens de begro- jehandeling economische i, die zich bezorgd af- of zoveel vierkante me- ooroppervlak wel ïuurbaar zullen blijken te Met een economische re- iie in het vooruitzicht en de tigheid waarmee tegen- irdig elke stad meent in de rt van het station kantoren noeten neerzetten, hebben schillende grote makelaars gewaarschuwd voor forse LEIDEN De kerk van de parochie Maria Midde lares in de Stevenshof en het naastgelegen voorma lige klooster van de Do minicanessen worden wellicht gesloopt. De Kat- wijkse aannemer Ouwe hand wil op die plek wo ningen bouwen. In ruil voor het terrein van de kerk, dat eigendom is van de parochie Maria Middelares al ler Genaden, heeft Ouwehand aangeboden elders in de Ste venshof een nieuw kerkge bouw neer te zetten. De plek die het bedrijf daarvoor op het oog heeft ligt naast het ge zondheidscentrum. Deze plaats heeft alles te maken met het bestemmingsplan: om dat niet te hoeven wijzigen, kan een kerk slechts worden gebouwd op een plek die is aangeduid voor 'bijzondere doeleinden'. Ongeveer de enige plaats die daarvoor in de wijk nog in aanmerking komt is naast het nieuwe Gezondheidscentrum aan de Theda Mansholtstraat. De bouwplannen hebben in de parochie voor veel beroering gezorgd. Tijdens een parochie vergadering bleken de stem men over de bouwplannen zeer verdeeld. Een nieuwe kerk in de Stevenshof zou centraler komen te liggen dan de kerk nu ligt. Maar volgens pastoor J. Koeleman moet er toch heel wat tegenover staan wil de parochie de kerk, die dateert uit 1948, opgeven. Bisdom De Katwijkse bouwer toonde aanvankelijk veel interesse in het naastgelegen klooster, waar tot vorig jaar de zusters Dominicanessen waren gehuis vest. Toen zij uit het gebouw trokken om een kleiner pand te betrekken, boden zij het klooster te koop aan. Ouwe hand wilde het pand en de bij behorende gronden wel kopen, maar zou zijn plannen beter kunnen uitvoeren als ook het terrein van de kerk erbij ge trokken zou kunnen worden. De bouwplannen voor de wo ningen, die naar alle waar schijnlijkheid vier woonlagen beslaan, zijn inmiddels voorge legd aan de afdeling stadsbe heer van de gemeente Leiden. Intern heeft stadsbeheer al be sloten om aan de plannen van Ouwehand mee te werken. Het woongebouw zou gaan lij ken op het in de buurt gelegen Van der Valk-restaurant. Het bisdom Rotterdam is ook op de hoogte gebracht van de bouwplannen van Ouwehand. Hoewel het kerkbestuur van de parochie zelf beslist of het ingaat op het Katwijkse aan bod of niet, heeft het bisdom een vetorecht. Volgens woordvoerder H. Her- uer van het bisdom wacht het bestuur van het bisdom nog op een besluit van het parochie bestuur. Dat wacht op zijn beurt weer op een uitspraak van de gemeente Leiden. Voor het plan is namelijk een be stemmingsplanwijziging nodig. De op ambtelijk niveau uitge sproken medewerking wijst echter wel in die richting. Het kerkgebouw aan de Rijndijk dateert uit 1948. De Katwijkse projectontwikkelaar Ouwehand wil op deze plek woningen bouwen. FOTO: WIM VAN NOORT ïeklazer (1) Bet bijdragen van: Frank Buurman, Gerard van der Hoe ren, Rudolf Kleijn, Rens Koldenhof en Monique Roso. stomheid. En toch kon u dat bericht dinsdag op de voorpa gina van onze krant lezen. Pepernoten en snoepjes gelijk munitie werden door Justitie in beslag genomen kort voor de grijsaard er zijn jonge fans mee onder vuur zou nemen. Het moet niet gekker worden. Hierop is dunkt ons nog maar één antwoord mogelijk. Is het nou eens afgelopen met dat geklazer! nt wordt er niet liever op. eeds vaker wordt de bis- :hop ingezet voor zaken die het eerste gezicht niet des ias' lijken. En dat niet al- ren. De goedheiligman wordt >k steeds eerder in de lage nden gesignaleerd om zich *rvolgens in ruime mate n kritiekloos, zoals het een ied bisschop betaamt te ten spannen voor de karre- !S van commercie en agita- iderdaad, Sint als actiemid- ;1 is tegenwoordig ook al ren ongewoon verschijnsel eer. Zo werden we in het •rieden al lastig gevallen >or zwarte Klazen in het ge- •lschap van witte Pieten -Dt op dat moment in onze ilevingswereld de naam van n soort zebravinkje om- t de poeder- en schoens- eercombinatie uit Myra loroordelen zou bevestigen, orige