„Christelijk- sociale leer geen derde weg s DPR in de luwte na tumultueuze periode K y> Eeidae Qowiant GEESTELIJK LEVEN OPINIE Kranten Russisch - orthodoxen beschuldigen Vaticaan DIOCESANE RAAD VIERT VIJFENTWINTIG JARIG BESTAAN COMMENTAAR Plan-Simons Misplaatste trots Nieuwe rol voor Japan 11 11 CeidóG Sou/tont 0 LS hr ZATERDAG 16 NOVEMBER 1991 Bisschop wil wapens voor Kroatië SANTIAGO DE COMPOSTELA Het Westen moet Kroatië onmiddellijk erkennen en bovendien wapens aan de Kroaten leveren. Deze eis heeft de rooms-ka- tholieke hulpbisschop van Zagreb, Djuro Koksa, ge steld in een vraaggesprek met het Duitse persbureau EPD. Koksa neemt in Santiago de Compostela deel aan de vijfde ontmoeting van de Europese kerken- ...Het Westen mag niet langer afwachten toekijken hoe de Serviërs ons afslachten," zei de plaatsvervan ger van kardinaal Kuharic, de rk primaat van Kroa tië. Nadat Kroatië als onafhankelijke staat is erkend, moet het land van wapens worden voorzien. Koksa zei tegen de burgeroorlog te zijn, maar „als men ons alles wil afnemen, dan kunnen wij niet passief blij ven". Koksa wilde niets weten van de Servische eis om het fascistisch verleden van Kroatië eens grondig te onderzoeken. Verzoening tussen de Kroatische rooms-katholieken en de servisch-orthodoxen is drin gend noodzakelijk. Maar dit houdt niet in dat Kroatië gebieden moet afstaan. Niets is gevaarlijken dan een grote gedachte in een leeg hoofd Hippolyte Taine Carey waarschuwt Anglicanen voor splitsing LONDEN Het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aartsbisschop George Carey, heeft een dringend beroep op de synode gedaan het niet tot een splitsing te laten komen wegens de priesterwijding van vrouwen. Carey zei dit in zijn eerste toespraak tot de synode sinds hij vorig jaar aartsbisschop van Canterbury werd. Zijn waarschuwing volgde op de aan kondiging van voorstanders van vrouwelijke priesters die dit willen bewerkstelligen via het parlement als de synode volgend jaar het voorstel tegenhoudt. Tegenstanders hebben inmiddels laten weten dat ze een soort kerk in de kerk zullen oprichten als de priesterwij ding van vrouwen wel wordt toegestaan. „De saamhorigheid van de Anglicaanse ge meenschap is iets waar we zeer wijs op moeten zijn," zo zei Carey. Mgr. Bar en W. Stael-Merkx in derde Bazuin-lezing ticL door MARINUS V.D. BERG Op zaterdag spoed ik me naar een kiosk of een winkel waar ze het ofwel Algemeen Dagblad verkopen. In de bijna laatste katern, die over Onderwijs en Wetenschap, op de vijfde pagina schrijft iemand die ik graag lees. Zijn wekelijkse stukje is weliswaar ver naar achteren geplaatst, maar het is van de hand van" iemand die gelooft dat religie, geloven en kerk zijn van opbouwende waarde kunnen zijn voor de menswaardigheid van onze samenleving. De voorwaarde is wel dat die religie communicatief is, ontvankelijk en bereid tot dialoog. De schrijver die zijn schrijven een geloofsbrief noemt, gelooft niet in een triomfalistische kerk. Hij gelooft niet in een christendom, jodendom of islam die zichzelf als de enige weg van de Godsopenbaring zien. De schrijver is een bewogen mens. Zijn vak is journalistiek en hoewel ik hem nooit heb ontmoet, ervaar ik hem als een journalist die werkt met kennis van zaken, die over een schat van kennis beschikt en met zorgvuldigheid en bewogenheid. Hij was de eerste journalist die de mgr. Zwartkruisprijs ontving voor zijn werk als journalist over kerk en religie. Zijn naam is Rex Brico. Ik schat hem een zestiger in wie nog altijd het vuur en de warmte gloeit van het de geest van vernieuwing en openheid zoals die in de tijd van paus Johannes XXIII is begonnen. Rex Brico die een katholiek journalist is, heeft zich die nieuwe geest op een persoonlijke wijze eigen gemaakt. Ik geloof dat je mag zeggen dat die vernieuwing bij hem doorgaat. Hij heeft zich niet alleen verdiept in de vernieuwing in