onderden ioldaten ;xtra naar xplosief Belfast „Heeft niet iedereen wel eens fouten gemaakt?" ergaande economische hervormingen in Rusland Baker kapittelt China over mensenrechten APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Vijf landen vragen om vrijlating Nobelprijswinnaar Sou/uxnt BUITENLAND ZATERDAG 16 NOVEMBER 1991 einramp Taiwan 1st 34 doden LlPEI Bij een botsing van »e passagierstreinen op Taiwan j gisteren 34 mensen om het [en gekomen. Het was het ern- tete treinongeluk in de historie ji Taiwan. ■im honderd passagiers raakten Vond, onder wie zeven Japan- ts. Een slecht werkend licht op spoorlijn, waar de twee trei- i van hetzelfde spoor gebruik esten maken, was de oorzaak k het ongeluk. Udingswerkers hebben de hele Eht gewerkt om de doden en Londen uit de wrakstukken te Washington wil daders 'Lockerbie' in VS berechten WASHINGTON Washington eist dat de twee Libiërs, die zijn beschuldigd van de aanslag op het vliegtuig dat bij het Schotse Lockerbie neerstortte, in de vere- - nigde Staten worden berecht. „Dat zijn we aan de familieleden van de slachtoffers verschuldigd", aldus woord voerder Marlin Fitzwater van het Witte Het voorstel van Libië om de twee voor een internationaal gerechtshof te brengen, werd van de hand gewezen. Libië heeft gisteren formeel ontkend be trokken te zijn bij de aanslag. Niettemin sprak de Franse president Francois Mitterrand zich gisteren, in na volging van Londen en Washington, uit voor vergeldingsmaatregelen tegen Libië. Israël ontkent fatale beschieting JERUZALEM Het Israëlische leger heeft ontkend gisteren het Zuidlibanese dorp Zibkin te hebben beschoten. Volgens Libanese veilig heidsbronnen heeft een granaatinslag in het dorp aan vier kinderen het leven gekost. De kinderen, tussen 10 en 14 jaar, vonden de dood bij een voltreffer op het dorpsplein, aldus de Li banese bronnen. Een vijfde kind werd gewond in het ziekenhuis opgenomen. De dodelijke gra naat zou zijn afgevuurd vanuit de door Israël in gestelde veiligheidszone in Zuid-Libanon. De Is raëlische legerleiding ontkende dat er is gescho ten op Zibkin en pleitte ook het pro-Israëlische Zuidlibanese Leger (SLA) vrij. De legerleiding in Jeruzalem zei dat zich in Zibkin waarschijn lijk een „plaatselijk incident" heeft voorgedaan. Bouterse op matje wegens uitspraken PARAMARIBO Desi Bouterse is door de Suri naamse regering gewaarschuwd dat hij zich bui ten de politiek moet houden. Minister van defen sie Gilds zei dat hij Bouterse bij zich had ontbo den omdat de legerleider zich niet had gehouden aan een afspraak om de politiek aan de gekozen regering over te laten. Bouterse heeft zich kri tisch uitgelaten over regeringsplannen met be trekking tot de strijdkrachten. De regering wil een verbod op de bemoeienis van militairen met de politiek in de grondwet vastleggen en zou overwegen de strijdkrachten in te krimpen van 3500 tot 1500 man. Gilds zei Bouterse ook te heb ben verweten dat deze vorig weekeinde het woord had gevoerd op een bijeenkomst van de Nationale Democratische Partij. „Sovjet-gevangenen in Afghanistan snel vrijlaten" MOSKOU Het Afghaanse verzet zal nog voor het eind van het jaar een eerste groep Sovjet-krijgsge vangenen vrijlaten. Dit heeft een delegatie van de gematigde vleugel van de mujaheddin, die in Moskou is voor besprekingen, gisteren toe gezegd. In totaal worden nog zo'n 300 Sovjet-militairen in Afghanis tan vermist. Volgens het Sovjet- Rode Kruis worden nog een vijftig tal Sovjet-militairen gevangen ge houden door verschillende verzets- facties. Voorwaardelijke celstraf voor ex-generaal Stasi MUNCHEN Harry SchUtt, de belang- rijkste medewerker van de vroegere spionagechef van de voormalige DDR Markus Wolf, is gisteren tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. Een rechtbank in München achtte be wezen dat Schütt tussen 1972 en 1988 opdrachten heeft gegeven aan een me dewerker van de Westduitse inlichtin gendienst die tegelijk voor Oost-Berlijn werkte. Het proces tegen Schütt, die generaal- majoor was van de staatsveiligheids dienst (Stasi) van de DDR, was het eer ste tegen een functionaris die verant woordelijk was voor spionage in het Westen. dat iet mj ;epro( n hei r de \j ille^0GER SIMONS nog vi eren [NDEN Honderden