Vlaamse leeuw heeft geen tanden meer d final# Leeuwemoed Toekomst Correcties Staatshervorming Brussel M ZATERDAG 16 NOVEMBER 1991 PAGINA De staat België wordt door de komende rege ring verder uit gekleed ten gun ste van het Vlaamse en Waalse deelge bied. Uiteinde lijk wordt België als land geslo ten FOTO: SP België gaat volgende week zondag naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen, nadat de volksvertegen woordiging het vertrouwen in het zoveelste kabinet- Martens had verloren. Dat een nieuwe regering - als die al geformeerd kan worden -langkan blijven zitten, is uiterst twijfelachtig, want de Belgische eenheidsstaat loopt op zijn laatste benen. Walen en Vlamingen staan steeds onverzoenlijker tegenover elkaar. GENT - Wilfried de Haen gaat volgende week zondag stemmen. In het schooltje om de hoek. Hij moet wel. In België geldt, hoe be tuttelend, nog altijd een stemplicht. De paar honderd meter zal Wil fried sloffend afleggen, zonder eni ge anima Op de dag des Heeren waagt hij het niet te zondigen, wil hij de neiging het papiertje te ver snipperen wel onderdrukken en een hokje inkleuren. Misschien, zegt het groenteboertje (63), mis schien stemt hij wel op de libertijn se partij van de anti-politicus en anarchist Jean-Paul van Rossem. Dat geeft hem tenminste nog de voldoening een dwarse daad te hebben gesteld. Wilfried woont in het Oostvlaamse land, in een dorp onder Gent. Hij heeft het, dat mag duidelijk zijn, niet zo begrepen op politici. Terwijl het groenteboertje een pond tomaten en twee komkommers in oude kranten wikkelt en ze in de tas van een dorpsgenoot laat zakken, foetert hij iets over oplichters, mooipraters en gladjanussen. Hij weet het. Er wordt dezer dagen veel gepraat over de toekomst van België. De politici hebben het over een communau taire staat die in verval is, over een paci ficatiemodel dat niet meer werkt. Mooi- praterij dus; dure woorden om de wrij vingen te maskeren die al sinds vorige eeuw bestaan tussen Vlamingen en Wa len en die binnen vele kabinetten tot ge steggel hebben geleid. Och, zegt Wilfried, misschien zou het in derdaad beter zijn als Vlaanderen zijn eigen gang ging, zich niets meer gelegen liet liggen aan die arrogante, hanerige Walen. Die pochen, en dat steekt. Want neem nou de sociale voorzieningen, een nationale pot die toch merendeels door de Vlamingen wordt gevuld. Het zijn wel mooi de werkloze, zieke en andere Walen die hem weer leeggraaien. Geen wonder dat er aan Franstalige kant minder wordt gevoeld voor een totale boedelscheiding. Ze lachen daar des te luider. Was het niet de Waal Guy Spi- taels die een paar weken geleden bij Wil fried het bloed onder de nagels vandaan haalde? „Omsingeld door onze Waalse hanen brult de Vlaamse leeuw nog wel, maar hij heeft geen tanden meer", durf de de socialistenbaas te zeggen. Nu de woede wat is gezakt, heeft de schrik Wilfried te pakken. Je kunt dan wel kwaad zijn, een paar tellen van nuchter nadenken is genoeg om te con stateren dat Spitaels niet helemaal onge lijk had. De Vlaamse leeuw is wellicht niet getemd, maar wel tammer gewor den. En wat hij aan nageslacht op de ak ker heeft gezet brult uit verschillende hoeken zo zachtjes, dat de Walen er heus niet van gaan bibberen. Het was de voormalige minister van ontwikkelingssamenwerking, Andre Geens, die onlangs peinzend mompelde: „Als wij Vlamingen nu eens net zo'n ge sloten front konden vormen als de Wa len Het wil maar niet lukken". Uit gerekend hij, politicus van de Volksunie, die onvervalst Vlaamse partij, moest dat constateren. Wilfried beweert zelfs rooie wangen te hebben gekregen toen hij Vlaamse politi ci van velerlei kleur hoorde zeggen: „Wij moeten vechten als Spitaels". Zij zien de beul van het zoveelste kabinet-Mariens als voorbeeld, omdat hij in de eerste plaats voor zijn (Franstalige) kiezers en pas daarna voor het Belgische belang vecht. Een Waal met leeuwemoed, oh nee toch! Voor de goede orde: Wilfried de Haen is een hersenspinsel. Mogelijk woont hij inderdaad in het Oostvlaamse land, wel licht ergens anders, wie weet loopt er wel een groenteboerije rond met die naam. Zeker is dat zijn ideeën leven; het zijn de meningen van de gemiddelde Vla ming. „Politiek pffff", siste deze week een vrouw in Beervelde en ze maakte een wegwerpgebaar. „Ik ga stemmen ja, ik moet wel. Ik vul maar iets in", gromde een wegwerker even buiten Lokeren. „Politici