Kosto sluit het net om illegale vreemdelingen f BINNENLAND Lippizaner trots en glorie van Joegoslavische boef IK KIES DE DIPLOMA IN MANAGEMENT STUDIES AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK AL VÓÓRDAT IK DE PRAKTIJK IN GA EEN INTERNATIONAAL MANAGEMENTNIVEAU WIL BEREIKEN. Diploma in Management Studies. Een internationale post-HBO opleiding van de Haagse Hogeschool. Opgezet samen met de Teesside Business School in Engeland. In één jaar dagstudie (of parttime) doet u de nieuwste internationale management-technieken op, als aanvulling op uw huidige kennis. En heeft u tevens toegang tot Master in Business Administra tion (MBA). De studie wordt in het Engels gegeven, en beslaat drie kernstudies, een aantal modules en studieblokken naar keuze, (afgestemd op uw huidige opleiding of HAAGSE functie) plus een conferentie-week. Vraag informatie. CENTRE FOR MANAGEMENT DEVELOPMENT POST GRADUATE STUDIES H06ESCH00L Geïnteresseerden nemen contact op met de Course Director Diploma in Management Studies, Haagse Hogeschool, Stichting Economie Management (Centre for Management Development Post Graduate Studies), Telefoon 070 - 325.4643 Zaterdag 30 november: Open Huis, 13 00 - 17 00 uur Houtrustweg 2. Den Haag £&idóe Sou/umt RaRa noemt het vluchtelingenbeleid ik de stroom vluchtelingen beperken, van staatssecretaris Kosto misdadig en illegalen weren en misbruik van rege- blaast zijn huis op. Nederland reageert lingen tegengaan". Feit is, dat de geschokt. De vraag is hoe Kosto de Vreemdelingenpolitie dit jaar al enkele asielzoekers behandelt. Humaan, maar duizenden méér asielzoekers en illega- het zou best wat ruimhartiger kunnen, len het land heeft uitgezet dan vorig zegt men bij Vluchtelingenwerk. Kosto jaar. Hun aantal kan sterk oplopen als voert een racistisch beleid, hij moet volgende maand het „Terugkeer Bu niet klagen over die bomaanslag, vindt reau" aan de slag gaat. Op basis van het Amsterdams Solidariteits Komitee 'oprotpremies' en vrijwilligheid. „We Vluchtelingen. En de sociaal-demo- verwachten het eerste jaar 1500 men- craat Kosto zelf zegt: „Waar ik kan zal sen op het vliegtuig te kunnen zetten". AANTAL UITZETTINGEN LOOPT STERK OP ZATERDAG 16 NOVEMBER DEN HAAG Sonny Po- corni (48) zit te popelen. Als hoofd van het gloed nieuwe Terugkeer Bureau moet hij asielzoekers en il legale buitenlanders met een soort 'oprotpremie' naar hun eigen of een 'derde' land helpen. „We zijn er klaar voor, maar we zitten al enkele maan den te wachten op groen licht," zegt de oorspronke lijk uit Suriname afkom stige Pocorni. ..Er moeten door Justitie nog wat papieren getekend wor den Ons bureau is onderdeel van de IOM, de International Organisation for Migration, maar we worden door justitie gesubsidieerd. Ik verwacht dat we begin volgende maand ope rationeel zullen zijn. Dan kan ik de formulieren versturen naar de instellingen in het land die zich met vluchtelin gen bezig houden. Asielzoe kers en ook illegalen die vrij willig willen vertrekken kun nen dan een aanvraag indie nen. Als ze aan de voorwaar den voldoen krijgen ze een gratis vliegticket en een on dersteun ingsbijdrage" Hoe hoog is die bijdrage? „Dat hangt er vanaf. We heb ben twee soorten. Een vreem deling die afziet van herzie ning van zijn asielverzoek krijgt 1250 gulden. Heeft-ie een gezin dan betalen we 1750 gulden plus 200 gulden per kind. Voor de categorie asiel zoekers die al is uitgeproce deerd en tot de zogenaamde gedoogden hoort of in het grij ze circuit is verdwenen, is de b'jdrage lager: 500 gulden per persoon, 700 gulden voor een gezin plus 100 gulden per kind. Ja, dat onderscheid zit nu eenmaal in de regeling. Die heb ik zelf ook niet bedacht". „Met die bijdrage kunnen de mensen zich de eerste weken in het land van terugkeer red den. Althans in een ontwikke lingsland. We gaan er vanuit dat ongeveer de helft naar het eigen land teruggaat en de an dere helft naar een zogenaamd derde land. Daarbij moet u denken aan Amerika, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. In die eerste twee landen moeten ze dan wel een sponsor hebben die garant voor ze staat. Bijvoorbeeld