week was het opnieuw ak. Schaamteloos werden laas en Pieterbaas ingezet •or de CNV-jongeren, een 'ijke organisatie, dat Sint heeft nog niet al n principes laten varen de strijd tegen Hedy d'An- na, die per zak richting •anje zou mogen vertrek- n, waar ze met zo'n achter- am overigens volstrekt niet de toon zou vallen. En zo n het gebeuren dat we. na eerste kerstbomen in okto- r, op 4 november al lastig xden gevallen door een llorinenoplatende snieklaas •or het Leidse regiokantoor n de CNV. eklazer (2) aar daarmee begon het ge- demijter pas echt. Amper dagen later stortte de nmercie zich op de Spaanse •immeljockey. Verbijsterde idertjes in Alphen aan de n wisten zaterdag 9 no- mber niet hoe snel ze hun kes onder de brievenbus •esten zetten, toen ze -twee ken voor zijn officiële tele- >ie-aankomst in Amster- m- de bekende mijter en Sttenbaard tussen het win- lende publiek ontwaarden, •ordwijk, Ter Aar, War- >nd en Noord wijkerhout lgen vandaag. Afgelopen aandag was er weer een po- ek tussendoortje in Rijne- ld. Hoewel geen schoen- leer bestand zou zijn tegen t met chloor doordrenkte dwater van De Hazelaar, fitte een Pieter-delegatie bij leden van de commissie •lzijn gewapend met een •tje handtekeningen voor t open houden van het embad. Alsof Sint naast schimmel ook nog be- efte zou hebben aan zwem- rseczeem. e, Sinterklaas wordt er niet ver op. Maar dat de kinder- iend van huis uit zover zou an dat hij zijn doelgroep zou 'token met onder de vuur- •penwet vallend strooigoed, sloeg zelfs ons even met In beeld Het Zoeterwoudse college van burgemeester en wethouders vindt dat in een klein dorp best groot kan worden ge dacht en daarom lag daar in eens een voorstel om 11.000 gulden uit te trekken voor een grootbeeld televisietoestel (diagonaal 95 centimeter) met toebehoren. Met dat toestel kan ook op een professionele manier voorlichting worden bedreven. Visuele presenta ties over verkeersveiligheid, bewegende beelden bij exposi ties, schooltelevisie en ga zo maar door. De draai van ver keersveiligheid die aan deze decadente manier van televi siekijken wordt gegeven le vert bovendien 5.500 gulden subsidie op van Rijkswater staat. Pik in, het is bijna win ter, moet wethouder Ton Rin- gersma gedacht hebben. Wie kan er bezwaar hebben tegen een optimale videovoorzie ning die door het Rijk voor de helft wordt betaald. De zuinige leden van de com missie openbare werken gooi den echter roet in het eten. Een klein dorp als Zoeter- woude heeft geen behoefte aan grootsteedse uitspattin- gén. Een bescheiden draagba re televisie pas beter bij de ge meente enis veel goedkoper voor zowel het Rijk als de Zoeterwoudse burgers, die toch al voor het net verbouw de gemeentehuis krom moeten liggen. Ton Ringersma deed zijn best om de commissieleden van het nut van grootbeeld te overtuigen. „Als we het doen moeten we het gelijk goed doen. Zeker als we voor een groot publiek iets moeten pre senteren is grootbeeld onmis baar", probeerde hij nog. De commissieleden waren echter niet te vermurwen. Een bios coopachtig televisiescherm kan immers alleen maar lei den tot ongewenste luxe-tafe relen in het gemeentehuis. Als de voorlichtingsbanden zijn vertoond komt het perso neel natuurlijk bij elkaar om bijvoorbeeld gezamenlijk naar een voetbalwedstrijd te kij ken, waarbij overmatig ge bruik van bier en vuile taal niet van de lucht zullen zijn, hetgeen leidt tot een algeme ne verloedering in het ge meentehuis. Met een veel minder aantrekkelijk klein schermpje onstaan die proble men niet. Ambitie (1) Drie ton voor de inrichting van een Schilderspleintje aan De vroegste Sinterklaas kwam op 4 november naar Leiden om voor de CNV-jongeren wat lucht ballonnetjes op te laten (Zie: Geklazer). FOTO: WIM VAN NOORT de Weddesteeg, anderhalve ton voor een tijdelijke over kapping over het voorplein van de Lakenhal, tachtig mil le voor de herinrichting van een Rembrandt-atelier. Plan nen die niet bij plannen ble ven maar waarvoor de Leidse gemeenteraad onlangs, zij het schoorvoetend, groen licht gaf. En op het gebied van cultuur staat er nog veel meer aan te komen: de opwaardering van de Stadsgehoorzaal tot een concertzaal van faam en for maat, een Centrum