Kamer tegen lager reiskostenforfait Geen extra beveiliging van bewindslieden ewapende overval op ompstation Leiderdorp Leidse politie lost serie misdrijven op 114 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE EcklócSouootit NOVEMBER 1991 30 PAGINA'S in drie katernen fESTELIJK LEVEN Ier dan de helft van itelbijbels' wordt gestolen Minister Dales wil jandalen krabpaal geven tTELUK LEVEN/OPINIE 2 EN LAND 3/5/9 ENLAND 7 tot zwaar bewolkt en een enkele bul. lumtemperatuur eeks 3 graden en in binnenland mogelijk st aan de grond, ddagtemperatuur igeveer 7 graden. Wind west tot noordwest, tig, rond kracht 4. 99 £eidóe 6owa/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25187. Losse nummers 1,45. Run op aids-test Verenigde Staten NEW YORK Amerikanen laten zich massaal testen op het aids-vi rus nadat basketbal-held Earvin „Magie" Johnson vorige week meldde dat hij besmet is. Gezond heidsdiensten in heel de VS spre ken van een stormloop, met name van heteroseksuelen. Johnson zei zijn besmetting via heteroseksueel contact te hebben opgelopen. Kli nieken waar voorheen a la minute getest kon worden hebben nu wachtlijsten van een week. De vo rige hausse, die vier weken duurde, volgde enkele jaren geleden op de dood van filmster Rock Hudson. Vier doden bij IRA-aanslagen Belfast zijn bij aanslagen van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) vier doden gevallen. In een verklaring zei het IRA dat de vier mannen doodgeschoten zijn omdat ze lid waren van protestante loya listische doodseskaders. In West-Belfast werden twee leden van een gezin ge dood, terwijl een zes weken oude baby ernstig gewond raakte. Later verplaatste de terreur zich naar de wijk Ballysillan in het noorden van de stad, waar nog eens twee mannen werden doodgescho ten. In een andere protestante wijk ont snapte een man aan de dood toen onder zijn auto een bom ontplofte. Het secta- risch geweld heeft dit jaar in Noord-Ier- land al aan 81 mensen het leven gekost. Op hoofdlijnen weinig vooruitgang EG-overleg Idoor JQ WIJNEN NOORDWIJK De ministers van buiten landse zaken van de EG zijn er tijdens hun tweedaagse bijeenkomst in Noordwijk op een aantal hoofdpunten niet in geslaagd duidelijke vooruitgang te boeken op weg naar de tot standkoming van een Europese Politieke Unie (EPU). Het gemeenschappelijk asiel- en immigratiebe leid stuitte op grote weerstand van de Britten. Die verzetten zich ook heftig tegen het in het EPU-verdrag opnemen van een sociaal beleid. Duitsland wierp ernstige bezwaren op tegen de economische gelijkstelling van alle regio's in de Gemeenschap. Ook voor wat betreft het buitenlands- en veiligheidsbeleid kon nog geen overeenstemming worden bereikt. Het belangrijkste tastbare resultaat tijdens het zogenoemde conclaaf was dat Groot-Brittannie zijn verzet tegen de uitbreiding van het veto recht voor het Europees Parlement heeft opge geven. Hoewel Engeland een voorbehoud maakte, ziet het er naar uit dat de Europarle mentariërs medebeslissingsrecht krijgen over een aantal zeer belangrijke onderwerpen zoals de wetgeving voor de interne markt, het mi lieu en de gezondheidszorg. Engeland wil het medebeslissingsrecht beperkt houden tot de in terne markt. Andere landen vroegen daarente gen om een uitbreiding van de beleidsterrei nen waarop Straatsburg zeggenschap kan krij gen. Zij pleitten er vergeefs voor het sociaal beleid, de consumentenbescherming en het on derwijs onder de bevoegdheden van het Euro parlement te brengen. Pagina 7: Lubbers redt gezicht Nederlands EG-voorzitterschap Meningen verdeeld over kwaliteit gezondheidszorg GRONINGEN Hoewel 92 procent van de Ne derlandse artsen van mening is dat de gezond heidszorg in ons land van goede tot zeer goede kwaliteit is, heeft bijna eenderde van de verpleeg kundigen de indruk dat de kwaliteit matig of slecht is. Veel verpleegkundigen denken die kwa liteit