„Sport moet weer speels worden" ,Ik ben heel direct, ik wil meteen op het doel af' 'finale GYMNASTIEKVERENIGING JAHN NA 75 JAAR: G-voetbal- toernooi in Groenoordhallen ficidócSoutmit ZATERDAG 16 NOVEMBER 1991 PAGINA 29 LEIDEN - De stichter van de mo derne Olynmpische Spelen, baron Pierre de Coubertin verkondigde ooit: „Het belangrijkste van de Olympische Spelen is niet het win nen, maar het deelnemen". Tegen woordig lijkt het winnen belangrij ker dan het deelnemen. Een ont wikkeling die de Leidse gymnas tiekvereniging JAHN zorgen baart. Dit blijkt uit een bundel, uitgege ven ter gelegenheid van haar 75-ja- rige jubileum, met het thema 'Brood en Spelen'. 'Brood en Spelen' is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Vroeger werd het Romeinse volk koest gehouden door het eten (brood) en vermaak (spelen) aan te bie den. JAHN heeft de uitdrukking echter opgevat als een aanduiding van de he dendaagse professionele sportbeoefening. Sporters overschrijden steeds meer gren zen om hun brood op de plank te krij gen. Ze bezorgen anderen letsel, gedra gen zich onsportief, gebruiken doping, voeren psychologisch oorlog, worden voor astronomische bedragen verkocht en zijn voor de commercie gezwicht. Door deze kwalijke zaken wordt het sportieve bestaan bedreigd. JAHN wil met de uitgave vanuit haar christelijke levensbeschouwing aandacht besteden aan de toekomst van de sport, de gym nastiek in het bijzonder. Grenzen „Sport en sportiviteit gaan samen", zo stelt JAHN-voorzitter Hans van Polanen in het voorwoord. „Er moeten sportieve kansen zijn voor iedereen, en die liggen er alleen als er een 'geest van kameraad schap' is. Vanuit deze visie moeten bin nen de sport grenzen van menselijke waardigheid gerespecteerd worden. Het is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van de maatschappij om deze grenzen vast te stellen of te verleggen", aldus Van Polanen. Dat de grenzen de afgelopen decennia verlegd zijn, blijkt duidelijk uit het voor beeld dat Fanny Blankers-Koen (Olym pisch Kampioene atletiek in 1948) geeft. Ze stond aan de start van een belangrij ke wedstrijd en waarschuwde haar sport- collega („die wordt nu tegenstander ge noemd") voor de starter, die erg lang zaam was. Haar collega had al een valse start op haar naam staan, dus was extra gewaarschuwd. Net die ene keer werd er snel gestart, zodat de tegenstander snel uit de startblokken was en uiteindelijk won vóór Blankers-Koen. Fanny: „Dat kan nu niet meer. Er worden startgelden betaald en een dergelijke hulp is dan in je eigen nadeel". Ze zou in deze tijd niet graag meer topsport willen bedrijven. „Het trekt me in het geheel niet aan. Vrienden en kennissen zeggen me dan, dat dat anders is als je er in opgegroeid bent. Maar ik zie het verschil te goed. Eén ding weet ik zeker, de onderlinge ge zelligheid zoals ik die kende komt nooit meer terug". Heel interessant is de dialoog tussen Blankers-Koen en Han Kulker in 'Brood en Spelen'. Kulker, vijfde op de 1500 meter in Seoul '88, is de belichaming van de veranderingen in de topsport. Er zit een wereld van verschil tussen de er varingen van de twee sporters. Fanny trainde ter voorbereiding van de Spelen twee keer per week, vergeleek het over nachten met de andere 'meiden' met kamperen, en at dagelijks levertraan en bruine bonen („Ik dacht dat dat goed was). Kulker daarentegen begon al vier jaar van te voren aan de voorbereidin gen op de Spelen, logeerde in een spe ciaal gebouwd Olympisch dorp, werd ge sponsord en lette op zijn vetten en kool hydraten. De uitgave gaat af en toe behoorlijk diep op het thema 'Brood en Spelen' in. De filosoof prof. dr. A. Cornelis plaatst het 'verlangen naar' van de mens in de schijnwerpers. Mensen willen, in tegen stelling tot bijvoorbeeld renpaarden, steeds harder lopen. Dit komt volgens Cornelis door de menselijke geest, die zorgt voor de mentale instelling en de kennis