voor Beel dende Kunst in de Mandema- kerssteeg, een nieuwe vleugel voor de Lakenhal, de nieuw bouw van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum. Wie al deze initiatieven op een rijtje zet, merkt dat Lei den tenminste op het gebied van kunst en cultuur een dy namische stad is. De achter eenvolgende wethouders Van Dongen en Koek gaven en ge ven hun zegen aan vrijwel elk voorstel dat aan de breinen van hun topambtenaren ont spruit. En de Leidse gemeen teraad verbindt er even ge makkelijk haar goedkeuring aan, zij het soms na wat sput teren en een beetje dwarslig gen. Maar bij de begrotingsbehan deling van kunst en cultuur deze week stak één raadslid zijn nek uit. Tim van Houten van de Socialistiese Partij ver vulde voor één keer zijn op positierol op de juiste manier en zette vraagtekens bij alle stormachtige plannen om van Leiden een cultuurstad van on-Nederlandse allure te ma ken. Ambitie (2) „De manier van intensivering van het kunstbeleid lijkt ons op zijn minst overtrokken," begon Van Houten zijn mono loog. „Er zou eens kritischer moeten worden gekeken naar alle hooggegrepen plannen en projecten. De overkapping van een Lakenhal, drie ton voor de aanleg van een Schil derspleintje...Tegenover de bezuinigingen die in andere sectoren moeten worden doorgevoerd, zijn zulke uitga ven nauwelijks te verdragen noch te verantwoorden. De Stadsgehoorzaal zou landelij ke uitstraling moeten heb ben De scepsis die ook geregeld in betogen van andere fracties opduikt maar nooit leidt tot echte afkeuring van een voor stel, werd wel verwoord door de kleinste oppositiepartij. „Tilburg heeft ooit een kaar tje uitgegeven waarop de stad als het centrum van de we reld werd afgebeeld. Die pre tentie moet Leiden bepaald niet hebben. Als je ziet hoe veel problemen er zaten aan het behoud van het Parmen- tiercomplex, dan lijken de nu ances toch iets verkeerd te worden gelegd". Namen van hoge ambtenaren noemde Van Houten niet maar het was duidelijk dat hij doelde op het hoofd van de directie cultuur Yvonne van Baarle, die met haar liefde voor kunst maar vooral haar dadendrang en ambitie een nadrukkelijk stempel heeft weten te druk ken op het cultuurbeleid van de laatste twee jaar. Van Houten zei die avond wat iedereen eigenlijk al maanden dacht maar zelden hardop durfde te zeggen uit angst een zeer zorgvuldig samengesteld collegeprogramma in de war te schoppen, of te worden be ticht van persoonlijke wrok jegens de topambtenaren bij cultuur. Maar wanneer voor nieuw cultuurbeleid verspreid over vier jaar 835.000 gulden is gereserveerd, terwijl nieuw ouderenbeleid in dezelfde pe riode 220.000 gulden krijgt toebedeeld, zijn om met Van Houten te spreken „de nuances toch iets verkeerd gelegd". Namen Krijgt de gemeente Leiden straks een directie 'huisje, boompje, beestje'? Die moge lijkheid moet niet uitgesloten worden. Want er is een wed strijd uitgeschreven onder de ambtenaren wie de origineel ste naam bedenkt voor de vijf diensten waarin de gemeente wordt verdeeld bij de komen de reorganisatie. Kennelijk hoopt het stadsbestuur op die manier er is ook een prijs beschikbaar haar personeel meer bij de voor sommigen omstreden reorganisatie te be trekken. Niet dat de nieuwe afdelingen nog geen namen hebben. De diensten heten nu al 'Milieu Wonen', 'Ruimtelijke orde ning en Beheer', 'Welzijn, re creatie, onderwijs en cultuur', 'Sociaal economisch beleid' en 'Burger/Facilitaire dienst'. Een beetje droog, en erg amb telijk, maar het zegt wel wat wordt bedoeld. En de namen worden intern al gebruikt. Veel zal er dus niet verande ren en origineel zal het ook niet worden. Maar voor de deelnemers aan de wedstrijd volgen hieronder wat tips. Bij Ruimtelijke orde ning en Beheer kan gedacht worden aan 'Van Lego kun je alles maken', of 'De Blokken doos'. 'Welzijn, recreatie, on derwijs en cultuur', zou 'spe lend leren', of 'Vier op een rij' kunnen worden. Een aardige voor Sociaal economisch be leid is gewoon 'Werk' of 'werkgelegenheid'. De Bur ger/Facilitaire Dienst kan wel worden aangeduid als 'de ba lie' of 'Van de wieg tot het graf. 