'Kinderen voor kinderen' niet langer probleem in vrolijk jasje BQNml.. ÖEfflEMABONNE 21 Techniek krijgt Kravitz niet klein Invallers de Groot en Geene herstellen zich uitstekend S liidóaOouAXxnt Zuid-Afrika samen met Nederland op Buchmesse tlJSWIJK Zuid-Afrika gaat mogelijk deelnemen aan e Nederlands-Vlaamse presentatie op de Buchmesse in 'rankfurt in 1993. Minister D'Ancona van cultuur heeft iet haar Zuidafrikaanse collega Pienaar afgesproken de lOgelijkheden daartoe te onderzoeken. Ook wordt een ïogelijke betrokkenheid van Zuid-Afrika bij de Taalu- bekeken. Tijdens de gesprekken is geconstateerd dat op het gebied van taal, culturele uitwisseling en sport en verdere samenwerking tussen Nederland en Zuid- irika tot stand kan komen. Het cultureel verdrag tus- n beide landen blijft echter formeel opgeschort. Vol- ens de beide ministers is het nog te vroeg om de cultu re betrekkingen opnieuw te formaliseren, aldus een foordvoerster van het ministerie vrijdag. „In het proces an geleidelijke versterking van de banden gaat hun foorkeur uit naar het stimuleren van spontane initiatie- en contacten van het veld." KUNST/RTV ZATERDAG 16 NOVEMBER 1991 Nederlander gastdmgent Chma Nationale voorronde Eurovisie songfestival Veronica stopt Take Off AMSTERDAM De jonge Nederlandse diri gent Jules van Hessen (32) is uitgenodigd om in december in Beijing en Shanghai concerten te geven met twee van de meest gerenommeerde orkesten in China. Het is voor het eerst dat een Nederlandse diri gent zo'n uitnodiging ontvangt. De concertreis vindt plaats in het kader van het recent overeengekomen cultureel samenwer kingsprogramma tussen Nederland en de Chine se Volksrepubliek voor de periode tot 1993 en wordt ondersteund door het ministerie van bui tenlandse zaken en de Chinese ambassade. Cellist Roeland Duijne van het Residentie Or kest vergezeld Van Hessen naar China en zal met de twee orkesten de Rococo variaties van Tsjaikofsky vertolken. Het Central Philharmo nic Orchestra of China werd eerder geleid door dirigenten als Herbert von Karajan en Yehudi Menuhin. HILVERSUM De selec tie van de liedjes voor de nationale voorronde van het Eurovisie songfestival is gewijzigd. Dat heeft de NOS gisteren bekendge maakt. Een selectiecom missie heeft 15 componis ten gevraagd een of meer liedjes te maken. In de cember zal de toetsings commissie de definitieve selectie voor het nationale festival op 29 maart 1992 maken. Er was dit jaar geen vrije in schrijving. De componisten zijn gekozen uit een lijst van vijftig succesvolle auteurs van de laatste twee jaar. Tevens kunnen de componisten sug gesties leveren voor de uitvoe rende artiest of groep. Tot de auteurs behoren onder ande ren Angela Groothuizen, Henk Hofstede, Maarten Peters, Piet Souer, Hans Vermeulen en Peter de Wijn. Het nationale songfestival brengt tien tot twaalf nieuwe liedjes. Het winnende liedje zal Nederland vertegenwoordigen op de internatioanle finale op 9 mei 1992 in Malmö. De Zweedse zangeres Carola won dit jaar het Eurovisie songfes tival. Vanwege de traditionele Dodenherdenking deed Ne derland toen niet mee. De fes tivalorganisatie wil alle finale liedjes op een speciale festival- cd verzamelen, die direct na de voorronde wordt uitge bracht. Op deze wijze wil de organisatie meer aandacht ge ven aan de liedjes die niet winnen. De stichting Conamus heeft bovendien tienduizend gulden ter beschikking gesteld voor de auteur van het win nende lied. HILVERSUM De Nederlandse soap-serie Take Off verdwijnt aan het einde van dit jaar van het scherm. Dat heeft Veronica bekendgemaakt. De laatste afle vering wordt Tweede Kerstdag uitgezonden. De re den voor het vroegtijdig beëindigen van de reeks is volgens een woordvoerder gelegen in