Baggerslib uit de fchie ongevaarlijk" Jacobswoude betreurt vertrek van burgemeester Brouwer de Koning II» LEIDEN OMGEVING el snelheidsovertreders omgeving van Ter Aar 1DORDWIJK WIJST KRITIEK VAN DE HAND pet nieuwe politiebureau is fantastisch mooi' BEL 071-122244 Leidse Courant 991 idöcSomotit ZATERDAG 16 NOVEMBER 1991 S.15, 1 i'STÏ CINEA A cinea}111 21.: MEI METRO wolvet 10P0I •30, 1| FILMI a tanen .AR/NIEUWVEEN/NIEUWKOOP Het rijgedrag on- automobilisten is verslechterd in vergelijking met de vo- 2 nêlheidscontrole. Dat constateerde de politie na afloop van ïsdag en donderdag gehouden radarcontroles in Ter Aar, fveen en Nieuwkoop. In totaal werden ongeveer 2100 ligen gecontroleerd. Twaalf procent bleek in overtreding Op de provinciale weg tussen Nieuwkoop en Nieuwveen 90 automobilisten te hard. De hoogst gemeten snelheid 33 kilometer per uur. Op de Kerkweg, de Langeraarseweg Korteraarseweg, in de bebouwde kom van Ter Aar, reed 5 één bestuurder, met een snelheid van 66 kilometer per e hard. Binnen de gemeente Nieuwveen werd gecontro- op het Blokland. Hier werden 66 processen-verbaal opge- De hoogste snelheid bedroeg 106 kilometer per uur, ter- ?haar 60 is toegestaan. Op de Achterweg waren van de 275 2 ende voertuigen er 30 in overtreding. De hoogst gemeten eid bedroeg hier 123 kilometer per uur. Rijneveld werkt mee aan overkapping Cavo-Latuco KOUDEKERK AAN DEN RIJN De veevoederfabriek Cavo-Latuco mag van B en W van Rijneveld een overkapping op het dak van de fabriek plaatsen. Op zo'n manier wil de gemeente stank- en geluidsoverlast van het bedrijf tegen gaan. Voor deze overkapping moet wel het bestaande bestemmingsplan worden aangepast omdat de overkapping boven de maximaal toelaatbare hoogte uit komt. Het nieuwe bestemmingsplan zal een verhoging van de maximale bouw hoogte inhouden met gedeeltelijk zes en gedeeltelijk drie meter, overeenkomstig de bouwplannen van het Koudekerkse bedrijf. Maandagavond komt de bestem mingsplanwijziging ter sprake in de commissie ruimtelijke ordening. Valkenburg raakt rotte kies kwijt VALKENBURG Het ziet er naar uit dat het pand van het loon- en transport bedrijf De Vries aan de Hoofdstraat in Valkenburg toch door de gemeente ge kocht zal kunnen worden. De aankoop van deze „rotte kies" in het dorpscen trum zal volgens burgemeester C. Sinke in de loop van het volgend jaar plaats vinden. De gemeente zou kunnen reke nen op een eenmalige bijzondere bijdra ge van 227.000 gulden uit het provinci aal fonds voor stads- en dorpsvernieu wing. De Vries wil zich gaan vestigen in het Duyfrak-gebied. Burgemeester Sin ke: „Dat vormt een reden te meer te po gen om snel tot overeenstemming te ko men en daarin lijken we nu te zullen slagen". Politiek Oegstgeest praat over behuizing ambtenaren OEGSTGEEST De VVD houdt maandag en het CDA dinsdag een openbare ledenvergade ring die in het teken staat van de ambtelijke huisvesting in Oegstgeest. De liberalen, maan dagavond vanaf half negen bijeen in Het Witte Huis aan het Wilhelminapark, laten de raads fractie aan het woord over de centrumstudie die momenteel wordt uitgevoerd; daarbij gaat het om een herinrichting van het winkelcen trum Lange Voort en de bouw van een nieuw raadhuis. De christen-democraten vergaderen dinsdagavond vanaf acht uur in het gemeente centrum aan de Lijtweg. Zij gaan verder nader in op de gemeentebegroting 1992 en de plan nen rond het zwembad Poelmeer. De voorlopi ge resultaten van de centrumstudie zullen 26 november in het raadhuis worden gepresen teerd. Diefstal van dakbedekking ALPHEN AAN DEN RIJN Een partij van 50 rollen bitume dakbedek king is gestolen vanaf het terrein van een bedrijf aan de Bedrijfsweg in Al phen aan den Rijn. De rol len waren klaar gelegd omdat het dak van het be drijf moest worden ver vangen. Toen de werkne mers aan de