de katholieke kerk, maar zich ook op een geëngageerde manier geïnformeerd over de ontwikkelingen in andere kerken en fodsdiensten. Hij heeft een nauwelijks verholen ewondering voor voorgangers zoals Kuitert, Küng en Schillebeeckx. Zij zijn de mensen die iets wagen en zorgen dat het geloof levend blijft. Brico heeft aandacht voor kerkelijke en theologische ontwikkelingen, maar ook voor de nieuwe religieuze bewegingen, met name New Age, Reïncarnatie en voortrekkers als ds. Hans Stolp en Joanna Klink. Rex Brico stelt weliswaar een aantal vragen bij deze bewegingen, maar op een wijze die het gesprek gaande houdt. Hij vraagt bij herhaling of ze ook niet het resultaat zijn van een te eenzijdige rationalistische ontwikkeling de kerken zelf. Brico blijft een geëngageerde journalist die de kunst verstaat om vanaf een zekere afstand toe te kijken en vragen te stellen. Hij gaat ook levensvragen die in confrontatie met het lijden opkomen niet uit de weg. Hij gaat in op de waarom-vragen en op de Godsbeelden die vaak achter de waarom-vragen schuil gaan. Hij gaat in op het bidden tijdens de Golfoorlog en bevraagt het Godsbeeld van Saddam Hoessein maar ook van George Bush. Indrukwekkend is wat hij schrijft over de betekenis van de stilte. Ik zet Rex Brico graag in het zonnetje in de hoop dat er ook in de toekomst religie en kerkjournalisten zullen zijn, die op hun eigen wijze, betrokken en op afstand, de ontwikkelingen in kerken en godsdiensten blijven volgen. Journalisten die doorzien dat het de arrogantie van een eenzijdig wetenschappelijk denken is om geloven en kerk-zijn slechts te zien als iets dat nog alleen museumwaarde heeft. Ik meen dat de kranten, waarvoor ikzelf elke week mag schrijven (waaronder Het Binnenhof/Leidse Courant) en de lezers van deze kranten zichzelf mogen prijzen voor de inzet van hun journalisten die het gebied van religie, geloven en kerk-zijn behartigen. Daarom moeten deze kranten ook hun eigen gezicht kunnen bewaren. De uitgeverij Kok te Kampen heeft 55 geloofsbrieven van Rex Brico gebundeld in het boek Geloofsbrieven. Hartelijk aanbevolen. DOORN Het christe- lijk-sociale denken moet zijn kracht niet zoeken in het uitstippelen van een 'derde weg' tussen kapita lisme en socialisme, maar opkomen voor de mense lijke waardigheid, onge acht het maatschappelijk systeem. De verantwoor delijkheid die God de mens heeft verleend, moet hij aanwenden ten dienste van de medemens, in het bijzonder de ont rechten en verdrukten. Dr. A. Kouwenhoven, oud- universitair docent ethiek aan de economische faculteit van de Vrije Universiteit, hield dit vrijdag de deelnemers aan het Christelijk-Sociaal Congres in Doorn voor. Christenen zijn in het verleden te veel gericht geweest op het stichten van ei gen organisaties en verenigin gen. Aan de persoonlijke ver antwoordelijkheid van de mens voor bijvoorbeeld zijn leefomgeving en de situatie op zijn werk werd vroeger veel minder aandacht besteed. Ook al werkt de marktecono mie efficiënter dan de centraal geleide economie, datmag de mens er niet toe verleiden zijn ogen voor de schaduwzijden ervan te sluiten. Want behalve Dr. A. Kouwenhoven aan doelmatigheid moet een economie ook aan de norm der gerechtigheid getoetst kunnen worden. En als doelmatigheid en gerechtigheid met elkaar in conflict zijn, behoeft niet auto matisch de doelmatigheid de doorslag te geven, meende Kouwenhoven. Hij paste de gedachten van het christelijk-sociaal denken toe op het sociaal-economisch be leid. Iedere man en vrouw heeft het recht op passende ar beid maar heeft ook de plicht te werken, omdat de Schepper dat heeft bevolen. De pijn van de slachtoffers, zoals langdurig werklozen, etnische minderhe den en arbeidsongeschikten, moet zoveel mogelijk worden verlicht. CNV-bestuurder G. Verburg pleitte voor samenwerking tussen organisaties die zich op één probleem richten, zoals de