tijd vjra soldaten patrouille- DnlanJ sjncjs gisteravond in jstraten van de Noord- de >e hoofdstad Belfast. Er maarpgt een sombere stem- ng. De bevolking vreest ergste. toenemende vergeldingsac- van republikeinse IRA-le- en protestantse loyale acti- Jen hebben tot gevolg dat fLflsituatie in Noord-Ierland er en meer begint te gelij- 1 op een echte burgeroorlog. vrachpauwehjks een paar dagen sponffd een tiental mensen ver- fcrd. De onrust onder de be- ttking is groot. >t Britse leger dat sinds het ide van de jaren zestig in j Preprd-Ierland de orde tracht ?n [handhaven, ging gisteren P 'ler meer over tot de tijdelij- mobilisatie van ongeveer iingei, a gebSKOU De Russische er isbering heeft een pakket letotergaande economische ™to ormingen aangeno- waaronder liberali sing van de buitenland- ust!l> nhandel. 1400 Noordierse deeltijdsolda ten van het Ulster Defence Regiment. Maar de tijdelijk heid van het militaire optre den bevalt de plaatselijke be volking niet. De Noord-Ieren die niet zijn betrokken in de sectarische strijd, vinden dat de overheid veel te weinig doet en dat zij, telkens wan neer het erop aankomt, niet doortastend genoeg reageert. Er wordt voortdurend meer gesproken over de noodzaak van een politieke oplossing, maar Londen ontwikkelt mo menteel geen enkel nieuw in- titiatief. De regering Major staat voor nieuwe parlements verkiezingen, die voor haar slecht zouden kunnen aflopen. Ze zit al zo diep in de proble men, dat Noord-Ierland er niet meer bij kan. Daarom praat men tegenwoor dig in Londen zo weinig moge lijk over de Ierse kwestie, die al 70 jaar voortsleept. De rege ring weet zich geen raad met het Noordierse vraagstuk dat Groot-Brittannië ontzettend VERKIEZINGEN IN DE BAN VAN (EX?) NEO-NAZI DUKE Een Britse soldaat patrouilleert in een straat in Belfast, waar het tot nieuwe uitbarstingen van IRA- geweld is gekomen. veel geld kost en in de grond een verloren zaak is. Onder tussen stellen Ulsters protes tanten premier Majors minis ter van Noordierland, Peter Brooke, verantwoordelijk voor de huidige gang van zaken. „Hij doet er niets tegen", zeg gen ze. Minister Brooke pro beerde gisteren nogmaals in Noordierland de dialoog tussen de katholieke en protestantse partijleiders op gang te krij gen. De gesprekken liggen stil sinds afgelopen juli. Maar er is weinig hoop dat de voorman nen van Ulster weer snel aan de ronde tafel zullen gaan zit ten: hun fanatieke opvattingen staan nog steeds diametraal te genover elkaar. vens premier is, maakte giste ren bekend dat het kabinet heeft ingestemd met een reeks presidentiële decreten. Onder meer werd besloten het Sov jet-goud en de diamantindus trie onder Russisch beheer te brengen. Daarnaast worden het bankwezen en de olie-in dustrie gereorganiseerd. Met het belangrijkste decreet bescq nietpident Boris Jeltsin, die te- wordt alle buitenlandse handel op het grondgebied van de Russische Federatie geliberali seerd, waarmee een eind komt aan decennia van staatsbeper- kingen en -monopolies. Jeltsin wil zo de poorten openen voor buitenlandse investeerders en hen dezelfde rechten bieden als plaatselijke investeerders. Verwacht wordt dat ook de handel in buitenlandse valuta en de licenties op in- en uit voer worden opgeheven. De Russische regering heeft gisteren tevens de export van olie aan banden gelegd, omdat de republiek de brandstof zelf hard nodig heeft. Volgens een naaste medewerker van de Jeltsin zullen contracten met het buitenland en andere Sov jet-republieken voor de leve ring van 157 miljoen ton ruwe olie, ongeveer een derde deel van de totale produktie van de Sovjetunie, moeten worden herzien. Van de totale produk tie van de grootste olieprodu cent van de wereld komt 90 procent uit Rusland. LAKE CHARLES Met blossen van opwinding op de wangen wachtten de hartsvriendinnen Jane en Cathy donderdagavond in het gemeenschapscentrum van Lake Charles, Louisi ana, op hun idool David Duke,. Waarom ze vandaag zullen stemmen op de man die in middels een van de bekendste en misschien ook machtigste (ex-?)neo-nazi's ter wereld is? David Duke is de enige in dit land die zegt wat miljoenen Amerikanen denken. Hij is geen racist. Wij zijn geen racis ten. Maar we willen gelijke rechten voor iedereen. Ook