naie Rara, wat beweegt RaRa? fi DE EXPLOSIEVE KRACHT VAN EEN BURGERLIJK MILIEU ANl ■£eidóc Sotwcmt- arde Zwart tapijt een RES iek •spreid iats)stt :ieve ïn direl diplom Jminist ZATERDAG 16 NOVEMBER 1991 ste jan ats in isgebi ;tandv( egadig Bij de jn dan ïngste REO e infor ntooru ROTTERDAM - Had Marx het toch bij het verkeerde eind? Vol gens zijn theorie zou de 'Verelen- dung', de steeds maar doorgaande verarming van de arbeidende klas se, de voedingsbodem van de revo lutie vormen. Maar het tegendeel lijkt het geval. Ruim honderd jaar nadat Marx zijn theorie ontvouwde is het communisme op zijn retour en beklimmen in het rijke Westen juist kinderen uit gegoede milieus de barricades. In mystieke clubjes als RaRa, Pyromanen tegen Apart- heijd, het Commando Crash and Carry en het Kommando 'Trek van den Broek omlaag' broeden zij op bomaanslagen, brandstichtingen en ander hedendaags ongerief. Mr. Arthur Docters van Leeuwen, 'Hoofd van de Binnenlandse Veilig heidsdienst', kent zijn pappenheimers. De linkse activisten van RaRa, deze week verantwoordelijk voor twee bom aanslagen, typeert hij aldus: „De harde kern bestaat uit niet meer dan twintig, dertig mensen. Het zijn inmiddels derti gers. Doorgaans goed opgeleide mensen uit wat burgerlijke milieus. Ze hebben kennis van de technologische vraagstuk ken van deze tijd en streven op zich sympathieke actiedoelen na. Maar ze vinden geweld als actiemiddel gerecht vaardigd". Het is een wat verontrustende notie. Ook toen de ontvoerder en moordenaar van de ondernemer Gerrit Jan Heijn werd ontmaskerd, voer een schok door Nederland. Niet omdat de dader Ferdy E. het prototype van een gewelddadige schurk was, maar juist omdat hij zo'n keurige rijtjeshuisvader bleek te zijn. Een bijzonder intelligente man boven dien; nooit een kwaad woord van verno men. Maar hij bond Heijn bij de polsen vast en joeg hem in het struweel een ko gel door 't hoofd. Weloverwogen en goed voorbereid. In menige nieuwbouw wijk werden angstige vragen gesteld: zou onze overbuurman óók tot zoiets in staat zijn? imf-klups Ra ra, wie of wat is de actiegroep RaRa? En bovenal: wat beweegt de 'dertigers' die zich tot de harde kern rekenen tot het plegen van gewelddadige aanslagen? Lezing van de pamfletten die de actie groep na zijn aanslagen verspreidt licht een klein tipje van de sluier op. „Dit is de eerste actie tegen het Neder landse vluchtelingenbeleid", schrijft de groep na brandstichting bij twee kanto ren van de marechaussee in maart 1990. „Vluchtelingenbewegingen worden be wust gecreëerd, als gevolg van puur ka pitalistisch handelen van klups als het IMF en de Wereldbank". Ook seksisme en seksueel geweld blijkt de groep dwars te zitten, evenals de techniek van reageerbuisbevruchting. „Vrouwen worden daardoor immers ge stimuleerd kinderen te krijgen teneinde het voortbestaan van de Europese bevol king veilig te stellen. Terwijl toch wordt beweerd dat Nederland vol is". „Kapita listische cityvorming", zoals óp de Kop van Zuid in Rotterdam en aan het Am sterdamse IJ wordt door de groep even eens afgewezen. Bij het bestrijden van deze fenomenen lijkt de groep door een zeker ongeduld te worden gedreven. „Wij hebben helemaal geen zin te wachten tot het kapitalisme aan zijn eigen logica tenonder gaat", meldt één van de actiepamfletten. Ken nelijk is RaRa er op uit het verwachte einde van het kapitalisme te bespoedi gen. Maar tegelijkertijd is er een gevoel van onmacht dat ook altijd duidelijk tussen de regels door te lezen is: „De Een agent houdt toezicht bij de afgezette ingang van het ministerie van binnenlandse zaken. eerste stap zit in de herkenning, de op luchting dat er eindelijk iets gebeurt. De volgende stappen zijn veel moeilijker". Criminoloog prof. dr. G.P. Hoefnagels, tevens Eerste-Kamerlid voor D66, heeft een probleem met RaRa. „Ik ben het met vrijwel alle doelen van die club eens", zegt hij. „De bestrijding van de apartheid in Zuid-Afrika, het verzet te gen discriminatie en geweld, het klinkt allemaal erg sympathiek. Maar de kron kel zit hem erin dat RaRa zijn sympa- Bouwvakkers bezig met het opruimen van de ravage