sjïazda introduceert e zescilinder 23 Spelend leren terreinrijden bij ANWB Lï dócSomont AUTO/OPINIE ZATERDAG 16 NOVEMBER 1991 ER FOKKER *nnen heeft geen zin: euwe Mazda MX-6 geeft wel degelijk indruk hoe over een halfjaar de nieuwe sedans worden. Die len namelijk dezelfde basis van 261 cm en opzichte van de huidi- verbeterde wielop- ;ing als deze nieuwe 6. De tweedeurs cou- rrosserie is alleen 8,5 korter dan die van de unoiwe vier- en vijfdeurs die we in Japan al za- oudt meteen in dat de re- °ol populaire eoupéversie 6 je huidige 626 geen direc- pvolger krijgt. De MX-6 M een apartere plaats, het 'g een 'specialty-car' zoals X-3 en MX-5, zo zei alge- direkteur Cees de Ruy- an Mazda-importeur Auto De Binckhorst. Men op ongeveer dezelfde als de voornaamste con- 30S,J»nt Opel Calibra. We gaan vergelijking even nader Calibra biedt een handi- ?rde deur, die de Mazda niet heeft, maar geen fraaie zescilinder zoals de duurste MX-6. Daar staat tegenover dat de Calibra-reeks net is aangevuld met een (viercilin- der) turbo-versie, die sterker is dan de Mazda-zescilinder. In prijs ontlopen de Calibra en Mazda MX-6 elkaar niet veel. De zeer vloeiende vormen van de vrij forse MX-6 sluiten aan bij de ontwerpstijl van Mazda's eerdere nieuwe modellen, al is de modellering niet helemaal zo gewaagd als die van de MX-3 of 121. In vergelijking met de kleinere MX-3 coupé (op de 323 gebaseerd) biedt de MX-6 wel een aantrekkelijker gestileerd interieur. Toch valt ook bij de MX-6 nog een wat exclusiever binnenaankleding te wensen, waarin kunststof oppervlakken minder domine ren. Iets meer bergruimte rond de inzittenden mocht ook wel: in het bestuurdersportier een miezerig kaartenvakje, maar niets in het rechter por tier, en verder alleen een bergbakje tussen de stoelen plus een niet al te groot dash boardkastje. Overigens is de MX-6 juist erg compleet aan gekleed, tot en met een elek trisch bediend stalen schuif- 'kanteldak hoort er standaard bij. Omdat dit dak over het vaste dak heen schuift beperkt het de hoofdruimte minder dan een gewoon schuifdak. Door de lage daklijn van de auto is de hoofdruimte onver mijdelijk toch wat beperkt, de zitruimte achterin is als geheel meer op kinderen dan volwas senen gedimensioneerd. De achterbankleuning is omklap- baar, maar meenemen van lange lading zal niet meeval len in verband met de kleine kofferklep-opening. Nu we het toch over de kofferklep heb ben: bij de zescilinder-versie staat daarop een flinke spoiler, die de elegante carrosserielijn nogal verstoort. Niet alleen de rijke uitrusting, maar ook de technische opzet van de MX-6 staat borg voor een mate van comfort die eerder bij een luxe sedan dan bij een brute sportwagen hoort. Dat geldt vooral voor het topmodel met 2,5 liter multikleps V6 motor. Die krachtbron loopt fantastisch rustig, pakt uitstekend op bij laag toerental en trekt als een beer. De prijslijst van de Mazda MX-6 is nog vrij uitgebreid, daar men behalve een auto maat nog airconditioning en/of ABS (standaard op de V6) erbij kan nemen, met alle drie erbij wordt de auto maxi maal elf mille duurder. De ba sisprijzen bedragen 57.900 gul den voor de tweeliter MX-6, en 69.900 gulden voor de zesci- Alle hens moest aan dek komen om vanuit het water een steile en steeds gladder wordende oever te beklimmen, waaraan tot slot nog heel serieus herwerk te pas moest komen. FOTO: ANWB Leren rijden doe je pas als het rijbewijs is verworven. Als er niemand naast je zit om je fouten op te vangen, dan leer je pas goed zelf te beslissen. Van je fouten leer je het meest, want rampzalige mislukkingen blijven een mens nu een maal beter bij dan ge slaagde