in de toekomst terugloopt. Dat blijkt uit van daag in Groningen gepubliceerde resultaten van een door de commissie Keuzen in de Zorg opge dragen enquête onder artsen, fysiotherapeuten en verpleegkundigen die is gehouden door het Noor delijk Centrum voor Gezondheidsvraagstukken In alledrie de beroepsgroepen verwacht men dat de gezondheidszorg in de toekomst een meer com mercieel karakter krijgt. Daar zijn vooral de art sen geen voorstander van. Pagina 9: Gezondheidszorg niet meer voor ie dereen CDA EN VVD ACHTEN VERMINDERING ONJUIST DEN HAAG Een meer derheid van CDA, VVD en D66 in de Tweede Ka mer is tegen verlaging van het reiskostenforfait in 1992. Deze partijen ver werpen het idee van staatssecretaris Van Amelsvoort om het woon werkverkeer fiscaal ge zien minder aantrekkelijk te maken. De PvdA doet nog geen uitspraak. Van Amelsvoort stelt voor de tarieven voor het reiskosten forfait te koppelen aan de kos ten van het openbaar vervoer per 1 oktober van dit jaar. Aangezien de prijs van het treinkaartje in januari zes pro cent omhoog gaat zal dit in de praktijk een verlaging van het forfait betekenen. De vergoe ding voor de auto die gekop peld is aan het openbaar ver voer, zal dus eveneens dalen. De maximaal belastingvrije vergoeding per kilometer wil de bewindsman handhaven op 44 cent per kilometer, ondanks de duurder geworden brand stof. Volgens CDA-fractiewoord- sen. In de begroting voor 1992 is nog geen raming gemaakt van de opbrengst die het voor stel van Van Amelsvoort ople vert. Het is dus niet bekend welk gat nu in de begroting ontstaat. CDA-wordvoerder Hillen is van mening dat de bewindsman geen correcte be rekening doorvoert door de laagste openbaar vervoertarie- ven als uitgangspunt te ne men. D66-kamerlid Ybema vindt dat het reiskostenforfait in ieder geval niet verlaagd mag worden. Limburgse Beesel wil katten aan de li j in BEESEL B en w van het Limburgse Beesel wil len dat katten voortaan worden aangelijnd. De loslopende dieren hebben volgens de politie enkele dodelijke verkeersonge vallen veroorzaakt op de drukke weg Venlo-Roer- mond. Ook het aantal klachten van de houders van vogels en een fraaie tuin, neemt toe. Al met al reden genoeg voor b en w om de gemeenteraad 16 de cember een voorstel voor te leggen voor verplichte aanlij ning. De Dierenbescherming is verrast door het voorstel en twijfelt ernstig aan de haal baarheid en het effect van de maatregel. „Een sjieke raskat krijg je wel aan de lijn, maar een vrijgevochten kater die gewend is zijn behoefte onder de struiken te doen, wordt een groter probleemaldus een woordvoerster van de Dieren bescherming. De vergelijking met een hond gaat volgens haar niet op omdat „een hond gewend is buiten te komen on der leiding van een mens". Maar met het oog op de dode lijke ongevallen vindt de Die renbescherming aanlijning als proef de moeite waard. Vraag is alleen of de maatregel effect heeft. Als het om zwerfkatten gaat is er immers geen eige naar om ze aan te lijnen Sanering Volgèrmeerpolder kost 172 miljoen AMSTERDAM Het ministerie van VROM is akkoord met de door de provincie Noord-Holland voorgestelde sanering van de Volgermeerpolder. De totale kosten bedragen 172 miljoen gul den. De werkzaamheden beginnen naar verwachting in 1993 en moeten rond 1998 zijn afgerond. De voormalige 103 hectare gro- SihcHlOllk k©6rt tSfUQ te vuilstortplaats bij Broek in Waterland behoort tot de zwaarst vervuilde lokaties in Nederland. In de jaren zestig en zeventig is er behalve huisvuil, ook chemisch afval gestort door onder an dere Philips Duphar. In totaal lagen er naar schatting 10.000 va ten op het terrein. Een aantal bevatte het uiterst giftige dioxine. Toegedicht door duizenden Cambodjanen rijdt prins Norodom Sihanouk (midden) door de hoofdstad Phnom Penh. Sihanouk keerae, vandaag na 13 jaar ballingschap terug in zijn land. Aan hem de taak