hebben je nodig om gekozen te worden. Is het eenmaal zover, dan zien ze je niet meer staan", weet een fietsen de veteraan uit Sint-Niklaas. En, om een heus groenteboertje uit Zaf- felare het laatste woord te geven: „Waar om zouden wij Vlamingen ons niet al leen kunnen redden? Zelfs de Luxem burgers lukt het". De Vlaming kijkt kortom met een laco niek schouderophalen vooruit naar de 24e november. Teleurgesteld in politiek en politici, zonder enige fiducie in de toekomst en kwaad op de Franstaligen die verantwoordelijk worden gehouden voor weer een kabinetscrisis. En toch draait het volgende week zon dag om wezenlijke zaken. De kiezer stemt niet alleen op zijn of haar partij, maar ook over de toekomst van de com munautaire staat en het pacificatiemo del. Met die 'dure woorden' doelen poli tici op enerzijds het zielloze samenwer kingsverband tussen Vlamingen en Wa len dat België heet, anderzijds op het spel van geven en nemen teneinde com promissen te kunnen sluiten; zo u wilt zaken te kunnen bekokstoven. Het lijdt geen twijfel dat de komende re gering beslist over de toekomst van de eenheidsstaat België. De positie van het tweetalige Brussel en de inderdaad gro tendeels door Vlamingen gevulde pot voor sociale zekerheid zullen de hoogste hindernissen vormen. Het wordt voor de Vlaamse politici aan de ene en de Waalse aan de andere kant hoogspringen over een reeds trillende lat, waarbij ze ook elkaar nog moeten ontwijken. In Wallonië lijkt het besef te zijn door gedrongen dat de politici voor een ultie me krachtsinspanning komen te staan. Onder aanvoering van Guy Spitaels - die geen woord Nederlands spreekt, maar de Franstaligen als geen ander kan mobiliseren - presenteren de socialisti sche PS en de christendemocratische PSC zich als vrienden voor het leven. Samen zullen ze, vermits de koffiedikkij kers gelijk krijgen, goed zijn voor meer dan zestig procent van de Waalse stem men. Afgelopen weekeinde sprak PSC-voorzit- ter Gerard Deprez op het verkiezings congres in Namen zelfs over een heus verbond met de grootste partij van de streek. Het doet er in Wallonië wat min der toe of iemand socialist danwel chris tendemocraat is, zolang hij maar fat soenlijk Frans spreekt en, dat ook, voor stander is van een federaal België met een centrale regering die onder meer waakt over de pot waarin de franken voor de sociale zekerheid zitten. De Walen maken er geen geheim van dat zij het geld hard nodig hebben. Slui ting van mijnen en een belabberde posi tie van de (zware) industrie hebben voor grote werkeloosheid gezorgd, veel groter dan in Vlaanderen. De hele economie floreert veel minder dan ginds in het Ne derlandse taalgebied. Sinds de Franstaligen het achtste kabi net-Mariens ten grave hebben gedragen, heeft op het groene Agalev na elke Vlaamse partij van betekenis geroepen, dat tenminste enige correcties in de wet geving voor sociale zekerheid zijn ver eist. De Volksunie, de eerste die anderhalve maand geleden de regeringstafel verliet, stelt zelfs dat 'de subsidiëring van Wal lonië' zonder taboes bespreekbaar moet zijn. Partijvoorzitter Jaak Gabriels maakte afgelopen weekeinde op het ver kiezingscongres in Gent duidelijk, dat hij wel betere bestemmingen weet voor de vele miljarden franken. „Elk jaar wordt er maar liefst honderd miljard frank (zes miljard gulden -red) over de taalgrens gesluisd. Daar kan Vlaanderen jaarlijks 33.000 sociale woningen mee bouwen. Daar kunnen pensioenen en be staansminima mee worden opgetrok ken", verklaarde hij tegenover een con grescentrum tjokvol geestdriftige, Vlaamse nationalisten. De christendemocratische CVP en socia listische SP zijn wat gematigder. Maar ook zij vinden, ordinair gezegd, dat de grote Waalse mond wel met wat minder Vlaams geld gevoed kan worden. De Vlaamse partijen zijn het dus in gro te lijnen eens en toch ook weer niet. Ze mogen graag ageren tegen de Franstali gen, maar de Vlaamse onderlinge haat en nijd is te groot om als een gesloten front de politieke vijand tegemoet te tre den. Wat dat betreft was een opmerking van Volksunievoorzitter Gabriels in Gent illustratief. Hij vindt dat de demis sionaire premier Mariens (CVP) wat te veel naar Waalse sympathie hengelde. „Dan nog liever een Franstalige eerste minister, die wekt tenminste niet de schijn dat hij Vlaamse belangen verde digt." Dat soort chicanes vormt een dagelijks onderdeel van de