de lage kijkcij fers. De afgelopen weken werd de serie door minder dan een miljoen kijkers gevolgd. Zij waardeerden de serie laag; gemiddeld 5.8. Verder leefde bij Veronica grote twijfel over de kwa liteit van de scripts. Volgens de woordvoerder is nog gepoogd de reeds opgenomen afleveringen door nieu we montages meer rust te geven. Ook is er aan de laatste tien scripts gesleuteld. De inhoud viel echter tegen en herschrijven bleek op korte termijn niet mo gelijk. Aanvankelijk zou Veronica dertig afleveringen uitzenden. Het besluit betekent dat na dertien episo den een eind komt aan de avonturen rondom twee elkaar beconcurrerende luchtvaartmaatschappijen. Kinderen voor Kinderen. Liedjespro- ramma. VARA-televisie. Neder- md 2 om 19.57 uur. Vanavond. 1ILVERSUM De toon lie het VARA-tv-pro- ramma 'Kinderen voor inderen' vroeger had, is net de groei van het aan- al afleveringen gewijzigd. Verden de eerste delen [ekenmerkt door kinder- roblemen, door de kij- ;ertjes aangedragen mid- els brieven, de twaalfde flevering is vooral een rrolijke aangelegenheid, b wordt er een perfecte iplossing voor het ver- eersprobleem aangedra- en in 'Ik wil een kangoe- oe', maar gaan de makers ok de sentimentele snaar iet uit de weg met 'Ra- non's verjaardag'. Iver succes heeft 'Kinderen oor kinderen' eigenlijk nooit e klagen gehad. De kijkcijfers nn sinds de start in 1980 een Ouden graadmeter vooral niét et het programma te stop- On. En ook het buitenland lat zich graag strikken voor en bewogen kinderliedje in leldere verpakking. Zo moch- ,en de makers van de elfde editie vorig jaar op het jeugd- v-festival van Moskou uit ïonderdtwintig inzendingen Ie eerste prijs in ontvangst ne- len. 1 an de geluidsdrager die van leze aflevering verscheen, zijn nmiddels meer dan 134.000 xemplaren verkocht en van lummer twaalf gingen in de erste twee weken probleem- is 65.000 platen over de inbank. En dat terwijl het Freek de Jonge Cabaretier Youp van 't Hek werd dit jaar gestrikt voor de presentatie. Dat Freek de Jon ge wat dat betreft buiten de boot viel, heeft volgens regis seur Loek Marreck met smaak te maken. „Het belangrijkste is dat er een helder verhaal wordt neergezet. En daar hoef je niet per se een bekende Ne derlander voor te zijn". Toch speelde bij de keuze meer mee dan de omroep wil loslaten. Mogelijk heeft de 'overstap' van De Jonge naar RTL4 er iets mee te maken. De commerciële zender brengt binnenkort acht theatershows van Freek op de buis. Boven dien gaat de VARA de show die Van 't Hek momenteel op de planken zet, opnemen voor uitzending volgend jaar. „Maar ze hebben mij ook een beetje gekozen om mijn zangstem", grapt Youp van 't Hek vrolijk. Okee, Youp is dan misschien verantwoordelijk voor de tekst en zang van 'Alles is te koop', maar het is toch vooral zijn rol als marskramer waarmee hij lof oogst. In deze hoedanigheid stapt hij (min of meer) in de voetsporen van Herman van Veen, die vorig jaar als sta tionschef door het beeld liep. „Het was om twee redenen leuk om te doen", laat hij we ten. „Vroeger werden er in die liedjes echt problemen aange sneden, nu gaat het gewoon om leuke, moderne kinder liedjes. Heel vrolijk allemaal. En in technisch opzicht is er heel veel aan kwaliteitsbewa king gedaan. Elk detail is be keken". Toch ziet hij zijn toekomst niet in televisie-land. „Ik ben te verslaafd aan het theater. Zo erg zelfs dat ik geen tijd heb voor televisie". De twaalfde 'Kinderen voor Kinderen' werd deze zomer opgenomen in het kleine dorp je Niekerk, dat op zo'n vijfen twintig kilometer van Gronin gen ligt. „Toen ik dat hoorde, kon mijn week niet meer stuk. Ik heb een zwak voor Gronin gen. Laat ik zeggen dat je er erg leuk kunt dansen... Én ze hebben er goede dominees en