'Huisje, boompje beestje' ligt voor de hand voor Wonen Milieu'. Gezien de woning nood en de milieuproblemen kan dat ook worden: 'Nee heb je, en ja kun je krijgen', of 'Niet geschoten is altijd mis'. Overigens zijn afkortingen in het stadhuisjargon onuitroei baar. En zoals een wakkere medewerker ontdekte dat in dit opzicht de naam Katholie ke Universiteit Tilburg onge lukkig uitpakte, hadden amb tenaren in Leiden wel twee keer na mogen denken voor dat ze de dienst met onderwijs WROK noemden. LEIDEN De Merenwijk krijgt definitief een spoorweg station. Wethouder J. Walen kamp heeft van NS-directeur Ruiten de verzekering gekre gen dat het station er in 1996 Het station was één van de projecten in het kader van het uitbreidings- en verbeterings programma Rail 21 van de Ne derlandse Spoorwegen. Door onvoorziene extra investerin gen en hoger uitvallende kos ten dreigde een aantal plannen in het water te vallen. De spoorverdubbeling tussen Lei den en Alphen was er één van, terwijl Leiden ook vrees de voor het geplande station Merenwijk. Na afloop van de persconferentie afgelopen dinsdag over de stationsplan nen in de binnenstad, kreeg Walenkamp van de NS-direc teur te horen dat dit project was veiliggesteld. Walenkamp maakte dit gisteren bekend tij dens de behandeling van de begroting verkeer. De informatie over buslijnen door de NZH wordt volgend jaar verbeterd. Het is de be doeling dat met ingang van de nieuwe dienstregeling verbe terde informatieborden in de abri's worden aangebracht. Op dit moment wordt er tus sen de NZH en de gemeente Leiden nog over gediscus sieerd wie moet opdraaien voor de kosten van de nieuwe borden. Dat is een tussen de twee partijen telkens terugke rend probleem: de gemeente vindt dat de NZH verantwoor delijk is voor de kosten als ex ploitant van de buslijnen, de NZH is van mening dat de ge meente op de kosten kan wor den aangesproken als wegbe- heerder en als verantwoorde lijke voor een goed openbaar Met de nieuwe magneetbor den, die behoorlijk vandaalbe- stendig zullen zijn, verdwijnen de oude palen met dienstrege lingen. PvdA'er A. Boot noem de die gisteravond „altijd on leesbaar" en zei blij te zijn als dat verbeterd zou worden. Volgens Boot schiet de NZH ernstig tekort in haar service en haar informatievoorzie ning, en dat in een tijd waarin steeds meer aandacht uitgaat naar het openbaar vervoer om het autogebruik terug te drin gen. Verkeerswethouder J. Walen kamp kon haar kritiek in de richting van de busmaatschap pij geheel en al onderschrij ven. Op de oproep van onder meer Groen Links om overleg over georganiseerd groepsver- voer van en naar bedrijven te bevorderen, reageerde hij met de subtiele opmerking dat er „wel één en ander aan het commerciële beleid van de NZH schort". In zijn ogen laat de vervoersmaatschappij een hoop kansen liggen, die ver volgens wel door bijvorbeeld taxibedrijven worden opge pikt. Bouw kindercentrum Stevenshof niet langer uitstellen LEIDEN Er moet op korte termijn alsnog geld worden gestoken in de bouw van het kindercen trum Stevenshof. Het on derkomen zou aanvanke lijk begin volgend jaar moeten worden geopend, maar dat is met een jaar uitgesteld. Ingrijpen is ge boden, zo schrijft de Soci alistiese Partij in een brief aan het college van B en W. De Stevenshof moet als wijk met de meeste jonge kinderen van Leiden door de vertraging onacceptabel lang wachten op een hoognodige voorziening, zo meent de partij. In de nieuwbouwwijk is een wacht lijst van 600 kinderen die al ruim vier jaar bestaat. Het uit stel impliceert dat kinderen die nu worden geboren, niet voor de basisschoolleeftijd aan de beurt zijn. Een aanzienlijk aantal kinderen zal sowieso al buiten de boot vallen. „Voor komen moet worden dat door uitstel het centrum overbodig wordt. Dat zou weliswaar een aardige bezuiniging maar ook een gemiste kans zijn", aldus gemeenteraadslid T. van hou- Voor het kindercentrum is een bedrag van 800.000 gulden no dig. De SP wil daarvoor alsnog geld vrijmaken binnen de be groting van volgend jaar. Over de besteding van de gemeente lijke gelden wordt momenteel gepraat. ADVERTENTIE WERELD WONDER TUIN '•f Mi HET WONDER DAT U NIET MAG MISSEN IN 1992 Informatie over de advertentiemogelijkheden Bel 071-122244 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9