milieuverontreiniging, en bre de organisaties als het CNV. SANTIAGO DE COMPOSTELA De Russisch-Orthodoxe Kerk verwijt het Vaticaan de uiterst moeilijke economische situ atie in de Sovjetunie voor eigen doeleinden te gebruiken. De Rooms-Katholieke Kerk valt de Orthodoxe Kerk met „agressie ve missiedrang" aan, aldus archimandriet Joseph in een vraag gesprek met het Duitse persbureau EPD. In de Russisch-Ortho doxe Kerk is hij directeur van het bureau voor de betrekkingen tussen orthodoxen en katholieken. De RK Kerk probeert, net zoals talrijke sekten en „obscure evangelisten uit Amerika", de Russisch-Orthodoxe Kerk leden af te troggelen. Dit kan worden beschouwd als een „onvriendelijke daad", aldus de archiman driet, die in Santiago de Compostela de vijfde Europese ontmoe ting van de Europese kerken bijwoont. De Orthodoxen ergeren zich vooral aan de benoeming van rk bisschoppen in de Sovjetu nie. „Dat is niet anders dan een garantie voor een bekerings campagne," zei de archimandriet. Ook de grieks-katholieke christenen in het Westen van de Oekraine, de (met Rome) geü- nieerden, maken zich volgens hem schuldig aan, soms geweld dadige, aanvallen op de Orthodoxe Kerk. „De betrekkingen tus sen het Vaticaan en de Russisch-Orthodoxe Kerk zijn volledig vastgelopen," zo zei mgr. Joseph. Wegens de huidige spanningen heeft patriarch Aleksej, hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, de uitnodiging van paus Johannes Paulus II afgewezen om als gast aanwezig te zijn op de Europese rk bisschoppensynode, die eind deze maand in Rome begint. De russisch-Órthodoxe Kerk is ook tegen een bezoek van de paus aan de Sovjetunie. Met het oog op de gespannen situatie zou zijn bezoek „hoogst ongepast" zijn. De Orthodoxe Kerk zou een pausreis naar Moskou als een verhoging van de druk van het Vaticaan beschouwen. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Dordrecht J.C. de Groot te 's-Grevelduin-Capelle. Beroepen te Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Mildam l.c.m. Nijega- Opeinde L.E. Leeftink, kandidaat te Ureterp; te Nijverdal D. Noort, kandi daat te Kampen. Financiering van plaatselijke kerk wordt steeds zorgelijker DELFT „Een vrijwilligers- kerk vraagt meer van de vrij willigers dan een investering in tijd. Het meedragen van de financiële lasten hoort hier ook bij". Deze conclusie trok de Dioce sane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam deze week in haar laatste vergadering van dit jaar. Daarin kwam de bisdombegroting van 1992 aan de orde. Mgr. R. Bar vroeg de raad hoe de kerkelijke activi teiten in de toekomst betaald kunnen worden. Subsidies van de overheid verminderen, de behoefte aan dure hooggekwa lificeerde beroepskrachten neemt toe en soms vragen vrij willigers een onkostenvergoe ding of een honorering. Wat zou een parochie moeten fi- ROTTERDAM „Je kon natuurlijk van mening verschillen zonder dat daarvoor het gesprek hoefde te worden afge broken". Dr. B. Meulen- broek, tegenwoordig rech ter in de arrondissements rechtbank in Middelburg, was tot 1981 als voorzitter nauw betrokken bij de Rotterdamse Diocesane Pastorale Raad die ko mende zaterdag zijn vijf entwintig jarig bestaan viert. In de jaren zeventig toen mgr. Simonis bisschop was van Rot terdam beleefde de raad zijn meest spraakmakende periode Dr. Meulenbroek: „We hadden een zeer breed opgezette raad, waarin een viertal secties op traden waardoor de vergade reffectiviteit kon worden op gevoerd. Bisschop Simonis had wel eens de neiging de raad te zien als een parlement waar hij voortdurend tegenop moest boksen. Ten onrechte naar mijn smaak. De raad was op gezet als een breed, represen tatief orgaan, een klankbodem waarin alle geledingen aan het woord moesten kunnen ko men. Ze had in de visie van mgr. M. Jansen die de raad in 1966 had opgericht een advise rende taak ten opzichte van het diocesaan bestuurscollege. Daarom