slag wilden gaan bleken de rollen te zijn verdwenen. De spul len hadden een waarde van 5.000 gulden. RIJKE DEN HOLLANDER its (16) IAC 3: 2520-1 Oegst| 1-1774 RDWIJK De bag- it de Schie in Noord- is weliswaar veront- jd, maar vormt geen ir voor de volksge- i leid. Dat is het com- ir van de gemeente dwijk in een toelich- het voornemen het erslib dat bij het inmaken van de tevoorschijn zal ko- te dumpen in het semermeer. i de gemeen- siden: er, Ves dichting tel: 613 te is een reactie op de scherpe kritiek die eerder deze week onder meer door het Groen Links-raadslid A. Ouwehand op de plannen werd geuit. Voor de wijze van afvoer van het slib is volgens de gemeente een aantal mogelijkheden on derzocht. Afvoer naar de Abt spolder bij Rotterdam leek het meest voor de hand liggend. Nadeel van deze methode was echter het feit dat pas op z'n vroegst in mei 1992 voor het eerst gestort zou kunnen wor den. Omdat de baggerlaag met name in de zomer stankover last veroorzaakt voor de om wonenden zou het volgens de gemeente echter niet wense lijk zijn de drek te lang in de stromende Schie te laten. Bo vendien zou spoedig uitbagge ren van de watering noodza kelijk zijn, omdat de dikke baggerlaag de waterdoorvoer en de doorvaarbaarheid zou bemoeilijken. Bij een klein deel van de bag ger is volgens de gemeentetoe lichting sprake van „een niet verontrustende verontreini ging". Meer dan 95 procent van het slib zou echter ge schikt zijn om opgeslagen te worden op de bodem van de Braassem. Pas nadat uit onderzoek was gebleken dat de Noordwijkse bagger geen verontreiniging van het grondwater zal ople veren werd de vergunning voor het storten in de Braas sem aangevraagd bij het Hoog heemraadschap van Rijnland. Rijnland gaat bij verlening van vergunningen af op advie zen van het Rijksinstituut Zui vering Afvalwater, de Inspec tie voor de Volksgezondheid en de gemeente Jacobswoude. In de procedure zijn een tervi- sielegging en een bezwaren- mogelijkheid opgenomen. In 1991 en 1992 zal in totaal circa 300.000 ton verontreinigd slib in de speciale stortput in de Braassem terechtkomen. Het Noordwijkse aandeel daarin is circa 4000 ton. Het grote voordeel van storten in de Braassem is volgens de ge meente dat nog voor de ko mende zomer de bagger kan zijn afgevoerd. Commissaris Wegman is duidelijk ingenomen met zijn nieuwe politiebureau. „Voor de verhuizing ligt een gedetailleerd draaiboek klaar". srect ii( dai [we ind de hi Kinderk kleute -17.00, 3: volge srpleegk kindera me°tP9t IIJKE DEN HOLLANDER in^lDWIJK „Op 3 iber zit de avond tot elf uur de dienst ier in het oude ge uit. De nachtdienst het om klokslag elf het nieuwe gebouw Het is dan slechts estie van omscha- van de telefoon en ipparatuur. Dat kan tele ogenblikken ge- zijn". issaris E.F. Wegman, van het Noordwijkse gemeentepolitie, ziet ab- niet op tegen de aan- verhuizing. De politie 1 badplaats, nu nog ge- st in een al sinds tijden geworden villa aan de Zeeweg, krijgt met in- ^an 3 december de he 's ing over een gloed- gebouw aan de Duin- ïg, waarin ook de plaat- vrijwillige brandweer 'Aderkomen vindt. 5. nieuwe gebouw is echt Ib iseh mooi" vindt Weg- Wat de verhuizing be er niets aan het toeval laten. Een gedetailleerd ir Dek ligt klaar. Iedere ir rechercheur of iuspec- b'eet waar hij wat, wan- 1 waar moet in- of uit- 1. „Wij hebben wat dat als groot voordeel dat vierde zijn in een bouw- van vijf. Van de erva- van de korpsen die is een nieuw bureau in namen hebben we ge leerd hoe het niet moet", lacht hij. Overigens heeft de hele ver huizing, volgens Wegman, veel minder om het lijf dan men misschien zou vermoe den. „Dë meeste spullen gaan niet mee. Om in zo'n mooi nieuw gebouw oude gordijnen voor de ramen te hangen is natuurlijk te gek. Het meubi lair is per intekening verkocht aan het personeel. De koper