voor blanke mensen. Ik krijg geen studiebeurs omdat mijn ouders werken. Maar een zwarte vriendin van me krijgt wel een beurs omdat haar va der er vandoor is en haar moe der van de sociale dienst leeft. Dat is niet eerlijk", zegt Cathy, die voor verpleegkundige leert. „En veel zwarte mensen maken misbruik van de uitke ringen. Ze hebben twee adres sen en vangen zo dubbel. De politici durven er niks van te zeggen omdat ze bang zijn voor racist uitgemaakt te wor den", vindt highschool-studen- te Jane. Gejuich Het licht in de zaal dooft lang zaam. Uit de luidsprekers zwelt 'America, the beautiful' aan en op het witte doek lich ten magistrale vergezichten en ontroerend mooie close-ups op van Louisiana, de subtropische moerasstaat aan de Golf van Mexico. Telkens als het fotoge nieke gezicht van David Duke in beeld verschijnt, barst de zaal uit in luid applaus, ge volgd door gescandeerd „Duke! Duke! Duke!" Er is veel ochtendgloren en er zijn veel stars and stripes. In de straatbeelden valt geen donker gezicht te bekennen, ook al is een kwart van Louisiana's be volking zwart. Dan is het moment daar dat de 41-jarige historicus David Duke, begeleid door twee reu zen van staatspolitieagenten, de zaal betreedt onder oorver dovend gejuich en gebliksem van fototoestellen. Als hij zijn gehoor tot bedaren heeft ge bracht, klinkt zijn hoge stem: „Dames en heren, twintig ja ren van sociale bijstand heb ben ons armoede, drugs en misdaad gebracht. Twintig ja ren hebben we racistische maatregelen gehad, waarin mensen zijn voorgetrokken op basis van hun ras. Terwijl de hardwerkende en belastingbe talende middenklasse de wie len van de samenleving draai ende heeft gehouden". Na bijna elke zin wordt de spreker onderbroken door in dividuele en collectieve aan moedigingen. „Thank you, Da vid". „You've got it right". „Amen". „Duke! Duke! Duke!" „Ik krijg geen steun van be langengroepen. Niet van de in dustriebazen, niet van de vak bonden, niet van mijn republi keinse partijgenoot George Bush. Maar ik weet dat elke officiële steunbetuiging die Edwards ontvangt, een hoop stemmen oplevert voor mij. Want ik krijg alleen de steun van u, van de mensen van Louisiana". David Duke, in grijsgestreept kostuum gestoken, vraagt om een ogenblik van ernstige stil te. Hij wil het thema gods dienst aansnijden. „Dames en heren, Edwin Edwards noemt mij een anti-christ. Maar hij is degene die in 1985 in een in terview verklaard heeft niet te geloven in de herrijzenis van onze heer Jezus Christus uit de dood. En hij heeft tijdens een feest gespot met de kruisiging. Hij heeft lippenstift op zijn handpalmen en zijn overhemd gesmeerd en gelachen. Laat ik u verzekeren, ik krijg enorme kritiek te verduren, maar de kracht om door te gaan krijg ik van mijn redder, onze heer Jezus Christus". „Amen". „Allright". „Duke! Duke! Duke!" Dan snijdt, ten slotte, de kan didaat-gouverneur heel kort zijn verleden aan. „Ik heb fou ten gemaakt. Ik ben misschien soms intolerant geweest. Maar hemel, heeft niet iedereen spijt van een paar dingen die hij in zijn leven gedaan heeft". Wie David Dukes verleden erop naslaat, is langer dan heel even bezig. Hij schreef op veertienjarige leeftijd op de middelbare school in New Or leans al een scriptie tegen ras senintegratie. Onder invloed van het fascistische boek 'Race and reason - Yankee view' heeft hij zich vervolgens ver diept in talrijke vooroorlogse Duitse 'wetenschappelijke' stu dies over hoe desastreus ras senvermenging voor de mens heid is. Duke werd al in 1966 lid van het Amerikaanse 'na- tionaal-socialistisch bevrij dingsfront' Tovenaar In 1975 ging Duke bij het ge heime genootschap voor blan ke suprematie, de Ku Klux Klan, waar hij als 'Grote To venaar van het Onzichtbare Rijk' rituele kruisverbrandin- gen placht te leiden. Hij sticht te de 'Nationale Associatie voor de Vooruitgang van Wit te Mensen' en schreef tot 1989 geleden persoonlijk het maandblad vol van deze 'NAAWP'. Dukes geschriften in dat blad zijn van het meest cynische soort. Wordt deze man de hoogste gezagsdrager in een van Ame- rika's vijftig trotse Verenigde Staten? Misschien. En ook als hij het niet wordt, lijkt David Duke met zijn huidige, gema tigder klinkende, voorstellen zoveel Amerikanen in