experimenten die noden tot pogingen om nog verder gaan. Het dagelijks verkeer is na tuurlijk absoluut niet de plaats om dingen uit te proberen die misschien niet goed aflopen. Bovendien leer je het best wanneer je iemand bij je hebt die zegt of je het goed doet, en suggesties geeft omtrent de juiste manier van handelen. Daarom biedt de ANWB al sinds 1961 aanvullende rijop leidingen. De bekende antis lipcursus, maar ook een cursus gevorderde rijvaardigheid on der leiding van ex-coureur Gijs van Lennep, of sinds 1981 een terreinrijcursus. De waar devolle antislipcursus volgden we al eens, ditmaal gingen we een dagje mee terreinrijden. Meer dan de andere cursussen is het spelend leren op zo'n dag. Daarom ook gaat men nu extra feestelijke arrangemen ten bieden op dit terrein. Nu nog is de terreinrijcursus vooral gericht op eigenaren van terreinwagens die weieens goed voorbereid de wildernis in zouden willen duiken. Cur sisten worden dan ook geacht hun eigen auto mee te bren gen. De cursus wordt gegeven aan kleine groepen van vier tot zes deelnemers, op ver schillende terreinen, en in principe het hele jaar door (zo lang er geen vorst in de grond zit). Er zijn geen vaste dagen enerzijds moeten er vol doende deelnemers aangemeld zijn, anderzijds heeft men re kening te houden met het schema van andere cursussen die dezelfde ANWB-afdeling verzorgt. Het is dus zeker geen klassikaal onderricht, maar meer een gezellige samen komst met een zo kleine groep dat ieder verzekerd is van per soonlijke begeleiding. Theorie vormt niet de hoofd moot van het programma, al wordt aan het begin van het ochtend- en middagprogram ma wel het een en ander uit gelegd over de specifieke tech nische eigenaardigheden van terreinwagens. Dat is zeker geen overbodige luxe, daar er in een terreinwagen heel wat in en uit te schakelen valt om bepaalde omstandigheden te boven te komen. Door de klei ne groepsomvang kan instruc teur Hans de Groot goed in gaan op specifieke vragen die bij deelnemers leven. Is er bij voorbeeld niemand met een permanent vierwielaangedre- ven auto, dan wordt daarop ook niet speciaal ingegaan, tenzij erom gevraagd wordt. Er kan bijvoorbeeld ook ge vraagd worden naar wat voor soort banden het best geschikt is voor het terreinwerk dat een bepaalde cursist vaker doet. Na afloop van de cursus ontvangt de deelnemer een be hoorlijk uitgebreid theorie- boek om naar behoefte na te slaan. Er staat bijvoorbeeld het nodige in over lieren en tech nische termen als vrijloop- hoek, vrijloopnaaf en trans- missieredukties. Speeltuin Het grootste deel van de dag wordt in en om de auto be steed. Al doende leert men. Wij deden de cursus op het re creatiepark De Beekse Bergen, waar het zandkuiltje dat ons oefenterrein zou worden eerst een wat teleurstellend kinder speeltuin-formaat leek te heb ben. Veel meer dan een steile heuvel, een talud en een paar kuilen van diverse vorm ble ken echter niet nodig om alle facetten van het terreinrijden te oefenen. Het middagpro gramma bracht een klein rondje door het bos en een wa- terdoorwading, waarmee wel zo'n beetje alle nuttige oefe ningen de revue passeerden. In het begin lijkt het allemaal heel makkelijk. Er worden wat rijtechnieken aangeleerd, maar de situatie was niet zoda nig dat de auto's het achterste van hun tong moesten laten Geleidelijk aan kwam er ech ter steeds meer uitdaging in de opdrachten. Het bestijgen en weer veilig afdalen van een behoorlijk steile en hoge zand heuvel vereiste een doordach te benadering. Op het eind van de middag was het echt alle hens aan dek om vanuit het water een steile en steeds gladder wordende oever te be