hoe je je moet bewegen en hoe dit te verbeteren. Bovendien zet ons so ciaal systeem aan tot concurrentie. Toch zullen er grenzen bereikt worden, een moment dat de records niet meer te bre ken zijn. Cornelis: „Wat dan zal gebeu ren is, dat we in paats van in honderden van seconden, in duizenden van secon den gaan meten". Hij is overigens van mening dat de sportvemiwing in de toe komst af zal nemen. „De sporter zal er varen dat het publiek het vooral om zijn verhaal zal gaan, zijn voorbereiding, psychische begeleiding en dergelijke. Als hij zich dan onsportief gedraagt, dan wordt deze mentaliteit door het omge ving aangevallen". Toekomst Is sport nog sport, vraagt JAHN zich af. De hedendaagse sportbeleving lijkt na melijk vooral neer te komen op com mercieel gewin, agressie en het passief beleven van sport voor de buis. De vere niging ziet echter nog hoop. Uit de bun del komt duidelijk de opvatting naar vo ren dat we met ons allen de misstanden moeten en kunnen aanpakken. Sport moet weer speels worden, waarbij pres taties zeker een plaats hebben, maar waarbij de grenzen goed in acht geno men worden. Hoe zal gymnastisch Ne derland er uit zien in 2016, bij het 100- jarig jubileum van JAHN? Geopperd wordt dat er tegen die tijd een sterke scheiding zal bestaan tussen topturnen en recreatieve gymnastiek. De sportorga nisatie zal hier op aangepast zijn, er zal maar één gymnastiekbond zijn met een aparte 'topsporttak' en een 'recreatietak'. JAHN levert scherpe kritiek op de hui dige organisatie van de gymnastiekwe- reld. Men verwijt de bestuurders onder ander 'beperkt denken', 'klakkeloos vol gen van Amerikaanse trends' en onvol doende managementscapaciteiten. Ge pleit wordt voor bundeling van de krachten en een verbetering van oplei dingen. In de jubileumuitgave van Jahn wordt gepleit voor een herbezinning op de manier waar op sport in onze maatschappij bedreven wordt. Het plezier van deze jonge turnster moet weer terugkeren. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN ROB DOELMAN TOPSCORER VAN STOMPWIJKSE BOYS: STOMPWIJK - Rob Doelman is momenteel met zeven doelpunten topscorer van de afdeling zondag. Zijn club Stompwijkse Boys staat bovenaan en ontmoet morgen MMO, van oudsher een rivaal in de lagere voetbalregionen. Een goe de aanleiding voor een gesprek. Over een eventueel kampioen schap, de 'patatgeneratie' en het scoren van doelpunten. „Ik een goalgetter? Nee hoor, ik heb geen neus voor doelpunten. De ene wed strijd lukt alles, en de volgende keer gaat alles mis". Rob Doelman (27), geboren in Rijswijk, is in het dagelijks leven metselaar. Hij voetbalde in zijn vroege jeugd voor SEV (Leidschendam), maar stopte rond zijn zestiende een tijd met voetballen („Ik had het te druk met school en zo"). Na enkele jaren kwam hij via vrienden in contact met Stompwijkse Boys, de club waar hij momenteel rechtsbuiten is. „Ik ben laag bij Stompwijk begonnen. Op de familiedag, die elk jaar gehouden wordt en waarbij alle selecties door el kaar gegooid worden, speelde ik een paar jaar geleden wel goed en toen vroeg de trainer of ik in de selectie mee wilde draaien". Dat wilde Doelman, en lang zaam maar zeker wist hij zich een plaats te verwerven in het eerste elftal. Dat ging niet altijd even makkelijk: „Als niet-Stompwijker moet je je extra bewij zen in het veld. Tijdens mijn eerste wed strijd in de basis hoorde ik langs de lijn opmerkingen als 'wie loopt daar nou weer rond?'