een kerke lijke organisatie of een fami lielid". Optimistisch Sonny Pocorni is optimistisch. Hij wijst op het succes van het Duitse Terugkeer Bureau van de in Geneve zetelende IOM. Zijn Duitse collega's hebben de afgelopen twaalf jaar een klei ne honderdduizend dolende buitenlanders tot vertrek we ten te bewegen. Met het lokaas van een betaald vliegticket, maar zonder ondersteunings premie. „De helft ongeveer ging naar derde landen. De laatste tijd gaat het in de rich ting van tweederde". Pocorni: „Ik denk dat onze re geling in Nederland zal aan slaan Naar wat wij aan gelui den opvangen, in asielzoekers centra en bij hulpverleningsin stanties, is er grote belangstel ling voor onze terugkeer-rege- ling. We werken met een jaar subsidie van drie miljoen gul den van justitie en met dat geld kunnen we het eerste jaar zo'n 1500 mensen helpen. Ik denk dat we dat aantal ook wel zullen halen". „Ik ga er vanuit dat ook illega len zich melden. En waarom? Omdat wij de anonimiteit van die mensen waarborgen zo lang ze nog niet beslist heb ben. Nee, hun naam en adres geven we uiteraard niet door aan de Vreemdelingendienst. Als ze uiteindelijk niet met ons in zee gaan verdwijnen ze ge woon weer in het grijze cir cuit. Komen we wel tot een akkoord dan gaan hun gege vens naar de Vreemdelingen dienst in hun woonplaats. Ter identificatie aan de hand van vingerafdrukken die bij bin nenkomst in ons land van elke asielzoeker gemaakt worden". Grijze circuit Het grijze circuit. Bij het mi nisterie van justitie schat woordvoerder Gert Ribhagen het aantal illegale buitenlan ders in ons land op 'ergens tus sen de vijftig- en honderddui zend'. Onder hen zijn veel af gewezen asielzoekers die in ar- remoede zijn ondergedoken. Velen werken ondergronds bij een baas. Onder staatssecretaris Kosto voert de Vreemdelingendienst een aanmerkelijk scherper op sporingsbeleid dan een paar jaar geleden onder Korte-Van Hemel. „Het aantal verwijde ringen uit ons land neemt flink toe," erkent Ribhagen. Vorig jaar werden welgeteld 10692 mensen het land uitge zet, onder wie 2662 uitgeproce deerde asielzoekers (die dus definitief nul op het request hebben gekregen). Dit jaar zullen het er enkele duizenden meer zijn. De stand tot en met september was 10.357 verwij deringen, van wie 2915 uitge procedeerde asielzoekers Bij dit aantal zitten niet de hon derden mensen die de vreem delingenpolitie op grond van hun 'ongeloofwaardige ver haal' reeds op Schiphol bij kop en kont pakt en terug op het vliegtuig zet. Kosto trekt (met de zegen van de Tweede Kamer) het net rond de ongewenste vreemde lingen aan. In een interview met het weekblad Elsevier zei de staatssecretaris vorige maand: „Waar ik kan zal ik de stroom migranten beperken, illegalen weren en misbruik van regelingen tegengaan". Snel Met zijn in september door de Tweede Kamer aanvaarde nieuwe toelatings- en opvang- model krijgt Kosto binnenkort een stevige stok om nieuwe (ongewenste) asielzoekers snel het land uit te bonjouren. Het gaat dan vooral om mensen die om economische redenen asiel vragen, althans niet aan nemelijk kunnen maken dat ze vluchten voor vervolging of oorlogsgeweld. Die groep schijnt met het jaar te groeien. Als ook de Eerste Kamer ak koord gaat worden alle asiel zoekers (vanaf begin volgend jaar) opgevangen in negen on derzoekcentra. Binnen een maand valt dan de beslissing. Is die negatief dan kan zo ie mand nog een kort geding aanspannen, maar pakt dat ook verkeerd uit dan is het REDDINGSACTIE OM PAARDERAS TE REDDEN SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions wegwezen geblazen. Zij het dat een kansloze nog een 'pak ket' van activiteiten aangebo den krijgt ter voorbereiding op de terugkeer naar het, land van herkomst. Al met al is dit 'snelle' model minder onmen selijk dan het bestaande ge bruik om een asielzoeker na twee tot drie jaar wachten als nog op het vliegtuig te zetten. Kritiek Kosto's terughoudende asielbe leid stuit bij sommige hulpor ganisaties op zware kritiek. Met name zijn maatregel om illegalen zonodig tien dagen in een politiecel te zetten om te voorkomen dat ze er tussenuit