klimmen, waaraan tot slot nog heel serieus Herwerk te pas moest komen. Leerzaam Zo werd het een leerzame, maar ook heel ontspannende dag. Juist dat laatste element wil Hans de Groot uitbouwen. De huidige cursus (360 gulden voor de dag, inclusief lunch) is uitsluitend gericht op de be stuurder, er mag geen passa gier mee. Er wordt nu tevens gedacht aan een (per persoon) weinig duurder arrangement waarbij ook een goede avond maaltijd met daarna een ori- ëntatierit is inbegrepen, en wel een passagier meemag. Te vens zou het mogelijk zijn dit arrangement met een gehuur de terreinwagen te doen, al wordt dat wel kostbaarder (1250 gulden per auto, bemand met twee tot vier personen). Voor aanmeldingen en nadere informatie ook over andere rijcursussen kan men zich wenden tot de afdeling leden cursussen van de ANWB: Poolsterstraat 1, 2516 BN Den Haag, tel. 070-3147834. Het ANWB-lidmaatschap is niet vereist, voegen we er voor de duidelijkheid aan toe. Prijs nieuwe VW Golf: hoog maar redelijk Sinds 8 november staat de nieuwe Golf bij de Volks wagen-dealer en is be kend geworden hoe het met de prijzen zit. De prijslijst levert een ge mengd beeld. Kijken we alleen naar de goedkoop ste uitvoeringen, dan is sprake van een stevige verhoging. Pas vanaf 27.790 guxüen rijdt men in een nieuwe Golf, dat is een- tot anderhalfduizend gul den meer dan de basisversie van het oude model kostte. Zoeken we echter wat hoger in de lijst, dan blijkt het nieu we model vaak juist iets goed koper dan eenzelfde versie van de oude Golf. Bijvoorbeeld bij de GTI (42.810 gulden), of het zescilinder topmodel VR6 dat met 58.810 gulden goedko per is dan de oude GTI G60 met compressor-viercilinder. Er moet tevens aan toege voegd worden dat aanvanke lijke kritiek op het basismodel ter harte is genomen. De 1.4 CL zal het niet hoeven stellen met een vierbak. hij krijgt toch vijf versnellingen stan daard en ook een gedeeld om- klapbare achterbankleuning. Meer uitrusting dus dan de oude basis-Golf had. De be langrijkste vergelijking is na tuurlijk ook die met de prijzen van de Opel Astra. Daarbij blijkt dat de verhoudingen, zo als voorspeld, niet gewijzigd zijn een VW Golf is iets duur der dan een vergelijkbare Opel Astra, zoals het vroeger al was in verhouding met de Opel Kadett Zo mag de prijs stelling van de nieuwe Golf dus best redelijk genoemd worden. Toch een kantteke ning redelijke prijs of niet, feit blijft dat de goedkoopste versies van Neerland's popu lairste auto's nu al dicht tegen de dertig mille kosten, waar door ze buiten het bereik van een stuk van het koperspu- bliek komen Een Opel Astra met dieselmotor komt zelfs op minimaal ruim 31 mille, waar naast de goedkoopste diesel- Golf wel opmerkelijk afsteekt met een prijs van liefst 34.900 gulden. HEVEN VAN LEZERS Jur t redactie behoudt zich het t voor ingezonden brieven S' dragen (maximaal 250 m) eventueel in te kor- dan wel te weigeren. Ano- ne inzendingen verdwij- in de prullenbak. Brieven ien te worden ondertekend voorzien van naam, adres lelefoonn ummer. •ld en Mammon stelling van het Basisdocu- it van het deze week in rn gehouden Christelijk aal Congres, dat de markt- lomie als uitgangspunt dat een alternatief voorhanden is, ontkent de king van de Heilige Geest is derhalve onchristelijk, dit CSC tracht het onver- ilijke te verzoenen, name- God èn Mammon. Dat wil tracht wel de ilijke gevolgen terug te igen, doch zwijgt over de este oorzaak ervan. is het kapitalisme, het nmonisme, dat thans ten echte wordt geacht een iselijker gezicht te hebben regen van de plastische urg. Kennelijk om de rtgang van de EG te bevor- en te bespoedigen. Het eel overziende, waaronder intwikkelingen in Oost-Eu- is een ander economisch "laa5 sel noodzakelijk. Deze it men door de medezeg schap onverwijld in te voe- door de Raad van Com- arissen samen te stellen 50 procent werknemers- imissarissen en 50 procent :n uit de bedrijfs- ing. Nu ontstaat automa- een algemeen verant- irdelijkheidsbesef jegens itschappij en samenleving, rktvraag en marktaanbod vat de ganse mensheid, rktvraag en marktaanbod ken elkaar, want hebben aar nodig, waaruit volgt dat optimale relatie in beider ang is. Broker, GSTGEEST. !