LEIDEN OMGEVING Groenoordhallen steeds verder in de rode cijfers 1992 ri Eén probleempje: Het geld WBV Leiden weigert Ombudsman tikt bijdrage huismeester ZATERDAG 30 NOVEMBER 1991 AL IN UW KRANT lid&iQowumt eiden is geen embrandt-Stad e eer I SIG je schaf, ide ord unter WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 IDEN Leiden moet zich- niet het imago aanmeten Rembrandt-Stad. Het feit Neerlands grootste schilder de sleutelstad is geboren en in december een grote ma- statie rond Rembrandt rdt gehouden is wel belang- maar niet zaligmakend, zo dt burgemeester C. Goe- fi. De burgemeester be- t zich nog op het imago Leiden dan wel moet krij- De versplintering van het ld van Leiden als museum- universteitsstad, cultuur- t terrassenstad en water- minimaliseert de interesse toeristen en dagjesmensen- naar Leiden te komen, aar het is niet de bedoeling er bussen vol toeristen ir Leiden komen die een cultuur uit de muur trek- Leiden is een stad van ibinaties en daar moet een inwicht tussen gevonden rden". neld' Vragen over activiteiten BVD in Leiden nenlandse Veiligheids dienst (BVD) van Leidenaars heeft aangelegd. De partij wil openheid van zaken nu veel dos siers landelijk formeel zijn vrijgegeven. „De BVD is vooral opgericht om communisten en andere linksen op te sporen. Nu er geen dreiging meer is uit het Oostblok wil ik weten wat er al die tijd in Leiden is gebeurd". Een poging om bur gemeester C. Goekoop als hoofd van de politie en volgens Groen Links dus ook hoofd van de Leiase BVD toestem ming te ontlokken, strandde echter op een uitzondering in de wet. „Ik weet niets, mag niets weten en mag niets zeggen èls ik wat zou weten", aldus Goekoop. De BVD valt direct onder minister Dales. Groen Links-raadslid R. van Schre ven kondigde gisteravond aan op korte termijn contact met de minister op te nemen. Tien mille gestolen uit woning LEIDEN Uit een woning aan de Leidse Zocherstraat zijn gistermiddag 10.000 gulden en een aantel sieraden en cheques gestolen. De dieven drongen tussen vier en zes uur 's middags het huis binnen door de achterdeur te force ren. Ruim honderd auto's te snel LEIDEN Bij snelheids controles op de Lammen- schansweg en de Chur- chilllaan in Leiden zijn gis teren 103 automobilisten bekeurd. In totaal passeer den 991 auto's de radar. De politie controleerde van 9.00 tot 10.30 uur op de Lammenschansweg en van 12.00 tot 13.30 uur op de Churchilllaan. De hoogst gemeten snelheid op de Lammenschansweg was 93 kilometer, op de Churchill laan 91 kilometer. Van den Berg nieuwe voorzitter Thorbecke LEIDEN De Vereni- ging Thorbecke heeft een nieuwe voorzitter: prof. dr. J.Th.J. van den Berg. Van den Berg, hoogleraar par lementaire geschiedenis aan de Leidse universiteit, is de opvolger van prof mr. Erik Jurgens die we gens drukke werkzaamhe den als lid van de Tweede Kamer zijn functie ter be schikking had gesteld. Jurgens blijft wel lid van het bestuur. J. Nieuwenhuis naar Hoge Raad LEIDEN De Tweede Kamer heeft gisteren prof.mr. J.H. Nieuwenhuis als eerste geplaatst op de voordracht voor een 1 maart 1992 openvallende raadsheerplaats in de Hoge Raad der Nederlanden. Nieuwenhuis zal de vaca ture vervullen die ontstaat door het vertrek van mr. G. de Groot. Nieuwenhuis is thans hoogleraar aan de Leidse universiteit en te vens decaan van de facul teit der rechtsgeleerdheid. Leidse fotografen bij Kunstuitleen LEIDEN In de Leidse Kunstuitleen aan de Lammermarkt 35 is vanaf zaterdag tot en met 15 de cember werk te zien van negen Leidse fotografen: Inge Baauw, Frits Fal- kenhagen, Joyce de Grui- ter. Mare de Haan, Peter Horree. Wim Lam boo, Elna Obreen, Frans Rom- bout en Teun Voeten. De openingstijden zijn van woensdag tot en met za terdag 14-17 uur, op don derdagavond 19-21 uur of op afspraak (tel. 254624). FD: Politiek minder hter gesloten deuren Ui IIDEN De tendens om eds meer openbare politieke igelegenheden achter geslo- deuren te behandelen zon- dat daar werkelijk reden r is, moet snel worden ge- erd. De politieke partijen, f hoofdrolspelers in het be ien behandelen van diezelf- aangelegenheden, willen er op korte termijn een iuwe regeling wordt opge ld waarin wordt bepaald t wel en niet openbaar is. oude regeling wordt te pas te onpas niet of misbruikt. opperde VVD-raadslid F. lijers gisteren tijdens een enbare vergadering van de idscommissie voor algemeen ituurlijke aangelegenheden het stadhuis. De liberaal et de toenemende afkeer het publiek aan het CDA: et is duidelijk dat het is ver- erd nadat het CDA in het lege plaats nam". De VVD akte toentertijd onvrijwillig ats voor de christen-demo- andere partijen houden het op dat het de politici zelf ak beter uitkomt omdat zij nder belangstellenden op de blieke tribune vrijer hun ining kunnen uiten. Een luwe regeling is in de maak. een Leids protest aar Kosto vanwege ivea hijnhuwelijken EIDEN Leiden stuurt en brief aan staatssecretaris osto van Justitie om te pro steren tegen diens plan om ouwlustige buitenlanders een wijsplicht van goede bedoe- igen op te leggen. Kosto wil i die manier schijnhuwelij- in tegengaan, die vaak voor uzenden guldens voor korte d worden gesloten om het litenlanders mogelijk te ma- legaal in Nederland te innen blijven. roen Links-raadslid R. van chreven wil dat Leiden wel brief stuurt. Het imago de manifestatie „Leiden, lad van vluchtelingen" mag ilgens het raadslid niet ver ren gaan. Volgens de partij is ït niet juist dat alle Duiten- nders die met een Neder- ndse man of vrouw willen louwen een bewijs van goede touw moeten overleggen. Al- wanneer er gerede twijfel i vanNtaat over een huwelijk zou Btitie stappen mogen onder- emen. iirgemeester C. Goekoop oelt niets voor een protést- P af'bef, hoewel ook in Leiden hijnhuwelijken zijn gesloten. De Tweede Kamer is mans vrouws genoeg om een goe- afweging te maken en de ivacy van de betrokkenen iet al te zeer aan te tasten". LEIDEN De Groe noordhallen moeten meer evenementen binnenha len en investeren om de aantrekkelijkheid van het complex aan de Willem de Zwijgerlaan te vergro ten. Het hogere rende ment moet voldoende zijn om het jaarlijkse tekort op de begroting te compense ren. Directeur A. de Jong verwacht dit jaar 355.000 gulden tekort te komen. Dat bedrag is 55.000 gulden hoger dan geraamd. De Jong wijt dat aan onvoorziene te genvallers, zoals de gestegen prijs van leidingwater waar mee de hallen na de veemark ten moeten worden schoon ge spoten. Een daling van de wa terkosten verwacht De Jong niet. „De prijzen stijgen alleen Desondanks wil de gemeente Leiden, die de Groenoordhal len exploiteert, tenminste twee ton bezuinigen. De Jong denkt dat bedrag te kunnen besparen als er vaart wordt gezet achter de verzelfstandiging van het complex. Een bedrijfsmatiger exploitatie en meer vrijheid van de hallendirectie bij het bepalen van de huurprijzen zouden de Groenoordhallen direct uit de rode cijfers halen. Herenakkoord De Jong wees de Leidse poli tieke partijen gisteren tijdens de behandeling van zijn begro ting voor de zoveelste keer op de pijnlijke plek: het herenak koord dat de gemeente voor de Leidse sportverenigingen heeft gesloten. De gemeente verplicht de Groenoordhallen de verenigingen onderdak te verlenen tegen een vastgesteld en niet kostendekkend tarief. Daarvoor geeft de gemeente wel vijf ton aan de Groenoord hallen, maar in de administra tie wordt het als verlies ge boekt. De Jong: „Als het even kan haal ik evenementen bin nen. die leveren meer op". De huur die de sportverenigingen moeten betalen vindt hij ove rigens niet te hoog: „We bie