vond Jansen destijds ook dat hij niet zelf voorzitter van die raad kon zijn. Want een bisschop kan moeilijk zichzelf gaan adviseren" Verhoudingen Meulenbroek realiseert zich dat de verhoudingen tussen bisschop en raad ingrijpend veranderden toen zij in 1971 tegen haar zin bisschop Simo nis moest accepteren. De raad had immers heel andere kan didaten op haar lijstje staan dan de „precieze" Haagse ka pelaan Simonis. Meulenbroek heeft dat echter zelf niet mee gemaakt omdat hij pas in 1973 als lid uit de kring van Pax Christi aantrad. „Je kreeg na tuurlijk een andere verhou ding. Toch heb ik niet de in druk dat er veel mensen wa ren die op grond van dat con flict afhaakten. Er waren in derdaad de nodige incidenten waardoor de raad in het nieuws kwam. Je had de pro blemen rond dev progressieve Calamagroep, de problemen met de oecumene in Delftse studentenecclesia en de Me- renwijkkerk in Leiden, uit spraken van de bisschop over homoseksualiteit. In de rond vraag kwamen natuurlijk stee vast actuele hangijzers aan de orde. Ik heb als voorzitter ge probeerd dat in goede banen te leiden. Hij van zijn kant heeft de raad in zijn adviserende taak gelaten. Hij werd dus niet zelf voorzitter. Dat is pas daar na gebeurd". Polarisatie „Bisschop Simonis schonk veel aandacht aan losse incidenten, hij bleek emotioneel vaak erg met die kwesties te zitten. Ik had als voorzitter de neiging om daar nuchterder op te rea geren, in die kwesties wat meer lijn te brengen zodat je er makkelijker uit zou kunnen komen". Zonder het met zoveel woorden te willen zeggen ge looft hij dat de polarisatie in zijn bestuursperiode in behoor lijke mate werd overwonnen. „Die incidenten uit die periode staan mij niet meer helder voor de geest. Wat ik veel be langrijker vind is dat we vruchtbaar hebben kunnen sa menwerken aan een pastoraal beleidsplan. Daardoor hebben we conflicten zoals die nader hand in Roermond ontstonden kunnen vermijden". Brochure Landelijk nieuws kreeg de raad rond de brochure „Ons aandeel gewogen". Dat leidde in sommige kranten tot kop pen als „Bisdom in wapenhan del" Meulenbroek: „De mees ten hadden er niks van begre pen. Als raad hadden we in het kader van een rapport over diakonie ons voorgeno men dat onze woorden in overeenstemming moesten zijn met onze daden. Wij hebben toen ook gekeken naar de ef fectenportefeuille van het bis dom en ons afgevraagd of we daar iets in zouden moeten veranderen. Toen gingen som migen daarmee op een heel vreemde manier aan de haal, maar van handel was natuur lijk helemaal geen sprake". Tien jaar na zijn aantreden was.de kritiek op bisschop Si monis niet geluwd. Simonis' vriend en tegenstander Fred Keesen stelde op een DPR- vergadering in november 1980 in een vernietigend requisitoir de onmacht van de bisschop aan de kaak. „Wij willen geen vleugelbisschop, wij willen een bruggenbouwer. Maar wij heb ben een bisschop die geen bruggen kan slaan". „Beste Ad", zo besloot Keesen, „waar om moet je per se bliiven? waarom ga je niet heen?' Bis schop Simonis antwoordde toen: „omdat ik de Heilige Geest niet kan sturen". En hij besloot de de vergadering met het voorbidden van het Onze Vader en het Wees Gegroet. Drie jaar later was het toch zo ver maar anders dan de mees te leden van de DPR dachten. De Rotterdamse bisschop volg enit cl AMSTERDAM Mgr. R. Bar en mevrouw W. Stael-Merkx zijn de twee sprekers tijdens de derde Bazuin-lezing die op initiatief van het gelijknamige weekblad op 11 januari ko mend jaar in de Amsterdamse Dominicuskerk wordt gehou den Ónder het motto toekomstverkenning in tweeklank zullen beide sprekers een persoonlijke visie geven op de toe komst van geloof en kerk. Daarbij zal volgens de redactie van het weekblad De Bazuin ook de vraag aan de orde ko men wat uit de overgeleverde geloofsschat zeker bewaard dient te blijven en „wat veilig kan worden weggedaan. De lezingen worden