de Opperste Nationale Raad te leiden, het interim bewind dat Cambodja, onder toezicht van de VN, moet voorbe reiden op vrije verkiezingen in 1993. Sihanouk was staatshoofd tot hij in 1970 bij een coup aan de kant werd geschoven. De prins is zeer populair in Cambodja en wordt met name op het platteland beschouwd als een halfgod. foto: afp Pagina 5: Sihanouk moet haat zien te overwinnen DEN HAAG Mr. I.W. Opstelten, directeur-gene raal Openbare Orde en Veiligheid van het minis terie van binnenlandse za ken, vindt het niet nodig dat het beveiligingsbeleid ter zake wordt gewijzigd. „We nemen gewoon de maat regelen die nodig zijn. Zoals we altijd doen. Over de aard van de maatregelen doen we geen enkele mededeling. Ons beveiligingsbeleid is terughou dend, maar adequaat", aldus Opstelten. Die maatregelen worden genomen door het Landelijk Coördinatie Cen trum, dat bestaat uit topambte naren van de ministeries van justitie en van binnenlandse zaken (inclusief de BVD). Dit LCC maakt 24 uur per etmaal een evaluatie van de veilig heid van politici, diplomaten en anderen uit „op grond van de gegevens, die voorhanden Hoe de bom bij het ministerie van binnenlandse zaken is binnengekomen kon Opstelten niet zeggen. Alle bezoekers worden geregistreerd, maar niet gefouilleerd. We hebben een goede beveiligingsdienst. Er is kennelijk iets tussendoor geslipt". CDA-fractieleider Brinkman is na de twee bom aanslagen van gisteren echter bezorgd over de veiligheid van politici en bewindslieden. Hij wil dat de vaste Kamercom missie voor Inlichtingen en Veiligheidsdiensten bijeen komt. Deze bestaat uit Brink man zelf en de fractievoorzit ters van de andere vier grote partijen: Wöltgens (PvdA), Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66). Het ministerie van justitie heeft de leiding van het opspo ringsonderzoek in handen is gegeven van mr. Varekamp, de landelijk officier van justi tie voor terroristische misdrij ven. Er is een team gevormd van de Haagse politie, de rijks politie Alkmaar en de CRI. De twaalf EG-ministers van justitie stonden gisteren in Brussel even stil bij de bom aanslagen. De EG-ministers toonden zich „diep geschokt" en stelden vast dat de aansla gen de noodzaak nog eens on derstreepten om deze vormen van criminaliteit hard aan te pakken. De omvang van de schade staat nog niet vast. Het huis van Kosto lijkt rijp voor de sloop. Het gisteren gestarte technische onderzoek moest worden stopgezet in verband met instortingsgevaar. De ge troffen tweede verdieping van het ministerie van binnen landse zaken is voorlopig on bruikbaar. Het gaat om de werkruimte van de directie communicatie, de coördinator minderhedenbeleid en het se cretariaat van de interdeparte mentale werkgroep sociale vernieuwing. Pagina 3: Bewaking politici verschilt per land weede verdachte steekpartij osrode ook vrijgelaten QOIDEN Een 27-jarige man die nog vast zat op verdenking het neersteken van de 35-jarige Leidenaar Willem Cornelis- is gisteren op vrije voeten gesteld. Volgens de rechter-com- Q( saris was er onvoldoende bewijs om het voorarrest te verlen- 3Afgelopen vrijdag werd een 45-jarige man om dezelfde re- vrijgelaten. Beide mannen wonen in Leiden. Voor de politie 'en ze no£ we^ a^s verdachten. Willem Cornelissen werd in iacht van 11 op 12 oktober op weg naar huis aan de Bosrode nP estoken. De zwaargewonde man kwam in de Slaaghsloot it, wist daar uit te klauteren en werd in een voortuin ge- n. In de loop van de nacht overleed hij in het Academisch inhuis. Vorige week werden drie mannen gehoord door de He. Zij zouden kort voor de steekpartij ruzie hebben gehad iCornelissen. Dat leidde tot de twee aanhoudingen. De twee inen hebben volgens de politie wel verklaringen afgelegd, geen bekentenissen. Studentenprotest Sterilisatie voorwaarde voor werk in Brazilië BRASILIA Meer dan 400.000 vrouwen sterven elk jaar in Brazilië