den nou eenmaal aan sportfa ciliteiten minder dan de Vijf Meihal". De bezuiniging van twee ton moet De Jong daarom halen uit een verdere rendements verhoging bij de evenementen en de veemarkten. Ondanks de hoge bezettingsgraad van de hallen, dit jaar ongeveer 86 procent, denkt hij dat te kun nen waarmaken. Minder sport De sportverenigingen, waar onder veel korfbalclubs, die vooral in de wintermaanden gebruik maken van de Groe noordhallen, doen dat overi gens steeds minder. Dit jaar huren zij de hallen nog maar 110 dagen en de verwachting is dat dat in de toekomst nog verder zal dalen. De concur rentie van nieuwe sportcom plexen in Leiden en de regio is daaraan niet vreemd, meent burgemeester C. Goekoop. De gemeente houdt echter voor alsnog vast aan het herenak koord om te voorkomen dat veel sportclubs toch nergens meer terecht kunnen. De plannen met de toekomst van de Groenoordhallen en de commerciële zelfstandigheid reiken voorlopig niet verder dan een geleidelijke verzelf standiging van het complex, dat directeur De Jong graag uitgebreid zou zien tot een aantrekkelijk, gemoderniseerd multi-functioneel gebouw „dat wezenlijk bijdraagt aan een beter imago van Leiden". De gemeente denkt vooral aan een besloten vennootschap waarvan de aandelen groten deels of geheel in handen van de gemeente zijn. Privatisering ofwel verkoop aan particulie ren is niet aan de orde. Dat zou niet alleen de doodsteek voor de commercieel niet aan trekkelijke sportverenigingen betekenen, maar ook te ver vooruit lopen op de toekomst- MiVöV In de Groenoordhallen moeten meer evenementen worden gehouden. perspectieven van de Groe- Groenoordhallen tot een plannen moeten doorrekenen, noordhallen. Burgemeester en winstgevend bedrijf kunnen Een dergelijk onderzoek, dat wethouders willen externe worden gemaakt. Accountants nog niet door de gemeenteraad deskundigen laten onderzoe- van de Vereniging van Neder- is goedgekeurd, duurt tenmin- ken of en in welke vorm de landse Gemeenten zouden de ste drie maanden. De deelnemers aan het stationsproject gezamenlijk achter de collegetafel in de Leidse raadzaal. Van links naar rechts: J. van den Dries (AZL), A. Testa (NZH), vergader-voorzitter R. van Rooyen, wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening), H. van der Ruit (NS) en wethouder J. Walenkamp (eco nomische zaken) FOTO: WIM VAN NOORT PRESENTATIE VAN STATIONSPLANNEN ustitie zet neer rechters in foor Leidse irioriteiten .EIDEN Het openbaar isterie zet meer middelen in de vijf prioriteiten die de .eidse politie zich voor ko nend jaar heeft gesteld ten ilvoer te kunnen brengen. De eidse politie wil vooral aan- acht schenken aan het ver- olgen van woninginbraken, eweld tegen personen, mi- eudelicten, vandalisme en erkeer. Officier van Justitie Klopper kondigde gisteren an de Leidse aanpak door een nellere en efficiëntere vervol- ing te zullen steunen. Daar- oor zullen extra rechters en ittingsruimte worden vrijge- Daakt in het Paleis van Justi- Den Haag. Het openbaar linisterie zegt de vijf priori- titen volledig te ondersteu nen inbraak in een wo- is een zeer ernstige in- •reuk op de privacy. Die doe L niet even af met een schik- ng van een paar honderd LEIDEN Alle mooie woorden en enthousiasme voor het 'Leiden Centraal' gedoopte plan voor het stationsgebied ten spijt bij de officiële presentatie, is de financiële kant van de zaak de Achillespees van het project. Wethouder T. van Rij vatte het gisteren in de raadzaal kort samen. ,,Er ligt een compleet plan, we kunnen direct aan de slag. Er is nog maar één probleempje: het geld". Met dat probleempje doelt Van Rij op de 110 miljoen gulden die het rijk zou moeten bijdra gen aan de ondertunneling van het Stationsplein en de in richting van het gebied rond het nieuwe station