verkiezingscampagnes. Partijvoorzitters, die in België heel wat luidruchtiger zijn dan in Nederland, vooraanstaande parlementariërs en de missionaire ministers doen al evenzeer hun best als plattelandspolitici wanneer het op pesten van een ander aankomt. Het politieke forum in Vlaanderen - met grote partijen als de CVP, SP en liberale PVV, kleinere als de Volksunie en Agalev, rariteiten als de libertijnse lijst van Jean-Pierre van Rossem, en het extreem-rechtse Vlaams Blok - is veel diverser dan het Waalse. „De leeuw heeft nog wel degelijk zijn tanden", rea geren de Vlamingen in de richting van Spitaels. „Alleen ze staan wat ver uit el kaar", durft de cynicus daar aan toe te voegen. Die Vlaamse leeuw moet zich met zijn verwaarloosde gebit de komende tijd vastbijten in de laatste, namelijk derde, fase van de staatshervorming. Een heike le affaire, het einde van een Belgische striptease. Sinds de jaren zeventig al wordt aan een nieuwe, solide constructie voor de staat België gewerkt. Verschillende bestuurlij ke bevoegdheden, waaronder cultuur, ruimtelijke ordening en onderwijs, zijn door de centrale overheid reeds gedele geerd naar lagere niveaus zoals de Vlaamse en Waalse deelregeringen of de (Brusselse) gewestraad. De meeste grote partijen aan beide kan ten van de taalgrens zijn het er over eens dat deze federalisering verder moet wor den doorgezet. De ene denkt aan buiten landse handel, een ander aan ontwikke lingssamenwerking of landbouw, de der de zoals gezegd aan sociale zekerheid. Voetangels te over in elk geval. Maar hoe dan ook, de staat België word door de komende regering verder uitge i kleed ten gunste van het Vlaamse Waalse deelgebied, uitgekleed tot het ee bijna naakte natie is. Daar lijkt geen on komen aan. Overigens moeten in de afsluitende fas van de staatshervorming ook zaken woi den geregeld als de rechtstreekse verkie zing van de deelregeringen en afschaffin van het dubbelmandaat. In het Belgi van vandaag is het nog mogelijk dat ee parlementariër deel uitmaakt van vei schillende vertegenwoordigende org; nen. Voor het totaal opblazen van de eei heidsstaat loopt vooralsnog alleen ht extreemrechte Vlaams Blok warm. Ai dere partijen peinzen daar niet over, ot de nationalistische Volksunie niet. Daa voor is tenminste een duidelijke rede het in alle opzichten o zo bijzonde Brussel. De Belgische en Europese hoofdstad li als een enclave in de Vlaamse provinc Brabant. Ze wordt gedomineerd doe Franstaligen, die hun invloed meer meer aan het uitbreiden zijn. De sta groeit groter en groter, aan ruimte is ee hopeloos gebrek. Walen en Eurocrate zoeken naar kavels in de directe omgt - ving. In verschillende oer-Brabantse dol pen is het al zover gekomen dat dl groenteboer vaker in het Frans dan i het Nederlands om rooie bietjes hooinXy vragen. Een nieuwe cultuur dreigt de au thentieke weg te vegen. macn Vlamingen noch Walen wensen BrusseStuk 1 aan de ander cadeau te doen, ze vechte ten h grimmig voor een grotere invloed in daan d hoofdstad van Europa. Toen in de jareper v tachtig in het kader van de staatshervoi mingen over de identiteit van Brusse moest worden gepraat, dreigden sponta' ne bokspartijen. Maar gezegend zij hetakke pacificatiemodel, dat toen in ieder gevastukk nog werkte. Nadat drie zogenaamde (cultuur)gejg^ meenschappen waren aangewezen (d Franse, Nederlandse en Duitse) en bi stuurlijke verantwoording kregen, voeld het tweetalige Brussel zich tekort ge bijen: daan. Als oplossing werd een nieuwe beafhar stuurslaag ingesteld: de gewesten. Daai van heeft België er ook al drie Vlaamse, Waalse en Brusselse), zodaj, 's lands constructie voor de vreemdelin een janboel werd, die des Belgen lijkt. Dat bijzondere Brussel, met zijn bijbeHij is horende achtien randgemeenten, lijkt be van d halve een oord van Vlaams-Waalse twisbhek ten ook het scharnier dat de twee deelge^3 o( bieden bijeen houdt. De vraag is wan neer het wegroest. België is aan een striptease bezig en eefVeïuw (bijna) naakte natie aan het wordende), maar het verdwijnt niet van de landjn Zw kaart. Nog niet tenminste. werkt, je won k nog "ond. iluder bliek" s var edere* en o Zweec "ekeni ce pre De p< holm 'CO log ioen was hi wer ei houto] lijk ge in st len er uitgele groen Sebied want Ln Het Z :en w< Sinds los d werd i den, e jzerin boon- ome blij ve '£eidóc SouAO/nt1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 26