. Maar ach, dat heeft iedere nieuwe speler". Patatgeneratie Doelman is tweebenig. Hij is eigenlijk links, maar normaal gesproken staat hij rechtsbuiten. „Maar als er iemand ge blesseerd is, dan kan ik zonder moeite linksbuiten gaan staan". Toestanden als bij Ajax, waar Van 't Schip weigert rechtsbuiten te staan, zullen bij Stomp wijkse Boys nooit voorkomen: „Het maakt me niet veel uit waar ik nou speel in de voorhoede, als ik de bal maar in m'n voet krijg aangespeeld. Ik ben heel direct, ik wil dan meteen op het doel af'. Als middenvelder ziet hij geen grote toekomst voor zichzelf weggelegd. „Daar heb ik de conditie niet voor. Ik loop bij trainingen niet altijd vooraan, moet je weten". Zo komt het onderwerp 'patatgeneratie' ter sprake. Hij gelooft hier niet in. „Je hoort toeschouwers wel eens zeggen, dat Stompwijk vroeger zoveel meer mentali teit had. Dat is onzin, want de club be staat al ruim veertig jaar en een paar jaar geleden zijn ze pas voor de eerste keer kampioen geworden". Prima ploeg Stompwijk maakt een goed seizoen door. De ploeg draait soepel en iedereen weet van elkaar wie wat moet doen. Naast Doelman bezit Stompwijk meer dere spelers die makkelijk tot scoren ko men: Edwin Degeling en Hans van Ben- them. „Het is belangrijk, dat een ploeg niet afhankelijk is van één speler, zoals PSV bijvoorbeeld". Hij vervolgt: „We hebben op dit moment een prima ploeg. Als we kampioen willen worden, dan moet het dit jaar gebeuren. We staan eerste, we zitten nog in de afdelingsbe ker, het gaat goed. Ons doel is daarom om volgend jaar in de vierde klasse te spelen". Trainer Wim Mulder ('Haagse Wim') heeft zeker een deel in de huidige vorm van de ploeg. Doelman: „Hij is heel fanatiek en houdt ons goed scherp op de trainingen, ook in deze kwakkel- weken. Wanneer ik echter voor mezelf spreek dan is mijn ervaring dat je het in het veld echter toch allemaal zelf moet doen, en weinig hebt aan aanwijzingen. In een wedstrijd gelden nu eenmaal an dere situaties als op een trainingspartij tje". Dit weekeinde staat MMO. mo menteel vierde op de ranglijst, op het programma. „Het wordt een lastige wed strijd, want ze hebben een stugge ploeg. Het is daarom belangrijk voor ons om al snel een doelpunt te maken. Meestal loopt het hierna dan wel aardig". Doelman heeft weinig ambities meer in de voetballerij. „Ik heb altijd gezegd dat ik er helemaal voor zou gaan als ik in het eerste van Stompwijk zou spelen. Dat is nu dan het geval. Maar komt er een jongere speler die beter is, dan ben ik zo reèel om te zeggen 'hier heb je mijn plaats'. En een andere vereniging is ook niets voor mij". Onder redactie van Kees van Resteren Somber De gezichten van de vele weermannen die de laatste tijd een steeds prominente re plek op het televisiescherm krijgen worden in de maand november steeds somberder. Er valt dan ook weinig vro lijks te melden. Nat en koud zijn de tref woorden die ze hanteren bij de steeds in gewikkelder wordende weerkaarten. De buitensporters zijn de dupe van steeds te rugkerende depressies en worden gecon fronteerd met sportvelden die alleen ge schikt zijn voor het nemen van een mod derbad. Er is echter een klein lichtpuntje. Door de gedwongen rustperiode krijgt men ein delijk de tijd voor wat andere zaken. En wij van Hutspofrjt denken dat vooral de vrouwen en kinderen de sombere bood schappen van de weermannen met een nauwelijks te onderdrukken lach zullen aanhoren Aft Het Europa Cup-avontuur van AZC heeft dit seizoen niet lang geduurd. De Alphen- se droom, om net als vorig jaar weer Eu ropese faam te verwerven is als een zeep bel uiteen gespat. Met het schaamrood op de kaken keerde men in Nederland te rug en kon eigenlijk niemand de afgang in Hannover verklaren. Tegen Tourcoing, een kabouter' in water polo land, raakte de AZC-trein van de rails en slaagde er niet meer in het juiste spoor te vinden. Teammanager Anaré de FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Jeu pleitte na het debacle voor een drasti sche reorganisatie en liet duidelijk blij ken weinig vertrouwen meer te hebben in de Alphense selectie. Een begrijpelijke maar emotionele beslissing. Het zou ver standiger zijn om de zaken eens rustig op een rijtje te zetten en dan zou een conclusie kunnen zijn dat zowel spelers als begeleiding naar Hannover zijn ge reisd met het idee dat AZC makkelijk een