van het gebouw neemt ook wat zaken over. Wat dan nog overblijft is niet noemens waard". De meldkamer in het nieuwe bureau wordt uitgerust met de nieuwste apparatuur en ook krijgt het Noordwijkse korps de beschikking over een gea vanceerde telefooncentrale. Wegman: „Een dag voor de verhuizing vindt er een in structie plaats over de nieuwe telefoonapparatuur. Hier, in het oude bureau, beschikken we inmiddels over een instruc tie op video. Zo kan de wacht commandant al af en toe kij ken hoe het straks allemaal werkt". Besparingen Op 27 november wordt de bouw van het nieuwe politie bureau officieel afgerond. Dan moeten alle voorzieningen klaar zijn en wordt daarna in de loop van de week het hele gebouw gemeubileerd. De afle vering van bureaus, stoelen en kasten is tot een zo laat moge lijk tijdstip uitgesteld om be schadiging tijdens de bouw werkzaamheden te voorko men. Een gespecialiseerd ver huisbedrijf zorgt voor het overbrengen van de automati seringsapparatuur. In het nieuwe politiebureau krijgt elke werkplek de be schikking over een computer terminal volgens het systeem BPS. Voor de politie „het sy steem voor de toekomst", al dus de commissaris. Volgens Wegman is het beschikbare budget voor de bouw nog niet eens verbruikt. De bouw van het politiebureau en brand weergarage zou, volgens bere keningen, een totaal-investe ring van 7 miljoen gulden ver gen. Deelname in de bouw- stroom leverde echter bespa ringen op in onder meer kos ten voor architect en aanne mer. Alle projecten maakten gebruik van dezelfde tekenin gen en bouwmaterialen. Daarnaast werden er door de diverse korpschefs, waaronder Wegman, inspanningen gele verd om ook op andere zaken geld te besparen. En niet zon der succes. Zo sloot de politie met de PTT een lucratief con tract af voor de telefoonvoor zieningen bij nieuwbouw van de politie in het hele land. Ook de brandweer profiteert van dit voordelige landelijke con tract mee. Verder werden met Telenorma voor meldkame- rapparatuur en Aspa voor kantoormeubilair contracten afgesloten waarmee dikke kortingen werden binnenge- Flexibel De financiële ruimte die er nog is denkt Wegman mis schien nog nodig te hebben om onvolkomenheden die tijdens de tweede oplevering nog aan het licht komen of zaken die niet zijn voorzien te bekosti gen. Het Noordwijkse politie bureau is erop gebouwd om als Supergemeente Waar ben ik nu eigenlijk? Menigeen zal zich deze vraag stellen bij het zien van dit merkwaardige plaatsnaambord. Insiders weten dat het aan de Noordveenweg in Nieuwe Wetering staat, maar anderen zullen eerder denken aan nieuwe supergemeente in de Rijnstreek. FOTO: WIM VAN NOORT REGIOJOURNAAL Oranjevereniging In De Oude Tol in Sassen- heim wordt maandag avond de jaarlijkse algeme ne ledenvergadering van Oran je vereniging Sassen - heim gehouden. De verga dering begint om acht uur. Voor de pauze is er afwer king van de huishoudelijke agenda, daarna staat een optreden gepland Zeedor per Muzikanten uit Noord- wijk en is er een grote ver loting. Ook niet-leden zijn welkom. De Oude Tol be vindt zich aan de Hoofd straat 157. Ruilavond De Vereniging van Postze gelverzamelaars uit Sas sen heim houdt maandag een ruil- en veilingavond in Sporthal Wasbeek. De avond begint om zeven voor de jeugd. Een uur la ter zijn de volwassenen aan de beurt. Er zijn 80 kavels. Wasbeek bevindt aan de Van Alkemadelaan in Sas- senheim. Samenzang Een koor- en samenzanga- vond vindt maandag plaats in de Gereformeerde Kerk. Hereweg 105 in Sassen- heim. De avond begint om kwart voor acht. Medewer king wordt verleend door Inge Buitendijk. hobo; Liesbeth Zonneveld, fluit. Kees Moolenaar. orgel en het christelijk koor Excel sior onder leiding van Pie- ter de Jong. De toegang is Literair Café Het Literair Café houdt donderdagavond 30 januari een regioavond