op de tweede verdieping van het ministerie van binnenlandse zaken. FOTO'S: SACHA PIETERSE thieke doelen met zeer onsympathieke middelen nastreeft. Die middelen zijn zo onsympathiek dat ik me zelfs afvraag hoe serieus zij de doelen willen bereiken. Anders gezegd: hun middelen zijn con- tra-produktief'. Hoefnagels heeft zich niet alleen in de beweegredenen van RaRa verdiept, maar ook in het 'profiel' van de verwan te Duitse organisatie 'RAF Umwelt'. Deze week nog, verklaarde de BVD dat de RaRa contacten onderhoudt met RAF-Umwelt, evenals met de Spaanse ETA. Om tot die ontdekking te komen was overigens geen geraffineerd spiona gewerk vereist. Zelf schreef de RaRa im mers al in 1989 dat geprobeerd zou wor den „als links-radicale en revolutionaire bewegingen in Europa weer iets met el kaar op te bouwen". „Je ziet belangrijke parallellen tussen RaRa en bijvoorbeeld de RAF', consta teert Hoefnagels. „In beide bewegingen tref je veel mensen aan uit, laten we zeg gen, brave burgerlijke milieus. RAF en RaRa opereren in de anonimiteit en als collectief. Er is zowel in Duitsland als hier een harde, gesloten organisatie met eigen codes en subcultuur, compleet met strenge normen en toelatingsrituelen. In die gesloten subcultuur kunnen zich ge makkelijk opvattingen ontwikkelen te gen de rest van de samenleving". Voedingsbodem Jarenlang gingen politici, politie en be leidsmakers er van uit dat de Nederland se samenleving een slechte voedingsbo dem voor terroristische organisaties bood. De Nederlandse staat reageerde niet zo repressief en gewelddadig op de eerste protestbewegingen als de Duitse. Allerlei actiegroeperingen, van de Boe ren Partij tot de pacifistisch socialisten, zagen zich vertegenwoordigd in de Tweede Kamer. De verzuilde samenle ving leek over voldoende cement te be schikken om ernstige ontsporingen te kunnen voorkomen. Maar de eerste aanslag van RaRa in 1985 op een Makro-vestiging, verstoorde deze idylle ruw. In een interview met El sevier hekelde ing. P. Meijers, directeur van de verzekeringsmaatschappij Mees en Zonen een klein jaar later de politie ke blokvorming in Den Haag. „Als de politieke splinters zich niet meer demo cratisch kunnen uiten, zoeken zij naar andere mogelijkheden", waarschuwde hij. In hetzelfde artikel constateerde mr R. de Mulder, universitair hoofddocent recht te Rotterdam: „Nederland heeft niet zo'n vruchtbare voedingsbodem voor terrorisme, maar er wordt hard aan grondverbetering gewerkt". Hij doelde onder meer op het buiten de verkie zingscampagne van 1986 houden van de voorgenomen legitimatieplicht. In een onderzoek schetste De Mulder drie ontwikkelingen die terroristische or ganisaties de wind in de zeilen zouden brengen: politieke repressie, een slechte toegang tot de media en het afdrijven naar de periferie van de samenleving. Eenmaal daar aangeland neigen de leden van een organisatie „een volledige anti houding ten opzichte van de staat aan te nemen". De Mulder prees de doorgaans nuchtere reactie van de Nederlandse overheid op terroristische uitwassen, maar concludeerde dat zowel de slechte toegang tot de pers als het ontstaan van 'randgroep-culturen' zorgen baarde. Krakers Om het ontstaan van RaRa te kunnen begrijpen moeten we volgens Hoefnagels dan ook terug naar de kraakbeweging en de eerste krakersrellen van eind jaren ze ventig, begin jaren tachtig. „De kraakbe weging werd aanvankelijk gedragen doo mensen die er hele nuttige ideeën op na hielden en terecht streden tegen de spe culatie met woningruimte in tijden van grote schaarste. Maar er ontstonden ook subculturen. Krakers bijvoorbeeld, die alleen hun eigenbelang voor ogen had den. Door het vaak harde optreden van de politie bij diverse ontruimingen kon een zekere radicalisering optreden. De overheid nam een houding aan van: nu moet het maar eens afgelopen zijn. Een aantal individuen heeft toen de Staat al eeuwige vijandschap gezworen". De confrontatie met de 'harde aanpak' van de politie was één oorzaak voor het ontstaan van RaRa. Een andere ligt vol gens Hoefnagels meer in het sociaal-psy chologische vlak. „Daarover is minder bekend, maar