ronde verder zou komen. En dat is een instelling die op Europees niveau di rect wordt afgestraft. Het is hopen dat ie dereen in Alphen iets geleerd heeft van het treurige weekeinde in Duitsland. Wijsheid „Small is beautiful", zei Diederik van der Veen Meerstadt tijdens de Algemene Najaarsvergadering van de afdeling Lei den van de KNVB. Hij had ook kunnen zeggen 'klein is fijnmaar in het Engels klinkt het altijd wat voornamer. De voor zitter van de afdeling wilde met deze uit drukking aangeven dat het goed gaal met de Leidse afdeling. Financieel is er geen vuiltje aan de lucht en sportief en organisatorisch draait het in Leiderdorp uitstekend. Maar de grote KNVB heeft in al zijn wijsheid plannen ontwikkeld om het aantal afdelingen in Nederland te verminderen. En Leiden zou wel eens de dupe kunnen worden van deze herstructurering. Van der Veen Meerstadt hel in duidelijke bewoordin gen weten daar niets voor te voelen. Strijdvaardig kondigde hij aan deze plannen te bestrijden. Een nobel streven maar geen gemakkelijke opdracht. In het verleden is meer dan eens gebleken dal de KNVB niet bepaald uitblinkt in het nemen van logische beslissingen. Ergeren Leytnon zit in een diep dal. De volleybal lers uit Leiderdorp verloren vijf keer op rij en staan puntloos onderaan in de eer ste divisie. Trainer/coach John Groen be sloot na de kansloze nederlaag tegen Rijnmond de knuppel in het hoenderhok te gooien. De Zoetermeerder wond er geen doekjes om. „Eigenlijk zou ik er nu al mee wil len stoppen. Ik zit me alleen nog maar te ergeren op de bank en beleef helemaal geen plezier meer aan de wedstrijd. Als het zo doorgaal ben ik volgend jaar ver trokken Maar wij van Hutspofrjt kennen de sportwereld inmiddels wel zo goed dat we de woorden van Groen toch wat willen relativeren. Het dreigen met opstappen is een psychologische truc om de ingeslapen volleyballers weer scherp te krijgen. Het Wijsheid FOTO: HENK SNATER- ZOU ons dan ook niet verbazen als Lev- thon met een klinkende overwinning dit weekeinde de sporthal verlaat en dat Groen ook volgend jaar nog actief is Lei derdorp. LEIDEN - Het jaarlijkse zaal voet baltoernooi voor G- (gehandicapte) voetballers wordt vandaag gehou den in de Groenoordhallen in Lei den. Veertig teams uit heel Zuid- Holland hebben zich ingeschreven voor deze tak van de voetbalsport die zich in nog steeds groeiende be langstelling mag verheugen. „Ge zien het succes van het toernooi van vorig jaar lag het voor de hand dat we dit jaar weer een dergelijk evenement organiseren. Omdat steeds meer teams aan het toer nooi willen deelnemen hebben we voor de Groenoordhallen gekozen", aldus Ar thur Paulides, districtscoördinator G- voetbal in het district West II van de KNVB. Het toernooi is vanochtend geopend door Diederik Van der Veen Meerstadt, voorzitter van de afdeling Leiden. De veertig teams spelen in drie categorien. In poule A spelen de sterkste teams, in poule B de middelmatige teams en in poule C spelen de zwakste teams. Uit de Leidse regio nemen teams deel van Lei den, Lisse, RCL, UVS. De Vierbot uit Katwijk is de enige school uit de regio die een team afvaardigt naar het toer nooi. De wedstrijden duren een kwartier en Alphons Groenendijk van Ajax zal om ongeveer 16.00 uur de prijzen uitrei ken. De toegang tot de Groenoordhallen is gratis. Paulides: „Het G-voetbaltoer- nooi is al jaren een unieke happening en een uitstekende promotie voor de rela tief onbekende tak van de voetbalsport. Daarom zijn we blij dat we met de steun van de vele vrijwilligers en de financiële ondersteuning van de Directie Sport en Recreatie van Leiden en de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten dit toernooi weer kunnen organiseren". Rob Doelman heeft vertrouwen in Stompwijkse Boys: „Ons doel is volgend jaar in de vierde klasse te spelen' FOTO: HENK SNATERSE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29