in het Pa rktheater in Alphen. Pro fessionele en amateur-dich ters en -schrijvers kunnen dan hun werk voordragen of laten voordragen. De deelnemers moeten hun werk voor 5 januari inleve ren. Daartoe zijn bussen geplaatst bij de Openbare Bibliotheek. Thorbecke- straat la en bij boekhandel Haasbeek in de Manders- loostraat 19. Uit de inzen dingen worden een aantal werken geselecteerd. Film Filmhuis Lisse presenteert dinsdag de film Shirley Valentine. Regisseur Lewis Gilbert schildert in zijn film de lotgevallen van de 40-jarige huisvrouw Shir ley. Shirley probeert de sleur te ontvluchten door met haar vriendinnen op vakantie te gaan naar een Grieks eiland. Shirley Va lentine draait in het Lisse- se filmhuis aan de Vivaldi- straat vanaf half negen. Niet-leden van de Filmclub betalen 7,50. terwijl dona teurs voor J5 naar binnen mogen. centraal kantoor te gaan fun geren voor het politiedistrict Duin- en Bollenstreek Noord dat de gemeenten Noordwijk, Noord wijkerhout, Voorhout, Hillegom en Lisse bestrijkt. Met name het arrestantenblok is met acht cellen op de regio behoefte afgestemd. Maar ook met de indeling van vergader ruimtes is er rekening mee ge houden dat bijvoorbeeld regio nale rechercherteams hier ge bruik van kunnen maken. „Het gebouw is met het oog op de toekomstige regionale func tie ruimer opgezet dan voor het Noordwijkse korps nodig zou zijn geweest", legt Weg man uit. Het Noordwijkse korps telt 54 mannen en vrou wen, de capaciteit van het nieuwe bureau is berekend op 65 tot 70 mensen. „Bovendien hebben we zo flexibel mogelijk gebouwd zodat bepaalde ruim tes voor verschillende doelein den gebruikt kunnen wor den". Naast de twee grote bruggen die over de sloot langs de Duinwetering naar het politie bureau en de brandweerkazer ne voeren, wordt er pal voor de hoofdingang van het, in modern wit, blauw en grijs uit gevoerde bureau nog een hou ten voetgangersbrug aange legd. In het volledig aan inva liden aangepaste gebouw is veel aandacht besteed aan effi ciency. Ook aan energiebespa ring is gedacht door de aanleg van blokverliehting en -ver warming. Ook de brandweer neemt nog voor 15 december haar nieuwe behuizing in ge bruik. De officiële opening van het nieuwe onderkomen voor politie en brandweer valt in maart 1992 te verwachten. JACOBSWOUDE De aankondiging van het ver trek van burgemeester D. Brouwer de Koning kwam donderdagavond in de raadsvergadering van Jacobswoude als een don derslag bij heldere hemel. Behalve spijt tonen de di verse raadsleden in de ge meente veel begrip voor zijn besluit die hij vanwe ge privé-omstandigheden heeft moeten nemen, zo blijkt uit de reacties van diverse gemeentebestuur ders. De burgemeester heeft de af gelopen jaren roerige tijden gekend. De perikelen rond de gemeentelijke herindeling, waarbij Woubrugge, Rijnsater- woude en Leimuiden werden samengevoegd tot Jacobswou de, moet hem veel hoofdbre kens hebben gekost. Na heel wat jaren burgemeester van Woubrugge te zijn geweest, kreeg hij begin dit jaar ook Leimuiden en Rijnsaterwoude onder zijn hoede. Donderdag avond kondigde hij in de raadsvergadering aan dat pri vé-omstandigheden hem ertoe noopten om een punt achter zijn carrière te zetten. Boven dien kan hij met het bereiken van de leeftijd van 59,5 jaar in maart, gebruik maken van de VUT-regeling. Deze regeling gaat verande ren. Als hij er nu geen gebruik van maakt dan zou hij nog en kele jaren moeten wachten. Afhankelijk van het tijdstip waarop de nieuwe wet ingaat, zal Brouwer de Koning waar schijnlijk in april of anders volgend jaar zomer zijn ambt neerleggen. De raadsleden reageren gela ten op de mededeling van Brouwer de Koning. „Je wordt er niet vrolijker van, vooral omdat de omstandigheden hem ertoe dwingen", reageert K. de Lange-Koenders (PvdA- Gemeentebelang). „Het is jammer dat