mooie kerken. Het is echt een studentenstad", aldus een la chende Youp van 't Hek. Om het frisse karakter van 'Kinderen voor Kinderen' te behouden, werd gezocht naar een nieuwe lichting tekst schrijvers. Hoewel dat niet echt gemakkelijk bleek, dien de Toon Hermans zich aan. Als oude rot in het vak, maar nieuw voor dit kinderpro gramma schreef hij het num mer over de marskramer. Ook het koor, voor het grootste deel afkomstig uit de regio Hilversum en Drachten, be staat voor driekwart uit nieu we kinderen. Kleiner budget De VARA had, in deze tijden waarin de omroepgulden steeds minder waard wordt, voor de twaalfde editie een kleiner budget dan vorig jaar tot haar beschikking. „We hadden de keuze uit veertien liedjes, maar hebben er uit fi nancieel oogpunt en omdat we niet willen inboeten op de kwaliteit van het programma, vier laten vallen", zegt kinder koorleidster Majel Lustenhou- wer. Ook dit jaar gaat er weer een rijksdaalder van elke verkoch te geluidsdrager naar een goed doel. Dit keer is dat de Twee de Openluchtschool in Rotter dam. 'Colombine', de ontwik kelingsorganisatie voor de Derde Wereld, die Herman van Veen mede heeft helpen oprichten, mocht eind vorig jaar een fiks bedrag in ont vangst nemen. De opbrengsten van het televi sie-programma zijn niet be stemd voor het goede doel, maar worden gebruikt als in vestering voor de volgende editie, die inmiddels zijn brainstorm-fase al heeft be reikt. Want ondanks de bezui nigingen staat vast dat ook nummer dertien zal worden gemaakt. In december zijn de eerste audities. En wie wordt de nieuwe presentator? „Mis schien mr. Pieter van Vollen hoven", aldus regisseur Loek Marreck. Who is afraid' lot en met zondag in Stedelijk AMSTERDAM Het omstre- en schilderij 'Who's Afraid of led, Yellow and Blue III' van Amerikaanse schilder Bar- iett Newman is tot en met indag in het Stedelijk Mu- eum in Amsterdam te zien. laandag wordt het doek naar én van de depots van het mu- eum overgebracht, omdat er involdoende ruimte is om het childerij permanent te expo- Bren. In februari 1992 zal het loek naar verwachting weer het museum te zien zijn. let schilderij werd in maart 986 ernstig beschadigd en leerde half augustus terug aar het Stedelijk Museum. De estauratie door de Amerikaan Goldreyer deed nogal wat tof opwaaien. Critici meenden at Goldreyer het schilderij Het had gerestaureerd, maar impelweg had overschilderd, let Gerechtelijk Laborato- jum in Rijswijk verricht op lit moment een onderzoek iaar het restauratieproces. itreiking Iheo Thijssenprijs ian Wim Hofman )EN HAAG De kinderboe- finschrijver Wim Hofman ntving gistermiddag in het jetterkundig Museum in Den de Theo Thijssen-prijs voor kinder- en jeugdlite- atuur. De prijs werd uitge- fiikt door voorzitter mr. L.J. 'ieterse van de Stichting P.C. looft-priis, de instantie die aarlijks de Theo Thijssen-prijs ^schikbaar stelt. In het jury- apport wordt Hofman gepre- *n voor de bijzondere wijze 'aarop hij „woorden en beel- fin, fantasie en werkelijkheid Ie wereld steeds opnieuw in- ileurt". De jury bestond uit oke Linders (voorzitter), Paul kegel, Tine van Buul, Nettie leimerinks, Rindert Krom- 'out en de ambtelijke secreta- hs Aad Meinders. Lenny Kravitz ...spreekkoren in een geur van hasj Concert Lenny Kravitz. Met Lenny Kravitz (zang, gitaar), Greg Ross (gitaar), Tony Brile (bas), Reginald Webb (toetsen), Zorro (drums), Mike Hunter (trompet), Harl Densen (saxofoon) en Conrad Thomas (saxofoon). Ahoy', Rotterdam. Voor programma: Keziah Jones. Gister avond. Herhaling: Ahoy, Rotterdam op 12 december. De ster van Lenny Kravitz stijgt snel. Eind vorig jaar was het Paradiso in Amsterdam, eind mei een bomvol Utrechts Vredenburg en gisteravond een uitverkocht Ahoy in Rot