/7 oensdag 05.00 uur vond een succesvolle aanslag plaats het groepje 'Radicale Ra- en', onder hun ego-strelen- pseudoniem: RaRa. On- de verklaring is geen ussie mogelijk: het is een chtige ondersteuning van vreemdelingenbeleid van rechtse regering. Met de la-minderheid zoekt ons iksoortige volkscommando tie (Ziedende Zieken) kon- ZieZie ondersteunt het iringsbeleid op het gebied de ziektewet door het ple- van aanslagen op publici- seevoelige doelen (o.a. vak- dsgebouwen, stemlokalen), uiteindelijke doel is met geïsoleerd Volksleger een j icalisering van onze samen leving te bewerkstelligen. Vanwege de soortgelijke doel stelling, het cynisme en de kortzichtigheid van de leden moet RaRa door ons in het Volksleger opgenomen wor den. De aanpak van dat Volks leger heeft zich al talloze ma len succesvol bewezen in o.m. Libanon, Kroatië, Spanje, Noord-Ierland. Dat daar méér dan alleen materiële schade is ontstaan hebben wij niet ge weten". In een pen zit soms meer kracht dan in een ontsteker. Martien van Loon, LEIDSCHENDAM. Wijs of onwijs Wanneer men schrijft over be vrijdingstheologie, de doop, de Paus, de RK Kerk, hoe weet men dan of zijn mening juist of onjuist is? Ondergetekende? Vergeet het maar! Tenminste, zodra ik mijn mening stel bo ven het Woord van God. Dan is zelfs de hoogstgeplaatste persoon onwijs in de ogen van God. In den beginne was het Woord (Joh.l): het Woord van de Schepper (Genesis 1). Hij sprak en het was er. Hij ge bood en het stond er (Psalm 33:9). En het Woord is vlees geworden: God is in Christus naar de aarde gekomen. Zo kunnen we elke mening toet sen aan wat God in de Bijbel heeft doen opschrijven. De ge ringste mens wordt verhoogd doordat hij gelooft in alles wat de Bijbel zegt, en hij is wijs in Gods oog. De satan, leugenaar brengt de grootste leugen: Gods Woord is onbetrouwbaar en spreekt zichzelf tegen. Ge loof dat toch niet, maar lees die Bijbel. Niet als een allego rie of parabel, maar gelovend in de letterlijke betekenis en u zult rust vinden voor uw ziel bij Hem, Die zegt: kom tot Mij allen die vermoeid en belast zijt. Kom tot Hem, het levende Woord. Mevr. J.M. Woerdenbag, DEN HAAG. Abortus Pater Koopman en zijn mede standers blijven zeggen dat abortus moord is. Zij hebben volkomen gelijk, althans, zij hadden dat zo'n vijftig jaar ge leden. Vroeger stierven tal van baby's vlak na de geboorte als gevolg van een lichamelij ke of geestelijke afwijking een natuurlijke dood. Maar dat is thans niet meer het geval. Vrijwel alle baby's blijven le ven, al moeten ze al kort na hun geboorte in inrichtingen worden opgenomen en daar blijven tot hun dood toe. Mijn mening is dat er zich ook omstandigheden kunnen voor doen waarin een abortus ge wettigd is. Gesteld: gelovige ouders leven in een goddeloos georiënteerde samenleving en ze vrezen dat hun kind eeuwig ongelukkig wordt als het het levenslicht aanschouwt. Ka tholieken redeneren dat bij de 'ontvangenis' er een nieuwe mens ontstaat met lichaam en ziel. De dood van zo'n geabor teerde betekent dat in wezen een gelukzalige is geboren, die zonder zorgen en de verleidin