gevolgd door een discussie met het publiek. De derde Bazuinlezing die eigenlijk nog de Bazuinlezing van I991is, markeert het begin van de vijfenzeventigste jaargang van dit progressief-katholieke weekblad. De vorige lezingen werden gehouden door de Nijmeegse theologen prof. Ed ward Schillebeeckx („Een democratische kerk") en prof. Mary Grey („LUisteren naar andere stemmen: een bevrij ding voor de kerk?"). Tu NAUWELIJKS zijn we aan het idee gewend dat de Eet Kamerfractie van het CDA dinsdag aanstaande, bij de st ming over het plan-Simons, zal bezwijken onder de politi jet ch druk, en dan gooit plotseling 'Europa' olie op het vuur. opvallend grote voortvarendheid heeft de Europese Comj saris Brittan van concurrentiezaken in amper een week de klachten laten onderzoeken, die VNO-voorzitter Rinn jnhui; Kan hem had voorgelegd. Aannemende dat de voorzitter oerd deze werkgeversorganisatie de boodschap goed heeft ovei ie ^ei bracht, bevestigt 'Europa' dat onderdelen van het plan mons in strijd lijken met Europese wetgeving. De concli ligt voor de hand dat maar beter besloten kan worden de voering van het plan op te schorten. Ook hier geldt: be ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. de 29 probl nburj ens c Rijni ntsna) Glimmend van trots ondertekenden de Nederlanj Duitse en Deense bewindslieden van milieu deze week in Deense vissersstad Esbjerg een lijst met afspraken over internationaal beheer van de Waddenzee. En dat terwij slechts op welgeteld drie punten tot overeenstemming wa gekomen: reductie van de schelpdiervisserij, inperking de jacht op trekvogels in Denemarken en een tijdelijke vriezing van off-shore activiteiten in het Waddengeb Onze scepsis berust niet alleen op de constatering, dat di Esbjerg gemaakte afspraken niet juridisch bindend zijn, m vooral op het feit dat er geen enkele knoop is doorgehakt de chemische troep in te dammen, die de rivieren Elbe, en Eems elke minuut uitbraken in de Waddenzee. Zolang geringen niet de durf tonen de grote vervuilende industri in Nederland en Duitsland aan te pakken, blijft de Wad( zee een openbaar riool en is trots over ondergeschikte pun misplaatst. *°r zal i de I ibers de k> at h< C a de. I I FOTO; DIJKSTRA Eerstgenoemde organisaties kunnen volgens haar rekenen op de deskundigheid en be trokkenheid van hun leden, maar beschikken vaak niet over een onderhandelingsposi tie of over kanalen om invloed uit te oefenen. De brede maat schappelijke organisaties heb ben veel mogelijkheden tot be ïnvloeding, maar dreigen aan een vorm van bloedarmoede te gaan lijden door het geringer wordend aantal leden. In weinig diplomatieke bewoordingen heeft de AmerikJover se minister van buitenlandse zaken, James Baker, tijdens leant driedaags bezoek aan de nieuwe Japanse regeringsleider azawa te kennen gegeven wat de VS verwachten van Ja in het nieuwe post-communistische wereldbestel. Baker digde Japan dringend uit een leidersrol op te nemen in deel van de wereld, een rol die in overeenstemming zou met zijn economische en militaire rang. Premier Mijaz opes€ liet Baker daarop weten dat Japan klaar is om samen me in Br Amerikaaanse partner te delen in het planetaire leiderscl het i Die bereidheid mag Washington tevreden stemmen. An< stelse vraag is of de landen in Zuidoost-Azie daar zelf zo verhe lerlai over zijn. Van Korea tot de Filippijnen bewaart men nie ?r inl een goede herinnering aan de tijd dat Japan de domin; macht was in het Verre Oosten en de Stille Oceaan, vreesd wordt dat Japan van zijn nieuwe status als regioi supermacht vooral gebruik zal maken om zijn economii ggerd" belangen, aanvoerroutes over zee en zijn visrechten te schermen in plaats van zich toe te leggen op de bevordeifegeve van de democratie en de rechten van de mens. werkj :laard VOORAL in de Asean-landen vreest men dat de opwaai opese ring van Japan als supermacht gepaard zal gaan met