terdam. Wordt het volgend jaar juni de Kuip? Het publiek lijkt er klaar voor. De bloe menkinderen maakten in elk geval meer herrie om een toe gift af te dwingen, dan eerder deze week de pubers bij New Kids On The Block. En dat was al oorverdovend. Boven dien was het vreemd, want het optreden was alles behalve perfect. Nog voor de Amerikaanse zan ger, gitarist zich had bewezen, zat de stemming er al in. Na het eerste nummer werd de hal gevuld met de eerste spreekkoren. „Jullie zijn dui delijk in een goede bui" merk te een verbaasde Kravitz op, om in de negentig minuten die volgde, zijn kwaliteiten als componist en muzikant nog eens dubbeldik te bewijzen. Voor Kravitz werd het uitein delijk een avondje zweten en niet omdat de batterij aan lich ten voor tropische temperatu ren zorgde. In een geur van hasj vervormde hij een smelt kroes aan stijlen tot Kraviaan- se hoogstandjes, tot na dertig minuten plotseling zijn ver sterker het begaf. „Dat krijg je als je verliefd bent op appara tuur uit 1959", grapte hij. Maar daarna zou het nooit meer echt goed komen. Om de technici even wat speelruimte te geven, bracht hij exclusief voor Nederland het sentimentele 'Flowers for Zowie', „Een nummer dat ik nog nooit op het podium heb gezongen". Daarna haalde hij wat stevigers uit de kast en kreeg de subliem spelende gi tarist Greg Ross wat ruimte om 'Mr. Cabdriver' een hard rocktintje te geven. De bla zerssectie blies strakke partij en en zorgde er met de kleur - .stof dia's voor dat de flowerpo- Gestolen schilderijen teruggevonden De Amsterdamse politie heeft bij de arrestatie van zes mensen uit Ede vijftien gestolen schilderijen en vier iconen teruggevonden. De doeken met een geschatte waarde van anderhalf miljoen gulden werden begin augustus samen met de iconen ontvreemd uit een woning in de Concertgebouwbuurt van de hoofdstad. FOTO: ANP Jeroen De Groot (viool) en Jochem Geene (piano) vallen in voor Jaring Walta en Jan van der Meer. Sonates en ander werk van Mozart, Brahms, Debussy en Saint Saëns/Ysaye. Ge hoord op 15 november in de Kapel zaal van K O in Leiden. Invallen op het laatste mo ment, in de file terechtkomen, meteen het podium op, je in strument niet lekker aan de praat krijgen, bijna struikelen en dan toch nog tot grote hoogte stijgen: petje af voor violist De Groot en pianist Geene, de vervangers van het duo Walta/Van der Meer. De invallers (Walta was ziek ge worden) hadden de structuur van het geplande concert, een avondje sonates, ongewijzigd gelaten. De aanduiding sonate voor een muziekstuk komen we in iets verbasterde vorm al in de der tiende eeuw tegen. In de zes tiende eeuw begint men de term sonate voor vrijwel alle niet-vocale stukken te gebrui ken. In de barok vinden we vooral sonates voor strijkers: de viool heeft een deel van haar ontwikkeling te danken aan de functie van eerste stem in de sonate. In de klassieke periode doet ook de pianofor te) haar intrede. Naast sonates voor piano alleen schrijven klassieke (en later ook roman tische) componisten ook veel duetten voor viool en piano. Vers uit de file begonnen De Groot en Geene met een Mo- zartsonate in G gr.t. (KV 301). Wat problemen met de balans, de toon van de viool wat dun en laag, maar verder een rede lijke binnenkomer. Geene had vanaf dat moment de vleugel in de hand, al klinkt het in strument verkouden, maar voor De Groot moest het erg ste nog komen. Hij zette er al vast zijn bril bij op, maar de prachtige sonate nr. 2 in A groot van Brahms glipte de violist door de vingers. Veel van de tere en melancholieke Brahmsfrasen beleefden he laas een voortijdig einde. In de pauze heeft De Groot waarschijnlijk eens duchtig met zijn viool gepraat, want wat het publiek vervolgens kreeg voorgeschoteld