uit gesprekken met voor malige RAF-terroristen leer je toch dat zij zich heftig verzetten tegen het ouder lijk milieu. Dat zij een protesthouding aan hebben genomen die tijdens de pu bertijd heel gezond is, maar waarvan zij niet meer los konden komen. Hetis vaak een heel complex van oorzaken, waarbij de afkeer van autoriteit vaak een dominante rol speelt. Ironisch genoeg zijn terroristische organisaties zélf door gaans zeer autoritair georganiseerd". Olievlek Voor wie bevreesd is voor een terroristi sche olievlekwerking is het misschien een geruststelling dat in de opvatting van de criminoloog Hoefnagels het ter rorisme in Nederland zich niet zo ge makkelijk zal uitbreiden. De groepen die nu het geweld prediken kunnen overi gens ook volgens BVD-chef Docters van Leeuwen niet rekenen op een grote groep sympathisanten, waaruit moeite loos nieuwe martelaren zijn te recrute- ren. Het feit dat de samenleving als ge heel weinig begrip voor de acties kan op brengen, belemmert RaRa en andere or ganisaties eveneens in hun groei. Het laatste werpt wel meteen de vraag op waarom de RaRa zich kennelijk zo weinig gelegen laat liggen aan zijn eigen public relations. Waarom een bom laten ontploffen bij staatssecretaris Kosto, als vervolgens heel televisiekijkend Neder land de onderhavige politicus zo'n sym pathieke vent gaat vinden en bovendien de RaRa-activisten vermoedelijk in de categorie 'geschift en niet ongevaarlijk' onderbrengt? Hoefnagels heeft daarop een simpel ant woord: „Deze mensen zijn niet of nau welijks geïnteresseerd in de publieke re actie. Zij plaatsen zich immers tegenover de maatschappij, daar zijn ze mee in conflict. Het bijzondere is nu juist dat ze onaardig durven te zijn; de verkeersre gels van deze samenleving totaal aan de laars lappen. Wat voor hen telt is het signaal: met dit of dat - vult u zelf maar in - zijn we het niet eens. De oneerbie dige gedachte komt wel eens bij me op dat het vooral frustratiegedrag is dat deze mensen drijft". Hierbij wil Hoefnagels nog de kantteke ning plaatsen dat terroristen in het alge meen een geheel andere wijze van den ken hebben dan de meeste democratisch ingestelde burgers. „Ik ben zelf van me ning dat het middel dat je gebruikt in overeenstemming moet zijn met het doel waarnaar je streeft. Als je geweld loosheid nastreeft, moet je niet met bommen gaan gooien. Maar een terrorist denkt heel anders. Die vindt het gerecht vaardigd om wèl met bommen te gooi en. Doel en middel kunnen haaks op el kaar staan. Er waren begin jaren zeven tig op de universiteit zelfs studenten die vonden dat je een democratisch ideaal met ondemocratische middelen kon na streven. Ik wil maar zeggen: deze para doxale opvatting komt ook in de beste milieus voor". Zuid- afrika In 1985 stond de RaRa nog een helder doel voor ogen: de apartheid in Zuid- Afrika moest bestreden. Een Makroves- tiging, met belangen aan de Kaap, ging in de fik, bij benzinepompen van Shell werden slangen doorgesneden. Nu Nel son Mandela gebroederlijk met De Klerk aan één tafel zit, heeft het brandstichten of doorsnijden van slangen weinig zin meer. Ook de ontspanning tussen Oost en West lijkt aan de wortels van links radicaal Nederland te knagen; het reëel bestaande socialisme als ideale samenle vingsvorm is immers wel ontmaskerd. Toch is volgens Hoefnagels de kans klein dat de actievoerders van RaRa ooit tevreden zullen zijn en de strijdbijl eigener beweging zullen begraven. „Nu Zuid-Afrika 'uit' is, heeft RaRa alweer nieuwe actiedoelen geformuleerd zoals het asielbeleid en de Europese eenwor ding. Kortom: er is altijd wel iets wat niet deugt in deze wereld. Zelfs een idea le samenleving biedt nog geen garanties tegen het ontstaan van groepen als RaRa". Dat gezegd hebbende, laat Hoefnagels een harde lach door zijn werkkamer kla teren. „Dat ook in een paradijs de boel uit de hand kan lopen weten we al uit het Oude Testament. Daar bleek in de Hof van Eden toch een slang te huizen die zoveel overredingskracht bezat dat hij Eva zo ver kreeg Adam een verboden vrucht aan te smeren".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25