deft heeft leidelijke militaire terugtrekking van de Verenigde Sta een operatie' die trouwens reeds bezig is. Net zoals in Eui beginnen de VS ook in het Verre Oosten en de Stille Oi militaire bases te sluiten en troepen terug te trekken. ®aris s strategische terugtocht van de VS veroorzaakt zenuwacli|onde heid in Zuidoost-Azië. De meeste regeringen staan eropi bew; de VS een substantiële militaire aanwezigheid in het get 'sadvo behouden, al was het maar om een tegengewicht te kuni vormen tegen het Japanse overwicht. ATSS ;i nancieren en: betalen deke naat en bisdom mee? Hierover dient meer helderheid te ko men, vond de raad. Ook moet bezien worden hoe geldstro men gegarandeerd kunnen worden, want het mag toch niet zo zijn dat een goed pro ject ineens moet stoppen. Bisschop en Raad waren het in grote lijnen met elkaar eens dat het principe: de parochie bedruipt zichzelf gehandhaafd kan worden. Ook was er eens gezindheid over het feit dat de vrijwilliger niet mag rekenen op honorering. Alleen werke lijk gemaakt kosten voor acti viteiten die in opdracht van de parochie zijn uitgevoerd ko men eventueel in aanmerking voor vergoeding zoals het vol gen van een toerustingcursus. de kardinaal Willebrands als aartsbisschop van Utrecht op. Bij het aantreden van bisschop Bar veranderden de verghou- dingen opnieuw. De opvolger van dr. Meulenbroek, me vrouw drs. Els van Leuken, werd werkvoorzitter, bisschop Bar de officiële voorzitter. Daarbij beriep hij zich op het conciliedocument over het ambt waarin staat dat de dio cesane bisschop zelf voorzitter is van een pastorale raad. Na de tumultueuze periode on der bisschop Simonis is de raad nog maar hoogst zelden in het nieuws. Ze vergadert vijf maal per jaar. Spanningen zijn er niet of nauwelijks meer, maar de impact van de raad is minder geworden. Dit jaar heeft de raad onder meer adviezen uitgebracht over pa- rochiekatechese, het spreken over roeping en de pastorale bezetting van de parochies. De jubileumdag, vandaag, in restaurant Engels in Rotter dam, wordt onder meer gevuld met een bezoek aan een aantal „pastorale plekken" waaron der het bedrijfsapostolaat, de Kaapverdiaanse parochie en het Apostolaat ter Zee. Kantoor: Telefoon: Telefax Postadres Westerpers bv (maakt deel uit v. Apothekersdijk 34, Leiden 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Telefoon- Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers Chef-redacteur G -J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot 047): R Kleijn (chef), M. Rc n Herpen (chef), F Buurman, Sport Leiden e.o. (tel 071 -144 049): K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financien en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef). W. Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A van Holstein, E Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs K. Veraart Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. I0 831): Ch. Bels (chef), A de E Ier, H Nieuwmans, H. Schneid (tel. 070-3190 819): T. Kors. eelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; e parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, eeni dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers, M. vand Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. B onvan- leveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. 1 - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; ha, den lzoeke de te 24.00( diunnen drs D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Co ind d v Deihi), F. Lindenkarhp (éao Paulo), R Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), ena Z1 W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: d' M. de Cocq n 08.30 tot 17.00 uur. n 18.00 tot 19.00 uur, op za. van 14 OOI Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma. t/m v 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 ra gec ISPI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2