het hele land aan te spreken, dat hij de traditionele politieke tweede ling in de VS (Democraten en Republikeinen) ingrijpend zou kunnen verstoren. Bijvoor beeld door zich volgend jaar voor het presidentschap op te werpen en daarmee vooral de Republikeinse Partij van pre sident Bush concurrentie aan te doen vanaf de uiterste rech tervleugel. Met zijn verzet tegen zogehe ten quota weet David Duke zich in politiek gezelschap van president Bush en zelfs van sommige leiders van de Demo cratische Partij. Overheden en bedrijven in de VS streven op veel plaatsen naar een perso neelsbestand dat de procentue le rasverhouding in de lokale bevolking weerspiegelt. Dat stuit op groeiend verzet. IlirniAmerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker -Ul u|ijn Chinese ambtsgenoot Quian Qichen wijzen elkaar de weg r de conferentiezaal. FOTO: AFP PEKING Washington kan de interne onder drukking in China niet negeren, hoezeer Peking ook wil dat de Verenigde Staten de economische sancties intrekken. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken James Baker giste ren verklaard tijdens zijn bezoek aan China. Een hoge Amerikaanse func tionaris zei dat de mensen rechten een belangrijk onder werp van gesprek waren tij dens het vier uur durende overleg tussen Baker en zijn Chinese ambtgenoot Qian Qi chen. „De minister zette uiteen dat vrijheid een zeer belang rijk principe is voor ons volk en, naar wij geloven, voor vol keren op de hele wereld". Het officiële Chinese persbu reau Nieuw China repte met geen woord over de kwestie van de mensenrechten, maar legde de nadruk op gebieden waarover beide landen het eens zijn, zoals Kampuchea en de Golfoorlog. Baker ontmoet vandaag pre mier Li Peng, president Yang Shangkun en secretaris-gene raal Jiang Zemin van de com munistische partij.'De Ameri kaanse minister heeft zijn plannen om met Chinese dissi denten te praten laten vallen, omdat hij vreest dat zij na zijn bezoek gestraft zouden wor den. Verdacht Een bejaarde Palestijn discussieert met een lid van de Israëlische grenspolitie na de arrestatie van een jongen (midden). Eerder gisteren schoten politiemensen een jonge Palestijn dood, die een „verdacht voorwerp" vanonder zijn jas tevoorschijn haalde. FOTO: AP OSLO Vijf Westerse landen hebben Burma ge vraagd het huisarrest voor de winnares van de No belprijs voor de vrede 1991, Aung San Suu Kyi, op te heffen. De woordvoerder van het Noorse ministerie van buiten landse zaken vertelde dat de VS, Noorwegen, Zweden, Au stralië en Nieuw-Zeeland deze week identieke brieven heb ben gestuurd aan de Burmaan- se militaire junta. „Er is ge vraagd haar toe te staan be zoek van naaste familieden te ontvangen en naar Oslo te mo gen reizen voor het in ont vangst nemen van de vredes prijs. Maar vervolgens moet zij ook weer kunnen terugkeren", aldus de verklaring van het ministerie. De vijf landen hebben ook hun bezorgdheid geuit over de mensenrechtenschendingen in Burma en de generaals ge maand de overweldigende verkiezingsoverwinning van de partij van Suu Kyi in mei 1990 te respecteren. Volgens het Noorse persbureau NTB zal de Europese Gemeenschap eenzelfde appèl doen uitgaan De Burmaanse autoriteiten hebben Suu Kyi in juli 1989 onder huisarrest geplaatst na dat zij een geweldloze protest demonstratie tegen de militai re regering had aangevoerd y/feeste"30 De ..Zephir" koerst om de Zuid door de Zuid-Chinese ervan' scherP aan de wind. Na enkele dagen kruisen zijn ze nog anhovi er9 opgeschoten en kaap Kambodsja is nog in 't zicht. De >pend(anse matrozen wonen onder de bak en ze koken hun eigen en de e Sijmen, de kok, komt zo nu en dan eens kijken, wat ze eiten. toc^ we' brouwen. Het ruikt wel lekker, vindt hij en de Ja- FO^ners nodigen hem met Oosterse gastvrijheid uit om ook eens te proeven. Het ruikt niet alleen prima, dit rare eten, maar het smaakt ook heel goed, vindt Sijmen. Maar een paar dagen later krijgt hij opeens zware hoestaanvallen en hij moet te kooi blijven. Olaf Larsen onderzoekt hem zo goed en zo kwaad als dat gaat want hij weet wel iets van geneeskunst af. Maar in dit geval staat hij voor een raadsel. Sijmen heeft trouwens misschien alleen kou gevat....

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5