gen van de wereld te hebben gekend, direct ten hemel gaat. Een troostrijke gedachte. En er komt nog iets bij waar aan ook van kerkelijke zijde nooit aandacht wordt geschon ken. Gezien de activiteiten van de gezondheidszorg is de wereldbevolking met rasse schreden toegenomen in de laatste vijftig, zestig jaar. In Latijns-Amerika nam het aan tal inwoners van 90 miljoen toe tot circa 400 miljoen. Met onder meer als gevolg dat ou ders hun baby's te koop aan bieden omdat ze geen andere uitweg zien en dat veel men sen bomen wegkappen omdat ze een eigen stukje grond wil len. Tal van organisaties schreeuwen moord en brand omdat de regenwouden te gronde worden gericht. Kaal slag bedreigt het behoud van de wereld. De natuurramp op de Filipijnen is daar een ge volg van. Samenvattend: als gevolg van Adams zondeval zitten er aan de vooruitgang ook kwalijke kanten. De ge zondheidszorg terugdringen kan niet. Toch zal pater Koop man blijven roepen dat abor tus moord is en dat hij met al die opmerkingen niets heeft te maken. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Ontwikkelings samenwerking Tot 1988 was het budget van het ministerie van Ontwikke lingssamenwerking 1,5 procent van het netto nationaal inko men. Tengevolge van bezuini gingen en andere kortings maatregelen wordt er in deze kabinetsperiode 2.607 miljoen gulden minder voor Ontwik kelingssamenwerking uitgege ven dan wanneer het beleid van tot 1988 zou worden voortgezet. Eigenlijk komt het hier op neer en het is te gek voor woorden: in een van de rijkste landen ter wereld zegt een christelijk-sociaal kabinet tegen landen waar de mensen zo weinig hebben dat ze 'ge woon' sterven van de honger (in de hele Derde Wereld 100.000 per dag!): „We zijn nu in zulke omstandigheden dat we onmogelijk zelf alle finan ciële problemen kunnen oplos sen; jullie moeten ons daarbij helpen". Het CDA diende tij dens het debat over de tussen balans een motie in met de eis dat OS in elk geval voor het De ravage op het ministerie van binnenlandse zaken na de bomaanslag afgelopen woensdag. I FOTO: STEPHEN EVENHUIS jaar 1993 een compensatie zou moeten krijgen van 526 mil joen. Deze motie werd bijna kamerbreed gesteund. Premier Lubbers raadde het CDA aan de motie aan te houden; de re gering zou de zaak onderzoe ken en hierbij ook nog het probleem van de steeds maar hoger wordende kosten van de opvang van asielzoekers be trekken. Alle aanwezige ka merleden kregen tranen in de ogen. De premier zegde nog meer toe dan de motie eiste. Tijdens de afgelopen Algeme ne Beschouwingen bleek deze toezegging echter een manoeu vre te zijn geweest. De heer Lubbers wilde de schijnwerper van het onderwerp afhebben om te kunnen zeggen: het ka binet compenseert niet. Nu de aandacht van het onderwerp af is, zeggen het CDA en de PvdA (om opportunistische re denen) niet meer achter de motie te staan; het CDA heeft deze daarom ingetrokken. Po litiek kan wel eens weerzin wekkend zijn. Een suggestie: laat de partij waar u op stemt, weten deze gang van zaken af te keuren en vraag haar als nog volledige compensatie van de bezuiniging te eisen bij de behandeling van de begroting van Ontwikkelingssamenwer king. F. Benschop. DEN HAAG. Vertrouwen en gebed De tijd dat ik een telefoon bo ven mijn bed had om altijd be schikbaar te zijn, is voorbij. Maar ik verbaas mij wel over het rapport van dr. Verbraak over de onoplosbaarheid van het priestertekort. Het ver toont dezelfde gebreken als de enquête van het KASKI voor een vijfjarenplan in het bis dom Rotterdam. Daarin ont breken twee elementen: ver trouwen en gebed. Mgr. Huibers heeft eens ge zegd (bij de opheffing van