knijpen. Woordvoerder Van den Berg van het Amsterdams Solidariteits Komitee Vluchte lingen: „Kosto moet niet kla gen over die bomaanslag. Hij voert een racistisch beleid. Het is niet onbegrijpelijk dat men sen woedend worden en tot dit soort acties besluiten". De terreurgroep RaRa zelf, in een getypte verklaring aan het ANP na de bomaanslag: „Vluchtelingen worden gede gradeerd tot een niet-bestaan. Sonny Pocorni: ,„,Met de bijdrage kunnen de mensen zich de eerste weken in het land van terugkeer redden. Althans in een kelingsland". Na de droeve ervaring huis, haard en familie te moeten achterlaten, volgt de systema tische ervaring van de verne dering. Het is dit beleid, wat Humaan mensen afschrijft, uitsluit en ontmenselijkt, dat wij willen aanwijzen en brandmerken". te brengen, daarentegen alles tegen hun boemerang-metho- En verderop in de brief: „Na tuurlijk kan Nederland niet alle vluchtelingen van de we reld opnemen Kern is dat naast oorlog, milieurampen en sekse-specifieke vluchtgron- den. armoede een erkende vluchtgrond moet zijn. De op lossing ligt niet in het terug sturen van vluchtelingen, maar in een fundamentele wij ziging van de economische orde". Tegen die laatste woorden van RaRa is weinig gewetensvol in Bij Vluchtelingenwerk in Am sterdam zegt woordvoerder Frank Heyster: „Ook wij heb ben kritiek op Kosto, maar ge weld is natuurlijk in geen en kel geval geoorloofd. Zijn toe latingsbeleid is wel humaan, maar het zou best wat ruim hartiger kunnen. Het aantal asielzoekers neemt fors toe, vorig jaar ruim 21.000, maar het percentage erkende vluch telingen, dus met een A-status, loopt sterk terug. Dat geldt ook voor het aantal mensen met een verblijfsvergunning". Nederland telt ook nog naar schatting tussen de 9000 en 13.000 gedoogden Dat zijn af gewezen asielzoekers die voor lopig in Nederland geduld worden, tenminste als de (oor logssituatie in hun land niet verbetert. Blijft die toestand slecht dan mogen ze na drie jaar definitief blijven. Onder wijl krijgen ze een beroepsop leiding en (in het derde jaar) hulp bij het vinden van een Daarover zegt Heyster: „Op zich een goed beleid, maar Kosto is wel bezig het te ver anderen zonder de Kamer in te lichten, zoals was afgespro- Is er onder asielzoekers eigen lijk belangstelling voor die be taalde terugkeer? „Vergeet het maar," zegt Anne Kwakernaak van hetL voor Rechtshulp in hetLA^ zoekerscentrum Klompfy Markelo „Er zitten hir^ mensen uit twintig landl der wie twintig procentL^ procedeerden, maar nil j wil terug, neemt u dat vL^ aan. Nee, ook niet ml premie. Wie uitgeprocl A is en aanwijzingen hea zijn uitzetting door de \j delingendienst nabij is„r dwijnt vaak in de dlefloGE Men heeft meestal nog \i alvorens de papieren IND zijn. In die tussentijd v«ra nen de mensen. Onlani sj dat bij dertig NigerianeU ook het geval. Vijftien J middels spoorloos, de fe helft zit hier nog, maarhgt me niet hoe lang". jig. (erj VORDEN Een van de vijf Lippizaners in een wei in de fraaie omgeving van kasteel Vorden is het trot se bezit van dierenarts Yvonne Peeters. Haar paard is afkomstig van de stoeterij in Djakovo in Joegoslavië. Ze is, sinds ze kennis maakte met het paarderas tijdens rijkam- pen in haar studententijd, gek van Lippizaners. „Als je eenmaal werkt met deze paarden, raak je er aan verslingerd. Dan is er geen plaats meer voor iets anders". De laatste tijd is ze steeds be zorgder geworden over het voortbestaan van het ras. De Lippizaner, die vooral bekend werd door de voorstellingen van de Spaanse rijschool in Wenen, wordt in Joegoslavië in haar voorbestaan bedreigd. Oorzaak is de burgeroorlog. Een bekende stoeterij in het Kroatische Djakovo waar nor maal ongeveer 250 Lippizaners verblijven, heeft de noodklok geluid. Het oorlogsgeweld is er zo dichtbij gekomen dat de paarden stiekem naar onder duikadressen zijn gebracht op het platteland. Met haar colle ga en vriend Ab Noordkamp is Peeters een actie gestart om de stoeterij, één van de oudste van Europa, zo snel mogelijk te hulp te komen. De Lippizaner is voor haar zo bijzonder omdat je er een enorme band mee kunt krij gen. „Het is een