hij zo kort nadat hij burgemeester van Jacobs woude werd, al vertrekt. Er had eigenlijk eerst even rust in de tent moeten komen". VVD-raadslid J. van Dam, die sinds het vertrek van Hans van Woerden tevens fractie voorzitter is geworden, is de zelfde mening toegedaan. De mededeling van de burge meester kwam op de avond dat twee nieuwe raadsleden werden geïnstalleerd, namelijk H. Dambrink-van Wijngaar den (VVD) en E. Manvis (D66). „Ik was nauwelijks vijf minuten beëdigd tot raadslid, of hij kwam met de aankondi ging dat hij zou vertrekken. Ik vind het jammer. Hij is een zeer beminnelijk mens. Daar kunnen er nooit te veel van Ook CDA-wethouder A. Kea betreurt het vertrek van Brou wer de Koning. „De samen werking is bijzonder goed. Hij heeft zich op een hele goede wijze weten te manifesteren. Manager Hij is een samenbindende kracht binnen het gemeente bestuur. B. van Puffelen (Poli tiek 90) toont ook veel begrip voor het besluit van Brouwer de Koning. Ze hoopt dat hij zijn welverdiende rust krijgt, die hem het afgelopen jaar niet werd gegund. „Het deed mij bijvoorbeeld erg veel pijn toen hij door zijn eigen partij, het CDA, in de zaak Bello de Zwarte Piet toeschoven kreeg door hem zijn portefeuilles af te pakken. Dat had hij niet verdiend". Van Puffelen heeft haar idee ën al over de opvolger van Brouwer de Koning. „Jacobs woude schreeuwt om een zeer sterke manager, om iemand die een belangrijke voortrek kersrol kan spelen ten opzich te van het college en het amb telijk apparaat. Wij hebben er varing met Boelen. Zo'n figuur zou ik wel terug willen heb ben". De politieke kleur vindt zij wat minder belangrijk. „We hebben nu één dominante par tij. Om enigszins evenwicht te krijgen zou het in ieder geval geen CDA'er moeten zijn", stelt ze nadrukkelijk. Ze denkt aan iemand met liberale be ginselen, bijvoorbeeld een D66'er. Deze partij wordt vol- gens haar binnen de gemeente op alle fronten nog onderbe licht. Van Dam pleit voor een VVD- burgemeester. Hij vindt het college met twee CDA-wet- houders en één PvdA-Ge- meentebelang-wethouder, niet lopen. „Het beste kan er ie mand uit een andere partij bij komen". CD A-fractievoorzitter H van der Nagel was gistermiddag niet bereikbaar voor commen- ologie: Ooghi 1.15-15 rdziek»* ELKE DONDERDAG DE art *EW 91 fl ist< 1 0.1 ^üflll!w^ ILAGE BIJ UW KRANT MET IMATIEOVER FILMS, MUZIEK TER. RECREATIE, EXPOSITIES EEN COMPLETE AGENDA en vraag informatie over adverteren in de jaarlijkse grote kerstvignettenpuzzel (met als superprijs een reis naar Wenen) van de Dwangsom als bewoners niet uit zomerhuis gaan NIEUWVEEN De bewoners van een zomerhuisje in het zo- merpark Beaurivage moeten met ingang van 1 februari een dwangsom van 250 gulden per dag betalen voor iedere dag die ze langer in hun huis blij ven wonen. Dat heeft de presi dent van de rechtbank de ge meente Nieuwveen gisteroch tend meegedeeld. De voorma lige gemeenteraad van Zeven hoven heeft in 1986 al besloten dat er geen permanente bewo- mag plaatsvinden.Door de nieuwe gemeente Nieuwveen is dat beleid overgenomen. Voor de mensen die er op het moment van de beslissing al woonden, geldt een uitsterf re geling. De overigen moeten er uit. Dat niet iedereen na een aanschrijven door de gemeen te, dat op vrijwillige basis doet, blijkt wel uit de processen die de gemeente nog tegen diverse eigenaren heeft lopen. Na al enkele processen tegen de bewoners van het betref fende zomerhuisje te hebben gevoerd, stond voor de ge meente de weg vrij om be stuursdwang toe te piassen. Volgens gemeentewoordvoer der R. Wolf zou dat echter be tekenen dat de bewoners op straat zouden worden gegooitf Nieuwveen heeft daarom, in het belang van de eigenaren, een kort geding aangespann- nen dat vorige week maandag heeft gediend.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11