was gro te klasse. In de sonate voor viool en piano van Debussy rechtte hij de rug en daar was dan de winnaar van het Oscar Backconcours '85, de finalist van het Internationaal Con cours Scheveningen '90, daar was ook het duo dat in '89 'Les jeunes solistes' in Bordeaux winnend afsloot. In 'Caprice d'apres l'etude en forme de valse' van Saint Saëns/Ysaye ging de bril weer af, de blad muziek opzij en klonk een flit sende, opwindende wals. Dat het een wals is, dreigt de luis teraar steeds te vergeten, maar na een maat rust krijgt hij de driekwartsmaat weer stevig in de oren geknoopt. „Ik had niet gedacht van avond nog een toegift te kun nen geven", bekende De Groot na ovationeel applaus, en speelde recht uit het hart en in ongelooflijk tempo de Zapatea- das van Sarasate. Bis! EO krijgt geen extra zendtijd voor ledenwerving HILVERSUM De Evangeli sche Omroep krijgt van het Commissariaat voor de Media niet de gelegenheid in een spe ciale uitzending leden te wer ven. Dat heeft het Commissa riaat gisteren bekendgemaakt. De EO had in het kader van de aktie voor de A-status een aanvraag ingediend voor een speciale uitzending van twin tig minuten. De omroep voer de aan dat de ledenwerfactie niet zo goed verloopt. Volgens het Commissariaat gaat die ar gumentatie niet op. Ook meent de EO dat de VPRO, die even eens ijvert voor de A-status, door het speciale programma 'De VPRO in actie' wel de kans krijgt op bijzondere wijze leden te werven Het Commis sariaat beschouwt dat pro gramma echter als een gewone uitzending. Eerder gaf het Commissariaat de EO wel spe ciale toestemming in een extra uitzending met een telefoonac tie leden te werven. Volgens een woordvoerder van de EO loopt het aantal aanmeldingen terug. Was een aantal weken geleden nog sprake van achtduizend nieu we leden per dag, thans is dat aantal teruggelopen tot drie duizend. De EO bereidt nog een eindspurt voor. Daarbij zullen naar het model van de VPRO actie-journaals worden gemaakt. Verder is het de om roep toegestaan maximaal twee minuten per avond aan ledenwerving te doen. De EO en de VPRO hebben de afgelo pen weken beide 130.000 nieu we leden geworven. I FOTO: SACHA PIETERSE wer bloeide. Wat dat betreft, stond het concert bol van de nostalgie met Kravitz als het bloemenkind dat de liefde preekte en met het publiek als gewillige volgelingen. Zij zijn klaar voor een nieuwe zomer van de liefde en alles wijst daarvoor in de richting van 1992. In die entourage ontstond een sfeer, die het concert, ondanks zijn technische mankementen, zou laten uitgroeien tot een meezinger-met-karakter. Hoe bedoel je geen kwaliteit? „Dit is het beste concert, dat ik ooit heb gegeven. Jullie zijn gewel dig", waren de dankwoorden van Lenny, die nog lang zal terugdenken aan Nederland en dat rampzalige concert, dat maar niet rampzalig wilde worden. j"BON VOOR GESCHENKABONNEMENT'' Het geschenkabonnement op de Leid se Courant is bestemd voor I Naajn:Voorl.: (voor controle bezorging) Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of dochter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangnjkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant Het abonnement loopt van 6 december 1991 t/m Deze ontvangt de krant van 6 december 1991 t/m 16 (anuari 1992 donderdag 16 januari 1992 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig Stuur de cadeaucheque ei te zijner tijd ook de'acceptgiro naar. Voort.: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: huis hebt en de krant vanaf 6 december op het Leidse Courant antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro ontvangt l-IE £eidóc@outa/nt Youp van 't Hek: „Ik heb een zwak voor Groningen' FOTO: VARA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21