als gevolg van slecht uitgevoerde abortussen, terwijl duizenden vrouwen zich laten steriliseren omdat werkgevers dat eisen. Een cer tificaat van een arts eisen dat een vrouw zich heeft laten ste riliseren, is „gewoonte" onder werkgevers, aldus de Brazili aanse vrouwenorganisatie Rede Mujer (Vrouwennet werk). Naar schatting van de organi satie worden er jaarlijks vier miljoen abortussen in dit rooms-katholieke land uitge voerd, waarvan vele onder primitieve omstandigheden. Bij het Braziliaanse parlement liggen momenteel zestien wetsvoorstellen om abortus te legaliseren. advertentie Havelaar De Keurmerkkoffie van Max Havelaar wint - na drie jaar geleden op de markt te zijn verschenen - steeds meer terrein. Het Academisch Ziekenhuis Nijmegen Sint Radboud heeft zelfs een prijs gekregen voor het feit, dat het als eerste grote ziekenhuis de beslissing nam voortaan alleen nog Max Have- laarkoffie te schenken. Het bronzen beeldje van de koffieboer uit het Keurmerk krijgt een mooie plek in het ziekenhuis. Als teken van het feit dat de kleinere koffieproducenten niet al leen bestaansrecht hebben, maar ook kwaliteit leveren. Eigen lijk net als in rumoerig krantenland een krant als onze krant. Er zijn er zelfs die (voortaan) alleen (nog) de Leidse Courant lezen. Wie volgt? Studenten in de Venuzuelaanse hoofdstad Caracas koeien hun woede op een passerende bus. De studenten protesteerden gisteren tegen de sterk gestegen prijzen van brandstof en het openbaar vervoer. foto: afp SI tDERDORP Een Leiderdorpse pompbediende is gister- nd omstreeks kwart voor negen overvallen door een man een mes. De man was aan het werk in het tankstation aan Engelendaal in Leiderdorp toen de overvaller plotseling op- t De pompbediende werd gedwongen een kleine hoeveel heid af te staan. De dader verliet daarna lopend het pomp- i 'on. Hij verdween in de richting van de Duit bij Winkelhof derdorp De man was gekleed in een beige katoenen regenjas droeg een blauwe integraalhelm. Direct na de overval kwam vrouw aan bij het pompstation. De rijkspolitie van Leider- ip verzoekt deze vrouw, en eventuele andere getuigen, con- op te nemen, tel. 071-411421. LEIDEN Met de aanhou dingen van tien Leidenaars van 17 tot 25 jaar oud en twee inwoners van Zoeterwoude en Hoogmade heeft de Leidse po litie een serie berovingen, diefstallen en inbraken opge lost. De zaak kwam aan het rollen met de aanhouding van twee Leidenaars begin september. Zij zouden eerder in het park Cronestein iemand met geweld van zijn mountainbike hebben beroofd. Ook een tasjesroof in het park werd aan hen toege schreven. De twee bleken deel uit te maken van een groep van acht die uiteindelijk elf diefstallen, onder andere uit woningen toegaf. Ze braken onder andere drie keer in bij een snackbar aan de Tessel- schadestraat, huizen aan de Smaragdlaan en de Morsweg. Ook waren de grootouders van een van hen het slachtoffer. Op aanwijzing van hun klein zoon werd ingebroken in hun huis aan het Levendaal. Later pleegde de kleinzoon daar zelf ook nog een diefstal. Tijdens het onderzoek stuitte de politie ook op twee 17-jari- ge Leidenaars die op bestelling van twee helers uit Hoogmade en Zoeterwoude 25 mountain bikes en een aantal snorfietsen stalen. De waarde van alle ge stolen goederen loopt in de tienduizenden guldens. Die zijn uitgegeven aan softdrugs, gokken, eten drinken en uit- IS ORIGINEEL ENGELSE CHESTERFIELD Rundleer met volledige garantie. 3+2 Z1TS normaal: /.ïóflil- DONDERDAG 14 T/M ZATERDAG 16 NOV. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. 18,5' I Noteer mij direct als abonnee. I De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. I Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) I kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 8 711848 003000 EeldócSouxcmt ■II.U'JUM»I.IIII«IH»1IM1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1