en het AZL. Het was voor het eerst dat de vier partners in het project, gemeente, spoorwegen, NZH en Academisch Zieken huis, er gezamenlijk mee naar buiten traden. Het plan is tot in alle details uitgewerkt en de subsidie-aanvraag gaat nu naar het rijk. In die aanvraag draait het om de combinatie van werkgelegenheid, open baar vervoer en wonen en de uitstraling die het project op de hele regio heeft. Van Rij is onverstoorbaar opti mistisch over het welslagen van de onderneming. Eerder wees hij al op de veel grotere bedragen die elders voor soort gelijke projecten worden ge vraagd. Gisteren wees hij op nieuw op het voorbeeld dat Leiden geeft met de opzet van het project. Het nieuwe sta tionsgebied moet bovendien een brug slaan tussen de histo rische binnenstad en het ge bied aan de andere kant van de rails: het AZL met Medi- park en het Biosciencepark, waar om het geheel leefbaar te houden ook nog eens ongeveer 300 huizen komen. Banen Wethouder J. Walenkamp van economische zaken noemde Leiden Centraal sluitstuk van een ontwikkeling. Hij voorziet nu al een verdubbeling van het aantal banen in het sta tionsgebied. Gisteren somde hij op een toename van 1.500 banen in het gebied De Leeu wenhoek (Biosciencepark), 2000 in AZL en het medisch bedrijfsgebied Medipark en 2500 in de kantoortorens bij het station. Leiden Centraal is ook voor de spoorwegen een voorbeeld. Di recteur H. van der Ruit kon gisteren trots aankondigen dat zijn organisatie als enige al daadwerkelijk aan het bouwen is. Niet alleen aan het station, maar sinds kort ook aan de Terwee-tunnel voor bussen en fietsen. Hij wil het Leidse pro ject ook elders bij stationsplan nen betrekken. Tot groot ple zier van de Leidse ambtenaren kondigde hij aan de Leidse maquette als voorbeeld mee te willen nemen naar het bouw- overleg van de NS-top. Van der Ruit herinnerde er ook aan dat het niet alleen gaat om de stationsomgeving. Het nieuwe Leidse station moet mede dank zij de nieuwe brede onderdoorgang en ge lijkwaardige voor- en achter zijde na de eeuwwisseling 30.000 passagiers per dag ver werken. Dat gebeurt dan in combinatie met een busstation dat is ingericht naar de laatste stand van de techniek. Er komt een geautomatiseerd in formatiesysteem en alleen de bussen die in gebruik komen, rijden voor, zo verhaalde NZH-directeur A. Testa. „Het openbaar vervoer maakt een stormachtige ontwikkeling door in deze regio. De over heid gaat landelijk uit van een verdubbeling in het plan 'OV maal twee'. In Leiden mag dat wel 'OV maal vier' heten". TOESTEMMING VOOR BOUW TERWEETUNNEL Ministerie wil snel overleg over subsidie stationsplan LEIDEN Het ministerie van verkeer en waterstaat is bereid na te gaan of de len van het Leidse sta tionsplan al in 1993 in aan merking kunnen komen voor subsidie. Het ministe rie heeft de gemeente maandag een brief ge stuurd met een uitnodi ging tot overleg. Leiden heeft nog 110 miljoen gul den nodig voor de plannen die zijn samengevoegd in het project 'Leiden Cen traal'. Woordvoerder M. van der Poel van Verkeer en Wa terstaat wil echter nog niet ingaan op het standpunt van het ministerie tegen over de subsidie-aanvraag. Formeel gebeurt dat niet voordat de aanvraag is af gehandeld. De Leidse wethouder T. van Rij legt de brief wel positief uit. Hij vertelt dat de uitnodiging volgt op overleg met de Hoofd In genieur Directeur van het ministerie in Zuid-Hol land. „Aanvankelijk was er een veel terughouden der brief verstuurd, maar na het overleg van vorige week is dat omgebogen. Het ministerie noemt ons plan een goed plan en er kent dat het niet zonder subsidie kan worden uit gevoerd. Ook is men be reid het subsidieschema bij te stellen. Dat vind ik heel positief. Bovendien heb ben we een concrete machtiging gekregen om al met