paard dat graag contact maakt met men sen maar ook heel erg eenken nig is. Als we ze een weekein de door iemand anders laten verzorgen zijn ze helemaal van slag. Maar het zijn beslist geen doetjes. Je moet er als ruiter wel mee om weten te gaan. Verder zijn ze vrolijk en le venslustig". De belangstelling van de Vor- dense voor de fokkerij in Kroatië staat niet op zichzelf. Nederland heeft altijd nauwe contacten onderhouden met Djakovo omdat veel van de Lippizaners in ons land (150 stuks) daar vandaan komen. Haar betrokkenheid wordt nog versterkt door het feit dat ze zelf de stoeterijen in de Oostbloklanden bezocht. Dit in het kader van een cursus om op keuringen als jurylid op te kunnen treden. Noodkreet De noodkreet^ uit Djakovo kwam op 31 oktober van di recteur Mandie van de stoete rij, kort nadat de paarden (voorlopig) in veiligheid waren gebracht. Acht Lippizaners, die gebruikt worden voor vierspanwedstrijden, werden via sluiproutes naar Hongarije gebracht om daar verder te worden verzorgd door trainer en ex-wereldkampioen vier span Bardos. De 242 overige paarden vonden 'stiekem' on derdak in kleine stallen bij boeren in de buurt van Djako vo. Was dat op zich volgens de dierenarts een moeizame ope ratie, aan de medewerking van de boeren lag dat zeker niet. Die hebben er alle belang bij dat dit paarderas in stand blijft. In het voorjaar worden Lippizanerhengsten namelijk ter dekking gesteld op het platteland. „Boeren willen graag Lippizanerbloed in hun paarden. Ze willen niets liever dan zo'n paard voor hun wa gen; een paard met een fantas tisch karakter in combinatie met kracht en goede inzet baarheid. Dat is hun trots en glorie". De stoeterij in Djakovo kamp te al met problemen ruim voordat alarm werd geslagen. Peeters: „Kroaten zijn trotse mensen die niet snel om hulp vragen. Het water moet ze echt tot de lippen staan voor dat ze dat doen". Het plan om een hulpactie te starten, werd direct overgeno men door de Lippizaner Vere niging Nederland, waarvan Yvonne secretaresse is. Er werden farmaceutische bedrij ven benaderd, evenals de 95 leden die de vereniging heeft. De reacties noemt ze enthou siast, zowel van particulieren Dierenarts Yvonne Peeters bij twee van haar paarden. FOTO: RON NAGTZAAN als van bedrijven. Het streef bedrag van 10.000 gulden is volgens haar behoorlijk opti mistisch, gezien de kleine groep Nederlandse Lippiza- nerliefhebbers. Haar hoop is dan ook gevestigd op de veel grotere kring van mensen uit de hippische wereld. Veel tijd is er niet meer. „We moeten snel handelen; binnen een week moeten de spullen weg zijn. Anders is de kans groot dat ze niet meer opge haald kunnen worden bij de Hongaarse grens". Het trans port, dat waarschijnlijk vanuit Brussel zal vertrekken en door vrijwilligers wordt bemand, wordt gecombineerd met dat van zusterorganisaties uit Bel gië en Frankrijk. Voor de die selolie van de vrach|nain heeft zich al een sponfd 1 meld. Preventief De actie is vooral Prelrj.j bedoeld. De paarden Lan( nu nog in vrij goede cLr n verkeren, zo weet de <fmot arts, die voornamelijk fax communiceert met li zette gebied. Dat lukt raT teel beter dan telefoniscj/ tact. Het gaat om incij v* ziektes of verwondingen! aan de paarden geDSK moeten worden; er isgeril geen sprake van ziekteEgaa de dieren op grote |^0I Dringend nodig zijn vin, tiestoffen, seditiva (mifjng om paarden mee rustig t|han ten) en antibiotica. Ové rurgisch materiaal bescli stoeterij helemaal nietpidei Belangrijk in de rij gentf delen is het vaccin teg< nopneumie; een virusi waarbij spontaan aboi een drachtig paard O] Een gevreesde ziekte een bekende stoeterij ij tenrijk in 1983 veel ners verloor. Ook in leverde de infectie af] winter en voorjaar grol blemen op. Over de hele wereld zj enkele duizenden Lip] met een concentratie Oostbloklanden. De kui Djakovo waarvoor wordt gevoerd, is bijzoi het gebied van bewegii nature beschikt de Lip] al over een krachtige deze Kroatische paardi hier uitblinkers in - noeg, zo stelt de Lip] vereniging, „om dit teriaal niet verloren t< gaan". I FO^ners

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4