zijn seminaria): „De hoop wordt pas een deugd als je geen uit komst meer ziet en dan tóch blijft hopen". En de Heer zegt: „Bidt dat er arbeiders komen om te oogsten". Welnu: over vertrouwen en gebed geen woord in beide rapporten. De zaak is onoplosbaar als je geen vertrouwen meer hebt en als er niet gebeden wordt voor de priesters. In welke kerken en in welke gezinnen wordt er regelmatig gebeden voor de priesters en de priesterroepin gen? Of beperkt zich dat tot eens per jaar, op Roepingen zondag en dan nog in heel al gemene termen En tóch, de Heer heeft er zelf om ge vraagd. Er is niet alleen een priesterte kort, er is ook een tekort aan pastorale werk(st)ers die niet alleen van negen tot vijf uur maar altijd beschikbaar zijn. Met de telefoon boven hun bed. De aangedragen zoals het ter discussie stellen van het priesterambt en de op waardering van de functie van pastorale werk(st)ers lijken mij in de huidige omstandigheden zowel schimmig als onuitvoer baar. Het is de stem van een roepende in de woestijn (Ne derland) wel te verstaan, ter wijl de wereldkerk totaal an ders denkt. De heren van die enquêtes zouden eens wat meer over de grenzen moeten kijken. In Frankrijk bijvoor beeld, met een veel groter priestertekort dan bij ons, neemt men heel andere maat regelen. Maar ja, wij weten al les veel beter. Fr. J. Bank, em. pastoor DEN HAAG Aparte meisjesschool B W van Rotterdam willen een discussie op gang brengen over aparte meisjesscholen. Dat zou nu (pas) aan de orde zijn omdat Rotterdam een multiculturele stad is gewor den. In de pers en op radio en televisie is daar ruime aan dacht aan besteed. En terecht, want veel meisjes hebben baat bij een aparte meisjesschool. Om onderwijskundige, sociale, pedagogische en emancipatori sche redenen. Dat weet Den Haag al lang. Daar wordt op de Johanna Westermanschool al lang een meisjesonderwijs gedaan. Omdat er behoefte aan is. Om andere dan multi culturele redenen. Daarom be staat de school al 74 jaar. Ook in het buitenland zijn de ver worvenheden van apart meis jesonderwijs (al lang) bekend. Dat blijkt uit een artikel in The European. Daarin staat onder de titel 'Singularly suc- cesful' onder meer dat meisjes beter presteren als ze onder el kaar zijn. Blijkbaar is de ge meente Rotterdam opnieuw op zoek naar iets dat Den Haag (samen met het buitenland) heeft kunnen behouden. A.P.M. Broekhuizen, directeur Johanna Wester manschool, DEN HAAG. Lof Niets dan lof over de bericht geving wat de katholieken be treft in deze krant. Niets wordt vergeten. Ik ben met de Vereniging Nederlandse Bede vaarten naar Fatima geweest rond 13 oktober. Het zonne wonder was 74 jaar geleden. De Russen waren voor het eerst aanwezig. Het werd in Rusland en Amerika uitgezon den. Waar bleef de KRO? Tot mijn vreugde schreef deze krant erover. Er waren een miljoen mensen. Het was een onvergetelijke dag. Ik wens u veel succes. Mevr. J. Houdijk, DEN HAAG. Milieu Ik erger me al geruime tijd aan al die verschillende potten en flessen, die na eenmalig ge bruik in de glascontainer ge gooid moeten worden. Fabri kanten zouden verplicht moeten worden poties en fles jes van standaardformaat te gebruiken. Bierbrouwers ge ven wat dat betreft al jaren lang een goed voorbeeld. Het gevolg zou zijn dat het herge bruik weer interessant wordt en dat betekent weer bergen minder afval. Een en ander zou natuurlijk liefst in Europees verband moeten gebeuren, zodat bij voorbeeld flessen drank qua formaat hetzelfde worden, met alleen andere etiketten, maar dan wel van een milieuveilig produkt. J.W.M. v.d. Valk. HONSELERSDIJK

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23