de bouw van de Terweetunnel te beginnen. Normaal mag je niet met werkzaamheden beginnen voor een subsidie-aan vraag is ingediend". De bouw van de tunnel is overigens al begonnen, zo deelde NS-directeur H. terstaat is ook het ministe rie van VROM bij de plan nen betrokken. Een hoge ambtenaar, plaatsvervan gend directeur-generaal Van der Veen, is maandag naar Leiden gekomen om de plannen te bekijken. Van Rij: „Hij heeft zich er achter geschaard. Dat, en de brief van Verkeer en Waterstaat, is mede reden voor het optimisme dat ik heb over de kansen van slagen". LEIDEN De Woningbouw vereniging Leiden weigert 2500 gulden 'inleenkosten' te betalen voor een wijkhuis- meester in de oostelijke bin nenstad. Voor dat bedrag kun nen de WBV Leiden en Ons Doel elk via de banenpool over een wijkhuismeester be schikken. Volgens K. de Goede, die na mens de WBV Leiden zitting heeft in de wijkgroep Pancras- /Noord Rijnevest, heeft de wo ningbouwvereniging er sim pelweg het geld niet voor. Toen De Goede de bezwaren van haar directie kenbaar maakte tijdens de wijkverga dering gisteravond, stegen on middellijk verontwaardigde geluiden op. Wijkgroepvoorzit ter M. Grotenhuis was ver baasd dat de woningbouwver eniging niet eens met zo'n klein bedrag over de brug wil de komen. „Voor 2500 gulden krijgen ze een huismeester met een complete baan. Het salaris wordt in het kader van de banenpool-regeling betaald door de gemeente". Aan het wijkhuismeesterpro- ject wordt door de wijkgroep zelf grote waarde gehecht om dat het één van de eerste gro tere en concrete projecten is die onder de vlag van de socia le vernieuwing worden uitge voerd. Het bleek gisteren voor de bewonerscomités zelfs zo belangrijk, dat ze de bijdrage die eigenlijk het WBL zou moeten betalen, wel uit het ei gen wijkbudget wilden bekos tigen „Maar dan alleen het eerste jaar", waarschuwde N. Vlek van het bewonerscomité Pancras-Oost. Hij wilde onder geen voorwaarde dat de in leenkosten zouden worden doorberekend aan de bewo ners, wat de woningbouwver eniging wel overweegt. Dat komt op een toeslag van één tot twee gulden per huishou den per maand te staan. De andere woningbouwvereni ging, Ons Doel, heeft geen problemen met de financiële bijdrage aan het huismeester project. Overigens is ambtelijk al toe- fezegd dat voor het project 5.000 gulden zal worden gere serveerd. De gelden zijn vrij gekomen omdat andere sociale vernieuwingsprojecten, onder meer de Raad Daadwinkel in Leiden-Noord, zijn ver traagd. De afgelopen maanden was er door de wijkgroep ern stig rekening mee gehouden dat niet de hele begroting zou worden gedekt. arbeidsbureau op de vingers DEN HAAG/LEIDEN Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden heeft vorig jaar te snel een ontslagvergunning afgege ven voor 48 werknemers van het schoonmaakbedrijf de Zie kenhuis Diensten Groep (ZDG) in Leiden. De directeur van het GAB had in deze zaak onvoldoende financiële gege vens verzameld en kon daar door „niet in redelijkheid tot afgifte van de vergunning ko men". Deze uitspraak doet de Nationale Ombudsman in een rapport dat gisteren openbaar is gemaakt. De 48 ontslagen personeelsleden waren via de ZDG werkzaam in het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Hun werkgever vroeg eind 1989 het ontslag aan om concurrerend te kunnen blij ven werken. Alleen als voor bijna negen ton op personeels kosten zou worden bezuinigd en op de langere termijn part time arbeid kon worden ver richt, zou het contract met het AZL worden behouden, zo voerde het schoonmaakbedrijf Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE WERELD WONDER TUIN HET WONDER DAT U NIET MAG MISSEN IN 1992 Informatie over de advertentiemogelijkheden Bel 071-122244 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9